Advertentien. KEDilMSGEVIIVG. Openbare Verkooping, - 70 - Veronlschuldiging in RT°. 16. Amsterdamsche K anaa 1-Maatschappij Droogmaking der Zuiderzee. REGTSZAREN. om contant Geld, te Maarlemmerliede en Spaarnwoude op Woensdag den 29 April 1874, Te Vaals is op een avond in de afgeloopen week een vreeselijke dub- bele moord gepleegd. De echtgenooten S. zijn beide den volgenden morgen in hunne woning vermoord gevonden, hetgeen met bebulp van eene bijl d is geschied, waama het in huis aanwezige geld ontvreemd is geworden. Als' dader word aangewezen de dienstknecht die de vlngt beeft genomen. Deze is de vijfde moord die in weinige maanden in het arrondissement Maastricht wordt gepleegd. Achttien jonge dames in den Noord-Amerikaanschen staat Minnesota hebben besloten alle pretendenten te weigeren, die rooken. Uitwraakheb- ben achttien jongelieden zich verbonden geen meisjes te trouwendie valsche haren dragen. Aangaande de werken der Amsterdamsche Kanaal-Mautschappij wordt ons het volgende medegedeeld Het werk werd in February voortgezet met 670 tot 720 arbeiders, 21 paarden, 2 lokomotieven met 68 tot 70 wagens, 3 stellen tijde- lijke pompwerktuigen, 6 of 7 stoombaggervaartnigen, 56 grond- schouwen en 2 sleepstoombooten. Bovendien 6 of 7 afzonderliike ploegen, te zamen 45 tot 56 werk- lieden, bij nacht op de stoombaggervaartuigen. Roordzeehoofden. In het geheel zijn gemaakt 34,269 buiten- blokken (345 in Februanj), bevattende '104,721 kub. meter (1480 in Pebruarij) en 21,213 binnenblokken (156 in Pebruarij), bevattende 68,587 kub. meter (558 in Pebruarij). Aan het zuiderhoofd werd de grondlaag van bazalt doorgetrok- ken tot 1521 meter buiten het duin (21 in Pebruarij). Van de schade van November jl. is hersteld 3166 kub. meter (2230 in Pebruarij). In het geheel zijn verwerkt 76,137 kub. meter buitenblokken (1650 in Pebruarij) en 58,979 kub. meter binnenblokken (777 in Pebruarij). Hoofdkanaal. De ontgraving tusschen de Noordzee en het Wijkermeer bedraagt in het geheel 4,106,663 kub. meter (4490 in Pebruarij). In he.t Wijkermeer waren met 1 Pebruarij gebaggerd 1,112,042 kub. meter; in Buitenhuizen 180,732 kuo. meter; in het wes- telijk Y 1,610,167 kub. meter. De kanaaldijken in het Wijkermeer en het westelijk Y waren in aanleg over 26,053 meter lengtetot A. P. opgetrokken over 25,733 meter lengte (269 in Pebruarij) en voltooid over 18,111 meter lengte (322 in Pebruarij). Zijkanaal D NauermKanaaldijken in aanleg over 2560 meter lengte (150 in Pebruarij); id. boven water over 2275 meter lengte (265 in Pebruarij); id. voltooid over 439 meter lengte. Zijkanaal E WestzaanGebaggerd 4489 kub. meter (1150 in February). Kanaaldijken in aanleg over 936 meter lengte; id. tot A. P. op getrokken over 495 meter lengte (225 in Pebruarij); id. voltooid over 25 meter lengte. Zijkanaal F (Halfweg). Gebaggerd 374,146 kub. meter (5930 in Pebruarij). Kanaaldijken in aanleg en tot A. P. opgetrokken over 9878 meter lengte; id. voltooid over 4767 meter lengte (97 in Pebruarij). Droogmakerij I (Wijkermeer). Gemaakt 11,640 meter lengte ringsloot en ringkade, 14,040 meter lengte togt, 39,000 meter len gte bermsloot, 64,000 meter lengte kavelsloot, 26,700 meter lengte heinsloot en 18,523 meter lengte polderweg. Het noordelijk en zuidelijk deel van den polder was op het eind van Pebruarij elk tot 2.30 meter beneden A. P. afgemalen. De permanente stoomwatermolens zijn geregeld in werking. Voltooid 4 houten bruggen. Droogmakerij II (Westelijk Y, bezuiden het hoofdkanaalenbewes- te/i het zijkanaal naar Halfweg). Van de kanaaldijken om dezen polder, lang 11,360 meter, waren op 1 Pebruarij zoo goed als vol tooid 10,700 meter lengte, en boven water de ovenge 660 me ter lengte. Bovendien gemaakt 5259 meter lengte ringsloot, 3400 meter ring kade, 11,570 meter lengte togt, 43,000 meter lengte bermsloot, 60,000 meter lengte kavelsloot, 65,000 meter lengte heinsloot en 14,418 meter lengte polderweg. De afmaling werd met tijdelijke hulpmiddelen voortgezet. Water- stand op het eind van February 2.95 meter beneden A. P. De fundering van den permanenten stoomwatermolen is voltooid. Voorts 162 kub. meter metselwerk (42 in Pebruarij). Aangebragt 3.165 kub. meter hardsteen (1.665 in Pebruarij). Droogmakerijen IF) V en FI (westelijk Y benoorden het hoofdka naal, en bewesten de Voorzaan.) Van de kauaaldijken om dezen polder, lang 10,39 meter, waren op 1 Maart in aanleg 10,271 meter lengte (150 in February); boven water 9545 meter lengte (490 in Pebruarij) en ongeveer voltooid 3093 meter lengte (293 in February). Gebaggerd 4240 meter lengte togt. Wijders 700 kub. meter onder zijkanaal D, tot latere plaatsing van den aan te brengen grondduiker en 2000 kub. meter ontgraving voor den put van den stoomwatermolen. Oranjesluizen. In Pebruarij werden geschut1 bark, 1 brik, 8 sehoeners, 5 kofschepen, 112 raderstoombooten, 168 schroefstoom- booten, 2475 tjalken of pramen, 1346 visschersvaartuigen en 15 andere vaartuigen; te zamen 4131. Vorige maaud 2895. Totaal in 1874 7026 sehepen. Jaar 1873 86,753; jaar 1872, na de opening der sluizen op 18 Maart, 70,395. Totaal generaal 164,174 sehepen. Of Nederland lene provincie aan zal winnen een twintigste in grootle toeneemt, en een honderd duizend zielen aanwint bij zijne landelijke bevolking, is dunkt mij eene zaakdie zich de landbouwers in het algemeen aan moeten trekken. Tot dus ver kan men daarop niet roemen. Men weet wel dat er een ontworpen plan is en leest, zoo om de jaar twee drie eens in de courant, dat dit nog niet geheel opgegeven is, zelfs dat de Regeering zich er mede bemoeit; maar de alge- meene indruk dien de zaak bij de leeken in het vak van droog- maken en inpolderen gemaakt heeft, is tooh dat zulk eene onderneming te groot is om niet een luchtkasteel te blijven, en dat het tijd verbeuzelen is om zich met zulke hersenschim- men in te laten. Dat waterstaatsmaunen er over redetwisten en het als een vraagstuk opgeworpen hebbenom zich in het plannen maken te oefenen mogen wij landbouwers gaarne zien maar voor ons is het zaak om maar buiten het spel te blijven. Het is waar dat er in der tijd ook zoo gedacht werd toen de Haarlemmermeer uitgepompt zoude wordentoen men besloot om ruim een ton goud van slaatswege aan de spoor- wegen te besleden, en toen men begon te haspelen over het droogmaken van het IJals gevolg van de doorgraving van Holland op zijn Smalst. Het schenen alien zaken die maar aan de mannen van 't vak te bedisselen moesten overgelaten worden. Waar zou 't geld vandaan komen Vanwaar de materialen het rijshout om iets te noemen, dat bij alle groote werken in ons waterrijke land onontbeerlijk is? Vanwaar de arbei ders, zonder een onbereikbaar hoog opdrijven derdaghuren? Vanwaar de Ingenieurs nu onze lieden zoo iets groots nog nooit ten uifvoer hadden gebragt? Dus maar weer ingedom- meldGemakkelijker is het, om de kat nit den boom te zien, om af te wachten of er iets van komen zal. Van zelf moeten de Heeren toch weer bij ons, boeren teregt komen, wanneer die werken, eenmaal tot stand gebraataan den landbouw gevraagd wordt om renle te bezorgen van het bestede kapitaal Bij het voorgestelde droogmaken van de Zuiderzee gnat 't weer den ouden weg ten opzigte der deelneming van het pu- bliek, van de landbouwers in de eerste plaals: wier zaak't niet is. Wel heeft men, door het uitgeven van plannen en kaarten, door het benoemen van beoordeelaars over het voor- stel, door het levende woord en aanschouwelijke voorstelling der zaak van een paar apostels der grootste ondervinding, ge- zocht nu het algemeen daarvoor in beweging te brengen; maar wie durft er beweereu dat dit gelukt. is? Zou de voor weinig weken vernieuwde poging al weder in het water vallen? zou die geen petitie-storm bij den landbouw opwekken waardoor wetgevende en uitvoerende magt gedrongen wierden om tot het uitvoeren der droogmaking van de Zuider zee te besluiteh? Zou de waarlijk grootsche gedachte geene algemeene geestdrift opwekken, om den Koning in staat te stellen tot het vieren van zijn zilveren feest op eene wijze zooals nog nimmer zulk een koninklijk feest gevierd is, door het uitvaardigen der wet, die het vaderland met eene provincie zoo groot als geheel Zeeland vermeerdert? Er is een boekje uitgekomen en alom voor eene enkelen gulden te verkrijgen juist geschikt om die geestdrift op te wekken. De Gebr. van Langenhuijsen in den Haag hebben uitgegeven „Hoe staat liet toch met de droogmaking van de Zuiderzee De inhoud,-opgehelderd door eene uiistekend fraaije kaart, geeft op die vraag ten antwoorddat thans hot oogenblik ge- kornen is om tot het droogmaken te besluiten. 8edert het plan in 1S66 door Beijerinck ontworpen en door Stieltjes uitgewerkt is, heeft dit de vuurproef van herhaalde beoordeelingen door commissien van onze eerste deskundigen oudergaan. Grondig beoordeelden wat de bijzonderheden aangaat herhaaldelijk gewijzigdis het plan thans verklaard uitvoerbaar te zijn door mannen te bezadigd en te goed be- kend met dergelijke zaken, dan dat men zich een oogenblik bevreesd zoude behoeven te maken, voor eene te iigtvaardige te enthusiaste beoordeeling. De zaak i9 in dit werkje zoo duidelijk voorgesteld dat iedereen zotider in het minste water- staatkundige te zijn getuigen moet dat de Zuiderzeeop de liier voorgestelde wijze, droog te maken is; dat wij zoo 176000 hektaren bouwland kunnen aanwinnen en gelegenheid geven aan 100,000 landbouwers om aan de kost te komen. Voor 25000 vverkpaarden zal er veldarbeid te verrigten vallen, in zoo ver die niet door 1000 stoomploegen vervangen worden, terwijl 40,000 melkkoeijen met 20,000 schapen daar tevens hun voedsel kunnen vinden. De fraaije en duidelijke kaart, die bij dit werkje gevoegd is, toont met een oogopslag aan, dat de mogelijkheid van droogmaken uiet twijfelachtig is, nu men dit niet op de geheele Zuiderzee wil toepassenmaar alleen op het gedeelte dat bezuiden de 1 ijri van den IJsselmond op Urk en Enkhuizen ligthierdoor wordt alzoo de IJssel buitengeslotenen hem ver- oorioofd om voort. te gaan met het vergrooten van het Kamper Eiland, tot dat wij, de San overgebleven Zuiderzee, voor onze achter-kleinkinderen in vette kleilanden zullen hebben veranderd. Vervolgens wordt, door een groot polder-en boezemkanaal met hooge dijkende groote vlakte in onderseheiden kleinere polders verdeeld waardoor achtereenvolgens onderdeelen van het reuzenwerk gereed zullen komen, en dus het bebouwen ook achtereenvolgens kan ondernomen wordendaarbij is ge- zorgd dat de Zuiderzee, tot het vervoer naar en van Amster dam, door vaarten en over spoorwegen vrij wat beter zal zijn dan tegenvvoordig. De bodem is naauwkeurig onderzocht. Verre- weg het grootste gedeelte bestaat uit eene kleiklaag van een me ter en raeer dikte, de ons Nederlanders welbekende polderklei die gedurende eene eeuw veroorlooft te oogsten zonder te mesten. Moge de uitvoering ook 124,000,000 gulden kosten en zestien jaren arbeids vordereneen eerste koolzaad-oogst kan 40,000,000 gulden daarvan terug geven. Wij hebben in de laatste jaren vrij wat ondervinding opge- daan bij inpolderingen en droogmakerijenen behoeven niet bevreesd te zijn dat er bokken geschoten zullen worden, die de voltooijing van het werk zouden in den waagschaal stellen. Sedert Douw de doorgraving van Holland op zijn Smalst voor- stelde en Leeghwater „de Edele, wijze en Voorzienige Heeren Staten van Holland en zijne Hoogheid den Prins van Oranje" aanspoordehet Haarlemmermeer droog te maken, tot op den tijd dat die werken ondernomen zijn, heeft men zich derde-halve eeuw bedacht. Het droogmaken van de Zuiderzee zal vroeg of laat gebeuren. Laten wij toonen in deze eeuw van stoomkracht, spoorwegen en kunst van kapitaal scheppen tot uitvoering van groote werkenhooger te staan dan onze bedachtzame vaderen ennu de mogelijkheid der uitvoering bewezen is, geen tijd verloren doen gaan en niet de eer der uitvoering overlaten aan het nageslacht. Tegen een gedeelte van het ontworpen planmoeten wij ons echter ten sterkste verzetten. De uitvoering behoort vol- strekt niet aan concessionarissen overgelaten wordenmaar de natie moet de zaak regtstreeks door de Regeering doen verrigten. Er dient geen penning verloren te gaan noodig tot bet verkrijgen van de gelden door concessionarissenmaar de staat moet de zaak ten uitvoer te brengenzooals die ons staatsspoorwegne.t heeft tot stand gebragt. Mogt dit een mil- lioen of wat meer kosten, hetgeen echter nog te betwijfelen valt, zoo is de natie ook zeker dat het werk goed en dege- Ijjk tot stand kome en dat geen speculeeren met aandeelen, ge- knoei met geldschieters en gedreigde bankroeten van onder- nemers eeD smet werpen op de volvoering van deze echt na- tionale onderneming. De ontwerpers van het plan, de aanvra- gers van concessie, verdienen vbrstelijk beloond te worden wegens het doen der eer3te stappen en het openen der oogen aan het volk van Nederlandmaar de zaak is te grootsc'h om die tot eene geldelijke speculatie te verlagen. Wanneer de staat de ondernemer isvervallen alle angstvallige berekeningen van het waarschijnlijk te verkrijgen voordeel. Want dat de staat, regtstreeks hoogstwaarschijnlijk en zijdelings zonder den min- sten twijfel, verbazend groot voordeel van de onderneming te wachtefn heeft, zal geen verstandig man betwisten. Wat verlangt gij nu van ons lezers van het Maandblad hoor ik u vragen. Schaf u het boekje aan herlees dat een paar maalhang de kaart tegen den wand zoodat er telkens uwe oogen op vallen, leg nan uwe huisgenooten uit waarom t hier (e doen is, en toon dan dat gij met Leeghwater in- stemt toen bij de Overste Bewindhebbers" verzocht „hierin een weinig te speculeeren en mede helpen handhaven eendrag- telijk te zamen met goeden raad en daad om dit groote treffelijke, heerlijke en lofbaarlijke werk eens bij de hand te nemen en, met Gods hulpe, te mogen bedijken en voltrekken." Staking. [Overgenomen uit liet Maandblad voor den Nederlandschen Landbouwer.) Een zaak, welke het publiek nog al heeft bezig gehouden, werd 24 Maart jl. voor de arrondissements-regtbank te's Hertogenbosch be- bandeld. Het gold niet minder of meer dan het toedienen van een half bierglas jeneverbitter aan een driejarig knaapje, eu wel met doodelijken afloop voor het kind. Deze strafzaak, die aanvankclijk groote proportien dreigde aan te nemen, althans zoo men de berigten der dagbladen mogt gelooven, werd bij de behandeling ter teregtzittiug tot beperkter afmetingen terug gebragt; desniet- temin moge deze procedure een les zijn voor zooveel onvoorzigti- en, die zonder nadenken aan kinderen sterken drank laten gebrui- en, iets dat in vele opzigten zoo gevaarlijk is. Uit de onder eede afgelegde getuigenissen ter openbare teregtzittiug bleek het volgende Nabij het kanaal te Schijndel bevindt zich een steenbakkerij, waarlangs een zestal woningen voor de arbeiders. Een dezer werk- lieden, C. genaamd, een overigens oppassend huisvader, had een drie jarig zoontje, Arnoldus. Onder de arbeiders bestond een gebruik om op verschillende tijdstippen voor gezamenlijke rekening jenever of bitter te_ doen^halen; een van hen ging dan'met de fleschronden schonk ieder een glas in." Velen hadden de afkeurenswaarde ge- woonte om wanneer er nog eenige droppels in het glas waren overgebleven, ze door dem driejarigen Arnoldus te laten uitdrinken, die langzamerhand verzot werd op sterken drank; zelfs de vader af, in voege voorsckreven, jenever of bitter aan het kind. Voorts leek ook, dat het knaapje reeds herhaalde malen in beschonken toe- stand naar huis moest worden gedragen. Toen op 3 February jl. weer volgens gewoonte jeneverbitter was ekocht voor de arbeiders, ging een hunner, S. genaamd, met de esch en een bierglas rond, om in te schenken. De jeugdige Ar noldus, hopende zijn deel te krijgen, volgde hem op den voet steeds om drank vragende. S. schonk in gedachten het bierglas ruim halfvol met bitter en liet dit door het knaapje uitdrinken. Kort daarop viel het kind bewusteloos neder en moest naar huis worden gedragen De spoedig ingeroepen hulp van den plaatselijken geneesheer mogt niet baten; hevige stuipen verergerden de ziekte, en daags daarna volgde de dood. Twee dokters, die de lijkschouwing hadden bewerk- stelligd, verklaarden eenstemmig, dat, zoowel blijkens de versckijn- selen, kort voor den dood waargenomen, als naar hetgeen bij de lijkschouwing zelve was gebleken, het overlijden door jeneverver- giftiging was veroorzaakt. De voorzitter der korrektionele kamcr bragt in kernachtige be- woordingen den beklaagde, alsook' den vader, onder het oog, hoe verkeerd - zij het dan ook zonder kwade bedoeling - zij hadden gehandeld, door aan een nog zoo jeugdig knaapje sterken drank toe te dienen, waardoor het hoogst waarschijnlijk, al ware het in leven gebleven, toch voor de maatsckappij zou zijn veeloren geweest; imrners, bij een dergelijke opvoeding zou er niet veel meer dan een liederlijke dronkaard van gegroeid zijn. De officier van justitie rekwi- reerde schuldigverklaring aan het wanbedrijf van manslag door on- voorzigtigheid, strafbaar gesteld bij art. 319 Code Penal, en veroor- deeling tot een cellulaire gevangenisstraf van drie maanden. Den 31 Maart jl. deed de regtbank uitspraak, en veroordeelde 8. tot eene cellulaire gevangenisstraf van veertien dagen. Mijne geliefde Echtgenoote, J. VAi\ RLAADEREN, be- viel door Gods goedheid heden van eene DOCHTER. Haarlemmermeer21 April 1874. J. G. SCHOIVE. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Haarlemmermeer Gelet hebbende op Art. 264 der Wet van den 29sten Junij 1851 Staatsblad N°. 85), Brengen ter openbare kennisdat het door hen voorloopig vastgestelde KOHIER van den H00FDELIJKE1V OMSLAG, voor het loopend Dienstjaar, gedurende veertien dagen, en wel van Maandag den 27 April tot en met Maandag den 11 Mei aanstaande, ler Secretarie dezer Gemeente voor een ieder ter lezing zal nederliggen. En zal deze worden afgekondigd en aangeplakt, waar zulks te doen gebruikelijk is. Haarlemmermeer, 21 April 1874. Burgemeester en Wethouders voornoemd J. W. LANTZENDORPFERBurgemeester. EGGINKSecretaris. De KIP was g'econsnmeerdalvorens er verden- teing van dolheid bestonil, daar hij soms weer achter dezelve liep. Dan nog wensch ik den Publicateur mot betrek- king zijner laatste Phrase, de beoefening in Mattheus VI, vers 14 en 15 uitgedrukt. ten Huize van W. VAN RIEMSDIJKaan den Nieuwen Weg naar de Haarlemmermeer, bij de Draaibrugten overstaan.van den Deurwaarder A. GLASER, des voormiddags ten 11 ure, van; 5 beste Kalf-Koeyen, 2 gelde Vaarzen 3 I'hiIcen 20 Sefiapen voorts f Tilbury op Veeren, 1 Wiarretje op Veeren, alsmede t FiarnMellteminer# en verdere Boeren- en Bouiv- gereedsehappenen eindelijk Palen, Beuren, Ko- ts{jnen en hetgeen meer ten Verkoop zal worden aangeboden. Zij, die in deze Verkooping eenig VEE of GOEDEREN wenschen bij te voegenvervoegen zich bij W. VAN RIEMS DIJK voornoemd.

Weekblad van Haarlemmermeer | 1874 | | pagina 2