1874. Vrijdag, 17 April. No. 16. VAN AAN LANDBOUWGEMEENTE- EN POLDEIt-BELANGEN GEWIJD. Vijfliende Jaargang. Haarlem mermeer-Polder. Haar 1 eramer meer. Gemeenteraad van Haarlemmenneer. Holl. JVIaatscliappij v. Landlbouw. frijs van het. Abonnement: in het Jaarf 6. Prijs der Advertentidn van 1—6 regels 75 Cent, elke regel meer IS Cent. Bij dit Nommer behoort een Bijblad. Bij den Burgerlijken Stand zijn aangegeven Zitting van Donderdag den 12 Februarij 1874. Afdeeling„IIaarlemmermeer". IIAARLEMIHERMEER. Prijs van een enkel Nommer 15 Cent. ABLE TOEZENDINGENREDAKTIE EN UITGAVE BETREFFENBE, te adresseren aan VAN BONGA C0., te Amsterdam. literlyk Woe listing.) Groota Letters worden naar hare plaatsruimte berekend. Uitslag der op den 31 Maart 18 74 door Dijkgraaf en Heemraden van den Haarlemmermeerpolder gp.hou- den aanbesteding tot het vervangen van Twee Houten Bruggen in de Hoofdwegen over den Lisserdwarstogt door Bruggen met gemetseldeLandhoof den en IJzeren liggers. Daarvoor werd ingeschreven door: P. van Vliet, te Woubrugge,voor 9090. M. van Dalen te Nieuw-Vennep9895. L. Kieviet, te Haarlemmenneer8764. W. van den Berg, te Haarlem10320. E. Stigter, te Woubrugge9499. Gebrs. Bos, te Haarlemmenneer9142. Dit werk is aan den laagsten inschrijver, den heer L. Kie viet, te Haarlemmermeer, gegund Naar men verneemt is door de commissie voor de feestviering bepaalddat het Zilveren Krooningfeest te Haarleramermeer zal worden gevierd op Donderdag den 28 Mei 1874. De inteekening voor het Koningsgeschenk heeft te Aalsmeer opgebragt f 260 en voor de feestviering op 20 Mei e k. /"475. Naar men verneemt zalonder meerdere volksvermakelijk- heden bij gelegeuheid van 's konings 25-jarig krooningsfeest te Kudelstaart te houden, de proef worden genomen hoever de bebendigheid van het schoone geslacht aldaar gaat in het naloopengrijpen en behoudenalthans men zal daar eenige Engelsche biggenkaal geschoren §n met zeep besmeerd, door eenige vrouwen of maagden in der biggen vluggen loop doen volsjen en opvangen. De voornaamste voorwaardender lief- hebslers opgelegdis, dat zij op muilen moeten loopen. van 8 tot 14 April 1874. GEBOREN: Adrianus, zoon van A. van Wijk en M. W. de Waal. Franciscus, zoon van J. C. Hugens en A. de Vos. Ida, dochter van N. J. Immink en N. van Tol. Leonarda Maria, dochter van H. Meijer en G. van der Bnrg. Maartje, dochter van S. de Jong en H. van Harlingen. Klaas, zoon van W. Spaans en K. Klomp. Maartje, dochter van C. de Vos en P. Schouten. Franciscus, zoon van M. Jansen en A. Landwehr Johann. Leonardus Johannes, zoon van J. Schonhage en M. E. Sluiter. Johanna Catharina, dochter van P. Smit en H Meschaart. Gijsbertje, dochter van W. Kok en H. van der Heiden Cornelia Geertrnida, dochter van J. Wezelenburg en C. M. Hoenderdos. Teuntje, dochter van D. van den Oever en N. de Jong. Maria Johanna Bernardina, dochter van E. van Zwetselaar en H. J. ltaben. Peter zoon van J. Middelkoop en G. de Graaf. LEVENLOOS GEBOREN: 1 kind van C. H. Nol en N. Dekker. 1 kind van B. de Bie en C. van den Berg. OVERLEDENHeudrikus Martinus, oud 13 dagen, zoon van C. W. Rurgei en W. lversten. Pietertje oud bijna 25 jaren, dochter van L. Rus en T. Bood. Johannes van Mechellen, oud 30 jaren, ongehuwd. Willemina Suiker, oud 64 jaren, wed. van Teunis de Jong. ONDERTROUWD: D. Bruin met A. Luit. GEHUWDD. de Ruiter met M. Schreuders. Verbetering. In de opgave van den Burgerlijken Stand over de week van 17 April 1874, voorkomende in het Weekblad van 10 deier, staat abnsievelijk vermeldEeendertzoon van J. Bolkestein en H. c! vanKrimpen; moet zijn: leendert, zoon vanH. C. van Krimpen, ongehuwd. ytijdag 1. 1. vertoonden zich teekenen van dolheid bij een klein houdje van den landbonwer Govert Verbeek, aan den Aalsmeerder weg. Het gelukte den eigenaar orn het beest af te maken doch met dan nadat twee vrouwen en een kind be- nevens verscbeidene honden door het hondje waren aangevallen en gebeten. Eene kip welke ook het slagtoffer van zijne woede was gewordenis geplukt en in soep gecorasumeerdvoor- waar eene onvergeeflijke onvoorzigtigheid. Den 9 April 1874 is wederom een geval van longziekte onder het rundvee van den heer Mr. J. P. Amersfoordt alhier geconstateerd. Voorzitter: de Heer TP. Lantzendorffcr. De Vergadering wordt geopend des voormiddags ten tien uren. Tegenwoordig twaalf leden zijnde de heeren Klapwijk, van Riessen Schone, de Breuk, de JongKuiper, DorbeckBult manAmersfoordt, 't Hooft, Buis en Knaap alsmede de Secretaris. Afwezig de heeren: Tensenvan Vuuren en Timmermans. De Secretaris leest de notulen van 29 Januarij 1874, welke worden goedgekeurd. 1°. Naar aanleiding van het 13e en 2 le punt dier notulen zegt de heer Bultman het wenschelijk te achten dat aan den heer van der Horst en aan de andere gemeente-geneesheeren worde medegedeelddat art. 5 (in verband met art. 3 der instructie voor geneesheeren en voedvrouwen) moet worden op- gevat in dien zin, dat de geneesheeren verpligt zijn kosteloos verloskundige hulp te verleenen ook bij gebreke van eene vroedvrouw. De heer Bultman meent dat de instructie geen andere opvatting toelaat, doch zou wensehen dat zulks ten overvloede aan de geneesheeren werd gemelden stelt voor dat daartoe wofde besloten. De heer van Riessen vraagt of zulks wel noodig is; er is geen klagt ingekomenen nu zou het wel wat vreemd zijn als zulks werd geschreven vooral ook voor de andere geneesheeren. De heer Buis deelt nogmaals raede het geval, door hem in de vorige zitting ter sprake gebragt, en gelooft dat, als de heer van der Horst wordt verpligt om ook de verlossingen te doen, hij alsdan wel zal bedanken. De heer't Hooft zegt, dat er volgens de instructie vroedvrouwen moeten zijn en meent dat de geneesheeren niet verpligt zijn om verloskundige hulp te verleenen, wanrieer de vroedvrouw ipankeerthij acht daar- om wijziging der instructie noodig. De heer Buis is ook van dat gevoelen. De Voorzitter herinnert dat er meer dan eene oproeping van sollicitanten is gedaan, doch dat zich niemand heefl aan- gemeld. a De heei Dorbeck zegt datj als in een wijk geen geneesheer is, er ook wel conseuten worden gegeven. De heer Buis zegt, dat de Burgemeester wel vveet onder welke voorvvaarde de geneesheeren de betrekking hebben aan- genomen. De oorzitter antwoordt, dat de geneesheeren de betrekking hebben aangenomeu op de vastgestelde instructie. De beer Bultman zijn voorstel handhavende, wordt het in stemming gebragt, en aangeuomen met negen tegen drie stemmen. {Poor stemden de heeren Klapwijk, van Riessen, Schone, de Breuk, de Jong, Kuiper, Bultman Amersfoordt en Knaap. Tegen de heeren Dorbeck 't Hooft en Buis.) 2° Aan de Vergadering wordt-medegedeeld het navolgende: a. de provinciale bladen van 1874, n°. 5 tot 9; b. brief van Gedeputeerde Staten van 4 Februarij 1874 n°. 25, ten geleide van een goedgekeurd besluit tot af- en overschijving, dionst 1873; c. een schrijven van D. J, van Akenhulponderwijzer aan school n°. 7, meldende dat hij niet wenscht verplaatst te worden naar school ri°. 1, en dewijl het hem gelukt is te Abbenes huisvesting te vinden overplaatsing voor hem niet meer noodzakelijk is. Deze mededeelingen worden aangenomen voor kennisgeviug. i De oorzitter verandert de zitting in eene met gesloten deuren. De Vergadering weder in het'opeubaar voortgezet zijnde, komt op nieuw in behandeling het adres van M. van Daalen van 2 Januarij 1874, waarbij hij verzoekt dat de overgebleven materialen en gereedschappen van het Raadhuis van zijn grond mogen worden ontruimden hem redelijke schadeloosstelling voor onkoaten en bergplaats worde gegeven. Na kenmsgeving van het daarop ingewonnen ndvies van Mr. Philips, te Amsterdam, wordt besloteu dit adres ter nadere behandeling aan te houden. 4°. Komt ter tafel het ontworpen bestek voor het aanbe- steden van eenige beplantingen bij sommige scbolen. Dit bestek wordt goedgekeurden door den heer Amers foordt in bedenking gegeven, dat het wenschelijk is, om bij de beplanting bij de scholen op den ringdijk eenige mest bij het hout te doen; welke mest wel bij de scholen zal aan- wezig zijn. 5°. De heer van Riessen zegt het wenschelijk te aehten dat bepaald worde om bij de scholen geen opgaande boomen meer te doen hakken, zonder vergunningtegen het hakhout is min der bezwaarmaar de opgaande boomen zouden daubeter, als gemeente-eigendom zijnde, kunnen verkocht worden. De heer Knaap en andere leden ondersleunen zulks. De Voorzitter zegt, dat Burgemeester en Wethouders daartoe in der tijd aan den heer Balkenende vergunning gegeven hebben maar dat er in het vervolg op zal gelet worden. 6 Een adres van de Gemeente-Veldwachtersom gratifi- catie, wordt gesteld in handen van Burgemeester en Wethou ders om advies. 7°. De heer 't Hooft vraagt of niet is ingekomen een schrij ven van den Burgemeester van Aalsmeer, met verzoek om spoe- diger ontslag van den Hulponderwijzer van Cornewal. De oorzitter antwoordt dat zoodanig schrijven niet is in gekomen. De Vergadering wordt daarop gesloten. 1'-'---- mmmwypn— De Wedstrijd met Zaaiwerktnigen uitgeschreven door de Af deeling Haarlemmermeervan de ITollandsche Maatschappij van Landbouwis heden (16 April) op de landerijen van den heer Jac. H. C. van der Kun en op die in gebruik bij den heer D. D. van Dijk gehouden. De volgende werktuigen dongen naar de uitgeloofde medail- les mede. 1. Landre en Glinderman, te Amsterdam: Zaaimachiue, vervaardigd door Richard Garrett Sons, breedte 182 cen timeter, complect met stuurwagentrommel voor fijue zaden, drukijzers, dubbele trechters, breede wielbanden en waterdigt kleed. Extra Zaadtrommel om haver te zaaijen. 2. Brongers en C°.te Amsterdam Als voren James Coultas Jr. 3. J. Peignat en CT.te Amsterdam: Als voren, Hornsby, met stuurtoestel compleet, drukijzers, extra lepel-toestel voor fijne zaden. 4. Mr. J. P. Amersfoordt, te Haarlemmermeer: Als voren Hornsby. 5. Wed. J. C. Massee en Zn., te Goes: a. Als voren Smyth, met extra zaailepel-toestelvoorstuurwagen,, lange stuurlatten eD stuurperinieuw model voorstuurwagen en wielen drukijzers, stuurboom, teestel om lijnzaad en andere fijne zaden breedwerpig te zaaijen, afistand. der rijen 20 centim., wielvellingen 9 centim. 1b. Als voren gelijk de voorgaande afstand der rijen 18 centim. c. Als voren, gelijk de voor gaande a. d. Als voren gelijk c. vellingen 6 centim. e. Als voren, ligt soort, met extra zaailepel-toestel, afstand der rijen 18 centimeter, voorstuurwagen en wielen als boven met drukijzers, breedte van 6 centimeter. Als voren', ligt soort gelijk de voorgaande, met eenwieligen voorstuur wagen. g. Guauospreiderbreedte 6 voeten h. Rijen- sehoflVl voor 8 rijen, compleet met extra hefboomen en schof- feis. i. Zaaimachiue, als voren, van Smyth eigendom van den Heer A. Lanser, te Haarlemmermeer, groot soort, 10 rijen. j. Als voren eigendom van den Heer Herman F. v Bnltman te Haarlemmermeer klein soort10 rijen. 6. A. Pruissen, te Haarlemmermeer: 10 rijen Zaaimachiue. 7. Jlir. TP. A. L. Mock, te Haarlem, Zaaimachine 10 rijen. 8. AdmircdlNieuw Helvoet: Als voren, eigen vinding. Idem, met Lijnzaadzaaijer. Als voren. Idem, met Lijn- zaadzaaijer. Als voren, met Lijnzaadzaaijer en Schoffel. Als voren, met Lijnzaadzaaijer en Schoflel. 9. Voorbeijtel en C°.te Bergen-op-Zooma. Als voren, E. Palante, voor alle granen en zaden-. b. Als voren, ge lijk de voorgaande, breedte 125 centimeter. c. Als voren, Hornsbymet nieuw model voorstuurwagendrukijzers, extra zaadtrommel, lauge stuurlatten, enz.spoorwijdte 190 centi meter. d. Als voren, Garrett, met zaadtrommel om uijen te zaaijen, waterdigt kleed, enz,, spoorwijdte 185 centimeter. 10. Boeke en Huidekoperte Groningena. Als voren, Priest, Woolnough Michell, Norfolk, met verbeterden stuur wagen drukijzersdubbele zaadlepels voor fijne zaden trechters voor boonen, enz., breed 168 centimeter. b. Als voren, gelijk de voorgaande, breedte 168 centimeter, 10 rijen, vel lingen 10 centimeter breed, voor gebruik op losse ligte gron- den. c. Als voren, gelijk de voorgaande, breed 183 cen timeter, vellingen 5 centimeter, met toestel om lijnzaad breed werpig te zaaijen. d. Als voren, gelijk de voorgaande, eigendom van den Heer B. Biesheuvelte Haarlemmermeer, met cen rond stuurrad. e. Rijen-schoffel van Priest, Wool nough en Michell8 rijen breed 5 J/2 voet. Kunstmest- spreiderals voren, breed 11/2 voet. g. Zaaitrommel om aan den ploeg bevestigd, boonen, tarwe, enz. te zaaijen.- In het geheel dongen er 25 zaaimacbines mede. Er was algemeene tevredenheid onder de inzenders en keur- meesters over de uitmuntende leiding die het Afdeelings-Be- stuur van Haarlemmermeer aan de voorbereiding en uitvoering dezer zaak gaf. Het was echter jammer voor hen, die op den bepaalden tijd (10 uur) aanwezig waren, dat eerst om 12uur begonnen werd; maar de heer H. F. Bnltman, en die hem hielpen komt wel een woord van lof toe. De bekrooningen zijn nog niet bekend gemaakt. Een aantal belangstellendenwaaronder het Hoofdbestuur van de Hol- landsche Maatschappij van Landbouw en het bestuur van de Afdeeling Amsterdam dezer Maatschappij woonden het eigen- aardig landelijk feest bij.

Weekblad van Haarlemmermeer | 1874 | | pagina 1