1874. Vrijdag, 6 Maart. 10. VAN A AN LANDBGUW, GEMEENTE- EN POLDER-BEL ANGEN GEWIJD. Vijftiende Jaargaiig. Haarl emmermeer. Geraeenteraad van Haarlemmermeer. Prijs van het Abonnement in het Jaar6. Prijs der Advertentien van 16 regels 75 Cent, elke regel meer 12J/2 Cent. Bij den Burgerlijken Stand zijn aangegeven Zitting van Donderdag den 29 Januarij 1874. HAARLEMMERMEER Prijs van een enkei. Nommer 15 Cent; ABLE TOEZENDINGEN, REDAKTIE EN UITGAVE BETREFFENDE, te adresseren oan VAN BO.\GA C°.te Amsterdam. (ITiterljjk Woen*dag.) Groote Letters worden naar hare plaatsrnimte berekend. Uitslag der aanbesteding door het Gemeentebestuur van Haarlemmermeer; van. 1°. het onderhoud der Wegen. Inschrijver: M. van Daalen te Haarlemmermeer, voor /225; 2°. het leveren en planten van eenige Boomgewanen bij de Scholen. InschrijversK. J. Baarsente Aalsmeervoor /193.de Erven D. A. Keessen te idem voor/324,50; Jb. Yreeken, te idem, voor 209,80. De werken zijn aan de laagste inschrijvers gegund. van 25 Februarij tot 3 Maart 1874. GEBORENMaria Cornelia, dochter van C. van Smeerdijk en A. Braak- man. Franciscus Theodorus, zoon van T. Lammers en P. van Riet. Cornelis, zoon van J. M. van Veen en J. Kouwenberg. Harmen, zoon van G. Kooij en G. Roubos. Anna Maria, dochter van J. Schenk en M. van Rooijen. Elisabeth Alida Mariadochter van M. G. Wobbe en J. E. Nieuwenhoven. Jan Huibert, zoon van J. ten Hagen en A. van Andel. Hendricus Wilhelmuszoon van J. J. Blokker en C. C. Nieuwland. Aafjedochter van P. Bloemer en J. Koeman. Arie zoon van H. Ressoort en J. Kloet. Klaas zoon van K. Benjamin en G. Doets. OVERLEDENJohanna, oud 7 jarendochter van A. Verbate en A. van Bregt Jan, oud 17 maanden, zoon van S. van Geest en K. Kool. Wilhelmus, oud 6 weken zoon van A. Jonker en M. C. Mesman. Mijndert, oud 5 maanden, zoon van J. van der Starre en A. Hanswijk. Dorothea, oud 3 maanden, dochter van C. van Pijpen en G. Papen. An- tonie de Puit, oud 48 jaren, gehuwd mot F. Boekhout. Johannes Boel- laard, oud 64 jaren, gehuwd met K. Bouter. Hendrik van der Snee oud 63 jaren, weduwnaar van J. R. de Boer. Anna Stravers, oud 87 jaren, weduwe van W. Hegraij. Gerrit Hendrik Ollesoud 72 jaren, gehuwd met M. van de Kerkhof. Gijsberta Sijpesteinoud 82 jaren gehuwd met P. Buijn. ONDERTROUWD J. F. Mesman met A. de Jong. Arie Jaren met C. van der Graaf. J. Ket met K. Slinger. GEHUWD J. Pieters met M. Scheer. Voorzitter: de Heer J. W. Lantzendnrjfer. De vergadering wordt geopend des voormiddags ten elf ure. Tegenwoordig alle de ledenals mede de Secretaris. De notulen van 27 November 1873 worden gelezen en goed- gekeurd. 1°. Aan de vergadering wordt mededeeling gedaan van het navolgende a. de Staatsbladen voor 1873 n°. 156 tot 210en van 1874 n°. 1 tot 5; b. de Provincial Bladen van 1873 n°. 95 tot 113 en van 1874 n°. 1 tot 4; c. besluiten van Gedeputeerde Staten tot goedkeuring van de gemeenterekening over 1872, de begrooting voor 1874, het suppletoire kohier van hoofdelijken omslag voor 1873, en het besluit tot het doen van betalingen uit de onvoorziene uitgaven dienst 1873; d. het proces verbaal der opening van boeken en kas van den Gemeente-Ontvanger tot 27 Januarij 1874; e. brief van den heer A. Breure, waarbij hij aanneemt de benoeming tot lid der plaatselijke schoolcommissie. A1 deze medeelingen worden aangenomen voor notificatie, terwijl de heer Amersfoordt voorstelt om den brief van den heer A. Breure, waarbij deze de benoeming aanneemt tot lid der schoolcommissie, in zijn geheel, en letterlijk zoo als die geschreven is, in de notulen op te nemenook om den eigen- aardigen stijl in dien brief. De heer Knaap ondersteunt dit voorstelverschillende leden zoo als de heeren van Riesen, Schone en anderen zijn er tegen, en wordt het voorstel bij stemming verworpen met elf tegen drie stemmen; voor stemden de heeren Bultman, Amersfoordt en Knaap; tegen de heeren Tiramermans, TensenKlapwijk van Riesseu, de Breuk, de Jong, Kuiper, Dorbeck, van Vuuren, t Hooft eu Buis. Afwezig bij de stemming de heer Schone. Voorts wordt op voorstel van den heer Amersfoordt besloten dat in het vervolg niet meer mededeeling zal gedaan worden van de ingekomen Staatsbladen. 2 In de vergadering van 27 November 1873 besloten zijnde om dispensatie te vragen van het oprigten eener burger dag- en avondschool, voorgeschreven bij art. 14 en 91 der wet op het middelbaar onderwijs, wordt ter tafel over- gelegd een on twerp adres aan Z. M. den Koning, tot het vragen dier ontbeffing. De Voorzitter deelt mede dat van het lid dezer vergadering uen heet Bultman is ingekomen een schrijvenwaarbij zijn d. voorsteltom het besluit tot aanvraag van dispensatie aan te houden tot een volgende vergaderingen eene com- missie uit den Raad te benoementot nader onderzoek van deze zaak. De heer Amersfoordt vraagt, nadat het voorstel van den heer Bultman was voorgelezen, of Zijn Ed. er bedenkingen tegen heeft dat diens brief in zijn geheel in de notulen worde opgenomen. De heer Bultman daar niets tegen hebbende, wordt gemeld stuk alhier opgenomen, en luidt als volgt: Aan den Gemeenteraad van Haarlemmermeer. Geachte medeleden. Toen een ontwerp tot daarstelling eener landbouwschoolten gevolge eener nota van den heer iuspec- teur van het middelbaar onderwijs in de laatste Raadverga- dering ter sprake kwam, stemde ik in hoofdzaak in met het wenschelijke van uitvoering te geven aan de nota van den heer inspecteur, doch meende met u dat het opvolgen van een plan zoo als dat ons werd voorgedragente drukkend voor de gemeentefinancien zoude zijn, en verklaarde mij daarom voor het voorstel tot aanvrage van dispensatie, zoo- als dat in uwe vergadering werd gedaan. Ik kon mij echter niet neerleggen bij de oppervlakkige kennis van den inhoud dier notaen rekende mij verpligt alsnog deze nota na te moeten lezen. Bij die lezing trof mij het vele goede dat ik in de nota vond, en ik mag niet ontveinzen, dat ik mijne stem anders zoude hebben uitgebragt, indien ik vroeger, bij voorlezing van bedoelde nota in uwe vergadering, in kennis ware ge- komen met den waarlijk behartigingswaardigen inhoud. Thans wensch ik de vraag aan uw oordeel te onderwerpen of wy het besluit tot aanvraag van d spensatie wel reeds nu, zonder nader onderzoek, mogen doen, en zulks: 1°. Omdat eene gunstige beschikking op de aanvrage zeer dubieus gesteld worden moet; 2°. Omdat het voorstel van den heer inspecteur indien het gewijzigddoor hoogere magten wordt gesteund, niet zoo kostbaar voor de gemeente zijn zoude, als men bij den eersten aanblik wel zoude meenen. Als wijziging wil ik met alle bescheidenheid de volgende in uwe aandacht bevelen. 1°. De school zal zijn voor landbonvv en meer uitgebreid lager onderwijs. 2°. Het onderwijs moet gegeven worden op de eerste vijf dagen der week. 3°. De dagelijksche schooltijd wordt op 6 uren gebragt. 4°. Er moet subsidie worden gegeven aan eene wagendienst van Nieuw-Vennep op Hoofddorp. 5°. Hoofddorp als middenpunt van de Gemeente wordt aangewezen als plaats van vestigiDg der school. 6°. Het onderwijs zal gegeven moeten worden door vier onderwijzers voor le 2e 3e 4e Totaal klas. klas. klas. klas. uren. A. Landbouwkunde6 8 14 Dier- en Plantkunde2 2 2 2 8 Natuur- en Scheikunde. 2 3 3 8 B. Nederlandsche Taal. 4 3 2 1 10 Geschiedenis4 3 2 2 11 Aardrijkskunde3^2 2 2 9 C. Wiskunde8 6 5 4 23 Teekenen2 3 1 1 7 D. Eransche Taal7 3 Engelsch3 Duitsch3 1 30 30 30 30 30 120 De directeur, belast met het onderwijs, vermeld onder A, zal genieten een honorarium van1500 De leeraar voor de vakken B1000 n >t C,,1000 m H i» D1000 Benevens vrij wonenen vrijstelling van de eerste grond- glagen der belasting. Stelt dat de kosten dan zullen beloopen Honorarium4500 Renten van het kapitaal voor daarstelling van gebouwen enz2500 Schoolbehoeften1000 Subsidie wagendienst op Nieuw-Vennep, tevens nuttig voor de posterij, politie, enz200 8200 Als onivangst staat daar tegenover Subsidie van het Rijk en de Provincie 6500 Schoolgelden1000 Teeken-onderwijs, kost weldra200 Teeken-onderwijs van den heer Buijnmemorie Subsidie van omliggende gemeentenmemorie Kosten voor de Gemeente500 8200 De kosten voor de gemeente zouden door eene geringe en niet onbillijke verhooging der schoolgelden tot nihil kunnen worden geredureerd. De omstandigheid dat bij het bestaan alhier van eene der- gelijke school, het onderwijs op de gemeentescholen zal worden vergema'kelijkt, door dat het verkrijgen van hulp- onderwijzersdie hier hunne studien alsdan kunnen voort- zettenaan mindere moeijelijkheden onderhevig zal zijnmag niet zonder vermeldiug blijven. Indirectelyk wordt bovendien eene bron van inkomsten voor de gemeente geopend, door dat welgestelde lieden zich in onze gemeente zullen vestigendoor het komen van kindereu uit omliggende gemeenten in de onze, terwijl bovendien de gemeente toeneemt, door het openstellen eener gelegenheid voor inwonenden om hunne kinderen in hunne woonpiaats te behonden. Gaarne wil ik later mijne gedachten nader en vooral na grondig onderzoek, oritwikkelen. Met dit schrijven bedoel ik alleen Uwe aandacht nogmaals op het voorstel van den heer inspecteur te vestigen en u aan te sporen om bedoelde nota in handen" eener door u te benoemen commi3sie uit den Raad ter fine van onderzoek en rapport, te stellen. Ik meen u te mogen wijzen op het feit dat door drie ge achte inannen in Alkmaar reeds eene missive tot het gemeente bestuur te Alkmaar is gerigt, met verzoek om onder mede- werking van de Hoogere Regeeringaldaar eene landbouw-school in het leven te roepen. Geene plaats in ons vaderland is zoo geschikt voor de op- rigting van eene landbouw-school, dan de onze. Iedere landaard van ons vaderland vindt vertegenwoordigers in den polder, terwijl de gronden. in Haarlemmermeer eene zoo groote versclleidenheid aanbieden dat hier een ruim veld voor leering en onderzoek geopend iigt. Het valt daarbij niet te ontkeuneri dat er groote behoefte bestant aan meer uitgebreid lager on derwijs, dat middelbaar onderwijs door velen in de aemeente wordt begeerd, en dat het moeijelijkja, onuitvoerbaar zal zijn om de Hooge Regering steeds tot het geven van dispen satie te bewegen. Het kau derhalve aan geenen twijfel onder hevig zijn, dat een ontwerp in den geest van dat van den heer inspecteur in het welbegrepen belang der geldmiddelen van de gemeente zijn zal. Ik noemde de school voor meer uitgebreid lager onderwijs, omdat het verkrijgen van onderwijzers aan zoodanige school aan minder bezwaren onderhevig zijn zal, dan het vindeu van leeraren geexamineerd voor middelbaar onderwijs. De Hottandsche MaatscJiappij van Landbouw besloot in hare laatst geboudene algemeene vergadering om het geven van landbouwonderwijs door premien aan onderwijzersvoor land bouw geexamineerdte bevorderende Maatschappij van Nij- verlieid heeft door geheel Nederlaod been commission benoemd om eene meening over landbouw-onderwijsen de middelen tot verkrijging en ondersteuning daarvan uit te spreken. Ook bij hoogere besturen vindt het oprigten van dergelijke scholen steun. Linnaeus wordt door het Rijk en de Provincie Noord-Holland gesubsidieerdin het adres aan den Raad van Alkmaar worden de besehikbaar gestelde subsidien vermeld. De Staten van Groningen gaven jaarlijks 6000 aan de school te Groningen en 700 aan die te Warfum. De Staten van Eriesland steunden de school te Eraneker met 3000. De landbouw-school te Wageniugen ontvanot 4000 van het Rijk en 1000 van de provincie Gelderland. De Staten van Zeeland trokken 3000 uit op de begroo ting voor subsidien aan de eerste op te rigten school in Zeeland. Mede met het oog op het voorstel van den heer Steijn Par- aeht ik het ailezins waarschijnlijk dat subsidien door het Rijk en de Provincie aan Haarlemmermeer worden verleend. Haarlemmermeer is reeds de hoofdplaats van het kiesdistrict en de gunstige ligging onzer gemeente, tusschen zoovele an- dere plattelandsgemeenten in, en als het ware daarvan het middelpuntis niet minder aan te voeren voor het gewenschte van ondersteuning bij de daarstelling van eene landbouw-school zoowel voor de omliggende gemeenten als voor Haarlemmer meer van belang. Aan eene landbouw-school in Haarlemmermeer zoude geene boerderij moeten worden verbonden. Talrijke en zeer verschil lende gebouwenallerlei landbouwstelsels in Haarlemmermeer in zwangvoorzien in de behoefte voor praktische aanwijzin- gen, vooral in het 4de leerjaar moeten de onderwijzers excur- sien met de leerlingen maken, bezoeken boerderijen en be- kwamen de leerlingen in de praktijk. Ik verzoek U, mijne Heeren, om het besluit tot aanvraag van dispensatie aan te houden tot eene volgende vergadering, en in zooverre op het genomen besluit terug te komen, dat gij de nota van den heer Inspecteur van het middelbaar onderwijs stelt in handen eener commissie, te benoemen uit den Raad ter fine van rapport.

Weekblad van Haarlemmermeer | 1874 | | pagina 1