- 80 f Haarlemmermeer. Bij den Burgerlijken Stand zijn aangegeven van 29 April tot 5 Mei 1874. Landlbonw. fi em en Kile EBerigten. 3ugczcmbcu. Mijnheer de Redacteur! BnHHHHHHHHI In de afgeloopen week is de landbouwer W. van Doom, alhie gewoond hebbende, bij bet verhuizen, tengevolge van het hollen der paarden, met zijn buik op den krommen dissel gevallenenna een eind vvegs raedegesleept te zijnonder den wagen geraakt, waardoor bij zeer ernstige en gevaarlijke verwondingen heeft bekomen. Na in levensgevaar te hebben verkeerd bevindt hij zich nn in een meer gunstigen toestand. Een tweede op den wagen zittend peraoon is er mede afge- vallen, en heeft eenige hoewel niet gevaarlijke verwondingen aan zijn hoofd bekomen. Maandag jl. is het 2-jarig kindje van A. van den Oever, wonende sectie P P, terwijl de ouders afwezig warenin het vuur gevallen en zoodanig verbranddat het nog denzelfden dag aan de bekomene brandwonden is overleden. Weder een voorbeeld voor menige huismoeder om wat meer toezigt over hare kinderen te houden. GEBOREN: Jannetje, dochter van J. Vorst en A. Gans. Johanna, dochter van C. Spijker en M. de Boer. Jan Maarten, zoon van J. van de Geer en P. van der Sluijs. Maarten, zoon van W. Steenbeek en T. Robijn. Pieter, zoon van J. Tensen en P. Ellerbroek. Arie, zoon van A. van Gulik en N. de Jong. Alida, dochter van C. Wezelenburg en C. Kwakkenbos. Wilhelmina, dochter van H. Boot en J. Blees. Pieternella, dochter van J. van der Groef en J. van der Voet. Aafje, dochter van J. Lelieveld en M. Koolhaas. Cornells, zoon van K. Ak- kerman en K. Jonges. Machiel, zoon van C. van de Metering en M. Kamerman. Willem, zoon van W. Berkhont en C. Meulekes.Antonia, dochter van P. J. Janbroers en T. van Leenwen. Jan, zoon van C. de Jong en E. Sol. LEVENLOOS GEBOREN2 kinderen van R. C. Krijger en G. van Puffelen. OVERLEDEN; Jantje Paskal, oud 61 jaren wed. van Stk. Edering. Krijn Vinke oud 66 jaren, gehuwd met M. Op en Neer. Antonie, oud 6 weken, zoon van A. Vis en L. Kaptijn.Megchelina Johanna, oud 8 maanden, dochter van J. L. van den Hoogen en J. Lntnboo. Aafje, 1 dag, dochter van J. Lelieveld en M. Koolhaas. ONDERTROUWD K. Schuurman, met A. B. Knaap. J. van Wil- ligen, wedr. met H. H. Dijkhof wed. W. Wakker, met G. de Vries. G. van den Oever, met A. Brouwer. GEHVWDS. Tesselaar, met A. Stoop. L. van den Kommer met G. Zoet. A. Panis, met C. Heij. Een onzer lezers vestigt onze aandacht op het volgende lied, voorkornende in de Zevenaarsche Courant. Wij nemen het als feestgave daaruit over, en veroorloVen ons den naam der dichteresons door den inzender medegedeeld en die in Haarlemmermeer zoo goed klank heefter voluit onder te plaatsen. Wijze Wien Neerlandsch bloed. Komt, Nederlanders, zingen wij Met opgewekten geest; Heft aan den feestzang vrij en blij, Want onze Vorst viert feest. Ylecht in den krans, bij knop en bloem, Het Zilver rein en sehoon, Want WILLEM drocg met eer en roeni De Nederlandscbe Kroon Dat altijd voor d'Oranje Vorst Het hart in Neerland sla! Voor WILLEM rijz' uit aller borst De bede, vroeg en spa Zijn Yoorzaat bleef in tegenspoed Steeds Neerlands volk getrouw, En menig slagveld droop van 't bloed Der helden van Nassau Ja, WILLEM, Ja! U eeren wij Als Vorst in Nederland. Behoud nog lang de Heerschappij, Gezegend door Gods hand Voer Neerland steeds tot glorie aan, Strekk' dengd haar tot behoud, En word dan eens d' Oranje-vaan Versierd met groen en goud. i Mevrouw J. Ouwersloot, geb. Ameksfoordt. Als eene bijzonderheid meldt men onsdat door de wed. Kerdijk te Haren reeds den 27sten April j. 1. klaver is ge- wonnen, die toen reeds de lengte bad van 12 oude duimen. Voor zoover bekend is, zijn in den loop der week van 26 April tot qn met 2 Mei j. 1. in de provincie Noord-Holland 13 runderen uithoofde van longziekte outeigend en afgemaakt, nl. 5 te Haarlemmermeer, 3 te Heiio, 1 te Landsmeer, 2 te Sloten en 2 te Wijk aan Zee en Duin. nachtvorsten wel wat geleden, doeh het nadeel zou grooter zijnzoo het vochtig weder was geweest. Sneek, 5 Mei. De toestand der landerijen was over het geheel gunstig; de muizen hebben nogtans veel schade aan het nagras gedaan. De veestapel lieteenige gevallen van longziekte uifgezonderd, niets te wenschen over. 6 Mei. In de laatste dagen zijn bij den veehouder A. D. Boersma onder IJsbrechtum 9 koeijen wegens longziekte afgemaakt. Haarlem, 4 Mei. Op de heden hier gehouden paarden- markt zijn de volgende prijzen toegekendvoor het beste paard, inlapdsch rasoud 6 jaren, aan den heer J. de Boer, te Wateringen; idem oud 5 jaren, aan den heer P.Enthovente Haarlemmermeer; idem oud 4 jaren, aan den heer N. J. Tm- mink, te Haarlemmermeer; voor het beste span paarden, buitenlandsch of gekruist ras, van 4 tot 6 jaren aan baron van Verschuer, te Heemstede; voor het beste paard van buiten landsch of gekruist ras, aan baron van Verschuer, te Heem stede; voor het beste zadelpaard buitenlandsch of gekruist ras, van 4 tot 6 jaren, aan G. J. A. A. baron van Heem- stra, te 's Gravenhage. Aan den heer J. Ph. Dollemante Heemstede, is een aanmoedigingsprijs geschonken voor zijn span inlandsche paarden van 5 jaren. De prijzen voor paar den van buitenlandsch of gekruist ras van 6 en 5 jaren zijn niet toegekend. Ameronjreil4 Mei. De vruchtboomen en sommige veld- gewassen hier en daar in den omtrek hebben vqn de laatste Graafscliap Zntphen3 Mei. In de laatste jaren hebben wij zeer weinig kersenappelen en peren gehad. Het liet zich voor een goede week aanzien, dat dit jaar 187 4 ons ruime vergoeding voor het ondervonden gemis zou schenken doeh, helaasdoor de nachtvorsten der vorige dagen is deze zoete hoop grootendeels vervlogen, daar zjj veel schade aan de vruchtboomen hebben veroorzaakt. Als wij nu maar verder van die vorsten bevrijd mogteu blijvenzou nog wel wat te- regtkomen, maar met de heerschende noorden-en oostenwinden valt er in het geheel niet op te rekenen. Door de Friesche Maatschappij van Landbouw en Veeteelt is een wedstrijd met grasmaaiwerktuigen uitgeschreven met prijzen voor de mededingendenbestaande uit 150, f 100 en f 30; voor hen, die buiten bet rijk wonen, zal f 20 reis- geld vergoed worden. Zooals bekend is, wilier) velen trachten zich vrij te maken van de Hannoversche grasmaaijers Wwier hulp tot dusver in den booibd&w altijd noodig was. Vandaar dat men tracht den Hollandschen werkman zoover Nte brengen dat hij in vaardigheid niet meer voor" den buitenlander be- hoeft onder te doen. Uit het Noorden des lands meldt men, dat de landlieden door de vele nachtvorsten der laatste dagen besloten hebben, de zomergarst niet te laten staan. Ook de zwarte of presi- dentshaver heeft zoodanig geleden, dat de jonge uitspruitsels slap en verflenst op den grond hangen. Dalfsen30 April. Perziken- en abrikozenboomen hebben van de nachtvorsten veel geleden; men hoopt dat appelen-en perenboomen minder schade geleden hebben, doordien de wind noordelijk was, welke, volgens zeggen van deskundigen minder nadeelig is dan zuidewind en vorst. TwellO29 April. De hovenier W. Bloemink albier heeft gisteren de eerste nieuwe aardappelen van den kouden grond aan den koning verzonden. Iloorn30 April. Op de groote voorjaars-koemarkt van heden werden aangevoerd ongeveer 3000 stuks vee; de markt was zeer levendig, de prijzen waren hoog. Het Staatsblad n°. 36, bevat de wet van 16 April 1874 tot iudeeling der bedijkle en drooggemaakte of eerlang droog te maken gronden in het Wijkermeer en het Westelijk IJ met de daaraan gelegen wateren bij de gemeenten Velsen, Bever- wijk, SpaarndamAssendelft, Haarlemmerliede en Spaarn- woude, Westzaan en Zaandam. Weenen, 1 Mei. De Wiener Zeitung meldt: „Volgens officieel telegram del" Hongaarsche regering hebben de vrucht boomen en de beetwortelen in het grootste gedeelte van Hon- garije doot de vorst merkelijk geleden; het zaad echter is weinig beschadigd. In ieder geval zijn de geruchtenvolgens welke de hoop op een goerfen oogst vervlogen isoverdreven." Parijs5 Mei. De nachtvorsten hebben eenigemaar geene den oogst bedreigende schade aan den wijnstok toegebragt. Het uitzigt op den graanoogst is uitmuntend. Naar wij vernemen, zal het regement schutterij te Amsterdam met de staf- eu de hoommuziekaan den intogt van Z. M. den Koning in de hoofdstad op 11 dezer deelnemen. Het zal ten 1 uur geschaard staan van het Spoorwegstation langs den Haarlemmerdijk tot aan de Brouwerstraat. Het station van den Rijnspoorweg aldaar zal feestelijk ingerigt worden tot de ontvangst des Keizers van Rusland. Uit 's Hertogenbosch wordt gemeld, dat te Hedel een huis totaal is afgebrand. Dit huis was nabij het spoor gelegen, en dewijl de brand zich openbaarde nadat even te voren de trein was voorbijgegaan is het niet ouwaarschijnlijk dat de brand door het vuur van de locomotief veroorzaakt is. Dit is reeds de tweede maal dat dit huis een prooi der vlammen werd. Het hnisgeziu van v. W. te Zaandam heeft in den avond van den 3 dezer in groote ongerustheid verkeerd. Het 6-jarig zoontje was onna- speurlijk verdwenen meu dacht dat het in de Zaan was verdronken en men deed reeds onderzoektoen het berigt kwam dat het met de boot te Amsterdam was aangekomen en zich veilig in het Commissariaat van Po- litie aan de Oudebrug aldaar bevond. Het kind is onder geleide met de boot van daar teruggekomen. Dezer dagen wordt bij den Rijnspoorweg ingevoerd het zoogenaamde ^fip-systeem, daarin bestaande, dat op scheidingswegen, zoo als te Harme- len en Breukelen, de trein onder het doorrijden in tweeen wordt verdeeld, zoodat de voorste wagens geen oponthond ondervinden en het losgelaten achtergedeelte door remrning spoedig tot stilstaau wordt gebragt. Dit sys- teem berust op een nieuw uitgevonden mechaniek van losmaking die op behendige wijze most bestunrd worden. Een 11-jarige jongen te Lochem die opzettelijk uitgegaan was om vogelnestjes uit te halen, is uit een hoogen boom gevallen en kort daarop aan de gevolgen van den val overleden. Een treffende gebeurtenis. Dingsdag-avond werd eene vrouw, welke beschuldigd was beschonken te zijn, naar de politie-wacht te Louden ge bragt. Den volgendcn ochtond werd zij door den overheidspersoon ont- slagen, met de waarschuwing zich in het vervolg beter te gedragen. Om- streeks twee ure na den middag zag men haar met eenige andere vrouwen zich weder naar eene herberg in de nabijheid begeven. Zij gebruikte eene hoeveelheid sterken drank en toen hoorde men haar zeggen u Ik werd gisteren-avond opgesloten omdat ik beschonken was maar moge God mij met stekeblindheid slaanals ik dronken was". Onmiddellijk nadat zij deze woorden had genitbevond men dat zij blind was. Te Yelp nabij Grave, is brand ontstaan hij Joh. Gilles herbergier en landbouwer.' De brand woedde zoo hevig dat in weinig tijds bet ge- heele gebouw met scbuur en stalling een prooi der vlammen werd en van den inboedel sleehts zeer weinig kon gered worden. Een paardtwee koeijen drie kalveren en vier varkens kwamen in de vlammen om. De schade wordt op p. m. 7000 geschateen en ander was voor f 4800 tegen brandschade verzekerd. Uit Wildervank wordt gemeld, dat eenige weken geleden aldaar eene vrouw is verdronken dien ten gevolge werd haar woonkamertje op 1 Mei op nieuw verhuurd. Zij die het gchuurd badden kouden nu op htm cemak verhuizen. Ze hadden deze week de woniug schoongemaaktturf en mobilair er in gebragt en wilden dit een en ander regelen en de bed- den in orde maken toen de moeder bemerkte dat onder de bedstede niet goed schoongemaakt was. De dochter schreef dit aan de muizen toe de moeder wilde het naschoonen en daartoe het zaud onder een hoogliggenden vloer wegvegen. Eensklape uit zij een gil; de dochter ijlt verschrikt toe, gjjzij vonden een trommeltje met rijksdaalders tot een netto be- dra»'van'/ 100. Beiden vielen in onmagtde huren, het gerucht verne- rnende lieten spoedig eene dochter van de vroegere, verdronkcne bewoon- ster kornen, welke niet in het minst Schrikte maar het trommeltje met den achat eenvoudig mede naar huis nam. De nieuwe bewoners waren daardoor zoo ontsteld dat zij na van den eersten schrik te zijn beko- menhun turf en mobilair bet huis weder lieten uitbrengenen het nu niet wilden bewonenuit vrees dat de oude vrouw er zal spoken. De eigenaar is er met een deurwaarder naar toe geweestdoeh het baatte niets de zaak scheen nu eenmaal niet pluis. Daar ik van scheikunde geen verstand hebheb ik het stuk van den heer Amersfoordt: Over de handelawaarde der Liernursmestvoorkornende in N°. 16 van het Weekblad van Haarlemmermeer aan een deskundige ter lezing gegeven met verzoek mij te vvillen mededeelen of hetgeen de heer A. ten aanzien van mijne bemesting schrijft, waarheid zon kunnen zijn, Ik ontving daarop het volgende antwoord dat ik hier in zijn geheel laat volgen Op awe vraag, of de in het, door u mij toegezonden Weekblad van Haarleminermeer gedane opgaven omtrent uwe bemesting met hetgeen daar Liernursmest genoemd wordt juist zijnen, zoo als daar wordt beweerd de kapitaalswaarde van het land door uwe behandeling zou verminderengeloof ik dat ik u gerust kan stellen althans ten aanzien van het geen de schrijver van dat stuk als hoofdzaak schijnt te be- schouwenzoodat daarmede dan ook zijn aanval begint n,a- melijk met de stikstof. A1 ware het ook dat de door u ge bruikte mest niet meer dan 4,03 gramm. stikstof per liter bevat (hetgeen nog bewezen moet worden omdat die opgave niet op eene feitelijke analyst van de door u gebruikte mest berust) en de opbreugst, die door u van dat land geoogst wordt, meer stikstof bevat dan er door de mest wordt opge- bragt (waarop insgelijks nog al wat af te dingen valt, dewijl Boussingault het stikstofgehalte van haver sleehts op 17,7 k°. in plaats van 19,2 k°.en van haverstroo op 2,7 k°. in plaats van 4 k°. per 1000 k°. opgeeft) dan bewijst dit nog vol- strekt niet dat het land door dien oogst stikstof verliest, en ik kan naauwelijks gelooven dat de schrijver van dat stuk die over landbouw-scheikunde nu en dan schijnt te lezen werkelijk meent wat hij schrijftomdat hij daardoor het be- wijs zou leveren dat hij niet weet dat de bodem behalve door mest, ook nog langs andere wegen stikstof in den vorm van salpeterzure en salpeterigzure ammoniak ontvangt. De atmospheer bevat daarvan namelijk afwisselendesoms niet geringe hoeveelheden die met regen en daauw neerslaan. En hoewel door naauwkeurige analysen is aangetoond dat de stik stof der atmospheer niet direct bijdraagt om het stikstofge halte der planten te vergrooten zoo geschiedt dit toch indirect door tusschenkomst van het ozon hetgeen voor den planten- groei van zeer hooge waarde is. „De on dekker dezer stofwaarover ik mij thans niet ver der kan uitlaten, omdat mij dit te ver van het onderwerp uwer vraag zou afieidenSchoenbein, ontdekte later dat bij elke verdamping van water in lucht die ozon bevat (en de atmospheer van het platte land is nooit zonder) salpeterigzure ammoniak gevormd wordt. „Bij de verdamping van water van de oppervlakte der bla- deren en van de oppervlakte des bodemsontstaat dus sal peterigzure ammoniak. Hoeveel Dit kan niemaud bepalen dewijl het afhangt van de hoeveelheid ozon die er in de at mospheer is en van de hoeveelheid water welke er verdampt. Ik beweer daarmede niet dat stikstof houdende mest voor kul- tuurgewassen nutteloos is, ik geloof zelfs dat het een uit- muntendeja noodzakelijke factor is om groote graan-oogsten te verkrijgen mits de overige gegevens voor vruchtbaarmaking ook voorhanden zijn. Ik wil hiermee maar alleen betoogen hetgeen ik hierbnven zeide: Fat het onmogelijk is om te bewij- zen, dat, indien door den oogst meer stikstof van het laud ver- wijderd wordt dan door de mest er op gebragt is, dat land daardoor verarmt. „Er was eens een tijd en dit is nog niet zoo lang gele den, dat het leger der agrologen in twee groote, vijandelijk tegenover elkander staande, kampen gescheiden was. „De eene partijvoorstanders der stikstof-theoriebeweerde dat alleen stikstof houdende stoffen eenige waarde als bemes- tingsmiddel bezaten. De andere daarentegen, hechtle aan stikstof als bemestingsmiddel volstrekt geen waarde en schreef alle bemestend vermogeu aan den invloed der minerale be- standdeelen toe. „Merkwaardig is dienaangaande wat Liebig (wiens naam ook nog door den schrijver van het bedoelde st'uk geciteerd wordt en waaraan hij dus nog al waarde schijnt te hechten) in zijne Agricultuur Chemie, van pag. 253278 schrijft. „Latere onderzoekingeu hebben bewezen dat beide partijen gelijk of liever ongelijk hadden. Het is namelijk gebleken dat beide stoffenstikstof zoowel als minerale bestanddeelen voor bemesting noodzakelijkmaar voor alle planten niet in even groote hoeveelheden noodzakelijk zijn. „Wat nu verder beweerd wordt, dat uw land door uwe wijze van behandeling aan kali en phosphorzuur zou verliezen verwijs ik alweer naar het begin van mijn antwoord name lijk: dat niemand weet hoeveel gij er op gebragt hebt want de door u gebruikte stof is niet onderzocht. „Overigens kan ik hierbij nog den volgenden stelregel in de landhuishoudkunde bijvoegen „Hetgeen de bodem verliest door kultuur, ontvangt hij terug 1°. door bemesting; door hetgeen in den bodem zelf wordt voortgebragt door verwering van daarin aanwezige onoplosbare mine rale bestanddeelen en 4°. door de atmospheer. „Bij n°. 1 hangt alles af van de zamenstelling der mest. „Bij n°. 2 heb ik het oog op humus en ammoniak afkom- stig van groene bemesting of van de overblijfselen van op het land geteelde gewassen. „N°. 3. Door verwering kan alleen de grond verbeterd worden wanneer daarin nog voor verwering vatbare minerale stoffen aanwezig zijn. „Is dit het geval bij den onderhavigen bodem? Ik durf niet zoo beslissend spreken als de heer A., omdat^ik uw grond niet beb onderzocht; doeh waarschijnlijkheiden wel eene groote waarschijnlijkheid, zegt ja. Waarom niet evenzeer in uwen grond als in de meeste andere gedeelten van den Haarlemmermeerpolder? Het tekort aan kali en phosphorzuur, waarvan de heer A. spreekt, doeh dat verre van bewezen is, kan misschien bieruit ruimschoots vergoed worden. Alleen 2°. 3°.

Weekblad van Haarlemmermeer | 1874 | | pagina 2