„Hoeveel gaat er wel aan meststoffen in onze stedeu verloren? Hoe groot is de oppervlakte der woeste gronden in ons Rijk? Internationale Tuinbouw-Tentooustelling in Nederland. Ciemensde Rerislen. REGTSZAKEN. Rl-JStL sr.:, 4400eene waarde van minstens een half millioenvoor deze drie gewesten alleen. In 1839, 40 en 41 gingen er hier 14 000, 10 000 en 13 000 atuks verloren. Deze cijfers bevatten de bij de besturen aangegeven gevallen maar het is algemeen bekenddatna 1849, toen het veefonds van 2 085 000 gulden, door het geven van schadevergoedinguitgeput was, er een groot aantal ziekte-gevallenmisschien wel een derde van de aangegevene, vevzwegen zijn. Het juiste cijfer der geleden verliezen is daardoor niet op te geven Ter vergelijking moge hier herinnerd wordendat de run- derpest in 1865, 6fi en 67 115400 stuks rundvee heeft doen verloren gaan, waarvan 110600 in Utrecht en de beide Hollandendat is bijna de helft van het rundvee dat, bij het uitbreken der ziekte, in de aangetaste gemeenten voor- handen wa9. Steunende op de wet van 20 Juni 1870, is de Regering in 1871 begonnen met een ern9tig bestrijden van de ziekle, en heeft daaraan besteed183 331 gulden in 1871, 354 185 gulden in 1872 en 585 142 gulden in 1873. Het aantal ver loren runderen is daardoor van 5874 in 1871, gedaald tot 4076 in 1872 en 2475 in 1 873 terwijl men de gegronde hoop koestert om over een paar jaar, de ramp te boven te zullen zijn gekomen. De thans streng toegepaste maatre- gelen zijn dan ook als van zelf aangewezen door de langdurige ondervindingnamelijk afslachten tegen schadevergoeding van de zieke diereninenten van de schijnbaar gezonden en streng afzonderen van de aangetaste koppels, met zorgvuldig ont- smetten zoodra de ziekte der s alien geweken is. En loch heeft de wet nog hevige bestrijders gevonden. Een droevig bewijs van de overal en niet weinig in hootrere kringen en onder de beschaafde laudbouwers heerschende onkunde ten opzigte der veeartsenijkundedezelfde onkunde die den empirischen koe- dokter beschermt tegenover den goed onderwezen veearts, en die nog onlangs gepoogd heeft om de wet te doen vallen waarmede aan het onding dier empirische koedokterij de nekslag zal worden toegebracht. Vijf-en-twintig jaar na Belgie, zal Nederland than9 verlost worden van die gepatenteerde, maar niet geexamineerde koe- dokters. Het kwaad dat zij gesticht hebben en nog op Hit oogenblik stichtenis niet te sehattenwant het meest be- staat dil in het onwetend honden van den veehouder ten aan- zien der ziekten van zijn vee en het niet toepassen der mid- delen om die te voorkomen. Wanneer regeering en veehouders geloofd hadden wat de veeart senijkunde hun voorspelde, had ons de runderpest geen verlies van 12 millioep in drie jaren tijdsde longziekte geene 28 millioen gedurende den laatsten men9chenleeftijd be- rokkend. Staring. In de jongste aflevering van het Maandblad voor den Ne- derlandsclien landbouweronder redaktie van dr. VV. C. H. Staring, leest men het volgende: Een schaap geeft zooveel mest als een menschen 10 schapen zijn er noodig om een hectare bouwland behoorlijk van mest te voorzien. De bevolking van Nederland telt 1,400.000 stedelingen. Laat daarvan een 200,000 werkelijk den sekreet- mest aan den landbouw leveren dan gaat de bemesting van 120,000 hectaren in sekreten en grachten verloren, dezelfde oppervlakte die door onze aardappelvelden wordt ingenomen en daarmede eene mestwaarde van omstreeks 100,000,000. Wanneer het verzamelen van den sekreetmes! evenveel kostte en evenveel opbragt als te Groningen, dan gaat voor de steden hierdoor een zuivere winst van 43,000,000 gulden verloren." De gansohe oppervlakte van ons land beslaat ongeveer 3,300,000 hectaren en daarvan zijn onbebouwd 668,500 hec taren. Bebalve deze, heeft men nog 45,000 hectaren water en moerasvoornamelijk in Eriesland en Noord-Holland. Van die 668,500 hectaren woesten grond zijn vatbaar voor betelen althans met houtgewas, 600,000 hectaren. In den laatsten menschenleeftijd (30 jaren ongeveer) zijn ontgonnen of van water tot land gemaakt, 174,000 hectaren en als nu een volgend menschengeslacht een gelijk getal hectaren ontgint, zal de woeste grond verdwenen zijn in de twintigste eeuw. Dat vooruitzigt is wel eenigzins treurig, vooral met het oog op onze zeeduinen, omdat het beplanten dier heuvels hoogst- waarschijnlijk gunstigen invloed zou uitoefenen op de luchts- gesteldheid in Holland. Maar, waarom maakt men dan van de ontginning der duinen tot bosch niet meer werk Men ver- klaart dit onmogelijkom reden dat men de hazen en ko- nijnen niet missen wil. Daardoor zijn elf duizend hectaren duin gedoemd om eene woestenij te blijven. Overigens bere- kent men, dat in de laatste jaren, dat is sedert het ontstaan der aardappelziekte1600 hectaren duin met aardappelen zijn bepoot. Dat het plan om in 1876 in het Paleis voor Volksvlijt te Am sterdam een tweede groote internationale tuinbouw-lentoonstel- ling te houden reeds meer is dan een los uitgesproken denk- beeld blijkt o. a. hieruitdat door de komraissie voor die tentoonstelling dezer dagen een verzoek werd gerigt tot eenige der voornanmste specialiteiten in het vak om hunne gedachten te vernemen over de inrigting van het programma. Men stelt zich voor deze expositie op zeer groote schaal te organiseren. Daar het Paleis voor Volksvlijt hiertoe geen voldoende over- dekte ruimte zal aanbiedenzal vermoedelijk nog een aanzien- lijk gedeelte van het achter dit Paleis gelegen terrein mede overdekt worden; immers indienwat wij hopendit plan genoegzaam sympathie bij onze natie vindt, om niet op finan- ciele bezwaren af te stuiten. (Semper Firem.) Uit officiele opgaven blijkt, dat gednrende de jaren 1870, 1871 en 1872 in Frankrijk (in 43 departementen) 38,435 stuks vee aan de veepest gestorven en 5 8,144 beesten afge- maakt zijn. De waarde van dit verlies voor den veestapel wordt op ruirn 24% mill. fr. geschatdie van de afgemaakte dieren op ruim 13/2 millioen francs; de vergoeding heeft bedragen 10,667,225 francs. Tegen den heer Hasselman, predikant bij de herv. gemeente te den Ham, is bij de regtbank te Deventer een aanklagt ingesteld wegens bonende en lasterlijke uitdrukkingen, gebezigd in de uamiddag-godsdienstoefening van 21 Junij jl. tegenover een pas getrouwd paar, dat van den predikant de inzegening van het huwelijk verwachtte. De politie te Gorinchem vestigt de aandacbt op twee kramers, zich veelal in plattelandsgemeenten ophoudende, die handelen in taken en broe- kenstoffen, welke bij ondervinding zijn gebleken van de allerminste hoeda- nigheid te zijn, als meerendeels bestaande uit een bcdriegelijk weefsel, het bekende gegoten laken, waaraau kunstmatig een breede wollen zelfkant is genaaid. Daarvoor laten zij zich door onkundigen hooge prijzen betalen. Eenigen tijd geleden, toen de koster der roomsch-katholicke kerk te Zutphen het gebouw opende, zag hij er een man in, die bij ongeluk zou zijn achtergebleven, en liet hem gaan. Deze week deed zich evenwel het- zelfde geval voor, maar toen liet de koster den onbekende stilletjes zitten, en liep naar de politie. welke spoedig op de plaats aanwezig was, en den achterblijver, bij wien men alle soort van sleutels en loopers vond, naar een minder ruim vertrek geleidde Veertien dagen geleden is te Markelo eene vrouw bevallen van drie levenlooze kinderen, en de verlossiug van het vierde kind kon niet ge- schieden. De inoeder bleef toen nog tien dagen in leven, waarna zij is bezweken. In den nacht van 2 op 3 dezer, ongeveer 24 uur, is door den blik- sem in brand geraakt de boerderij van den heer Korthals, even buiten Haarlem, gemeente Schoten. De boerderij is vernield. Voor zoo ver bekend, zijn er geene verdere ongelukken te betreuren. Op de landhoeve van den heer Euisenaar te Ewijk moet een put ont- dekt zijndie, in plaats van waterpetroleum en dan nog wel n uitmun- tende" petroleum geeft. Donderdag van de vorige week heeft zich ook elders door buitengewo- ne warmte onderscheiden te Parijs teekendc( de honderddeelige thermome ter te twee uur 'snamiddags zefs 41 graad, d. i. 106 graden Fahrenheit Er zijn aldaar dan ook verscheidene personen door zonnesteek getroffen, sommigen met doodelijken afloop. J5r werden in de Fransche hoofdstad dien dag 161 000 baden in de Seine genomenwaarvan 6500 door vronwen, Twee Italiaansche scheikundigen te Parijs - vader en zoon, deze laat ste was pas eene maand getrouwd - hebben een vreeselijk ongelnk gehad. Een toestel, waarmede zij werkten, is gesprongen, met het gevolg dat de zoon onmiddellijk gedood en de vader zwaar gewond op den grond gewor- pen is. Toen deze weder tot bewustzijn kwain en den dood van zijnen zoon vernam, is hij krakzinnig geworden. Id de voorgaande week werden te Londen vijf zelfmoorden en ee'n kindermoord bedreven; twee mcnschen verdronken, vier stikten en vijf verloren bet leven door overreden te worden50 menschen werden door paard of rijtuig bezeerd. Het hof van kassatie te Parijs heeft in een aardige kwestie uitspraak gedaan. Voor de regtbank te Pondichery verscheen de advokaat Ponnou- tamby om te pleiten, met kousen en schoenen aan, in strijd met het ge- bruik der inboorlingen, die als blijk van eerbied steeds barrevoets in de regtszaal komen. De regtbank veroordeelde den advokaat tot schorsing in zijn ambt, omdat hij tegenover de justitie oneerbiedig had gehandeld. Het hof van kassatie heeft dit vonnis vernietigdonder verklaring dat de frausche regering gaarne de gebruiken der inboorlingen eerbiedigt, zonder die daar- om verpligtend <te kunnen of te willen stellen. De Revue Brittannique ontleent, aan een wetenschappelijk engelsch blad, de volgende statistieke opgaven, die ons een denkbeeld geven van de tegenwoordige reusachtige uitgebreidheid der wereldstad. Londen be slaat thans 34,000 hektaren dat is 6 a 7 maal de oppervlakte van Parijs tusschen de fortificatien. Het telt 4,025,000 inwoners. Er zijn 24,000 straten wier gezamenlijke lengte den afstand van Londen naar Point de Galles vertegenwoordigt. Er worden jaarlijks 10,400 millioen engelsche voet gas verbruikt, waarvan men schat dat 1400 millioen verloren gaat door verschillende oorzaken. Louden heeft ongeveer 1000 kerken 4500 bier- en wijnhuizen. Gemiddeld sterven er jaarlijks 2600 personen een gewelddadigen dood. Men berekent dat een elf«| gideelte daarvan het leven bij brand verliest. Te Brussel en te Parijs is een bende falsarissen aan het werk geweest die onder leiding van graaf Kergoseen echten edelman van een oud bre- tonsch geslachtloten van de laatste brusselsche leening verkocht hebben als volgefourneerdmet 96 fr. doch waarop niet meer dan fr. 17.50 was gestort. Het was hun gelukt den volstortingsstempel volkomen na te ma- ken. Met Kergos zijn uog vier personen in hechtenis genomenonder welke zich bevinden twee zusters Haenen de eene, Agnes Haenen, is reeds eenige malen in Belgie en in Nederland veroordeeld. Ten gerieve van de bezoekers der wereldtentoonstelling te Philadel phia zal daar een reuzenschip gebouwd wordendat niet minder dan 10000 reizigers zal kunnen bevatten. De plannen zijn reeds gereed het schip zal voor anker liggen in de rivier Delaware en van tijd tot tijd uitstapjes doen naar de verschillende havens van het vasteland. Het gevaarte wordt zoo gebouwd, dat het zes mijlen in het nur zal kunnen afleggen terwijl het drie- of viermaal zoo breed zal wezen als de Great-Eastern. t Zal een waardig pendant zijn van den reuzentorcndien men bij die gelegenheid mede wil oprigten. Ook de sina's appel, al is hij doodrijp, blijkt gevaarlijk als men er wat ruim gebruik van maakt. Prof. Virchow die de trichinen ont- dekte, heeft namelijk bevonden dat bij een voordnreud gebruik van sina's- appelen kleine wormpjes in de ingewanden ontstaandie tot pijnlijke onge- steldheden aanleiding kunnen geven. Alzoo ook in deze met mate. Te Parijs is een krankzinniga aan zijue bewakers ontsnapt en bij den Pont Neuf in de Seine gesprongen. Zekere Lenericeigenaar van een wasch- schip in de nabuurschapsprong hem na om hem te redden toen hij den man greep vatte deze hem met zooveel geweld aan, dat beiden onder water verdwenen. Groote angst heerschte onder de toeschouwers. Een slagter spong toen Leneric te hulp. Ook de slagter ware gezonken, toen onver- wacht een nieuwe redder opdaagde, namelijk een groote Newfoundlander. Het beest vatte den krankzinnige en bragt hem aan wal. Leneric en de slagter waren nu vrij en konden zwemmende den oever bereiken. Het hof van assises te Parijs heeft zekeren Marot Rene, die nog geen 40 jaar is en reeds veroordeeld was tot 41 jaren gevangenisstraf, waarvan hij er 21 heeft gezetanop nieuw tot 40 jaren tuchthuisstraf ver oordeeld De man was geweldig cynisch onder het proces en na den pre sident hevig te hebben aangevallenhield hij ten slotte zijn advokaat pro deoeen jong debutant, plotseling tegen in zijn vloed van welsprekende woorden door te zeggen //Het is al wel zoojong mensch uw debuut is niet kwaad, maar gij hebt nu lang genoeg gesproken. Men moet nooit zijn publiek vervelen." De advokaat zel geen woord meer, en de man werd zonder verzachtende omstandighcden veroordeeldwat hem groot pleizier scheen te doen. He Hongaarsche dagbladen deelen het volgende mede: Den 22 Junij had het huwelijk plaats van een gezeten koopman uit het stadje Roetoing. Een veertigtal personen waren op de bruiloft genoodigd. Na het dine werd voorgesteld om een togtje op het meer te makeu in plaats van naar gewoonte, te dansen daar het zoo buitengewoon warm was. De bruiloftsgasten namen plaats in tien bootjes. Toen zij op het midden van het meer waren, brak er een zeer zwaar onweder uit; de eene bliksem- straal volgde op den anderen, de regen viel bij stroomen neder. De vrou- wen en kinderen weenden en kermden. Eensklaps sloeg de bliksem in fie boot der jong gehuwdenwaarin negen personen gezeten waren. De ttojr? u zonk en het jonge paar en zijne bloedverwanteu vonden den dood* de golven. Drie a vier maanden geleden had een jongeling bediende in een manufacturen-magazijn te Parijs, deaardigheid 't^ijz^n zijner makkers^, terwijl zij aan tafel zaten, eene vorfl in, zijn heel te ^erbergen, doch had het ongeluk dezelve los te Jafeu zood(%^heel naar bmncn gleed In den beginne had hij er in het ^heei geeMnder vaij., \i at en dronk met smaak, doch later begon lij: te guvoelen, want etaadxjpel vork begonnen zich in zijn maa£ op te 'losseuversclu te Parijs zoowel als in BourgognSfwaar zijne lamijre behandeld en tegengif toegediend, maar Diets kon .b&tev dagen onder de hevigste pijnen aaniyi pdftiging bezwu Een verschrikkelijk ongeluk heefi 1 zcr aSHHBi Belgie,) in opschudding gebragt. Omctre. :s d) zich eenige personen naar de vijvers van den he> - einde in verboden water te visscheu. Een hunnermet name A. Laurent, brievenbesteller, moest, ten einde de vangst te bespoedigen, een soort van bommen in water doen springen, waardoor de verschrikte visscheu onmid- delijk boven drijven. Hij ontstak er twee te gelijk, welke hij in heide handen hieldde lonten brandden sneller dan hij gedacht had, want eer hij de bommen in het water kon werpen, ontploften beideD tegelijk en bragten den ongelukkigen Laurent in een erbarmelijken toestand. Zijne handen wa ren tot boven de polsen verdwenen, in den onderbuik had hij een gat van verscheidene centimeters middellijn, zijn regteroog was verdwenen en het vleesch van zijn regterbeen was bijna over de gansche iengte veruield. Nog had het slagtoffer de kracht en den moed naar een geneesheer te gaan, die meer dan een half uur van de plaats der ramp woont. Daar gekomen viel hij echter in bezwijming en men droeg hem in den gevaarlijksten toestand naar het huis zijns vaders. De ongelukkige is getrouwd en vader van drie kinderen. Zondag-avond jl. kwamen drie vrouwen in het hotel Kummerte Weenen, en vroegen eene kamer, welke haar op de vierde verdieping werd aangewezen. Van deze vrouwen was naar het scheen de eene vermoe delijk de moeder40 en waren de twee andere 20 en 19 jaren oud. Na iets genuttigd te hebben begaf het drietal zich naar boven en oogenblik- kelijk daarna hoorde men drie schoten. De politie werd dadelijk gehaald zij liet de deur der kamer openbreken endaar lagen de drie vrou wen elke met een revolver in de hand, naast elkander dood op den grond in een bloedbad. Elke van haar had zich op dezelfde plek een kogel door het hoofd geschoten. Te Parijs heeft men eene dieverij ontdekt, die op groote schaal door winkelbedienden gepleegd werd. Die heeren hielden er eene villa bij Mont morency op nawaar zij de aan hunne patroons ontstolen waar bergden en aan de demi-monde verkochten. Er zijn geheele balen met goederen gevonden. Vijftig bedienden behoorende tot de eerste winkels van Parijs, zijn reeds gearresteerd. Een hunner heeft getracht zich van het leven te beroovendoch het is hem niet gelukt. Een te Napels verschijnend bladTJnita Italianabehelst het verslag van een strafgeding aldaar dezer dagen behandeld en dat welligt zijne wedergade niet heeft in de annalen van het lijfstraffelijk regt. Het feit is dit: In het blindengesticht te Massa Labreuse waren twee blindendie el kander een doodelijken haat toedroegen. Wel werden aanhoudend door hunne lotgenooten en de suppoosten alle pogingen aangewend om dien noodlottigen hartstogt te doen bedaren en de vijauden te verzoenenmaar te vergeefs het ging van kwaad tot erger. Op zekeren dag nu was bij een hunner de maat vol. Hij wachtte zijn tegenpartijdie zich alleen in den tuin bevond, aan de huisdeur af. Toen de niets kwaads vermoedende blindena volbragte wandelingterugkeerdestortte de andere blinde die met gespitst oor naar zijne voetstappen geluisterd hadzich eensklaps op hemen stiet hem met zoo gewisse hand een mes in het hartdat het slagtoffer op de plaats dood bleef. fcesheeren fin hem dezer 0 en1"** |pPhad(f - 2-even, tenw" Voor de reglbank te 's Gravenhage werd 18 Junij eeD niet onbelangrijke vraag van staats- en strafregt behandeld. B. te Voorburg stond teregtbeklaagd wegens nitvoer van elf runderen op 11 Jan. jl. uit die gemeente, terwijl die ge meente bij resolutie van den minister van binnenlandsche zaken van 18 December 1873, afgekondigd in de Staats- Courant n°. 300 was verklaard voor gemeente waarin longziekte heerschte. Die resolutie was genomen ingevolge het koninklijk besluit van 3 October 1873 (Staatsblad n°. 135) en krachtens art. 15 der wet op het veeartsenijkundig staatstoezigt en de veeartsnijkundige politie van 20 Junij 1870 (Staatsblad u°. 131.) Het openbaar ministeriewaargenomen door den substituut- officier mr. J. A. Roestrekwireerde, na het hooren van ge- tuigengevangenisstraf van 1 maand op grond van gemelde resolutie, het koninklijk besluit en de wet. Tegen dit requisi- toir voerde de verdediger van den beklaagde, mr. A. Wm. Jacobson hoofdzakelijk aqn dat dit feit niet strafbaar w*s-, om dat de minister van binnejjjjahdsche zaken niet bevoegd was die resolutie te nemen krachtens het koninklijk besluit van 3 Oc tober 1873. Immers de veeartsenijwet had aan den koning opgedragen de maatregelen te nemen tot uitvoering der wet en de koning mogt die magt of bevoegdheid niet overdragen op een ander, zonder dat hem die bevoegdheid bij de grond- wet of een andere wet was gegeven. Dit was o. a. wel het geval geweest bij de wet op de veetyphus van April 1867. Daar was uitdrukkelijk aan den minister van binnenlandsche zaken opgedragen de gemeenten aan te wijzen. Pleiter wees ook op den twijfel of de koning bij het besluit wel zijn magt had overgedrageriomdat de woorden dit niet duidelijk aantoonden. Doch in ieder geval was een ministeriele resolutie geen grond van strafregt of van, burgerlijk regt. Pleiter konkluc^eerde tot ontslag van regtsvervolgiug. Bij repliek wees de subsl.-offic. mr. Roest er op dat de ministeriele re- sulutie was een deel van het gebod of verbod in het kon. besluit van Oct. 1873 en de wet van Julij 1870 bepaald, even als zoo vele andere verordeningenb. v. provinciate reglementen, gemeente-verordeningen toestemmingen van hoof- den van politie. Bij dupliek bestreed de verdediger die op- vatting omdat juist dit toonde dat in een strafwet of alge- meenen maatregel van inwendig bestuur werd verwezen naar bepalingen door de daartoe bevoegde magt gegeven of gemaakt maar dat een minister van binnenlandsche zaken in die ge vallen geen wetgevende magt of geen bevoegdheid heeft om zoo als bij de resolutie was geschied, de bepalingen van het koninklijk besluit toepasselijk te verklaren op bepaalde ge meenten. Uit de debatten bleek het, dat de regtbank te Leiden bij een paar vonnissen aan zulke ministeriele resolution regts- kracht had ontzegd terwijl het hof in Zuid-Holland die reso lution als regtsgeldig beschouwde. Den 25 Junij heeft de regtbank uitspraak gedaan in deze zaak waarbij te oordeelen viel over de bevoegdheid van den Min. van Binnenl Zaken, om bij resolutie de bepalingen der wet en van de Kon. besluiten omtrent veeziekte toe te pas- sen in gemeenten waar b. v. longziekte heerscht. De regt bank heeft die resolutie geldig verklaardop grond dat de Minister van Binnenlandsche Zaken niet daardoor in- of uit- voer verboodnoch handelde krachtens delegatie van magt op hem door den koning verstrekt, noch zijne bevoegdheid van ■rbvoering van wetten of koninklijke besluiten overschreed 4eenvoudig constateerde het feit, dat er in Voorburg kte heerschte. Als dit feit bestaat, weet iedereen vol- ■gens de regtbaii'", Jtj," .wetten en strafbepalingen van kracht rte, en dit beoogde art, 15 der wet b,'fjblad n°. 131) en de koninklijke be- lo dit artWel genomen. De vraag of de minister: ,13*''/"fie wet van 20 Julij 1870 (Staatsblad u°. 131) l 1867, zijn van <sK I. in zp bevoegdheid heeft de gemeenten aan te wijzen, even als hij uie had volgens de nu afgeschafte wet van 20 April heeft de regtbank buiten beschouwing gelaten. De regtbank verklaarde B. derhalve schuldig aan het zonder vergunning van den burgemeester vervoeren van vee uit eene gemeente waar de veeziekte heerschte, en veroordeelde hem tot eene jeldboete van 25 of subsidiaire gevaugenistraf van drie dagen.

Weekblad van Haarlemmermeer | 1874 | | pagina 2