- 18 - De Wereld-Tentoonstelling' te Weenen. REGTSZAK EN. Gemengde ilerig'teii. Amsterdamsche Kanaal-Maatschappij ■Hi Niet alzoo is het thans in de kassen gesteld er bloeijen wel eenige planten, doch er is eerder schaarschte dan keur van bloemen. Hoe April en Mei vooral toen echt winterachlig waren en at de lieftalligheid van eene zoo vroege lente ver- galden, heugt nog menigen tuinman en kweeker. Ook thans zijn de weilanden groende knoppen van vroegbloeijende heesters en ooftbooraen beginnen te zwellende Helleborus bloeit en het sneeuwklokje daagt op, de spreeuwen zingen in de boomen en de lijster doet zich hooren in het bosch maar reeds een aantal weken heeft de wind uit den zuidelijken hoek gewaaid. Keert de wind in de beide volgende maanden dan kan het nog ernstig genoeg winter worden. Stelt de winter zijne komst uit, niet onwaarschijnlijk aanschouwt men dan in Aprilof Mei dorre weiden, bevroren hloesems en verschrom- peld groen. Groningeil, 26 Jan. Weder is de longziekte in deze pro vince onder het. rundvee uitgebroken. Bij den landbouwer Derk Jans Beukema te Midwolde, onder de gemeente de Leek, waren drie runderen ziek, die op voorstel van de hh. Billroth en Tietsema jl. Zaterdag zijn afgemaakt. Bij de opening bleek het, dat twee zoo erg door de longziekte waren aangetast, dat het vleesch moest worden begraven. Ook hier zijn kalveren uit Friesland aangekocht die vermoed worden de ziekle te hebben aangehragt. De 31 nog aanwezige runderen van dezen stal zijn onmiddelijk door den heer Tietsema op de gewone wijze ingeent. Zij die Frieseh vee in het vorig najaar, vooral van hande- laren aangekocht en bij het huune hebben geetaldzullen, al is het voor sommigen misschien reeds te laat, toch nog in hun eigen belang kunnen handelen, door dat het vee van het hunne te verwijderen en afzonderlijk te plaatsen, ver genoeg dat de uitgeademde lucht het ander vee niet kan bereiken. In Friesland en Groningen zijn in den laatsten tijd op onderscheidene plaatsen ziekten en sterfgevalien onder de paarden voorgekoinendie den schijn hadden van besrnettelijk te zijn en door besmetting zich voort te planten, maar bij onderzoek van deskundigen gebleken zijn het gevolg te wezen van be- schirnmeld voeder. 't Is den landbouwers dus aan te bevelen nauwkeurig onderzoek te doen naar het aanwezig zijn van woe- kerplantjes in of op het voeder. Beverwijk 28 Jan. Na langdurige en ernstige discussie heeft de afdeeling Velsen van de Eollandsche Maatschappij van Landbouw met eene meerderheid van drie stemraen be- sloten hare ondersteuning te geven aan het voorstel van de hh. Gratama c. s.tot intrekking of afschaffing tier jagt- wet eDZ. Zelhem28 Jan. De geringe nachtvorsten in den laatsten tijd hebben het winterkoren goed gedaanals eeD tegenwigt van de buitengewone zachte weergesteldheid over dag; het belooft dan ook zeer veel. Dftlfseilj 28 Jan. De bijenhonders verklaren dat in jaren het weer niet zoo gunstig op hunne stallen heeft gewerkt, zoodat men het voorjaar ejh vroege en voordeelige teelt te voorzien is. Empe27 Jan. Een onzer voornaamste boeren heeft in de afgeloopen week vijf varkens ge9lagt, die te zamen schoon aan den haak niet minder dan 2400 halve kilogramen wogen. Leeuwardeil26 Jan. In 1873 zijn aan de veemarkt te dezer stede aangehragt! te zamen 109,723 stuks vee, waar- onder p. m. 27,500 ossen, stieren en koeijen, ruim 8000 kalveren, 3500 schapen, 18000 lammeren, 13000 varkens en biggen en slechts 800 paarden. Bij de meerendeels hooge prijzen vertegenwoordigt deze aanvoer een bedrag van eenige millioenen. De minister van binnenlandsche zaken heeft den 16 dezer tot de kommissarissen des konings in de provincien eene circulaire gerigt, bevattendebesehouwingen over den stand der longziekte onder het rundvee aanwijzing van de' vermoedelijke oorzaak der besmetting m de provincien Noord- en Zuid-Holland, alsmede raadgevingen over hetgeen met gunstigen uitslag tot bestrijding der ziekte zou kun nen" leiden. Aan bedoelde circulaire is het volgende ontleend «De stand van de longziekte onder het rundvee is in Holland en Utrecht, vroeger brandpunten dier ziekte, zeer gunstigin de overige provincien komt zij niet of zelden uieer voor, belialye in Friesland, waar zij in de laatste weken eene belangrijke uitbrei- dino- heeft verkregen. Deze staat van zaken was voorzien. De ont- deklinn- dat Holland en Utrecht telkens besmet werden door fransch vee, waaraan op het oogenblik van het vervoer of op de markt nog geene teekenen der ziekte te bespeuren waren, heeft geleid tot de vaststelling van het koninkl. besluit van 3 Okt. 1873 (Stbl. n°. _1_..'t r, -w. - Wnovn flrb vaaion-.iiniii 135), waarbij o. a. uitvoer van rundvee uit aangewezen besmette kringen verboden is. Het gevolg van dit verbod doet zich thans reeds gevoelen in sterke vermindering van het aantal ziektegevallen in Holland en Utrecht, die hoofdzakelijk in de kringen voorkomen, waarop bovenvermeld besluit is toegepast en in belangrijke toename der ziektegevallen in de stallen van Friesland, ook daar voorna- melijk in de besmet verklaarde kringen, maar tooh ook herhaalde- lijk daar buiten. f/Tot ongerustheid behoeft deze toestand geene aanleiding te ge ven. Met" volharding zullen de maatregelen, die elders met zoo gunstigen uitslag aangewend zijn, ook in Friesland bij voortdurmg worden toegepast. Een tweede distrikts—veearts is in die provmcie tijdelijk aangesteld; al het in de besmette kringen door de op- zigters opgeschreven vee wordt wekelijks onderzocht, zoodat bet ontstaan der ziekte spoedig ontdekt wordt en de ontepremng spoedig geschiedt. Toch blijlt Friesland een gevaarlijk braiidpunt van be smetting voor de overige provincien, indien de veehouders mesch vee aankoopen. Konden zij gedurende een half jaar - welligt kor- ter of langer, naar gelang van den loop dien de ziekte daar ver- der nemen zal zich onthouden van het aankoopen van iriescli vee, dan zouden zij niet alleen voor zich zelven het gevaar van belangrijke verliezen door de longziekte afwenden, maar ook medewerken tot de veiligheid van den rijken nederlandschen vee- stapel. Al geschiedt de aankoop buiten de kringen, waaruit de uit voer verboden is, geeft dit toch geene zekerheid dat het aangekochte vee niet reeds de kiemen der ziekte bij zich draagt. Herhaaldelijk toch komen buiten die kringen gevallen voor onder vee, datwaar- schijnlijk in de weide besmet is geworden. Volstrekte onthouding van aankoop van frieseh vee, zoo dit eenigzins mogelijk is, behoort dus aan alle veehouders buiten Friesland met den meesten aandiang te worden aaugeraden." De vergadering van de arnhemsche afdeeling van Tuinbouw en Plantkunde, op Zaturdag lj. gehouden, waarin de heer W. Boom- kamp, van Noordwijk, als spreker optrad, is, zoo als uit de Iter- haalde bijvalsbetuigingen bleek, tot algemeen genoegen afeeloopen. De heer'Boomkamp betoonde zich niet alleen een geoefend spreker, maar van de zaak, waarvoor hij optrad, volkomen meester te zijn. De algemeene strekking van zijn betoog whsde noodzakeliikheid eene grondige kennis van den bouw en de levenswijze der planten voor ae uitoefening van den tuinbouw. Na als inleiding uit de geschiedenis te hebben aangetoond, dat de tuinbouw en de beoefening der plantkunde, van de oudste tijden af, hand aan hand gegaan hadden, wees spreker aan, hoe de ge- he'ele plant, de reusachtige eik, zoowel als het nederig mosplantje dat op zijne schors groeit, uit eene eel ontstaan, en uit cellen die allerlei wijzigingen ondergnani opg'ebouwd is hoe de sapbeweging daarin plants grijpthoe de bladeren als zoovele siheikundige werk- plaatsen te beschouwen zijn, waarin, onder zamenwerking der uit den grond en uit de lucht opgenomen bestanddeelen, het voedend sap gevormd wordt en zich van daar naar de deelen der plant ver- spreidt. Yerder wees spreker er op, hoe de plant aanvankelijk haar lig- chaam konstitueert, om daarna voor de voortplanting van haar geslacht te zorgen dat bij dien opbouw vaste, voor iedere planten- soort vastgestelde regels gevolgd worden, op welke de tuinbouwer bij de behandeling der planten, vooral bij het snoeijen dervrucht- boomen, bepaald te letten heeft, waarop de geheele Zoogenaamde beredeneerde snoeiwijze berusthetgeen door zeer sprekende.voor- beelden opgehelderd word. Yoorts toonde spr. aan, welken invloed de kennis en de goede bewaring der zaden op den groei en den vorm der gewassen uitoe- fentkortom, de spr. deelde op zeer populairc, voor iedereen ge- makkelijk verstaanbare wijze mede, dat er voor de gelukkige uit oefening van den tuinbouw oneindig meer noodig is, dan op den ouden weg voort te gaan, maar men zich eerder de lange winter- maanden ten nutte moet maken om vermeerdering van kennis aan te kweeken, hetzij door lektuur, lietzij door zamenspreking in vereenigingen, zoo als' de bijeenkomst van dezen avond een voor- beeld er van aanbood. Wij twijfelen er dan ook niet aan, of de hoogstbelangrijke, som- tijds door geestige invallen gekruide redevoering zal menigen em- piricus de oogen geopend hebben, en niet zonder invloed blijven op de meer beredeneerde uitoefening van tuinbouw en piantkunde. ■(Arnh. Ct.) door G. Overgenomen uit het Utrechtsch Prov. en Stedelijk Dagblad.) DE LANDBOUW. Als een voornnme tak der nijverheid in het algemeen kwam op deze tentoonstelling de lftndbonw voor, met al de ver- beteringen, die daarin in de laatste jaren in verschillende landen gemaakt zijn. Bij de vorige wereld-tentoonstelling heeft men hier t'e lande begrepen dat de landbouw en zijne onder- deelen naar eisch vertegenwoordigd moesten wordenen door de ijverige bemoeijingen van den toenmaligen secretaris der Eollandsche Maatschappij van Landbouw lid der comraissie van de tentoonstelling, werd destijds eene Hollandsche boter- en kaasrnakerij in Frankrijk ten toongesteld. Velen zullen zich herinnerenhoe Nederland daardoor met een belangrijk gedeelte zijner nijverheid, figuur maakte. Genoemd lid der commissie heeft zich uit het openbaar leven teruggetrokkeneen verliesdat door de Eollandsche Maatschappij van Landbouw en alien, die in den vooruitgang van den landbouw belang stellensteeds zeer gevoeld wordt we meenen daaraan te mOeten toeschrijven dat men te Weenen zoo weinig van onzen landbouw te zien kreeg, veel minder dan op alle vorige wereld-tentoonstellingen. De Oostenrijksche commissie voor de wereld-tentoonstelling had op het belang der landbouw-nijverheid gewezen, door in haren titel den landbouw voorop te zetten. We willen daarom, in verband met die tentoonstellingeenige regelen er aan wijden. Wanneer de productieve kracht van een land zijn grootsten rijkdom nitmaakt en de landbouw de grootste producent is springt het van zelf in het oog, hoe deze boven alle andere takken van nijverheid bevorderd moet worden. Dit geschiede door ontginning van nog onbebouwde landen en door het in- voeren van verbeteringen in de bebouwing zelve. De statistiek wijst aan, dat, wat het eerste betreftde onl- ginningen jaarlijks toenemendoch dat dit met de opbrengst van het land niet aanmerkelijk het geval is. Te dien op- zigte blijft de landbouw ita Nederland meer of roin stationair en gaat niet zoo vooruit als in andere landenmet name En- gelandBelgie en Frankrijk. We willen van Engeland niets mededeelen 't is algemeen bekend hoe de landbouw daar vooruitgaatmaar uit Frank rijk vermelden, dat uit opgaven van het Fransche gouverne-' ment van dit jaar blijkt, dat door beteve bewerking van het land en meerdere bemesting, de opbrengst in de laatste 30 jaren vermeerderd is, van elke hectare koolzaad met o.8 hec toliter, van garst met 5.6, van tarwe met 3.3, van rogge met 3 hectol.en van ineekrap met 1543 kilogrammen. We hebben in ons vaderland enkele model-boerderijen door bijzondere personen uit lief hebberij opgerigtwaaronder er zijn, die op goede uitkomsten kunnen wijzen. 't Vindtechter te weinig navolgiug; de productie van den bodem vermeer- dert weinig, 't kon belangrijk meer zijn. Het is hoog noodig dat men meer algemeen bekend worde met de middelenom tot groote ontwikkeling van den landbouw te geraken waar- van wel boven aan staat het ondervvijs in den landbouw. We hebben nu landbouw-scholen te Warffum, te Wagenin- gen en welligt te Zierikzee, doch gevoelen nog behoefte aan een landbouw-kursuswaar landbouw-leeraren theoretische ken nis kunnen opdoenliefat in het midden van ons land, bijv. de stad onzer inwoning. We moeten wenschen met den ge- achten hoofdredaeteur der Landbouw-courantdat in zoodanig ondervvijs spoedig voorzien wordeals het hoogst noodzakelijke om leeraren te verkrijgendie bekend zijn met den Neder landschen landbouw en zijne eigenaardige behoeften tot meer dere ontwikkeling. In het vorige jaar is men begonnen zoodanig ondervvijs op staatskosten aan de universiteit te Weenen te geven; men heeft dit voornamelijk te danken aan de vverkzaamheid der landbouw-maatschappij aldaar, die reeds sedert 66 jaar be- staat, vooral het onderwijs bevorderlijk is, 1000 leden telt, 60 afdeelingen buiten de stad heeft, eene rijke bibliotheek bezitverhandelingen uitgeeftreizende leeraars uitzendt, enz. In Frankrijk heeft men, voor de ontwikkeling van den land bouw drie landbouw-scholen met lljeoretisch en praktisch onderrigt; het laatste bepaalt zich tot het onderzoek in het laboratoriumhet landmetenlandbouwwerkde verzorging van vee en het "boekhouden; men heeft er bovendien 42 mo- delhoeven, waar voornamelijk de praktijk beoefend wordt en zes proefstations voor scheikundig onderzoek waarvan er vier in dit jaar zijn opgerigt. De tentoonstelling van onderwijs- middelen van verschillende landbouw-akademieu en scholen te Weenen, toont aan, hoe volkomen dat onderwijs plaats vindt; de daarbij geleverde landbouvv-statistiek is zeer leerrijk het is eene nieuwe studie geworden, waarbij men met een blik kan overzien, hoe de productieve kracht van een land vermeerdert, onder welke lokale omstandigheden die zich ont- wikkelt, en hoe de tijdsomstaudigheden daarop haar invloed uitoefenen. Wordt vervolgd.) De kriminele kamer van't Prov. Geregtshof in Noord-Holland heeft Jan Wydenes, landman uit Opperdoes, schuldig verklaard aan het be- driegelijk veranderen van een op zijn aanslagbillet voor de grondbe- lasting voorkomende, door den waarnemenden ontvanger te Midwoud onderteekenden en daarop gestelden betalingstermijn en wel van het cijfer 13 in 30, en het woord udertien" in »dertieg", alsmede aan het desbewust gebruikmaken van dat alzoo vervalschte authentiek en publiek geschrift. De schuldigverklaarde had dit billet, toege- vouweu met een bankbillet van f 25 daarin, zijn knecht naar het kantoor doen brengen, ter voldoening aan den weder zitting heb- benden ontvanger van den slottermijn, die blijkens de aanteekening op het register bedroeg f 17.35 en volgens de vervalschte kwitan- tie per resto zou hebben bedragen /"0.35. Uit verschillende ten proeesse gebleken omstandigheden, alsmede uit een door twee desy kundigen over die vervalsching uitgebragt rapport besloot het hof tot zijne schuldigverklaring en veroordeelde hemkonform het rekwisitoir van het openbaar miuisterie, ter zake van de twee hem ten laste gelegde feiten, onder aanneming van verzaehtende om standigheden, tot een cellulaire gevangenisstraf van ddnjaaren tot betaling van twee geldboeten, ieaer groot fot). Een telegram uit Engelsch-Indie meldt dat er thans vijftien distrikten met eene bevolking van 25 millioenmenschen hongersnood ondervinden eu elf distrikten met 14 milioen gedeeltelijk daaraau zijn blootgesteld. Het ongevvoon zachte weder geeft aanleiding tot verrassende verschijn- 9elenZoo meldt men dat den 28 dezer in de nieuwe plantage te Rotterdam een veelklenrige vlinder werd opgemerkten uit 's Hertogenbosch schrijft men dat bij een bewoner der Kerkstraat aldaar een duif in de open lncht twee eijeren gelegd en uitgebroed heeft. Een bejaarde dame deelt bet volgende mede//Hoewel wij tot nog toe haast geen winter gehad hebbenmoet men toch niet te zeer ver- trouwen dat" hij zoo voorbij zal gaan. limners het oude spreekwoord //op een groene Kerstmis volgt dikwijls een witte Paschen" wordt ook weder door het volgende bowaarheid: 18 Dec. 1848 brandde men op sommige plaatsen geen vunr in den baard en op 19 April 1849 lag de sneeuw te Weert (Limburg) 11 dnim dik. Ook op 1 Mei 1853 heeft het den geheelen dag gesneeuwd." })e ooijevbar. die gewoonlijk in de lente ons met zijn bezoek vereert, is reeds voor een paar dagen in bet graafschap Zutphen gearriveerd. Als eene bijzonderheid wordt uit Zoelmond nit de dierenwereld ge- meld dat voor eenige dagen aldaar een houd (trekhond) vijftien jongen ter wereld heeft gebragt, waarvan twaalf levend. Kraamvronw en drie der km- deren zijn welvarend. Aan de overige negen is het lot van zoovele jonge honden ten deel gevallen; zij zijn nl. verdronken. In het hoofdkiesdistrict Gouda is Dingsdag, bij herstemming, tot lid der Tweede Kamer gekozen dr. A. Kuiper, predikant bij de Nederd. Iler- vormde gemeente te Amsterdam, Van de 2770 geldige stemmen bad hij 1504 op zich vereenigd tegen 1252 die op den heer Verniers van der Loeff waren uitgebragt Men schrijft uit Schagen als eene bijzonderheid, dat aldaar, in ecu tiidsverloop van 33 dagen, onder eene bevolking van genoegzaam 3000 zielen, niemand overleden is. De berigtgever behoort tot de langst gevestigden in de gemeente en konstateert dat dit in meer dan 40 jaren bet geval met is geweest. Een inwoner van Deventer oppert het donkbeeld om den koning den 12 Mei een spoorweg aan te bieden, van Arnbem of Deventer naar het Loo. De spoorweg zou op kosten van het volk worden aangelegd, de opbrengst zou voor den koning wezen. Blijkens mededeeling in de Haagsche Nicuwbode zijn brieven inge- komen van 139 kinderen beneden de 14 jaar, die op 12 Mei jang zijn. Zij znllen waarschijnlijk een plaat ontvangen. Men meldt uit Geertruidenberg//De oudste der marketentsters van Waterloo, Elisabeth Vos, wed. van Gerrit Schaddele, is hier m den ouder- dom van 83 iaren overleden. Twee oud-strijders: de beer Coets van Raggen, de man die in het Bois de Boulogne haar eerste kind zag gcboren worden, en H. van Diest, vergezelden de overledene naar de laatste rustplaats, alw aar door den heer Coets van Baggen een krachtige aanspraak werd gehouden, waarin bij het flinke gedrag, gedurende den stnjd door de overledene aan den dag gelegd, alsook haren verderen levensloop, herdacht. Parijs is overleden de vermaarde Spaansche oogheelkuudige Antonio Berdani die sedert twee jaren zelf blind was. Een nieuw voorbeeld van hondentrouwDezer dagen vond men op een der brmrgen ie Parijs een man hangen, waarschijnlijk door zelfmoord Men wilde het lijk wegvoeren op een draagbaar onder een kleed. Daar komt een bond aanloopen en volgt onder schrikkelijk had hij zijnen meester gezocht en rook dien nu onder het kleed. Het beest had nog een eind touw aan den hals. Bij onderzoek bleek dat de man zich verhangen had met een eind van het touw, waaraan hij zijnen hond leidde. Een der eerste kommissionnairs in effekten te Brussel is in een^zeer ongelnkkigen toestand gebragt: hij kreeg van de curatoren in het aiU«8e- inent Langrand-Dnmonceau een dagvaarding tot ternggave van andeihalf millioenwelke hij op onwettige wijze van den befaamdengeldman ontvangen h id Die dagvaarding was te minder welkom daar de kommissionnair juist een schitterend feest zou geven, waarop tweeduizend personen genoodigdzijn. Het bal werd echter niet afgezegd, want, zoo noodig kan de geldschieter wel een paar: millioentjes missen zonder dat hij er door gerumeerd is. Er wordt soms in de bladan aanmerking op gemaakt dat Nederlanders dienst hebben genomen in de gelederen, die voor don Carlos strijdem Deze haudeling inoge uit een nationaal oogpunt afgekeurd worden soms kan zij voor partikulieren toch haar nut hebben. Zekere handelaar uit Rotterdam die vele relatien met Spanjc heeft en voor zijn zaken jaarlijks naar jiet land reist die dan ook het Spaansch perfekt spreekt werd afgeraden die reis te doen, doch hij meende, als Nederlander,geenidn^ van de carlisten en ging. In Spanje gekomen, ried men hem geen pl^ts te nemen op de diligence, maar gebruik te maken van postpaarden. Zoo deed hij, en eerst ging alles goed. Doch eindehjk ziet men de roode nuitsen der carlisten en de postiljon, gevraagd zijnde Of men zon terugkeeren, antwoordde dat dit de dood zou zijn. Menrijdt dus den carlisten tegemoet en dadelijk begonnen de heeren den wagen te plunderen en de personen die er in zaten gevankelijk weg te voeren naar het hoofdkwartier; men hield ze voor spionnen en daartegen hielp geen praten. In het hoofdkwar tier gearriveerd. zouden dc gewaande spionnen ondervraagd worden Nn trad een carlist voor, die in goed Hollandsch tot onzen reiziger spra Ge zegt Rotterdammer te zijn?" - ,J. - Welnu, zeg me dan eens wie is burgemeester van Rotterdam? Welk water loopt er voorbij de stad?. Welke is de voornaamste straat?" enz. Toen al die vragen naar eisch waren beantwoord, s^rak onze carlist: //Nn is het goed. Ge zult al nwe bagage terug hebben on mijn gast zijn." Deze handelaar en zijn reisgenooten had den het thans zeer goed en werden van post tot poH onder eskorte \er gebragt, totdat zij op onbetwist grondgebied waren. Aangaandc de werken der Amsterdamsche Kanaal-Maatschappij wordt "ons het volgende medegedeeld Het werk werd iu November voortgezet met 1140 tot 14-0 ar- beiders 21 tot 29 paarden, 1 of 2 lokomotieveumet 16 wagens, 5 stellen tijdelijke pompwerktuigen, 10 tot 12 stoombag^ervaartuigen, 72 tot 84 grondschouwen, 5 of 6 sleepstoombooten en een kabelboo

Weekblad van Haarlemmermeer | 1874 | | pagina 2