1874. Vrijdag, 1 A Junij. VAN A AN LANDBOUWGEMEENTE- EN POLDEB-BELANGEN GEWIJD. Vijftiende Jaargang. No. 24. Ilaar 1 emmer meer. JLandtxmw. Gemengde Rerigten. Prijs van het A_bonnement: in het Jaar6. Prijs der Advertentidn van 16 regels 75 Cent, elke regel meer 12/2 Cent. Bij den Burgerlijken Stand zijn aangegeven Zwolle10 Junij. De hooibouwwaarmede reeds binnen weinige dagen hier en in de omstreken wordt aangevangen belooft goede resultaten te zuilen opleverendaarentegen zijn de weilanden door bet aanhoudende drooge weder bijna ge- heel van gras ontbloot, zoodat verlangend naar regen wordt uitgezien; de veldgewassen over het algemeen staan zeer gnn- stig, inzonderheid de aardappelen en tuinvruchten. Appelen- en perenboomen beloven een dubbelen oogst, pruimen daar entegen ziet men niet aan de boomen. www HAARLEMMERMEER ALLE TOEZENDINGEN, REDAKTIE EN UITGAVE BETREFFFNDE te adresseren aan VAN BONGA C°.te Amsterdam. Prijs van een enkel Nommer 15 Cent. Whiter l(jk Woensdag,) Groote Letters worden naar hare plaatsruimte bere'tend. Zondag 14 Junij, des avouds ten 6 urezal in de kerk te Abbenes godsdienstoefening worden gehouden door Ds. P. J. van der Linden, predikant aan den Berg. Te Haarlemmermeer zijn benoemd tot hnlp-onderwijzeressen aan school N°. 5, mejufvr. Jacoba D'huij, van Zierikzee, en aan school N°. 6mejufvrouw Geertruida Maria Beijl van Gouda. Eervol ontslag is verleend aan den hulp-onderwijzer B. van Albada, van school N°. 4, ingaande 1 Augustus 1874. van 3 tot 9 Junij 1874. GEBOREN: Machiel, zoou van P. van Veggel en C. Jansen. Hil- letje, dochter van A. Vermeulen en J. de Vogel. Krijntje, dochter van C. van Zuilen en M. van der Werf. Willem, zoon van D. Schaap en W. Everse. Catharina Jacoba Alida, dochter van L. van der Vlugt en C. H. van Andel. Jantje, dochter van A. Pater en A. M. de Block. Poulina Hendrika, dochter van CL Oldenburg en W. Meulekes, Neeltje, dochter van J. C. Los en M. van der Knijf. Nan, zoon van J. Koster en T.' Ruiter. Willem, zoon van F. Faas en D. Scholtens. OVERLEDENCornells Johannes oud 10 maanden, zoon van H. A. Schoenmaker en C. H. Fertelman. Johannes, oud 4 weken, zoon van K. de Haan en K. Blaauw. Gerardus, ond 6 weken, zoon van J. Bur gers en M. Holla. Catharina Cornelia, oud 8 jaren, dochter van J. van Bentem en F. M. van Deursen. Cornelia Gerdiua, oud 4i jaar, dochter van J. van Gameren en J. Kardol. Marinus, oud 7 jaar, zoon van C. Mosterd en M. Klijn. Pieter Braak, oud 51 jaren, gehuwd met Helena Glandorf. ONDERTROUWD: A. van der Zon met C, van AalaC. GEHUWD J. Splinter met W. Schaap. Feestviering aan School 8. De 29ste Mei jl. was voor de jeugd van schoolwijk 8 een ware feestdag Was de verwachtingmet het oog op de ge- ringe som ons door de Feest-Commissie van Haarlemmermeer toegezonden liiet zeer hoog gespannen, door de bijdragen, die ons van de zijde der ouders toevloeidenmaar vooral door een milde gift van mevrouw de Baronnesse van Verschuer te Heemstede, werden wij in staat gesteld den dag voor de schooljeugd onvergetelijk te maken. Des morgens ten 10 ure waren alle schoolkinderenten getale van rfc 125, aanwezig, uitgedoscht in oranje en voorzien van vaandel of vlag. Met toe3praken en gezang werd het feest geopend, en daarop be- gon het marionetten-spel zijn kluchtige vertooningendie niet weinig bijdroegen om de luidruchlige vrolijkheid der jeugd ten toppunt te voeren. Tot afwisseling werden optogten ge houden, werd gezongen en gespeeld, terwijl de chocolade, krentebroodjestaartjes, koek en broodjes met kaas een gun- stig onthaal vonden. Eerst laat in den avond keerde de vro- lijke jeugd naar huis. Lang voorzeker zal hun dit feest in het geheugen bLijven, als de aanschouwelijke voorstelling van de opregte vreugde over het 25-jarig bezit van een vorst uit het beminde stamhuis van Oranje. Dank aan wie ons tot zulk eene feestviering in staat stelden. De onschnldige vrolijkheid op zoo veel jeugdige gezigten te lezen en op zulk eene eenvoudige wijze aan den dag gelegdis voor den kindervriend voorzeker een waar genot en de groot- ste belooning. Haarlemmermeer, 8 Junij 1874. W. van der Spek. Blokzijl10 Junij. In de nabij gelegene gemeente Blan- kenham veroorzaakt de rups, volgens sommigen de worm, groote schade aan de wei- en hooilanden zoodat enkele gras- landen geheel kaal zijn; algemeen hopen de landlieden op eene fiksche regenbui tot verdelging van dit ongedierte. De Vereeniging tot ontwikkeling van den Landbouw in Hol lands Noorder-Kwartier heeft een wedstrijd uitgeschreven te Anna-Paulowna, op Woensdag 9 September 1874met dorsch- werktuigen, waarbij 14 geldprijzen worden uitgeloofd. Aan werklieden die blijken geven van bekwaamheid om met de werktuigen vlug en behendig om te kunnen gaan zuilen mede prijzen worden toegekend. Aangifte tot mededinging bij den secretaris J. Kooijman Jr. te Winkel. Men leest in de Purmerender Courant„Uit Sloten (N. H.) meldt mendat de aldaar gevestigde afdeeling der Holland- sche Maatschappij van Landbouw den 18 Junij a. s. baar vijf- en-twintig jarig bestaan denkt te vieren, Bij die gelegenheid zuilen een maai-wedstrijdeen harddraverij en andere feeste- lijkheden plaats hebben. Men mag verwachten dat de tegen- woordige voorzitter van die afdeeling, Mr. J, P. Amersfoordt te Haarlemmermeer, niets onbeproefd zal laten om belangstelling voor dit feest op te wekken en het uitmuntend te doen slagen." Gepasseerden Vrijdag zijn uit Duitschland de eerste kersen naar Engeland verzonden en DiDgsdag werden weder 1000 mandjes te Kotterdam van daar verwacht voor de expeditie naar Engeland. Heug-elo(Gelderland)11 Junjj. Het onderlinge veefonds verleden jaar opgerigt, heeft in twaalf maanden tijds 183 stuks runderen verzekerd, tot een bedrag van 20.740. Het eerste opgemaakte boekjaar sluit met een batig slot van 329.71. Het XVIlIe Nederlandsch Landhuishamdteundig Oongres zal gehouden worden te Zierikzee den 23, 24, 25 en 26 Junij e. k., onder het bestuur van de hh. Mr. B. W. A. E. Baron Sloet tot Oldhuis, eere-voorzitter; Mr. J. Moolenburghvoor zitter; Mr. J. P. N. Brmerins, le secretaris; Mr. J. A. Bol- le, 2e secretaris; J. van der Vliet, penningmeesterJhr. W. M. H. de Jonge; Jhr. W. van CittersH. G. Mulock Houwer J. Hoogenboom Bz. te Renesse; B. G. van der Have te Ouwerkerk. Yoor de le afdeeling, landbouw in zijne ruim- ste opvatting, veeteelt, zuivelbereiding, houtteelt, zijn 29 vragen en voor de 2e afdeeling, staathuishoudkunde, sta- tistiek en natuurwetenschappen in verband met landhuishoud- kunde zijn 19 vragen ter behandeling gesteld. Het lidmaatsebap van het congres geeft toegang tot de ten- tooustelling van paarden, vee, werktuigen enz. der Zeeuwsche Maatschappij van Landbouw en tot onderscbeidene societeiten. Vrijdag 26 Junij wordt een gemeenschappelijke maaltijd ge houden van de leden van het congres en die van de Zeeuwsche Maatschappij van Landbouw. Zaturdag 27 Junij wordt een groote rijtoer gedaan door het eiland Schouwen. De congresleden die verlangen dat voor hen logies wordt besteldmoeten zich voor of op 10 Junij weuden tot den secretaris der commissie van huisvesting, Mr. P. A. J. Bou- vinof tot den len secretaris van het congres, Mr. J. P. N. Ermerins. Heeft het spoorwegvervoer invloed gehad op het cijfer der paarden, in sommige provincien des Rijks? De vraag moet toestemmend beantwoord worden, maar die invloed is het meest te bespeuren op het getal huur- en vrachtpaarden. In zeven provincien verminderde in 1869 het cijfer van het aan- tal paarden met 4000 stuks, maar hierbij houde men in het oog dat in genoemd jaar ook 8000 paarden werden uitge- voerd. Later is het cijfer weer vermeerderd door sterker aanfok het gevolg van zeer hooge prijzen. Men kan het getal paar den in ons Rijk op ongeveer 260,000 stellen. Het getal ezels nam, na den aanleg van spoorwegentoe, maar als de be- lasting op de paarden werd afgeschaft, zou vrij zeker de bit meer in dienst worden genomen. Opmerkelijk is het, dat Gel derland een derde van al de ezels in Nederland heeft. In weerwil van den grooten aftrek van runderen uit ons landblijft onze veestapel nominaalen al mogen de spoor wegen hun best doen om de beste exemplaren naar den vreemde over te brengen; de aanfok geschiedt op zoo groote schaal dat de stallen onuitputtelijk schijnen. Het aantal runderen in ons land mag men vrij op 1 /2 millioen sckatten. Het cijfer der schapen vermeerderde in sommige provincien en dat zal toenemen, naarmate de heidegronden ontgonnen of aan de boschteelt overgegeven worden. Tijdens het woeden der longziekte nam het getal s'ehapen toe. Moeijelijk is het om een aannemelijk cijfer op te geven van het aantal varkeus in ons land aanwezig. Hun leven is van zoo korten duur, dat er wel tweemaal 's jaars eene telling be- hoorde plaats te hebben. In bet midden van den zomer en omstreeks kersfcmis geeft het wel een verschil van 200,000 stuks. In eerstgenoemd jaargetijde zou men het totaal-cijfer op ongeveer 600,000 kunnen stellen. Jammer is het, dat tegen de bekende varkensziekle nog geen geneesmiddel ge- vonden is. Voor zoover bekend is, zijn in den loop der week van 31 Mei tot en met 6 Junij in de provincie Noord-Holland 7 runderen uithoofde van longziekte onteigend en afgemaakt, nl. 2 in elke der gemeenten BarsingerhornHeilo en Sloten en 1 in de gemeente Haarlemmermeer. Runrlo10 Junij. Het heerlijke weder der laatste veertien dagen heeft aan de tuinvruchten een gunstiger aanzien gegeven en men kan opmerken, dat de nachtvorsten in onze streken weinig kwaad hebben gedaan. Wel hebben de vruchtboomen meer geledendoch dit belet nietdat zij nog een betrekke- lijk goede opbrengst beloven. De aardappelen staan naar wensch en de korenvelden prijken reeds met halmen. Kortom, onze landbouwers mogen zich voor het oogenblik in een sohoon voornitzigt verblijden. Door een vermaard landbouwkundige wordt aan de Courier de la Meuse medegedeeld, dat het wegnemen van de bloesems der aardappelen, na hun geheele ontwikkeling en voor de vor- ming der vrncht, een vermeerdering van de knollen teweeg- brengt, die voor het minst gelijkstaat met het derde deel van den gewonen oogst. Eenigen tijd geleden werd een jongman van 26 jaren te Gronengen gebeten door zijnen hond, die vermoed werd aan hondsdolheid te lijden en op grond daarvan dan ook is afgemaakt. De jongeling sloeg echter op den geringen beet geen acht en ging zijn gang; Pingsdag nacht werd hij mtusschen ongesteld, geneeskundige hulp werd jugerpepen, maar dezc mogt niet baten. Den volgenden morgen is hij aan *dc gevolgen van den beet overleden. Te Meerssennabij Maastricht is een vreeselijk ongeluk gebeurd. Eep 70jarige vrouw wilde den spoorweg overloopen op het oogenblik dat de trein van Aken voorbjjkwamzij werd overreden en was onmiddellijk een lijk. De heer Jut van Breukelerwaard, onlangs te Laag-Soeren overleden, heeft bij uiterste wilsbesehikking bij het door hem gestichte Bethesda een boeren-erf, de Pol genaamd, gevoegd. De waarde van dit erf wordt op na- genoeg 70,000 geschat. Een onbekend manspersoon, vrij goed in de Heeding, vermoedelijk tusscben de 50 en 60 jaar oud, heeft zich aan den Oosterhoek aan den Doksdijk te Amsterdam van het leven beroofd, door eerst zich den pols en den hals af te snijden en daarop in het water te springen. Te Dordrecht is de bliksem geslagen in een huis in de Stoofetraat. De brand was spoedig gebluscht, doch het twaalfjarig dochtertje van een der bewoners, P. J. Straatman, dat op den zolder sliep, is door den rook gestikt. Een der aan de spuiten werkzame personen heeft den arm gebroken. Het volgend voorval levert weer een bewijs, hoe gevaarlijk het is vleesch van zieke runderen te eten. Voor eenige dagen werd hij den land- bouwer Hendrik Smits eene koe afgemaakt, lijdende aan het miltvuur of eene andere ziekte. G. Lips, de nachtwaker, outdeed het beest vandehuid ea at van het vleesch. Spoedig gevoelde hij zich ongesteld en thans is hij reeds overleden. Verscheidene andere personen, die ook van het vleesch gegeten hebbenkregen brakingen en diarrkeegelukkig heeft het bij hen tot hedeu geen verdere gevolgen gehad. De politie, van het voor- gevallene onderrigt, doet streng onderzoek. De man van het Spui is niet meer. Geen Amsterdammer en bijna geen buitenman die Amsterdam bezocht heeft, zal behoeven te vragen wie de man van het Spui was. Jaren achtereenmeer dan een kwart eeuw heeft de hlinde man van het Spui op een bankje tegen den muur van het Bagijnhof gczeten, altijd maar roepende: iucifers heere, allemaal rooie. Alleen wanneer het wat streng koud was of wat te hard regendewas de man niet op zijn plaats. Hij leefde van liefdegaven, en in de leemte, die door zijn overlijden is outstaan, zal stellig door een anderen blindeman worden voorzien. Behalve dat in de voorgaande week te Louden 12 menschen het leven verloren ten gevolge van overrijden, werden 62 door paarden of rij- tuigen bezeerd. Er werden twee zelfmoorden en een manslag hegaanvier menschen verdronken, 12 kinderen stikten en een kindermoord werd gepleegd. De volgende trek van eerlijkheid verdient openlijke vermelding: Dezer dagen vond zekere Albert Mentink, de 12jarige zoon van een besteller aan het spoor te Zwolle, op een der stads wandelingen, de niet onaau- zienlijke som van f 130 aan bank- en muntbilletten. Ofschoon opgetogcn over het vinden van znlk een sehat, aarzelde de behoeftige knaap geen oogenblik aan eene der naastbijgelegen woningen aan te schellen en te vragen, of men daar het gevondene ook verloren bad, en stelde bij dit, op het ontkennend antwoordterstond aan de bewoners ter handmet verzoek bet namens hem aan het bureau van politic te doen bezorgen. De regt- matige eigenaarde beer Kerlen te Zutpbendie den moed reeds had op- gegevcn bet verlorene ooit tertig te zuilen zienbeloonde (wij vermelden dit tevens met genoegen) op onbekrompen wijze den eerlijken knaap, die door deze belooning en bet bewustzijn van zijn pligt te hebben gedaan, zeker oneindig meer gebaat isdan indien bij der verleiding geen weerstand bad weten te bieden. In Je Vereenigde Staten van Noord—Amerika worden voortdurend nieuwe petroleum-distrikten ontdekt, en die de onde aan rijkdom gewoon- lijk overtreffen. Ten gevolge daarvan wordt uit vele dier nieuwe bronnen reeds meer petroleum verkregen dan verbruikt kan worden. Men sehat de dagelijksche productie op 45,000 barrels, of, daar een barrel met 125 kilo gram gelijk staat, op 5.625,000 kilogr. Er komen vaten en transportmid- delen te kort om deze enorme massa te vervoeren. In den jongsten tijd heeft bovendien een toeval tot de ontdekking van een petroleum houdende steensoort geleid. Op ongeveer 800 mijlen ten westen van Omaha, waar de Pacific-spoorweg over de Greenrivier loopt, is op een aanzienlijke lengte eene groeve gemaakt van 20 tot 40 voet diep. Eenige arbeiders gebruikten blokken van den uitgegraven steen om een soort van oven te maken. Tot hun niet geringe verwondering ging die steen branden. De zaak werd onderzocht en nu bleek dat men uit 1000 kilogr. steen ongeveer 175 kilogr. voortreffelijk zuivere, glasheldere petroleum winnen kon. Deze steenlaag strekt zich over een lengte van 150 mijlen en ter breedte van 50 mijlen uit, en ligt bijna aan de oppervlakte vdb den bodem. De petroleum kan daaruit met veel minder kosten gewonnen worden, dan uit de bronnen, die men op eene aanzienlijke diepte boren moet. Een dagblad van Bnenos-Ayres geeft verslag van een reis door de Andes. Een der belangrijkste punten op dien togt bereikt, is Vilcomayogelegen 14,533 voet boven de oppervlakte der zee. De reizigers hebben' uit die af- gelegen oorden exemplaren van twee dagbladen medegebragtzeer goed gedrukt cn zeer goed geredigeerd. Het eene is getiteldel Cuidadanouit- gegeven te Pnno; het andere el ll^ralduin lie; lioht vcrschijiicnde te Cuzco twee steden meer dan 12,000 voet boven de oppervlakte der zee. Ook te Cerro de Pasco, 14,000 voet hoog gelegen, wordt een hlad uitgegeven gewijd aan de fraaije letteren en de mijn-industrie. Te Vilcomayo, te

Weekblad van Haarlemmermeer | 1874 | | pagina 1