A dvertentien. Openbare Verkooping LAND, 6 - 104 - Gemengde Berigten. van ongeveer 732 Hectaren Prins Alexander 52 Perceelen drooggevallen LAND, UIT DE HAND TE K00P: Een Zaad-Rol met Toebehooren. BBSS - in den Polder waarvan ongeveer 650 Hectaren nog niet in cultuur zijn gebragt. RaHWnMWBBi lageren accijns in 1870 zoade het kilogr. ruim/1.hebben. moeten kosten, als de opslag van het vee ware gevolgd. De meerdere waarde der huiden in de laatste jaren komt echter hierbij eenigzins in vergoeding. Uit de vergelijking der vee- prijzen blijkt duidelijk dat de verhooging der vleeschprijzen geen' gelijken gang met die der veeprijzen heeft gehouden, maar de afatand tusschen beiden steeds geringer is geworden. Trouwens een gewoon verschijnsel bij alle verkoop in detail, die bij lage verkoopsprijzen den verkooper het meeste voordeel aanbrengt. TerwijI de verbruikers van vleesch den hoogen ja naar de voedingswaarde te hoogen prijs van 1.10 voor het kilogram moesten betalenaten zij in verliouding tot den inkoopsprijs goedkooper vleesch dan toen zij daarvoor in 1834 slechts 50 cents, en in 1863 80 cents betaalden. Ik beb dit punt zoo uitvoerig behandeld, omdat het in verband staat met de mogelijkheid eener zoo wenscbelijke prijs- verlaging van dit voortreffelijk voedingsmiddel. Immers was de rijzing vaD bet vleesch een gevolg van een onderling be- raamd plan der vleeschhouwers hier en elders, dan zouden er gereede middeleu voor de band liggen om dat te verijdelen. Plaatselijke omstandigheden kunnen natuurlijk van grooten invloed zijn op den prijs van het vleesch. Ook de hoedanig heid komt zeer in aanmerking. Het vleesch van ligt slagtvee, ofschoon van goede hoedanigheidwordt te Amsterdam minder begeerd, alwaar men aan zware etukken de voorkeur geeft. Zwaar vet vee van 325375 kilogr. kost echter naar even- redigh'eid meer dan vette runderen van ligter gewigt. De hooge huurprijzen knechtsloonen, belastingenenz. enz. in de grooote stedenzooals AmsterdamRotterdamArnhem Utrecht, enz. vorderen een' hoogeren vleeschprijsdan in kleinere plaatsen noodzakelijk is om een bestaan aan den vleeschhouwer te verscbaffen. Het ligt niet in mijn plan om de grenzen te bespreken waartusschen het verschil vau inkoop en verkoop met billijke winst voor de vleeschhouwer gelegen is. Mijn doel was alleen te onderzoeken of de verbazende verhooging van den vleesch prijs, vooral in 1873, aan de natuurlijke gesteldheid van de veemarkt, dan wel aan ongeoorloofd winstbejag der vleesch houwers, in vergelijking bij vroeger, te wijteu is. Waaraan is de duurte van het rundvleesch te wijten, en bestaat er kans of waarschijnlijkheid dat de vee- en vleeschprijzen weder zullen dalen Ziedaar twee belangrijke vragenwaarover ik thans wil handelen. Velerlei oorzaken hebben tot de verhooging der veeprijzen medegewerkt. In de eerste plaats moet genoemd worden de ontzaggelijke hoeveelheid van edel raetaalsints de ontdekking der goud- mijnen in California en elders, in de circulatie gebragt. Vaste goedereu, vooral landerijenstegen daardoor, als de soliedste geldbelegging volgens velen zeer in wnarde. De hooger inkoops prijs vorderde natuurlijk verhooging van pacht, en dientenge- volge van de producten, die door het aanzienlijk uitgebreide verkeer door stoombooten spoorwegen enz. gemakkelijk heintle en verre konden worden verzonden en in vele landen ruime debouches vonden. Longziekte en veepest werkten ook mede tot verhooging van den veeprijs in het algemeen ofscboon sommige plaatsen door belemraering in- het vervoer tijdelijk goedkooper prijzen bekwamen. De vermeerderde uitvoer van al- lerlei vee naar Eugeland, Belgie en de Rijnlanden bragt ook veel toe tot verhooging van de veeprijzen. Yolgens het Verslag van den Landbouw over 1870, biz. 112, bedroeg de uitvoer van rundvee in het jaar 1864 niet minder dan 153,200 stuks. De veepest, in 1865 uitgebrokenverminderde den uitvoer aanzienlijk, maar hij bedroeg in 1871 weder 149,200 stuks. Onze veestapel ging wel allengs vooruit en klom van ongeveer 1.300,000 stuks in 1854 tot ruim 1.400,000 stuks in 1870, en is thans rijker dan immer te voren, maar, bij een zoo levendigen uitvoerbandelblijft de marktprijs altijd hoog. De hoofdoorzaak echter der buitengewone snelle rijzing der vleeschprijzen sints 1871, en wel hoofdzakelijk in 1873, ligt in den oorlog van Pruissen en Duitschland tegen Frankrijk. Door de groote legers te velde werden ontzaggelijke hoeveel- heden vleesch verbruikt, en de vecteelt in die rijkeri leed sterk onder den druk der omstandigheden. Om het geleden verlies te herstellen, werden door Fransche en Rijnlandsche kooplie- den groote j hoeveelheden voornamelijk van jong rundvee op- gekocht, waardoor de prijzen sterk werden opgedreven. Zoo klommenom een voorbeeld te geven de zoogenoemde hok- kelingen in dat driejarig tijdvak van f 30.tot f 80.a 100.in prijs. Het magere vee ter vetweiding bestemd moest daardoor zeer duur worden ingekocht, ten gevolge waarvan de prijs van het vette zoo hoog klomdat er schier geen uitvoer naar London plaats greep, dewijl die bij de bestaande prijzen van vleesch aldaar geen voordeel kon opleveren. Geen gebrek of duurte van voeder dwong den vetweider zijn slagtvee met schade van de hand te zettenen de be- hoefte aan vet vee was hier en filders te groot, dan dat hij geneigd was zijne eischen te verminderen. Met October jl. had eene vrij sterke, maar om gemelde reden kortstondige daling plaats. De vermindering van den vleeschprijs volgde niet dadelijk, dewijl de verhooging daar- van veel later dan die van het vee was ingevoerd wat maar al te veel werd over het hoofd gezien. De beantwoording der tweede vraagof er uitzigt bestaat dat de vee- en de daarvan afhankelijke vleeschprijzen zullen verminderen eene vraag voor de consumenten van bet grootste belangvalt zeer moeijelijk te beantwoordenen ik vermeet mij niet in het mioste daartoe in staat te zijn. Ik dnrf mij echter niet vleijen dat er khns bestaat tot eene aanmerleelijke verlaging van den vleeschprijs, Yele redenendie aanleiding hebben gegeven tot de rijzing der veeprijzen van 1853 af, bestaan nog, als de hooge waarde der landerijen, pachten, loonen, duurte van boter, kaas enz. Mag Europa eenige jaren verschoond blijven van oorlogen en veeziektendan vallen twee groote oorzaken weg, die tot eene sterke rijzing der prijzen hebben medegewerkt. Lagere vee- en vleeschprijzen zullen dan niet uitblijven, mits het aanfokken niet te zeer vermindere. In het midden latende, of het ge- broik van rundvleesch in ons vaderland per hoofd al of niet toeneemtmoet ik er op wijzen dat de bevolking in de laatste vijf-en-twintig jaar sterk is toegenomen, en daarmede de be- hoefte aan dit voedingsmiddel. Zoodra de prijzen hier zooveel dalen dat de Handel op Engeland voornamelijk rekening geeft, neemt de uitvoer toe, waardoor de prijs weder verhooging ondergaat. De rijksbelasting van 10 pet. der aangegeven waarde brengt naar mijne meening eveneens tot den hoogen prijs van het vleesch toe. Ik geloof met den Hr. Mr. J. L. de Bruyn Kops {de 'Economist, 1872, biz. 223) dat de belasting als eene premie van uitvoer werkt, als een equivalent voor de kosten van transport naar het buitenland. En al ware dit niet vol- komen waar, dan wordt, zooals hierboven reeds is gezegd, het verbruik bezwaard met eene belastiDg die in reden van den hoogeren veeprijs opklimt. Men heeft wel beweerd dat de af- schaffing der belasting geene verlaging van den vleeschprijs zoude opleverenmaar ten bate zoude verstrekken der ver- koopers. Gedeeltelijk kan dit waar zijnmaar tenzij klimmende veeprijzen hier en buitenlands daartegen overstaan geloof ik dat de verbruikers er evenzeer door zouden bevoordeeld worden. De hooge vleeschprijzen in Engeland (die te London zijn in geenen deele de hoogste in dat rijk) hebben sints lang de aandacht gevestigd op den invoer van vleesch uit Australia en Amerika. Ontzaggelijke hoeveelheden verduurzaamd runder en schapenvleesch zijn te London aangevoerd. In 1865 werden er in Nieuw-Holland 265,000 runderen en 3,785,000 schapen geslagt en voor den nitvoer gereed ge- maakt {de Volksvlijt, 1868). In 1870 werden 3,713,000 kilogr. vleesch uit dat land naar London uitgevoerd {de Volksvlijt 1872), zoodat de markt aldaar er mede overvoerd was. Des- nietlegenstaande vond er geene verlaging van den prijs van het versch-geslagte vleesch plaats. In 1871 werden uit Yictoria veertien millioen kilogr. schapenvleesch in Engeland ingevoerd {de Volksvlijt, 1863), en de schapen bleven duur iD prijs. Er is dus vrij wat noodig om de vee- en vleeschprijzen te doen dalen. Daarenboven hoe voortreffelijk de hoedanigheid van het iu- gemaakte vleesch moge zijnschijnt het bij langdurig gebruik minder te bevallenen geeft men de voorkeur aan het versch- geslagte vleesch. Men heeft daarom getracht het vee levend in daartoe iuge- rigte schepen uit Zuid-Amerika naar Eugeland over te brengen {de Volksvlijt, 1870). Het schijnt dat dit tot geen voordeelig resultaat heeft geleid. Ten voorleden jare heeft men weder beproefdhet geslagte rundzander eenige bereidingdoor ijs geconserveerdin verschen staat naar Londen over te voeren. Wat van die wijze van bewaring bij vervoer op zee te wachten ismoet de tijd nog leeren. Maar uit het bovengemelde blijkt dat de aanvoer zeer aanzienlijk zal moeten worden om een' noemenswaardigen invloed op de daling der prijzen uit te oefenen. Volgens eene mededeeling van Dr. Staring in de Volksvlijt, 1873, wordt in Engeland 52 kilogr. rund vleesch per hoofd in het jaar gebrnikt. Om in het tiende ge- deelte daarvan te voorzien wordt alzoo de invoer van 400,000 stuks zwaar rundvee in het jaar vereischt. Zalmag men vragen bij zoodanigen aanzienlijken uitvoer, gesteld dat zij uitvoer blijke te zijn, de prijs van het vee op de plaats van oorsprong niet rijzenen de aanvankelijke prijsverlaging worden tegen- gewerkt? Intusschen hebben de invoeren van ingemaakt vleesch er toe meSgewerkt om den prijs eenigzins te matigendie anders ongetwijfeld nog veel hooger zoude geweest zijn. Het is daar om te wenschen dat men alle middelen beproeve om rundvee hetzij in levenden staat of versch-geslagtdoor aanwending van ijs tegen bederf gevrijwaard, naar Engeland en andere landen over te brengen om daardoor lager' prijs van een zoo voortreffelijk voedsel als vleesch te erlangen. Als op deze wijze geen krachtig middel ter voorziening in den vleeschnoodmag ik haast zeggenwordt gevondenzal wel eene vermindering van den thans hoogen veeprijs, onder gunstige omstandigheden te wachten zijn, maar ik vrees dat men zich te vergeefs zal vleijen met de hoop, dat dit den vleeschprijs tot beneden 80 cents per kilogr. zou kunnen terugbrengen. Bij den landbouwer H. Boot, aan den IJweg te Haarlem- mermeer, heeft eene kip, die op 25 eijeren gezet was, daar van 23 kuikens levend en wel uitgebroed ietsdat als eene groote zeldzaambeid mag genoemd worden. Berigtgever dezes die twintig jaren lang altijd onder den boeren-stand heeft verkeerd, verklaart zulks nog nimmer gezien te hebben. Door Mr. A. Verhuell te Arnhem istot voltooijing van het Zeemans- Asyl te Brielle, de belangrijke gift van 50,000.beschikbaar gesteld. Door wijlen den heer N. J. Godron oud-smidsmeester aan 's Rijks Munt en ridder van de Eikenkroon te Utrechtzijn aan versehillende sticbtingen gelegateerd, als: aan de Herv. Diaconie-armen te Utrecht, 10 certificaten 2i pet. Werk. Schuld a 1000; aan Kerkvoogden van de Ne- derd. Herv. gemeente te Utrecht, voor het kerkfonds, 4 dergelijke certifi caten a f 1000 aan het Bijbelgenootschap, afd Utrecht, 2 dergelijke cer tificaten a 1000; aan het Nederl. Zendelinggenootschap, afd. Utrecht, 2 dergelijke certificaten it f 1000 aan het Diaconie-weeshuis te Utrecht 2 dergelijke certificaten a 1000 aan het Ambachts-kinderhuis te Utrecht 2 dergelijke certificaten a 1000 en aan de Vereeniging tot ondersteu- ning en zedelijke ontwikkeling van hulpbehoevende blinden te Utrecht, aan de Neude, 2 dergelijke certificaten it /1000 alles vrij van successie. Aan de Bilt werd voor eenige dagen de vrouw van een arbeider, die met het melken van het vee bezig was, door eene koe zoodanig gestooten, dat zij dadelijk ineen zakte. Bij onderzoek bleek, dat zij eene belangrijke kwetsuur aan de borst had gekregen en wel zoo ernstigdat men voor haar leven vreest. De bekende Frans Robert Hugo Frohnsdorf, die door het Provinciaal geregtshof in Utrecht tot zeven jaren tuchthuisstraf veroordeeld was we- gens het opzettelijk gevaar doen ontstaan voor den sneltrein op 25 Decem ber j. 1. nabij Driebergen en die in deze week naar de strafgevangenis te Leeuwarden gebragt zou worden, heeft getracht uit de gevaugenis te Utrecht te ontsnappen. Hij heeft zichdoor zijne beddelakens aaneen te knoopen laten zakken doch werd door de vrouw des huizes op den zol- der van het hniswaarin hij gevlugt wasontdektwaarop hij onmiddel- lijk weder gearresteerd is. Hij zal alsnn voor dit feit teregt moeten staan en is dus weder naar de cellulaire gevangenis overgebragt. Hij is echter later naar Leen warden getrausporteerd. In de gemeente Dungen zijn verseheideue ingezetenen ziek geworden, door het eten van vleesch van een ziek kalf. Een slagter, bespeu- rende dat het vleesch van een kalf niet tot verkoop geschikt wasgaf het aan eenige behoeftige inwoners presentmaar aliendie er van gegeten hebben, minstens 20 personen zijn gevaarlijk ziek geworden. Reeds den- zelfden dagdat voor het eerst van dit vleesch gegeten werdopenbaarde zich by de gebruikers de ongesteldheid. Van een in den avond van den 12den dezer te Weesp aankomenden trein van den Ooster-spoorwegbestemd naar Amsterdamontspoorden de locomotief en de tender bij het binnenkomen van het station aan den wis- sel. De machinist, dit bemerkendedeed den trein stil houden zoodat er gelukkig geen persoonlijke ongelukken zijn gebeurd en de reizigers met den schrik vrijkwamen. Door den Keizer van Rusland is ter beschikking van onzen Minister van Oorlog gesteld eene som van 800 Russische gouden dukaten om te worden verdeeld onder de onder-officieren en verdere manschapdie als eerewacht bij den Keizer hebben dienst gedaan gedurende zijn kortstondig verblijf op Nederlandschen bodem. De Minister van Oorlog heeft bepaald dat die gelden onder de belanghebbenden zullen worden verdeeld in even- redigheid van hunne tractementen. Een sergeant-majoor krijgt alzoo /10, een sergeant ruim 6 en een gewoon milicien 2.30. Adelina Patti is voor het aanstaande winter-saizoen weder aan de Italiaansche Opera te St. Petersburg geengageerd. Haar appointement be- draagt250,000 francs Voor de regtbank te Tonlouse wordt thans een merkwaardig proces gevoerd. In de vorige week trok eene hoos over de landstreek tusschen Barran en Idrac en zoog den vischvijver leeg van een boerweinige oogen- blikken later vielen de visschen weder neer op het terrein van een anderen boer. De eerste vorderde nu zijn visch terug maar de ander weigerde en beweerde eigenaar daarvan geworden te zijn. De regter zal de zaak moe ten uitmaken. Madame Augustine Brohon de ex-soubrette en societaire van het Theatre Francais te Parijswas bijna vergiftigd geworden door eene groene japon, die zij voor bet eerst aan had. De doctor heeft verklaard dat de eigenaardige groene tint van de stof was verkregen door koper-acetaat. De dames zijn dus gewaarschuwd. Te Fauconcourtin Frankrijkis een brandspuitgast tot 15 jaren dwangarbeid en 10 jaren onder politietoezigt veroordeeld. De man had zooveel ambitie in het blusschen van brand verkregendat hy begon met brand te stichtenten einde aan zijn hartstogt te kunnen voldoen. Als proefneming met het verbranden van lijken is te Dresden het lijk van een paardwegende 202 pondtwee uren aan den invloed van heete lucht blootgesteld er blcef toen 16 pond witte asch over. Van den zeer sterken ruggegraad en het bekkcn waren slechts stukjes over, die men met den vinger ineen kon drukkenHet blijkt dusdat de vemieling van beenderendie onlangs nog zonder gebruik van scheikandige middelen on- mogelijk werd geachtgeschieden kan. Voor de verbranding van een lijk van een meuscli zou hoogstens 11 uur voldoende zijn. De verbranding geschiedde geheel en al reukeloos. Behalve vele legaten aan partikulieren in binnen- en buiten land zijn door den heer P. N. Jut van Breukelerwaard, de vol- fende beschrijvingen gemaaktaan de diakonie van Spankeren en /aag-Soeren 2 weiden en eenige broekgrond aan de stichting Beth- esda de bouwplaats »de Pol", aan alle hoofden van huisgezinnen onder Bethesda f 120 en aan alle hoofden van gezinnen binnen de grenzen van Laag-Soeren f 10 aan de diakonien der herv. gem. te Breukelen en Maarssen ieder f 150; te Amsterdam aan de diakonien der evang. luth. en herst. luth., engelsch episcop. en presbyteriaansche, portugeesch en hoogd. israel., remonstr. en r. k. gemeente, aan Felix-Meritis, Doetrinae, Leesmuseum, Zeemanshoop, Woonhuis voor Zeelieden, Kweekschool voor Zeevaart en Dierentuin elk f 40. Voorts aan de diakonie derned. herv. gem. te Hanau 120 thl. Pr. C., aan de waalsche herv. gem. aldaar 100 th. Pr. C., aan 2£ pets, inschr. Grootboek: aan de Maatschappij vanWeldadigheid /6000; aan het Blinden-Instituut te Amsterdam /T000; aan de Maatsch. tot Nut v. 't Algem. te Dieren /150; aan het doofstommen-instituut te Groningen f 600; aan de diakonie der hervormde gemeente te Amsterdam f 2400aan die te Spankeren en Soeren f 2400aan die te Dieren f 600; aan die te Ellecom /100; aan die te Brum- men /100; aan de algemeene armen der stad Amsterdam 8000; aan hst doopsgezind Zendelinggenootschap f 1000aan de diakonie der doopsgezinde gemeente te Amsterdam f 4000aan die te Arnhem 600aan die te Zutphen 200aan die te Deventer /200; aan die te Nijmegen /'400; aan die te Cleve f 100; aan die te Gogh 600aan die te Emmerik f 600aan die te Haarlem 600; aan die te Utrecht f 600; aan de diakonien der gezameri- ijke doopsgezinde gemeenten in Friesland f 3000aan die in Gro- ningerland f 3000aan die in Noord-Holland beoosten het Y f 2400. De COMMISS1E VAN BEHEER EN TOEZIGT over de Droogmaking der Plassen in Schieland, beoosten Rotterdam, zal, op Zaturdag den 27 Junij 1874 bij inzet en op Zaturdag den 4 Julij daarnabij afslag en inschrijvingtelkens des voormiddags om 10 uur, ten overslaan van den te Moordrecht gevestigden Notaris A. KLUIJT Hz., in het Algemeen Verkooplokaalaan den Oostsingel te RotterdamVERKOOPEN; onder de Gemeenten Nieuwerkerk a/d, IJssel, Capelle a/d. IJssel, Zevenliuizen en Eillegersbergin de nabijheid van Rotterdam. Catalogussen met Kaart zijn a 25 Cents, na 9 Junij, verkrijgbaar bij GEBRS. J. en H. VAN LANGENHUYZEN, te 'sGravenhageen verder bij de Boekhandelaren M. WIJT ZONEN te RotterdamSCHADD &SCHR6DER, te Am- sterdam, VAN ASPEREN v. d. VELDE C°.te Haarlem, H. C. BLOM, te Utrecht, STENFERT KROESE en VAN DER ZANDE, te Arnhem, J. B. WOLTERS, te Groningen, HUGO SURINGAR, te Leeuwarden, VAN GORCUM 8c C0., te Assen, GEBRS. MULLER te 's HertogenboschGEBRS. MULLER, te Maastricht, VAN BENTHEM JUTTING, te Middelburgen W. E. J. TJEENK WILLINK, te Zwolle alsmede aan het Verkooplokaal op de Veilingsdagen en bij de Notarisseu A. KLUIT Hz. voornoemdK. ACHTERBERG, te Capelle ajd. IJssel, en F. VAN DEN BERG, te Hille- gersbergwaar ook nadere Inlichtingen te bekomen zijn. Aanwijzing in loco zal geschieden daags voor den inzet en deu afslag, telkens des voormiddags omstreeks 11 ure, te beginnen aan het Dorp Nieuwerkerk a/d. IJssel. Te bevragen en te bezigtigen bij den Landbouwer C. KROON, aan den Lisserweg, nabij de Oude WeteringGe meente llaarlemmermeer.

Weekblad van Haarlemmermeer | 1874 | | pagina 2