mm I 1874. Vrijdag, 9 Jamiarij. V A IV No. 2. AAN LANDBOUW, GEMEENTE- EN POLDER-BELANGEN GEWIJD. Vijftiende Jaargang. Haarlemmermeer-Polder. Haarl emmermeer. Prijs van Het Abonnement: in het Jaar6.- Prijs der Advertentidn van 16 regels 75 Cent, elke regel meer 12/2 Cent. VERGADERING van HOOFD-INGELANDEN II lAEILEMMERMEER. Prijs van een enkei, Nommer 15 Cent. ALLE TOEZENDINGEN, REDAKTJE EN UITGAVE BETREFFENDE, te adresseren can VAN BOIVGA C°.te Amsterdam. t iterl(jle Woentdag. Groote Letters worden naar hare plaatsruimte berekend. gehouden op Woensdag 24 September 1873 des morgens ten 10 urein het Lokaal van Staats te Haarlem. Voorzilterde Heer J. W. M. van de PollDijkgraaf. Vervolg en Slotzie ons vorig nommer). IV. De Finantieele Commissie voor de Begrootingdienstjaar 1873, bestaande uit de Heeren P. Langeriiuizen Lz.H. A. Hanedoes en Jhr. Mr. J. A. Bepelaer brengtbij monde van laatstgenoemden heerrapport nit op de in hare handen gestelde stukkenzijnde de volgende praeadviezen, als a. Verkoop van Veldvveg aan Jhr. de Grez, van dezen inhoud Daar de Heer Jhr. Mr. de Grez den Veldvveg voor de kavels N°. 3 en 4, sectie O 0, wil koopen, mits voor de woning op kavel N°. 3 een uitweg naar den Jaagweg ge- maakt worde, zonder kosten voor hem; ook zal hij zich niet verzetten tegen verkoop van dien Veldvveg aan derden, als die uitweg zonder kosten voor hem tot stand komt. Kavel N°. 9 sectie 0 0zal ik voor dien prijs aanvaardenzoo UEd. heeft opgegeven. Als principaal noem ik mij ondergeteekende »(get.> C. BULK." De aanleiding van 'dit schrijven is een gevolg gevveest van een vroeger door T. BoelLaarD ingediend adres, orn dienzelf- den Veldvveg te koopen, dock vermits de eigenaren der aan- grenzende kavels in sectie 0 O naar de meening van Dijkgraaf en Heemraden de voorkeur verdiendenhebben zij als zoo- danig de Heeren de Grez en Btetdijk in de gelegeuheid gesteldzich over een eventueelen koop en verkoop van die gedeelten Veldweg met hen in relatie te stellen. Zij stellen daarom voor, behoudens goedkeuring van Heeren Gedepu- teerde Staten van Noord-Holland en nadat bedoelde vveg adn de publieke dienst zal zijn onttrokkenaan Jhr. Mr. H. F. de Grez in koop af te staan het gedeelte Veldweg langs kavel N°. 9, in sectie 0 O van de Polderkaart, zijnde perceel ka- dastraal in sectie M, Gemeente HaarlemmermeerN°. 1165, groot 50 aren 40 centiarenvoor de som van driehonderd gulden per hectareen alzoo voor het te verkoopeu gedeelte tot een bedrag van een honderd een en vijftig gulden twintig cent 151.20), vermeerderd met de som van 81.voor de waarde van het zich in dien vveg bevindend veenen alzoo voor een gezamenlijk bedrag van twee honderd twee-en-dertig gulden twintig cent [f 232.20) vrij geld, en verder onder voor- waardenals aan anderen toegestaan. Welk voorstel wordt goedgekeurd en besloten den uitweg voor den Heer de Grez te doen daarstellen. b. Een zelfde verkoop aan H. Bietdijk. Dijkgraaf en Heemraden achten den verkoop van die ge deelten Veldweg ook aan dezenaangrenzenden eigenaar zeer wenschelijk en hebben mitsdien de eer voor te stellen, mede behoudens goedkeuring van Heeren Gedeputeerde Staten der provincie Noord-Holland, en nadat bedoelde weg aan de publieke dienst zal zijn onttrokken aan den Heer H. Bietdijk in koop af te staan den Veldweg langs een deel van kavel N°. 1 en kavels N°. 2, 3, 4, 5, 6, 7 en 8, van sectie OO van de polderkaart, zijnde de perceelen kadastraal in sectie M, Gemeente Haarlemmermeer, N°. 1159, groot 23 aren 40 centiaren; N°. 1160, groot 46 aren 40 centiaren N°. 1161, groot 34 aren 10 centiaren; N°. 1163, groot 47 aren 90 centiaren, en N°. 1164, groot 27 aren; alzoo te zamen groot 1 hectare 78 aren 80 centiaren, en wel om en voor de som van drie honderd gulden per hectare, en alzoo voor een bedrag van vijfhonderd zes-en-dertig gulden veertig cents Cf 536.40), vermeerderd met drie honderd gulden voor de waarde van het zich in die gedeelten Veldweg bevindend veen, en alzoo voor een gezamenlijk bedrag van ackt honderd zes-en- dertig gulden veertig cent 836.40) vrij geld, en verder onder voorwaarden, als waarop aan anderen veldwegen zijn verkocht. Ook hiertoe wordt besloten. c. Verkoop van Veldweg aan C. Spaargaren, van den na- volgenden inhoud „Geeft met den meesten eerbied te kennen Cornelis Spaar garen korenkooper en veersehipperte Aalsmeer »Dat hij gaarne zou wenschen aan te koopen den Veldweg voor zijn landzijnde een gedeelte van kavel 1 sectie O O, tegen den prijs van drie honderd gulden per bunder; ho- pende op zijn verzoek een gunstige beschikking te mogen ontvangen." De Hoofdopzigter rapporteerde danromtrent het volgende Als de verkoop van veldweg aan de Wed. P. Klaassen doorgaatkan ook het hier bedoeld gedeelte Veldweg zeer wel aan de publieke dienst worden onttrokkendoch zoo dit niet gebeurt, kan het niet gemist worden." Vermits het gedeelte Veldweg aan de Wed. Klaassen kan worden verkochtstellen Dijkgraaf en Heemraden voorbe houdens goedkeuring van Heeren Gedeputeerde Staten van Noord-Holland, en nadat bedoelde weg aan de publieke dienst zal zijn onttrokkenaan C. Spaargaren in koop af te staan den eigendom van een gedeelte Veldweg, gelegen langs een deel van kavel N°. 1, sectie OO van de polderkaart, ter grootte van 18 aren 15 centiaren, deel uitmakende van het perceel kadastraal bekend als N°. 1162, sectie M, Gemeente Haar lemmermeer, in het geheel groot 61 aren, en wel voor de som van drie honderd gulden per hectare en alzoo voor de som van vier-en-vijftig gulden vijf-en-veertig cent (f 54.45), vermeerderd met de som van zesen-tachtig gulden 86. voor de waarde van het in den weg bevatte veenen alzoo voor een totaal bedrag van een honderd veertig gulden vijf- en-veertig cent 140.45) vrij geld, en verder onder voor waarden als aan anderen de Veldwegen zijn verkocht. Dit wordt mede goedgekeurd. d. Een zelfde verkoop van Veldweg aan den Heer J. L van der Burch, te Haarlem, aldus luidende: De ondergeteekende verzoekt aan het Polderbestuur van den Haarlemmermeerpolder, om in de gelegenheid te worden gesteld tot aankoop van den Veldweg in sectie Gvoor de kavels 4 geheel en 5 gedeeltelijkhem in eigendom toebe- hoorende, op denzelfden voet, als zulks met de eigenaren van de kavels G, N°. 2 en 3 is overeengekomen." De Hoofdopzigter rapporteert daaromtrent het volgende: Daar de Veldweg voor de publieke dienst wel gemist kan wordenzoo zijn ernaar mijne meeninggeene bezwaren tegen den verkoopen heeft bedoelde Veldwegwelke voor kavel N°. 4 geheel en gedeeltelijk voor N°. 5 van sectie G ligt, eene lengte van 300 meter; het veen heeft een waarde van 162.volgens schatting van den opzigter G. II. van der Burgh." Bedenen waarom Dijkgraaf en Heemraden voorstellenaan het verzoek van den heer adressant te voldoenenbehou dens goedkeuring van Heeren Gedeputeerde Staten van Noord- Holland en nadat bedoelde weg aan de publieke dienst zal zijn onttrokken, aan den Heer J. L. van der Burch in koop af te staan den eigendom van een gedeelte Veldweggelegen langs kavel N°. 4en een deel van kavel N°. 5 in sectie G van de Polderkaart, ter grootte van 32 aren 10 centi aren deel uitmakende van perceel kadastraal bekend als N°. 1287 sectie C, gemeente Haarlemmermeer, in het geheel groot 78 aren 10 centiaren, en wel voor de som van drie honderd gulden per hectareen alzoo voor de som van zes- en-negentig gulden en dertig cent 96.30), vermeerderd met een honderd twee-en-zestig gulden 162.voor de waarde van het in den weg bevatte veen., en alzoo voor een totaal bedrag van twee honderd acht-en-vijftig gulden dertig cent 258.30) vrij geld, en verder onder de voorwaarden, als aan anderen de Veldwegen worden verkocht Overeenkomstig het voorstel der Commissie, wordt besloten ook dezen verkoop toe te staan V. Volgt de benoeming eener Commissie tot onderzoek der Begrooting, dienstjaar 1874. De Voorzitter noodigt de Heeren J. G. Schone en Jhr. J. B van Merlen uit, om met hemVoorzitter, het stem- bureau uit te maken. Bij vijf hierover gehouden stemmingen worden de Heeren van Merlen, J. Blokland en J. A. Bepelaer als zoodanig benoemd. Nadat de bezwarendoor laatstgenoemden heer ingebragt tegen deze benoemingzijn opgehevenis deze Commissie voltallig. Dijkgraaf en Heemraden hebben zich in deze buiten stem ming gehouden. VI. Door den Voorzitter wordt mededeeling gedaan van de ingekomen verzoekschriften door eenige ingelandenom gedurende den winter een lageren waterstand te verkrijgen. Deze adressen zijn van den navolgenden inhoud. a. Aan het Polderbestuur van den Haarlem mermeerpolder te Haarlem. Geeft met verschuldigden eerbied te kennen de onderge teekende Jac. H. C. van der Kun zoo voor zich als voor de leden zijner familiede Heeren H. van Lanschot van der Kun, L. G. L. van der Kun en P. van Fisenne van der Kun alien eigenaars van gronden in den Haarlemmermeer polder sectie K KG G en 11gelegendat zij zich sedert 13 jaren zeer te beklagen hebben over kleine en onvoldoende oogsten in gemelden polder; dat de oorzaak daarvan, naar zij meenen hoofdzakelijk gelegen is in de voortdurende kilheid der gronden door den hoogen waterstand onderhouden of niet genoegzaam tegengegaandat het in vorige jaren aauge- nomen peil voor den polder, thans door de inkrimping van het land, waarschijnlijk niet meer voldoende te achten is; dat bovendien het vasthouden aan dat peilin dien zin dat de machines eerst dan in het werk gesteld worden wanneer het water op 4.80 A. P. is gewassenaan de laaggelegen landerijen veel schade veroorzaakt, en de behoorlijke bewer- king der gronden zeer tegenwerkt dat zij derhalve eerbiedig, doch tevens dringend verzoeken 1°. het tegenwoordig bestaand peil te herzien enzoo noodig, te verlagenin billijke verbouding der inkrimping van het land; 2°. dat het U behagen moge te besluitenvan af 1 Octo ber tot aan den zomer zal het water niet hooger dan tot op 5 el A. P. mogen gehouden worden en zullen dus de machines behooren te werken telkens wanneer het water boven dat peil, b. v. op 4.90 of 4.95 A. P. gestegen is, eene bepaling, waar- door niemand benadeeld en het algemeen belang zeer bevor- derd kan worden. Rotterdam, 't Welk doende, 15 September 1873. (get.) JAC. H. C. VAN DER KUN. b. Aan het Polderbestuur van den Haarlemmermeerpolder. De ondergeteekendenlandeigenaars en gebruikers in den Haarlemmermeerpolderverzoeken door dezedat de water- stand van af 1 October tot 1 Mei voortdurend verlaagd mogt worden. Zij vermeenen dat daarin alle eigenaars en gebruikers kunnen bewilligenom reden niemand zal kunnen beweren het water in dien tijd nut aan hunne landerijen doet. De hooge waterstanden van voorgaande jaren en voomame- lijk verleden najaarheeft genoeg bewezen zulks meer dan schadelijk is voor het meeste middelbare en laagste land. En adressanten vermeenenzoo er met 1 October begonnen wordt het water weg te malener voor geen buiteugewonen hoogen waterstand vrees behoeft te bestaan. Zij verzoeken dus dringend aan het Polderbestuur hun verzoek niet alleen in overweging te nemeu maar het ook in te willigendaar het genoeg bewezen is dat een te hooge waterstand, zooals in den Haarlemmermeerpolder veelal het ge- val isde landerijen onvruchtbaar maakt en alle goede bewer- king van het land tegenwerkt. 't Welk doende enz. Haarlemmermeer. (get.) II. C. REINDERS FOLMER. G. GEERTSEMA en anderen. De Voorzitter geeft een overzigt van de wijzewaarop de stoomtuigen in werking worden gebragt, en zegt dat de waterstand in deze maand zeer laag is gehoudenmaar dat het een punt van gezet onderzoek moet uitmakenof aan het verzoek ten alien tijde zal kunnen worden voldaan. Dat de hooge waterstand in 1872 een gevolg is geweest van den buitengewoon belangrijken regenval. De Voorzitter stelt verder voor, deze verzoeken te stellen in handen van het Dagelijksch Bestuur, om daaromtrent rap port uit te brengen in eene volgende vergadering. Dienovereenkomstig wordt besloten. De Heer Heynsius zoude gaarne zien dat alsdan daarbij werd overgelegd een staataanwijzende de kavels waarin de waterberging ontbreekt, en opgaaf van de geheele water- berging aan vaartentogten en slooten in den polder ann- wezig, bij een. waterstand van 5 el en bij een van 4.85 meter onder A. P. VII. De Voorzitter vraagt of een der leden nog het woord verlangtwaarop Jhr. van Merlen dank betuigt voor de door den Voorzitter tot hem gerigte woordenen zich aan- beveelt in de welwillende medewerking dezer vergadering. VIII. Niemand meer het woord verlangende wordt deze zit- ting door den Voorzitter gesloten. In 1873 zijn in de gemeente Haarlemmermeer: Oeboren 286 m. en 300 vr.totaal 586 waaronder 8 tweeling-geboorten. Overleden 199 m. en 167 vr.totaal 366zijnde 1 op 33 zielen. Levenloos werden geboren 46. Oehuwd 108 pareD. Echtscheidingen kwamen niet voor. In 1873 hebben zich in de gemeente gevestigd 478 man- nen en 448 vrouwentotaal 926, vertrokken zijn 404 man- nen en 398 vrouwen totaal 802 waaronder 37 naar Amerika. Op 31 December 1873 bedroeg het aantal zielen 12,253 verdeeld als volgt: Nederd. Hervormden 7539, Fransch of Waalsch Hervormden 3 Engelsch Hervormden 11 Evangeliseh

Weekblad van Haarlemmermeer | 1874 | | pagina 1