1874. Vrijdag, 5 April. VAN AAN LANDBOUWGEMEENTE- EN POLDER-BELANGEN GEWIJD. INK 14. Vijftiende Jaargaug. m\\^ Prijs van het A.bonnement: in het Jaar. 6.- Prijs der Advertentien van 16 regels 75 Cent, elke regel meer 12/2 Cent. Haarlemmermeer-Polder. Haarl emitter meer. Bij den Burgerlijken Stand zijn aangegeven van 25 tot 31 Maart 1874. Landbouw. De Wereld-Tentoonstelling' te Weenen. HAARLEMMERMEER Prijs van een enkel NomMer 15 Cent. ATXE TOEZENDINGEN, REDAKTIE EN UITGAVE BETREFFENDE, te adresseren aan VA1V DONGA C°.te Amsterdam. Wliterlijk Woensdag.) Groote Letters worden naar hare plaatsruimte berekend. Door Dijkgraaf en Htemraden is, in dato 22 Januarij 1874, afgekondigd de volgende Verordening omtrent het berijden der Bruggen in den Haarlemmermeerpolder. Art. 1. De draaibruggen over de Ringvaart van den Polder moeten stapvoets bereden worden. Art. 2. Alle voertuigen die over de bruggen des Polders bewogen worden -, mogeu ten hOogstemet een fotftal geWigt van 3000 kilogrammen belast zijn. Art. 3. De Dijkgraaf des Polders kan echter, op bijzonder verzoek van belanghebbendenvoor sommige bruggen het vervoer van zwaarder lastendan in Art. 2 genoemdver- gunnen, onder voorwaarden door hem te stellen. Art. 4. Van locomobielen of andere werktuigenwegende meer dan 3000 kilogrammenmogen de wielen nimmer in onmiddellijke aanraking met de brugdekken komen. Voor zulke voorwerpen moeten de vervoerders op de brug- dekken onder de wielen strijken leggenlang minstens 5 me ter, dik minstens 7 centimeter, en ter breedte van de veiling der wielen. Art. 5. Onverminderd de gehoudenheid tot vergoeding van schade, volgens het Burgerlijk Regt, wordt telkens gestraft overtreding van Art. 1, met eene boete van 3.overtre- ding der Artt. 2 en 4of der voorwaarden door den Dijk graaf ingevolge Art. 3 gesteldmet eene boete van 25. Den 26 Maart zijn door den Gemeenteraad benoemd tot gemeente-geneesheer in Wijk 5de heer J. den Dooren van Roojen te Melissant tot gemeente-vroedvrouwenter standplaats de LijndenMejufvr. Jacoba Jot, van Haarlem, en ter standplaats Abbenes, Mejufvr. Marike Meijer, van Nieuwer-Amstel. Voorts werden benoemd tot leden der Commissie van Toe- zigt over de Teekenscholende heeren J. W. Lantzendorffer Mr. J. P. Amersfoordt A. van Riessen D. Eggink en G. H. van der Burgh. Op het daartoe gedaan verzoek werd eervol ontslag ver- leend aan den Hulp-onderwijzer D. J. van Aken, te Haar- leminermpermet ingang van 1 Junij 1874. GEBORENHendrikuszoom van J. van Mourik en M Broxterman Antonins, zoon van H. Kroon en W. Wiltenburg. Alida Aagtje, dochter van R. van de Rhee en A. Koper. - Hendrikus Martinus, zoon van C. W. Burger en W. Kersten. Marie, dochter van A. Vis en Y. L. Sprui- tenburg. Hendrika, dochter van W. Roodenburg en H. Lelieveid. Maria Catharina, dochter van B. Krap en C. Hildebrand. Cornelia Louisa, dochter van F. de Die le Clercq en K. van Klaveren. Gerrit, zoon, en Wilhelmina, dochter (tweel.), van J. W. van Laar en A. Luime. Casparus, zoon van J. Kooij en M. A. Verploegh. Hendrik, zoon van A. de Graaf en T. van Tol. LEVENLOOS GEBOREN1 kind van P. Verploegh en G. Kop. 1 kind van B. Bieshenvel en H. van Bodegom. OVERLEDENJacoba Maria, oud 10 maanden dochter van P. deJong en A. van Opstall. Johanna, oud 5 weken, dochter van H. van Geijls- wijk en C. Schrijver. Alida Maria, oud 7 weken, dochter van J. van Rhijn en A. Mens. ONDERTROUWDD. de Ruijter met M. Schreuders. GEHtJWDgeene. Statistieke opgaaf van het Rijks-Telegraafkantoor te Haarlemmermeer. Gedurende de maand Maart werden verzonden 98 berig- ten naar het binnenland en 1 naar het buitenland. Totaal 99 stuks. Van de verzonden binnenlandsche berigten werden 86 naar kantoren van het Rijk en 12 naar kantoren van bijzondere maatschappijen overgeseind. OpbrengstenNaar den maatstaf van 118 enkelvoudige berigten. Verdeeling naar hunnen inhoud: 30 handels- en scheep- vaartberigten4 dagbladberigten en 64 stuks van gemeng- den aard. Van 4 berigten werd het antwoord betaald. Ontvangen werden 68 bijzondere binnenlandsche en 9 dienstberigten. Uit het bij ons ontvangen verslag van den toestand en de werkzaamheden der Haarlemsche hulpbank over 1873 uitge- bragt in de algemeene vergadering van 16 Maart 11., blijkt dat het aantal leeners, hetwelk in 1873 voorschot ontving, 319 bedroeg of 15 minder dan in 1872. Het omgezette ka- pitaal bedroeg 32,640 tegen 34,680 in 1872. Het ver- schil was niet van zoo groot belangdat daaruit met grond eenige nadeelig'e gevolglrekking voor de inrigting kan worden afgeleid. De aangekondigde tentoonstelling van Fee- en Pluimgedierte heeft den 24sten Maart te Rotterdam plaats gehadbegunstigd door scboon weder en onder eenen grooten toevloed belang- stellenden. Vet vee was goed opgekomen en de verschillende categorien daarin waren op uitstekende wijze vertegenwoordigd. Noord- Holland spande de kroon met bet vee met bard voeder ge- mest, Zuid-Holland met het met spoeling gemeste. Er waren 24 ossen ingeschreven met hard voeder gemest waarvan er echter eenige ontbraken. In deze categorie waren er 6 ingezonden door den heer de Geus te Schermerhornalle schoone en zeer vette dieren. Hij bekwam dan ook den tweeden vierdeti en twee bestuursprijzen. Ossen met spoeling gemest waren er 14 ingeschreven, waar- onder 7 van den beer S. Poot te Overschie, welke met den tweedenderden en vierden prijs bekroond werden. 29 koeijen met hard voeder gemest dongen naar de prijzen daarvoor uitgeloofd. Den eersten prijs bekwam hierbij eene zeer schoone koe van den heer van Driel te Puttershoekden tweeden prijs P. Bleij te Schermerhorn. Het getal der koeijen met spoeling gemest beliep 24; de heer S. Poot bekwam hier weder den eersten en derden prijs. Onder de afdeeling niet gemest vee waren er zeer schoone drie-jarige ossendoch de overige afdeelingen, als melk- en aanfok-vee, hadden weinig mededinging" uitgelokt en trokken ook minder de aandacht. In het algemeen kan gezegd worden dat het vette vee in puike conditie voorhanden was en onze veehouders weder be- wezen hebben de kunst van vet maken te verstaan. Het komt ons echter voor dat deze tentoonstelling weder het wenscbelijke heeft aangetoond, zooals wij reeds vroeger zeiden on er eene uitsluitende vet-vee-tentoonstelling van te maken, in de eerste plaats ten einde de prijzen te vermeerderen en be- langrijker te maken, waaraan bij de steeds toenemende mede dinging groote behoefte bestaat, en ten tweede om ruimte te winnen, daar de plaatsing hier en daar nog al te wenschen over- liet en een groot deel slecht te naderen en te bezigtigen was. Het vee stond te veel op elkander gepakt en kwam daardoor sleeht uit. Het is zeker dat deze tentoonstelling de eenige in ons land is, waar eenig gewigt aan gehecht wordt, en welke het burgerregt in onzen landbouvv verkregen heeft; echter moet het wakkere bestuur der afdeeling zich niet daarbij nederleggen, doch door het aanbrengen van verbeteringen steeds streven die tot meerdere volmaking te brengen. M. Weesp, 31 Maart. Door den raad dezer gemeente, isop voordragt van de Hollandsche Maatschappij van Landbouwaf deeling Weesperkarspelbesloten tot het instellen eener week- markt, te houden op Dingsdag. 14 April a. s. zal de eerste markt gebouden worden. Op deze weekmarkt kunnen gebragt worden alle voorwerpen en produkten den landbouw betreffende. Leenwarden31 Maart. Op voorstel van Burg, en Weth. heeft de Raad dezer gemeente besloten ter gelegenbeid van de openstelling der nieuwe veemarkt, welke waarschijnlijk den 17 April a. s. zal gesehiedenpremien uit te loven voor de aanvoerders van het grootst aantal vee, en welvoor het grootst aantal hoorndragend vee een voorwerp waardig/50, en voor bet grootst aantal schapen of varkens ter waarde van 25. Gorinclieni1 April. Op de gisteren alhier gehouden palm- paardenmarkt waren ongeveer 400 stuks aan de lijn. De buitenlandsche kooplieden waren zeer kooplustig en besteedden voor luxe-paarden 700 a 800; voor vverkpaarden betaal- de men 200 tot 400. Voor zoover bekend iszijn in den loop der week van 2228 Maart jl. in Noord-Holland uitboofde van longzjekte onteigend en afgemaakt 7 runderennamelijk 2 te Hoogwoud 1 te Landsmeer en 4 te Wijk aan Zee en Duin. Uit een door den Minister van Binnenlandsche Zaken over- gelegden staat bij de memorie van beantwoording betreffende de verhooging zijner begrooting voor 1873 blijkt, dat alleen in Friesland de longziekte zich in de laatste maanden heeft uitgebreid, of dat zij in de overige provincien of tot staan gekomen of belangrijk verminderd is. Ook het getal gemeen- tenwaarin de longziekte zicb vertoont, is afgenomen. In het eerste tijdperk van vier weken heerschte die ziektein 1871 in 157 gemeenten; in 1872 in 94 gemeentenin 1873 in 71 gemeenten; in 1874 in 40 gemeenten. In het tweede tijdperk in 1871 in 168 gemeenten; in 1872 in 119 ge meenten; in 1873 in 74 gemeenten en in 1874 in 41 gemeenten. Het koninklijk besluit van 3 Oct. 1873 schijnt goed te werken. Uitvoer, uit- en invoer in de meest besmette streken wordt daardoor verhinderd. De uitbreiding der ziekte in Pries- land is hoogst waarschijnlijk een gevolg van onvoldoende af- zondering van verdacht vee in de weiden. Daarom zijn thans voorsehriften gegeven, ten einde volkomen afzondering van alle verdachte koppels in den aanstaandeo weidetijd te ver- zekeren. De circulaire, waarbij gewaarschuwd werd tegen aankoop van friesch vee, werd door de omstandigheden geboden. Ook in de streken van Friesland, waar de longziekte niet algemeen heerscht, komen nu en dan sporadische gevallen dier ziekte voor. Het was dus in het algemeen gevaarlijk te achten, dat friesch vee naar elders vervoerd werd. Holland werd daar door in de laatste jaren herbaaldelijk besmet. Den 28 Maartis voor het raadhuis der gemeente Bever- wijk publiek verkocht bet vleeseh enz. der 4 afgemaakte long- zieke koeijen. De opbrengst, was 187.85, dat is ruim 40 pet. minder per kilogram dan den vorigen keer. Utrecht, 29 Maart. Op de heden alhier gehouden palm- paardenmarkt waren 704 paarden aangebragt, met levendigen handel in alle soortendoor de aanwezigheid van Fransche Duitsche en Engelsche kooplieden. Er werd zelfs voor een span paarden tot 2000 betaald. Vrijdag 27 Maart werd op het Erederiksplein te Amster dam de eerste paardenmarkt, tevens de eerste voorjaars-paar- denmarkt, gehouden. 403 paarden stonden aan de lijn en heerlijk voorjaarsweder begunstigde het eigenaardig markten. Voor de keuring werden aangegeven tot mededinging naar de uitgeloofde prijzen en premien: spanpaardeninlandsche 11 span, buitenlandsche 13 span; cbaispaardenvreemd ras 15, inlandseh ras 46; veulenmerrien vreemd ras 3, inlandscb ras 11; veulens, vreemd ras 3inlandseh ras 11; hengsteu vreemd ras 4, inlandseh 2; werkpaarden 30. Onder de prijzen, uitgeloofd door de gemeente Amsterdam, bekwam de heer H. Meijer Dz. te Haarlemmermeer; een van 100, voor het beste veulen, van inlandseh ras, geboreu in 1872; voor het daaropvolgende veulen als voren werd eene premie van 25 toegewezen aan den heer A. W. Scliouw te Haarlemmermeer; voor het beste veulen, van vreemd ras, geboren in 1872, bekwam d? heer van den Heuvel te Haarlemmermeer, een prijs van 50, en voor het daar opvolgende veulen, als voren, de heer H. F. Bultman te Haarlemmermeer, eene premie van 25. Van de prijzen uitgeloofd door de Hollandsche Maatschap pij van Landbouw, afdeeling Amsterdamwerd een van/100 toegekend aan den heer Biesheuvel te Haarlemmermeer, voor den besten dekhengst van inlandseh ras. Makkinga30 Maart. Als eene bijzonderbeid kan dienen, dat een zeugvarkenbeboorende aan den landbouwer Jan Bosma te Donkerbroek, in 5 jaren 67 biggen heeft gebragt. Texel, 31 Maart. Gisteren werd alhier een os geslagt, welke schoon aan den haak 740 kilo woog, te meer buiten- gewoon, daar het land hier over het algemeen te schraal is om vet vee voort te brengenmaar het wordt bij het gras of hooi flink met kort voer gevoederdminder voordeelig dan aan den vasten wal, waar de weide alleen het kan doen. door C. Overgenomen uit het Utrechtsch Prov. en Stedelijk Dagbldd.) DE LANDBOUW. (Vervolg, zie N°. 9.) We zagen op de tentoonstelling eene groote verzameling van werktuigen ter bouwing van allerlei vruchtenhet kliraaat wijzigt nog meer dan de grond de voortbrengselen van ieder land. Terwijl Midden-Europa maai- en dorsch-werktuigeu ten toon stelt, zag men uit Zuid-Europa wijn- en oliepersenuit andere zuidelijke werelddeelen werktuigen om katoen te zui- verensuiker te persen en koffij te oogstenen uit de meer noorderlijke, die weinig plantengroei hebbenweder andere werktuigen. Voor de landbouw-voortbrengselen had men op het tentoon- stellings-terrein drie gebouwen gezetwaarvan het oostelijke voor de voortbrengselen van oostelijk-Europa namelijk Duit3ch- land, Oostenrijk en Hongarije: het westelijke voor die van Noord-AmerikaEngeland Frankrijk, Italie en .Zwitserland terwijl een derde gebouw voor landbouw-werktuigen was be- stemd. Beide eerste bestonden elk uit een lange zaalmet A,:,...-.-.-.

Weekblad van Haarlemmermeer | 1874 | | pagina 1