Vrijdag, 5 Julij. Nfo. 27. VAN AAN LANDBOUW, GEMEENTE- EN POLDER-BELANGEN GEWIJD. Vijftiende Jaargang. Prijs van het Abonnement: in het Jaar6. Prijs der Advertentien van 16 regels 75 Cent, elke regel meer 12/2 Cent. Haarlemmermeer-Polder. Haar I emmermeer. AANBESTEDINGEN. Landbouw. Het bewaren van eijeren in verschillende gassen, mm\N HAARLEMMERMEER. Prijs van een enkel Nommer 15 Cent. ALLE TOEZENDINGEN, REDAKTIE EN TJITGAVE BETREFFENDE te adi-esseren aan VAN BONGA C°.te Amsterdam. Utterly k Wuenadag.) Groote Letters worden naar hare plaatsraimte berekend. Uitslag der op den 23sten Junij 1874 door dijk- graaf en heemraden van den Haarlemmermeerpolder gehouden aanbestedingen 1°. Het vervaardigen van zee sinks due d'alven in de Ring- vaart van dien Polder, met de levering der daartoe noodige materialen. Hiervoor werd ingesehreven door: P. van Vliet, te Woubrugge,voor 1366.- 995.— 1032.— 1375.— 1099.— 999.— 1073.— 944.— Dit werk is aan den laagsten inschrijver, den heer L Kievit, te Haarlemmermeer, gegund. 2°. Het onderhouden der Gebouwen, Bruggen, Duikersenz. Hiervoor werd ingesehreven als volgt B. Kruikemeier, Haarlemmermeer, W. van den Berg, Haarlem, J. Hqlsbos, J. Bruin Jr. P. van Essen Gebroeders Bos L. Kievit, Haarlemmermeer, II I Halfweg, Haarlemmermeer Perceel I, door M. van Essen, te Haarlemmermeer, voor 1192.50 II, W J. Bruin Jr., 725.— III, M P. van Essen, Houtrijk en Polanen,, 745.— IV, M M. van Essen, Haarlemmermeer II 1295.— V, n L. Kievit 969.— VI, ii B. Kruikemeier,,, II 1137.— VII, ii J. Hulsbos 1195.— A1 deze Perceelen zijn gegund. Volgens opgave van den praetor van den Ring Noordmjk, zullen in de gemeente Kage de godsdienst-oefeningen gehou den worden als volgt: door Ds. van der Kemp, te Kage, op 5 Julij (voorbereiding); door Ds. van Herwerden, te Ab- benes, op 12 Julij, (Avondmaal); door Ds. van der Kemp, te Kage, op 19 Julij, (Dankzegging); door Ds. Sluijter- mante Abbenes, op 26 Julij. De godsdienstoefeningen zullen in beide kerken des morgens ten half 10 ure aanvangen. Tot predikant te Abbenes en Kage is met algemeene stem- men beroepen de heer van der Horst, te Gorkum. Met ingang van 1 Julij 1874 is aan mejufvrouw Scheuter- van Leeuwen eervol ontslag verleend als gemeente-vroedvrouw, standplaats Hoofddorp, en in hare plaats benoemd mejufvrouw Geertje Schuitenmaker, te Woubrugge. De tot hulp-onderwijzer aan de school N°. 4 benoemde heer J. Peters, te Amsterdam, die de betrekking eerst aan- nam, heeft den dag voor zijne in-functie-treding weder bedankt. Tot hulp-onderwijzeres aan de school N°. 8 is benoemd mejufvrouw M. Hansma, te Dockum. Sedert 24 Junij 1874 kwamen alhier geen gevallen van long ziekte onder het rundvee voor. Er zijn sedert het uitbreken dier ziekte in 1874, onteigend en afgemaakt 17 runderen van Mr. J. P. Amersfoordt; 10 van W. Noo- men Jz., 1 van H. van Daalen, en 6 van B. Biesheuvel. Van de 10 runderen van W. Noomen Jz.is er een gestor- ven ten gevolge van het inenten. Den 29 Junij j. 1. is het kindje van Jacobus Wenteler, wo- nende alhier, D. 16, en oud 18 maandenin een put gevallen en daarin gestikt. Door Dijkgraaf en Hoogheemraden van den Zeeburg- en Diemerdijk, is in het Gemeenlandshuis onder Dieraen publiek aanbesteedhet maken van steenen glooijingen aan den Zee- dijk, tusschen Diemerdam en Muiden. Aannemers de heeren Schep en Ambagtsheer voor 4200. Dalfsen30 Junij. De hoogst gewensch,te regensedert eenige dagen gevallen, geeft alle hoop, indien de nazomer wat warmte oplevert, dat wij ons nog in een goed boekweitjaar zullen te verheugen hebben, aangezien de op nieuw gezaaide spoedig groen op den akker zal te voorschijn komen. Ook voor de graslanden is de regen zeer weldadig geweest. Tuin- en peulvruchten hebben reeds een heerlijk aanzien herkregen. De tot hier aangevoerde hoeveelbeid scheerwol bedraagt cirka 10,000/2 kil. De kwaliteit is beter dan die van het vorige jaar en dit is hoofdzakelijk toe te schrijven aan de gezondheid van de verschillende scbapen, daar er nergens in onzen omtrek galligheid geheerscht heeft. Capelle (Langstraat)30 Junij. De hooibouw, door den milden regen der laatste dagen een weinig vertraagdis thans weder in vollen gang en nadert reeds zijn einde. Van koop- prijs is nog niets bekend, ofschoon men reeds hier en daar aan het Oude Maasje aan de schelften is. Men verwacht dat de prijs hoog zal zijnwanneer men de gemiddelde opbrengst in aanmerking neemt. De stand der gewassen is over het algemeen in de Langstraat zeer gunstig. Wei hebben op sommige hooge gron- den de aardappelen en de boekweit van de jongste nacht- vorsten geledendoch het malsche weder van de laatste dagen heeft alles veel doen bijkomen. Uit het Land van Heusden voornamelijk van VeenWijk en Aalburggeschieden reeds dagelijks meer aanvoeren van aardappelen wier kwaliteit bij- zonder goed mag genoemd worden. doch die nog hoog in prijs worden gehouden, daar men ze niet minder dan tot 30 a 35 cent per vijf liter bekomen kan. 'S Graveilliage, 1 Julij. De uitslag van de heden alhier van wege de Afdeeling 's Gravenhage der Hollandsche Maat schappij van Landbouw gehouden harddraverij te paard is ge weest dat de prijs, zijnde een zilveren theeservies van 300, is toegewezen aan W. C. den Bulk, wonende te Leimuiden met den bruinen bles „Snel", bertden door A. Bos; de eerste premie ven 100 is toegekeud atji G. Barenarecht, uit Ba- rendregt, met diens bruin, genaamd „Viorno", bereden door J. ds Boer; terwijl de tweede premie is behaald door A. Uitenboogaart, te Hazerswoude, met „Leon", een zwarte ruin, berijder H. Blonk. Onder eene hartelijke dankbetuiging aan de deelnemers en alien die tot het welslagen der hard draverij hebben medegewerktoverhandigde de Voorzitter der Hollandsche Maatschappij van Landbouwafdeeling 's Hage, Jhr. J. van Stralenaan de winners hunne prijzen. Voor zoover bekend is, is in den loop der week van 21 tot en met 27 Junij 11. in de provincie Noord-Holland slechts 1 rund uithoofde van longziekte onteigend en afge maakt. Het geval deed zich voor te Haarlemmermeer. De aangekondigde grasmaaiwedstrijd van wege de afdeeling Culemborg der Geldersche Maatschappij van Landbouw werd den 2 5 Junij 11. gehouden. Vijf werktuigeu namen aan den wed- strijd deelwaarvan de uitslag was als volgt: le prijs, buc keye, nieuw model, voor een of twee paardeninzenders Landre en Glindermante Amsterdam; 2e prijs, amerikaan- sche gras-maaimachine voor twee paarden, uit de fabriek van Waller Wood, te New-York, ingezonden door J. Peignat, te Amsterdam, 3e prijs, tweepaards gras-maaimachine van Richard Bickerton ingezonden door Brongers C°.te Am sterdam. Het feest werd door zeer vele belangstellenden bijgewoond. Uit het noorden des lands meldt men dat de hooioogst meevalt. Door het aauhoudende koude en schrale weer was de verwachting niet groot en nu blijkt de opbrengst voldoende te wezen. Ook uit de Betuwe schrijft dat er veel booi is, en dat de wintervruchten meerendeels uitmuntend te velde staan en een ruimen oogst beloven. Als een blijk dat in den laatsten tijd in den veehandel be- langrijke zaken verrigt zijnwordt het feit aangehaald dat de heer S. Poot, veehouder onder Overschie, aan een Belgisch koopman sedert primo December 11. van zijne stallen heeft ver- kocht 338 vette ossen voor eene gezamenlijke waarde van 108.500, waarvan de laatste 180 in edn koop tegen/325. per stuk. Zutphen29 Junij. Op vele graslanden in deze streken houdt men zich onledig met het afmaaijen van de zoogenaamde eerste snede. Over het algemeen valt de hoeveelheid van het gewonnen hooi niet tegen, en is de kwaliteit voldoende. Beverwijk29 Junij. 180 hectaren bouw- en weiland toebehoorende aan wijlen jhr. J. Deutz van Asseudelft, zijn Zaturdag jl. alhier ingezet voor 191,325. De afslag, kom- binatien en definitieve toewijzing 4 Julij e. k. Leeuwai'deil, 29 Junij. De longziekte onder het rundvee blijft, in weerwil van de daartegen genomeu maatregelenbij voortduring in deze provincie heerschen en schijnt zich zelfs meer uit te breiden. In de maand Mei jl. zijn 8 runderen aan die ziekte gestorven. Sedert den lsten Januarij tot den lsten Junij, dus in vijf maanden, heeft de longziekte in dit gewest niet minder dan 940 offers geeischt. In de maand Mei jl. werden 12 beslagen vee op even zoo vele plaatsen door die ziekte aangetast, nl. te Vrouwenparo- chie, Haskerhorne, SpannumTerzool, Rauwerd, EeAk- krumHolwerdHommerts, OudegaAbbega en Oudemir- dum, waaruit blijkt, dat zij in onderscheidene oorden en dus tamelijk verspreid voorkomt. De correspondent van de Amst. Ct.die de feesten bij ge- legenheid van het landbouwkundig congres te Zierikzee heeft bijgewoond, eindigt zijn verslag daarover aldus: Zoo is dan deze feestweek geeindigd die aan deze stad een buitengewone drukte gaf. Voor velen zal zij onvergetelijk zijn daar zij niet alleen een keur van genoegens aanbood, maar ook zeker niet zonder vrucht zal zijn geweest voor de land- huishoudkunde en in het byzonder voor landbouw en veeteelt. Vele zaden zijn gestrooidwaarvan men vertrouwen mag dat zij in de toekomst rijke vruchten zullen dragen. Om mijne feestberigten feestelijk te eindigen deel ik ten slotte een ex tempore over, dat een der deelnemers aan het diner in de koncertzaal op gisteren als een toast gaf, en dat op verzoek des voorzitters werd afgestaan om te worden gedrukt en rond- gdeeld als een aangenaam souvenir, Dit extempore luidt als volgt: Uit u, aarde, voortgekomen, keeren we eenmaal tot u weer, Maar de geest blijft eeuvvig leven en de geest daalt nimmer neer. Uit u, aarde, komt de rijkdom; door u viert de landbouw feest, Maar boe geeft de landbouw schatten, zonder werking van den geest? Aarde en geesjzij beiden blijven 't doelwit van den landbouwkring En bet feest, deezJ week genoten, duurzaam in herinnering. ■Zaturdag jl. werd op het excercitieveld te Brussel, in tegenwoordigheiu ues kouings, de vereenigde Drabanische en Henegouwsche Landbouw-tentoonstelling geopend. Zij neemt eene oppervlakte van acht hectaren in en bestaat uit twee afdeelingenpaarden, vee en pluimgedierteen land- bouw-werktuigen en gereedschappen. Alleen de laatste afdeeling is internationaal. Het aantal tentoongestelde dieren is 1700, waaronder 158 hengslen en 100 hengsteu-veulens149 raer- rien en 126 merrie-veulens201 stuks vee van inlandsch of hollandsch ras, 160 stuks van Durham-ras en 215 stuks van gekruist Durham-ras, 345 schapen, bokken en geiten en 47 varkens. De werktuigen, welker aantal meer dan 2000 is, zijn ingezonden door 273 exposanten 164 Belgen 50 Fran- schen 44 Engelschen 7. ,f)uitschers4 Nederlanders en 4 Amerikanen. De opening der tentoonstelling werd o. a. bij gewoond door eene groep van 250 zeeuwsche landlieden in hunne eigenaardige kleedij, versierd met de belgische en ne- derlandsche nationale kleuren. Een even eenvoudig als goed koop middel om het zoo lastige steken der vliegen bij paarden te voorkomenals ze in rust zijn, is onlangs ontdekt. Men wrijft ze slechts met een weinig verdikte laurier-olie in, waarvan de reuk voor de vliegen ondragelijk is. Men zorgt vooral die plaatsen te smerenwaar de vliegen bij voorkeur zich ophouden. Vijf cents dier olie is genoegzaam om een paard drie dagen te wrijven; het is on- schadelijk en verhoogt integendeel de scboouheid der huid. Men kan dit middel ook vervangen door eene oplossing van 60 grammen assa-foetida in 2 glazen water en 1 glas azijn. De doordringende reuk van de assa-foetida verjaagt de vliegen; men kan door de wassching zorgen dat geen vlieg hen meer steekt. De assa-foetida is eene onsehadelijke zelf- standigheid. Op de internationale tentoonstelling van landbouw veeteelt, enz.sedert eenige dagen te Bremen geopendzijn o. a. in gezonden 60 stuks hoornvee, in Nederlandnamelijk Groningen, gefokt. „Bij den zeer belangrijken invloed, welken het Hol landsche vee op de Duitsche veeteelt uitoefentzegt het ver- sl-ag der commissie„trekt deze toezending in hooge mate de aandacht. Zij bestaat, dooreengenomenuit regt fraaije exem- plaren." In het Tijdschrift: De Volksvlijt" leest men: De vermaarde scheikundige grace-calvert van Manches ter, ten gevolge eener reis naar de tentoonstelling te Wee- nen ten voorleden jaar overledenheeft den invloed van verschillende stoffen tot het bewaren van eijeren onderzocht. Hij vond dat eijeren, in waterstofgas bewaard, zelfs als in een der punten een gaatje was geprikt, volkomen gaaf blijven. In droog of vochtig koolzuurgasblijven zij eveneens vol komen goed. Het gewone lichtgas levert dezelfde goede uit- komst opevenzoo eene oplossing van phenylzuur in water. Andere stoffen door hem beproefd gaven gebrekkige uit- komstenweshalve hare vermelding achterwege blijft. In hoeverre de smaak der eijeren door het lichtgas en phe nylzuur geene verandering ondergaat, wordt niet vermeld. Mr. v. E.

Weekblad van Haarlemmermeer | 1874 | | pagina 1