2 - Haaiieircmermeer. Bij den Burgerlijken Stand zijn aangegeven van 24 tot 31 December 1873. Landbonw. Midtlel om beendereu op te losseii. Ciemeng'de Berigten. Amsterdamsche Kanaal-Maatschappij geene bedenking bij U zullen aanleiding gevenen zij stelt alzoo .voor: 1°. Om de rekening over 1872 goed te keuren, en 2°. Dijkgraaf en Heemraden dank te zeggen voor het goede bebeer en de duidelijke uiteenzetting der zaken. (get.) W. A. L. MOCK. P. LANGERHGIZEN Lz. A. WIJNANDS. Daar geen der leden het woord verlangt, brengt de Voor- zitter deze rekening in omvraag, en wordt ze met algemeene stemmen goedgekeurdwaarop wordt genomen het navol- gend besluit Hoofd-Ingelanden van den Uaarlemmerineerpolder Gehoord het rapport der Commissie tot onderzoek der re kening en verantwoording van den Penningmeester over het dienstjaar 1872 Besluiten Onder dankzegging aan het Dagelijksch Bestuur, voor het gehouden beheer, deze rekening, welke behoorlijk ter visie lieeft gelegen en geene mededeeiing van bezwaren heeft uit- geloktgoed te keuren en vast te stelien op 269,035.43 in ontvang en 267,083.35 nitgaaf, Batig saldo 1952.08; onder gehoudenheid om de restanten dezer dienst, a 1435.56'/^, in de rekening van 1873 te verantwoorden en het batig saldo als eersten post van ontvang te brengen op de bcgrooting van 1874. Dijkgraaf en Ileemraden hebben zieh bij het nemen van dit besluit van medestemmen onthouden. Gedaan in de vergadering van den 24 September 1873. (get.) J. W. M. VAN DE POLL, Voorzitter. J. C. VAN DE BLOCQUERY, -Secretaris. De Heer Mr. J. P. Amersfoordt zegt, dat nit het ge- ringe saldo der rekening, a 1952.08, waarvan nog epn bedrag van 794.50 moet worden betaaldhet beweren van Dijkgraaf en Hoogheemraden van Kijnlandvervat in hunne missive van 15 Pebr. 1873, N°. s/i0i is wederlegddat een extra omslag van 70 centen per hectare voldoende zou zijn geweestdaar het nu allezins is gebleken dat de buiten- gewone omslag van f 1.per hectare niet te hoog was gesteld. De Voorzitter doet alsnu voorlezing van het door den Heer Mr. J. P. Amersfoordt bedoeld schrijvenwaarvan de inhoud is als volgt: N°. 8/194. Leiden, 15 Februarij 1873. 3 Bijlagen. Wij hebben de eer U hierbij goedgekeurd terug te zendcn 1°. een exemplaar van de Vierde Suppletoire Begrooting van Uweu polder, dienst 1872 ontvangen met Uwen brief van 16 Januarij 1. 1., N°. 27/6; 2°. een exemplaar van het besluit der vergadering van Hoofd-Ingelanden van den 18 December 1.1., tot af-en over- schrijving van posten op de Begrooting 1872, aan ons inge- zonden bij Uw brief van 7 dezer, N°. 59/13. De goedkenring van het eerstgenoemde stnk is echter alleen door ons verleend om geene stagnatie in den gang der zaken te weeg te brengenniet omdat wij door de verstrekte inlichtingen overtuigd zonden zijn geworden hetzij van de nood- zakelijkheid der heffing van den buitengewonen omslag tot het cijfer van f 1.per hectare, hetzij van het te regt nalaten der formaliteit om de Suppletoire Begrooting ter visie te leggen. Immers, volgens Art. 108 van het Algemeen Reglement voor de Polders in Noord-Hollanddat door U in dezen van toepassing wordt beschouwdkan des noods wel een buitenwone omslag worden gehevendocli slechts tot dek- king der gemaakte kostenen deze hebben niet bedragen het cijfer van 17104.53, dat door den buitengewonen omslag vau f i,per hectare wordt verkregenmaar waren met een extra omslag van 70 cents gedekt geweest. Boveudien blijft het, onzes inzienstwijfelachtig, of de heffing van een buitengewonen omslag volgens gezegd artikel toeh niet naar den geest van het reglement ter voldoening aan de regelen der Comptabiliteit bij eeue Suppletoire Begrooting belioort te worden geregeldzooals ook door U was bcgrepen. Dijkgraaf en Hoogheemraden vau Rijnland (get.) DE CLERCQ, Dijkgraaf. u W. G. DE BRUIJN KOPS, Secretaris. De Voorzitter bedankt de leden der Finantieele Commissie voor de vele bemoeijngen wederom in deze door hen verrigt. Wordt vervolgd.) GEBOREN: Johanna Jacoba, dochter van M. Dalm en A. Molenaar. Nicolaas, zoon van W. Rijgersberg en L. Zoet. - Grietje, dochter van T. Tit en J. van der Burg. Margaretha Cornelia Wilhelmina, dochter P. C. Hagen en A. P. Kramer. Lourens, zoon van Anna Kromhout (ongeh.). Theodora Johanna, dochter van G. van Diemen en N. Beijk. Arendje Hermina, dochter van M. Verkuijl en II. Steinrath. Cornelia, zoon van C. de Groot en A. G. M de Raad. Dirk, zoon van D. Surstedt en H B. Wolfs Adriaan Gerardus Leonard, zoon van A. M. Vorstman en H. F. van der Laan. Gerrit, zoon van C. den Braber an A. Frankfort. Willem, zoon van B van 't Hof en II. Vaalbnrg. Gomelia Klaaina, dochter van P. de Gier en L. Boer. Gijsbert, zoon van N. van Andel en A. Reep. Trijntje, dochter van E. Hoenderdorp en M. Smits. Maria, dochter van J. Verbeek en H. Scheffers. LEVENLOOS GEBOREN: 1 kind van A. Met en E. Ooms. OVERLEDEN: Gerrit, oud 3 maanden, zoon van H. van der Aa en C Brune. Cornelia, oud 2 maanden, zoon vau C. Rijn en M. Pouw. Dirk, ond 3 dagen, zoon van D. Surstedt en H. B. Wolfs. Jacob, oud 17 maanden, zoon van G. Markus en B. v. d. Pad. Machteld Kieftenbelt (wed.) van H' W. Leunk. Maria Margaretha, oud 4jaren, dochter van F. Brouwer en G. Weijers. Cornelia, oud 18 jaren, zoon van J. Oostwouder en J. Beemsterbocr. Cornelia van der Beek, oud 33 jaren, gehouwd met E. van Loon. ONDERTROUWDgeene. GEHUWDP. de Ruiter (wednr.) met J. Kroes. Predikbeurten in de kerk te Abbenes. Zondag 4 Januarij, Ds. Sluiterman, van Voorhout; 11 Jan. (avondmaal), Ds. Fortuin, van Sassenheim 18 Jan. (dankzegging), Ds. Buitensehildvan Oegstgeest; 25 Jan., Ds. Buchli Fest, van Ilillegom; aanvang nemende des mor- gens ten half-tien nre. Op Donderdag 8 Januarij e. k. zal door den heer Wouter Sluis, van Beemster, eene voordragt worden gehouden in eene vergadering der Afdeeling Haarlemmermeer der Holland- sche Maatschappij van Landboaw Genoeinde heer, algemeen als een onzer voornaamste veekenners bekendzal alsdau spreken over de kent'eekenen van melkgeving bij rundvee. In de vergadering van de vereeniging Concordiate Hoofd- dorpop Dingsdag 6 Januarij e. k.des avonds ten zes ure zal eene voordragt worden gehouden door den heer A. Beets van Haarlem; terwijl waarschijnlijk ook de heeren de Breuk Koolhoven en Petri, made van Haarlem, als sprekers zullen optreden. Volgens het verslag van den landbouw over 1873 in de gemeente Haarlemmermeer kunnen de volgende uitkomsten worden medegedeeld Bouwland10,549 hectaren, als: Hect.: Aren: Geheele Opbrengst Tarwe1586,50 47,595.hectoliter. Spelt2,60. Rogge987,50; 29,625.— Wintergarst137,4,932. Zomergarst719,50; 23,024. Haver2574,50; 90,107.50 Boekweit54,1,728. Boonen961,50; 34,614. Erwten293,9,379. Aardappelen220,50; 11,025. Suikerbiet145,52,200.kilogram. Winterkoolzaad201,6,030.hectoliter. Zomer-oliezaad51, Specerij-zaden9, Kanarieznad3, Gedolven Meekrap 61, Meekrap te veld staande 111,50; ■Vlas1327,50; Mangelwortels187, Wikken92, Klaverhooi610, Braakland215, Weiland4514,30; Hooiland1465, De Veestapel bestond uitpaarden 2573 rundvee 5925, ezels 9, sohapen 7097 'geiteri en bokken 321, varkens 1603, hoenders 9867, kalkoenen 465, eenden 7748, ganzen 1150 stuks. Varsseveld31 December. Zoowel het vroeg als het laat gezaaide winterkoren staat in deze streken buitengewoon gunstig. Gisteren zag men hier bij onderseheiden landbouwers het vee nog in de weide. Door dit late weisaizoen is er veel hnoi uitgewonnen. De winter schijnt toeh eindelijk een aanvang te zullen nemen; gisteren avoud is alhier eenige sneeuvv gevallen. Het was de ferste sneeuw na 26 April. Oprnerking verdient het, dat de houtsnippen, die anders in het begin van Dec. vertrekkentot heden nog niet vertrokken zijn De hnzen zijn door de scherpe vervolging geweldig gedecimeerd. In vroegere jaren was in onze streken geen enkele dorsch- machine te vinden en de boeren wilden van dat ding niet weten. In den loop van dit jaar is hierin verandering gekomen een onzer landbouwers getroostte zicli de kosten der aanschaffing, ten einde een beter werktuig voor het dor3chen van zijn graan te bezittenen nu reeds zijn er in onze gemeente een twintigtal in gebruik. Bredevoort, 29 Dec Op de laatste groote veemarkt alhier, waren de prijzen hooger dan in den laatsten tijd terwijl er vele vreemde kooplieden waren opgekomen. De eerste prijs, uitgeloofd aan den kooper van het grootste getal vee, werd behaald door den heer C. Ganste Winterswijkde tweede werd toegewezen aan den heer C. L. van Gelder, te Brede voort; de derde werd ditmaal niet nitgereikt. Zaandaiu31 Dec. Gedurende het jaar 1 870 zijn alhier op de weekmarkt aangevoerd en verkocht 1804 stapels kaas (176,566 stuks,) waarvan 1784 stapels hebben gewogen 357,069 kilogr. In 1872 bedroeg de aanvoer 1500 stapels, wegende 287,091 kilogrammen. Dalfsen29 Dec. Het zaclite winterweer werkt zeer gunstig op de bijenstallen. Naar wij vernemen is nog geen enkele korf door de koude verloren gegaan, en zal derhalve de teelt met het aanstaandevoorjaar goede resultaten opleveren. Ook het rundvee in onzen omtrek geniet eene voorbeeldelooze ge- zondheid zoodat de landman ook dienaangaande bijzonder tevreden kan zijn. BorCUlO3 29 Dec. Dezer dagen heeft de heer O. F. Sehaars alhier een os geslagt, die niet minder dan 1142 halve kilo grammen woog. Dit kolossale dier was uit onze streken af- komstig. Zuidwolde29 December. Wat men slechts zelden in dit ja.argetijden 'ziet, kan men heden zien. Het buitengewoon zaclite weder heeft zijn invloed doen gevoelen op de planten- wereld. Zoo ziet men midden in den winter de beemden groenen en tusschen het groen de madeliefjes prijken. Op tweeden kerstdag een perk prachtige primulae veris te zien bloeijen, is zeker eene zeldzaamheidmaar wie er op belust is, hij vervoege zieh te Zuidwolde bij den bloemenbeminnenden sehoen- maker J. Dwarshuis. Ook zal hij daar dan tevens nieuwe, volkomen ontwikkelde bladeren kunnen zien aan eenige, carn- perfoelie's. Zelden was in December de weide zoo groen als thans en nooit heeft het winterzaaad zoo goed gegroeid als in dezen winter. Volgens eene advertentie in Sempervirenszijn bij den heer C. J. Vorsterman van Oijente Moergestel, pilten te be- komenvoor den aankweek van Oost-Indisohe komkommers, aldaar bekend onder den naam vau Laboe. Naar men zegt is het een plant die in elken vvelgeordenden tuin te buis behoort. Zij is zeer geschikt tot inmaak en voor toespijs te gebruiken en klaar te maken als bloemkoolrapen aspersie en appel- moes. De plant is zeer lncratief, en bemint een wel toebe- reiden grond. Zaaitijd half April tot in de jielft van Mei oogsttijd half September en later. Men verkiijgt van elke plant 6 ii 7 goed volwassen vruchten. Men neemt een groot vvaterdigt vat en -bedekt den bodem 15 duim hoog met drooge aarde. Ilierop brengt men een even hooge laag beenderen en bedekt deze met houtasch vervol- gens weder lieendereu en asch, enz. tot het vat gevuld. is, dat men dan een zomer en winter door in regen en wind buiten laat stuan. Vervolgens schudt men het vat leeg, en zoekt er de beenen uitdie nu zoo zacht zijn geworden dat men ze tusschen de vingers tot slof kail wrijvenhetwelk dan een zeer bruikbare rnestslof oplevert. Te Nienhuis is jl. Maandag de timmerman Helbrinkvader van een talrijk gezin, onder een boom, dien hij bezig was te vellen, totaal verplet- terd. Zijn lijk moest tusschen den boom en de aarde opgegraven worden. Te Frankfort aan de Main heeft eene tweede vrouwen-vergaderiug plaats gehad, die door meer dan 500 dames werd bijgewoond. Men besloot een vronwenbond op te rigten en een comite te benoemen, dat den marktprijs moet vaststellen. Ieder lid moet zieh aan den prijs houden, die door het comite voor de aanstaande markt wordt bepaald. Zoo werd b. v. voor een pond boter 36 kr. en voor een ei 2 kr. bepaald (3 kr 5 cts.) Ieder lid moet maandelijks eeue kleine bijdrage geven ter bestrijding der kosten. Bij het muntcollege te Utrecht zijn verschillende exeraplareu van valscbe vijftig-centsstukken uit Noord-Holland ontvangen. Men leidt daaruit af dat in die provincie eene tot dasver nog niet ontdekte fabriek vau valsche munt bestaat. Een ooggetuige verbaalt van de executie vau den kapitein van de Virginius en van zijn matrozen, stuurlieden, machinisten enz. op Cuba, bet volgende: De 36 gevangenen werden door drie regimenten iufanterie, terwijl een vrolijk deuntje gespeeld werd met de armen op den .rug ge- bonden, buiten de stad gebragt. Zij toonden grooten moed. Men gelastte hen te knielen met den rug naar de soldaten, waarvan 200 waren aauge- wezen om hen te dooden. Na de eerste 200 schoten lagen alien deerlijk gewond op den grond, alleen de kapitein was oumiddellijk gedood. Nu begonnen de Spanjaardetf op nieuw op de ongelukkigen te vuren, Zij hielden de geweeren ten laatste tegen de hoofden der gewonden aan. Een man was slechts ligt gewond. Twee Spanjaarden naderden hem. De een duwde hem raw de tromp van zijn geweer in den mond. Het slagtoffer greep in zijn doodsangst den loop met beide handen vast daar bet schot, dat hem gewond bad, hem van bet touw om zijn handen had bevrijd. De aiidere Spanjaard plaatste zijn geweer in het oor van den man. Beiden schoten tegelijk en niets bleef van het hoofd over. Vijf vuilniskarren werden nu op bet terrain gebragten door tuchthuisboeven werden de overblijfselen der gedooden in de karren geworpen. In een dorp bij Gorredijk hebben, volgens de LeeuwCt,, twee jagt-opzieners zoolang op eene wildstrik gepast, waarin een haas zat, dat zij er bij in slaap vielen, waarop de strooper doodbedaard //zijn" haas meenam. Zekere mrs. C. C. Peck, eene weduwe te Chicago, die een jaavlijksch inkomen van f 250,000 heeft, werd daar in beschonken toestand in eene straatgoot gevonden en naar het politie-station gebragt, waar zij tot den volgenden morgen op eene plank sliep. Zij was kostelijk gekleed en aan haar vingers schitterden twee diainanten ringen, toen zij uit den raodder geviscbt werd. Bij bet staken van het werk aan de brug te Ravesteijn vreesde men //ongeregeldheden" van de werklmden. Thans heeft de minister berigt ge- zondendat het werk moet voortgezet worden en de werklieden zijn daarop zoo dronken geweest van vreugde en jenever,.dat men alweer bang was voor ongeregeldheden. Te Keulen werd des nachts een pandjeshuis bestoleu. De eigenaar, die meer dan 400 thaler daarbij verloor, ging zelf aan het opsporen van den dief, omdat hij vermoeden had, en slaagde er in hem te ontdek- ken en aan de politie over te levoren. De dief was de naehtwacht. Jammer, zegt de Kolnische Zeitimgdat de man niet een dag of wat ge- wacht heeft, dan had hij cerst ten minste nog de nieuwjaarsfooitjes voor zijne trouw en waakzaamheid kunnen ontvangen. Op den 2en Kerstdag ziju bij een ingezetene te Harlingen door zijue duivendie in een buitenhok verblijf houdeutwee jongen uitgebroed hetgeen zeker onder de zeldzanmhedeu behoort. Blijkens eene verhandeling van inr. W. P. Sautijn Kluitopgenomen in de werken van de Maatschappij der Nedetlandsche Letterkunde te Lei den over de Haarlemsche Courantis het adverteren van familieberigteu in 1795 in gebruik gekomen. Toen dit een paar jaar geduurd had, be- greep de fiscus dat het land daardoor groote scKade leed door verminderd briefport. Men zal zieh herinlieren dat toen een enkelvoudige brief uit het Noorden naar de residentie 8 stuivers port kostte. Om die schade goed te maken, besloot het bestuur van Hollandeene belasting te. heffen van f 1 voor een geboorte-, 2 voor een dood- en 3 voor een huwelijks- annonce. Boveudien betaalde men 2 stuivers zegelregt, f 1,50 voor de eerste drie regels en 9 stuivers meer voor elken regel. Of het karneval, schoon pas begonnen, met zijn bals masques en duizende buitensporighedendit jaar niet alleen een deel der Parijsche bevolking, maar thans ook reeds het slagtvee de hoofden op hoi brengt, zooveel is zeker, zegt een Parijsch blad, dat het 11. Dingsdag op ver- verschillende plaatsen in de hoofdstad allerlei ongeregeldhedenom niet erger te zeggenheeft aangericht. 1°. heeft een losgebroken ruud een wedren begonnen met den spoortrein der ceintuurbaanis met een der wagens in aauraking gekomen en werd. er gedeeltelijk onder vermorseld gelukkig zonder deraillement te veroorzaken2°. heeft een os bij het ont- schepenzoodra hij voet aan wal hadeen der sjouwerlieden met een geweldigen hoornstoot neergeveld 3°. zijn op den boulevard de Strasbourg door een dolle koe twee voetgangers omvergeloopen die bij die ouaange- name verrassing erstige kwetsuren hebben gekregen 4°. is in de rue de Flandre hetzelfde gebeurd, en werd aldaar het dier met een revolverschot gedood; 5°. is op den boulevard Rochechouart een grijsaard van 73 jaren door een woedenden os nedergeworpen en belangrijk verwond. Als een bewijs van zonderlinge regtspleging in .verafgelegen landen zij hier vermeld het vonnis onlangs uitgesproken door de regtbank te Schitzuka in Japan. Een aan zijne bejaardd ouders zeer gehechte zoon had eene vrouw, welke haren schoonouders bij welke zij inwoondenhet leven bitter en zuur inaakte. De man had zijne vrouw wel lief, doch zijne 1'iefde voor vader en moeder was nog sterkeren om een einde aan de huiselijke twisten te maken gaf hij aan. zijner tcerbeminde gade vergif in en mevrouw overleed. Het geregt, van het voorgevallene onderrigt, trok zieh de zaak aan, en het proces had de veroordeeling van den moordenaar tot tien jaren deportatie ten gevolge, Zijne regters namen echter verzachtende omstandigheden aan en bepaalden dat de veroordeelde niet naar elders overgebragt zal worden, maar zijnen straftijd tien jaren geketend in de woning zijner ouders zal doorbrcngeu. Deze hebben dus gedurende een decennium een vreemdsoortigq herinnering van wijlen hunne geliefde schoondochter. Aangnande de werken der Amsterdamsche Kanaalmaatschappij wordt ons het volgende medegedeeld Het werk werd in Oktober voortgezet met 1420 tot 1685 arbei ders, 29 of 30 paarden, 3 of 4 lokomotieven met 70 wagens, 5 stelien tijdelijke pompwerktuigen, 9 tot «2 stoombaggervaartuigen, 52 tot 58 grondschouwen, 5 tot 1 sleepstoombooten en 1 kabelboot bovendien 8 tot 10 afzonderlijke ploegen, te zamen 60 tot 78 werk lieden, bijlacht op de stootabaggervaartuigen. Noordzeehoofd'n. In hetgeheel zijn gemaakt 32,439 buitenblok- ken (679 in Oktober), bevattende, 97,087 kub. meter (2935 kub. meter in Oktober) en 20,286 binnenblokken (254 in Oktober), be vattende 6b,161 kub. meter (1012 kub. meter in Okt(^>er). Het Noorderhoofd was op het eind van Oktober als volgt door- getrokken

Weekblad van Haarlemmermeer | 1874 | | pagina 2