Advertentien. Bekendmaking. Plaatsenverhuring. 204 De Ryks- en Gemeente-Ontvanger Esschen HAKHOUT, en een zwaren Esschen BOOM Eiken HAKHOUT Iepen- en Populieren BOOMEN, EIKEN-ESSCHEN- en IEPEN HAKHOUT, en drooge TAKKEBOSSEN. SMnHHHHHH Landbou w. Utrecht10 Dec. Op de 7 dezer gehoiulen najnnrs-vee- markt waren 604 stuks vee aangevoerd. De handel was leven- dig vooral melkvee was zeer gewild en werd door di- frnnsche handelaren zelfs tot 200 per stuk betaald. Vier wngenB met vee werden naar Rotterdam vervoerd. Ook de duitsche handelaren besteedden hooge prijzenin den binnenlnndschen handel was ook meer leven te bespeuren. Gemeng-de Beri^ten. begtszakeh. C. ROEN op Woensdag 24 December 1813. Op Zaturdag 20 December 1873, De Notaris F. H. D6LLEMAN, Dingsdag 16 December 1873, Zaturdag 20 December 1873, De Raad der gemeemte Haarlemmermeer Gezien de wet van 7 July 1865 (Stbld. n°. 70); Overwegende dat het tot dekking der gemeentelijke uitgaven over 1874 noodig is te beschikken over een gedeelte der rijks- helasting op het personeel Besluit Er zal wordeu besehikt over vier-vijfde gedeelten van de opbrengst der ryksbelasting op het personeel, over 1874/75 in deze gemeente zullende geheven worden. Gedaan te Haarlemmermeer, enz. Dit besluit wordt zonder hoofdelyke stemming goadgekeurd. 5°. Komt in behandeling de Begrooting van Ontvaugsten en Uitgaven voor het Burgerlijk Armbestunr, over 1874. De heer Kuaap, lid der Finantieele Commissierapporteert dat de Commissie deze Begrooting heeft onderzoebten geen aanmerkingen heeft gevonden. Op voorstel van den Voorzitter, wordt daarop gemelde Begrooting vastgesteld, zonder hoofdelijke stemming. 6°. Wordt aan de goedkeuring der Vergadering onderwor- pen het navolgende concept-besluit De Gemeenteraad van Haarlemmermeer, gezien het raadsbesluit van den 9 October 1873, waarby is goedgekeurd de Begrooting van het Burgerlijk Armbestuur dienst 1874; overwegende dat op die Begrooting in ontvang is gebragt eene som van 3700, wegens subsidie uit de Gemeentekas; dat uit gemelde Begrooting blyktdat de aangevraagde subsidie. 3700 werkelijk zal hencodigd zijnten einde de door het Armbestuur te doene uitgaven te bestrijden; dat mentot dekking der uitgavenop geene andere of hoogere ontvangsten kan rekenen dan die, vermeld in de aangehaalde Begrooting dat uit de goedgekeurde rekening van het Armbestuur over 1872 blijkt, dot het, bniten de subsidie, geene genoegzame inkomsten heeft, en het verstrekken van subsidie dus onver- raijdelijk is; dat het Armbestuur uaar behooren voldoet aan zijne ver- pligtingen; gelet op de artikelen 59 en 60 der Wet van 28 Junij 18 5 t (Staatsbl. N°. 100); Besluit Aan het Burgerlijk Armbestuur van Haarlemmermeer wordt voor het jaar 1874, eene subsidie verleend ten bedrn°e van 3700.— Gedaan te Haarlemmermeer, enz. Welk besluit zonder hoofdelyke stemming wordt goedge keurd. {Het Slot in one volgend nommer.) Doetiliclieui9 Dec. In het algeraeen staat in onzo streken het winterkoren zeer voordeelig, zoodat, zondpr onvoorziene omstandigheden, dit veldgewas onzen landbouwers allezins reden geeft om eene goede opbrengst te verwaohten. Steenderen9 Dec. Ten einde de gegoeden in doze ge meente in de gelegenheid te stellen hun vee te verzekeren hebben [de leden der Landbouwsocieteit alhier een veefonds opgerigt, dat met 1 Januarij 1874 in werking zal treden. Eenige voorname ingezetenen hebben reeds voor een voldbeud aantal aandeelen ingeschrevenzoodat de zaak op een solieden grondslag is gevestigd. Capelle(Langstraat), 4 December. Ofschoon de handel in hooi niet zeer belangrijk is, worden van tijd tot tijd enkele partijtjes tot verhoogde prijzen opgekocht. De middelprijs is thans/33 per 1000 kil. De handel in Kalfvee, die eenige weken zeer slap was, is in de laatste dagen meer geanimeerd, waardoor ook de prijzen /20a/ 30 zijn gestegen, Slagtvee iusteloo3. Vette Varkens gelden 5 8 a 62 c. per kil. Zwolle10 Dec. In den tuin van den heer v. C. alhier vond men dezer dagen eene kalkoen die naar men vermeende gestolen was, op tien eijeren broedende: eene zeldzaatnheid der vermelding waardig. Varsseveld9 Dec. Ruim 60 landbouwers hebben-zich tot eene landbouwvereeniging bij elkander gevougd, en be- sloten maandelijks eene vergadering te houden. Zij hebben een reglement vastgesteld en tot bestuurders gekozen deheerenA. Grutterink, pres.; G. W. Kobes, penningm.en J. Hofs, secretaris. Al'Ulieill8 Dec. {Arnh. Ct.) Op de heden alhier gehou- den najaarsmarkt waren 297 stuks, meerendeels vet vee, aan gevoerd. Vet vee le kwal. gold 0.80 tot 0.90; 2e kwal. 0.70 tot 0.80 per kilogr. mindere soorten naar even- redigbeid. De handel was vlug. llit Munchen wordt gemeld, dat de runderpest in ver- scheidene streken van Neder-Beijeren groote schade aanrigt en dat krachtige maatregelen zijn genomen om de verspreiding der ziekte te voorkomen. .De commissie tot voorbereiding van een stamboek van het rundvee in Nederlaud heeft hare taak aanvaard. Er prijs op stellende, te leeren kennen wat over den aanfok van het nederlandsche rundvee is opgeteekendzou zij gaarne van deze aanteekeningen kennis neraen. Het verzoek verdient de kraehtig- ste ondersteuniug; van de resnltaten mag volgens deskundigen veel verwacht worden. Tot leden der commissie zijn benoemd de hh.. H. F. Bultmante Haarlemmermeer, voorzitter; nr. J. P. Amersfoordt, te Haarlemmermeer; W. Sluis, te Becm.tqr dr. L, Mulderte ArnhemG. J. Hengeveldte Utrecht 8. de Clerq Wz.te LeidenJ. van der Breggeu Az.te W addinxveen, en P. F. L. Waldeck te Loosduinen sekretaris. Bij de regering is berigt ontvangendat in Junij 187 4 door de Societe agncole du Srabantonder bescherming van het gouvernementte Brussel eene algemeene tentoonstelling van landbouw-werktuigen zal worden gebouden. AHe werktuigen, zonder aanzien van herkomst, worden tot de tentoonstelling toegelaten. De vele en belangrijke premien welke worden uitgeloofd zijn geevenredigd aan de opofferingeu welke de inzenders zich in het belang van den landbouw getroosten. De kosten van vervoer der werktuigen over de belgische staatsspoorwegen en die van belgische maatschappyen worden door de Vereeniging gedragen, terwijl bij buitenland- sche spoorwegondernemingen pogingen zijn in het werk gesteld tot vervoer tegen verminderd tarief. De werktuigen, uit het buitenland aangebragt, zijn bij wederuitvoer vrij van uitgaande l'egten. Een gouden raedaille is bostemd tot eereprijs voor den inzender, die het grootst aantal landbouwwerktuigen zal hebben tentoongesteld. Tevens zal eene verloting worden ge hoiulen van landbouwwerktuigen welke zullen worden gekozen uit die welke ter tentoonstelling aanwezig zijnen waarvan de aankoop zal geschieden uit de opbrengst der verkocbte loten. Verdere inlichtingen betreffende deze tentoonstelling zijn te bekomen bij het gezantschap van Belgie hier te lande. Naar men verneeiut., zullen de milicicns der ligting 1873 in die garni- zoensplaatseu waar de dienst niet voldoende kan worden uitgeoefendmet January e. k. niet in het genot van onbepaald verlof wordeu gesteM Eene dienstmaagd te Zwolle was St. Nicolaasavond zonder permissio harer meesteresdie sedert eenige dagen ligt ongesteld wasnitgegaau en kwain ccrst des nachts ten 8 uur te huis. I)e jufvrouwzich over deze ontrouwe handelwijze driftig in.,ker.dekreeg eene zenuwberoerte en was eenige oogenblikken later een lijk. De man blijft met elf kindereu aehter. Te Rotterdam heeft een jonge dame een oproeping gedaan ten einde ceil dames-eommissie in bet leven tcrocpen voor de feesten op 12 Mei 1874. Lit 'louda wordt gemeld dat cholera-ziekten uit de mindere standeii geneesknndige hulp weigeren omdat zij in de meeniug verkeerencat de doctors hen //afmaken", ter wering van meardere besinuttingevena's dat met aan veetjphns-lydend vee gcschiedt. Een der Antwerpsehc bladen berigt dat het gemeentebestuur van Antvverpen aan het gemeentebestuur van Amsterdam voor 6500 fr. verkocht heeft de eerepoorteu bij 's konings intogt. Een enkele vail deze pool-ten, nl. die bij het station, kostte 25,000 fi-. De kassier van eeu eommissionuair in etfekten te Parijs heeft het lot van 600,000 fr. van de laaste turksche leoning getrokken. De geluk- kige winner had slechts vijf obligation. - In het Soerabmjasch Handelsblad van 25 October lezen wij het vol- gendeDezer dagen ertoonde onze aiulere zoo stilie en eentoonige reede een prachtig hoewel heilloos schonwspel De Bintang Toejoekoniende van Timor Delilag ter reede en had paardeu geladen. Houderd tachtig dezer dieren waren ami hoord. Plotseliug breekt 'savonds ten acht nre een vreeselijke brand uit. Weldra staat het schip in lichtelaaije vlani. De ge- heeie reede seheen in een vuurzee herschapen. De brand nam zoosneltoe, dat aan blusschen noch aan het redden der nrme paarden te deuken viel zoodat alien in do vlammen zijn omgekomen. Alleen de equipage is gered geworden." Men deelt aan de II. A', het volgende als historiseh mede uJzaak de Jong de voornaamste der ontslagen verdacliten in de zaak van den dubbclen moord te 'sHage-, verlnat tegenwoordig reeds dec ochtends zeer vroeg zijne woning. Dezer dagen was hij des morgens ten 6i nre op de wandeliug en zag een paar klapwakers op hunnen post na het volbrengen van hnnnen loop op een trottoir aitrastcn. »Zno, luije kerels voegde de Jong hun toe, i/zit jnllie daar zoo op je gemak Doet liever jepligt hadt je gemaakt dat je in December aan de Hogt en van de week in de Pooten waart geweest, dan was mevr. van der Konwen niet vermoorden bij den horlogemaker van Aaken was niet ingebroken geworden." Een gezelschap Engelschcn en Ainerikanen, liefhebbers van paardeu- vlecsch hebben dezer dagen een gastmaal te Parijs gchondendat volgen- derwijs was zamcngesteld Paardenbouillonpaarden-houilli, paardenwors j paardenbiefstukgeroostcrdc paardentong met aardappelen in paardenvet gestoofd paardenhaassalade met paardenolieen appelkoekjes in dczelfde olie gebakken. Naar het zeggenmeet dit heerlijk gesmaakt hebben. Overigens necmt het eten van paardenvleescli te Parijs toe. iu de laatste drie mnanden zijn daar 1548 paarden 140 ezcls en 15 muildieren geslagt die te zameu 303 980 kilogrammen eetboar vleesch hebben opgeleverd. Vroeger werd voor een slngtpaard 34 a 50 francs betaald. Thans geeft men er gcmiddeld 139 a 150 francs voor. Het getal paardenslagterijen bedraagt 40. In de nabijbeid van Bergen in Noorwegenstaat een kerk geheel van papier gemaakt, die 1000 mensthen kan bevatten. Van bniten is zij rond en van binnen aehtkant. Zoowel de znilen, als de zoldering en bet dak zyn van zoogenaamd papier mache, hetwelk door middel van een mengsel van vitriool, eiwit, enz. ijzerhard en ondoordringbaar van vochl, gemaakt fs. Een photograaf die te Londen digt bij een spoorwegstation woout adverteert: //Tengevolge van de bijna dageiijksche spoonvegongelukken wordt liet publiek ten dringendste aanbevolen om voor het op veis gaat zijn portret te laten makeriopdat de bedroefde overievendeu een souvenir hebben van hendie heengaan om niet teeny te keeren." Het volgend omstsndig schrijven uit Terschelliugdd. 3 dezer, zal gewis met belang8telling gelezeu worden»Dc hevige stormen, die den 30 November jl. langs onze kusten hebben gewoedveroorzaakteii wedcr meer dan eene sehipbrcuk en de zee verzwol menig kostbaar menschenleven. Bij vliegend weder nit het N. Wis in de buitengronden om Terschelling gestrand de noorddnitschc bark Mathilda kapt. Schrciber, met eene la ding bout van Memel naar Londen. Door het hevig werken van bet schip vielen spoedig de beide masten over boordwerd de bodem midscheeps gebroken en sloeg het rcddeloos wrak door de branding over de banken heen. Hoezeer de reddingboot gereed werd gemaakt, deinsdc men om de hooge zee er voor terug, haar te water te brengen Ook van de ongeveer 100 vischschuiten en de twee loodsbooten in de haven aanwezig. waagde het niemaud ill zee te stekeu om de redding te beproeven van do ekwipaadje der bark. Hail- daagde de moedige postschippcr Tjerk de Haau op hij zocht eenige nianuen era met hem in zee te steken. doch men was huiverig om de felle branding. De tijd drong inmiddcls, daar de nacht ophanden was. Op zijn aandrang in I'uiide zeemanstaal, om de in nood verkeerenden te hulp te koinen, vergezelden hem zijn zoon Willeni de llaan, P. Bos, Jan en Jacob Drijver, L. Spits en H. de Haau. Met eeu kleinen hotter trotseerden zij de hemelhooge golven en koersden op de noodvnren, welke op het wrak ontstoken waren. Met beleid op zijde geschoteu, braken de trossen af, die van de bark werden toegeworpen, toen de vvakkere post- sehipper zijn eigen touwwerk met behendigbeid op het wrak wist te werpen, waardoor het gelukte aan boord te klatnpen. Na zoo i eel moeil en be leid en tal van doorgestane gevaren, retourneevde de kleine postsrhnit 's avonds om 8 J nur met 10 geredde niannen van bet wrak Te Hasselt (Belgie) wordt veel gesproken over de ontdekking (P) aldaar van een survogaat voor de steenkolen, nl. een mengsel van plant- aardige klei en een derde steenkooi met sodazout. Men zegt, dat deze brandstof beter is dan znivere steenkooi. De redaetie van den iictio du Parlement heeft er een proef mede genomendie goede resnltaten leverde, en zij verzekert dat men van een wagon steenkooiwelke zoo vermengd wordt, drie wagons brandstof kan verkrijgen. Een bezniniging niet van weinig belang bij het liaderen van deu winter Te Stokholm is Zoudagnacht tegen 2 uren brand uitgebarstcu op de derde verdieping van een hnis, waarvan de bovenvertrekken werden be- woond door de dames ran het corps de ballet, van het koninklijk theater. De eerste dnnseuse ontwaakte spoedig en vlugtte naar beneden. Op strnat gekomen, herinnerde zij zich, dat zij haar kat had vergetcn Zij klom weder nnar boven, maar naanwelijks op have kamer gekomen, stond alios in een vnurgloed, zoodat zij niet meer terng kon. Van do 16 danseressen, die zich in het huis bevondeD, werden acht op de trappen door de vlammen bereikt en vonden daar haren dood. De acht overigen sprongeu daarop uit de ven- sters, t welk den onmiddellijken dood van drie tengevolge had, dc vijf overigen zijn stervende naar het hospitaal vervoerd. .Dc nationale brug bij BuflaJo in Amerika (in staat Nieaw-York, aan i Lrie-meer, ter plaatse waar zich dit tot de Niagara-rivier vormt)is onlangs voltooid. Drie jaren heeft men aan dit kolossale werk gearbeid en thans rolt dc locomotief zonder stoomis of hinderpaal van Canada naarde Vereenigde Staten. Tot dusver had de overtogt steeds per boot plaats met moeite en gevaar. Ofschoon het jilan, de Niagara te overbruggen niet nieuw was, gelukte het toeh eerst in 1870 het brnoodigde kapitaal b^cen te krijgeu en de noodzakelijkc internatimiale verdragcu te sluiten. De brug is 3651 voetj lang eu bestaat nit drie gedeelten, waarvan het eene. I96i voct lang, van den Canndaschen oevev tot Sqnaic Island, het tweede over Square Island, 1167 voet, en het derde 517 vodtiaug tot deu Ameri- kaanschen oever reikt. De brug heeft een millioen dollars gckost. Den 6 December st.onden voor het profineianl geregtshof in Noord-Holland lcrimineel teregt drie jongens uit Warmen- huizen (Noord-Holland) wegens het stelen van ten dirkjespeer de zaak was krimineel en kwam voor het hof, omdat twee hunner een hekje waren overgeklommen om bij deu boom te komen. lerwijl zij aan het schudden waren, werden zij door twee veldwachters in flagranti delicto betrapt, en werd tegen hen geverhaliseerd. De buitenstaande jongen is aan den haai gegaan; de tweede werd dadelijk gevat, met de e'6ne peer in den zak; de derde in de vlugt gegrepen zonder buit. Twee peren lagen onder den boom. De peren waren nog niet ryp. De wet sprak. N°. 1 is vrygesprokenn°, 2 en 8 zijn ieder tot 8 maanden cellulair veroordeeldde minste straf welke de wet toestaat. Eene waarschnwing voor peren- en appelschud- ders. Maar de vraag van het Paleh van Jnatitie moge wel degelijk overwogen worden door onze wetgevers„of het in het publiek belang is en in He bedoeling des wetgevers kan ge- legen hebben, dat wegens dergelijke nietigheden en kw&jon- gsnsstreken door de ijverige veldwachters „proces-ver- baal opgemaakt en eene strafvervolgtng ingesteld wordt?" De redaetie van het P. v. J. raeent dit „zeer ernstig te moeten betwijlelen en zegt, o. i. te regt, dat „eerbied voor de wet daardoor bij het publiek geenszins wordt verhoogd", neen eer wrevel wordt er door verwekt. Wij vragen ookhoe moet het deftige hof in toga en barret zich bij de behandeling van dergelijke zakeD gevoelen? en meenen met den pleiter, mr. L. H. Kuhn jr., dat het nuttiger ware geweest., indien de jeug- dige perenliefhebbers even met des veldwachters stok hadden kennis gemaakt en de zaak daarmee uit ware geweest. Wij hebben het halve-eeuw jubiM ouzer bevryding van de fransche overheersching reeds voor 10 jaren gevierdmaar al die 60 jaren beerscht hier nog Napoleons code ptSnaldat door het P. v. J. in vele opzigten en onwetensehappelyk dn onprak- tisch wordt genoemd. Het zou dus wel tijd worden om een nederlandsch strafwetboek, meer praktisch te maken maar als men er eens over eene eeuw aan gaat denken moge men ook wel zorgendat govallen als het hier vermelde op andere wijze b. v. door den lokalen regterkunnen worden afgedaan. Het zou ook in de kosten zuiniger uitkomen. AmetCt.) Heden OVerleetl, na een lang sukkeiend leven, doch uog onverwacht, in den ouderdom van 7 5 jaar en bijna 9 maan den, en na eene genoegelijke Echtvereeuiging van 39 jaar en 9 maanden, myne geliefde Echtgenoote, IfARIJTJE BARKER. Zwaar treft mijop mijne gevorderde jarendit verlies hoewel ik met gelatenheid in Gods vaderlijken wil hoop te berusten. Haarlemmermeer 7 December 1873. van Haarlemmermeer mullen hitting houden te Abbenen en Nieuic-Fennepin plants van Vrijdag 26 December, des namiddags ten 2 uren, zullen in de Hervovmde Kerk, in het Hoofddorpworden verhuurd eenige opengev&llen Zitplaatsen. Nameus Kerkvoogden D. EGG INK, Voorzitter.' gevestigd te Heemetedezal VERIOOPEN; Zaturdag 13 December 1873, des morgeus 10 uren, op de Hofstede „Berkenroode onder Ueemziede eene groote Partij extra zwaarmeett des morgens 10 uren, op de Hofstede Meer-en-Bergonder MMeematedeeene groote Partij meest extra zwaar eti hetgeen verder ten Verkoop zal worden aangeboden; des morgens 10 uren, op de Hofstede „De Hartekanip aan den Haagschen Straatweg en in de Prinsenlaan, onder Heemntedeeene Party, waaronder extra zware, eene groote Partij bnitengewoon zwaar

Weekblad van Haarlemmermeer | 1873 | | pagina 2