Advertentie n. Rationale lilitie. Uitvoeringj Een PAKHUIS en ERVE, Bekendmaking. HOETVERKOOPIPiG, Eiken Boetplantsoen. HAEBOUT, - 212 Belangrijk voor velen AD0LPH Haas in Hamburg Haarlemmermeer-Polder. Tweede Bekendmaking. Rederijkerskamer„EENSGEZINDHE1D", extra sivaar Eiken-, Ksschen-, Itcrken- en VV Ilgen- AANBESTEDINGEN. Landbonw. Oemengde Berigten. REGTSZAKEN. op Dingsdag 6 Januarij 1874, in het Lokaal van C. LEWIS, te Nieuw-Cennep. W. J. ELSENHORST en A. H. POORTMAN Makelaars, te Haarlem, zullen, op Donderdag 22 Januarij 1874, in de Vogelenzang, op de Hofstede ,,Het Huis (le VogeleHZUng op Donderdag 8 Januarij 1874, des morgens ten 10 ure, van EENE GROOTE PARTIJ UIT DE EIAND TE KOOP: De Commissie van beheer en toezigt over de droogmaking der plassen in Schieland beoosten Rotterdam heeft in het gebonw van het Prov. Bestuur te 's Gravenhage, aanbe- steed: 1°. het leveren van materialen en het verstrekken van arbeiders, voor het doen van buitengevvone herstellingen en verrigtingen aan de werken der droogmaking, geduretide 1874; 2°, het leveren van voorwerpen van gesmeed en gegoten ijzer staal, koper en metaalbenevens het verstrekken van smeden en andere werklieden, tot het doen van herstellingen aan de stoom-en waterwerktuigen gedurende 1874 en 1875; 3°. het leveren van smeer- en verlichtingsmiddelen en verdere benoo- digdheden, ten behoeve van de stoomgemalen, gedurende 1874 en 1875 4°. het aanleggen en opmaken van eenige gedeelten weg, ten behoeve van het verkeer in- en tot toegang tot de droogmaking, in twee perceelen. Minste inschrijvers waren voor n°. 1, H. A. Swets Az., te Hardinxveld, voor 4 pet. haven den tariefsprfjs; n°. 2, Christi Nolet en de Kuyper, te Delfs- haven, voor 10 pet. beneden den tariefsprijsn°. 3, J. van dai. Berg Wz.t te Amsterdam, 53/IO pot. beneden den tariefs prijs, en voor n°. 4, le perceel, P. Verzeyden, te Kralingen, voor 11,061; 2e perceel, H. A. Swets Az., te Hardinxveld, voor 10,300. In het polderhuis buiten de Weteringpoort te Amsterdam is door het Dagelijksch Bestuur van den Binnendijkschen Bui- tenveldersehen polder bij enkele inschrijving publiek aanbe- steedhet onderhoud gedurende twee jaren van twee water- molens, twee bruggen van den duiker, de schutsluis en van den overhaal, alsmede van het polderhuis en bijbehoorende gebouwen. Wijders het onderhoud der besehoeijingen enz. aan bovengemelden polder toebehoorende, ingaande 1 Januarij 1874 en eindigende ultimo December 1875. Minste inschrij- ver de heer F. Peters, voor f 7374.93s. Ameroilgen23 Dec. Omtrent den toestand van den landbouw dezer gemeente over 1873 valt het volgende te meldenHet hoofdgewas, de tabak, was van zeer goede kwaliteit. Hier en daar bragt de hagel een weinig schade toe. De aardappelen zijn goed gelukt. Het hooigras en de nuweide waren goed. Boekweit, rogge en tarwe waren mid- delmatig. De koopwaarde per hectare was van bouwland f 600; van weiland 1500 en van tabaksland 1000. De huurwaarde per hectare was respectievelijk 20, 40 en 50. De prijs van de 100 kilogr. tabak was van aardgoed, best goed, zandgoed, uitschot en alle soorten dooreen 56. De gezondheidstoestand onder den veestapel was over het algemeen voldoende. Wegens kwaden droes zijn 2 paarden en wegens longziekte 17 runderen onteigend en afgemaakt. De prijs van het kilogr. honig is geweest 0.60 en die van het kilogr. was 0,80 Dalfseu23 Dec. De prijs van eiken stamboomen is in de lnatste jaren met raeer dan 50 pet. verhoogd, en in weerwil daarvan werdeu heden onder den huize Rechteren 235 stuks, slechts middelmatig dooreen van dikte voor de aanzienlijke som van 3250 gemijnd, terwijl de kooper voor ziju gedaan bod werd bedankt en geen boomen gegund werden. By den landbouwer H. S., te Nuland, zijn dooreenejonge vaars drie levende kalveren geworpen, hetwelk zeker wel onder de zeldzaamheden mag gerekend worden. Door den minister van Finantien is een maatregel geno- men tot opheffingj van het bezwaar door sommige gemeente- polder- en waterschapsbesturen gemaakt, tegen het overleggen van kwitantien van storting door de arrondissements-betaal- meesters afgegeven aan anderen dan rijkscomptabelen. De winter-veldgewassen in het Oldambt leveren tot dusver een bijzonder gunstigen aanblik op. Het koolzaad, dat in groote menigte uitgezaaid is, vertoont die eigenaardige blaauw- groene kleurdie het kenmerk is van kracht en gezondheid. Tarwe, wintergarst en rogge laten mede niets te wenschen over. Het staat alles dus veelbelovendmaar voor een ge- gronde hoop op de toekomst is het nog te vroeg. Het moet den winter en dus den gevaarlijken strijd nog verduren. Moge het in de lente zegepralend en zegen gevend nit dien strijd te voorschijn komen In een onzer noordelijke provincien zoo wordt verhaald in eene plaats waar zich een hoogere burgerschool bevindthad een jongen uit den arbeidenden standcirca 14 jaren oud en met veel leerlustna al eens vcrgeefsche pogingen in het werk te hebben gesteld om zijn leerlnst te bevredigeneen brief geschreven nan den comraissaris des komngs in zijn provincie, of deze hem ook zou kunnen helpen. Toen nu de Komng vergezeld van den commissarisook die plaats bezocht (11. Mei)dacht men den knaap te zien, doch deze was afwezigin dienst bij een of anderen landboutver. Eenigen tijd later kreeg het gemeentebestunr in die plaats eene missive van den commissaris, waarin het verzoeht werd om voor een geschikt kosthuis te zorgen en het jongmensch op de hoogere burger- school te plaatsen, zoodat de jongen, in plaats van een boerenknechtje te zijn nu leerling is aan de hoogere burgerschool en een andere toekomst te gemoet gaat. De inwoners van Alphen zijn voornemcns Z. M. den Komng op zijn aaustaand feest een paard ten geschenke aan te bieden. In November zijn in Engeland 38 spoorwegongelukken voorgevallen vijf personeu werden onmiddellijk gedood, drie liggen hopeloo31-0 zijn ernstig en 240 a 245 ligtelijk bezeerd. In "de Delftsche Courant komt de volgende advertentie voor: De heer P G. C. H.woonachtig Oude Delft, n°. 39, is een van de lastigstc individu's uit Delft. Zoodra iets niet naar zijn zin is vloekt hij als een ketter en stelt hij zich aan als een bezetene. Ik heb er vier maanden gediendmaar wat ik er heb uitgestaan is niet te beschry ven. Hij heeit dan ook in anderhalf jaar tijds tien meiden versleten. Om het minste on- wiUekeurig verzuimwerd hij toornig en bood mij aan van de trappen te d en dat mij een lid van de zwakke en schoone kunnezooals de heeren der schepping - behalve de heer H. ons gewoonlijk noemen. Ik acht mij daarom verpligt mijne kameraad-dienstmeisjes aan te raden zich tweemaal te bezinnen, alvorens zich bij den heer H..te ver- huren Keetjk Versteko. De laatste storm in het westen heeft in Engeland zijn voile kracht doen gevoelen. Te Sheffield stak bij Dingsdagmorgen op met toomeloos geweld en hij veroorzaakte eenige verschnkkelijke ongelukken en het ver- lies van vele menschenlevens. De hooge vierkante toren gelijk men reiiBachtigealleen staande schoorsteenen noemt welkc aan de locomo- tievenfabriek verbonden is van den heer Reynolds, in Tnppet ane, viel te half acht met een verschrikkelijken slag neder, een twintigtal werklieden onder de puinhoopen begravende. Aanvankelijk werden vijf lyken te voor schijn gebragtalien ontzettend verminkt en volkomen onkenbaar. In zijn val verpletterde de sehoorsteen eenige werkplaatsen van messen- en instru- mentenmakers. Een paar uur later viel de toren der fabriek van de heeren Matthewman and Sons, in Miltonstreeten groote blokken er van vielen op den stoomketel, welke de geheele fabriek van beweegkracht voorziet. Met een ontploffing, welke de geheele stad deed daveren, barstte de ketel in duizenden stnkken, die tot op groote afstanden geslingerd werden. De stoom werd verscheidene straten ver gespoten, tien personen doodelijke brandwonden toebrengende. De ontzetting in de stad was zoo groot dat dit tot nu toe het eenige is, wat met eenige zekerheid vermeld kan worden. Thans heeft men te Verviers een nieuwe lichtstof uitgevonden, die, naar men beweertde petroleum met vrucht vervangen kan. Die stof of dit vocht is zamengesteld uit 30 gr. fijngewreven of gestampte sodaopge- lost in eene halve kan regenwater en vermengd met zeven droppelen naphta. Volgens de opgave van een dagblad van Verviers, is de bovengenoemde hoeveelheid voldoende geweestom een winkellamp van 's namiddags half vijf tot middernacht te doen branden met een vlam niet minder helder en wit dan die van ontstoken aardolie. Het provinciaal geregtshof (kamer van kriminele zaken) te Amst. be- handelde in de zittingen van Woensdagl7 dezer en verv. eeD straf- zaak, die de algemeene aantacht verdient. Ben kruidenier, te Haar lem, was in een toestand geraakt, dat hij moest opbouden te betalen. Een zijner krediteuren, een handelaar uit Amsterdam, wist, eenige dagen vddr de daarop gevolgde faillietverklaring des de- biteurs, voor het bedrag eener wettige opeischbare scbuldvordering zich grootendeels te dekken door, met zijne toestemming, byna alle winkelgoederen, den opstand van den winkel enz in totaling te nemen en die voorwerpen op een zomerschen nacbt tusschen 3 en 4 nur met een veerschuit naar Amsterdam te doen vervoeren. De prijs dier goederen werd afbankelijk gesteld van eene nadere taxstie. Ofscboon bleek, dat de krediteur daardoor geen meerdere waarde van zijnen debiteur bad ontvangen, dan hem wettig toekwam werden beidsn vervolgdde debiteur uit Haarlem ter zake van bedriegelijke bankbreuk, door het verduisteren (onttrekken aan de massa) van koopmansgoederen, waren of roerende goederen, de krediteur uit Amsterdam ter zake van medepligtigheid daaraaD. Eerstgemelde werd in hechtenis genomen, laatstgenoemde bleef op vrije voeten. Nadat 12 getuigen geboord waren, bield de advokaat- generaal, jhr. mr. C. H. Backer, de schuld van beide beschuldigden vol, en verdedigde hij o. a. de stelling dat ieder koopman die, op- houdende te betalen, nog vo6r zyne faillietverklaring, 66a, zijner krediteuren, door volkomen betaling zijner schuldvordering, boven andere bevoordeelde, schuldig is aan bedriegelijke bankbreuk en ieder krediteur, die, den insolventen toestand zijns debiteurs kennende, voor een hem toekomende -vordering de betaling aanneemt, aan medepligtigheid daaraan. Spreker rekwireerde de veroordeeling van bride besctiuldigden tot een cellulaire gevangenisstraf van 6 maan den. De stelling van het openbaar ministerie werd met nadruk betwist door de advokaten mrs. Ph. A. Haas en C. A. Cosman, die o. a. de stelling verdedigden dat er van strafregtelijk bedrog geen sprake kon zijn, als er geen goederen waren onttrokken aan de massa tot bevoordeeling van den failliet. De leer van het open baar ministerie zou, huns inziens, leiden tot de meest schromelijke gevolgen voor den handel. Ieder krediteur toch, die voor zijn eigen belang waakte en b. v. ziju debiteur kraohtens vonnis naar de gijzeling deed gaan, zou dan op den drempel daarvan geen beta ling mogen aannemen, als niet alle andere krediteuren 100 pet. konden bekomen. Verschillende aan het franscbe en nederlandsche wetboek van koophandel, de faillietwet van 1837 enz. ontleende argumenten, werden door hen aangevoerd tot verdediging hunner meening, dat de ingestelde vervolging volkcmen onhoudbaar was en een strafregtelijke ziekteverscbijnsel, zoo als de eerste pleiter uit- drukte, waarover hij zich verheugde dat het niet op den bodem van dit arrondissemcnt ontstaan was. Het hof heeft dadflijk uitspraak gedaan en daarbij beslist, dat het gehouden onderzoek het wettig en overtuigend bewijs van schuld niet heeft geleverd, vermits niet is gebleken dat de han- delingen der beschuldigden de strekking hadden om de goederen op bedriegelijke wijze aan de massa te onttrekken. Beide beschuldigden zijn derhalve vrijgesproken. De zich in hechtenis bevindende eerste beschuldigde is onmiddellijk in vrijheid gesteld. Met betrekking tot het, in nummer 60, door ons overge- nomen berigtbetreffende den diefstal van d6n dirkjespeer te Warmenhuizenberigt de N. Alkm. Ct., dat het feit, (zoo als het door het Paleis van Justitie is vermeld) niet zoo on- beteekenend is geweest, als uit dat berigt schijnt te blijken. In genoemde gemeente toch had men in den laatsten tijd veel last van stelgn van vruchten, en daarom was, naar wij ver- nemen, aan de veldwachters opgedragenom daartegen streng te waken, en zoo mogelijk de daders te betrappendit is hun, zoo als uit het berigt blijkt, dan ook eindelijk gelukt. Daar- enboven waren het geene jongens, maar personen boven de 20 jaren, die de overlreding in den laten avond, met over- klimpiing van het bek bij het huis, pleegden. Waren zij niet betrapt, het was zeker niet bij 6en dirkjespeer gebleven en in ieder gevalte Warmenhuizen is men er, evenmin als elders, op gesteld van zijn eigendom beroofd te worden. Hadden de perenliefhebberszoo als men schijnt gewenscht te hebben, met 's veldwachters stok kennis gemaakt, het zou dien beambte zeer zeker sleeht zijn bekomen, en wat zou men dan wel gezegd hebben? In alle branchenin het bijzonder echter met betrekking tot de algemeen veel gezochte origineele lotenregtvaardigt zich het vertrouwen eenerzijds door de bekende soliditeit der firma, anderzijds door den hieruit van zelf voortspruitenden enormen verkoop der loten. Het door zijne naauwkeurigheid bekende bankiershuis kan deswege iedereen sterk aanbevolen wordenen doen wij op de heden in ons Weekblad voorkomende advertentie der voormelde firma algemeen de aandacht vestigen. Voor de vele bewijzen van deelneming, ondervonden bij het overlijden van mijne geliefde Echtgenoote M. BARKER, betuigt de Ondergeteekende zijnen innigen BANK. Haarlemmermeer G R O E N Dec. 1873. DIJKGRAAF en HEEMRADEN van den Haarlemmermeer- polder brengen bij deze ter kennis van de Ingelanden van dien polder, dat de door hen vastgestelde LIJSTEN, aan- wijzende de personen die steingeregtigd zynen die welke tot Leden Van liet Bestuur kunnen worden gekozen, overeenkomstig art. 23 van het Algemeen Regle- ment van Bestuur voor de Waterschappen in Noord-Holland op den 20 December 1873, voor den tijd van 14 dagen len worden ter image gelegd, aan de Secretarie van ge- noemden Polder, in de St. Jansstraat, te Haarlem, en op de Secretarien der gemeenten AmsterdamLeidenen Haarlem mermeer. Haarlem, 19 December 1873. Dijkgraaf en Heemraden voornoemd J. W. M. VAN DE POLL, Dijkgraaf. J. C. VAN DE BLOCQUERY, Secretaris. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Haarlemmermeer brengen ter algemeene kennisdat voor de INSCHRIJV1NG der RATIONALE MILITIE van Personen, geboren in het jaar 1855 zal worden Zitting gehouden op Boiiderdag 8 Jatinarij 187A ten 10 ure, ten Raadhuize; Dat het Insclirijvingsregister op den 8 1 January 1 8 7 4 voorloopig en op den 31 December 1874 voor goed wordt genlotenop beide dagen des na middags ten 4 ure. Terwijl met betrekking tot de hierop toepasselijke wetsbe- palingen wordt verwezen naar de alom in de Gemeente aan- geplakte Bekendmakingen. Haarlemmermeer, 20 December 1873. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. W. LANTZENDORFFERBurgemeester. EGGINKSecretaris. te Xieuw-Vennep. Blijspelen in 1 Bedrijf. Heden overleed mijne hartelijk geliefde Echtgenoot, Kn. MOLENAARin den ouderdom'van 45 jaren. Haarlemmermeer, G ROOS, 20 December 1873. Wed. R MOLENAAR. Eenige Kennisgeving. PROGRAMMA 1. GROOTE LCI. 2. HET SPREEKIJUR VAN DEN DORTER. 3. VIJF MINETEN HOLLANDSCH. Aan vang om 7 uur precies. Entree A9 Cento* Namens het Bestuur, VERMAAS. des middags ten 12 ure, ten Huize van den Kastelein J. DE VRIES, aan het Hoofddorp, te Haarlemmermeer, ten over- staan van den te Haarlem standplaats hebbenden Notaris G. C. JOEKES, in publieke veiling brengen en verkoopen staande en gelegen aan het Miruiodorpte Haarlemmermeer, geteekend N°. 2232 Kadaster Sectie Littera C, N°. 1077 ter grootte van 4 Roeden en 37 Ellen. Breeder bij Biljetten omschreven. Nadere Informatien zijn te bekomen ten Kantore van bovengenoemde Makelaars, in den Anegang, te Haarlem. De Bewijzen van Eigendom en de Veilconditieu zullen drie dagen voor en op den Ver- koopdag ter visie liggenten Kantore van den Nolaris voornoemd. Sedert 8 weken is te Hoofddorp van den ondergeteekende weggedreven EEW HOI TKV POXTJ.K, lang ongeveer 3 meterbreed 1 '/2 meter. Degene die berigt doet waar het zich bevindt kan op eene goede belooning rekenen. y A. MULDERS, te Hoofddorp. waaronder geschikt voor PALEN. Bij A. VAN DER WIEL op genoemde Hofstede, is, op franco aanvrage

Weekblad van Haarlemmermeer | 1873 | | pagina 2