1874. Vrijdag, 10 Julij. No. 28. VAN AAN LANDBOUW, GEMEENTE- EN POLDER-BELANGEN GEWIJD. Vijftiende Jaargang. Haarl emmer meer. Landbouw. \mmm® •mi mmww® Prijs van het Abonnement: in het Jaar6.- Prijs der A.dvertentien van 16 regels 75 Cent, elke regel meer 12/2 Cent. Bij den Burgerlijken Stand zijn aangegeven De Longziekte. HAARLEMMERMEER Prijs van een enkel Nommer 15 Cent. ALLE TOEZENDINGENREDAXTIE EN UITGAVE BETREFFENDE, te adresseren aan VAN BONGA C0., te Amsterdam. Utterly U Woentdag.) Groote Letters worden naar hare plaatsrnimte berekend. Dezer dagen vierde een drietal beambten van den Haar- lemmermeer-polder hun zilveren feest van dienst bij de stoomwerktuiaen van Haarlemmermeeren wel de machinist W. Holla en de stokers M. Verkuijl en M. van den Splinter, die vijf-enrtwintig achtereenvolgende jaren bij de ondeweming vverkzaam waren geweest. Het bestuur van den Haarlemmermeer-polder liet die gebeur- tenis niet onopgemerkt voorbij gaan en vereerde aan elk hunner een geschenk in zilver met toepasselijke inscriptie. Hartelijk hopen wij dat die wakkere mannen nog lang voor onzen polder gespaard mogen blijven. van 24 Junij tot 7 Julij 1874. GEBOREN Cornelia Willemijntje, dochter van J. Wientjes en W. Leenslag. Barend, zoon van J. H. Muller en J. de Haan. Neeltje, dochter van W. Meijn en F. de Boer. Dirk, zoon van J. Grisnigt en J. M. Jongeneel. Johanna Maria, dochter van J. Grisnigt en J. M. Jongeneel. Adrianus Hendrik, zoon van C. N. Vermeulen en M. K. Jonkers. Gijsbertje, dochter van G. den Boer en F. Schaap. Geer- truida Maria Peternella Paulina, dochter van C. Stolwijk en A. den Blanken. Cornelia Jenneke dochter van J. van Gameren en M. K. van Stam. Huiberdiua, dochter van L. Melissen en M. van Brugge. Cornelis Gijs- bertus, zoon van L. van Wijk en B de Jong. Johannes, zoon van J. Drooger enC. H. van Tuijl. Jan Willem, zoon van A. Burghout en G. Ossen. Jannetje, dochter van T. Bennemeer en S. Groot. Ca- tharina, dochter van G. J. Lamboo en M. Bijt. Gijsbert, zoon van F. Briene en A. Roeland. Petronella, dochter van H. J. J. van Verse- veld en M. van Geest. Cornelia, dochter van A. Verbaten en J. van Loon. LEVENLOOS GEBOREN. 1 kind van M. de Vries en G. Eeken. 1 kind van P. van Geijlswijk en M. de Koning. OVERLEDEN Trijntje, oud 3 maanden, dochter van W. Slootweg en M. van Smeerdijk. Karel Hendrik, oud 4 dagen, zoon van J. Bever- sluis en K. C. A. van den Haak. Frans, oud 14 weken, zoon van F. de Bonte enM. Drooger. Johannes, oud 2^ jaar, zoon vanF. Lammers en P. van Riet. Gerardus, oud 18 maanden, zoon van J. Wenteler en G. Groot Averla. Gijsbertje, oud 10 weken, dochter van W. Kok en H. van der Heideu.Jacobus Gerrit, oud 25 jaren, zoon van J. Monte en W. onder de Linden. Cornelia, oud 7 weken, dochter van J. de Zee en en P. van der Pligt. Klaasje Wortel, oud 37 jaren, gehuwd met G Goter. - Hester, oud bijna 6 maanden, dochter van L. van Wijk en G. van Wijk. Jacobus, oud 2 maanden, zoon van K. Kieft enS. E. Jagt- man. Jan, oud 7 weken, zoon van G. Verheul en G. van Loon. Willem, oud 5 maanden, zoon van M. Baks en E. Verboom. Geertruida, Rosalina, oud 5 weken, dochter van M. Lamboo en J. de Jong. Su sanna Catharina Johan, oud 64 jaren, gehuwd met K. Lamboo.^ ONDERTROUWD: F. E. Kemp met A. Broertjes. J. van Echtdom (wednr.) met G. K. Klomp wed.) J. van Oorschot (wednr.) met F. Berk- hout (wed.) T. van Biert en A W. Alberts, (wed.) A. van Egmond en G. Boterman. A. van Veldhuizen (wednr.) en J. K. Baks (wed.). GEHUWD: P. Koole met F. Groninger. J. Volkers metM. E. Bal- makers. B. van Loonen met E. Harding. F. Boele met M. L. de Ruijt. W. L. Benier (wednr.) met A. W. Boomkamp. Statistieke opgaaf van het Hijks-Telegraafkantoor te Haarlemmermeer. Gedurende de maand Junij 1874 werdeD door dit kantoor verzonden79 berigten, waaronder 6 naar kantoren van bij- zondere telegraafmaatschappijen. Ontvangen werden: 71 berigten, waaronder 1 buitenlandsch. Opbrengst naar den maatstaf van 82 enkelvoudige berigten. Verdeeling naar hunne onderwerpen14 handels- en 6 dagbladberigten59 stuks waren van gemengden aard. Van de aangeboden telegraramen werd van 1 het antwoord betaald; 1 werd met postbezorging buiten de lijn aangenomen. De beer P. Ledeboer, candidaat-notaris te Aalsmeer, is tot gemeente-ontvanger aldaar benoemd. Door de Maatschappij van Landbouw in Priesland is een gouden medaiile toegekend aan den beer H. Pasma Pz.te Heerenveen, voor het antwoord op de uitgeschreven prijsvraag „omtrent de oorzaken van de zoogenaarnde viezigheid van boter vooral des winters." Beverwijk7 Julij. De laDderijen, 180 hectaren bouw- en weiland met 5 boeren hofsteden toebehoorende aap wijlen jhr. J. Deutz van Assendelft, ingezet voor 191,325, zijn gisteren afgeslagen en hebben opgebragt 217,048. Dalfsen7 Julij. De groote grasverpachtingen vau uitge- strekte grasvelden zijn alhier gehoudenmen berekent de op brengst per 1000 pond op stam tegen16 a/ 22 voor jvelken prijs alles vlot werd verpaebt. -Wij vernemen dat alle uitzigt bestaat op een best boek- weitverbouw. Niet alleen dat de na de vorst gezaaide reeds ontkiemt, maar zelfs ook het zaad dat tijdens de vorst in den grond lag komt goed te voorschiju en bij gunstig zomerweder zal de opbrengst ruim worden. Aardappelen boonen en erwten beloven eveneens veel. Boomvruchten en inzonderheid appelen znllen een ruitn beschot opleveren. Ameron^en6 Julij. Het hooigras is onder deze gemeente zoo goed als binnen. Liet het zich omstreeks eene week geleden door de vele stortregens ongunstig aanziende warme meer drooge dagen die daarop gevolgd zijn hebben alles weer goed gemaakt. De prijzen van het hooigras zijnals altijd zeer aanzienlijk geweest. Wei is waar gingen sommige per- ceelen voor lager prijzen dan verleden jaar van de hand doch andere daarentegen deden ruim een derde meer. Borkulo6 Julij. Het hier gevestigde veefonde vindt voort- durend veel deelneming. In M thans loopende 16e boekjaar is reeds tot een waardebedrag van 33,300 verzekerd. De pruimenboomen zijn thahs in de omstreken van de Bilt zoo vol geladen, dat de takken bijna bezwijken onder den last der vrueht. De opkoopers hebben reeds bij enkele eige- naars aanvragen gedaan tot verzeuding tegen zeer hooge prijzen. Zoo zal ook deze vrueht, niettegenstaande zij in zoo groote inenigte zal voorkomen, door de buitengewone verzendingen niet dan tegen hooge prijzen verkregen kunnen worden. Voor zoover bekend is, zijn in den loop der week van 28 Junij tot en met 4 Julij in de provincie Noord-Holland dris runderen uithoofde van lorigziekte onteigend en afgernaakt, namelijk 1 te Beemster en 2 te Landsineer. De op den Isten Julij 1. te Aalsmeer gehouden stelling van aardbeziengeteeld in de gemeente Aalsmeer, opgeluisterd door groene heesters en bloemengeschikt tot versieringheeft aan aller verwacbting beantwoord. In het nieuwe, bij ui'tsteic riaartoe geschikte, schoollocaal smaakvol versferd met heesters en bloemen, waren ongeveer een duizendtal scboteltjes met aardbezien teutoongesteld. Des voormiddags ruim elf uur opende de heer D. Vetman, voorzitter der afdeeling, deze zeldzame tentoonstelling met eene toepasselijke rede. Gedurende den dag, tot des avonds 8 uur, viel de tentoon stelling een ruim bezoek ten deelzoowel van inwoners als van vreemdelingen. Des avonds 9 uur was bij den logementhouder P. Kaptein gelegenheid om deel te nemen aan een aardbezien-souper, opgeluisterd door het muziek van de Haarlemsche Schutterij De uitslag der tentoonstelling is als volgt N°. 1 van het programma10 inzenders. Voor de grootste en schoonste aardbezien, 12 soortenvan elk 5 stuks: Iste prijs, zilveren vergulde medaiile en 1 0, of 25, de heer G. Keessen Dzn.; 2de prijs, zilveren medaiile of 10, de heer A. Eveleens; 3de prijs, bronzen medaiile of 5 de heer D. Blootshoofd. N°. 2. Voor de meeste soorten: 7 inzenders. Iste prijs, zil veren vergulde medaiile en 10, of 25, uitgeloofd door het hoofdbestuur der Hollandsche Maatschappij van Landbouw voor 110 soorten, de heer A. Eveleens; 2de prijs, zilveren me daiile of 10, voor 75 soorten, de heer P. Hartung; 3de prijs, bronzen medaiile of 5voor 66 soorten.de heer C. Eveleens. N°. 3. Voor eene verzameling van de beste en schoonste ordinaire of Aalsmeerder aardbezien, 50 stuks: 27 inzenders. Iste prijs, zilveren medaiile of 10, de beer J. Baarse; 2de prijs, bronzen medaiile of 5, de heer A. D. Keessen; 3de prijs, 2,50, de heer D. Joore. N°. 4. Voor eene verzameling van de lstekwal, 10 soorten: 13 inzenders. Iste prijs, zilveren medaiile of/ 10,de heer C Keessen Dz.2de prijs, bronzen medaiile of 5 de heer Wm. Oor; 3de prijs,/ 2,50, de beer J. Alderden. N 5. Voor eene verzameling van de grootste en schoonste aardbezien, 6 soorten, van elk 6 stuks: 30 inzenders. Iste prijs, zilveren medaiile of 10, de heer A. Eveleens; 2de prijs, bronzen medaiile of 5, de heer G. J. Maarsen 3de prijs 2,50, de heer A. D. Keessen. Tot opluistering: De grootste en schoonste partij groene heesters en bloemen, geschikt tot opluistering 6 inzenders. Iste prijs, zilveren me daiile en 5, of 15, de heer C. Eveleens; 2de prijs, zilveren medaiile of 10, de beer N. N.3de prijs, bron zen medaiile^ of 5, de heer Jj. Baarseen aan den beer W. D. Maarsevoor eene colleotie prachtige bloemen, zonder heesters, een getuigschrift In bet Verslag van den LnnMouw in Nederland over 1872 zijdBde cijfers opgenomen walruit de geschiedenis van de longgiekte van 836 af op te maken is. Het is noodig om den veebouders die geschiedenis nu en daD eens indach- tig te makenten einde de verkeerde begrippen te keer te gaan, die zich telkens omtrent den aard der ziekte voordoen, en vaak noodlottige gevolgen hebben, bij de poging der wel- denkenden om deze te bestrijden. De boofdzaak is om de overtuigiDg te vestigen dat de ziekte steeds door besmetting ontstaat. Alle veebouders dienen die overtuiging te hebbenzoo zij de juiste maatregelen toepas- sen zullen die hen tegen de ziekte bescbermen moeten en' die wanneer de kwaal zich op hunne stallen geopenbaard heeft, deze zoo min mogelijk schade zal doen aanbrengen. Daarbij dienen zij te weten dat irienten gezonde, nog niet besmette dieren vrijwaart tegen de ziekte. Alles wat tegen die beide waarlieden schijnt te strijden berust op verkeerde of verkeerd verklaarde waarnemingen. Ontstaat de ziekte onder een kop- pel, zonder dat men na kan gaan hoe de besmetting overge- bracht is, dan moet men evenwel overtuigd blijven dat die, hoe dan ookheeft plaats gebad. Wordt een ingeent dier evenwel ziek, dan was dit reeds besmet voor het inentenof behoorde tot die zeldzame uitzonderingen waarbij onvatbaar- heid voor het tegengif, even als groote vatbaarheid voor de ziekte zelfs bij herhaling, of ook onvatbaarheid voordeziekte zeive wordt opgemerkt, verscbijnselen die zich bij andere ziek- tende kinderpokken bijvoorbeeldevenzeer voordoen. De longziekte beerschte reeds in het begin dezer eeuw hier en daar in Duitschland en Frankrijk, en heeft zich eerst ver- bieidtoen er meer vee verhandeld werd, en veehouderijen ontstonden die geheel en al door aangekoebt vee in stand werden gehoudenen vooral toen de stoombooten en spoor- wegen het vervoer van vee, tot zelfs op groote afstanden gemakkelijker maakten. De vetmesterijen verbonden aan bran- dewijn- en jenever-stokerijenaan bierbrouwerijen of suiker- fabrieken en dergelijke op gtaan-, aardappel- en suikerbietbe- werking steunende fabriekenzijn braudpunten van longziekte geworden niet omdat het voeder daartoe de minste aanleiding geeftmaar omdat er aanhoudend besmet vee wordt aangevoerd en bij sommigeu zelfs de ziekte voortdurend op de stallen beerschte. De verzendingen van bet vee hebben de ziekte algemeen gemaakt, en sorps met groote sprongen naar ver- afgelegen plaatsen overgebracht. Dit wordt verbazend in de hand gewerkt door het soms zeer langdurige incubatietijd- peik dei kwaal, dat gewooulijk veertien tot een-en-twintig dagen maar ook maanden duurt; terwijl de besmette dieren gedurende dat tijdperk evenzeer als na bet uitbreken der ziekte en zelfs langen tijd na de genezing besmettelijk zijn. Ook wordt de smetstof door allerhande voorwerpende kleeren van den bezoeker onderanderen overgedragen tot op verre af standen terwijl bet outsmetten der stallenzelfs met de meeste zorg volbrachtnimmer volkomen zekerbeid geeft De ge- zegende vinding van den Belgischen veearts Willems het In enten, kan, met onvoorzichtigheid toegepast, soms de ziekte overbrengen naar nog niet besmette stallen. Wanneer daarbij de in- entstof genomeu wordt uit longen die het begiusel van ver- rotting vertoonenwerkt zij als gif, in plaats van te bescbermen. Belgie is vrij gebleven van de longziekte tot 1827, maar negen jaar later was het geh^ele land besmet. Zoodra in 1842 de invoer van slachtvee in Groot-Brittanje werd opengesteld verseheen ook daar de ziekte en verspreidde zich in een vijftiental jaren over het geheele land. Eerst in 185 8 is zij naar Mel bourne overgebracht en heeft zich vandaar zoozeer over Nieuw- Holland verbreiddat zij in 1872 reeds 1 400 000 runderen verloren had doeu gaan. Uit Belgie, naar alle waarschijnlyk- heidwerd de kwaal in 1833 naar Nederland, en wel naar Loenen op de Yeluwe overgebracht. Terwijl er hevig getwist werd over de al dan niet besmettelijkheid, maar niets gedaan om de ziekte te stuitenging zij van hier, hoe is niet recht bekend, in 1835 over naar Loosduinenwaaruit Znid-Holland achtereenvolgens en Noord-Holland en Utrecht in 1837 be smet geraakten. Friesland bad de eerste zieken in 1842. Overijssel verloor er van 1839 tot 1862 ruim 7200 stuks vee. Gelderland 4500 en Noord-Brabant 3300, waarbij deze beide gewesten telkens op nieuw besmet werden door in Hol land aangekoebt vee. In Groniugen, Drenthe Zeeland en Lim- burg openbaarde zich de ziekte telkens, evenals na 1853 in Gel derland en Noord-Brabant, maar werd ook telkens door krachtige maatregelen in haren voortgang gestuit. In deze provincien is bet gesteld geweest als in de Oostzee-landenMecklenburg Sleeswijk-Holstein en Oldenburg, waar de ziekte telkens ver seheen, maar even zooveel malen afgeweerd werd; jnist die streken waar de veestapel meer door aankoop dan door aan- fok in stand werd gehouden, leden het meest door de ziekte. Eigenlijk geheerscbt en zich algemeen verbreid heeft zij alleen in Friesland, Ltrecht en de beide Hollanden de vier pro vincien waar zij tot op dit oogenblik nog heerscht, en van waar telkens de besmetting van de andere gewesten uitgaat. Van de 234 000 runderen, eene waarde van minstens 28 millioen guldens, die er gedurende de laatste veertig jaren aan de longziekte verloren zijn gegaan, verloren deze vier provincien er 217 000 stuks, of Utrecht en de beide Hol landen 175 000 stuks, dat is gemiddeld jaarlijks omstreeks

Weekblad van Haarlemmermeer | 1874 | | pagina 1