1874. Vrijdag, 24 Julij. 50. V A IV AAN LANDBOUW, GEMEENTE- EN POLDER-BELANGEN GEWIJD. Vijftiende Jaargaug. Is Prijs van het Abonnement: in het Jaar6.- Prijs der A.dvertentien van 16 regels 75 Cent, elke regel meer 12'/3 Cent. 11 aar I emmer meer. Bij den Burgerlijken Stand zijn aangegeven van Julij 15 tot 21 Julij 1874. Landbouw. Voorloopig Verslag omtrent de verwachtingen van den te veld staandeu oogst in de gemeente Haarlemmermeer. HAARLEMMERMEER. Prijs van een enkel Nommek 15 Cent. ALLE TOEZENDINGEN, REDAKTIE EN UITGAVE BETREFFENDE te adresseren aan VAN BONGA C°.te Amsterdam. Utterl{jk TFoenadag.) Groote Letters worden naar hare plaatsruimte berekend. Bij de verkiezing van een lid van den gemeenteraad van Haarlemmermeer, den 16 Julij 1874, zijn ingeleverd 237 stembriefjeswaarvan van onwaarde werd verklaard een, als missende het zegel der gemeente. Het getal der geldig uitgebragte stemtnen is raitsdien ge- weest 236. Van dit getal zijn uitgebragt op de heeren: H. C. Rein- ders Folmer 76, P. Verkuijl 62, H. Meijer 44, A. Pruissen 25, B. Biesheuvel 20, B. Labrijn 3 en J. IJ. Ran eveneens 3 stemmen; terwijl de heeren: H. A. Hanedoes, G. J. Wobbe en A. G. Voordendag ieder 1 stem bekwamen. Alzoo niemand de volstrekte meerderheid verkregen hebbende, moet eene herstemming plaats hebben tusschen de heeren H. C. Reinders Folmer en P. Verkuijl, die de meeste stem- men bekomen hadden. Het bureau van stemopneming bestond uit de heeren: J. W. Lantzendorffer, als voorzitter, en A. J. G. Timraer- mans en G. B. 't Hooft, als stemopnemers. GEBORENMozes, zoon van P. M. Buis en M. Tanis. Anna Ca- tliarina dochter van R. J. Visser en W. van Egmond. Maria Catha- rinadochter van P. J. Duijkersloot en M. M. Tuijn. Johan, zoon van P. Oosterom en A. Buis. Wilhelmuszoon van H. Kluck en J. Stipdonk. Emerentia Elisabeth, dochter van J. Eggink en G. Kool haas. Duifje Agathadochter van G. Honigh en M. van Mourik. Willemzoon van J. Plaisier en T. Nugteren. Hendrika Johanna, dochter van K. J. van Groningen en M. Versteeg. Gerritzoon van Wijntje Bruinekool, ongeh. Johannes Albertus, zoon van B. van Loe- nen en E. Harding. LEVENLOOS GEBOREN: 1 Kind van J. Rietveld en J. Vuijk. OVERLEDEN: Bastiaan, oud 2 maandenzoon van J. Nouwens en C. Uvenhoven. Adrianus Hendrik oud 16 dagen zoon van C. N. Vermeulen en M. K. Jonkers. Maria Catharina Johanna, oud 7 maan den, dochter van S. Dijt en C. Lamboo. Hendrikus Wilhelmus, oud 4 maanden, zoon van J. J. Blokker en C. G. Nieuwland. Hermanus oud 5 maanden zoon van G. van Keulen en A. M. Huibers. Gose- wina Corneliaoud 8 maanden, dochter van Gosewina Verbeek, ongeh Franciscus, oud 7 maanden, zoon van H. Overes en G. van Ex. Ma ria Klasina oud 4 weken, dochter van P. Twicht en M. van Steijn. Cornelisoud 5 jaren, zoon van A. Vis en IJ. L. Spruitenburg. Adrianus, oud 1 jaar, zoon van W. van Merrienboer en C. Buckens. Gerrit, oud 4 maanden, zoon van J. de Wilde en R. de Koster. Arie van der Zalm, oud 56 jaren, gehuwd met W. Steengraven. ONDERTROUWD: H. Balk (wednr.) met C. van Putten (wed.) J. Slinger (wednr.) met B. van Vuure (wed.). GEHUWD: T. van Biert met A. W. Alberts (wed). Rijks-Telegraafkantoor te Haarlemmermeer. Met ingang van 21 dezer is het kantoor open: op werk- dagen van 8 tot 3 en van b]/2 tot 7* uur; op Zon- en Feest- dagen van 8 tot 9 uur 's voormiddags en van 12 tot 3 uur 's namiddags. Postkantoor te Haarlemmermeer. Op Zaturdag 25 Julij en verder des Zaturdags om de veertien dagen, zal door middel van de booten der Neder- landscb-Amerikaansche Stoomvaart-Maatschappij van Rotterdam naar New-York eene regelmatige verzending plaats vinden van brievendrukwerken en monsters van koopwarenen omge- keerd van New-York naar Rotterdam, Donderdags om de veertien dagen, te rekenen van Donderdag 9 Julij. Het enkel port der brieven, met deze gelegenheid te ver- zendenbedraagt voor Nederland naar de Vereenigde Staten 15 cents. Ongefrankeerde brieven, uit de Vereenigde Sta ten herkomstig, zijn daarenboven, onverschillig hun gewigt, aan een port van 15 cent onderworpen. Het port der drukwerken en monsters, alsmede het regt voor de aangeteekende stukken, is hetzelfd.e als dat voor de verzending langs den weg van Groot-Brittanie. Rogge staat goed en geeft uitzigten op een voldoenden oogst. Oarst. Winter-garst staat goedzomer-garst lijdt door de droogte en belooft daardoor slechts een middelmatig gewas. Tarwe heeft veel stroo en schijnt algemeen goed te zullen slagen. Haver geeft alle aanleiding om gunstige resnltaten te doen verwacbtenop vele plaatsen betreurt men daarin het zooge- naamde „zwart". Hrwten, hoewel goed te veld staande, zal de invloed van luis de inoogsting verhaasten. Boonen worden ernstig door luis benadeeld, en beloven daardoor niet dan een middelmatige opbrengst. Vlas. De teelt bedroeg in dit jaar een geringer aantal hec- taren dan vroeger; nachtvorsten deden haren invloed op den groei gevoelen. Over het algemeen is het gewas te dun op- gekomen en niet uitgegroeid; de verkoopprijs varieert tusschen 200 en 450 per hectare. Meekrap. De concurrentie van de alizarine kleurstoffen be- lette het geven van uitbreiding aan deze teelt; het alsnog verbouwde staat vrij goed te velde. Koolzaad is over het algemeen zeer goed. Karwei is zeer geplaagd door nachtvorsten en is weinig beter dan middelmatig te noemen. Mosterd heeft eveneens door nachtvorsten geledengroote verwachtingen worden door den tegenwoordigen stand niet geregtvaardigd. Aardappelen. Vroeg gelegde hebben van de nachtvorsten ge leden, late staan redelijk goed te velde. Wortelen staan sleehts middelmatig; de droogte zal flinke opbrengsten verhinderen. Bieten staan goedsuikerbietendit jaar minder verbouwd dan in 1873, dragen alle sporen van de langdurige droogte; op meer opdragtige gronden is de verwacbting teregt als uit- nemend te billijken. Vruchtboomen. Vroege peeren zullen schaars zijn, late-, en eveneens appelen regtvaardigen een goeden dunk van opbrengst. Houtgewas is redelijk, het jong uitgeplante kwijnt door de droogte. TFeiland staat dor, ten gevolge van het geinis van regen. Hooiland en Klaver geven zeer goede uitkomstenhet et- groen is in zeer kwijnenden toesWnd. Vee. De paarden waren in het voorjaar over het algemeen goed gezonddoch thans komt op vele plaatsen eene verkoud- heid voor, die eehter van niet ernstigen aard is. Hoorn- vee is over het algemeen in goeden staat; op enkele hoeven is longziekte heerschende. Schapen zijn gezond. Varkens worden weder door de ziekte bezocht, vooral langs den ringdijk. Voor zoover bekend is, is in den loop der week van 12 tot en met 18 dezer in de provincie Noord-Holland slechts een rund wegens longziekte onteigend en afgemaakt. Het geval kwam voor in de gemeente Haarlemmermeer. De jaarlijksche tentoonstelling van bloemen en planten,ge- kweekt door de arbeidende klasse, in het leven geroepen door de Vereeniging Floralia, zal op 8 Augustus e. k. op de hof- stede Linnaeus worden geopend. Het getal inzendersdat in 1873 ruim 3000 was, is tot ongeveer 9000 geklommen. Even als ten vorigen jare zal de tentoonstelling door een kinderfeest worden opgeluisterd. Dalfsen20 Julij. Wegens de aanhoudende droogte gaat het met de bijenteelt zeer langzaam vooruit, de uitzigten op een goed honigjaar worden dagelijks minder gunstig, zoodat het gewin minder dan het middelmatige zijn zal. De eerste nieuwe rogge is hier gemaaid. De weiden zijn zoo schraal dat men bij sommige boeren reeds de op stam staande haver afmaait en het vee voedert. 21 Julij. De zware hitte der jongstverloopen dagen is ein- delijk door een weldadigen regen gevolgd. Sedert heden mor- gen vijf ure hebben wij hier bij afwisseling van temperatuur, terwijl de donkere lucht nog meer regen belooft. Over de aar dappelen en het roggeverbouw valt hier niet te klagen eerst- genoemden zjjn wel niet groot van stuk, maar brengen even- wel een goed beschot op, en de stand der rogge geeft alge meen stof tot .tevredenheid. De nieuwe turf is door de aan houdende droogte best van kwaliteit. De prijzen staan nage- noeg aan die van het vorige jaar gelijk. Op een gisteren gehoudene grasverpachting zijn de prijzen zoo hoog geloopendat de grondeigenaar, de heer H., aan de boeren zijn spijt te kennen gaf dat het gras voor zulke prijzen is gepacht, en dat hij, om de pachters te gemoet te komende 10 pet. (kosten voor den notaris) voor zijne reke- ning zou nemen. Dat alle met deze handelwijze ingenomen waren is ligt te begrijpen. Capelle, (Langstraat)20 Julij. Er heerscht thaus veel drukte aan het Oude Maasje. Dagelijks worden aanzienlijke partijen hooi ingescbeept, niettegenstaande vele verkoopers nog ongenegen zijn tot den bestaanden marktprijs af te leveren. Voor puike kwaliteit, ten Zuiden van de Maas gewonnen, besteedt men 30 a 81; voor mindere kwaliteitten noorden van de Maas of in de aanwassen gewonnen, wordt 28 a 29 per 1000 kgr. betaald. Het landgoed de Paschin het midden der gemeente Apel- doorn gelegen, is bij publieken verkoop aangekocht voor84,965 door den heer van der Houven van Oordt, Dijkgraaf van de Veluwe te Hattem. Bij de op 16 dezer te Alkmaar gehouden hardrijderij met paard en kar, waaraan door 24 personen werd deelgenomen, zijn behaald de prijs, een zilveren theeservies, door T. Beem- sterde le premie, een zilveren tabakspot en vuurkomfoor en port-wijnkan met zilver gemonteerddoor A. de Graaf te Watergraafsmeeren de 2e premie, eene pendule door G, Reinders te Zunderdorp, rijder L. G. Lampe. Met ingang van 1 October 1875 wordt, op nader vast te stellen voorwaarden aan vijf personen gelegenheid aangeboden tegen genot eener jaarlijksche toelage van 1000, zicb de noodige bekwaamheden eigen te maken voor de betrekking van leeraar in de landbouwkunde voor middelbaar onderwijs. Zij die het genot dezer toelage verlangen, moeten genoegzaam ontwikkeld zijn om te doen verwacbten, dat zij het examen voor de gevorderde akte van bevoegdheid na ongeveer twee jaren, met goed gevolg, zullen afleggen. Aan hen, die zich gedurende korter of langer tijd in de landbouwpraktijk heb ben bewogen, wordt, bij overigens voldoende geschiktheid, de voorkeur gegeven. Wie meent voor zoodanige toelage te kunnen in aanmerking komen, geve bij omstandig berigt, voor 1 Aug. e. k.met vrachtvrije brieven daarvan kennis aan den inspecteur van het middelbaar onderwijs, den hoog- leeraar dr. M. Salverda, te 's Gravenhage. Hlokzijl, 17 Julij. De opbrengst der vroege aardappelen in de gemeente Ambt Vollenhove stelt veler verwachting te leur; door de aanhoudende droogte blijven zij niet alleen zeer klein van stuk, maar zijn ook sommige akkers verdord. De garst heeft ook veel door de droogte te lyden. Aan het TJtrechtsch Dagblad ontleenen wij het volgende „Eerstdaags zullen de verpachtingen van ooftboomen gehou den wordenhet is te hopendat de pachters meer zullen profiteren dan de kersenpachters, waarvan de meeste, wegens hooge arbeidsloonen en vervoerkosten, zoo niet verloren, dan toch niets gewonnen hebben, hetwelk zeer te bejammeren is, daar de meeste dezer personen 's winters moeten leven van betgeen zij 's zomers verdienen. „De stand der vruchtennamelijk van appelen en peren, is in de verschillende landen van waar verzending naar Engeland geschiedt, als volgt: In Duitschland zeer weinigin Frankrijk buitengewoon overvloedig; in Belgie zeer veel; in Amerika en in het bijzonder in Kanada (vooral de prachtige goldpip- pling appelboomen) meer dan overvloedig, terwijl ook Enge land van alles zeer voorzien is. In ons land zit alies vol. Het Westland wemelt van appelen en peren; Noord-Holland, Gel- derland en Overijssel verwachten overvloedige oogsten terwijl in de provincie Utrecht een gewas is als in 1864, toen de appelen voor ,30 en 40 cent naar de appelstroopfabriek ge- zonden werden. Alles laat zich dus gunstig aanzien; groote verzendingen kunnen niet tegemoet gezien wordenzoodat kans bestaat op minder hooge prijzen van appelen en peren dan in vorige jaren." Beerta21 Julij. De oogst van wintergarst is in vollen gang; we hebben Zaturdag stroo zien voorbij voeren van den heer A. Hovinga te Ganzendijk, dat 1. 1. Woensdag nog met de vrucht op den wortel stonddus binnen drie dagen van den stam het koren in den zak. Het droogende weer brengt die wonderen mede, maar dit heeft ook zijn schaduwzijdeterwijl de gewassen aan water gebrek lijden en geen knol of moesplanten kunnen worden verpoot, zoo heeft tevens een klein diertje, de zoogenaamde aardvloo, de beste gelegenheid om nog het- geen vroeger reeds was gezetfinaal te vernietigenzoodat bijna geen knol of moesplant meer in onze gemeente gevonden wordt; terwijl van de gezaaide knollen geen plantje te zien komt. 'S Hertogenboscll20 Julij. Op de provinciale begrooting van Noord-Brabant is ditmaal 1300 uitgetrokken tot be- vordering van den landbouw door voordragtenlandbouw-on- derwijs enz. De rondreizende leeraars Oorten en deBeucker, die door hun woord reeds veel ten goede deden en overal zoo gaarne door den boerenstand gehoord wordenzullen dus in de wintermaanden onze provincie weder doortrekken maar ook onderwijzers, geexamineerd in landbouw, zullen subsidie kun nen ontvangen voor voordragten in hunne of aangrenzende gemeenten te houden. Gaarne hadden wij eene som uitgetrok ken gezienuitsluitend voor onderwijzers bestemdwijl zulks den lust tot bestudeeren van den land- en tuinbouw zou op- gewekt hebben. Grootegast21 Julij. De hooilanden brengen dit jaar in de gemeeDten Grootegast, Marum en de Leek enorm meer op dan bet vorige jaar. Er zijn peroeelen topgras verkoeht, die de helft meer opbragten; een enkel perceel kwam wel drie of viermaal zoo hoog. Gerust mag men aannemendat van het zoogenaamde miedehooi het voer komt op 12 a 18. Aan dit hooi gewoon koopt men het zelfs tot elken prijs. Het

Weekblad van Haarlemmermeer | 1874 | | pagina 1