- 14 - Als liet getij verloopt, moet men de bakeus verzetten Een vogelschrik. Het derde jaarverslag eeiier Kaasfabriek in Engeland, Gemengde Berlgten. Vv'i is een oud spreekwoorddat op den landbouw zeer van toe- passing is, want landpacbt, arbeidsloon, materialen, enz zijn in de laatste jaren 20, 30 en meer percent gestegen en noodzaken den landbouwer, wil liij vooruit gaanlot het neinen van maatregelen om de opbrengst van zijn land in gelijke mate le doen toenemen. Die zich vroeger kon tevreden stelleu met eene gemiddelde opbrengst van 18 a 20 mud tarwe30 a 40 mud haver per bunder, enz.kan er nu niet meer mede komen of zal al- thans niets overhouden om zijn staat te verbeteren. Die vroeger 1 koe per bunder melkte, zal er nu \/2 moe- ten houden om vooruit te komen, en zoo is het met alle takken van den landbouw gesteld. Er moet meer van den grond getrokken worden. Gelukkig echter staat ons, om dat doel te bereikenveel ten dienste waar vroeger niet aan gedacht werd zoo als hulpmeslstofl'en waaronder er zijn die bepaald aanbeveling verdienen, Hierbij maken wij gaarne rnelding vad de beenderenmeel- fabriek welke te Halfweg wordt opgerigten die voor llaar- lemmermeer van veel dienst kan zijn. Het meer en meer in zwang komen van het vetmesten met pulpe in den winter, waardoor veel, beste en goedkoope mest wordt verkregen. De verbetering van de werktuigen voor de bewerking van den grond; het aauvvenden van zaai-machines waardoor het graan op gelijke diepte en bepaalden afsiand in den grond wordt gebragtwaardoor de bouwwijze zorgvuldiger wordt en de opbrengst vermeerderten eindelijk de stoom- dorsch-machinesdie het mogelijk maken het graan spoedig na den oogst ter markt te brengen en bet geld rentegevend te gebruiken. Door het van lieverlede in praktijk brengen van bovenge- uoeinde verbeteringenzal het landbouwbedrijf meer en meer gaan gelijken op eene industrie steunende op vaste grondsla- genwant door zwaarder bemesting en zorgvuldiger bouw wijze zal men hoogere en zekerder opbrengsten verkrijgen welke, terstond te gelde gemaakt, eene spoedige omzetting van kapitaal mogelijk maken, en hoewel dan de stijging der pachten enz. menigeen de toekomst met bezorgdheid heeft doen tegemoet zienzal men tot de ervaring komen dat ze de aanleiding is geweest tot meerdere ontwikkelingen hij die gebruik weet te maken van de hulpmiddelen welke hem ten dienste staauzal even goed en welligt beter zaken ma ken dan bij de lage prijzen het geval was. Den 12 Januarij 1.1. is te Beek, bij Nijmegen, overleden de hoogleeraar H C. van Hall. Hij was een der oprigters van de landbouwscHool te Groningenen verscheidene land- bouwers in alle oorden des rijks, ook in onze O. I. bezittin- genhebben aan hem den grondslag hunner theoielische slu- dien te danken. Zijne nagedachtenis zal zonder twijfel bij hen alien in eere gehouden worden, want, bij uitgebreide en grondige kennis paarde hij, bij zeldzame hulpvaardigheidbelangstelling in ifeder die zijne lessen volgde. Er mag van Prof, van Hall wel gezegd wordendat hij die eigensehappen in zich ver- eenigde welke iemand aanspraak doen maken op de hoog- schatting van iederdie hij dan ook alom in ruime mate genoot. Een Landbouweroud-leerling van de Landbouwschool te Groningen. De gevallen van longziekte onder het rundvee in de provincie Noord-Holland hebben zich in de maand December 1873 bepaald tot 9, waarvan 7 zijn voorgekomen te Vogelenzang, gem. Bloemendaal, 1 in de gemeente Helaer en 1 in de gemeente Sloten. Verder kan omtrent de longziekte in dit gewest gedurende het jaar 1873 het volgende worden medegedeeld. Terwijl het aantal der runderen, aangegeven als door die ziekte aangetast, 2553 in 1871 en 1308 in 1872 is geweest, zijn in 1873 slechts 323 long- zieke runderen aangegeven, waarvan 33 te Heilo, 32 te Monnicken- dam, 24 te Haarlemmermeer, 22 te Beemster, 22 te Bloemendaal, 19 te llansdorp, 16 te Assendelft, 14 te Ilpendam, 13 te Hoogwoud, 12 te Edam, 9 te Amsterdam, 8 in elke der gemeenten Alkmaar, Hensbroek, Nieuwe-Niedorp en Sloten, 7 te Akersloot, 6 in elke der gemeenten Egmond-Binnen, Hilversum en Nieuwer-Amstel, 5 te Haarlemmerliede en Spaarnwoude, 4 in elke der gemeenten Hel- der, Oostzaan, Ouder-Amstel en Zuid- en Noord-Schermer, 3 in elke der gemeenten Kwadijk, Limmen, Muiden, Oosthuizen, Opmeer en Weesp, 2 in elke der gemeenten Schellinkhout en Spaarndam en 1 in elke der gemeenten Graft, Jisp, Nieuwendam, Purmerende Weesperkarspel, Wormer en Wijde-Wormer. In de maand Janu arij werden 60 longzieke runderen aangegeven, in Eebruarij 73, in Maart 49, in April 28, in Mei 36, in Junij 17, in Julij 9, in Au gustus 12, in September 6, in Oktober 10, in November 14 en in December, zooals boven reeds is medegedeeld, 9. Van de 323 aan gegeven runderen is 1 gestorven, zijn 309 na onteigening afge- maakt en 13 door of van wege den eigenaar geslagt. Wegens schaae- loosstelling voor de onteigende runderen is aan de veehouders een bedrag van 35,888 betaald; in 1872 werd daarvoor de somvan f 120,090.59s uitgegeven. Ten gevolge van het door den minister van binnenl. zaken reeds in November 1872 gegeven voorschrift van afmaking, ook van ver- dachte runderen die niet waren ingeentzijn van 1 Januarij tot 8 April 1873 - op welk laatstvermeld tijdstip dat voorschrift werd ingetrokken - onteigend en afgemaakt 179 veraachte runderen, name- lijk: 90 te Haarlemmermeer, 22 te Ouder-Amstel, 21 te Sloten, 13 te Spaarndam, 13 te Weesp, 11 te Jisp, 8 te Amsterdam en 1 te Alkmaar. Daarvoor werd wegens schadeloosstelling uitbetaald 34,796.50. (Haarl. Ct.) De Amsierdamsche Courant meldt het volgende Onder de massa prospektussen plannen, aankondigingen en voorloopige mededeelingen van wat niet al, waarmede in den aanvang des jaars iedere schrijftafel als overstroomd wordt, en die, ware alles goud wat er blinkt1874 zouden maken tot een jaar waarin alle „bestaande behoeften"alle „gevoelde leemten"alle „erkende gebreken"zouden worden bevredigd, vervuld, verbeterd, onder dat alles heeft een prospectus, door den uitgever J. B. Wolters te Groningen in het licht gezondenonze aandacht in het bijzonder getrokken. Ten voile overtuigd van het groote nut daarin gelegen be- velen wij de inteekening op het Archief voor liet Jcadaster onder redactie van O. Gleuns, landmeter van het kadaster, bijzonder aan. Niet alleen dat eene verzameling als de bedoelde een moreel middel bij uitnemendheid isom de pogingen tot wetsveran- dering op het stuk van regtszekerheid in zake van grondei- gendom het notariaat (voor zoover dit onroerend goed betreft) hypotheekstelselverdeeling der grondbelasting, enz.kracht- dadig te bevorderenmaar ook van hoeveel dadelijk belang is de kennis van hetgeen dit Archief voor het kadader be- behelzen zal. Immers „Het werk zal in drie hoofdrubrieken worden bewerkt, be- halve eene afdeeling van huishoudelijken aard voor de amb- tenaren van het vak. „De eerde rubriek zal een eigenlijk archief zijn voor alles wat tot heden merkwaardigs over de zaakin het binnen-en buitenlandis gepubliceerd. „Hoogst interessante opstellen en mededeelingen over de kadasters van Rusland, Italie, Spanje, Noord-Amerika enz., liggen daarvoor reeds gereed. „Weinig bekend geworden maar niettemin kostbare opstellen en andere stukken over het nederlandsche kadaster zullen worden gereproduceerd. „De tweede rubriek zal een zooveel mogelijk komplete kroniek geven, van alles wat zoo binnen- als buitenlands op kadastraal gebied (in zijn ruimsten omvang) voorvalt. „De heer Gleuns heeft zich daartoe in verbinrling gesteld met de hoofden der werkzaamheden in de verscbillende rijken en heeft ruime toezegging van medewerking hier te lande. „De derde rubriek zal bestemd zijn tot orgaan zoowel der ambtenaren van het vak zelve, als van de beoefenaren van verwante vakken (wiskundigen regtsgeleerdennotarissen ambtenaren der directe belastingen en van de registratieiu- genieurs, officierenekouomisten ekonomen enz „Het spreekt van zelve dat ook voor beschouwingen van partikulieren (grondbezittersdijkbesturen enz.), voor aanvragen, bezwaren of klagten, de kolommen van het „Archief voor het Kadaster" zullen openstaan. „Vele technische, statistischehistorische en litterarische bijzonderheden zullen voorts nog eene plaats vinden. „Een vak als het kadaster is niet geschikt om in ruimen kring bekend te worden door een dor, kategorisch handboek. „Het is juist in de suipperuurtjesdie van de dagelijksche bezigheden overblijven dat grondeigenaarsnotarissen burge- meesters enz. de gelegenheid moeten hebben om zich frag- mentarisch, in leesbare opstellen, op de hoogte te stellen." Wij geloovendat, deze korte opgave van het plan de beste aanbeveling voor het werk is. In de Monatsbldtter der Obst-, Wein- und Gartenbausection zu Briinnwordt een eeuvoudig (overigens niet nieuw, maar goed) middel aanbevolen, om vogels, inzonderheid spreeuwen, van vruchtbooraenwingerden enz. verwijderd te houdendit bestaat in het ophangen tusschen de takken van kleine dubbele spiegels. Hiertoe heeft men slechts twee stukken spiegelglas te nemen, die men met de achterzijdedus met het gefoCliede vlak aan elkander bevesligt, terwijl men er een band tusschen plakt, waardoor men een dubbelen spiegel verkrijgt die in het zonlicht steeds een hellen glans afwerpt. Dezen hangt men aan vrije takken van zulke vruchlboomenb. v. Kersen Wingerden, enz., die men "inzonderheid tegen de vogels in bescherming meent te moeten nemen, terwijl men alle verdere zorg aan den wind en de zon overlaat. Bij den zachtsten wind zal die spiegeling in beweging zijn, draaijen of been en weer bengelenen de vogels worden door dat helle licht't welk nu hier dan daar even plotseling verdwijnt als het verschijnt, zoo schuw, dat ze ondanks het smakelijke gezigt der vruchten zich op een afstand van den boom zullen houdenhoe gaarne ze daarin ook nederstreken. Hamb. Gartens. Men leest in het Tijdschrift De V'olksvlijt in de Gardeners Chronicle openbaar gemaakttoont weder ten duidelijkste de groote voordeelen aan welke van die fabrieken te wachten zijn. Niets is overtuigender dan de cijfers bij der- gelijke vragenen het ware te wenschen dat de hier te lande aanwezige fabriekenhoe weinig in aantal zij ook zijn mogen, het voorbeeld der Engelschen volgden en hunne cijfers be kend maaktenals het beste middel om de veehouders te over- tnigen van de noodzakelijkheid om die nieuwigheid in te voeren. De vereenigde melkerijen van Derbyshireeene maatschappij die in het vorige jaar de melk van 458 koeien verwerkt heeft, betaalde aan de veehouders 8 cent voor den liter melk die aan de fabriek werd geleverd. Hun was bij de oprichting 7 cent verzekerd, zoodat de verzekeraars thans geheel van dien last ontslagen zijn. Gemiddeld heeft elke koe 161 gulden opge- bracht, dat is alzoo 2300 liter in 't jaar of 7 liter daagsmaar bjj 100 koeien van de beste hoeven was dit 184 gl of 2630 liter. Hierbij moet, om de volledige opbrengst van het vee te verkrijgen, nog 18 gl vo6r een kalf gerekend worden, en 18 gl voor de melk gedurende de wintermaandenwanneer de fabriek stilstaat. Met die opbrengst hebben de veehouders alle redenen van tevreden te zijn. De fabriek heeft in 1872 gekost 2585 gl, het kaasbereiden alzoo der melk van 458 koeien. Wanneer men daarentegen bedenktdat wanneer men de kaas aan de boerderij bereidtvoor 300 koeien 4500 gl noodig zijn tot het bekostigen van melkmeiden dan behoeft er niet meer over het voordeel der fabrieken gesproken te worden. Het werk .in de fabriek werd aangeslagen op 312, gl, de rente van het gebezigde kapitaal en onderhoud van de gebouwen op 0,82 gl en de onkosten van pakhuishuur, ver- koop en boekhouding op 1,60 gl de honderd kilogrammen. De gemaakte fabriekkaas was verkocht voor gemiddeld 0,825 gl het kilogr.dus voor den gemiddelden prijs in 1871 van de graskaas te Alkmaar. S. Wijlen de heer dr. W. H. Meijer voorzitter van de afdeeling 's Gra- venhage der Maatschappij van Weldadigheidheeft aan deze afdeeling eene som van 2000 gelegateerd. De heer L. J.koopman en agent van assurantie-maatschappijen te Tilburg, heeft die gemeente in regten aangesproken tot voldoening eener door den regter te bepalen schadevergoeding, wegens het des avonds ruito 11 ure breken van zijn been, veroorzaakt door het vallen in een voor de gasleiding gegraven kuil, welke niet was afgeheiud of behoorlijk verlicht, en welke kuil door werklieden, in dieDst van en betaald door de gemeente, was gegraven. Op een verzoek tot voldoening eener minnelijke schadever goeding uit de gemeentekas van f 1447.68 was door den raad afwijzend beschikt. Te Dalfsen, als groote zeldzaamheid in dit jaargetijde verdient ver- melding dat bij zekeren W. dezer dagen een kanarievogel reeds vier jon- gen heeft uitgebroed, welke alien zeer vlug zijn. Uit Napels wordt gemeld, dat sedert 3 Januarij een dof gebrom in den Vesuvius gehoord wordt, en prof. Palmieri voorspelt eene spoedige uitbarsting. In een hotel te Gorlitz namen voor ongeveer 8 dagen twee jonge- lieden, naar het uiterlijk te oordeelen studenten, hun intrek zij bestelden eten op hun kamer en reisden den volgenden morgen af. "Na hun vertrek vond men in de kamer een ouden citer in een foudraal, en in de citer een, pakket banknoten, ter waarde van 418 th Tot dusver is de schat niet opgevorderd en 't is niet onmogelijk, dat de eigenaar van de citcr zelf niet heeft geweten, dat er zooveel in geborgen was. In de vorige week vielen te Londen zeven zelfmoorden voorveertien kinderen stikten zes personen werden overreden en zeven-en-veertig door paard of rijtuig bezeerd drie menschen verdronken. De keizer van Rusland heeft koning Victor Emanuel met nieuwjaar vier prachtige russische paarden ten geschenke gegeven, als bewijs van er- kentelijkheid voor de vele bewijzen van welwillendheid en voorkomendheid die de keizerin vaD Rusland tijdens haar verblijf in Italie heeft ondervonden. De stad Marseille is veroordeeld om 40,000 fr. als schadevergoeding te voldoen aan de weduwe van een nationalen garde, die bij de in April 1871 in genoemde stad voorgevallen volksbeweging is omgekomen. In de gevangeni8 te Gloucester werden jl. Maandag drie personen ter dood gebragt, die hunne misdaad bekenden Butt had uit minnenijd zijne ge- liefde doodgeschotenBaily had zijn onecht kind met rattekruid vergiftigd vrouw Barry, de derde, had Baily in deze daad geholpen. In de zaal van het geregtshof te Praag had onlauks een verschrikke- lijke gebeurtenis plaats. Van een bende gauwdieven, die uit tien personen bestond, werden zes veroordeeld en vier vrijgesproken. Een jongeling van 24 jaren, die tot zeven jaar tuchthuisstraf veroordeeld was, sprong op een 21-jarige vrouw, die vrijgesproken was en wier antwoorden op zijn ver- oordeeling van invloed waren geweest, los, smeet haar op den grond en sleurde haar, al worstelende, tot in een vensternis. Het publiek ontvlugtte verschrikt. De regters en verslaggevers der bladen trachtten te vergeefs den woesteling tegen te houden. De president riep toen den directeur der ge- vangenis, die met hulp kwam opdagen, den razende overweldigde en ge- boeid naar de gevangenis sleepte. De zwaar verwonde vrouw is in hethos- pitaal opgenomen. Hoe gevaarlijk de beet van een rat kan zijn, is dezer dagen bewezen aan zekeren heer Samuel Rowe, een Engelschman, die op zijn boerderij het toezigt hield over het vervoeren van een voorraad hooi uit een schelf. Op het oogenblik namelijk, dat zich tusschen het hooi een rat vertoonde, deed de heer R. een poging om haar te grijpen, waarbij het dier hem vrij gevoelig in de hand beet. De daardoor veroorzaakte wonde werd spoedig door het koudvuur aangetast en weinige uren later was de onvoorzigtige man een lijk. Den 14 vertrok van Maastricht een met 200 biggen beladen trein naar Aken, de plaats der levering. Vermoedelijk zijn de deuren van den wagen niet goed gesloten geweest of zijn zij van zelf opengegaan, doch zooveel is zeker, dat bij aankomst van den trein niet meer dan 3 exemplaren van het jonge varkensgoedje waren overgebleven I De rest was uit den wagen getuimeld en voor een groot gedeelte verpletterd. Wegens roof met geweld werd dezer dagen te Londen wederom een man tot de geeselstraf veroordeeld en wel tot dertig slagen. Een an- der, zekere James Brown, die twee katten levend had gevild, zou zonder twijfel even veel hebben gekregeu, wanneer de wet den regter daartoe de magt had gegeven. //Ik mag u nu slechts veroordeelen, zeide de regter, tot een jaar dwangarbeid, maar het spijt mij inderdaad dat ik de strafvan the cat zoo beet, gelijk men weet, het geeselwerktuig niet op u mag toepassen." Daarentegen werd te Birmingham een man, die be- schuldigd was een rat doodgemarteld te hebben, vrijgesproken, //wijl de rat niet als een huisdier kan beschouwd worden. Te Lpnden werd den 18den December het testament geopend van den heer Thomas Baringchef van het huis Baring Brothers. De executeurs verklaarden, dat de nalatenschap niet meer bedroeg dan 18 millioen gulden, waarvan den staat een regt toekwam van f 242,000. Onder zijn legaten komt de bepaling voor, dat elk van de vele personen, aan de zaak ver- bonden, een jaar tractement als erfenis ontvangt, De London and China Express geeft het volgende amusant verhaal van een proefneming, die, indien ze waar is, niet pleit voor de scherpzin- nigheid der Engelsche artillerie-officieren. Onder de toebereidselen voor de expeditie tegen de Ashantijnen behooren een aantal stukken geschut voor den bergoorlog. Deze worden door muildieren gedragen. Bij de eerste proeven met dat geschut die het eerst in den Abyssinischen oor- log werden gebruikt had een kluchtig geval plaats. Het een of ander genie vermeende, dat het een prachtig idee was om het geschut zoo te vestigen, dat het ook op de ruggen der dieren, die het droegen, kon af- gevuurd worden tijd en arbeid aan afladen en opladen werd daardoor ge- spaard. Er zou een proef genomen worden. Een stuk geschut werd op den rug van een ezel bevestigd; met zijn staart werd hij naar een der schij- ven in de inoerassen van Kent gekeerd en een langzaam brandende lont in het bijzijn van een aantal bewonderende autoriteiten aangestoken. Op aller gelaat was een gespannen verwachting te lezen omtrent de dingen die komen zouden, maar lieve hemel, daar begon het beest rond te draaijen. Wetensehappelijke belangstelling verkeerde onmiddellijk in doodelijken angst. Sommigen renden weg zoo hard zij loopen kondenslimmer lui wierpen zich plat op den grond; de slimsten van alien hielden den ezel bij den kop vast. Na eenige seconden, die eeuwen schenen, brandde het schot af en kwam de kogel gelukkig in een hoop timmerhout teregt, terwijl de ver- schrikte ezel een volkomen luchtsprong maakte. De stoutmoedlgheid van Blondin om op een koord over den Niagara- val te gaan wordt nog overtroffen door hetgeen een zijner leerlingen, Balleinonderneemt. Deze gaat niet alleen evenals Blondin geblinddoekt met een man op den rug over het koord, maar hij springt ook van een hoogte van 160 voet midden in het schuimende water van de Niagara, waarbij hij zich geheel verlaat op de soliditeit van het elastieke koord, dat met het eene einde aan het koord over den stroom en met het andere om de middel van Ballein is bevestigd. Bij zijne laatste voorstelling brak het elastieke koord en kronkelde om den voet van den springer, die 16 a 18 voet diep in het water dook en meende, dat hij in een slingerplant verward geraakte. Het gelukte hem weder boven te komen, donderend ge- juich weergalmde op beide oevers, en toen de acrobaat naar huis reed drong men rondom zijn rijtuig, en wierp hem van alle zijden uit de huizen bank noten toe. Een verschrikkelijk ongeluk heeft te Bolton in Engelahd plaats ge- had, in de atlas-ijzerfabriek van den heer Walmsley. In een der gebouwen stonden acht verticale stoomketels elk van 20 voet lang, die met elkander door pijpen verbonden zijn Bovendieti waren er een paar groote horizontale ketels. Een der verticale ketels, een nieuwe die voor het eerst gebruikt werd, sprong, op het oogenblik toen de meeste werklieden buiten het gebouw aan het schaften warenin de lucht. Het ijzeren dak van het gebouw werd vernield De eene helft werd in haar geheel met al de pijpen, die de ketels met de machinerie in gemeenschap stellen en met de ijzeren pijlers, waarop het dak rustte, hoog in de lucht geworpen en viel met een ontzettenden slag, alles vermorselende, op enkele ellen afstands neder. In den muur, welke op Fletcherstreet uitkomt, werd een gat van tien meter middellijn gemaakt, en //een wolk" leijen, pannen en baksteenen werd hoog in de lucht over de stad geworpen, en de top van den ketel, drieduizend pond zwaar, werd 150 el ver boven op de smel- terij van een andere fabriek geworpen. Een jongen van 17 jaar, genaamd Thomas Bartow, werkte op den spoovweg, die niet ver van de fabriek loopt, toen de ontploffing plaats had. Hij liep weg zoo hard als hij kon toen een der ijzeren platen door de lucht snorde en hem, zoo glad als geschiedde het met een bijlonthoofde. Groote stukken van den ketel werden honderde ellen ver over den spoorweg geworpen, en daar al de pijpen stuk werden geslagen, spoot de stoom met woeste kracht omhoog, een digten nevel makende, die belette dat men iets zag. Vijf dooden en twintig zwaar gewonden werden ten laatste gevonden. Verschrikkelijke verwoesting werd aangerigt. Overal werden ruiten gebroken, en een gedeelte van St. Mark's Church werd, op vijf minuten afstand van de fabriek, verwoest. Een Amerikaan Leut, een waardig volgeling van Barnum, is te Parijs aangekomen met eene vrouw met twee hoofden. Het phenomenon is door de doctoren Tardieu en Robin op verzoek der politie onderzocht en deugde- lijk bevonden. Mevrouw Christina Millie heeft gisteren een dejeuner aan de vertegenwoordigers der pers in het Grand-IJdtel aangeboden en bij die gelegenheid alleen een duo gezongen uit de Engelsche opera Surdine van Wallace. De zang moet vrij goed geweest zijn. - Te Wormerveer is in de stoomrijstfabriek de Unie een treurig ongeluk wwBwwugtgsai HMMMHMBBHMBHHHHHHIHBi A-' Dy. ;.l i

Weekblad van Haarlemmermeer | 1874 | | pagina 2