1874. Vrijdag, 15 Mei. No. 20. VAM AAN LANDBOUW, GEMEENTE- EN POLDER-BELANGEN GEWIJD. Vijftiende Jaargang. Stoom-Dorschmachine, met Wilder's Zelfvoeder. Haar 1 em mer meer Gemeenteraad van Haarlemmermeer. Prijs van het A±>onnement: in het Jaar6.- Prijs der A_dvertentien van 10 regels 75 Cent, elke regel meer 12'/a Cent. Bii den Burgerlijken Stand zijn aangegeven van 6 tot 12 Mei 1874. Postkantoor te Haarlemmermeer. 4. Dirk Zitting van Donderdag den 26 Maart 1874. HAARLEMMERMEER. Prijs van een enkel Nommer 15 Cent. ALLE TOEZENDINGENREDAKTIE EN UITGAVE BETREPFENDE, te adresseren aan VAN BONGA C°.te Amsterdam. tJiterl{Jk Woenadag. Groote Letters worden naar hare plaatsruimte berekend. Op bladz, 443445 van het „Joarnal of the Royal Agri cultural Society of Engeland(volume 8, part. IIn®. XVI London, John Murray, Albemarle street) vermelden de keur- meesters voor de stoomdorschwerktuigendie op de tentoon- stelling te Cardiff in 1872 mededongen het volgende, door de bovenstaande afbeelding opgehelderd: „Behalve de geldprijzen, werd een zilveren medaille toege- kend aan de heeren Clayton en Shuttleworth, voor hunne „Wil- ders" zelfvoeder, op de dorschmachinen°. 4951 van den catalogus, aangebragt. Om dezen toestel volledig te beproeven werd deze machine door bet Uestuur uitgekozen om genoeg- zaam stroo te dorschen ten einde alle stroo-opbeffers van klasse IV in het werk te kunnen stellen. De bijgevoegde afbeelding toont de inrigling van den zelfvoeder. Hij bestaat uit vijf schudders, A A, die door een er onder geplaatste gebogene as in werking worden gebragt en veel ge- lijken op de gewone strooschuddersdie hier niet zigtbaar zijn. De bovenste vlakken van de voederschudders zijn voorzien van uitgetande houten lattendie de schoven naar den dorsch- trommel brengen, nadat de banden zijn doorgesneden. De schoven worden daardoor allengs geheel losgeschud, voor dat zij bij den hoed, B komen, die den dorschtrominel overdekt en het wegvliegen van graan en stof belet. Voor de opening van dezen hoed is de verstelbare hark, C, geplaatst. Deze hark regelt de voeding der machine bijzonder goed. Gedurende de proefneming werdenom die zoo moeijelijk mogelijk te maken, geheele schoven, waarvan de banden niet losgemaakt waren, op den zelfvoeder geworpen. Zij werden bijna altijd zoo lang door den hark tegengehouden tot dat deze den band losgeslagen had en dan bragt hij het graan meer dan half uitgespreid in den trommel. Wanneer daarentegen de schoof- banden goed doorgesneden waren kon een gewoon arbeider de machine even regelmatig voeden als de meest geoefende voeder op de gebruikelijke machines dit kan doen. De korte ijzeren stang, D, verbindt een krukop het eene einde der dwarsstang van den hark geplaatst, met de gebo gene as van de schuddersAen wordt zelf in beweging gebragt door een riem zonder eind, aan de achterzijde van de machine, die op hare beurt in beweging komt door de gebogene as van de lager geplaatste gewone strooschudders. Deze riem loopt op een vaste en losse riemschijf. De hand- vatten, E E, die gemakkelijk door den voeder bereikt kuonen wordenstellen den bestuurder in staat om den riem van de losse op de vaste riemschijf te brengen en daardoor den voe- dingstoestel onmiddellijk uit het werk te zetten. De vijf voederschudders worden aan hunne bovenste en uiterste einden door heen en weder wiegerfde sehakels gedragen. De kruk-as, die aan de, zich het digtst bij den trommel bevindende uiteindeneene beweging van 12 /2 centimeter geeft, is op de afbeelding niet te zienmaar hare plaats is door E aangednid. De octrooihouder van deze belangrijke uitvindir.g is de heer Wilders, een huurboer van Croxton Kynil te Grantham, en dezen mag men wel er mede gelukwenschendat hij in de praktijk een vraagstuk heeft opgelostdat van de eerste in- voering der dorschmachines af, de aandacht van uitvinders heeft bezig gehouden. Er gebeuren zoo dikwijls ongelukken door de gewone wijze van met de hand te voeden dat er waarschijnlijk weinig dorsch machines zijn, die nog nooit letsel aan de werklieden, welke er mede omgingen, veroorzaakten. Een dorschtrommeldie 1000 keer per minuut ronddraait, moet onvermijdelijk ieder ligchaams- deeldat hij te pakken krijgt, geheel verbrijzelen. Alle an- dere inrigtingeudie tot nog toe werden uitgevondenom dit gevaar te voorkomen of te verminderenfaalden in het verschaffen van eene geregelde voeding aan de machine en de meesten waren zoowel lastig als kostbaar. Bij deze inrigting wordt alle gevaar voor meuscbenlevens of voor ledematen wer- kelijk geheel weggeuomende machine regelmatiger gevoed en ten gevolge daarvangeschiedt zoowel het dorschen zelf, als het zuiveren en sorterenbeter dan bij het voeden met de handterwijl met eene onbeduidende vermeerdering der ver- eischte stoomkracht het werk van een arbeider geheel bespaard wordt, daar de man, die de banden lossnijdt^ de schoof tevens achter op de voederschudders plaatst. De hoed over den trommel voorkomt verspilling, daar geen enkele graankorrel uit den trommel weg kan spatten. De prijs (nu 240) met inbegrip van het octrooi-regtis ook niet te hoog en met geringe kosten kan deze inrigting op iederen vorm van dorschmachine aange bragt worden." Wij hopendat het bovenstaande aan alle belanghebbenden een juist denkbeeld van Wilder's zelfvoeder zal hebben gegeven en voegen hier nog bijdat wij voor eene vereeniging van landbouwers in het Oldambt uit Clayton en Shuttleworth's fa- briek een loeomobiel en een zelfvoedende dorschmachine be- steld hebben, die op de tentoonstelling teWarffum, 1619 Julij zal werken, zoodat men dan hier ook practisch nader kennis er mede zal kunnen maken. GroningenApril 18 74. Boeke Huidekoper. Tot predikant is te Abbenes (kerkelijke gemeente Kage) door stemgeregtigde manslidmaten der gemeente beroepen de heer P. J. Mouton, cand. te Utrecht. Van Abbenes.is ve'rzuimd bekend gemaakt te worden, dat ile predikbeurten sedert de inwijding van het Kager kerkje niet meer elken Zondag, maar geregeld om den anderen plaats hebben. GEBORENCatharina, dochter van K. Janszen en G. Lamboo. Ma ria Agatha dochter van N. Stokman en C. van Leeuwen. Jan zoon van S. van Geest en K. Kool. Cornelia Johanna, dochter van J. Bon- gers en J. de Vos. Antjedochter van J. van der Pol en A. Eijk. Johannes, zoon van K. de Haan en K. Blaauw. Jan, zoon van J. Stok man en D. Lutkenhuis. Anna Cornelia, dochter van A. van der Wa- teren en E. Misset. Theodorus zoon van A. Rijkers en T. M. Schui- lenburg. Huigzoon van J. Baartman en A. C. Huij. Cornelia, dochter van C. Hommels en G. S. van Eks. Susanna Catharina, doch ter van J. H. Hulscher en E. C. Holscher. Cornelia, dochter van J. de Zee en P. van der Pligt. OVERLEDENAlida, oud 22 maanden, dochter van A. van ilea Oever en L. van der Pol. -Willem, oud 3 maanden, zoon van A. Maarse en C. de Vos. Bartholomeusoud I maand, zoon van B. van 't Riet en G. Boele. Gerritje, oud 2 jaren dochter van A. van Gellekom en G. Komen. Jan, oud 6 dagen, zoon van C. de Jong en E. Sol. Jacob Molenkamp, oud 32 jaren, gehuwd met G. Kerkhoven. Rut van Beek, oud 46 jaren, gehuwd met M. Schrader. ONDERTROUWD: J. D. van der Werff met C. de Jong. S. C, Kardol (wednr.) met M. de Poorter. A. Elsinga met K. Brouwer T. Bakker met F. J. de Bie. C. Westbroek met T. Blom. GEHUWDR. van der Snee met K. van der Heijden. A. de Wit met G. Beets. P. Persoon met L. van Bavel. LIJST VAN BRIEVEN DIE, DITHOOFDE VAN ONBEKENDHEID DEB GEADRESSEERDEN, NIET BESTELD ZIJN KUNNEN WORDEN. Kautoor van Vertrek. 1. P. Rinkel, Nieuwer-Amstel. 2. J. Haagoort, Hoog- made. 3. van der StamWilhelminadorp. 4. Wed. van Beusekom, Sprang. Kantoor van Aankomst. 1Paulus Meijir. 2. P. Haster. 3. Kors. Nederhorst. 6. H. Klevank. StatiBtieke opgaaf van het Bijks-Telegraafkantoor te Haarlemmermeer. Gedurende de maand April werden verzonden87 berigten naar het binnenland waarvan 80 naar kantoren van het Rijk en 7 naar kantoren van bijzondere Maatschappijen werden overgeseind. Opbrengst: berekend naar den maatstaf van 90 binnen- landsche berigten en 1 buitenlandsch. Verdeeling naar hunnen inhoud21 handels- en scbeepvaart- berigten5 dagbladberigten en 61 stuks van gemengden aard. Van 6 berigten werd het antwoord betaald en 1 berigt werd gedeeltelijk met de post verzonden. Ontvangen werden 82 berigten waaronder 1 buitenlandsch. ==aaa Voorzitierde Heer J. WLantzendorffer. De Vergadering wordt geopend des voormiddags ten tien ure. Tegenwoordig, bij den aanvang der zitting, 8 leden, zijnde de heeren: Scbone Amersfoordt, Knaap, de Jong Klapwijk, Kuiper, van Vuuren en Bultman; terwijl, onder en na de lezing der notulennog ter Vergadering zijn gekomen de heeren: Timmermans, Dorbeck Buis en 't Hooft. Afwezig de heeren: Tensen, van Riessen en de Breuk. De Secretaris leest de notulen van 12 Februarij 1874, welke worden goedgekeurd. De heer Timmermans zegt, dat hij in de vorige Vergade ring niet kon tegenwoordig zijn, wegens een sterfgeval, en om die reden daarvan ook geen kennisgeving heeft kun nen geven. 1°. Aan de Vergadering wordt medegedeeld het navolgende a. de provinciale bladen van 1874, n°. 10 tot 19; b. Brief van Gedeputeerde Staten van 11 Maart 1874, n°. 50, houdende toezending van een afschrift van het Koninklijk Be- sluit van 1 Maart 11,, n". 3, waarbij aan deze gemeente voor een tydvak van vijf jaren vrystelling wordt verleend van de verpligting tot oprigting eener burgerschool; c. dat het onderhoud der wegen is gegund aan M. van Daalenvoor 225 en de beplantingen bij de scholen enz. aan K. J. Baarsen, voor 193; zijnde beide de laagste inschrijvers d. het door de Plaatselijke School-Commissie ingezonden ver- slag omtrent den toestand van het lager onderwijs in deze ge meente over 1 873. A1 deze mededeelingen worden voor kennisgeving aangenomen. 2°. Aan de orde is de benoeming van een Gemeentelijken geneesheel- en verloskundige voor wjjk 5. Door Burgemeester en Wethouders is als zoodanig voorge- voorgedragen de beer J. den Dooren van Roojente Melissant. Met algemeene stemmen wordt bovengenoemde tot gemelde betrekking benoemd om zoo mogeljjk den 1 Mei 1874 in functie te treden. Voorls wordt besloten om op nieuw sollicitanten op te roepen voor de betrekking van Gemeente-geneesheer in wijk 2. 4°, Wordt overgegaan tot de benoeming van Gemeente- Vroedvrouwen. Door Burgemeester en Wethouders zyn voorgedragen Voor de standplaats de Lijnden, mejufvrouw Jacoba Jot, te Haarlem, en voor de standplaats Abbenesmejufvrouw Marike Meijer, van Nieuwer-Amstel. Met algemeene stemmen worden beiden als zoodanig be noemd, en de in-functie-treding bepaald op 1 Mei 1874 of, zoo mogelijk, vroeger. 4°. Gaat men over tot de benoeming van vijf leden voor de Commissie van toezigt over de Teekenscholen. Voor het te benoemen vijfde lid zijn door Burgemeester en

Weekblad van Haarlemmermeer | 1874 | | pagina 1