1874. Vrijdag, 24 April. No. 17. IBs j V A IV AAN LANDBOUWGEMEENTE- EN POLDER-BEL ANGEN GEWIJD. Vijftiende Jaargang. llaarl emmer meer Gemengde Herigten. V- [Prijs van het Abonnement: in het Jaar®-~ Prijs der Advertentien van 16 regels 75 Cent, elke regel meer 12/2 Cent. Bij dit Nommer belioort een Bijblad. KONINKLIJKE BESLUITEN. Rijnland. Bij den Burgerlijken Stand zijn aangegeven van 15 tot 21 April 1874. liandlbonw. IB II A ARLEHMERMEGB. IJMUIU Prijs van een "®nkei. Nommeb. 15 Cent. ALLE TOEZENDINGEN, REDAKTIE EN UITGAVE BETREFFENDE te a.lresseren aan VAN BONGA C0., te Amsterdam. lliterl{jk Woen»dag Groote Letters worden naar liare plaatsruimte berekend. Het Staatsblad n°. 59 bevat het konmklijk besluit van den 17 April 1871, houdende bepalingen tot betengeling der longziekte on- der het rundvee. Art. 1. Zoodra een stuk rundvee door longziekte is aangetast, is de eigenaar, kouder of hoeder verpligt al het rundvee, ketwelk dien ten gevolge in verdachten toestand is geraakt, door een ge- examineerden veearts te doen inenten. Ter voldoening'der kosten van inenting zal voor elk dezer runderen de som van vijftig centen uit 's rijks -schatkist worden uitbetaald. Indien geen gesekikte entstof voorhanden is, ter beoordeeling van den distriktsveearts, verleent de burgemeester uitstel der inenting tot dat die stof aanwezig is. De distriktsveearts voorziet den veearts, met de inenting belast, zoodra mogelijk van goede entstof. u Art. 2. Indien van longziekte verdacht rundvee in de weide niet voldoende kan worden afgezonderd, ter beoordeeling van den distrikts veearts, moet het, onder de op advies van dezen door den burge meester te bepalen voorzorgen, naar een stal of ander gebouw wor den vervoerd en aldaar afgezonderd blijven tot na den afloop van den termijn, vermeld in art. 5 van het koninklijk besluit van 30 October 1872 Staatsblad n". 105) ii Art. 3. Ons tegenwoordig besluit treedt in werking op den vijfden dag na de afkondiging in het Staatsblad en in de Staats- 'Agenda voor de Vereenigde Vergaderiug van Rijnland, te houden op Donderdag'30 April 1874, des voor- middags ten 10'/2 uur. 1. Mededeelingen. 2. Overleg van het verslag van Rijn- lands Waterstaat enz. over 1873. 3. Afstaud van een per- ceel grond nabij Amsterdam aan den heer Hazelhoff Lich. 4. Vermindering van het personeel te Spaarndam en te Half- weg. 5. Rekening over 1873, ep voorstel tot overbrenging van een gedeelte van het Saldo op Hoofdstuk VIII, dienst 1874. 6. Benoeming Commissie tot onderzoek der eventuele reclames tegen het Gaarderboek. 7. Rapport over de geloofsbrieven der gekozen Hoofdingelanden en Hoofdinge- land-plaatsvervangers. 8. Nader rapport der Commissie omtrent den afkoop van bundergeldpligtigheid door den Haar- lemmermeerpolder. Agenda voor de Vergadering van den Gemecnteraad van Haarlemmermeer, te houden op Woensdag den 29 April 1874, 's namiddags 1 ure in het Raadhuis. 1. Ingekomen stukken en mededeelingen. 2. Adres van D. J. van Aken om vervroegd ontslag als hulp-onderwijzer. 3. Hulp-onderwijzers in scholen 1 en 6. 4. Geneesheeren in Wijk 2 en 5. 5. Feestviering in Mei 1874. 6. Uit- slag aanbesteding onderhoudswerk. 7. Aanbieding jaarver- slag. 8. Proces. 9. Adres van M. van Daalenin zake het Raadhuis. GEBORENElizabeth dochter van W. van Duuren en G. Opdam. Helena, dochter van A. van Heiningen en M. v. d. Horst. Elisabeth dochter van E. van der Reep en H. van den Berg. Pieter, zoon van, J. Pasmooij en J. Bakker. Henricus Antonirs, zoon van H. A. Somers en J. C. Olfers. Francisca, dochter van F. J. van Dorp en A. Mesman. Johannes, zoon van J. Mooser en A. Planting. Maarije, dochter van H. Bakker en J. Op den Kelder. Sander, zoon van A. de Bruijne en J. Kolle. Catharina Klasina, dochter van H. Bakker en M. Waasdorp OVERLEDENMaria, oud 16 maanden, dochter van C. van der Spek en E. Schipper. Comarina, oud 14 jaren, dochter van P. Dunweg en M. Grootenboer. Adrianus, oud 3 maanden, zoon van M. den Ouden en G. Versloot. ONDERTROUWDA. Panis met C. Heij. L. van den Kommer met G. Zoet. S. Tesselaar met A. Stoop. GEHUWD: J. Meijer (wednr.) met G. de Boom (wed.). P. Eveleens (wednr.) met A. Nol. P. Tesselaar met A. Stoop. Uitslag der door de gemeente Haarlemmermeer op 18 April 1874 gehouden aanbestedingen Perceel 1. OnderhoudswerJc aan 10 scholen en 10 onderwij- zers-woningen. Ingeschreven door: L. Kieviet, voor/ 887 M. van Daalen, voor 1000; B. Buurman, voor 954; B. Kruikemeier, voor 1025t, en J. Sluis, voor/ 965. Perceel 2. Schilder- en beliangwerken aan gemelde gebouwen. Ingeschreven door: M. van Daalen voor 537 B. Buurman voor547 en J. Sluis, voor550. Perceel 3. Set leveren van biggelzand. Ingeschreven door: M. van Daalen, voor 240; Gebr. Bos, voor /199; B. Buurman voor235 W. de Boovoor222.50, en J. Sluis, voor240. Perceel 4. Onderhoudswerk aan het raadhuis. Ingeschreven door: M. van Daalen, voor305, en B. Buurman, voor/ 270. Perceel 5. Onderhoudswerk aan vijf brandspuithuisjes. In geschreven door: M. van Daalen, voor 178; B. Buurman, voor1 82 B. Kruikemeier, voor290 en J. Sluisvoor177. Perceel 6. Schilderwerk aan de kerkhoven. Ingeschreven door: M. van Daalen, voor 63, en B. Buurman, voor/74. Twee zoontjes van den winkelier Overtoomte Hoofddorp, vermaakten zicb deze week met op een ezelkar te rijden toen door een ongeluk de jongste daarvan (ongeveer 6 jaar oud) er afviel, terwijl het. achterwiel hem over het hoofd ging, waar- door bij zeer belangrijke verwondingeu ontving; naar men zegt bevindt hij zich niet buiten gevaar. Zondag-avond j. 1. hebben eenige werklieden aan de Nieuwe Meer de roekeloosheid gehad, om een jongen van ongeveer 9 jaren oud, 7 glazen ienever te doen drinken, met het ge- volg dat hij eenigen tijd in levensgevaar verkeerde, dock door gelukkig spoedig aangewende geneeskundige hulp is behouden gebleven. Het is te betreuren dat voor zulke daden geene regterlijke straf kan worden toegepast. (Zie echter Regtszaken herachier). FEESTVIERING. Ofschoon de ingezamelde gelden nog niet alien zijn inge komen kan toch worden medegedeeld dat die tot heden be- dragen ruim 770.en voor het geschenk aan Z. M. den Koning ODgeveer /HBO. De Feest-Commissie heeft besloten eene som van 400 af te zonderen voor de schooljeugd. Deze gelden zullen aan de hoofd-onderwijzers worden Jer hand gesteld verdeeld naar gelang van het aantal der tot elke school behoorende kinderen, ten einde die, in overleg met de school-commissie te besteden. De overige gelden zulleri worden aangewend voor volksfeesten te Hoofddorp en te Nieuw-Vennep. Zonder daaromtrent op, of op welke wijze ook eenigen in- vloed te willen uitoefenenmeende de Hoofdcommissie toch als haar gevoelen te moeten uitspreken dat eene godsdien- stige herdenkin? van de 25-jarige regerirrg van Z. M. den Koning het gevoegelijkst zoude kunnen plaats hebben op Zondag den 17 Mei. Den 21 dezer zijn door den heer W. Jansen uit Roelofs- arendsveen, te Amsterdam aangevoerd en verkocht de eerste doperwten en peulen. Weesp14 April. De eerste vrije weekmarkt, heden alhier gehouden, was druk bezocht en de handel in de daarop ge- bragte waren, bestaande hoofdzakelijk uit vee, schapen, boter, kaas eijerenpluimgedierte enz.vrij levendig; vooral was dit het geval met kaas, waarvan verscheidene wagens waren aan gebragt, die alien zijn verkocht. De prijzen der'kaas liepen, naar gelang der soortenvan 17 tot 29. Deze eerste proef is derhalve naar wensch geslaagden men hoopt nu dat deze markt verder aan het oogmerk zal blijven voldoen en steeds in bloei moge toenemenwaartoe voorzeker veel zal bijdragen de gemakkelijke af- en aanvoer der waren en de vele bestaande gelegenheden om Weesp te bezoeken, ook met het oog op de aanstaande opening van den Oosterspoor- weg. Ten einde een en ander nog gemakelijker temaken,zal de firms van der Kwast C°. hare stoomboot op den markt- dag van Amsterdam laten vertrekken des ochtends ten 7 ure en van hier des namiddags ten 1 ure 20 min.ter- .wijl voorts dezelfde firma zal zQrgendat een ijzeren kaas- schuit gereed ligt, om de gekochte kaas te laden en naar de plaats harer bestemming te vervoeren. Dalfseu22 April. Als een bewijs hoe de landen in ver- houding van vroeger in prijs gestegen zijnberigten wij dat heden hier is geveild een stuk hooiland, hetwelk vroeger tegen 1800 is aangekocht, voor de enorme som van 7800, zoodat, met inbegrip der overschrijvingskostende koopsom op ruim 9000 kan gerekend worden. De ymkers zijn bijzonder tevreden over hunne byen- korvende koude heeft zeer weinig nadeel aangebragtzoodat op enkele uitzondering na alien in leven bleven en nog goed van voedsel voorzien zijn. De honigprijzen zijn dienten- gevolge ook niet hooger. De zomerdagen van deze week hebben de landen een schoon aanzien verschaft. Oliezsad staat in vollen bloei en belooft veel. Vruchtboomen hebben in jaren zoo vol bloesem niet gestaan als thans, en men verwacht daarom een buiten- gewoon ooftjaar. De graslanden zijn zoo ver gevorderddat men bij velen reeds het vee in de weide heeft gedaan. Lijn- en raap- koeken zullen dientengevolge in prijs wel dalen. Locliem, 22 April. De verpachting der stads-weilanden op het Molengrond en de Armhoede heeft/1492, tegen/926,75 in 1873, opgebragt. Leeuwarden22 April. De nieuwe veemarkt alhier werd den 17 dezer voor hare bestemming geopend, en deskundigen gewagen met grooten lof van de doelmatige inrigting. Een zeer aanzienlijke aanvoer van vee luisterde de markt op. De grootste aanvoer van koeijen was geschied door den koopman Jan Bakker, van Dronrijp, die 76 stuks had aangebragt; als prijs werd hem een zilveren tabakspot vereerd. R, Smit, van Heerenveen, had 118 varkens ter markt; hem werd een zilveren horologie geschonken; terwijl Pieter Tekstra, van Dronrijp, die 174 schapen aanvoerde, een zilveren tabaks- doos verkreeg. Haarlem21 April. Heden werd in de groote zaal der societeit Fereeniging alhier gehouden de tweede veiling van ingepolderde en drooggemaakte gronden van het voormalige Wijkermeer, toebehoorende aan de Amsterdamsche Kanaal- maatschappij. In het geheel zijn geveild 446 hectaren38 aren en 33 centiaren. Daarvan werden verkocht 411 hectaren, 99 aren en 69 centiaren voor 794,888, terwijl 34 hectaren 38 aren en 54 centiaren werden opgehouden voor/ 54,374. De prijzen varieeren van 275B tot 650 per hectare, Voor zoover bekend is, hebben zich in den loop der week van 12 tot en met 18 dezer in de provincie Noord- Holland geene gevallen van longziekte onder het rundvee voorgedaan. Slieek18 April. De longziekte blijft nog steeds in de gemeente Wijmbritseradeel heerschen, In het begin dezer week zijn weder veertig beesten afgemaakt. Ook te Oldeboorn is de ziekte onstaan. De toestand der landerijen in den omtrek dezer gemeente is zeer gunstig te noemen. Overal vertoonen zij het heer- lijkste groenen zij bevatten ruim gras. Hier en daar ziet men het jonge vee reeds in de weide. Het getal leden der afdeeling Zutphen van de Geldersche Maatschappij van Laudbouiodat in 1873 reeds 173 was, is thans tot 260 geklommen. Door nu wijlen den heer Petrus Elderinan, overleden den 14 Junij 1871, zijn indertijd de volgende legaten besproken, als: een van 60,000 in- schrijving 2J pet. Nat. Werk. Schuld, voor de helft aan het oude manncn- en vrouwenhuis en voor de wederhelft aan het weeshuis der Ned. Herv. Diakenie te Amsterdam, en een, groot 10,000, aan het wees-, oude mannen- en vrouwenhuis der Christel. Gereform. Gemeente aldaar, beide legaten onder bepaling dat ze slechts kracht zouden krijgcn na den dood van zijnen door hem tot erfgenaam zijner nalatenschap gemaakten broeder Frans Elderman, die den 14 Februarij jl. is overleden. Deze laatste heeft zelf ook een legaat, en wel van f 16,000 inschrijving 2J pet. Nat. Werk. Schnld, vermaakt aan de Ned. Herv. Diakenie te Amsterdam, onder, last van vruchtgebruik. Door nu wijlen mejufvr. Johanna Margaretha Heyse is zoowel aan de Diakenie-armen der Evang. Luthersche Gemeente als aan het weeshuis dier gemeente te Amsterdam besproken een legaat van/1000. Te Parijs heeft de bekende bankier Ludovic Colmain getracht zich van het leven te berooven, en ofschoon hij een met verscheidene kogels ge- laden pistool tot wapen bezigde en ernstig gewond werd, bleef hij in leven. Hij bekende dat hij, door ongelukkige speculation tot wanhoop gebragt, zelfmoord gepleegd had. Te New-York heeft een fabriekant den gemeenteraad een aanzienlijke som aangeboden, wanneer hij zijn advertentien op den rug der politie-agenteu mag plakken. In de Fransche militaire gevangenissen bevinden zich thans 6300 ge- detineerden, waarvan 2600 tot openbareu dwangarbeid en 3700 tot een- voudige kerkerstraf veroordeeld zijn. Amerikaansche bladen vertellen: Eene postmeesteresse in Missisippi heeft haren echtgenoot, die bij haar als surnumerair was aangesteld, wegens pligtverznim uit zijn laatste betrekking ontslagen. Of zij hem ook uit zijn eerste Jbetrekking zal ontslaan, wordt door die bladen niet medegedeeld. Onlangs gebeurde aan de beurs het volgende Een jong speculant, die den naam heeft van niet altijd even gelukkig te zijn, werd aan de beurs door een oud heer, die bekend staat als wisselruiter en wisselkooper, aangesproken met de woorden»Ik heb ongelukkigerwijze een wissel op u in mijn bezit; ik heb dien gekocht doordien ik u heb verward met iemand van gelijken naam, maar van betere positie. Ik weet, dat gij niet best staat en dat men u niet te veel vertrouwen moet. Pas echter op, dat gij mijn wissel op den vervaldag honoreert." Dc aangesprokene was woedend over die bejegening, bragt het geld bijeen, om den wissel op den vervaldag te kunnen betalen, en peinsde inmiddels op wraak. Die zou hem spoedig gegeven worden. Op deu vervaldag toch en ook later werd, tot groote ver- bazing van den jongen speculant, de wissel niet gepresenteerd. Dat raad- sel werd spoedig opgelost, doordien de grijze opkooper weder aan de beurs op hem afkwam en nu, op een geheel anderen toon, zeide: //Verschoon me, mijnheer, dat ik nog niet bij u ben geweest, maar ik moet u in ver trouwen bekennendat mij iets onaangenaams is overkomenik heb na- melijk uw accept verloren; daar ik echter weet, dat "gij een man van ver trouwen zijt, zult gij mij wel een nieuw willen geven." »Watblieft u?" vroeg de aangesprokene »ik ben, naar gij—zelf onlangs gezegd hebt, geen man van vertrouwen, en wil dat onder deze omstandigheden nu ook niet worden." En met die woorden draaide de speculant, tot algemeen pieizier van de omstanders, den anderen den rug toe. Als eene bijzonderheid verdient vermelding, dat in de Purmerender Com. van Woensdag den 22 April niet minder dan 12 advertentien van 25-jarige1 van 35-jarige 5 van 40-jarige1 van 50-jarige en 1 van 55-jarige cchtvereenigingalien uit Hollands Noorderk war tier, voorkomen.

Weekblad van Haarlemmermeer | 1874 | | pagina 1