1874 Vrijdag, 29 Mei. AK 22. VAN AAN LANDBOUW, GEMEENTE- EN POLDER-BELANGEN GEWIJD. Vijftiende Jaargang. Haarlemmermeer. Landbouw. N:// Prijs van Let A_bormemenl: in het Jaar6. Prijs der Advertentien van 16 regels 75 Cent, elke regel meer 12'/a Cent. BQnland. Bij den Burgerlijken Stand zijn aangegeven van 20 tot 26 Mei 1874. AANBESTEDINGEN. GEVEILDE PERCEELEN, Een nieuw voeder voor varkens. Over de invcering van de aardnppelteelt in Vlaanderen Het aankweeken vau champignons in Fraukrijk. Kaasfabrieken. HAARLEMMERMEER 1 yf Prijs van een' enkel Nommer 15 Cent. ALLE TOEZENDINGEN, KEDAKTIE EN TJITGAVE BETREFFENDE te adresseren aan VAN BONGA C°.te Amsterdam. ViterlijK Woensdag.) Groote Letters worden naar hare plaalsruimte berekend. Agenda voor de Vereenigde Vergadering van Rijnland te houden op Dingsdag 2 Junij 1874, des namid- dags ten 12 uur, in het Gemeenlandshuiste Leiden, 1. Mededeelingen. 2. Vaststelling van het Gaarderboek voor 1874. 3. Verzoek van Baronesse van Brienen, om teruggaaf van waarborg-kapitaal. 4. Voorstel omtreDt het beschikbaar stelien van gelden voor de opnemingen van boe- zemwateren. 5. Voorstel tot verhooging van den post der Begrooting voor 1874, Hoofdstuk II, Art. 35, Volgn. 60 (Onderhoud der Groote Sluis te Spaarndam.) 6. Voorstel tot verhooging van deD post der Begrooting voor 1874, Hoofd stuk IV, Art. 12 Volgn. 138 (Onderhoud der peilschalen en andere middelen van Waarnemlfig en Seingeving.) Agenda voor de Vergadering van den Gemeenteraad van Haarlemmermeer, te houden op Donderdag 4 Junjj 1874, des morgens ten 10 ure in het Raadhuis. 1. Ingekomen stukken en mededeelingen. 2. Ontslag van den heerSchone, als raadslid. 3. Benoeming van een Voorzitter der Financieele Commissie. 4. Benoeming van Stembureaux voor de verkiezing van een raadslid. 5. Be noeming van de Commissie voor de Sehutterij. 6. Kohier van den Hoofdelijken omslag, met een bezwaarschrift van J. van der llorst. 7. Voorstel tot het aangaan van een tij- delijke geldleening, groot f 10,000. 8. Financieele voor- dragten en Suppletoire begrooting. 9. Benoeming van Hulp- onderwijzers of Hulp-onderwijzeressen voor de scholen n°. 5, 6 en 8. 10. Adres van de bulp-onderwijzers B. van Al- bada en L. Kieviet, om hooger tractement. 11. Adressen van de hoofd-onderwijzers Rijnenberg en Zwetselaar, om hoo- gere toelagen voor kweekelingen. 12. Adres van de ge- neesheeren van der Horst, Bolkestein en van Dorsten. GEBORENMariadochter van J. van Gellekom en C. Legierse. Willem, zoon van J. van Smeerdijk en A. van Leeuwen. Grietje, doch ter van G. Treur en L. de Pater. Gerritje dochter van G. den Rooijen en P. van der Leden. Pieter Hendrik, zoon van B. Dowel en K. Ver- dnijn. Dirk zoon van D. van Wieringen en P. Huisman. Maria Catharina dochter van P. J. Vermunicht en C. Sprangers. Arie, zoon van P. Baartman en C. Abel. OVERLEDEN Jaeob oud 16 maanden, zoon van J. Westmaas en C. van Egmond. Jacobus van Egmond ond 34 jaren gehuwd met M. Poelgeest. Dirk Hendrikoud 3 maandenzoon van J. Molenkamp en G. Kerkhoven. Adrianusoud 6 maanden zoon van W. Heij eu J. Heijstek. Alidaoud 3 wekendoehter van G. Wezelenburg en C. Kwakkenbos. Wilhelmiuaoud 3 wekendochter van H. Boot en J. Bles. ONDERTROl'WD Jacob Splinter met Willemijntje Schaap. GEHUWD G. van den Oever met A. Brouwer. J. D. van der Werff met C. de Jong. S. C. Kardol met M. de Poorter. A. Elsinga met K. Brouwer. C. Westbroek met T. Blom. Door dijkgraaf en heemraden van Amstelland is op 26 dezer, in het koffijhuis de Beerebijtaan den Amsteldijk, in hetopen- baar aanbesteedhet maken van nieuwe sluisdeuren, het ver- nieuwen van een sluishuis en verdere reparation aan de Die- merdammer en Ipensloter sluizen, gelegen in den Zeeburg- en Diemerdijk, onder de gemeente Diemen. Hiervan werd aan- nemer de beer J. Caiman, voor 4880. op Maandag 18 Mei 1874, des middags ten 12 ure, in het lokaal De Brakke Grond, te Amsterdam. N°. 1. Een kamp Wei- en Hooiland o. a., Spieringborner Binnenpoldergemeente Sloten 2275, 100. Makelaar G. v. Steenwijk. N°. 2. Twee kampen Wei- en Hooiland, als boven, tegen den Hoogen- of Spaarndammerdijk2850, 200. Ma kelaar J. de Beurs. N°. 8. Een perceel Gras- en Rietland, tegen het Y, voor- bij Sloterdijk; f 2500. Makelaar M. J. van Engelen. Heppel21 Mei. In 3 koopen elk ad 1000 stukszijn gisteren per spoor naar Duitschland getransporteerd 3000 biggen, door een koopmau van daar in de omliggende gemeenten de WjjkRuinerwold enz. opgekochttegen stevige prijzenalles voor den aanfok van zwijnep in het buitenland. Dalfsen26 Mei. De nachtvorsten hebben aan de peeren- boomen veelaan de appelboomen tot dusver zeer weinig schade veroorzaakt, zoodat, behoudens ergere vorst, de op- brengst voldoende schijnt te worden. Andermaal vernemen wij dat in het naburige Nieuw- leusen twee paarden zijn onteigend en afgemaaktals verdacht van kwade droes. Het is te hopen dat de verspreiding hier- door zal zijn voorkomen. De veestapel geniet in onze gemeente een bnitengewoon goede gezondheid. Het is een zeldzaambeid dat men van ziek vee hoort. In vier weken kwam geen enkel sterfgeval voor. Dit mag hoogst opmerkelijk beeten in een veestreek, zoo tal- rijk bezet. Immers zij wordt op niet minder dan 10,000 koeijen geschat. Borkulo, 26 Mei. Kommissarissen en directeur van het hier bestaande veefonds hebben bepaalddat voor het 16de verzekeringsjaar niet meer dan £6n ten honderd van de ver- zekerde waarde zal worden geheven. Op de internationale tentoonstelling van luinbouw te Florence zijn, blijkens ontvangen telegrafisch berigt, tot beden van de 24 Nederlandsche inzenders reeds 18 bekroond. De gouden medaille verwierven de heeren J. A. Willink te Amsterdam, A. C. van Eeden C°. te Haarlem, G. L. Funke te Am sterdam en J. Noordendorp, mede aldaar. De Zilveren me daille werd toegekend aan de hh. A. C. van Eeden en C°. te Haarlem en C. W. Mieling, te 's Hageterwijl de bronzen medaille verleend is aan de h»eren G. van den Brink, te Utrecht, Wesjner en Mottu, te .AmsterdamW. C. Boer, te Boskoop, E. H. Krelage en Zoon, te Haarlem, A. C. van Eeden enC0., aldaar, Gebr. de Graaff, te Leiden en Becker Scalonge en Michell, te 's Hage. Doesburg27 Mei. De acht schoone trekossenwelkege- diehd hebben bij den grooten optogt te Rotterdamwaren geleverd door onzen- stadgenoot, den heer A. S. Gansen alle uit het graafschap Zutphen afkomstig. Zwollerkerspel, 27 Mei. De kwade droes heeft zich hier bij den heer D. geopenbaard. Twee paarden, die voor/1200 zijn onteigendzijn ter. voorkoming van verdere uitbreiding der epidemie afgemaakt ,en begraven. Texel28 Mei. Heden morgen werden van hier naar de Leidsche markt verscheept 3400 Lammeren, per stoombooten van den heer van Leeuwen, hetgeen een zeldzame drukte opleverde; drie stoombooten werden tot dat einde afgeladen. Yoor zoover bekend is zijn in den loop der week van 17 tot en met 23 dezer in de provincie Noord-Holland 7 run- deren uithoofde van longziekte onteigend en afgemaaktname- lijk 3 te Haarlemmermeer en 2 in elk der gemeenten Lands- meer en Sloten. In het Tijdschrift Be Folksvlijt leest men Er is een nieuw voeder voor varkens in aantocht dat wanneer de prijs overeenstemt met het te verkrijgen voordeel vobrzeker ook voor onze Nederlandsche varkenmesters be- langrijk kau worden. De groote fabriek van Liebig-extract te FrayBentosin de Zuid-Amerikaansche llepubliek Uru guay verkrijgt eene groote hoeveelkeid uitgetrokken vleesch waarmede men geen weg wist, tot dat men op de gedachte kwam om daarvan kunstmest te bereiden. Dit beloonde evenwel de moeite niet, zoo het schijnt; althans men be- proefde vervolgens om daarvan voeder tot het mesten van varkens te maken. Het vleesch wordt fijn gehakt en met lauw water uitge trokken bij een zorgvuldig afschuimen van het vetzoodat men een afval verkrijgt die uit 74 ten honderd eiwitstoffen en 13 ten honderd vet bestaat. Deze wordt gedroogd en gemalen in den handel gebracht, maar terwijl hij bij het uittrekken ook de zouten verloren heeftdie tot het aftreksel zijn overgegaan, moet men niet verzuimen om deze bij bet voeder te voegen. Te Miinchen zijn proeven met dit voeder, zoogenoemden vleesch-mestgenomen, die zeer goed zijn uit- gevallen en onmiddellijk aantoonen dat er het mesten krachtig door bevorderd werd. Van vijf varkensgeboren in Augustus, ontvingen gedurende zeven weken, van den 18den November tot den 31sten December, het navolgenden°. .1 en 2, elk 219 kilogram aardappels10,37 kilogram vleeschmeelen daags 0,016 kilogram kenkenzout, 0,0107 kilogram phos- phorzure soda en 0,0044 chloor-potasium waarbij n°. 1 in gewicht 28 en n°. 2 26 kilogram toenam. N°. 3 en 4 ont vingen elk 209 kilogram aardappels, 10,37 kilogram vleesch meel en daags 0,016 kilogram keukenzout met 0,0123 kilo gram koolzure kalkwaarbij n°. 3 in gewicht toenam 26 en n°. 4 25,5 kilogram. N°. 5 eindelijk genoot alieen 208 kilogram aardappels met 0,016 kilogram keukenzout en nam slechts 12,5 kilogram toe in gewicht. Alzoo hebben 10,37 kilogram vleeschmeelmet de genoemde zouten eene gewichts- toeneming van 13 tot 15,5 kilogram veroorzaakt eene goede ruii voorzeker want het vleeschmeel zal toeh wel niet duur- der zijn dan spek en varkens vleesch. De varkens wogen dan 18 Nov. n°. 1. 25, n°. 2. 27, n°. 3. 25, n°. 4. 25,5, n°. 5. 25 Kg 21 Dec. 5 3, 53, 51, 51, 1 2,5 S. heeft de heer isidoor teirlinck, te Drogenbonk, eenige merkwaardige bijzonderheden medegedeeld in het Tijdschrift de Toekomst. Buiten de Sint Catelijne poort te Brugge lag in 1860 eene kleine hoeve, misschien ligt zij cr nog, die in 1702 bewoond werd door antoon verhulst. Deze had eene groote boeveelheid aardappels aangckweekt en deed daarvan eene koslelooze uitdeeling aan de leden van de Broederschap van Sint Dorothea, eene bloemen- en tuinbouw-vereeniging te Bruggedie de verdere verspreiding ter harte nam. Verhulst had evenwel tegen vele vooroordeelen te kampen. Men wilde, op 't getuigenis zelfs van geleerden en dokters afgaandedie, naar men meende, giftige, allerhande kwaad brouwende Ame- rikaansche Papa's niet aanbouwen. Op de markt te Brugge moest verhulst de boeren dwingen om zijne aardappelen gratis aan te nemen en naar buis te dragen. Velen werden echter ten goede bekeerd, toen zij, in 1718, de soldaten van, het Engelsche leger de Verhulstknollen met smaak zagen gebruiken; doeb het duurde nog tot in 1740 dat men zakken aardap pelen op de markt te Brugge zag aanvoeren. In 1767 meldt men dat de plantonder den naam van Aardperenzeer algemeen in West-Vlaanderen werd geteeld. Daartoe werd ook veel bijgedragen door de abten van Sint Pieters-abdij die de tienden in aardappelen deden betalen, en alzoo hunne boeren dwongen ten goede in te gaau. Toen het volk zag dat de priesters der nbdijhoewel tweemaal daags aardappelen etende, evenwel gezond en vet bleven, volgde dit bet goede voorbeeld. S. De uitbreiding die de teelt der champignons in Frankrijk heeft verkregen is verbazend groot. Zoo bedraagt b. v. de ge- zamenlijke lengte der champignonsbedden te Mery-sur-Oise'niet minder dan 45000 meters, d. i. acht uur gaans. De gemiddelde opbrengst bedraagt per dag 2000 kg. Ook op andere plaatsen zijn groote kweekerijen van dit product aangelegdwaardoor een aanzienlijke handel in dit artikel is ontstaan. Men betaalt ze thans met 60 a 70 cts. te Parijs. Dewijl men aldaar de geheele opbrengst niet kan verbruikenworden ze volgens de bekende wijze van appert verduurzaanrd en in groote boeveelheden naar het buitenlandinzonderheid naar Enge- land en Ruslandvervoerd waardoor aan een groot getal men- schen arbeid wordt verschaft. Men kan de champignons ook met redelijk goeden uitslag in keldersstallen enz.aankwee- kenmaar die in de open lucht gekweekt bezitten den meesten geur volgens de fijnproevers. Als men ze op bedden wil aankweekenmoet men ze aan- leggen op bet noordenbeschaduwd door geboomfe en tegen hevige regenvlagen bescbut, want mien moet ze tegen veel vocht vrijwaren. Zoo noodig moet men dit door eene be- schutting met planken of rijs verkrijgen. Mr. v. E. In Oostenrijk stelt men zooveel beiang in de oprichting van kaasfabrieken dat er in 1871 vijf prijzen uitgeloofd zijn door bet ministerie van landbouw, voor de beste inrich- tingen van dien aard. In 1872 zijn er aan fabrieken in de Tyrolsche Alpen drie prijzen toegekend, elk van 360 gulden en een zilveren eerepenning, aan eene fabriek van 12 deelnemers en 133 koeienmet 700 liters melk dagelijks aan eene tweede van 62 deelnemers en 100 tot 120 koeien met 620 liters; en aan eene derde van 34 deelnemers en 100 koeien met 442 liters. Voor 1873 werden er op nieuw twee prijzen uitgeschre- venelk van 720 gulden en een gouden eerepenning, voor fabrieken, die minstens 550 liter melk daags tot vette kaas verwerkten, en drie prijzen, elk van 360 gulden en een zil veren eerepenningvoor fabrieken van halfvette of magere kaas en minstens gelijke hoeveelheid melk. In Oostenrijk beseft men alzoobeter dan hier te lande dat het maken van fabriekkaas het hoofdtrachten van de melkerij moet zijn wanneer men niet van de markt gedron- gen wenscht te worden. S.

Weekblad van Haarlemmermeer | 1874 | | pagina 1