Ilet Kearen van zaaizaail Konijnenfokkerij GEVEILDE PERCEELEN, Oemen^de Merlgten. Jugczottbcn. De aanstaamle verkiezing van een Raadslid in Haar- lemniermeerin verband met de belangen van het onderwijs aldaar. door deskundigen is nog steeds eene zaak waaraan de land- bouwer zich weinig laat gelegen liggenin weerwil van de groote schade welke hij gedurig ondervindt door het gebrui- ken van onzuiver of bedorven zaaddat hem door zaad- handelaars geleverd wordt. Of onze inrichtingen daarvoor, zooals de Proeftuin te Deventermet werk overladen zijn blijkt nog niet. In Duitschland, waar men 't eerst keur- inrichtingen heeft opgerichtgaat het ook nog niet zoo vlot daarmede als te wenschen ware. Uit Karlsruhe, onder anderen, wordt bericht, dat men daar bijna niets anders te beriehten heeft dan keuringen van de zaadhandelaars zelvemet het doel om van een verkregen getuigschrift aebruik te maken tot aanprijzing hunner waar. Dit is zeker in 't minste niet te misprijzenwant zelden is 't de zaadhandelaar zelf die knoeitdie bij voorbeeld oudniet meer ontkiemend klaver- zaad voor een klein prijsje opkoopt om er het versche deug- delijke zaad mede aan te lengen. Meestal zijn het de zaadtelers die, door achteloosheid hunne voortbrengselen alles behalve zuiver en deugdelijk afleverenen dikwijls niet die soort welke zij zeggen te leveren. Hoe menigmaal zaait de boer met zijn klaverzaadweegbreeklavervreterpriemen en dergelijk onkruid uithoe menigmaal wordt er nietswaardig wollegras uitgezaaid, wanneer men met een deugdelijk mengsel van graszaden een weide denkt aan te leggen. Het is niet genoeg dat men geen, ander zaad verlangt te koopen dan dat de zaadtiandelaar met een keurgetuisjschrift dekken kanmaar nu en dan zal men ook wel eens dienen te laten onderzoeken of 't getuigschrift wel volkomen past op het aangekochte. Laat de boer zich toch niet wijsmakendat hij zelf in staat is alle zaaizaad te keuren. Daartoe behoort te veel kennis van kruidkundete groote handigheid om met de loupe om te gaaneene te moeilijk bijeenbrengen van onkruidzaden ter vergelijkingte veel tijd en geduld, dan dat men dit werk aan elken landbouwer zoude kunnen toevertrouwen. Bij gelegenheid van het .Internationale congres van land- en bosch- bouwers, in het vorige jaar te Weenen gehouden, kwam de zaadvervalsching ook ter spraaken hier werden merkwaar- dige staaltjes daarvan openbaar gemaakt; onder anderen dat zaadhandelaars in Zuid-Duitschlan(j verklaard hadden, de mededinging met ingevoerde Eugelsche graszaden niet te kunnen volhoudenwanneer hun belet werd om de graszaden te ver- mengen met in de dominiale bosschen bijeenverzameldeen alzoo voor weide of akker geheel onbruikbare graszaden. Het is hier vooreerst nog niet noodig zich de waarschuwing, bij dat congres geuitaan te trekkenom het graskeuren niet toe te vertrouwen aan de direeteuren van scheikundige werkplaatsendie zulks allicht als een hun vreeindvervelend bij werk zullen opuemen; maar om daarmede jonge kruidkun- digen te belastenals een goed middel om eerst hunne stu- dien op de praktijk toe te passen. S. bij den handwerkstand en den boerenarbeider wil hier te lande nog maar geen wortel sehietenhoewel die buiten 's lands in het groot gedreven wordt en dierlijk voedsel ter beschikking stelt voor lieden die dit zoozeer noodig hebben. In het Eu gelsche Hoogerhuis is onlangs medegedeeld dat er wekelijks uit Ostende 1500 stuks konijneu naar Engeland overgebracht worden. Wanneer dit nog eveneens als vroeger geschiedt, dan worden die gevild in doodkisten vervoerdwaardoor de Belgen tevens, zonder inkomende rechten, verwerkt houtwerk weten in te voeren. In de fabriekstad Nottingham worden wekelijks 3000 konijnen genuttigd. Te Birmingham nam een hande- laar in wild op zich om er wekelijks 10 000 ,te leveren. In Engeland schat men het aantal konijnenvellen dat er jaarlijks voor de hoedenmakerij verarbeid wordt, op 30 millioen. De hoeveelheid konijnenvleesch dat aldaar jaarlijks verbruikt wordt, werd aangeslagen op 34 millioenen kilogrammenter waarde van 18 millioen guldens. Hoe gemakkelijk en voordeelig ook het konijnenfokken in het klein, met een of twee moerkonijnen wezen mogein het groot schijnt dat evenmin buitenlauds als hier te willen geluk- ken. Het is te vreezen dat de onlangs te Wernigerode aan den voet van den Hartzopgerichte fokkerij den ouden weg van mislukkendoor sterfte onder de jonge konijnen, wel weder op zal gaan. De uitkomsten van den eersten tijd beloofden intus- schen gouden bergen. Van 10 moerkonijnen werden jaarlijks 800 tot 1000 stuks jongen, kinderen en kindskinderenver kregen. Het paar moerkonijnen voor de fokkerij werd verkocht voor 14 gulden; en jongen 3 tot 4 maanden oud en 3,5 tot 4,5 kilogram zwaar, golden 1,50 gl. het stuk. De zwaarsten wogen9 maanden oud, 4,5 tot 7 kilogram. Hier te lande worden, elk vel op 20 cent waarde geschat, ingevoerd hoofdzakelijk uit Engeland 1 600 000 stuks ha- zen- en konijnenvellen en uitgevoerd meest naar Duitschland 1 100 000 stuks, zoodat er 500 (100 stuks dooreen bijgevoegd worden. Hieronder evenwel zullen wel weinig vellen zijn van tamme konijnen. Onze jachtwet beschermt te zeer het wild ge- dierte dan dat het hier niet de overhand behoudt boven het gefokte. S. op Maandag 18 Mei 1874, des middags ten 12 ure in het lokaal De Bbakke Grond, te Amsterdam. N°. 1. Twee karapen Wei- en Hooilanaen c. a., Spiering- Horner Binnenpotdergem. Sloten 2200, 200. Make- laar G. Steenwijk. N°. 2. Drie Kampen Wei- en Hooiland c. a., als boven; 5500. Makelaar Joh. van Dijk. N°. 1 en 2 te zamen f 7900 200. Makelaar J. de Beurs. In het Vaderland lezen wij het volgende u Zaturdag jl. kwamen ons geruchten ter oore aangaande nieuwe aanwijzingen over den beruchten moord aan de Bogt van Guinea te 'aHagei. Wij maakten van die geruchten voorloopig geen melding omdat wij eerst nog nadere informatien wenschten in te winnen. Thans echter kunnen wij met zekerheid mededeelen dat er in de laatste dagen getuigenissen zijn afgelegd, die inderdaad hoop geven dat men eindelijk de daders dan toch op het spoor is. In het belang eener hoogst wenschelijke ontdekking meenen wij ons echter ook nu nog van het mededeelen van bijzonderheden te moeten onthouden. De justitie schijnt inderdaad in haren argwaan niet zoo geheel misgegrepen te hebben. In den ochtend van 26 Junij cirka 6 ure, is in perceel NN 185, Egelautierstraatte Amsterdam, waarin eene tabaksaffaire wordt uitgeoe- fend, brand ontstaan, die ernstige gevolgeu had kunnen hebben, daar vrouw en kinderen nog te bed lagen toen de brand reeds van buiten af zigtbaar was. Spoedig was de deur opeugetrapt, en aau de onverschrokkenheid van twee buurvrouwen, die, waar mannen weifelden, den moed hadden den brandenden winkel binnen te gaau en aan wie het mogt gelukken de vlam in den aanvang te blusschenis het te danken dat de brand geen uitbrei- ding gekregen heeft en de drie inmiddels aangerukte spuiten zonder te hebben gewerkt konden vertrekkeu. In het distrikt Nikolajef (Rusland) is omstreeks het midden der vo rige maand door eene geweldige hagelbuivoorafgegaan doot een orkaan en gevolgd door een waterhoos groone schade aaugerigt. Hoewel de ha gelbui niet langer dan tien minuten aanhield waren de gevallen steenen zoo grootdat 250 schapen gedood en aan menschen kwetsuren toegebragt werden. Door den stortvloed de overstrooming en de hoos zijn in het dorp Dergonnofkawaar de verwoesting het grootst is geweestde dorps- brug weggeslagen en 23 werkpaarden en 15 kalveren verdronken. Er heerschte zulk eene ontsteltenis in die plaats en haren omtrekdat vele landlieden te goeder trouw meenden dat de wereld verging. De bevolking van Londen vermeerderde jl. week met 1059 zielen; het sterftecijfer was 198 en dat der geborenen 60 onder de raming ze- ven sterfgevallen werden door paarden of rijtuigen veroorzaakt en 57 per- sonen ontvingen letsel. Acht zelfmoorden en twee kindermoorden werden gepleegd. Zeven personen verdronken en acht kinderen stikten. Te Kerun dep. Finisterre x is de vrouw van een spoorweg-baanwach- ter het slagtoffer harer menschlievendheid geworden. Deze vrouw had de wacht en zagterwijl de trein in vliegende vaart kwam aansnellen een kind op den weg. Slechts aan haar gevoel gehoor gevendevliegt zij toe en grijpt nog bij tijds het kind dat zij met krachtige hand ter zijde van den spoorweg werpt, doch valt zelve, tengevolge van die bewegingachterover, en voor zij kon opstaan was de trein haar genaderd, die haar geheel ver- pletterde. Een Parijsch blad verhaalt het volgendeBaron Rothschild bragt op zekeren dag aan een zijner kennissen, een bankier, een bezoek. Deze was door zijn gierigheid bekend. Terwijl Rothschild bij hem was kwam er op het binnenplein van het hotel een arme, die begon te zingen. De bankier nam twee sous om ze door het venster den man toe te werpenmaar voor dat hij dit opendezocht hij rond op zijn tafel n Wat zoekt geP vroeg Rothschild. n Een papier om deze stukjes in te vouwen." Ik beb daarvoor wel iets," zei Rothschild en nam een bankbiljet van fr. 500 wik- kelde daarin de twee sous en wierp ze zoo naar buiten. Een oppassend arbeider te Blokzijl genoot het voorregt zijn 25-jarige echtvereeniging te vierenterwijl men met eenige vrienden en geburen gezellig bijeen zat, kreeg de vrouw op eens eene zenuwberoerte en was des avonds reeds een lijk. In het Paleis van Justitie kpmt een ingezonden verhaal voor van het huwelijk van een meisje, dat verpleegd werd in het weeshuis te Mid- delhamis. De voogden-regenten narnelijk wilden hunne toestemming tot dat huwelijk alleen geven tegen betaling van een koopprijs van f 250 door den aanstaanden bruidegom en toen deze niet verkoos in die vreemde voor- waarde te tredenwerd de toestemming geweigerd maar het huwelijk werd, gelijk van zelf spreekttoch voltrokken na bekomen toestemming van den kantonrcgter. De zaak is zeer vreemd, en getuigt, alle zedelijke overwegingen daargelatendunkt ons niet van veel doorzigt en beleid van de zijde der regentendie hadden kunnen en moeten voorzien, dat zulk een middel, om de kas van hun gesticht te stijven, wel kon beproefd, maar niet verwezenlijkt worden. Het kan zijn, dat de regenten op den eenen of anderen grond regt hadden om vergoeding te vorderen voor verstrekte verplegingskosten Wij kunnen dat niet beoordeelen. Maar dan wijst de wet daartoe een ande ren wegaan, en was dit in ieder geval een ongeoorloofd en onwettig middel om zich te doen betalen dat, wat men misschien, maar misschien ook niet, meende regtmatig te vorderen te hebben. De akklimatatie-tuin in het Bois de Boulogne te Parijs heeft een belangrijke aanwinst gedaan in een kurieus dier, narnelijk in een klein wit olifantje, dat niet grooter wordt. Het is slechts een meter hoog en weegt naauwelijks 100 kgr. De Amerikaansche reporters zijn reeds lang bekend door hunne zeld- zame toewijding aan het blad, dat hunne diensten heeft aangenoraen. Een van hen heeft daarvan weer een bewijs gegeven, bij gelegenheid van het huwelijk van miss Nellie Grant. President Grantde vader van de bruid, had narnelijk strenge bevelen gegeven om alle journalisten bij de huwe-- lijksplegtigheden te weigeren. De correspondent van een New-Yorksch blad wist zich echter, nadat hij handen en aangezigt met roet had besmeerd toegang tot het Witte huis te verschaifen, en liet zich toen als neger tot hnlpknecht engageren. Nog denzelfden dag schreef hij een uitvoerig ver- slag en zond het aan zijn blad op. De Heer D. Trot, een Nederlander //van goeden, ouden huize," gelijk hij ons vertelt, die jaren lang in Europa gereisd en nu op 80jarigen leeftijd zegt </niet9 meer in de wereld te doen te hebben dan begraven te worden'*, is toch die wereld nog niet ten eenenmale afgestorven. Dit blijkt uit een artikel, door hem in de Xamper Courant geplaatst. Adel- dom en adellijke titels staan bij hem zeer hoog aangeschreven en vijand van alle voorregten van den een boven den ander zou hij wenschen dat iedereeu zich bij den hoogen raad van adel een titel koopen kon. Hij doet in ernst daartoe het voorstel en geeft reeds het tarief op, dat bij de wet zou dienen te worden vastgesteld. Men zou dan, volgde men zijn raad op, ridder kunnen worden voor f 10,000, baron voor f 25,000 en graaf voor 50,000, welke sommen moesten worden verdubbeld voor hen, die deze titels op hunne afstammelingen zouden willen doen overgaan. Trot meent, dat er liefhebbers in massa zouden komen opdagen en dat daardoor de schatkist eene niet onaanzienlijke bate zou ontvangen. Hij zelf zou de eerste zijndie, voerde men nog in tijds een adellijken titel in dien van barou en barones voor al zijne afstammelingen koopen zou. De gestrengheid waarmede sommige overheidspersonen mishandeling van dieren straffen werd deze week weder toegepast bij het politie-geregts- hof in Marlborough Street te Louden, alwaar cen rijknecht van graaf Home tot een maand dwangarbeid werd veroordeeld, wegens het foltereu van een paard in Hydepark. Het verzoek om de gevangenisstraf in eene boete te veranderen, werd geweigerd. Voor vele ouders, die het //zoo alleraardigst" vinden, als hunne kin deren vroeg beginnen te leerenzal het welligt nuttig zijn te weten dat de groote sterfte onder de kinderen beneden de twaalf jaren in den staat Massachusetts door de deskundigen alleen wordt toegeschreven aan overspan- ning van de hersenen en het zenuwgestel. De directeur-uitgever van een blad over opvoedkuudedat te Berlijn het licht ziet, heeft de stelling verkondigd, dat slaan een betere manier van straffen is, dan de kinderen na schooltijd nog te houden. Slaan, zegt hijzet bloed in beweging en veroorzaakt groote werkkracht van de her- sens Eenige schooljongens hebben den man daarop een brief gezonden, waarin zij hem hun leedwezen te kennen geven, dat hij in zijn jeugd niet wat meer geranseld en wat minder op school gehouden is. Op 27 *Mei 1872 heb ik een vvoord in dit Weekblad ge- rigt tot mijne meriekiezers, om te wijzen op het belang van het teekenonderwijs in de lagere schoolvooral in het belang der werklieden. Zulks was toen niet kortelings geleden mijne meening geworden. Beeds vroeger, in mijne betrekking als burge- meester, had ik en teekenonderwijs en onderwijs in vormleer getracht te bevorderen en zulks was mij gelukt. Op 15 September 1871 had ik aangedrongen (mede in dit Weekblad) op bezuiniging bij het armbestuur, het geven van ruimschoots behoorlijk en voldoend onderwijs. De heer Schone (destijds raadslid) wederlegde mijne meening in het Weekblad van 22 September 1871, en zeide dat des tijds de behoefte aan meer uitgebreid lager onderwijs zich in de gemeeote nog niet had doen kennen. Dezelfde heer Schone heeft nu onlangs de gemeente Haarlemmermeer met der woon verlaten zoo als hij in den Raad verklaarde„omdat er in Haarlemmermeer geene gelegenheid is om zijne kinderen be hoorlijk te doen opvoeden." Hiermede werd dus, althans van zijne zijde, erkend dat twee jaren na zijn advies de behoefte aan meer onderwijs be- stond. De kiezersdie mij sedert tot lid van den Baad be- noemdenhebben mijne zijde gekozen. Intusschen heeft de heer 't Hooft berhaaldelijk in den raad aangedrongen op afsehaffing van het teekenonderwijs op de lagere school, des Zaturdags gegeven door de onderwijzers Boekel Spruitenburg en den hulponderwijzer Kievit. Dit onderwijs te geven, werd vroeger geweigerd aau den onderwijzer Zwart, onlangs aan den onderwijzer Timmer. De heer 't Hooft heeft zelfs beweerd dat de heeren Boe kelSpruitenburg en Kievit onbevoegd waren teekenonderwijs te geven er is in ernst sprake geweestom tegen die heeren wegens onbevoegd les geven in teekenenproces-verbaal te doen opmakenen hen te vervolgen. Een advies van Jhr. Mr. J. de Witte van Cittershet voor beeld van gemeente-scholen en bijzondere scholen in de re sidence, het advies van den Inspecteur den heer Beeloo, zijn noodig geweest om den raad te overtuigendat dit onder wijs niets anders is dan vormleer, en wel degelijk wordt op- genoemd in Art. 1 d. der wet op het lager onderwijsals vak toegelaten op de lagere school. De heer 't Hooft, wien het te doen was, om toch maar dit onderwijs af te schaffenomdat het voor de drie onder wijzers die het gavente zamen der gemeente f 150 kostte, heeft toen beweerd dat als dit dan vormleer was, dit vak in de gewotie schooluren kon gegeven worden, en geen meer geld behoefde te kosten. Met zeven tegen zes stemmen is toen in den Raad (op 25 Junij jl.) beslist, dat aan Mr. Timmer geene toelage zonde worden gegeven voor ouderwijs in vormleer op Zaturdag te geven; de heer 'c Hooft stelde voor, om tevens de toelage aan de heeren Boekel, Spruitenburg en Kievit in te trekken; daar dit niet wel konde, omdat zij eenmaal op de loopende begrooting stond voor 1874, zoo heeft men afgesproken haar dan in het najaar, bij het vaststellen der volgende begrooting, in te trekken. De beide wethouders, Tensen en van Vuuren die zich mede tegen dit onderwijs verklaardenzeiden dat er zelfs zeer weinig gebruik van werd gemaakt, en beweerden zulks nog onlangs gezien te hebben. De ondergeteekende begaf zich twee dagen daarnaonver- wachts, naar die scholen en vond voor de vormleer: Bij den hr. Kievit ingeschreven 20 leerlingen, tegenwoordig 16, Boekel 19 alien. Spruitenburg 21 10. Voor het teekenen Bij den heer Buinte Hoofddorp ingeschreven 17, te genwoordig 17 leerlingen. Er moet dus bij de wethouders een vergissing bestaan hebben; er is we] degelijk belangstelling voor dit onderwijs bij de ingezetenen; zij zendeu wel degelijk hunne kinderen des Zatur dags naai de scholen voor vormleer en teekenenen de teeke- niugen die de ondergeteekende te zien kreeg, toondeu vooral bij de heeren Spruitenburg, Boekel en Buin, de aaomerke- lijke vorderingende netheid en de vlijt, waarmede de leer lingen onder de goede leiding der onderwijzers hun werk verrigteu. Sprekende met de onderwijzers over het betreurenswaardige van de afsehaffing van dit onderwijs, gaf meer dan een hun ner te kennen, dat zij wel kans zagen het voort te zetten voor eigen rekeningtegen Injdragen van de leerlingen, mits de gemeente daartoe althans het lokaal gratis afstond. Ofschoon ikin geval van nood dpze ondernemings-zucht der onderwijzers gaarne zoude bevorderen zoude ik dezen maatregel betreuren in 't belang der kinderen van arheiders die thans gratis aan dit onderwijs deelnemen, en onder welke er zijn, die waarlijk goede vorderingen maken. Zij zouden, zoo betaling werd gevorderdalligt van dit onderwijs versto- ken blijveu. Ik belreur dat in de gemeente zoo weinig belang iu het onderwijs wordt gesteldde eenige inrigting voor gymnastiek op de school Tan den heer Spruitenburg is sedert lang ge- broken en wordt niet hersteld. De behoeftedie er bij vele kinderen bestaalaan meer uit gebreid onderwijs, levende talen, wiskunde, landbouwkunde gymnastiek, teekenen, en handwerken voor meisjes, blijft on- voldaanofschoon er onder onze onderwijzers en hulp-onder- wijzers personen zijn, bevoegd om in die vakken onderwijs te geven, en die voor eene kleine bijdrage uit de gemeentekas zulks zeker gaarne zouden willen doen. Mogen vele landbouwers de behoefte aan dit meer uitge breid lager onderwijs niet gevoelende ambtenaren in de ge meente gaven mij dikwijls hun leedwezen over dit gebrek te kennen. Het is mij in den omgang met de kinderen der volksklasse meermaleri geblekendat zelfs het onderwijs, dat gegeven worrit, op een te lagen trap staat, en dat de school-commis- sie behoefte zoude hebben aan ander personeeldan daartoe tegenwoordig gekozen wordt; in die commissie zijn menschen die ik, als burgers, als landbouwers, hoogacht, doch die mij gebleken zijn, niet in staat te zijn, zulk eene betrekking naar behooren te vervulleu. Ik heb gemeend op dit alles oplettend te moeten maken bij de aanstaande keuze voor een raadslid. De kiezers kunnen bij die keuze versterken in den raad de partij die den vooruitgang wil in het onderwijsof de partij die op het ouderwijs steeds wil bezuinigenook al schaft zij daardoor zaken af, die men vroeger had daargesteld, zooals in het onderhavige geval het onderwijs in vormleer, en waar- van de ondervinding sedert vele jaren had geleerd dat het uit- nemend werkte, en dat het wel bevordering, geene afsehaffing verdiende. Men kan op den duur zeven raadsleden benoemendie voor de verbetering van het onderwijs stemmen, en zeven an deren die het verbeteren tegenhouden. Men vergele echter niet, dat dit spelen met stemmen op den duur vervelend is, en het deelnemen aau zulke beraadslagingen voor hen die naar hooger streven, tot eene ware kwelling maakt.

Weekblad van Haarlemmermeer | 1874 | | pagina 2