Vrijdag, 6 February. UK 6. VAN A AN LANDBOUW, GEMEENTE- EN POLDER-BELANGEN GEWIJD, Vijftiende Jaargang. Haar I emrcier meer. Gemeenteraad van Haarlemmermeer. Prijs van liet Abonnement: in het Jaar6. Prijs der AAdvertentien van 16 regels 75 Cent, elke regel meer IS'/a Cent. Bij den Burgerlijken Stand zijn aangegeven Zitting van Donderdag den 27 November 1873. AARLEIIHERMEE Prijs van een enkel Nommer 15 Cent. ALLE TOEZENDINGEN, REDAKTIE EN UlTGAVE BETREFFFNDE te adresseren aan VAN BONGA C°.te Amsterdam. (tJiterlfjk Woe listing. Groote Letters worden naar hare plaatsruimte berekend. Postkantoor to Haarlemmermeer. Op den 6den Fehrnarij, en verder van vecrtien tot veertien dagen, zal eene regtstreeksche verzending van brievenmalen over Brindisi en met de Britsche pakketboot over Penang, aan bet Veldpostkantoor Atchin plaats hebben. Deze brieven malen zullen de brievengedrukte stukken en monsters voor de expeditionaire troepen in Atchin, voor het personeel, be- hoorende tot de maritime middelen in de wateren van Atchin en voor het verdere personeel, te Atchin aanwezig, bevatten. Het port en de verdere voorwaarden van verzending zijn dezelfden als die welke voor de verzendingen tusschen Neder- land en Nederlandsch-Indievia Brindisi, van kracht zijn. (Het port met deze gelegenheid bedraagt alzoo 60 cent per 16 gramroen.) Omgekeerd zal langs denzelfden weg eene brievenmaal door het Veldpostkantoor van Atchin naar Neder- land verzonden worden. De Directeur voornoemd Spaink. De Directeur van het Postkantoor te Haarlemmermeer ver- wittigt het publiek, dat bij resolutie van den Minister van Financien dato 30 Januarij 1874, de heer S. Zoet.te Abbeneswinkelier aldaar, aangewezen is als Rijks-Depot- houder voor den verkoop van PostzegelsBrief kaarten en verdere Postformulieren. De Directeur voornoemd Spaink. Statistieka opgaaf van het Rijks-Telegraafkantoor te Haarlemmermeer, gedurende de inaaud ,Tnnuarij_ Verzonden berigten 84, waarvan 74 stuks naar rijksk.an- toren en 10 naar kantoren van bijzondere telegraaf-maat- sehappijen geseind werden; hieronder was 1 met postbezorging. Ontvangen 57 berigten en 16 dienst-telegrammen. Totaal 157 stijks. Opbrengst te berekenen naar den maatstaf van 90 enkel- voudige berigten. Statistieke verdeeling8 handels-, 6 dagblad- en 70 be rigten van gemengden aard. Met antwoord betaald werden 7 stuks aangeboden. van 28 Januarij tot 3 February 1874. GEBOREN: Theodoras, zoon van B. de Jong en G. Straathof. Maria, dochter van J. van Rooijen en E. Kortekaas. Teunis, zoon van J. van Andel en J. Kardol. Cornells Gerrit, zoon van J. D. Ravensbergen en Tanis. Hendrik, zoon van J. IV. Ceelen en M. Lieuwes. Adrianus, zoon van M. den Ouden en G. Versloot Jan, zoon van W. van Wijk en T. van den Heuvel. Petrus Johannes, zoon van E. Wijtvliet en M. Spel. llendrik, zoon van P. van Leeuwen en E. Bokkers Antje, dochter van A. Wielaard en T. van Dalen. Willem, zoon van W. Vreeken en D. J. van den Brink. Cornelia, dochter van P. de Jong en G. van Iperen. Petronella Maria, dochter van A. van den Berg en D. Kistenmaker. LEVENLOOS GEBOREN1 kind van J. Balk en J. Selderbeek. 1 kind van J. Hoogland en J. M. Prins. OVERLEDEN: Jozef, oud 10 maanden, zoon van J. van den Berg en J. Pels. Henrietta Petronella Moutreff, oud 77 jaren, weduwe van J. H. Le Brun. Antonius Timmers, oud 48 jaren, gehuwd met D. Stam. ONDERTROUWDW. P. van don Hoogen met L. van Doom. GEHUWDgeene. De op Donderdag 29 Januarij j. 1. door de Rederijkerska- mer De riendenband t te Hoofddorp, gegevcn voorstelling heeft bijzonder goed aan de verwachting voldaanvooral wat betreft het eerste en l iatste stukje, getiteldZoo als het meer gaat en „Ja of neen". Het tweede werd ook wel vrij goed uitgevoerd, en de twee tlames hebben ook, althans voor de eerste maal, zeer wel hare taak vervuldmaar in et stuk zelf: Het nichtje van den bakker", komen uit- drukkingen voordie het minder geschikt maker) om in eene komedie te worden uitgevoerd. De opkomSt bij de gegeven voorstelling was zoo talrijk, dat alien niet konden worden toegelaten; waarvan het gevolg was dat vele der besproken plaatsen door anderen werden bezet zoodat degenen, welke die plaatsen besproken hadden (meest contribueerende ledeu) of moesfen staan of genoodzaakt wa- ren zich onaangenaam le behelpcn. Het toezigt op bet in ezit nemen der plaatsen liet dan ook nog al wat te wenschen over. Naar men zegt zal in het vervolg daaraan te gernoet gekomen worden door de programme's twee malen uit te voe- ren den eersten avond voor de contribueerende en den anderen avond voor de niet-contribueerende leden. Dit plan wordt zeer toegejuicht, omdat dan ieder zich op gemakkelijker wijze zal kunnen amuseren. Ten slotte kan nog worden vermeld, dat het publiek het zeer betreurt dat de- heer de Boer, een der meest o-eachte acteurs van hovengenoemde vereeniging, de gemeente gaat ver atengaame zagen zij dat ZEd. hier werkzaam bleef. (Ingezonden.) De vereeniging Concordia hield den 4 dezer de laatste harer vergaderingen in dit winlersaizoen. Als spreker trad op de heer Dr. A. W. Bronsveldvan Haarlem. Het onder- werp zijner rede was: Matthias Claudius. Spreker schetste Claudius in zijnen levensloop; deelde eonige episoden mede uit zijn huiselijk en maatschappelijk levenV gelijk dat meer breedvoerig te lezen is in den Wambeeker bode" en beval een ieder aan met dat boekwerk nadere kennis te maken. De rede van den geachten sprekervol van hoogen ernsten van waren humor, op gevoelvolle wijze uitgesprokenwerd met belangstelling en onverdeelde aandacht aangehoord en mankte blijkbaar een goeden indruk. Na de pauze werden door den heer Bronsveld nog voor- gedragen twee dichtstukjes van Beets, getiteld: „Jan Jans", en „Vaders vedeldeuntje bij de.wieg". Teregt werd den geachten spreker de dank der vergadering toegebragt voor het nuttige en aangename, dat men van hem mogt hooren. Nadat nog door den heer Berntrop was voorgedragen „De leepe dienstmeid" en door den heer Pijnappel „Truitje bet ge- lukkig boerinnelje", werd de vergadering door den voorzitter gesloten. Voorziller: de Heer J. ty. Lantzendorffer. De Vergadering wordt geopend des morgens ten 10 ure. Ti'genwoordigbij den aanvangder Vrfrgadering 1 0 leden zijnde de lieereu Klapwijk van Riessen, de Breuk de Jong Dorbeck, van VuurenTensen TimmermansBultman en Schone, (terwijl onder de lezing der notulen nog zijn gekomen de heeren Knnap en 't Hooft), alsmede de Secretaris. Afwezig de heeren Amersfoordt, (met kennisgeving) Buis en Kuiper. De Secretaris leest de notulen van 9 October 1873, welke wordeu goedgekeurd. 1°. Aan de Vergadering wordt mededeeling gJdaan van het navolgende a. dat de heer Amersfoordt schriftelijk heeft kennis ge geven, verhinderd te zijn om deze vergadering bij te wonen, wegens vergadering van Hoofd-Ingelanden van Rijnland; b. de Staatsbladen van 1873 N°. 131 tot 15 5; c. de Provinciate bladen van 1873, N°. 84 tot 94; d. het proces verbaal den op den 28 October 1873 gedane opneming van de boeken en kas van den Gemeente-Ontvanger e. brief van den Ambtenaar ter Secretarie J. Eggink be- belzende dankbefeuiging voor de hem verleende gralificatie over 1873, en tractementsverhooging voor 1874; AHe deze mededeelingen worden aangenomen voor notificatie. 2°. Naar aanleiding van hetgeen in de vorige zitting bij de behandelirrg der begrooting werd heslolen, ten aanzien van het tracteroent van den Gemeente-Ontvanger, wordt als- nu aan de goedkeuring der Vergadering onderworpen het na volgende Concept-besluit De Gemeenteraad van Haarlemmermeer, Overwegende dat de jaarwedde van den ontvanger dezer gemeente, door Heeren Gedeputeerde Staten bij besluit van 19 December 1861, N°. 4, goedgekeurd bij Z M. besluit van 2 Januarij 1 862 N°. 49 is vastgesteld op f 600; dat het met het oog op de kostenverbonden aan het houden van zitdagen wenschelijk is voorgekomendat die jaarwedde eenigzins worde verhoogd; Besluit Aan Heeren Gedeputeerde Staten van Noord-Holland in overweging te geven om de jaarwedde van den ontvanger der gemeente Haarlemmermeer te bepalen op/ 625, en zulks met ingang van den 1 Januarij 1874. Haarlemmermeerden enz. De Gemeenteraad voornoemd. Dit besluit wordt zonder discussie of hoofdelijke stemming goedgekeurd. 3°. Naar aanleiding van het daaromtrent beslotene in de vorige Vergadering wordt. aan de goedkeuring der Vergadering onderworpen het navolgende outwerp-besluit. De Raad der Gemeente Haarlemmermeer heeft besloten nit den post voor Onvoorziene Ditgaven der begrooting voor 1873 te voldoen de uitgaven hierna vermeld. Gratificatien aan de Ambtenaren ter Secretarie en den Con cierge in het Raadhuis voor buitengewone werkzaamheden als Aan den AmbtenaarJ. Eggink 30. ij P. Prauger 20. ConciergeJ. G. Legel 20.— 70.— En zal dit besluit aan Gedeputeerde Staten der provincie Noord-Holland worden toegezondenmet verzoek om tot het voldoen der daarin vermelde uitgaven uit den post voor on voorziene uitgaven de vereisohte magtiging te verleenen. Gedaan te Haarlemmermeer, enz. Ook dit besluit wordt zonder discussie of hoofdelijke stem ming goedgekeurd. 4°. Is aan de orde de behandeling van het Suppletoir ko- hier van den hoofdelijkeD oraslag, dienst 1873. Tegen dat kohier zijn geene bezwaren ingebragt. Na voorlezing van hetzelve en toelichting zoo veel noodig, wordt gemeld kohier vastgesteld op een bedrag van 217,77 en de termijn van invordering bepaald op 27 December 1873 en 17 Jjnuarij 1874. 5 Nader gelezen het adres van K. Leeflang om vermin- dering van zijnen aanslag in den ho'ofdelijken omslag dienst 1873, reeds vermeld in de notulen van 19 Junij 1873, N°. 11 Overwegende dat gemelde K. Leeflang in November 1873 de gemeente heeft verlaten en hem dus afschrijving op zijnen aanslag kan worden verleend voor een twaalfde gedeelte. Is besloten afschrijving te verleenen op zynen aanslag in den hoofdelijken omslag, dienst 1873 voor een twaalfdc°ge deelte ter somme van 0,63. 6°. Wordt overgegaan tot de benoeming van leden dor Plaatselijke Schoolcommissiein plaats van de heeren A. van Biessen en A. Breure, die den 81 December a. s. aan de beurt van aftreding zijn. Door de Plaatselijke Soltoolcommissie werden aanbevolen: m plaats van den heer A. van Biessen, de heeren A. van Riessen en Gt. van Tol In plaats van den heer A. Breure, de heeren A. Breure en J. Enthoven. De Voorzitter benoemt tot sfemopnemers de heeren van Vuuren en Dorbeck. Benoeming van een lid in plaats van den heer A. van Riessen. Ingeleverd zijn 12 briefjes, daarvan is 1 briefje van on- waarde verklaard als zijnde in bianco, dus geldig 1 1 stemmen. Er zijn uitgebragt op den heer A. van Riessen 11 stem- men, die alzoo is herbenoemd. Benoeming van een lid in plaats van den heer A.. Breure. Ingeleverd 12 briefjes; en zijn uitgebragt op de heeren A. Breure 9 stemmen, H, A. llanedoes 2 stemmen, Mr J. P. Amersfoordt 1 stem, zoodat de heer A. Breure is her benoemd. 7°. Is volgens het oproepingsbriefje aan de orde het punt landbouwschoolen wordt aan de Vergadering voorlezing ge daan van een sehrijven van Heeren Gedeputeerde Staten van 9 October 1. I., N°. 31, waaibij de Gemeenteraad wordt her- rinnerd aan de artikelen 14 en 91 van de wet tot regeling van het middelbaar onderwys, met verzoek om aan Gedepu teerde Staten mede te deelen, welke voornemens ter zake bij den Raad bestaan. De Voorzitter zegt, dat bij met den heer Commissaris des Koning heeft gesproken over de oprigling in deze gemeente van eene Rijks-landbouwschool, doch dat Z. H. E Gest. van oordeel was dat daartegen nog al bezwaren zourien bestaan. De Voorzitter prijst verder aan om te voorzien in de be- hoefte die in deze gemeente bestaat aan uitbreiding van het onderwijs meent dat, werd daartoe alhier eene inrigting daar- gesteld er genoeg leerlingen zouden worden gevondetldat daarvoor zeer waarschijnlijk door het Rijk en de provincie subsidie zou worden gegeven endewijl de daarstelling van zoodanige inrigting altijd veel tijd vordert, de gemeente er geene uitgaven voor zou behoeven te doen voor in 1875 of 1876. Bij de verdere bespreking dezer zaak erkennen de heeren van Riessen en Schone wel de wenschelijkheid van uitbreiding van het onderwijs, maar meenen dat de fiuanlieele toestand der gemeente, en hare uitgestrektheidbeletten om daaraan voor als nog te voldoen, De heer Bultman merkt ook nog Aan dat er geene wonin- gen zijn voor de onderwijzersom diezelfde reden geeft zeifs de regering dispensatie van inwoniug aan hare ambtenaren. Ook de heer Dorbeck is voor het vragen van dispensatie, waartoe de heer Schone het voorstel doet. Dewijl men zich algemeen daarnrede v'ereenigt, zoo besluit men dat aan Z. M. den Koning vrijstelliug zal gevraagd wor den van het bepaalde bij Art. 14 der wet tot regeling van het middelbaar onderwijs, waarvan aan Gedeputeerde Staten en aan den inspecteur van het middelbaar onderwijs zal wor den mededeeling gedaan, terwijl het ontwerp-adres in de vol- gende Vergadering zal worden behandeld. De Voorzitter zegt dat hij meent, dat Haarlemmermeer n:

Weekblad van Haarlemmermeer | 1874 | | pagina 1