warn 1874. Vrijdag, 19 Junij. No. 25. VAX AAN LANDBOUW, GEMEENTE- EN POLDER-BELANGEN GEWIJD. Vijftiende Jaargaug. Haarlemmermeer-Polder. Haarlemmermeer. Landlbouw, x>: Prijs van het AJionnement in het Jaar Prijs der Advertentien van 1—6 regels 75 Cent, elke regel meer 12'/2 Cent. Bij den Burgerlijken Stand zijn aangegeven 1 AANBESTEDINGEN. Over de prijzen van het rnndvee en van het vleesch, in het laatste twinti«-jari<r tijdvak, i»\ >,;i HAARLEMMERMEER. It Prijs van een enkel Nommer 15 Cent. ABLE TOEZENDINGENREDAKTIE EN UITGAVE BETREFFENDE te adresseren aan VAN BONGA C°.te Amsterdam. tltterl{jk Woenadag Groote Letters worden naar hare plaatsrnimte berekend. Uitslag der op 9 Junij j. I. door Dijkgraaf en Heemraden gehouden Verpachting van het Vischwater in en behoorende aan den Polder. Perceel 16 (Vischwater in den Polder) heeft opgebragt 930; Perceel 116 (Vischwater in de Ei.igvaart) 563 terwijl onderhands zijn verpacbt drie perceel'mvoor den tijd van twee jarenvoor een gezamenlijk bedrag van 110 per jaar. Alzoo bedraagt de geheele o/irengst 1603.— Dezer dagen heeft de heer D. Beeckmanpredikant te Voor- schoten, van Z. K. H. Prins Frederik der Nederlanden eene bijdrage van oijftig gulden ontvangentot verkrijging van een uurwerk op de uit liefdegaven gestichte kerk te Kage. van 10 tot 16 Junij 1874. GEBORENDavidzoon van P. Kok en M. de Groot. Leendert zoon van J. Nederveld en T. Nieuwenhuijs. Jannadochter van J. Bouman en E. F. van der Heijden. Martinuszoon van J. van Wie- ringen en J. Buis. Wilhelmina Catharinadochter van H. van Dongeu en C. Thomas. OVERLEDEN: Anionic oud 10 weken zoon van P. Gouweleeuw en A. B. Berends. Cornells, oud 4 maanden, zoon van A. Blijleven en D. G. van Harte. Karel Ludovikusoud 3 maanden, zoon van B. de Ruijte en P. van Meel. - Cornelis oud 2 jaren zoon van G. Claij en J. Bakker. Johannes Gradusoud 11 maanden, zoon van J. van Wor- kum en C. hiLamboo. Francina Boekhont, oud 51 jaren, weduwe van A. de Puit. Jacob Leeuwrikoud 41 jarengehuwd met N. Schippers. ONDERTROUWD: P. Koole met T. Groninger. W. L. Benier (we- duwnaar) met A. W. Boomkamp. GEHUWD A. Stravers met M. Koorn (weduwe). T. Kok met A Frankfort. Het Verslag van het verhandelde in de vergadering van den Gemeenteraad van Haarlemmermeer, op Woensdag 29 April jl., zullen wij in one volgend nummer mededeelen. Bed. Agenda voor de Vergadering van den Gemeenteraad van Haarlemmermeer, te houden op Donderdag 25 Junij 1874, des namiddags ten 1 ure, in het Baadhuis. 1. Ingekomen stukken en mededeelingen. 2. Aanvraa°- van mejufvr. Scheuter, om ontslag als vroedvrouw.3. Be- noeming van eene vroedvrouw, ter standplaats Hoofddorp. 4. Voordragt tot af- en overschrijving. 5. Staten van res- tanten en oninbare posten wegens hoofdelijken omslag en hon- denbelasting. 6. Benoeming van een hulp-onderwijzer voor school n°. 4in bet Hoofddorp. 7. Idem voor school n°. 8 bij Bennebroek. 8. Adres van den heer F. Timmer, om- trent het geven van teekeu-onderwijs. 9. Adres van hulp- onderwjjzersom hooger tractement. Het volgende is ons ter plaatsing toegezonden: ,,In de afgeloopen week is albier door eene vrouw poging tot zeifmoord gepleegdmaar door hare gevoeligheid is zijBge°- lukkig van dat voornemen teruggekomen; althansnadat zij zich eerst een sneedje in den hals had toegebragt, gevoelde zij zeker dat dit te pijnlijk was. Daarna begon zy zich met een stok slagen tegen bet hoofd toe te brengen, doch aan- gezien met den eersten slag ook de dood niet volgde en zij dit middel toch ook niet aangenaam vondbesloot zij dan maar liever te blijven Ieven. Mogt elk voornemen tot zeif moord eerst van zulke pijnlijke operation voorafgaangewis velen zouden van dien gruwel terugkeeren." J. 1. Zondag-nacht is aan den ringdijk, sectie J, kavel 3, afgebrand de woning ,en schuur bewoond door D. Bavensber- gen welke brand met zulk een spoed en felheid uitbarstte, dat de huisvrouw met baar eenig kindje het ter naauwernood en met levensgevaar ontkwam zoo zelfs, dat, wanneer er niet nog tijdig hulp was komen opdagen, zij zeker in de vlammen zouden zijn omgekomen, daar zij op den drempel harer woning het bewustzijn verloor en aldaar met haar kindje in de armen werd gevonden. Ook een varken en eenige kip- pen zijn daarbij omgekomen; in het kort niets is gered kun- nen worden tengevolge waarvan de bewoners totaal zijn ge- ruineerd. Men veronderstelt dat de brand is ontstaan door een petroleum-lampje, dat op de bedstede-plank was gezet om pap voor het kindje warm te houden en dat vermoedelijk in het bed is gevallenaangezien de vrouw door de haar omge- vende stiklucht ontwaakte, toen alles reeds in brand stond. Ook is in denzelfden avond afgebrand eene onbewoonde turfkeet op sectie B, by de Sassenheimer pont, ten gevolge waarvan ook een hoop van pi. m. 25,000 stuks turven in brand is geraakt. De oorzaak van dezen brand is onbekend, doch men vermoedt dat kwaadwilligheid hier in het spel is geweest. Door den ijver der politie en de hulp van anderen is het mogen gelukken in die uitgestrekte veenderij den turf- brand tot het genoemde perceel te beperken. Woensdag-ochtend werd te Hoofddorp, in de rigting van den SloterwegKruisweg, brand ontdekt, welke is gebleken te zijn in een steenen huisje van en bewoond door K. Ver- steeg. De brand was zoo schielijk ontstaan, dat van den inboedel niets gered is kuDnen worden. Men vermoedt dat bij is ontstaan door een gebrek aan den schoorsteeu terwijl men den oven even voor het nitbreken van den brand had heet gemaakt. Huis en inboedel waren verzekerd, De brand- spuit stond reeds gereed om uit te rukkendoch is, omdat de brand spoedig was afgeloopenweder opgeborgen. Door de Commissie van beheer en toezigt over de droog- making der Plassen in Schieland beoosten Botterdamis in het gebouw van het provinciaal bestuur te's Gravenhage aanbesteed 1°. het maken van vaste houten bruggen over togten en wa- terleidingen en het leggen van duikers door den Bingdijk en de wegen der droogmakerij2°. het hard maken van een gedeelte weg en toegangsweg in en tot de droogmakerij. Voor de eerste besteding waren elf billetten van inschrijving inge komen en was minste inschrijver de heer C. van der Meer te Botterdam, voor 17,410; voor laatstgemelde besteding was van de zeven billetten het minste dat van den heer H. A. Zwerts Az. te Hardinxveld, voor 13,100. Almen,15 Junij. De nachtvorst van 12 op 13 dezer heeft schade toegebragt aan vele te veld staande gewassen; de aardappelen en de boekweit hebben daardoor het meest geleden. Eenige landlieden hebben hunne boekweitakkers omgeploegd en deze op nieuw met spurrie bezaaid. De boomvruchten hebben de vorst doorgestaan. Dalfsen 15 Junij. De aanhoudende schrale weersgesteldheid werkt zeer nadeelig op de weilanden, zoodat de veehandelaren alhier in het algemeen besloten hebben geene inkoopen voor den handel te doen alvorens gunstiger omstandigheden hiertoe aanleiding geven. De laatste verkoopen waren dan ook zeer nadeelig in verhouding der vorigen. Wij hebben hier heden een gewenschten regenwaar- door de landen zeer verkwikt werden en een beter aanzien hebben gekregen. Beverwijk16 Junij. De verschillende grasverpachtingen hebben dit jaar ruim 30 pet. minder opgebragt dan verleden jaar. Men berekent de koe-hooi 15 a 20 pet. minder. Doesborgll, 15 Junij. In de laatste vergadering der afdee- ling Doesborgh van de Geldersche Maatschappij van Landbouw dezer dagen te Hummelo gehoudenis besloten in de volgende maand alhier eene keur van springstieren te houden en de vier beste stieren met eenen prijs van 50 elk te bekroonen. Utrecht, 16 Junij. In de vorige week heeft zich in deze provincie slecbts edn geval van longziekte voorgedaan en wel in de gemeente Jutphaas, bij twee runderen, welke na ont- eigening zijn afgemaakt. 18 Junij. Men deelt ons mede, dat de stand der beet- wortels te velde, die om deze gemeente en in de provincie in groote hoeveelheid voor de Utrechtsche Beetwortel-suikerfabriek verbouwd worden, uitmuntend is en tot dusverre veel gun- stigs doet verwachten. Voor de harddraverij te paard, welke 8 Julij a. s. van wege de afdeeling 'a Hage en omstreken der Hollandsche Maatschappij van Landbouw langs een der zijlanen van het Malieveld zal worden gehouden zijn uitgeloofd een prijs in zilver ter waarde van 300, benevens twee premien, respektivelijk van 100 en 50. De Nederlandsche Maatschappij voor Tuinboutc en Plantkunde zal Dingsdag 30 Junij 1874, 's voormiddags ten 10/2 ure, in het bovenlokaal van het stationsgebouw te Arnhem, een vergadering houden. Heerenveen, 17 Junij. Voor het alhier in het aanstaande jaar te houden Landbouwkundig Congres, is door den raad der gemeente Schoterland een maximum van 1000 toege- staan. Vroeger is reeds 300 toegekend voor de bij die gelegenheid te houden tentoonstelling der „Friesche Maat schappij van Landbouw." Capelle, (Langstraat), 16 Junij. Beeds veertien dagen is men hier bezig met het verpachten van booigras. Voor den afslag of de eerste snede alleen, wordt gemiddeld van 80 tot f 90 per hectare besteed. Even als in vorige jaren ge- schieden deze verhuringen meest onderhands aan de boeren uit het zuiden dezer provincie, die dan gewoonlijk tegen half January van het volgende jaar hun gepacht hooi betalen. j°nge paarden door de landbouwers alhier op de Zuid-IIollandsche markten aangekocht, gelden meerendeels van f 400 tot 450. De prijs mag voor twee-jarige paarden wel zeer hoog genoemd worden. Pingjum14 Junij. De wedstrijd van maai- en hooiwerk- tuigen, gehouden vanwege de 12e afdeeling der Friesche Maat schappij van Landbouw, op jl. Maandag, heeft buitengewoon aan de gekoesterde verwachting voldaan. Op den dag van den wedstrijd werden onderscheidene machines verkocht of besteld. Door de keur-commissie is voor maaimachines de le prijs/150, toegewezen aan de heeren Peignat en Comp. te Amsterdam^ de 2e,/ 100, aan de heeren Boeke en Iluidekoper te Gro- ningen, de 3e, /50, aan de heeren Landre en Glinderman te Amsterdam. Voor de hooischuddersde le prijs 40 aan de heeren Boeke en Huidekoper, terwijl de 2e prijs is toegekend aan den heer Job. Hilarides alhier. De wed. J. C. Massee en Zonen te Goes verwierf eene eervolle vermelding. Van de hooiharken zijn bekroond met den len prijs de heer Joh. Hi larides te Pingjum en met den 2en de heeren Boeke en Hui dekoper. Aan de bestuurders der machines, die daarmede het vaardigst omgaan, verkregen de heeren Akkerman en v. d. Horst uit de Schermer (Noord-Holland) ieder een zilveren me- daille en J. de Witte en H. Postma van Pingjum ieder f 10. Ook de keuring van spnnnen- en tuigpaarden op Dingsdag vveid met een tslrijk bezoek vereerd. Van de 6 spannen werd de prijs, 75, toegekend nan den heer Mr. E. v. Bietiema van Leeuwarden, de premie, 25, aan den heer A. Ooster- baan, van Achlum. Van de tuigpaarden, 15 in getal, ver- kreeg de heer P. Hiddinga, vau Wijnaldumden prijs ad 40 en de beer U. v. d. Lei, van Oppenhuizen, de premie ad 20. 1 door Mr. J. A. van Eijk. Vervolg en Slot, zie nommer 22). Met de prijzen der kalveren is het niet beter gesteld voor de consumentenwant zij zijn eyenzeer, misschien nog sterker opgeloopen. Dewijl echter het: kalfsvleesch thans meer als een vLeesch van weelde, dan als voedingsmiddel moet worden bescbouwdzal ik daaromtrent in geene uitvoerige besohou- wing treden, maar merk ik alleen op, dat de prijs der kal veren sints 1853 van 40— it 50— per stuk tot 100.a 120.is gestegen, zoodat het kilogram kalfs vleesch vuil ter markt met 1.10 en hooger wordt betaald want deze prijzen hebben betrekking op de zware vette kal veren, zoo als die te Amsterdam worden verhandeld. Qveri- gens is de handel in vette kalveren aan groote fluctuatie onderhevig, waartoe de vraag te Londen de oorzaak oplevert. Uit de hiervoren opgegeven cijfers blijkt overtuigend dat de veeprijzen eene ongekende hoogte hebben bereikt, waarvan verhooging van den vleeschprijs een natuurlyk gevolg moest zijn. Onderzoeken wij thans of de vleeschhouwers gebruik hebben gemaakt van die verhoogde prijzen, om die van het vleesch bovenmatig op te drijven. In het jaar 1834 kostte een os van 325 kilogr. zwaarte/84. waarbij komt 20.voor accijns. Het kilogram vleesch werd toen te Amsterdam voor 0.50 verkocht. In den jare 1873 was de gemiddelde prijs der runderen van hetzelfde gewigt uOO. waarbij minstens 27.aan belasting moet ge- voegd^worden. De hoogste prijs, die te Amsterdam van April tot 1 December aan de consumenten werd in rekening ge- bra-jt, bedroeg 1.10 per kilogr. De rekening is nu ge- makkelijk op te maken. De prijs van het slagtvee is, met inbegrip van den accijns, in het veertigjarig tijdvak van 1834 tot 1874 gestegen van 1 tot 3 /z en de prijs van het vleesch zelfs slechts van 0,50 tot 1.10, of tot ruim het dubbele. Welke tafel men neemtbijv. Izal men tot hetzelfde re- sultaat geraken. Volgens die tafel gold een rund van 200 kilogr. in 1864 52—, en een dergelyk rund in 1870 het dubbele. Het vleesch werd in het eerstgenoemde jaar met 60 cents en in 1870 met 85 90 cents betaald. Met inachtneming van den De prijs van 1,10 werd door de Maatschappij voor Vleechhouwerij alleen berekend voor zoogenoemde fijne vleeschstukkenals rib, lende, boeuf of bouilli, hetzij in den winkel gekocht of aan hnis bezorgd. Het ovenge gedeelte werd aan de koopers voor de toonbank verkocht a 1.05 of 5 cents minder per kilogr., zooals door de Maatschappij bij hare op- ngting in 1862 ten bate der minder gegoede bnrgerij tot regel werd gesteld.

Weekblad van Haarlemmermeer | 1874 | | pagina 1