Advertentie n. verpXchting. VERKIEZI1VG - 34 Gemengrle Berigten. Als een zeldzaam voorval kunnen \v\j raededeelen Haarlemmermeer-Polder. Haarlemmermeer-Polder. RederijkerskamerEENSGEZINDHEID UITV OERI1VG Amsterdamsche Kanaal-Maatschappij Jtt0C2Oubcn. FEESTVIERING. G. A. VAN HOUWENINGE Gz., Mr. J. D. VIRTTLY, Jhr. J. B. VAN MERLEN Mr. J. P. A. VAN WICKEVOORT CROMMELIN, 1. Op Donderdag den 12 Maart 1874, des morgens ten 10 ure, ten Huize van J.de Vries aan het Hoofddorp, van de PER- CEELEN DIJKSGROND N°. 1 tot en met N°. 31, en POLDERKADEN van N°. 1 tot en met N°. 21. 2. Op Vrij dag den 13 Maart 1874, des mor gens ten 10 ure ten Huize van J. db Vries aan het Hoofddorp. van de PER- CEELEN DIJKSGROND van N°. 32 tot en met N°. 77. op Dingsdag 3 Maart 1874, Eene tweede verbetering vnn onzen laDdbouw meenen we te vinden in het meer algeineen gebrnik maken van het beste zaaizaad. Men lieeft in de laatate jaren specialiteiten verkre- gen in het vak van den graanbandel, die zich uit9luitend op het verkrijgen van de beste zaaizaden toeleggen de eene graan- soort levert meer op dan andere, somroigen zijn door den molenaar, anderen door den brouwer bijzonder gewild; de landboinver moet zich meer daarnaar regelenom grootere en betere opbrengsten te verkrijgen. In het Nederlandsch depar- tement der tentoonstelling kwam voor de heer E. van den Bosch, uit Goes, met eene uitgezochte verzaraelingzaai-granen. Niet alleen groote vermeerdering in de npbrengst van granen en handelsgewassenmaar ook van vee kan in ons land ver- kregen worden waartoe de kultuur van voedergewassen moet uitgebreid worden; de nog steeds hooge waarde van het vee maakt dit bijzonder raadzaam. En eindelijk is het gebruik van goede werktuigen bij de bebouvving van het land en bij de behandeling der voort- brengselen van overwegend belang voor den landbouw: de arbeidsloonen stijgen zoodanig, het gebrek aan arbeiders klimt zoo hoogdat men naar goede werktuigen om moet ziendie door eigen volk het land schoonhoudendoor bet snijden der granen den oogst mogelijk en door dorschmachines het graan onmiddelijk verkoopbaar maken. De stoomploeg is het belang- rijkste werktuig van den tegenwoordigen tijd; deze brengt nieuwen vruchtbaren grond uit den schoot der moederaarde te voor- schijn, waarop alles welig groeijen kan, zonder dat men door onkruid bemoeijelijkt of dat eene buitengewoue toevoeging van mest gevorderd wordt. Wordt vervolgd.) Door wiilen vrouwe C. C. van Voorthuizen, weduwe wijlen den heer J E Jentink, in leven predikant te Nieuwkoop is aan de diakonie der Herv. gemeente aldaar de som van /1000 vermaakt, vrij van successieregten. In de HaarlCt. wordt door den emeritus predikant S. F. W. Roorda van Eysinga het overlijden bekend gemaakt van den magnetiseur J J Weteling die ten gevolge van een vonnis wegens zijne werkzaam- heden ons land verliet. Hij overleed te Antwerpen op den 14 dezer. Aan het slot der advertentie zegt de atelier: //En nuonvergetelijke vnend! ontvang onzen groet en dank in dat geestenrijk, waarvan gij lang een vertronwde en gunsteling waart. Daar wordt uwe doornenkroon verwisseld voor de zegekrans, het loon dergenen die getrouw waren tot het einde. Daar hopen uwe betrekkingen en talrijke vrienden, na wel volbragten ar- beid u weder te zien om niet weer te scheiden. Hij, die de man der weduwen en de vader der weezen is, zal uwe dierbaren troosten." Te Rotterdam zijn drie personen, op het Entrepot-terrein nabij den Rijnspoorweg bij het lossen van lokomotieven die over afloopend liggende rails naar de plants hunner bestemming werden gereden, bij het optrekken naar die rails tussehen een afloopende en een stilstaande lokomotief gcraakt, met het gcvolg dat een hunner onmiddellijk dood was en een ander zwaar gekwetst is; de derde bleef zonder let-sel. In de Veenestraat te 'sHage is eene dame, op weg om naar het krankzinnigen-gesticht te Delft gebragtte worden, nit een rijtuig gcsprongen onder het aanhoudend geroep dat haar geestvermogens met gekrenkt waren en dat dit overbrengen andere oorzaken had. Eenige neeren wilden zich de zaak aantrekken, toen de politie tussehen beiden kwam, en de dame naar het politiebureau bragt, waar zij na eenigen.tijd vertoevens, met geweld weder in het rijtuig is gesloten, om met drie begeleiders ver- Yoigp.na de reis naar Delft voort te zetten. In de nabijheid van het dorp den Burg op Texel, heeft men op een stuk land, bij het graven van een put, op een diepte van slechts 2 voet onder den beganen grond, het skelet van een nwn ontdekt, volgens ge neeskundigen van ornstreeks 30 jaren. Vermoedelijk is dat overblijfsel reeds een eeuw oud. Den 18 dezer had zich aan het bureau van den burgerlijken stand te Utrecht een joug paar aangemeld, ter voltrekking van een huwelyk. Na ruim twee uren gewacht te hebben op den vader van de bruid die zijne toestemming tot het huwelijk moest geven, vertrokken bruid en bruidegom eindelijk, zonder aan hnn voornemen gevolg te hebben kunnen geven. Te Hoornaar had in de vorige week een schoenmaker, vader vanzes kinderen, een slager bijgestaan om een koe, die het miltvnur gehad had, van hare huid te'ontdoen. Hij kwam met zijne bebloede vmgers aan een wondje, dat hij aan het voorhoofd had, kreeg ook het vuur en was in drie dagen een lijk. De landbouwer K. Steenhuis, te St. Anna, was in het bezit van een Engelschen ram, waarvoor hem 60 was geboden, maar hy wilde het daarvoor niet afstaan. Daar het dier algemeen geroemd werd, wilden de koonlieden Altiug en Tillema van Loppersum beproeven, of zy het met Steen- huis niet konden eens worden om in het bezit van den ram te komen. Na vele onderhandelingen werden de volgende conditien aangenomen Als aanvangspunt werd een gewigt van 180 halve kilo gesteld; v00^1®d®'^e kilo die het dier zwaarder woog moesten de koopliedeu nog J 5 betalen. Woog het dier echter daar beneden, dan kregen zij den ram voor met, en zouden bovendien nog 30 cent ontvangen voor ieder halven kilo beneden dat gewigt, berekend voor vleesch en vet. Het dier werd gcslagt en het resnltaat was een schoon fortuintje voor de kooplieden. Het woog IBS halve kilo, zoodat de kooplieden 6.60 en den ram op den koop toe kregen. Een jongmensch te Bourges heeft op het oogenblik, dat hij wegens het stelen van een brood en 25 francs voor eenige maanden in de gevan- genis verblijf zon gaan houden vernomen, dat hij 70000 francs uit eene loterij had getrokken. Volgens een nit Cairo te Londen ontvangen tijding heeft dr. Beke, de Engelsche reiziger, van de Golf van Ahaba berigt gezonden, dat hy den echteu berg Sinai heeft ontdekt, een dagreis ten noord-oosten van Ahaba. Die berg wordt door de Arabieren Jebel el Nur of Berg des Liehts genoemd. De hoogte is 5000 voet. Op de kruin vond Beke de overblijfselen van ge- offerde dieren en lagen eenige Sina'ische inscnptien, waarvan hij afschnft nam. Een pianofabriekant van het quartier St. Martin te Parijs hoorde sedert gernimen tijd elken nacht in zijn slaapkamer, die grenade aan zijn magazijn zijn piano's bespelen op een wijze even alsof de een of andere booze geest er behagen in schepte om ze te vemielen en eersene van valsche noten en accoorden aan te slaan, die nu eens ophield en dadelyk weder begon. Aan spoken geloofde hij niet. Hij besloot dus een nacht op te blijven en den componist van het nachtelijk charivari te verrassen. Hoe groot was zijn verwondering, toen hij 's iporgens ornstreeks twee uren uit een prachtige piano een groote rat zag komen, die over het klavier in zijn voile lengte ging, een reeks van dissonanten deed hooren en daarna door een gat in den schoorsteen verdween. De fabrikant bespeurde toen binnen in de piano eene geheele rattenfamilie in een nest, dat vader en moeder midden in het mechaniek hadden gebouwd. De kat ruimde echter het ge heele nest spoedig op. De in elkafir gegroeide dames Mellie-Christine zijn door een nieuw monster overschadnwd, namelijk door een meisje van 15 jaren enKanche Dunas geheeten. Dit kind heeft dne goed gevormde beenen behalve het middelste, waarvan de voet kromgetrokken en lam is. Haar eene borstf zit in dc lies Zij is in de Akademie van geneeskunde te Parys onderzocht en aan eenige elektrische en andere proeven onderworpen. Het hof van assises te Brussel heeft Mahieueen der voornaamste deurwaarders, vrijgesprokenhij was beschuldigd van diefstal, gepleegd by nublieke veilingenVnz. Op vrije voeten werd hij echter met gesteld, daar hij cen vroeger over hem uitgesproken korrektionncle straf had tei onder- gaan Doch de minister van jnstitie verkreeg onverwyld een komnklykbe- sluit van gratie, en daar het Zondag en geen rechterlyk ambtenaar opdezen oogenblik bij de hand was, ging de heer Lantsheere, de minister, de gevangenis en liet Mahieu onverwijld ontslaan. Het gebruik van velocipedes te Parijs, om telegrammen van beurs- handelaren naar het telegraafkantoor te brengen neemt toe. Vroeger zag men slechts twee bestellers met velocipedes voor het hek der beursthans vindt men er 's namiddags van half een tot vier ure tien geP°8teerd' bekwaamste velocipederijders leggen den afstand van de benrs tot het telegraafkantoor in de Rue Grenelle in negen i tien minuten afeen huur koetsier heeft daartoe tien a twaalf minuten noodig. Er zijn velocipederijders die op een beursdag zes of zeven maal bestelling naar het telegraafkantoor krijgen. In de jong9te vergadering van het KK. Geselschaft der Aertze te Weenen, heeft prof. Leidesdorf het volgende geval van bloedlnspuiting mede- gedeeld. In zijne afdeeling van het algemeene ziekenhuis bevond zich een man van 23 jaren, die ten gevolge van geldelijke verliezen in katalep- tischen toestand vervallen was. Hij sprak niet meer eh was voor alle zin- nelijke indrukken ongevoelig. Nadat de gewone geneesmiddelen, ook de aanwending der electriciteit, te vergeefs waren beproefd, nam prof. Leides dorf als laatste hnlpmiddel zijn toevlugt tot inspuiting van bloed. De ope- ratie werd 3 dezer maand, in tegenwoordigheid van Russel, verrigt, en den patient drie ons bloed ingespoten. De uitwerking liet zich niet wach- ten. De pols, die voor de operatie slechts 4045 slagen in een minnut deed, klom reeds gedurende de kunstbewerking tot 80—85 in de miuuut. Eenige nren later, nog voor het intreden van de reaktiekoorts, kon de patient weder spreken en duidelijke mededeeling geven van zijnen toestand gedurende de drie weken, dat hij sprakeloos geweest was. De waarneming van prof. Leidesberg bepaalde zich- tot drie dagen na de operatie. De lijder bevond zich toen redelijk wel. Aangaande de werken der Amsterdamsche Kanaal-Maatschap pij wordt ons liet volgende medegedeeld Het werk werd in December voortgezet met 735 tot 1040 ar beiders, 17 tot 21 paarden, 2 lokomotieven met 70 wagens, 3 stellen tijdelijke pompwerktuigen, 7 tot 9 stoombaggervaartuigen, 70 tot SO grondschouwen en 4 of 5 sleepstoombooten. Bovendien 7 of 8 afzonderlijke ploegen, te zamen 56-tot 64 werklieden, bij nacht op de stoombaggervaartuigen. Boordzeehoofden. In het. gebeel zijn gemaakt 33,451 buiten- blokken (524 in December), bevattende 101,293 kub. meter (2228 kub. meter in December) en 20,800 binnenblokken (1260 in De cember), bevattende 67,097 kub. meter (968 in December). Het Noo.-derhoofd was op het eind van December als volgt- doorgetrokken Grondstorting van bazalt tot 1500 meter buiten bet duin. Bazaltlaag waterpas gevlakt tot 1282.6 meter. Grondlaag van bctonblokken tot 1280.6 meter, 2e laag tot 12/8, 3e laag tot°1274.4, 4e laag tot 1273.8, 5e laag tot 1270.2, eerste bovenlaag tot 1269.6 en 2e bo veil— of deklaag tot 1269 meter. De borstweringmuur op bet Tioordcrhoofd is over 662 meter lengte voltooid. Het Zuiderhoofd was op bet eind van December als volgt door getrokken Grondlaag van bazalt tot 1500 meter buiten bet duin (50 in December). Idem gevlakt tot 1176 meter. Idem van blokken tot 1168.8 meter, 2e laag tot 1168.2, 3e laag tot 1167.6, 4e laag tot 1167, 5e laag tot 1166.4, 6e laag tot 1165.8, 7e laag tot 1165.2, eerste bovenlaag tot 1164.6 entweede boven of deklaag tot 1164 meter. arte De borstweringmuur op bet zuiderbootd is over 504 meter len voltooid. In bet gebeel zijn verwerkt 74,213 kub. meter buitenblokken (273 in December) en 58,122 kub. meter binnenblokken (113 in December.) Een deel der sebade van November jl. aan bet zuidelijk boofd, bevattende 272 kub. meter, werd in December bersteld. Eoofdkanaal. De ontgraving tusscben de Noordzee en bet Wijkermeer bedroeg in bet' gebeel 4,102,173 kub. meter, waarvan 9892 gebaggerd in December. In bet Wijkermeer waren met 1°. Jannarij gebaggerd 1,112,042 kub. meter, in Buitenkuizen 180,732 kub. meter, in bet westelijk Y 1,619,597 kub. meter. De kanaaldijken in het Wijkermeer en het westelijk Y waren in aanleg over 26,053 meter lengte (72 in December) tot A. P. op getrokken over 25,163 m.eter lengte (160 in December) en voltooid over 17,454 meter lengte (434 in December). Zijkanaal B Spaarndambeoosten Vthen). Kanaaldijken vol tooid over 4274 meter lengte (55 in December). Zijkanaal E WestzuanGebaggerd 1305 kub. meter, Kanaal dijken in aanleg over 815 meter lengte; tot A. P. opgetrokken over 110 meter lengte (10 in December). Idem voltooid over 35 meter lengte. maal F (Halfweg). Gebaggerd 356,032 kub. meter. Ka naaldijken in aanleg en tot A.P. opgetrokken over 9878 meter lengte idem voltooid over 4448 meter lengte (180 in December). Droogmakerij I WijkermeerDe kanaaldijken om dezen polder, lang 16,206 meter, waren op 1°. December zoo goed als voltooid. Bovendien gemaakt il,640 meter ringsloot en ringkade, 14,080 meter lengte togt, 39,000 meter lengte bermsloot, .64,000 meter lengte kavelsloot, 26,700 meter lengte beinsloot en 18,523 meter lengte polderweg. Het noordelijk deel van den polder was op bet eind van December tot 2.58 meter, het zuidelijk deel tot 2.50 meter beneden A.P. afgemalen. De permanente stoomwatermolens zijn voltooid en in werkmg. Droogmakerij II (Westelijk F, bezuiden het lioofdkanaalen bewes- ten het zijkanaal naar Halfweg). Van de kanaaldijken om dezen polder, lang 11,360 meter, waren op 1 Januarij zoo goed als voltooid 10,700 meter lengte, en boven water de overige 660 meter lengte. Bovendien gemaakt 5259 meter lengte ringsloot, 3400 meter ringkade, 11,690 meter lengte togt (30 in December), 43,000 meter lengte bermsloot, 60,000 meter lengte kavelsloot, 65,000 meter lengte heinslodten 14,418 meter lengte polderweg. De afmaling werd met tijdelijke hulpmiddelen voortgezet. Water stand op bet eind van December 2.65 meter beneden A. P. Voor den permanenten stoomwatermolen werden 275 fundering- palen ingeheid (42 in December), ter gezamenlijke lengte van 3175 meter (462 in December). Aangebragt 22 kub. meter funderinghout (16.5 in December). Droogmakerijen IF, F en FI (westelijk Y benoorden het hoofdka- en bewesten de Foorzaan.) Van de kanaaldijken om dezen polder lang 10,395 meter, waren op 1 Januarij in aanleg 9865 meter'lengte, boven water 8730 meter lengte (660 in December) en ongeveer voltooid 2515 meter lengte. Gebaggerd 4240 meter len<*te"togt. Wijders 700 kub. meter onder zijkanaal D, tot latere plaatsing°van den aan te brengen grondduiker. luizen. In December werden geschut1 bark o brik- ken, 6 scboeners7 kofschepen ,139 rader-stoombooten, 292 schroefstoombooten, 3765 tjalken of pramen 1836 visschersvaar- tuia-en en 315 andere vaartuigente zamen 5866vorige maanden 80 887, totaal in 1873 86,753 schepen. Jaar 1872 nade opening der sluizen op 18 Maart, 70,395. Totaal-generaal 157,148 schepen. Afsluitdijk beoosten Amsterdam. - In December werden aange bragt, in het dijksprofiel gemeten, 301 kub. meter zand of klei. Ofschoon nog niet geheel voltooid, is de dijk thans over de voile lengte tot de gevorderde hoogte van 3.50 meter boven A.P. gebragt. In de den 25 February j. 1. te Haarlemmermeer gehouden vergadering der Cominissie van 68 ledenis men overgegaan tot de benoeming der beperkte Commissie tot regeling en uit- voering van het te vieren Krooningsfeest. Er waren 48 leden opgekomen. Tot leden der Rege- lings-Commissie werden benoemdde beerenMr. J. P. Amers- foordt, II. F. Bultman, J. L. van der Moer, D. EgginkH. Meijer, A. van Riessen J. van Vuuren, G. J. Wobbe, H. L. Sloots, J. IJ. Ran, P. J. BroekhofF en -I. A. Pijnappel; terwijl de heer J. W. Lantzendorfferburgemeester, Voorzitter der Commissie is. De Commissie werd voorts geraagtigd ommogt den of meer leden de benoeming aoms niet aannemen, alsdan ande ren in hunne plaats te benoeraen. dat P, EDEL, geliefde Echtgenoote van T. VA1V DER SLEIJS, op haren Verjaardag is bevallen van eene DOCBTER, en wel op October 1872, enop den 21 February 1874, van een ZOONop den Verjaardag van haren Echtgenoot; dat zeker niet algemeen voorvalt. Haarlemmermeer, T. VAX DER SLEIJS, 21 February 1874. P. EDEL, DIJKGRAAF en HEEMRADEN van den Haarlemmermeer- polder brengen ter kennis van de Ingelandendat op Don- derdag den 19 Maart 1 8 7 4, van des voormiddags ten 10 ure tot des namiddags 3 ure, in het Locaal „de Eensgexindheid" op bet Spui, le Amsterdam, zal plaats hebben eene STEMMING TOT VERKIEZING van vier Hoofd-Ingelanden van den Haailemmermeerpolder. 1°. Ten</evolge van de gewone aftreding van de Heeren welke weder verkiesbaar zijn Blaauw Stembriefje). 2°. Tengevolse van het overlijden van den Heer: Wit Stembriefje. Dat onmiddellijk na afloop der Stemming tot de opening der Stembriefjes zal worden overgegaan. De STEMGEREGTIGDEN worden bij Circulaire aan de be- palingen op bet stuk der Verkiezingen herinnerd. Haarlem, 23 February 1874. Dijkgraaf en Heemraden voornoemd J. W. M. VAN DE POLL, Dijkgraaf. J. C. VAN DE BLOCQUERY, Secretaris. Ten overstaan van den te Haarlemmermeer residerenden No-_ taris J. L. VAN DER MOER, zullen DIJKGRAAF en HEEM RADEN van den Haarlemmermeerpolder overgaantot de OPENBARE VERPU in i.VG van HET GRASGEWAS over 1874, van denRingdijk, BermeuPolderkaden en andere Wer ken of Landen en Grondenbehoorende tot den Haarlemmer meerpolder, en wel De Voorwaarden van Verpachting zijn op franco aanvrage aan de Secretarie van genoemden Polder, na den lsten Maart a. s. gratis verkrijgbaaren liggen op gebruikelijke plaatsen ter lezing. Haarlem, 18 February 1874. Dijkgraaf en Heemraden voornoemd: J. W. M. VAN DE POLL, Dijkgraaf. J. C. VAN DE BLOCQUERY, Secretaris. te NIEUW-FENNEP. in het Lokaal van den Heer C. LEWIS. PROGRAMMA: 1. EEN OUDE RAT IN DEN VAL, Poets in 1 Bedrijf. 2. DE VERZEGELDE BURGEMEESTER, Blijspel in 3 Bedrijven. 3 WEG MET DE EMANCIPATE, of ZONDER VROU- WEN IS GEEN LEVEN, Blijspel met Zang.^ De Secreraris VERMAAS.

Weekblad van Haarlemmermeer | 1874 | | pagina 2