Advertentien. VERPACHTING. Het Grasgewas van de Wegen in de beide Dorpen, Eenig gehakt Hout, KUIP WERK Gemengde ISeriglen. 2§4ste itaats-Loterij. Prijzen N°. N°. Jugezouben. De Cornelia eu Sophia Naai- en Breiscliool te Abbenes. 78.87 FEESTVIERING. VERPACHTEN: VERKOOPEN: J.C.WITTB,te Hoorn, bekroond op de Laiidbouw-Tentoonstelling' van 1871, drie of vier neven-gebouwende eerste was 160 m. lang en 22 m. breed, de neven-ojebouwen waren 45 m. lang, de derde 200 m. Engeland en Amerika leveren nog steeds de beste ploegen, die met mathematische zuiverheid naar een vast model ver- vaardigd worden. Hier te lande vermeent menig landbouwer ten onregte zijn eigen ploeg te kunnen maken, ten minste ziet hij in zijn smid een man, die de bekwaamheid bezit, ora op het oog een goed werkende, weinig trekkracht vereischende, deugdzame ploeg te kunnen vervaardigen. De fabriekatie van landbouw-werktuigen aan den smid overgelaten blijft gebrekkig; van daar de groote invoer van vreemde werktuigen in ons land. Men had te Weenen de geschiedenis van den ploeg voor- gesteld in eene verzameling van 200 »tuks uit alle landen en alle tijden; daarbij zag men de ontwikkeling en volmaking van het gewigtigste en volmaaktste werktuig, van den eenvou- digen baak der Indianen tot den naauwkeurig zamengestelden, verbeterden ploeg van den nieuwen tijd uit Engeland en Noord- Amerika. In het midden dezer verzameling, eenigzins verheven stond de ploeg, die keizer Joseph II in 1769 in Moravie zelf gebanteerd heeft. Om (lit monument schaarden zich eene menigte boeren en arbeiders, ingenomen met het denkbeeld dat die vorst zich niet geschaamd heeft hun handwerk op te nemeu trotsch op hun stand, die door vorsten in eere wordt gehouden, en gedachtig aan de spreuk„ai'beid adelt." Wordt vervolgd.) Ala eene zeldzaamheid wordt uit Garrelsweer berigt, dat een der geachtste ingezetenen, de rustende landbouwer T. Smit, voor eenigedagen op zijn tachtigsten verjaardag (doopdag), zonder rotting of handatok eene wandeling heeft gedaan van pi. m. vier nren gaans, zonder zich buitenge- woon te vermoeijen. Ook verheugt de oude man zich nog in het voile be zit zijner zintnigen en geestvermogensziet er zeer wel uit en loopt reg- terop dan menig jongeling. Hij en zijne echtgenoote zijn op denzelfden Zondag in dezelfde kerk gedoopt en reeds bijna zes-en-vijftig jaar gehuwd ge- weest. Laatstgenoemde is ook nog tamelijk wel en neemt zelve nog de huis- houding waar. Beiden hebben van jongs af veel en zwaar gewerkt en leven thans sedert eenige jaren onbezorgd van de vrnchten hunner nijverheid. Een bewija dat veel moeite en bezigheden, bij eene goede voeding, geen nadee- ligen invloed hebben op de gezondheid noch op den dunr van 'a menschen leven. Te Deventer is een kalf met zeven pooten geboren, en te Dalfsen eene boerenwoning verbrand, waarbij 20 Koeijen en drie paarden zijn omgekomen. De in Engeland welbekeude hengst uit den stal van wijlen den baron Meijer Rothschild is voor 5000 guinjes (ongeveer f 60000) aan de Duit- achers verkocht. Zondag heeft te Charleroi, in Belgie, eene bijeenkomat plaats gehad aan verscheidene eigenaara en directeuren van kolenmijnen ten einde de middelen te beramendie tot de geleidelijke afschaffing van den arbeid van vrouwen in de mijnen zouden kunnen leiden. Het debat was zeer levendig, maar eene besliaaing werd nog niet genomen. Naar men verzekert, zal Z. M. de Koning niet, gelijk gewoonlijkin Aprilmaar dit jaar in Mei Amsterdam met edn bezoek vereerenen wel van 11 tot 18 Mei. De geheele koninklijke familie zou Z. M. alsdan vergezellen. Tevens zegt men, dat de stafmuziek van het regement grena diers en jagera op 12 Mei e. k. naar Amsterdam vertrekken, ter opluis- tering van de dien dag aldaar te houden feesten. Ook spreekt men van het detacheren van een bataillon van dat korps gedurende 's Konings verblijf in de hoofdstad. Bij den koning van Italic zijn Maandag jl. niet minder dan 3000 personen ter receptie geweest, bij gelegenheid zijner 25jarige regeering, zijn hem van verschillende kanten adressen van sympatie gezonden. Het Vaderland meldt dat de heer J. A. Beijerinck, laatstelijk in- specteur van den waterstaat, overledeu is. In hem wordt een hoogst ver- dienstelijk burger verlorenaan wiens onvermoeide werkzaamheid en kunde de droogmaking van de Ilaarlemmermeer eu van de Nootdorpsche plassen te danken is. Het provinciaal geregtshof in Noord-Brabant heeft zekeren A. S. oud 50 jaren, metselaar, wonende te Tilburg, schuldig verklaard aan feitelijk- heden tegen de eerbaarheid, met geweld uitgevoerd, en hem veroordeelu tot 5 jaren tuchthnisstraf. Het blad let Missions Catholiques zegt nit Tong-King (Cochinchina) de tijding te hebben ontvangeu dat daar driehonderd christenen vermoord tachtig huizen van christenen geplunderd en verwoest en vele zendelingen vermist zijn. Men weet dat te Jong-King ook de reiziger en zee-officier Francis-Garpier door de Annamieten is vermoord. Dit Middelburg wordt gemeld dat het aantal slagtoffers van vergiftiging door het eten van leverworst weder met drie vermeerderd is die overleden zijn. Het lijk van den man, die Donderdag stierf, is op last der jnstitie geschouwd en geopendwaarna de maag en de darmen aan scheikundigen zijn overgegeven tot een nader onderzoek. De laatstgestorvene was een ijverig handwerksmau gehuwd en vader van drie kinderen. Onderscheidene personen zijn nog steeds lijdende. Van het geregtelijk onderzoek van het lijk van den eerst overledene verneemt men nog niets. De gravin Delia Torre, weduwe van den voormaligen ambassadeur van Koning Victor Emanuel bij den Heiligen Stoel, is te Parijs wegens opligterij tot een jaar gevaugenis en 500 francs boete verooTdeeld. Tot de kurieuse bijzonderheden, die bij dit geding openbaar werden, behoort o. a. dat de gravin, in alles overdadig levende, ook op het stnk van huis- dieren alles behalve met weinig tevreden was. Zij had vijftien honden en zeventien katten. Te Marumin Groningenis bij eene stemming iets gebeurd, dat zich nog nergens heeft voorgedaan. Te Marum namelijk kwam dezer dagen niet een kiezer opMaar dat niet alleenhet stembureau zelf kon daar- door niet gekonstitueerd worden, want dit moest voor 2/3 uit de opko- mende kiezers zamengesteld worden. De verkiezing ging dus niet door. De zaak betrof de benoeming van een lid in het hoofdbestuur van het water- schap Westerkwartier en het unaniem wegblijven der kiezers was ten gevolge van overleg en afspraak. Men wenschte deze demonstratie te doen ten blijke van ontevredenheid over de haudelingen van bedoeld hoofdbestuur tegen- over het zuidelijk westerkwartier. Te Meppel heeft men van de ongesteldheid eener oude minder zindelijke naaister' gebruik gemaakt om eens //schoonmaak" bij haar te houden. Dertien manden vol vuil en vodden werden uit het huis gedragen, het bed bestond uit een oud karpet en dito zak, hoewel in eene kist een beter lag, en de dame is nu ernstig ongesteld tengevolge van hare vrijwil- lige ellende. Een oppasser aan de Koninklijke Militaire Akademie te Breda heeft zich in een der vroegere vestinggrachten verdronken. Men vond een briefje in zijn kapotjas, waarin hij o. a. melding maakte van zijn plan om zich te verdrinken, uit schaamte over eene schuld van ongeveer f 171 De on- gelukkige laat eene weduwe en een kind achter. Te Parijs zijn reeds eenigen tijd twee dierentemmers //werkzaam." Ook in dat vak, hoe schaarsch ook beoefend, ontbreekt dus de konkurrentie niet. De een heet Dolmonico, de ander is John Cooper, die, vroeger aan den Amerikaanschen circus Meijers verbonden'ook te Amsterdam zijne voorstellingen gaf. Wij lezen thans in Figarodat van lieverlede tusschen de twee dierentemmers een hevige jalousie de metier ontstaan is. De een beweerde en strooide overal uit, dat de leeuweu van den ander zoo oud, afgeleefd en uitgebluscht waren als dood makke schapendie men kon be- schonwen en behandelen. De tegenpartij heeft eindelijk op dien vvurigen laster" vuur gevat, zijn konkurreut uitgedaagd, eens met hem te rnileu en het dan met die makke schapen" eens te proberen. De uitdaging werd aangenomen. Maar mevr. Dolmonico kwam er achter en vond de zaak ge- waagd. Zij riep de hulp der politie in om de woedende dierentemmers te temrnen, en de prefekt Leon Renault hSeft verboden aan de uitdaging ge- volg te geven. De Heer L. Serne, gepatenteerd hondendokter te Haarlem, kondigt in de H. Ct. aan, dat hij, genoodzadkt door de aanhoudende duurte der levensbehoeften, heeft besloten om, evenals de hh. doctoren te dier stede, het honorarium voor genees-, heel- en verloskundige diensten te verhoogen en te berekenen naar onderstaand tarief: Gewone visites bij honden be- hoorende tot de lste klasse f 0.50 (bologneser honden, leeuwtjes enz.) 2de f 0.40 (doggen); 3de f 0.30 (wachthonden) j 4de gratis (trekhonden). Consult, alsmede eene visite met tijdsbepaling, worden berekend naar eene visite lste klasse, terwijl verloskundige diensten en nachtvisites niet extra zullen worden berekend. Een Petersburgsch eommissaris van politie had aan 2000 van de 2700 tappers aldaar bevolen hunne tapperijen te sluiten, Twee dagcn later ont- ving ZEd. van de tappers een doodkist met ZEds. portret er in, begeleid van een brief, waarin zij dreigden de stad aan alle kanten in brand te steken, als hij het bevel niet introk. En wat deed de eommissaris? Hij liet de heeren tappers weten, dat zij binnen 24 uren met zak en pak moesten oprukken, en die er niet uitging, werd uit de stad gezet. Dat is nu op zijn Rnssisch. De Sport verhaalt dat de jonge hertog van Hallifax, om het meisje zijner keuze te kunnen huwen, zich aan een zonderlingen eisch moest on- derwerpen en op een harde proef gesteld werd. Een schatrijk zadelmaker te Londen had eene dochter, van merkwaardige, zeldzame schoonheid. Hij liet haar een kolossaal vermogeh namaar verboud aan die erfenis eene hoogst bezwarende voorwaarde. De engelsche wet laat op dit pnnt groote vrijheid van beschikking. De vader legde namelijk aan zijn dochter de verpligting op, met een zadelmaker te huwen, of van de erfenis af te zien. De hertog van Halifax, diep getroffen door de buitengewone schoonheid van het meisje, nam de voorwaarde aan. Zeven jaar was hij bij een zadel maker leerling en werkzaam, zoodat hij voor den bekwaamste in het vak niet behoefde te wijkenhij werd toen overeenkomstig de regelen en het gebruik in het gilde als meester opgenomen, en huwde de rijke erfdochter. De nagelaten betrekkingen van de Siamesche tweeliugen willen na hun dood van dbzen nog eenig kapitaal uit hen slaan. Zij bieden de lijken te koop voor 25,000 gulden. Aan koopers zal het niet ontbreken, want een groot aantal geneesheeren, wetenschappelijke instellingen en ondernemers van publieke vermakelijkheden tracht in het bezit van dit natuurwonder te komen. Waarschijnlijk zal het aan eene vereenigiug van artsen te New- York en Philadelphia gelukken de lijken in het belang der wetenschap aan te koopen. Chang en Eng zijn tijdelijk begraven; de eerste heeft 32,000, de laatste 17,000 dollars nagelaten. Dezer dagen had een der brouwknechts van het Hofbriiuhaus te Munchen het ongeluk in een der groote bock-vaten te vallen. Den volgenden morgen vond men. het vat leeg en den brouwkuecht op den bodem, slapende als een roos." Dit is mi de laatste Munchener bieruiitz. DERDE KLASSE. 205 u 364. 1456. 3536. It 4229. H 4235 U 4950 II 5727. H 6540. H 6825 6866 II 6882. II 7789. U 7937 n 8058. u 8089. u 8528 u 8914. en daarboven. 400.— 100.— 200.— 100.— 400.— 100.— 1000.— 400.— 400.— 100.— 100.— 2000.— 1500.— 1000.— 100.— 100.— 100.— 25000.— 9017.. 9419. 9670 10426 10722 11372 11948 12028u 12102 14219 14643 15211 17118 17227. 18096 18680 19948 f 100.— 100.- 1000.- 1000.- 400.- 1500.- 200.- 200.- 100.. 200.- 100.- 100.- 100 - 100.- 200.- 5000.- 100.- 1000.- Voor vier weken reeds had ik aan de Eedactie van dit blad bet Verslag dezer Inrigting over 1873 toegezonden, om het te plaatsen in het Weekblad van Haarlemmermeertoen ik, na onderzoek, het berigt ontving, dat mijn brief niet aan zijn adres bezorgd was geworden. Dit verwonderde rnij min der, omdat dit meermalen gebeurt, waarvah ik de bewijzen in handen heb; maar het was rnij zeer onaangenaam, dewijl ik nu andermaal van mijn kosteiijken tijd moest besteden om ten tweeden male hetzelfde verslag in te dienen. Na dit leelijke preludium, hoop ik dat het volgende van aangenamer toon zijn zal. De Naai- en Breiscliool te Abbenes is op den 3den Maart begonnen en heeft, met uitzondering van eene enkele vacantie- week, geduurd tot 21 September. Er werd 5 dagen in de week, de gewone schooldagenonderwijs gegeven van 's na- middags half 4 tot half 7 ure. De schoolgelden bedragen voor ieder kind 15 cents per week; doch de scholieren wor den onderscheiden in geheel- eu in gedeeltelijk-betalenden. De tweede soort behoeft eenige toelichting. Alle ouders die onvermogend zijn om het voile scboolgeld te betalen ge ven voor ieder kind slechts 5 cents per week; de overige 10 cents wordt dan aangevuld uit liefdegiften van belangstel- lende menschen- en kindervriendenwelke van tijd tot tijd door rnij ontvangen worden ten behoeve dier kinderen. Het schoolbezoek over 1873 is, behalve eenige uitzonde- ringenvrij getrouw geweest. Het aantal leerlingen was: van 3 tot 31 Maart: 5 betalende, 19 ged. be,talende 7 April tot 30 Jurfij: 12 31 30 Junij 21 Sept.14 25 Het scboolgeld wordt van de betalenden elke week gei'nd en van de gedeeltelijk betalenden dens of tweemaal per jaar verrekend. Voor elk dezer afrekeningen wordt kwitantie ont vangen. De gezamenlijke schoolgelden komen geheel ten voor- deele van de naaivrouw A. E. Beitsmaofschoon mijne vrouw elken middag, van 4 tot half 7 ure, op de meest belang- looze wijze hare hulp verleeut; welke hoog noodig is, omdat het aantal leerlingen veel te groot is voor een persoonzal er in waarheid goed onderwijs gegeven kunnen worden. Deze taak nu is voor mijne vrouw wel afmattend en vol bemoeijin- gen, doch het besef van het belangrijke nut, dat zij er door sticht, houdt bij haar de balans van kracht en verslapping in gestadig evenwicht. Ik verzeker u, mijnheer en mevrouw! dat er strenge orde en stilte heerscht gedurende de leeruren, en ijverige werkzaamheid, onder oplettend toezigt, de kleine handen in rappe beweging houdt. Ieder kind maakt het goed dat het door moeder ter bewerking is gegeven. Alzoo komen reeds die kleinen goed te pas in de huishouding en maken moeder, al zij het dan ook voor een kleiu deelde taak reeds minder bezwarend. Voor het geheel is er aan naai-, brei- en handwerk in het vorige jaar 303 3tuks gemaakt. Netjes en naauwkeurig wordt het werk verrigt. Die goede geest van orde en netheid werkt gunstig zelfs op het schoolonderwijs en zoo wij hopenook op menig huisgezinwaar orde en net heid nog zoo weinig gevonden worden. Gerust durf ik te be- werendat de meisjes eene uitmuntende opleiding ontvangen wat dit betreft, voor hare toekomstige bestemming van huis- vrouw en eene degelijkheid wordt er ingebragtwelke nog iets beters weet, dan zich te sieren met allerlei Strikjes en kwik- jesom vervolgens als een nachtkapel rond te fladderen. De dames van Voorst, te Amsterdam en HeyeZervas.te Keulennaar wie deze inrigting haren naam draagt, hebben welwillend het patronaat over deze naai- en breischool op zich genomen. Geen beter dank aan deze dames dan eene getrouwe waar- derins van hare welwillendheid. De ontvangsten over 1873 hebben bedragen: Van N. N3.— Mevrouw van Dorstente Nieuw-Vennep 2.50 Ds. Beekmante Voorschoten6. Vrouw G. van Tolte Abbenes2.50 Pieter en Neeltje, 2.50 A. E. Beitsma, 2.50 Dr. J. P. Heije, te Amsterdam25. X. X2.50 In kas van het vorige jaar Totaal De uitgaven over 1874 zijn geweest: Een boek „overknippen en naaien" Aan de naaivrouw A. E. Ontvangst Uitgaven Batig saldo over 1873. Beitsma Totaal /•■78.87 49.60 29.27 46.50 32.37 1.80 47.80 49.60 De edele geversdie voor deze nuttige zaak eene geldelijke bijdrage over haddenzij daarvoor dank gezegdonder ver- nieuwde en, bescheidene aanbeveling hunner belangstelling en hulp. Hoe ruimer de kas, hoe meer gelegenheid, waar dit noodig isvoor gedeeltelijk kosteloos onderwijs Beeds is den 2 Maart het vierde leerjaar van de Cornelia- en Sophia-Naai- en Breischool te Abbenes begonnen met 16 geheel- en 17 gedeeltelijk betalende leerlingen. Wij stellen ons voor, dat dit cijfer nog veel hooger zal klimmeu dan vorige jaren. De belangstelling worde grooter, omdat men meer bekend worde met de soliditeit der inrigting. Onver- mogende ouders kunnen zich voor dit onderwijs aan hunne kinderen aanmelden aan het schoolhuis te Abbenes. Het leerjaar wordt gesloten den 21 September, den ver jaardag van Mevrouw ZervasHeye, te Keulen. Op dien dag krijgen de meisjes eeto allerprettigst feestwaaraan eene loterij zonder nieten verbonden is. Alleen degenen die ge- trouw den geheelen zomer de lessen bijgewoond hebben mogen aan die loterij deelnemen; die veel lessen willekeurig verzuimd hebben, zijn daarvan uitgesloten* P. BoEKEL. In den loop der volgende week zal de inzameling van gel- den plaats hebben voor <le in Haarlemmermeer te houden feestvieringbij gelegenheid van het zilveren krooningsfeest van Z. M. Koning Willem III, alsmede voor het aan Z. M. aan te bieden geschenk. De feestviering zal gehouden worden op een nader te be- palen dag in de tweede helft der maand Mei. Waarschijnlijk zal voorgesteld worden om te houden een optogt, door een gedeelte der gemeente, volksvermakenen onthaal van de schooljeugd. Naar gelang de bijdragen meer of minder ruim zullen zijnzullen ook de festiviteiten meer of minder luisterrijk en smaakvol kunnen zijn. De inzameling zal plaats hebben aan de huizen der inge zetenen, en wel voor de feestviering met eene inteekenlijst en eene beursen voor de bijdrage tot het geschenk voor Z. M. met eene afzonderlijke beur3. In plaats van den heer Mr. Amersfoordt, die de benoeming niet heeft aangenomenis tot lid der regelingscommissie ge- kozen de heer A. G. Beede, predikant te Nieuw-Vennep. Haarlemmermeer, 31 Maart 1874. t t t Bevallen van eene DOCHTER, IJ. L. VIS-SPRUITENBURG. Haarlemmermeer, 27 Maart 1874. BUBGEMEESTEB en WETHOUDEBS van Haarlemmermeer zullenop Dingsdag den 14 April 1874, des namiddags ten 1 ure, ten Huize van H. KOOPMANS, in het Hoofddorp, om coiitant Geld, en daarna liggende op het Terrein van het Baadhuis en op de Begraaf- plaatsen te Hoofddorp en te Nieuw-Vennep. De Conditien der Verpachting zullen ter lezing liggen te Hoofddorp in het Baadhuis, en te Niemc-Vennep bij C. LEWIS. Xes/t het voort VAN 1872 en 1873tot K u i p e r s p r ij z e n verkrijgbaar bij J. BUIJN C0., Hoofddorp.

Weekblad van Haarlemmermeer | 1874 | | pagina 2