1874. Vrijdag, 7 Augustus. No. 52 X AN AAN LANDBOUW, GEMEENTE- EN POLDER-BELANGEN GEWIJD. Vijftiende Jaargang. Haarlemmermeer. Landbouw. Prijs van het A.bonnement: in het Jaar6.- Prijs der Advertentien van 16 regels 75 Cent, elke regel meer 12/2 Cent. Bij den Burgerlijken Stand zijn aangegeven Zamen 11,718 9,391 9,169 HAARLEMMERMEER Prijs van een enkel Nommek 15 Cent. ALLE TOEZENDINGEN, REDAKTIE EN UITGAVE BETREFFENDE, te adresseren aan VAN BONG.4 C°.te Amsterdam. WJiterl{jK Woensdug.) Groote Letters worden naar hare plaatsruimte berekend. Statistieke opgaaf van het Rijks-Telegraaf kantoor te Haarlemmermeer. Gedurende de maand Julij werden verzonden 153 berigten als127 naar kantoren van het rijk, 2 5 naar kantoren van bijzondere maatsehappijen en 1 naar het buitenland (Belgie). Ontvangen werden: 105 berigten, waaronder 2 van het buitenland (1 van Belgie en 1 van Engeland). Opbrengstberekend naar den maatstaf van 166 enkel- voudige berigten. van 29 Julij tot 4 Augustus 1874. GEBOREN Lijntjedochter van R. van Elderen en B. Quartel. Aaltje, dochter van C. P. van Maasdam en E. Mostert. Trijntje, dodder van A. Claij en T. Davidson. SijtjeDochter van B. Winkel en P. Konwenberg. Johannes Wilhelmus, zoon van A. Teeuwen en M. van Meurs. Leonardos, zoon van N. van Leeuwen en C. Touw. Teuntjedochter van W. de Vink en J. Hoogendoom. Corneliazoon van J. Blokker en J. Varkevisser. OVERLEDENGrietje, oud 4 maanden, dochter van P. Boor en A. Duringshof. Josina, oud 4 jaren, dochter van C. Blokongehnwd. Pieter, oud 5 maanden, zoon van W. van Zomeren en P. Keizer. Aafje, oud 5 maanden, dochter van P. Bloemer en J. Koeman. Pieter Leendert Willem, zoon, en Josina Elisabeth Cornelia, dochter, oud 2 maanden, tweel. van J. van Keulen en L. Vervoorn. Hendrikus, oud 10 wekenzoon van M. Meijboom en J. Mulder. Petrus Hendrikus Jacobus, oud 6 maanden, zoon van J. Sander en M. Wijtkamp. ONDERTROUWD: Geene. GEHUWD H. Balk (wednr.) met C. van Putten (wed.). J. 1. Maandag is in de uabijheid van Aalsmoer, tegenover sectie J Jvan een langs de Ringvaart aldaar varend schip door het omgaan der sehoot, over boord gevallen een 7-jarig kindzonder dat zulks door een der opvarenden wSrd be- merkt. Door personenaldaar op den dijk wonende, werd zulks ecbter gezienaan wien het dan ook, na veel inspan- ning, is mogen gelukkeu het kind nog levend te redden, niettegenstaandedoor de haast, de riemen van het schuitje waren vergeten. jt, Dalfsen4 Augustus. De hooioogst is bier als geeindigd te beschouwen. Schuren en bergen zijn ruim voorzienzoo- dat de landman den winter onbezorgd kan te gemoet gaan. De boekweit, die zeer veel door de nachtvorsten geleden hadheeft zich goed hersteldstaat in vollen bloei en zal nog een middelmatig beschot aanbrengen. Sedert den regen heeft zich de handel in vee zeer verbeterd. De prijzen zijn wel 20 a 25 op een koe hooger dan voor dien tijdterwijl de vraag voor Pruissen en Belgie steeds toeneemt. Met zekerheid kunnen wij berigten dat de aardappelziekte hier tot nog toe nergens aangetroffen wordt. De ondervinding heeft bewezendat drooge zomers in dezen van gunstigen in- vloed zijn. Beemster4 Augustus. Op de 1 dezer gehouden hard- draverij, waaraan twaalf paarden deel namenwerd de prijs behaald door het paard van den heer Verharen uit Amster dam. De premie viel ten deel aan de Mariannevan den heer W. Clay uit Haarlemmermeer. Beide paarden werden bereden door den pikeur Jan de Boer. Zutplieil, 5 Augustus. De boekweitvelden en de heidestre- kenwaar de bijenhouders hunne korven hebben staanbieden aan de bijen overvloedigen voorraad, om de korven met honig te vullen, zoodat de vooruitzigten der ijmkers thans zeer gun- stig zijn. Sneek, 4 Augustus. Even als voor twee jaar alhier zal dit jaar te Nyland van wegen de lie afdeeling van de Friesche Maatschappij van Landbouw eene tentoonstelling worden ge houden van vee en voortbrengselen van den landbouw. De leden der Maatschappij worden uitgenoodigd tot het inzenden van voorwerpenen kunnen alleen mededingen naar de ver- schillende premien, die voor koeijenpaarden, schapen, lam- merenboter en kaas worden uitgeloofd. Den 29 Julij is onder Wolfaartsdijk en's Heer-Arendskerke de inpoldering van de schorren in de Schenge tot stand ge- koraen, waardoor 550 hectaren uitmuntend land zijn droog gelegd. De dijk- en suatiewerkenwaardoor 6000 hectaren land sueren zijn vervaardigd door den heer L. Kalis Kz. te Sliedrecht, die voor 248,400 den 23 December jl. aanne- nier was geworden. De nieuwe dijk beslaat eene lengte van 2500 meters, en de droog gelegde gronden worden geacht eene waarde van 1 roillioen gulden te vertegenwoordigen. Capelle (Langstraat), 4 Augustus. De roggeoogst is in deze streek in vollen gang. Algemeen hoort men van eene goede opbrengst, terwijl de kwaliteit, door het langdurige drooge weder, uitmuntend is. Yan de zomervruchten ka!T men hier zeer weinig met zekerheid berigten. De prijzen van het hooi bleven onveranderd, terwijl de handel van weinig beteekenis is. In het Verslag van den Landbouw in Nederland over 1872, opgemaakt door den Minister van Binnenlandsche Zaken, thans in druk verschenenleest men in het hoofdstukTJit- slag van den oogstter plaatse Waar sprake is van de onre- gelmatige vermeerdering, het volgsnde „In de Haarlemmermeer waren in 1872 ruim 220 hecta ren minder bouwland opgegeven dan het vorige jaar, die waarschijnlijk onder het weiland gebragt zijn. In vroegere Ver- slagen van den Landbouw, o. a. in dat van 186162, is telkens opmerkzaam gemaakt op de voortgaande ontginning van deze groote onderneming. Merkwaardig is het na te gaan, hoe zich de bouwwijze langzamerhand veranderd heeft, en waarom hier de hectarentallen van 1857 en van 1871 en 1872 deze laatsten zeer aanmerkelijk, door de buitengewone weersgesteldheid van het eerste dezer jarenuit elkander loopen. „Dat de toestand van 1872 thans als de gewone moet worden beschouwd" zegt het Verslag ,,spreekt van zelf."" Het werkelijk aanwezend aantal hectaren wordt daarna als volgt opgegeven Hectaren in de Haarlemmermeer, 1857. 1871. 1872. bezet met: Tarwe1,9*4 988 1,851 Spelt. 47 6 Rogge2,568 927 805 Wintergarst107 958 Zomergarst1,405 958 676 Haver3,813 2,733 2,577 Boonen263 799 684 Erwten46 205 192 Aardappelen375 240 221 Suikerbiet63 74 Koolzaad902 75 133 Mosterd266 0 12 Zomeroliezaden108 65 Vlas25 2,079 1,478 Meekrap12 55 99 Kanariezaad12 16 Karwei6 Knollen en wortels29 Er waren aanwezig: in 1857. in 1872. BouwlandHect. 11,718 10,547 Grasland4,420 5,984 Tuinen, warmoezerijpgs Houtgewas44 22 Dijken, wegen, water ^539 Bebouwde grond223 Onbelastis Zamen. Hect18,522 De Engelsche Economist komt met de goede tijdiug, dat, eyenals in Italicook in Prankrijk en Engeland een overvloe- dige oogst is te verwachten. Het blad voorspelt, dat het graan veel goedkooper moet worden dan het sinds drie jaren°was. De Veend. Ct. deelt mede, dat de gevreesde schimmelplant [pe- ronospora infectans) zich reeds op het blad van de vroege, niet afgevroren aardappelen vertoont. Bepaaldelijk demuisjes', graafjes, Hamburgers en Amerikaansche rozen zijn er door aangedaan. De afgevrozene soorten prijken met een weelderig en nog onbesmet groendoch zjjn meerendeels in de knolzet- ting nog zper achterlijk. Zoo zij het niet reeds iszal Marseille de belangrijkste veemarkt van geheel Prankrijk worden. Men kan den enormen om- vang van den veehandel aldaar afleiden uit de volgende ge- gevensdie wij ontleenen aan een rapport dezer dagen uit- gebragt door den president eener gemeentelijke commissie, die belast was met het onderzoek naar de oorzaken van de stijging der vleeschprijzen aldaar. Voor 1862 was de invoer van buitenlandsch vee te Mar seille luttel, ten gevolge der heffing van hooge regten, bijna met verbod van invoer gelijk te stellen. Maar in het genoemde jaar werden in Frankrijk de tarieven op den invoer van bui tenlandsch vee aanzienlijk verlaagden het dadelijk gevolg daarvan was, dat Marseille, zoo uitnemend door zijne ligging begunstigd, een invoerhaven en veemarkt van den eersten rang werd. In 1862 bedroeg de invoer slechts 68,000 stuks, en in 1873 reeds 1,054,862; sedert wijzen de wekelijksche staten nog steeds een klimmend cijfer aan. Sardinie, Italie, Spanje de Donau-Vorstendommen, het geheele bassin der Middellandsche zee in een woord, Algerie en Marokko niet uitgezonderd zendt vee naar Marseille ter markt. Het debouche is niet alleen het zuiden en midden van Frankrijk, maar zelfs Belgie en Zvvitserland. Ook wordt de markt te Marseille in den zo- mer door kooplieden voor Duitsche rekening zeer druk bezocht. 14 at de veeteelt in Marokko betreft, zegt het bedoelde rap port, dat de veestapel aldaar geschat wordt op 40 millioen geiten6 millioen ossen en koeijen, en 50,000 paarden, alles gaandeweg bestemd voor de markt te Marseille. Van de klei- en woudstreken in Friesland meldt men, dat de varkens schier huis aan huis door de gevreesde varkens- ziekte zijn aangetast; reeds honderden mestvarkens zijn dien- tengevolge gestorven en nog is het einde niet te overzien. In het Programma van de bij gelegenheid der 29ste alge- meene vergadering der Geldersche Maatschappij van Landbouw te Zalt-Bommel, op 5 en 6 Augustus, gehouden tentoonstel ling van paarden, veewerktuigen, enz.is onder 24° uitge-. loofd„eene zilveren medaille voor het beste orgaan in de pers, ter verdediging van de belangen van den vaderlandschen landbouw." Aan de voor dien wedstrijd ingezonden Landbouw-Courant met Bijblad is de uitgeioofde onderscheiding toegekend. 4 oor zoover bekend is, zijain den loop der week van 26 Julij tot en met 1 dezer in de provincie Noord-Hofland twee run- deren uithoofde van longziekte onteigead en afgemaakt, en wel 1 te Castricum en 1 te Haarlemmermeer. De planten voor de tentoonstelling van Floralia, in Lin naeus te Watergraafsmeer, waarvan de opening op morgeu (Zaturdag) middag ten 2 ure bepaald iszijn ingeleverden de jury, die heden (Vrijdag) op Linnaeus bijeenkomt om de prijzen en premien toe te kennen, bereidvaardig zamengesteld door de vereeniging Loco et Tempore, bestaat uit de heeren: W. Keesen te AalsmeerJ. Schippers Ezn. en Schubertz te Naar- den, J. H. BroekmanJ. van Riesen, J. P. van der Hoeven, J. van KonkelenbergJac. P. R. Galesloot en J. van Wierin- gen te Amsterdam. Bij de toewijzing der prijzen is de regel zoo gestelddat ook de kleinste inzending, mits zij van goede zorg bewijs dragemet een eersten, tweeden of derden prijs kan bekroond worden. Er zijn 1248 inzenders, en 1945 km- deren hebben zich voor de spelen op Woensdag 12 dezer aangemeld. Den 31 Julij werd in een der zalen van het Kon. Zool. Genootschap Latum Artis Magistra te Amsterdam de eerste zamenkomst gehouden van de commissie tot voorbereiding van een Nederlandsch rundveestamboek, en de afgevaardigden van de vereenigingendie in hoofdzaak het plan der Ilollandsche Maatschappij van Landbouw steunden. Tegenwoordig waren, behalve al de leden der commissie, de hh. Bultman, Amers- foordt, Sluis, Mulder, Hengeveldde Clercq, v. d. Breggen en Waldeck, een afgevaardigde der vereeniging Holland's Noorderkwartier, de heer J. Hulleman, twee der Geldersche Maatschappij, de hh. Ilartog en v. d. Houven van Oordt, een van het Genootschap voor Landbouw en Kruidkunde, de heer Taets van Araerongen, twee van de Maatschappij van Landbouw te Breda de hh. Scholten van Aschat en Schimmel, een van het Genootschap van Nijverheid te Onderdendamde heer Boekeen een van Natura Artis Magistrade heer Dr. Westerman. Geopend door den heer Bultman, die in het kort de wordingsgeschiedenis der zaak mededeelde, werd in discussie gebragt de gedrukt vooraf rondgezonden toelichtiDg over de zamenstelling en inrigting van een Nederl. rundvee stamboek. De aanwezigen uitten als hunne meening, dat de oprigting van eene vereeniging: het Nederl. rundveestamboek wenschelijk is, en bespraken daarna eenige hoofdzaken in ge noemde loelichtingom later over te gaan tot behandelfng van mede vroeger rondgezonden ontwerp-statuten voor zulk eene vereeniging. Te oordeelen naar den loop dien de overleggingen, op het oogenblik waarop wij dit schrijvennemenis het we'l niet gewaagd, aan te nemen, dat het voorleden jaar te Am sterdam geopperde plan binnenkort tot uitvoering zal komen mits de Nederlandsche veehouders zich aan deze voor hen zoo voordeelige zaak aansluitenen haar daadwerke'ijk steunen en schragen. In het jaar 1872 werd door de heeren D. de Jong C°. bij onderhandsche besteding aangenomen het leggen "van een kapitalen zeedijk achter de dorpen Pieterburen en Klooster- buren, voor eene som van 252,700. Liet zich het aan- leggen van dien dijk in het begin redelijk goed aanzien, weldra bleek het, dat dc tijd van oplevering niet zoo spoedig zou daar zijn als men zich had voorgesteld, De zoogenaamde

Weekblad van Haarlemmermeer | 1874 | | pagina 1