1874. Vrijdag, 25 Januarij. W°. 4. I VA IV AAN LANDBOUW, GEMEENTE- EN POLDEIf-BELANGEN GEWIJD. Vijftiende Jaargang. lluar 1 em raermeer. Landbouw. Prijs van het Ahonnement: in het Jaar6.- Prijs der Advertentien van 16 regels 75 Cent, elke regel meer 1S|/, Cent. KONINKLIJKE BESLUITEN. Bij den Burgerlijken Stand zijn aangegeven Feestvierino-. Postkantoor te Haariemmermeer. Concordia. R. HAARLEMMERIUEE Prijs van een enkel Nommer 15 Cent. ALEE TOEZENDINGEN, REDAXTIE EN UITGAVE BETHEFFENDE te adi'esseren aan VAN BOIVGA C°., te Amsterdam. Vlterl{jk IS oengdag.) Groote Letters worden naar hare plaalsruimte berekend. Bij besluit van 8 Nov. 1873. n°. 11 heeft Z. M.beschik- kende op het verzoekschrift van Dirk Laan wonende te Wor- merveer, HDs bewilliging verleend op de akte van oprigting der naamlooze vennootschapDe TFormerveersche Veenmaat- schappijte vestigen te Wormerveer, en waarvan het maat- scliappelijk kapitaal 50,000 bedraagt. i*i i i Diakenen der Nederd. Herv. Gemeente Haariemmermeer zijn voornemens in de aanstaande week eeDe collecte te houden aan de huizen der ingezetenen ten behoeve der diakonie-armen. Daar de uitgaven met ieder jaar grooter worden, en de lang- durige predikantsvacature niet gunstig geweest is voor de dia- konie-kasis het te wenschen dat de gegoeden in de gemeente niet karig zijn met hunne giften, en dat ook van buiten de gemeente eenig blijk van belangstelling gegeven worde. van 14 tot 20 Januarij 1874. GEBORENApolonia, dochter van P. Bakker en J. M. van der Scheer. Maria Johanna, dochter van M. Bolderdijk en B. H. Gerritsen. Adriana, dochter van J. Griekspoor en M. van Groningen. Johanna Maria, doch ter van P. J. Wijnhof en M. C. Jan9en. Marretje, dochter van H. Ton en I). Kwak. Willem Dirk, zoon van N. Breedijk en C. Rutten. Johanna Maria, dochter van J. Doeswijk en T. Melman. Christiaan, i:aou van U. Dekker en H. Benning. Adriana, dochter van C. Vreug- denhil en M. Buis. Sofia Maria, dochter van C. Sandifort en E. Hart- man. Saartje, dochter van G. Smit en J. J. Schoonhoven. Maria, dochter van P. Pijnakker en P. van den Berg. Geertrui, dochter van W. Blidderswijk en L. Viaser. Elizabeth, dochter van A. Blom en K. Boef. Jasper, zoon van P. van Kranenburg en J. C. Alblas. OAERLEDEN: Efraim Schoneveld, oud 43 jaren, gehuwd met P. van Dijk. Bardina Domburg, oud 65 jaren, weduwe van J. van Aaist. Cornelia Beijk, oud 29 jaren, ongehuwd. Haasje Baarsen, oud 71 jaren, weduwe van C. Spaargaren. Sara, oud 18 maanden, dochter van J. Borgman en G. Louwes. Adriana, oud 1 dag, dochter van J. Griek spoor en M. van Groningen. Klara Johanna, oud 8 jaren, dochter van K. Stet en M. Looi. Maria, oud 6 dagen, dochter van J. Schipperen M. Ruiter. Eeentje Wafelbakker, oud 78 jaren, weduwe van Hendrik Schonejongen. ONDERTROUWDgeene. GEHUWDC. Jansen met C. M. Waarsenburg. Agenda voor de Vergadering van den Gemeenteraad van Haariemmermeerte houden op Donderdag 29 Jauuarij 1874, des voorraiddags ten 11 urein het Raadhuis. 1°. Ingekomeu slnkken en mededeelingen. 2°. Concept adres oin dispensatie van art. 14 der wet op het middelbaar onderwijs. 3°. Instructie voor de commissie van loezigt op de teekenscholen. 4°. Aanvraag van F. Timmeroin onder wijs te geven in hetteekenen, volgens de Witfe van Citters. 5°. Aanvraag van B. van Cornewal, om ontslag als hulp-on- derwijzer aan school 8. 6°. Yerzoek van E. van Zwetse- laarom vergrooting van de school n°. 9 oin een hulp-on- derwijzeren om verhoogiug van tractement. 7°. Aan vraag om gelden voor school-bibliotheken. 8°. Intrekking door C. Donker, van zijn verzoek om grond te koopen. 9°. Brief van den Concierge Legeloratrent het schoonhouden der gevangenis in het Raadhuis. 10°. Adres omtrent den annleg van een weg van Abbenes naar den ringdijk westzijde. 11°. Brief van M. van Daalen om ontruiming van materialen, overgebleven van het Raadhuis. 12°. Finaucieele voor- dvagten. 13°. Aanvraag van A. M. Geerling, om ontslag als gemeente-geneesheer.14°. bestek grindwegen. Op Donderdag 15 Januarijjl. des nemiddags ten 1 ure heeft iu het Koffijhuis de Nederlandente Hoofddorp, de bijeenkomst plaats gehad van belangstellenden in het 12 Mei 1874 te vieren Zilveren feest der 25 jarige regering van Z M. j Tr D O den Koning. Die bijeenkomst was belegd door den heer Burgemeestcr □ezer Gemeente. Ofschoon slechts enkele ingezetenen waren opgekomen is het doel waartoe men bijeen was gekomentoch besproken, en nadat eenige gedachtenwisseling had plaats gehad over de vraag of reeds dadelijk eene definitievedan wel eene voor loopige commissie zou worden benoemdwerd bij meerderheid van stemmen besloten eene voorloopige commissie te vormen en daartoe uit te noodigen de heeren J. W. Lantzendorifer, J. Tensen J. van Vuuren de beide predikanten der Hervormde Gemeentende beide predikanten der Chr. Gereformeerde Gemeetttenen de pa^toors der drie R. C. Parochien alhier. Aan die voorloopige commissie zal zijn opgedragen het ormeeren eener lijst van die ingezetenenwelke men voor het lidmaaischap der definitieve oommissie het meest geschikt acht, en het beramen van een voorloopig plan voor de te houden feestviering. Zoo ra de voorloopige commissie daarmede zal gereed zijn, zullen de belansslellenden op nieuw worden opgeroepentot het benoemen eener definitieve commissie en tot verdere be- spreking der zaak. LUST VAN BR1EVEN DIE, DITHOOPDE VAN ONBEKENDHEID DER GEADRESSEERDEN, NIET BESTELD ZIJN KUNNEN WORDEN. Maand December 1873. Kantoor van Yertrek. 1. Van der Pelt, Amsterdam. 2. J. Vosidem, t— 3. A. Bnis, Haariemmermeer.4. C. Opzenr, Midwoud. 5. H. VYijnands, West-Zaan. Kantoor van Aankomst. 1. J. Wzn. Blom. 2. S. Pouw. Zooals reeds in een der vorige nummers van het weekblad werd aangekondigd zou de spreekbeurt in de vergadering der vereeniging Concordiaden 6 Januarij jl. worden vervuld°door den heer A. Beets, van Haarlem. Het was voor alle aanwezigen eene niet geringe teleurstel- ling te moeten vernemen dat gemelde heer Beets de taak, die bij zoo bereidwillig en belanoeloos badi>op zich genomen, niet heeft kunnen vervnllenijl Zijn Ed. door ongesteld- heid daarin werd verhinderd. De secretaris der vereeniging, de beer L'ijnappelheeft alstoen de spreekbeurt vervuldten onderwerp hebbende, het onderscheid tusschen Humbug en opligterijen bevattendo eenige fragmenten uit een werkje, getiteld „Een kijkje ach- ter de schermeu," door P. T. Barnum. De spreker verdiende den dank der vergadering, ook daar- voor dat hij het bestuur van Concordiadoor het houden der lezinguit den nood had geholpen. Na de pauze traden op de heeren de Breuk en Koolhoven, uit Haarlem. De heer de Breuk droeg voor Mijne booze gedaehtenvoorts „De natuurlijke historie van den mensch, door een schoolmeester aan zijne kinderen verteld" (vervaar- digd door A. Beets), en eiudelijk nog Waarschuwing van een oude lante aan haar Nicbt"; de heer Koolhoven had eerst: De arme Visschersweezenen daarna Het doode Paard Was de teleurstelling groot dat de heer Beets verhinderd was dezen avond op te tredenveel werd vergoed door de voordragten van gemelde heeren de Breuk en Koolhoven. Werd de talentvolle, keurige, humoristisohe voordragt van den heer de Breuk zeer geprezenzij werd afgewisseld door de niet minder boeijende, aangename en ernstige voordragt van den heer Koolhoven. Beider heeren welsprekendheid werd zeer geroemdzij ontvingen welverdienden dank en geen der leden zal zich hebben beklaagd ter vergadering te zijn opgekomen. In de vergadering van Concordia, te houden op Woensdag 4 Eebruarij a. s.zal als spreker optreden de heer Dr. A. W Bronsveldvan Haarlem. Op den 2 Januarij van dit jaar werd de ondergeteekende aaugenaam verrast door het ontvangen van eene portefeuille met teekeniugetjes ten geschenke voor het onderwijs op de school te Abbenes, hem geschonken door Jhr. Mr. 11. T. Gevers van Eudegeest. Dubbel welkom was raij dit gescherik met alleen om de gave zelve, maar bovenal daarom ook, dat iemand van zulk een stand en rang als de heer Gevers, onder wiens leiding wien is dit in Nederland onbekend'l de vermelende meergolf herschapen werd in den rijkgezegenden bodem, waarop wij lhans het lieve leven genietenvoort- gaat zijne gaven en zijn invloed aan te wenden tot veredeling en tegemoetkoming, ook nu weder betoondvan jong en oud op mijn geliefd Abbenes. Veel dank wordt hem daarvoor van alien verzekerd p Bqekel Op Dingsdag 27 Januarij 1874, des avonds ten zes ure, zal de Afdeeling Haariemmermeer der Hollandsche Maatschappij van Landbouw weder eene vergadering houden in het Lokaal van den heer Laan, te Nieuw-Vennepen zijn alsdan de vol- gende punten van behandeling aan de orde gesteld 1. Mededeeling van ingekomen stukken. 2. Lezing van den heer J. C. van de Blocquery Jr. 3. Uilreiking van prijzenbehaald op de tentoonstelling te Amsterdam. 4. Verloting om niet van verschillende voorwerpen. Capelle (Langstraal), 20 Jan. De handel in hooi is sedert eenigen tijd belangrijk levendiger geworden. Bijna dage- lijks worden aanzienlijke partijen opgekocht, waardoor de prijs dan ook aanmerkelijk is gestegen. Voor de Ijeste kwaliteit wordt 18, voor afwijkende en mindere soort 17 a 16 per 500 kilogr. besteed. l)e voorraad begint in deze streek echter zeer te vermirideren. Het wintergraan staat in deze streken zeer schoon te velde; de kleur is zoo, dat men zich verbeelden zou in Maart te zijn. Het zachte winterweder oefent ook veel invloed op de vogels, vooral op de kippen uit, daar men zich niet herin- neren kan, om dezen tijd des jaars zooveel eijeren te hebben bekomen als lhans. Voor zoover bekend iszijn in de week van 11 tot en met 17 dezer 15 runderen in de provincie Noord-Holland uithoofde van longziekte onteigend en afgemaakt, nl. 3 te Bloemendaal 2 te Heemstede en 10 te Sloten. Dilllsen18 Jan. De totale aanvoer van boter over 1873 aan ortze weekmarkt bedroeg 5200 achtste en 2740 zeslieude valen, vertcgenwoordigende eene waarde van 162,880. Zutphen19 Jan. Bij een Zutphensch veefondsgenaamd De onderlinge Hulpdat op 1 Maart 1872 in werking trad, met een inleg van een percent van de getaxeerde waarde der koeijen en een wekelijkschen inleg van 66a cent per 10, zijn in dat jaar twee koeijen vergoed, en was op 8 1 December jl. 112 in kas. Daar verseheidene veehouders deelgenoot wenschen te worden maar het aanzuiveren van de contributie te bezwarend achten, zullen de thans in ka9 aanwezige gelden percentsgewijze onder de deelhebbers worden verdeelden zal er door gezamenlijke belanghebbenden een nieuw fonds op denzelfde grondslagen worden opgerigt. ijmbl'itseradeel19 Jan. Gedurende het jaar 1873 hebben zich in deze gemeente niet minder dan 5 0 nieuwe gevallen van longziekte voorgedaan. 812 verdachte of aangetaste run deren werden afgemaakt. Door Dijkgraaf en Heemraden van den polder Oost-Zaan #is als hooldopzigter voor genoemden polder benoemd de heer M. Verhenl, thans opzigter bij de centraal spoorwegmaatschappjj te Utrecht. In Cincinnati heeft zieb eene vereeniging sevorrod met het doel uitheemsehe vogels te akklimateren die zich door sehoonen zang onderscheidenof bijzonder nuttig zijn voor den land- en tuinbouw. Deze vereeniging heeft verleden voorjaar reeds 5000 dollars besteed voor de invoering van vijftien vogelsoorten, en zij blijkt met de akklimatatie van den Europesclien leeuwrik reeds geslaagd te zijn. Dit voorjaar zal zij het met de mees beproeven, omdat deze vogel als zoo bijzonder nuttig tot ver- delging van vele schadelijke insekten beschouwd wordt. Dat de boterhandel aan de beide voornaam9te markten in Friesland (Leeuwarden en Sneek) in het afgeloopen jaar weder zeer belangrijk was, kan het volgende bewijzen Te Leeuwarden werd aangevoerd 2,047,870 kilogr. tegen 1,775,500 in 1872. Naar de middelprijzen berekend vertegen- woordigde die aanvoer eene som van in 1873/2 8 15,821 in 1872 2,308,267.—. Te Sneek bedroeg de aanvoer in 1873 1,655,660 kilogr. legen 1,769,080 in 1872. De waarde daar van wasnaar de mid delprijzen, in 1873 2,317,924—, in 1872 2,388,258.— In de laatste 10 jaren bedroeg de aanvoer van boter te Leeuwarden 19,929,330, te Sneek p. m. 19,290,000 kilogr. Ten gevolge van het zachte winterweder zijn in de pro vincie Friesland de veldmuizen zoo raenigvuldig, dat van het winterkoren weinig of niets meer overbljjft. Gronillg'eil20 Januarij. Hoezeer wijonsook mogten verheu- gen, dat ouze gewestelijke veestapel nu sedert ruim een jaar van de besmettelijke longziekte bevrijd was, bleef toch steeds de vrees bestaandat zich die ziekte op nieuw zou voordoen. De reden die wij voor die vrees hadden, is, dat de long ziekte zich in het naburig Friesland op zoo uitgebreide scbaal voordoet als sedert lang het geval niet is geweest en er in dit najaar veel vee uit die provincie is, ingevoerd. Onze vreugde is dan ook eenigzins getemperd de districts-veearts beeft" te Finsterwold bij Jacob Engberts een ziekte hokkeling onderzocht, die vrij zeker nit Friesland is ingevoerd en door de long ziekte aangetast bevonden. Het beest is onverwijld afgemaakt en alles aangewend om de uitbreiding te keeren.

Weekblad van Haarlemmermeer | 1874 | | pagina 1