1874. Vrijdag, 15 Maart. j*K 11. V A IV AAN LANDBOUW, GEMEENTE- EN POLDEft-BELANGEN GEWIJD. Vijftiende Jaargang. Haarlemmermeer-Polder. Haarl emmer meer. Gemeenteraad van Haarlemmermeer. Landjbouw. Prijs van het Abonnement: in het Jaar6. Bij den Burgerlijken Stand zijn aangegeven Zitting van Donderdag den 29 Jaimarij 1874. Prijs der Advertentien van 16 regels 75 Cent, elke regel meer 12/2 Cent. HAARLEMMERMEER. Prijs van een enkel Nommer 15 Cent. ALLE TOEZENDINGENREDAKTIE EN TjITGAVE BETRJEFFENDE te adresseren aan VAN BOiVGV C0., te Amsterdam. tfiterl{fte Woensdag Volgens het Kohier van Omslag van den Haarlemmermeer- polder, over het jaar 1874, is die polder verdeeld onder 600 verschillende grondeigenaren te zamen bezittende circa 17,130 hectaren. Van deze 600 eigenaren bezitten 386 minder dan 10 hectaren; 129 M 20 11 50 71 M 50 >1 100 1) 27 if 100 M 200 8 n 200 300 a 2 300 if 400 a Statistieke opgaaf van het Rijks-Telegraafkantoor te Haarlemmermeer, over de maaod Eebruarij 1874. Verzonden werden 97 binnenlandsche berigten, als: 86 naar Rijkskantoren en 11 naar kantoren van bijzondere Tele- graaf-Maatschappijen. Ontvangen werden 69 bijzondere berigten, waaronder 1 buitenlandsch en 19 dienstberigtenalgemeen totaal der ontvangen en verzonden berigten 175 stuks. Opbrengst 101 enkelvoudige berigten. Verdeeling der verzonden berigten naar hunne onderwerpen 13 handels- en scheepvaart-4 dagblad- en 80 gemengde berigten. Van 6 aangeboden berigten werd het antwoord betaald. van 4 tot 10 Maart 1874. GEBOREN, Johannes Hendrikus Cornells, zoon van H. van Rooden en D. Blommaert. Eranszoon van F. de Bonte en M. Drooger. Johannes, zoon van H. Lippns en J. Ligthart. Willemzoon van J. Luimee en G. van der Maas. Cornelia, dochter van P. I. Zwart en C. Ans. Grietje, dochter van P. Boor en A. Duringshof. Aaltje, dochter van M. Verbeek en A. Wegman. Trijotjedochter van J. Selser en A. Nieuweboer. OVERLEDENJasper Jacobns oud 15 maanden, zoon van A. van Diemen en E. van der Laan. Sara, oud 6 maanden, dochter van G. de Bie en A. van Zoest. Willem, 9 jaren, zoon van A. van Wijk en E. Duurhout. Jaunetje, oud 3 weken, dochter van J. A. Schmidt en 1). Visser. Herman, oud 7 maanden, zoon van J. i.akeman en A. van Es. Maartje, oud rnim 2 jaar, dochter van G. Gorter en K. Wortel. Cornelis, oud 11 maanden, zoon van H. v. Donselaar en A. F. Beumer. Chield, oud 18 jaren, dochter van T. Verboom en J. Markus. Johannes, oud 14 jaren, zoon van J. Stolwijk en C. Zuidervliet. Alida Mens, oud 28 jaren, ge- huwd met Johannes van Rijn. ONDERTROUWD, H. van Gelderen (wednr.) en K. Nottelman (wed.) I. J. J. van Opstall en R. W. van Ekeris. N. van der Pol (wednr.) en A. Meurs. C. Kromhout en W. van der Tuin. GEHUWDgeene. Het door deze gemeeote te leveren aandeel in het contingent der ligting 1874 voor de Nationale Militie bedraagt 37 man. Voorzitter: de Heer J. W. Lantzendorffer Vervolffzie ons vorig nommer). 3°. Wordt gelezen een schrijven van den heer inspecteur van het middelbaar onderwijs vao den 31 December 11.waarbij er op wordt aaDgedrongen over te gaan tot de benoeming van eene Commissie van Toezigt over de-teekenscholen alhier, dewijl die moeten gerekend worden te behooren tot de inrig- tingen van middelbaar onderwijs. Nadat bepaald was dat de te benoemen Commissie zal be- staan uit vijf ledenwordt met algemeene stemmen vastgesteld het navolgende besluit: De Gemeenteraad van Haarlemmermeer, Overwegende dat het noodzakelijk is, om het toezigt over e teekenscholen in deze gemeentete regelen in overeen- stemming met Art. 46 der wet van 2 Mei 1863 Staatsblad N°. 50, Besluit: 1°. met intrekking van Art. 4, 12 en 13 van het regle- meDt vastgesteld bij raads-besluit van 5 December 1867 vast te stellen de navolgende: INSTRUCTIE voor de Plaatselijke Com missie van Toezigt op de Teekenscholen in Haarlemmermeer. Art. 1. De Commissie vsd Toezigt bestaat uit vyf leden. Art. 2. De leden der Commissie worden benoemd door den Gemeenteraad voor zes jaren. Om de twee jaren met den laatsten December treden twee der leden af, de derde maal echter, treedt een lid af. De aftredenden zijn dadelijk weder verkiesbaar. Een tusschentijds benoemd lid treedt in de dienstjaren van hemin wiens plaats hij is gekozen. Art. 3. Voor elke vacature wordt door Burgemeester en Wethouders eene aanbeveling van twee personen aan den Ge meenteraad gedaan. Voor de eerste maal geschiedt die benoeming regtstreeks door den Raad. Art. 4. De Commissie benoemt nit haar midden een Voor zitter en een Secretarisen deelt die benoeming aan Burge meester en Wethouders mede. Art, 5. Het lokaal voor de vergaderingen der Commissie wordt door het Gemeente-Bestuur verstrekt. Art. fi. De besluiten der Commissie worden opgemaakt bij volstrekte meerderheid van stemmen. De Commissie besluit niet, zoo niet ten minste drie leden tegenwoordig zijn. Art. 7. De Commissie dient van berigt en raad op alle stukken, betrekking hebbende op de teekenscholen welke haar tot dat einde door den BaadBurgemeester en Wethouders of door den Burgemeester worden toegezonden. Art 8. De eerste aftreding heeft plaats den 81 December 1875. Het lot bepaalt den tijd waarop elk der leden zal aftreden. Vastgesteld enz. 2°. Het tegenwoordige bestuur over de teekenscholen is als zoodanig eervol ontslagen bij het in functie treden der leden van de Commissie van To«zigt, ingevolge vorenstaande instructie te benoemen. 4°. Aan de orde is de aanvraag van F. Timmer, boofd-on- derwijzer, om onderwijs te mogen geven in het teekenen naar de methode van Citters (reeds vermeld in de notulen van 27 December II., N°. 10), en waaromtrent werd besloten de School-Commissie te verzoeken om te onderzoeken of het be- doelde teekenondenvijs behoort tot de vakken van het lager onderwijs, en wel als vormleer. In het daarop van de School-Commissie ontvangen antwoord wordt verwezen naar een door den schoolopziener in het 5 district van Noord-Holland, op daartoe gedane aanvraag, ge- geven advies, en waaruit blijkt dat het onderwijs in het tee kenen, naar welke methode ook gegevenbehoort tot de vak ken bij Artikel 1 der wet van 1857 gerekend tot het meer uitgebreid lager onderwijs. Voorts dat het ZEd. bij onderzoek niet is geblekendat de methode van de Witte van Citters, voor dat vak, eene uitzondering zoude makeozoodat ZEd. meent te mogen betwijfelen dat het onderwijs in het teekenen naar die methode met eenigen grond tot de vormleer zoude kunnen worden gebragt. Wanneer evenwel de betrokken hoofd- onderwijzerof wel een hulp-onderwijzer aan zijne school acte of aanteekening voor het teekenen bezit, dan ziet de school opziener voornoemd er geen bezwaar in het onderwijs daariu onder de leervakken der school op te nemenen in de ge- wone schooluren te doen geven. In het tegenovergestelde ge- val, zou Artikel 8 al. 2 der aangehaalde wet van toepas- sing zijn. De heer Amersfoordt merkt aan dat de schoolopziener wel zegt onderzoek gedaan te hebben, maar niet waar; dat on derzoek is zeker niet voldoende ingesteldwant anders zou zijn gebleken dat bedoeld teekenonderwijs in *s G-raveribage en elders in Zuid-Holland algemeen wordt beschouwd als vorm leer. Spreker stelt daarom voor de zaak nogmaals te renvo- ijeeren aan de School-Commissie, tot het instellen van een nader onderzoekook bij den heer de Witte yan Cittersen bij hoogere autoriteiten dan den schoolopziener. De heer van Riessen meent dat de zaak eigenlijk niet te huis behoort bij de School-Commissie, maar bijBurgemeester en Wethouders. De heer Amersfoordt heeft er niets tegen dat Burgemeester en Wethouders een nader onderzoek instellen. De heer Bultman meent, dat nu de School-Commissie deze zaak reeds eenmaal in handen heeft gehadmen ook het ver- der onderzoek aan haar moet opdragen. Zulks wordt algemeen goedgevondenen wordt overeenkom- stig het voorstel van den heer Amersfoordt besloten de School- Commissie tot een nader onderzoek uit te noodigen. 5°. Gelezen een verzoek van B. van Cornewal, om eervol ontslag uit zijne betrekking van hulp-onderwijzer aan de school NQ. 8, en wel tegen 15 Februarij 1874, wegens vertrek naar elders. De Voorzitter stelt voor ommet het oog op het onlangs gewijzigde schoolreglement, het eervol ontslag te verleenen, doch met ingang ran den 1 April 1874. Daartoe wordt zonder hoofdelijke stemming besloten. Groote Letters worden naar hare plaatsruimte berekend. 6°. Een verzoek va:. den hoofd-onderwijzer E. van Zwet- selamr, om 1°. vergrooting van de school N°. 9 2°. verhooging van tractement; 3°. aanstelling van een hulp-onderwijzer, Wordt gesteld in handen van Burgemeester en Wethouders en van de plaatselijke School-Commissieom advies. 7°. Een schrijven van h£t onderwijzers-gezelschap Haar lemmermeer, houdende aanvraag om geld voor het oprigten van school-bibliotheken wordt medei gesteld in handen van de Plaatselijke School-Commissieom advies. 8°. Een schrijven van C. Donker te Nieuw-Vennep, waarbij hij intrekt zijne aanvraag om koop van dorpsgrond te Nieuw- Vennep, wordt aangenomen voor kennisgeving. 9°. Gelezen een schrijven van J. G. Legel, concierge in het Raadhuis, waarbij hij vraagt te mogen weten hoe in het vervolg te handelen met het schoonmaken en reinigen der gevangenis in het raadhuis na de opmerking daaromtr.ent gemaakt door de Financiele Commissie in haar rapport om- trent het onderzoek der gemeente-rekening over 1872. Nadat aan den raad was voorlezing gedaan van het Raadsbe- sluit van den 1 Julij 1869, N°. 11, waarbij voor bedoeld schoonhouden en reinigen aan den concierge is toege9taan tien gulden 'sjaars, zegt de heer Amersfoordt dat dit be sluit aan de Financiele Commissie niet bekend was, maar dat er nu ook geen bezwaar tegen is, om de zaak op den bestaanden voet te doen voortgaan. De overige leden vereenigen zich met dat gevoelen, zoodat deze zaak geene verandering ondergaat. Slot volgt.) Den 11 Maart 1874 werd alhier onteigend en afgemaakt 66n aan longziekte lijdend rundvan den Heer Mr. J. P. Amersfoordt. Ingezonden Reeds dikwerf werd door onderscheiderie dag- en weckbla- den uit de verschillende provincien van Nederland de aan- dacht gevestigd op de builengewoon gunstige resultatenver- kregen door het gebruik van Minerale Guano (eene volledige meststof, berustende op het stelsel George Ville). In de laatste zes maanden zijn door vele landbouwers proe- ven genomen op diverse plantensoortenen de uitslag was vooral uiterst bevredigend. Vele onder-afdeelingen der Noord-Brabantsche Landbouw- Maatschappij, aangespoord door een welbegrepen ondernemings- geest, hebben, na genomen proeven op alle gronden en plan- ten, dan ook volkomen de uitmuntendheid dier meststof beaamd. In Groningen en Drenthe (zie de verslagen) waren de uit- komsten op beetwortels rogge en tarwe verbazend. In Zuid-Holland werden insgelijks op uitgebreide schaal proeven op vlasland genomen, die niet alleen aan de ver- eischten voldedenmaar elks verwachting overtroffenvoorna- melijk teu opzigte der hoedanigheid van dit gewas. (Eene aanzienlijke proefneming op vlas, tegenovervPeru-guanovoor gelijke waarde in koopsomgaf 5% procent kwantiteit en ruiin 6 procent kwaliteit meer dan de Peru-guano, hetwelk een verschil gaf per hectare van 45.80). Maar voofal op de dorre zandgronden in Noord-Brabant is 't grootste bewijs van de deugdelijkheid der bemesting met Minerale Guano gebleken. Boekweit en aardappelen zijn daar zoo uitnemend geslaagd, dat men nooit gedacht had van schrale gronden -dien wasdom te kunnen verkrijgen. In Nederweert (Limburg) en omstreken, alwaar deze mest stof bijna algemeen in gebruik is, werden de fraaiste kool- rapen geteeld. Aanzienlijke land-ODiginners en landbouwers in de Meijerij te 's Bosch gebruiken gteene andere meststof dan de Minerale Guano van de heeren van Sandding 8f Comp. te Willemsdorp en beweren met grond dat die meststof de voorkeur boven de Peru-guano verdient. En als wij nu n:igaan dat de Landbouw-Courant van den 16 Oct. j. 1. het volgende berigt uit de Landw. Anzeiger van den 20 Sept, 1.1. ove rneemtUit Amerika wordt gemeld dat de geheele voorrnad guano op de Peruaansche eilanden nog slechts drie millioim tonnen bedraagt, en dus in weinige jaren verbruikt zal zijn dan kunneu wij niet anders dan de pogingen van de he eren van Sandeling Comp. toejuichen die den landbouw door de Minerale Guano eene meststof le veren waarvan zij de 'ruchtbaarmaking guaranderen en waar- van de uitmuntendheid bewezen is. Semper Crescendo! (Gedeeltelijk ontleend aan het blad Limburg van 8 Nov. 1873).

Weekblad van Haarlemmermeer | 1874 | | pagina 1