1874. Vrijdag, 20 Maart. J\o. 12. VAN AAN LANDBOUW, GEMEENTE- EN POLDER-BELANGEN GEWIJD. Vijftiende Jaargaug. Haarlemmermeer-Polder. Haar 1 emmcrmeer. Holl. HaatschappR v. Landbouw. Landbouw. Prijs van het Abonnement: ii} het Jaarf 6. Prijs der Advertentien van 16 regels 75 Cent, elke regel meer 12)4 Cent. Bij den Burgerlijken Stand zijn aangegeven HAARLEMMERMEER Prijs van een enkel Nommer 15 Cent. AXLE TOEZENDINGEN, REDAKTIE EN UITGAVE BETREFFENDE te adresseren aan VAN BONG A C0., te Amsterdam. Utterlyk Woensdag Groote Letters worden naar hare plaatsruimte berekend. Bij de heden (19 Maart) plaats gehad hebbende verkiezing van Hoofd-Ingelanden voor den Haarlemmermeerpolder, zijn 215 stemmeu nitgebragt. Herkozen zijn de heeren G. A. van Houweninge Gz. met 174, Mr. J. D. Viruly met 155, en Jhr. J. B. van Merlen met 151 van de 194 geldig uit- gebragte stemmen. Voor de vacature, ontstaan door het over- lijden van den heer Mr. J. P. A. van Wickevoort Crommelin, is gekozen de heer C. W. Graaf van Limburg Stirum, met 119 van de 209 geldig uitgebragte stemmen. Agenda voor de Vergadering van Hoofd-Ingelanden van den Haarlemmermeerpolder, te houden op Woensdag 25 Maart 1874, des morgens ten 10 ure, in het lokaal van Staats, te Haarlem. 1. Mededeelingen. 2. Uitslag der gehouden verkiezing van Hoofd-Ingelanden op 19 Maart. 3. Benoeming eener commissie van onderzoek der geloofsbrieven van de nieuw be- noemde Hoofd-Ingelanden. 4. Eapport der financiele com missie over de rekening van het Hulpfonds. 5. Uitslag der verkooping van dijksgronden en van een perceel veenslikmet voorstel van het Dagelijksch bestuur over al- of niet-toewijzing der pereeelen. 6. Mededeeling van het Dagelijksch bestuur omtrent de uitbesteding der woning van den opzigter te Aals- meer, met voorstel tot onderhandsche aanbesteding. 7. Me dedeeling van het Dagelijksch bestuur omtrent het verleenen van gratification aan de vaste wegwerkersdie met 1°. Mei a. s. uit de polder,dienst ontslagen worden. 8. Rapport van het Dagelijksch bestuur, naar aanleiding van het voorstel van den hoofd-ingeland J. J. Korthals. 9. Voorstel van het Da gelijksch Bestuur, om gemagtigd te worden tot verkoop van veldwegen aan de familie Cock. 10. Schadeloosste'ling aan pachters van grasgewas. 11. Verzoek van de heeren P. C. van Vrijberghe de Coningh en A. L. Dijserinckom begrinding van den veldweg achter Lisserbroek. 12. Benoeming van een Dijkgraaf, ten gevolge van periodieke aftreding. 13. Benoeming van een Heemraadten gevolge van periodieke af treding van den heer D. W. P. Wisboom van Giessendam. 14. Benoeming van een Penningmeesterten gevolge der pe riodieke aftreding van den heer Mr. J. P. A.Teding v. Berkhout. Tot brandmeester bij Spuit n°. 2 is, in plaats van den heer P. Vlam, benoemd de heer G. Speijers Jr., op HH 16. Postkantoor te Haarlemmermeer. Ingevolge de bepalingen der laatste alinea van art. 21 der Postwet van 22 Julij 1870 (Staatsblad n°. 138), worden geene gedrukte stukken. in 1 6m° post- of ander formaat, allddn den naam en de woonplaats van den afzender bevattende, ter ver- zending met de post, op den voet van drukwerktoegelaten maar worden gelijk gesteld met gelegenheidskaartennaam- of visitekaartjes. UJST VAN BRIEVEN DIE, DITHOOFDE VAN ONBEKENDHEID DER GEADRESSEERDEN, NIET BESTELD ZIJN KUNNEN WORDEN. Kantoor van Vertrek: 1. J. van Beuren Haarlem. K a n t o o r van Aankomst: 1. E. Meivogel. 2. P. 3. Hillegondia Sagius. 4. J. van der Poel. A. Timmers. De verzending der brievenmalen voor BrazilieBuenos-Ayros en Valparaiso, door de pakketbooten van de „Pacific-Steam- Navigation-Companyvindt in het vervolg om de veertien da gen plaats. Het vertrek dier pakketbooten nit Liverpool is bepaald op Woensdag 25 Maart, 8 en 22 April, 6 en 20 Mei, 3 en 17 Junij, 1, 15 en 29 Julij, 12 en 26 Augustus, 9 en 23 Sep tember, 7 en 21 October, 4 en 18 November, 2, 16 en 30 December. De correspondentie voor Bahia en Fernambuco wordt alleen met de pakketbooten van 8 April, 6 Mei, 3 Junij, 1 en 29 Julij, 26 Augustus, 23 September, 21 October, 18 November en 16 December verzonden. Tusschen Antwerpen en New-York en tusschen Antwerpen en Philadelphia zal eene dienst van pakketbooten in werking komen, beurtelings varende tusschen de genoemden plaatsen het eerste vertrek der boot van Antwerpen naar Philadelphia is op 25 Maart bepaald; de volgende vertrekdagen zijn 8 en 22 April; te rekenen van laatstgenoemden dag (22 April) vertrekken de booten geregeld om de twaalf da^en. van 11 tot 17 Maart 1874. GEBORENAnna Christina, dochter van W. Hoogerwerf en A. Limmen. Antje, dochter van P. Kaptijn en M. Romijn, Jacobus, zoon van A. Kauffman en C. Zwanevelt. Gerrit, zoon van J. de Wilde en R. de Koster. Ingetje, dochter van J. D. van Dijck en J. Zonneveld. Gerard, zoon van A. C. Elipphi en A. M. P. Kroezen. Maria, dochter van C. de Haan en G. Appelman. Sientje, dochter van C. W. Ylasveld en M. de Nijs. Trijntje, dochter van W. Slootweg en M. van Smeer- dijk. Jan Comelis, zoon van P. Reedijk en T. van der Sloot. Geertruida, dochter van J. de Vries en A. Lewis. Antonie, zoon van A. Vis en L. Kaptijn. Krijntje, dochter van A. Spaans en M. Meijer. LEVENLOOS GEBOREN1 kind van H. J. Nienwenhoven en C. W. de Bruin. OVERLEDENAndries, oud 17 jaren, zoon van J. Gerritsen en W. van Beek. -Lourena, oud 11 weken, zoon van Anna Kromhout, ongehuwd. Dirkje, oud 14 weken, dochter van F. van Klaveren en A. Bouman.. ONDERTROUWD: geene. GEHUWD: J. F. Mesman met A. de Jong. A. Joren met C. van der Graaf. J. Ket met K. Slinger. In onderscheidene bladen leest men het volgende: „De long- ziekte is in Haarlemmermeer uitgebroken op de Badhoeve van mr. J. P. Amersfoordt128 stuks hoornvee zijn daar aanwezig. De veeslapel bestaat uit eigen aanfok; al het aanwezige vee is in jeugdigen leeftijd eenmaal ingeent. Een os is afgemaakt. Het slot van het verhandelde in de Vergadering van den Ge- meenteraad van Haarlemmermeer va;i Bonderdag 29 January 1874, zullen wij in ons volgend nommer mededeelen. Agenda voor de Vergadering van den Gemeenteraad van Haarlemmermeer, te houden op Donderdag den 26 Maart 1874,'s morgens 10 ure, in het Raadhuis. 1. Ingekomen stukken en mededeelingen. 2. Benoeming van een gemeente-geneesheer voor wijk 5, (voordragt J. den Dooren van Rooijente Melissant). 3. Benoeming van vroedvrouwen, (voordragt: voor aan den Lijnden, Jacoba Jot, en voor Abbenes, Marike Meijer. 4. Benoeming eener commissie van toezigt voor de teekenscholen. 5. Uitloting van aandeelen in de geldleeningen van 1866 en'1872. 6. Adres van de Wed. J. van Gemmert, om ontheffing van haren aanslag in de hondenbelasting. 7. Adres van de veldwachtersom gralificatie. 8. Condition voor de ver- paehting van de wegen. 9. Financiele voordragten. 10. Aanvraag van D. J. vanAken, om ontslag als hulp-onder- wijzer. 11. Aanvraag om vervroegd ontslag door den hulp-onderwijzer B. van Cornewal. 12. Adres van E. van Zwetselaar, om vergrooting van school n°. 9, hooger tracte- ment en een hulp-onderwijzer. 13. Adres van D. Rijnen- bergom hoogere toelage voor den kweekeling aan school u°. 2. 14. Adres om geld voor schoolbibliotheken. 15. Aanvraag tot wijziging van den borgtogt van den ge- meente-ontvanger. 16. Bestek voor de onderhoudswerken (ligt ter lezing). Kage, 15 Maart. Heden was het voor deze gemeenle een dankbare en blijde dag. Het nieuwe kerkje, uit liefdegaven gesticht, werd door den Voorzitter der Commissie, den heer D. Beeckman, predikant te Voorschoten, op plegtige wijze ingewijd. Ten aanhoore van een zeer talrijke schare ont- leende hij zijne toespraak aan I Koningen 9 vs. 3. Dank werd toegebragt aan alle bekende en onbekende gevers en ook aan de Provinciale Staten voor de verieende subsidie. De Heer stelle dit bedehuisdat keurig net is ingerigttot rijken zegen voor deze gemeente. Afdeeling„Haarlemmermeer". In de vergadering van bovengenoemde afdeeling, gehouden op 10 Maart 1.1., is onder anderen besloten om premien van f 10, van f 5 en een getuigschrift toe te kennen aan degenendie bij den aanstaanden Wedstrijd met Zaai- machinen zich de meest bekwamen toonen in het verrigten van het werk achter de machine. Deze wedstrijd zal vermoedelijk op 15 April e. k. gehouden worden; 18 machinen zijn reeds ter mededinging aangegeven. Yerder is besloten om eene praktische en vergelijkende proeve te nemen met beschikbaar gesteld wordende kunstmest- stolfen en Liernur-mest. Eindelijk om een adres te rigten tot de Tweede Kamer der Staten-Generaaltot ondersteuning van het voorstel van wet van de heeren Mr. L. Oldenhuis Gratama c. s. Aangezien dit voorstel van wet reeds in de Sectien der Tweede Kamer onderzocht wordt, heeft de Voorzitter der Afdeeling zich na- mens de 67 aanwezigen in de vergadering reeds tot de Twee de Kamer gewend. Tevens werd door onderscheidene leden geconstateerd dat de worm in het koolzaad het in den polder te veld staande ernstig benadeelt. Dalfsen17 Maart. De hoeveelheid cichoreiwortelenin het vorige jaar alhier verwerkt, bedraagt ruim 1 millioenen kilo- grammen, fylen is hier reeds begonnen vroege aardappelen in den kouden grond te poten. Van jaar tot jaar heeft men van vroeg poten gunstige resultaten ondervonden. Van daar toeh dat in het begin van Junij gewoonlijk de nieuwe reeds te koop zijnvroeger geschiedde dit geregeld 4 a 5 weken later. Ook met het poten van peulvruchten en tuinboonen is men op vele plaatsen reeds druk bezig. Noordbrocfc17 Maart, Ten blijke dat ook hier de prijs der landerijen nog steeds stijgende iskan dienen dat hier gisteren avond in het openbaar verkocht is 1J hectare zan- derige kleigrond voor 3750. De koolzaad-oogst schijnt dit jaar niet veel te beloven, de plant zit zoo vol kleine wormenniet alleen in den wortel en stammaar zelfs tot boven in de bladerendat er be- reids veel is omgeploegd en er welligt niets zal overblijven. De prijzen van koolzaad en granen zijn dan ook van dien aarddat er voor de landbouwers niet veel te bedenken over- blijft tusschen een goeden graanoogst en vrij zeker een zeer middelmatige koolzaad-opbrengst. Overigeus staan de wintergewassen er goed voor en is men overal reeds bezig met het zaaijen van haver en andere zomer- gewassen. Ten opzigte van het op te rigten stamboek voor het rund- vee deelt de A. IVinsch. Ct. mede, dat het Genootschap ter bevordering van Nijverheid te Onderdendam heeft besloten aan het plan mede te werken en ten dien einde tot afgevaar- digden benoemde de heeren C. Reinders, te Warffum, eu Jb. Boeke te Groningen. De Maatschappij van Landbouw in de provincie Groningen heeft aan de commissie tot voorberei- ding medegedeeld dat het geopperde denkbeeld algemeen bij- val vond en zij afgevaardigden zal benoemen. Het Kon. Zoologisch Genootschap Natura Artis Magislra te Amsterdam heeft, op uitnoodiging der commissie besloten een afgevaar- digde te benoemenen daartoe gekozen den heer directeur dr. F. G. Westermante Amsterdam. Groningen15 Maart. De berigten over het koolzaad- gewas uit het Oldambt worden ongunstiger; men is daar reeds druk aan het omploegenen het is te voorzien dat niet meer dan de helft van het uitgezaaide zal overblyven. Van het hoogeland wordt nog in het geheel niet geklaagd maar ik ben toeh niet zonder vrees dat de afwisseling, veroorzaakt door zonneschijn over dag en vrij sterke vorst bij nacht, zoo als wij in den laatsten tijd hebben gebad, later zal blijken van ongunstigen invloed op het gewas te zijn geweest. Mis- schien ook is men in het Oldamt te voorbarig met omploegen althans de hooge graanprijzen geven gereede aanleiding tot deze veronderstelling. Onder even gunstige omstandigheden is gemiddeld de verbouw van koolzaad in het Oldambt om- streeks een vierde van die der geheele provincie. In afwachting van nadere voorschriften ter voorkoming van de verspreiding der longziektedoor het ter weide brengen van verdacbt rundvee, waarbij de vrije beweging van het vee niet meer vojstrekt noodzakelijk zal worden belemmerd, hebben de Commissarissen des Konings aan de gemeentebesturen namens den Heer Minister van Binnenlandsche Zaken verzoeht voor zoover zich van longziekte verdacht rundvee in hunne gemeente bevindt, elke vergunning tot vervoer van zoodanig vee van den stal naar de weide afhankelijk te stellen van eene verklaring, af te geven door een geexamineerden veearts, inhoudende dat de geheele koppel, waartoe dat vee behoort, is ingeent. Leemvardeil17 Maart. Worden van tijd tot tijd buiten- gewone voorbeelden aangehaald van de koopprijzen van lan derijen in deze provincie, dan verdient het zeker vermelding dat dezer dagen de bovengrond van een perceel terp-bouw- land, groot 88 aren, is verkocht voor ougeveer/ 10,000 buiten de kosten. Bij de Tweede Kamer der Staten-Generaal is ingediend een ontwerp van wet tot indeeling der bedijkte en drooggemaakte of eerlang droog te maken gronden in het Wijkermeer en het westelijk IJ bij de gemeenten Velsen, Beverwijk, Spaarndam Assendelft, Haarlemmerliede en SpaarnwoudeWestzaan en Zaandam. Tot toelichting van dat ontwerp wordt gezegddat de op pervlakte van het IJ tot dusverre slechts voor een klein gedeelte bij aangrenzende gemeeoten is ingedeeld hetgeen zoolang die oppervlakte met water bedekt waszoo ver bekendgeen be- zwaar opleverde. Na de droogmaking van een groot gedeelte van het IJ, in verband met den aanleg van het Noordzeeka- naalis de noodzakelijkheid ontstaan te bepalentot welke

Weekblad van Haarlemmermeer | 1874 | | pagina 1