liaiHlbouw, De Wereld-Tentooiistelling' te Weenen. nader ouderzoeken alvorens te beslissen? Het is te hopen. Maar dan is tocb een eenigzins grondiger onderzoek gewenscht dan v. R. op pag. 16 aan de hand doet. Vlak nabij en zelfs in Rijnland zijn centrifugalen te vinden van de meest gere- norineerde makers. Waarom zou men niet naar de oeconomie dier werktuigen onderzoek doen? Voor het oogenblik weet men daaromtrent nog te weinig, maar waarom zou Rijnland, ten hehoeve van een zeer groot algemeen belangniet met hun eigenaars of gebruikers in overleg treden en uit degelijlfe proeven zieh de kennis versehatfendie zoo gewenscht is? Duizenden zullen dergelijke proeven misschien kostenmaar wat beteekeut zulk een uitgaaf voor eem, nu het de oplossing geldt der vraag of voortaan per jaar veel meer duizenden al of niet verspild inoeten worden. En als de uitslag van zulke couscientieus genomen proeven voor centrifugalen gunstig is dan hopen wij die werktuigen te Katwijk te zieu toepassen. Is de uitslag ongunstig, dan kunnen de leveranciers van centrifugalen altijd nog beweren dat het fabriekaat van heden zoo veel beter is dan het be- proefde. Maar daaraan zal Rijnland dan wel geen groote waarde hechten. Het is volraaakt zeker dat de Katwijksche hevelcentrifugalen onvoordeeliger moeten zijndan bij voor- beeld de in hun soort zoo voortreffelijke centrifugalen te Schellingwoude. Geen Lid van de Pomprad-Vereeniging Z. M. heeft goedgekeurdby besluit van 11 February 1874, n°. 25, het reglement voor de Landbomovereeniging gevestigd te Veendam. Het doel dezer Vereeniging is het be- vorderen van den vooruitgang van landbouw en die takken van nijverheid, welke daarmede in verband staan. De mid- delen om dit doel te bereiken zijn: a. houden van vergade- ringen tot het doen van mededeelingen en het bespreken van zaken van onderliug en algemeen belang; b. het lezen van tijdsehriften en andere werken, welke over land- en tuinbouw en veeteelt handelen c. het ondernemen en ondersteunen van zaken, die het doel der vereeniging kunnen bevorderend. het houden en ondersteunen van tentoonstellingen van land- huishoudelijken aard; e. het aankoopen en beproeven van minder bekende werktuigen, zaaizaden en gewassen of wat ook kan strekken tot opbeuring van de takken van nijverheid door de vereeniging voorgestaanf. het voorstaan daar en waar het noodig is van de belangen van landbouwveeteelt en tuinbouw. door C. (Overgenomen uit het Utrechtsch Prov. en Stedelyk Lagblad.) DE LANDBOUW. (Vervolg en Slot, zie N°. 14.) Met de tweede Londensche wereldtentoonstelling is de land- bouwindusrie eene nieuwe fase ingetredenvan toen af is het gebruik van nieuwe werktuigen meer algemeen geworden. En- geland is de bakermat dezer werktuigen daar werden ze ont- worpen, vervaardigd beproefd, algemeen in gebruik genomen en naar het vasteland verzonden. Van dien tijd af hebben een aantal agenten zich beijverd om den invoer van nieuwe werk tuigen in ons te land bevorderlijk te zijngebrek aan handen- arbeid heeft er toe medegewerkt, om het gebruik van Engel- sche werktuigen meer algemeen te maken. Zij hebben den landbouw groote diensten bewezen, daardoor nieuw leven in het landbouwbedrijf en meer lust bij beschaafde menscben op- gewekt, om aan de landbouw-werkzaamheden deal te nemen de landbouw wordt nu wetenschappelijk en fabriekmatig be- oefend, het is een edel bedrijf, waarin men nuttig voor zich zelven en voor de maatschappij werkzaam kan zijn. Er zijn nu sedert dien tijd tien jaar verloopen en de ver- beterinven aan de werktuigen zijn zoozeer toegenomendat men die met verbazing, rnoet aanschouwen; men zou welligt meenen, dat het toppunt der volkomenheid bereikt was, en toch is dit hier evenmin het geval, als met alle andere werk tuigen op deze tentoonstelling. Een bewijs daarvoor levert het verschil in zoovele werktuigen, daar vereenigddie tot hetzelfde doel moeten dienen; en nu moge het waar zijn, dat verschil in den aard van den grond en de gewoonte der ar- beiders invloed heeft op den vorm der werktuigen toch zouden bijv. zaai-, maai- en dorsch-werktuigeu alien dezelfde zamen- stelling hebben, wanueer 66a vorm als de beste algemeen er- kend werd. Van den gewonen ploeg af tot den stoomploeg toeis er nog veel te verbeteren heeft men eerst sedert kort den krachtmeter aangewendom de deugdzaamheid van den ploeg te beoordeelen en daardoor gevondendat bet nuttig effekt slechts de helft bedraagt der aangewende kracht: dan is het toch duidelijkdat zelfs dit eenvoudige werktuig nog veel te wenschen overlaat. De stoomploeg, om hare kostbaar- heid nog slecht3 voor .enkele groote grondeigenaren bruikbaar moet nog veel verandering ondergaaneer dat men algemeen van de voordeelen der stoomkultunr gebruik kan makenkon men slechts eene minder kostbare kracht in toepassing bren- genbijv. die van verwarmde lucht, dan zou daardoor het gewigt van het stoomwerktuig verminderd en zijne zamen- stelling veel vereenvoudigd worden. De tijddie zooveel ge- wrocht heeft in de zamenstelling van werktuigenzal welligt ook dit denkbeeld wel tot verwezenlijking brengen. Bij het gezigt van zoovele verzamelingen van landbouw- werktuigen uit alle landen der wereld, moet men het be- jammerendat het voorbeeld der Engelsche en Amerikaansche fajpriekanten niet algemeen gevolgd wordt, namelijk: van zich speciaal op de vervaardiging van slechts eene soort van werk tuigen toe te leggen, in plaats van alles te willen maken; dan zouden de fabriekanten een meer volkomen werktuig kunnen leveren en goedkooper werk maken. Om de meerdere volko menheid der Engelsche en Amerikaansche werktuigen kon men deze uit alle anderen kennen; de laatsten, op de tentoon stelling aanwezig, waren wel duur, maar ook gepolijst en met zilver beslagen 't geen in de praktijk wel niet noodig isen toch voor onze weelderige noordelijke landbouwers welligt veel aantrekkelijks zou opleveren. Aan de eenvoudige yzeren ploegen wordt het geslagen ijzer bijna geheel door gegoten ijzer vervangeu, hetgeen eene besparing in kosten oplevert. Proefnemingen met stoomploegen van Fowler en met ver- schillende maaiwerktuigen werden buiten de stad Weenen op de naburige landgoederen Leopoldsdorf en Gutenhof genomen zonder echter voor de praktijk veel nut te hebben opgeleverd zooals de kommissie, die daarmede belast werd, en de door onzen min. van binnenl. zaken benoemde afgevaardigde wel zullen willen erkennen. Van de maaiwerktuigen waren erlS op het proefveld tegenwoordigwaarvan 1'5 uit Amerika. De beste werden bevonden die van Johnston, de Buckeye en die van Warder, alien uit Amerika. De eerste heeft vijf armen die het stroo afleggen, zij is zeer licht gebouwd en zeer zamen- gesteld. Bij deze proefnemingen werd geen krachtmeter ge- bruikt, hetgeen alleen genoeg gezegd is, om weinig waarde aan het oordeel der jury te kunnen hechten; het afleggen van het stroo was bij de laatste zeer gebrekkig; gedurig hoopte het zich op; de Buckeye deed het beste werk. De maai- machine van Mac-Cormiek, door Burgess en Key te Londen geleverdkuunen wij bij ervaring aanbevelen, ze heeft weder ?ene verbetering ondergaan door dien zich bij den vingerbalk vijf halmen-opheffers bevindendie bij gelegen graan voorkomen dat de machine daarover heenschuift. Er zijn nu werktuigen, die op voldoende wijze de schoven binden. Die van Wood heeft een doek zonder eind die het graan op een yzeren bak legt, waarop het geheel werktuige- lijk met ijzerdraad gebonden wordt; het is zeer vernuftig uitgedacht. De locomobiel van Clayton Shuttleworth voor dorschwerk- tuigen blijft altijd de beste van alle Engelsche fabriekaten. De firma heeft er nu in den tijd van 16 jaar reeds 13,000 naar alle deelen der wereld afgezonden hetgeen zooveel zeggen wil, als dat ze uitmuntend werkt; zij legt zich dan ook speciaal op de verbetering van dit werktuig toe. Ze is van het beste, zoo veel mogelijk gesmeed ijzer gemaakt, en het mangat zeer groot, om den ketel zoo veel doenlijk schoon te houden. In noordelijke landen bijv. Rusland en Hongarije kan het zijn nut hebben om het stroo te gebruiken als brandstof voor locomobieleu bij het dorscheu; bij ons te lande kan dit wel niet in aanmerking komentenzij om zich uit eene oogenblik- kelijke verlegenheid te redden. De Engelschen hebben aan bet verlangen der Russen voldaan en hnnne locomobielen ingerigt om met stroo gestookt te kunnen worden, volgens eene uit- vinding van Schemiott; deze heeft een ijzeren bak aan den vuurhaard bevestigdwaarin het stroo tusschen twee walsen voortbewogen wordt, de walsen hebben eene poeliedie met de krukas verbonden is. Te Weenen heeft men bij den agent van Shuttleworth aldaar met dezen toestel proeven genomen. Een stoomwerktuig van tien paardenkracht verbruikte 180 kilogr. stroo in 47 minuten of 23 kilogr. per uur per paardenkracht en in plaats van stroo 3 kilogr. steenkolen p. uur p. pk. men had dus 8 kilogr. stroo noodig voor elke kilogr. steen- kool, zoodat men 10% van het uitgedorschte stroo voor de beweegkracht moest verbruiken volgens die berekening leverde in Oostenrijk het gebruik van stroo als brandstof een voor- deel op en was men er zeer mede ingenomen. Aan de dorschkast zelf heeft men nog eene verbetering aan- gebragt, waarbij het graan niet daarin gestoken, maar een- voudig op de kast geworpen wordt. Dit is eene uitvinding van Wilder, die reeds in Engeland Duitschland, Rusland eu Oostenrijk in gebruik is en op elke dorschmachine kan aan- gebragt worden. Op die kast bevinden zich daartoe vijf strooschudders en een werktuig, dat de stroobanden losmaakt; deze schudders brengen het graan naar den dorsch-trommel. De uitvinder noemfc als voordeelen: winst van handenarbeidgelijkmatige voeding, onafhankelijkheid van trage of slechte arbeidersen geene ongelukken of verstoppingen meer, zoodat hij vertrouwt, dat binnen weinige jaren deze inrigtingdie bewezen heeft goed te kunnen werken, algemeen in gebruik zal zijn. De Engelsche inrigtingenzoowel locomobiel als dorschma chine, hebben het voordeel dat ze niet alien een nummer heb ben maar dat ook alle deelen daarvan nog iy. bet bijzonder genommerd zijn, zoodat bij beschadiging of breking dadelijk een ander nieuw stuk uit de fabriek te verkrijgen is, door het nommer op te geven van de machine en van het gebroken of be- schadigde deel. De vooruitgang in den landbouw blijkt voornamelijk uit de voortbrengselen van het land. Het akkerbouw-ministerie in Oos tenrijk had monsters daarvan van dit land in een paviljoen ver- zameld. Hoe leerrijk die verzamelingen op tentoonstellingen ook mogen zijn moet daaruit nooit de toestand in het land van afkomst worden opgemaakt. Meestal vindt men toch daaronder monsters op bijzondere wijze verkregendie aan den eigenlijken landbouw vreemd zijn; ook was niet alles nieuw, ten minste niet de 200-jarige wijn uit Rusland in fiesschen met dikke schimmel overtrokkenwaarvan men zegt, dat men er die in weinige weken zelf op kan fabriceeren. Zuidelijk Rusland voor- Damelijk de Krimlevert meer wijn op dan geheel Duitschland. De Russen weten echter de geheele hoeveelheid zelf te kon- sumeeren. Behalve in de drie gebouwenin het vorig schrijven ver- meld, waarin de landbouw-werktuigenen het paviljoen van het Oostenrijksche ministerie waarin Oostenrijksche landbouw-voort- brengsels waren tentoongesteldhad men te Weenen nog in zeer sierlijke paviljoenen partikuliere verzamelingen van groote land- eigenaren, waarvan wij slechts vermelden die van den Prins van Zwarzenberg, bevattende de voortbrengselen van zijne lan- derijen en bosschen in Hongarije, die zoo uitgestrekt zijn dat zich daarop bevinden en hem toebehooren 23 brouwerijen 4 suikerfabrieken1 olieslagerij1 stoommeel- en broodfabriek 28 houtzagerijenwaarvan 5 met stoomkracht, 4 steenbakke- rijen en kalkovens, 3 hoogovens en 4 smederijen. Moge al van den staat geeischt worden, dat hij het landbouw-onderwijs als- mede den goeden afzet der landbouw-voortbrengselen bevordere en dit laatste niet gering achte; aan groote landeigenaren komt de taak toe, om kleine landbouwers voor te gaan in eene goede bebouwing van den grond en in de oplossing van moeijelijke vraagstukkendie zich voortdurend daarbij voordoen, voorna melijk bij de kultuur en verwerking van handelsgewassen als raeekrap, vlasbeetwortelenkoolzaad en vreemde graan- soorten, waarbij met een voordeelig gebruik van mest hooge opbreDgsten te verkrijgen zijn. In dit opzigt zijne groote land eigenaren bevorderlijk aan de ontwikkeling van den landbouw. Opmerkelijk is het, dat likeuren nog gerangschikt werden onder de voortbrengselen van den landbouw en dat zeker geen artikel op deze tentoonstelling beter gerepresenteerd werd dan dit: uit alle landen in het noorden en het zuidenuit Oost en West, van Russen en Mohammedanenuit Weenen en uit Amsterdam waren likegren ingezonden. Het gebruik daar van neemt sterk toe; een afschaffer moest de tentoonstelling doorwandelende onaangenaam aangedaan worden wanneer hij dien helschen drank met prachtige etiketten zoo aanlokkend, zoo verleidelijk tentoongesteld zag. De landbouwwerktuigen uit Frankrijk waren blijkbaar van de Engelschen nagemaakt: het aantal kleine dorschwerktuigen uit dat land getuigde vau kleine boerenerven. Blijkblaar is de landbouw in het land zeer vooruitgegaanhet welk daar voor namelijk te danken is aan een afzonderlijk ministerie van land bouw enhandel, hetwelk onder meer, door het geven van gel- delijke bijdragen, nuttige verbeteringen in den landbouw aan- moedigt. Onder de landbouwvoortbrengselen van Italie bevond zich een worst, die niet minder dan 88 kilogr. woog. Uit Zwitserland had men veel melkboter en kaas ingezonden, van een aantal kleine boerderijen maar graan en wijn te huis gelaten. In het departement Nederland der tentoonstelling merkte ik vier verzamelingen onzer landbouwvoortbrengselen opuit den Haarlemmermeer, van de Hollandsche Maatschappij van landbouw, uit de Overbetuwe van de Geldersche Maatschappij van landbouw, uit l^oord-Holland van de vereeniging Hollands Noorderkwartier en uit Zeeland van den heer van den Bosch hoofdzakelijk verzamelingen van graansoorten. De Maatschappij tot bevordering van vlas-industrie in Rotterdam zond. exemplaren van llollandsch, Zeeuwsch in zout water geroot en Friesch vlas en uit den Beemster rag men een aantal goed geconser- veerde Edammer kaasjesuit eene nieuwe fabriek met stoom kracht gedgevenvan de heeren W. Sluis en J. Stuit. De exploitalie van het Helena-veen, bij 's Boschzond deugde- lijke turf in. Slechts een landbouw-werktuig was er uit ons land te vinden een karnwerktuig van den heer Voorbijtelte Bergen op Zoom. De landbouw-litteratuur was weinig, maar goed vertegen- woordigd, door twee jaargangen der Landb. Ct. van dr. L. Mulder. Van onze bloembollen-kultuur was niets ingezonden. Uit ds boomkweekerijen van Boskoop en omstreeken eene verzameling geconscrveerde vruchtenvan H. C. Boer en vruchtboomen der Pomologische-Vereeniging aldaar; die vereeniging verkreeg daarvoor eene eervolle vermeldingterwijl aan andere natien verschillende medaljes werden verleend. De beste tentoonsteller van bloemen was niet in ons landhet land der bloemen- kulluur te vinden, maar in Belgie. De uitgever van het maand- blad Illustration Horticolede heer J. Lindente Gentzond, uit zijne groote etablissementen aldaar en te Brusselkostbare palmboomen en dracaeuen en ook minder kostbaredie meer in het bereik van iedereen blijven en niet minder schoon zijn, als: azalia's, rhododendrumsfuchsia's en rozenwaarmede de tentoonstelling opgeluisterd werd. Ik vermeldde reeds, dat de Nederlandsche landbouw-nijver- heid te Weenen slecht vertegenwoordigd werd, en in het ver- leenen van bekrooningen aan het ingezondene is men boveu- dien karig geweest. Er waren ruim 50 Nederlandsche inzen- ders van landbouw-artikeleu en daaronder met goede inzen- dingen die ik in dit kort verslag niet vermelden kan; daar van zijn 9 inzenders bekroond terwijl het aantal bekrooningen in het algemeen uitgereikteen derde gedeelte van het aantal bedraagt. Portugal zond van zijne landbouwvoortbrengselen hoofdza kelijk zijn wijn in; oude portwijndie ons deed watertanden jammer dat men de beschimmelde fiesschen slechts van buiten leerde kennen. Die wijn groeit op de hellingen der bergen die het Dourodal omzoomen, naraenlijk van de grenzen van Spanje tot aan de rivier de Douro. De jaarlijksehe opbrengst is 50 millioen liter, een tiende gedeelte der hoeveelheid wijn, die geheel Portugal opleverten voornamelijk zijn weg in En geland vindt. „01d Port" is het genot van een Engelschman, onverschillig of hij in Indie, in Kanada, of in zijn vaderland woont De tentoonstelling van paarden en rundvee mislukte 11. najaar te Weenenomdat ze naar het algemeen oordeel in verkeerde handen was gevallen en praktische lieden daarover niet geraadpleegd waren. Van 1424 September 11. werd te Weenen het internati- onale kongres voor den landbouw gehouden onder voorzitter- schap van den minister van Landbouw. Deze had eene cir- kulaire aan de buitenlandsche mogendheden gezonden, waarin het denkbeeld ontwikkeld werddat in den laatsten tijd de gedachte meer levendig wordt aan een gemeenschappelijk zamen- werken voor de algemeene belangen. In den landbouw is men er ook van teruggekomen om zich te isoleerende talrijke vereenigingen en kongresseu getnigen daarvan. Volgens de algemeene opvatting moeten die zich uitstrekken tot buiten het vaderland en internationaal worden. Dit is de oorsprong van bovengenoemd kongres, waarop gewigtige vragen over de wijze van bebouwing van het land, die een of meer landstreken gemeen hebben behandeld moesten worden. Daartoe geschiedde aan de verschillende gouvernementen de uitnoodiging om per- sonen daarheen af te vardigendaarbij is men naar o. i. een verkeerden weg inslagenniet geschikt om tot praktische op lossing van verschillende kwestien te gerakenwant het is niet aan te nemen, dat gouvernementen bekend zijn met personen, die deze vraagstukken weten op te lossen. Beter ware het dat ook dit kongres voor iedereen toegankelijk ware geweest, die zich sterk voelde om in die gemeenschappelijke vraagpun- ten licht te geven. Hiermede besluit ik mijne opmerkingenomtrent de land- bouwindustrie op de Weener wereldtentoonstelling. Snelpers-Drukkerij van Bonga C°. Amsterdam.

Weekblad van Haarlemmermeer | 1874 | | pagina 6