1874. Vrijdag, 14 Augustus. No. 53. VAN A AN LANDBOUW, GEMEENTB- EN POLDER-BELANGEN GEWIJD. Vijftiende Jaargaog. II aar 1 emmer meer. Gemeenteraad van Haarlemmermeer. IPrijs van het Abonnement: in het Jaar6. Prijs der A_dvertentien van 16 regels 75 Cent, elke regel meer 12% Cent. Bij den Burgerlijken Stand zijn aangegeven Zitting van Donderdag den 25 Junij 1874. \xVVRZ/> H AARLEMMERIHEER. Prijs van een enkel Nommee 15 Cent. ALLE TOEZENDINGEN, REDAKTIE EN UITGAVE BETREFFENDE, te adresseren aan VAN BONGA C°.te Amsterdam. Uiterl{fk H'oensdag.) 0 Groote Letters worden naar hare plaatsrnimte berekend. In de vergadering van den Gemeenteraadgehouden den 6 Augustus 1874, is beslotenaan de school n°. 4 in het Hoofddorp.te benoemen een hulp-onderwijzer op een jaarwedde van 750.die, behalve dat hij in de dagschool zal werk- zaam zijn, gedurende vier avonden per week onderwijs zal moeten geven in de Fransche taal en wiskunde, en zoo mo- gelijk ook in de Engelsche en Duitsche talen. Uit de Rekening dezer Gemeente over 1873 aan den Ge meenteraad overgelegd blijkt dat de Ontvangsten bedragen 62,906.52. de Uitgaven 55,527.70. Batig Saldo f 7,378.82. De Ontvangsten wegens opcenten hebben bedragen a. Grondbelasting2,082.39 b. Personele belasting8,360.11 c. gedeelte van idem:16,051.41 Hoofdelijke omslag: 10.5 67.81% Belasting op de honden 602.62 Schoolgelden4,972.95 De Uitgaven bedragen a. voor kosten van buishoudelijk bestuur: 8,369.39% b. openbare veiligheid 2,445.73 c. onderwijs:15.775.04 d. armwezen6,861.81% van 5 Augustus tot 11 Augustus 1874. GEBORENWiliem, zoon van J. de Reus eu H. van der Wal. Christina, dochter van A. Snijders en M. Dekker. Catharina Marga- retha, dochter van A. G. voor den Dag en G Spaans. Theodorns, zoon van J. Uitermark en J. van Workum. Elisabeth, dochter van G. S. Scheurs en J. van Diemen. Jacob, zoon van N. van Exter en G. Hooi- berg. Bartholomeus, zoon van B. Griekspoor en L. de Groot. Cor- nelis, zoon van J. van der Klauw en M. van Gerven. Anna Kant, dochter van O. van Dalen en T. W. van den Heuvel. Cornelis, zoon van T. Kulk en K. van der Wolf, Hubertus, zoon van J. Kortekaas en J. A. Langeveld. Trijntje, dochter van A. Bertoen en G. Groot. Elisabeth, dochter van J. Bus en A. M Ack. OVERLEDENGuurtje, ond 16 maanden, dochter van J. Wiedijk en P. Zeekant. Peter, ond 4 njaanden, zoon J. Middelkoop en G. de Graaf. Alida, oud 11 maanden, dochter van A. Keijzer en D. Spaan- derman. Dirk, oud 5 weken, zoon van J. Grisnigt en J. M. Jongeneel. Elisabeth, ond 14 jaren, dochter D. J. H. Scheffer en K. Hoogland. Jan, oud 7 weken, zoon van K K. Schnuring en R. Lelia. Jan, oud 3 maanden, zoon van JRietveld en G. Voorhout. Anna Cornelia, oud 3 maanden, dochter van A. van der Wateren en E. Misset. Gerrit Haaze- kamp, oud 54 jaren, gehuwd met Fr. de Haan. ONDERTROUWD M. van Etten met H. Reijnart. C. Westerhout (wedn.) met A. Krijger (wed.) GEHUWDgeene. Den 9 Augustus jl. is in de ringvaart dezer Gemeente het scbip van A. Monnee door het schip van J. H. Montens zoodanig aangevarendat eerstgemeld schip eene schade heeft bekomen van 1090. Voorzitter: de Heer J. WLantzendorffer. De Vergadering wordt geopend des namiddags ten een uur. Tegenwoordigbij den aanvang der zitting, twaalf leden zijnde de heerende Jong, Kuiper, Dorbeck, van Vuuren, van RiessenBultman, Amersfoordt, 'tHooft, Timraermans Knaap, de Breuk en Klapwijk; terwijl, onder de lezing der notulen, nog verschenen is de heer Tensen. Afwezig: de heer Buis. De Secretaris leest de notulen van 4 Junij 1874, welke door de Vergadering worden goedgekeurd. 1°. Aan de Vergadering wordt medegedeeld het navolgende a. Brieven van Gedeputeerde Staten van 10 en 17 Junij jl.N°. 1, 24, 14 en 15, geleidende goedgekeurde raads- besluiten tot af- en overschrijvingtot nadere regeling der toelagen van de kweekelingen en tot het aangaan eener tijde- lijke geldleening ad 10,000; alsmede de Suppletoire Begrooting voor de dienst 1874. b. Berigten van Mejufvr. J. D'huy, en van Mejufvr. G. M. Beijl, dat de benoemingen tot hulp-onderwijzeressen respec- tivelijk aan de scholen 5 en 6door haar worden aangenomen. Welk een en antler voor kenuisgeving wordt aangenomen. 2°. Gelezen het verzoek van Mejufvr. Scheutergeb. van Leeuwenom eervol ontslag uit hare betrekking van Gemeen- te-vroedvrouwin te gaan den 1 Julij a. s.en wel wegens vertrek naar elders. Is besloten het gevraagde eervol ontslag te verleenenmet ingang van 1 Julij 1874. 3°. Wordt overgegaan tot de benoeming van een Gemeente- vroedvrouw, standplaats Hoofddorp, en wordt mededeeling ge- daan van de ingekomen sollicitatien. Bij de daarover gehouden stemming blijkt dat alle stemmen zijn uitgebragt op Mejufvr. Geertje Schuitenmakervroedvrouw te Woubruggedie alzoo benoemd is. De in-functie-treding is bepaald op 1 Augustus a. s. 4°. Is aan de orde het navolgende ontwerp-besluit tot af- en overschrijving, luidende: De Raad der Gemeente Haarlemmermeer Heeft besloten Op de Begrooting van Uitgaven voor de dienst vAn 18 74 te doen de navolgende af- en overschrijvingen AfschrijvingVolgnr. 110, Onvoorziene Uitgaven/101.27. Overschrijving: Volgnr. 73, kleeding en uitrusting van de veldwachters 50; Volgnr. 103, kosten van openbare vermakelijkhedenenz. 50. Volgnr. 60, dijk-en polder- lasten 1.27; zamen 101.27. Gedaanenz. Dit besluit, door de Financieele Commissie onderzocht zijnde, rapporteert die Commissie dat daartegen geen bedenkingen zijn gerezen. Dientengevolge wordt het besluit, zonder hoofdelijke stemming, goedgekeurd. 5°. K'omen in behandeling de door den Geraeente-ontvanger ingezonden Staten van restanten en on'fnbare posten wegens den Hoofdeiijken Omslag en de hondenbelasting, en waarom- trent de Finantieele Commissie, in wier handen deze stukken zijn gesteld geweestadviseert I goc-dkeuring. Nadat die Staten waren voorgelezenbesluit men om de volgende posten, die als oninbaar waren voorgedragenalsnog te behouden, dewijl de daarbij betrokken personen geacht worden wel te kunnen betalen, alswegens Hoofdeiijken Omslag 1873 D. Kroezen 1.26, P. Poelgeest 1.26 en J. Hoek 1.89; wegens Hoofdeiijken Omslag 1872 J. Hoek/1.80 wegens hondenbelasting 1873: D. Kroezen 3, D. Coeraal 2.50 en P. de Gier 1. Behoudens deze wijzigingen, worden die Staten goedgekeurd. 6°. Wordt overgegaan tot de benoeming van een hulp-ou- derwijzer voor school N°. 4. Door Burgemeester en Wethouders is daartoein over- leg met den Hoofd-onderwijzer en den school-opzienervoor gedragen Jan Peters, te Amsterdam. Bij de gehouden stemming blijkt dat J. Peters met alge- meene (13) stemmen is benoemd. De in-functie-treding wordt bepaald op 1 Julij 1874. 7°. Gaat men over tot de benoeming van een hulp-onder- wijzeres of hulponderwijzer voor school N°. 8. Door Burgemeester en Wethouders zijn, in overleg met den hoofd-onderwijzer en den school-opziener, als zoodanig voor gedragen Mej. M. Hansma te Dockumde heer J. Peters te Amsterdam en Mej. Jeannette" vanTijn, mede te Amsterdam. Bij de daarover gehouden stemming wordt Mej. Hansma, met 12 stemmen als zoodanig benoemd, op J. van Tijn was 1 stem uitgebragt. De in-functie-treding wordt bepaald op 1 Augustus e. k. 8°. Is aan de orde het adres van den Hoofd-onderwijzer F. Timmer, waarby hij verzoekt dat hem moge opgedragen worden het geven van teeken-onderwijs volgens de methode de Witte van Citters, onder dezelfde voorwaarden als dat in an- dere scholen wordt gegevenwelk adres reeds werd vermeld in de notulen van 27 November 1873 N°. 10 en 29 Febru ary 1874, N°. 4. Aan de Vergadering wordt voorlezing gedaan van een schrijven van de Plaatselijke Schoolcommissiewaarbij die Commissie in- zendt een brief van den heer Jhr. Mr. de Witte van Citters, en een brief van den heer Inspecteur van het lager onderwijs in Noord-Holland bevattende het gevoelen dier heeren omtrent de vraagof bedoeld teeken-onderwijs al of niet behoort tot de vakken van het lager onderwijs, en welke inlichtingen zijn ingewonnen ten gevolge der daartoe aan de Schoolcommissie gedane uitnoodiging ingevolge het Raadsbesluit van 29 Janu ary 1874, N°. 4. Uit de brieven blijkt, dat de methode van den heer de Witte van Citters in zooverre van andere teeken-methodes af- wijktdat zij meer met de beginselen, waarop de vormleer berust, overeenkomt, zoodat, wanneer naar het oordeel der Plaatselijke Schoolcommissie dat teeken-onderwijs met meer vrucht in de scholen zou kunnen worden onderwezener geen zwarigheid bestaatom dat onderwijs te beschouwen als te be- hooren tot de vakken van het lager onderwijs. De heer 'tHooft stelt voor, naar aanleiding van het voren- staande, om op het verzoek van den hoofd-onderwijzer Tim mer afwijzend te beschikken, dewijl bedoeld onderwijs in de gewone schooluren kan worden onderwezen. De heer van Riessen is er voor om ook den heer Timmer op te dragen het geven van bedoeld onderwijs, en hem daarvoor 50 per jaar toe te leggen. De heer 't Hooft zegt dat het niet zijne bedoeling is om het teeken-onderwijs te doen ophouden, integendeel, het is juist zijne bedoeling om het op alle scholen te doen geven, doch in de gewone schoolureneven als in 's Hagewaar dat onderwijs ook algemeen is. De heer van Riessen zou dat nadeelig achten voor het onderwijs, omdat het in de gewone school-uren te veel tijd zou wegnemen. De heer Knaap herinnert zijn vroeger voorstel, om het teeken-onderwijs te doen geven alleen dan wanneer zich daar toe 12 leerlingen aanmelden. De Voorzitter zegtdat gemeld voorstel van den heer Knaap vervallen isdewijl het teeken-onderwijs volgens de methode van de Witte van Citters lager onderwijs is. De heer Bultman meentdat er veel moeijelijkheden zullen komen met de onderwijzers, wanneer men het bewuste onder wijs in de gewone school-uren zal doen geven; Spreker wil daarom de zaak houden zoo als die is, en ook den heer Tim mer 50.— geven. De heer 't Hooft vraagt waarom men bier voor deze zaak geld zal uitgeven; ook in den Haag wordt bedoeld teekenen in de lagere scholen onderwezen, en hij acht het niet noodig dat men hier daarvan zal afwijken. De heer van Riessen zegt, dat het onderwijs wel in de ge wone school-uren mag gegeven worden, maar zulks niet ver- pligtend is. De Heer Amersfoordt is het er niet mede eeus, dat het bedoeld onderwijs even geschikt kan gegeven worden in de gewone schooluren; die des Zaturdags komen, om de lessen bij te wonen, toonen belang te stellen in het onder wijs in de gewone school-uren moeten alle leerlingen het doen ook die er minder belang in stellenen dan wordt het on derwijs ongeregeld. De heer Bultman stelt voor om op het verzoek van den heer Timmer gunstig te beschikken, en hem voor het geven van teeken-onderwijs 50 toelage te geven. Nadat nog kortelijk is gesproken over de vraagwelk voor stel het eerst zal in stemming komen dat van den heer 't Hooft, of dat van den heer Bultman, zegt de Voorzitter dat hy in stemming zal brengen de vraag of het verzoek van den heer Timmer al of niet zal worden ingewilligd. Bij stemming verklaren zich 7 leden tegen en zes leden voor de inwilliging van het verzoek, zoodat daarop afwijzend is beslist. Tegen stemden de heeren: Dorbeck, van Vuuren't Hooft, Timmermans, Knaap, Klapwijk en Tensen. Voor de heeren: de Jong, Kuiper, van Riessenfc Bultman, Amersfoordt, en de Breuk. Alsnu doet de heer 't Hooft het voorstel om te besluiten dat het teeken-onderwijs, voortaan in de gewone school-uren zal worden gegeven. De heer Amersfoordt zegt, dat by er de kiezers op zal at- tent maken dat er leden in den Raad zijn die tegen het on derwijs zijn; bij de aanstaande keuze van een Raadslid kun nen de kiezers daarvan gebruik maken bij het bepalen hunner keuze. De heer Klapwijk merkt aan dat vroeger besloten werd te onderzoeken of het teeken-onderwijs al of niet behoorde tot de vormleer; nu het blijkt dat zulks wel het geval is, is het niet bewezen datzoo als de heer Amersfoordt zegtde ze- ven tegenstemmers tegen het onderwijs zijn. De heer t Hooft zegt, geen blijk te hebben gegeven van het onderwijs te willen tegenwerkende heer Amersfoordt heeft in de voorlaatste vergadering gezegd dat het hem on- verschillig wasof het teeken-onderwijs gegeven werd in de gewone school-uren of des Zaturdags, en nu zegt de heer Amersfoordt dat zijdie tegenstemmentegenstanders van het onderwijs zijn; terwijl het onderwijs in het teekenen in den Haag op alle scholen wordt gegeven, zoo als spreker wenscht dat het ook hier zal gegeven worden. De heer Amersfoordt spreekt dat tegen en zegt dat particu- liere gesprekken niet in den Raad moeten komen. De heer Tensen vraagt of de heer Amersfoordt bedoelt dat de tegenstemmers tegen alle onderwijs zyn. De heer Amersfoordt zegt gezegd te hebben tegen uitge- breid onderwijs. De heer Tensen spreekt dat tegen. De heer Amersfoordt zegt zulks toch bedoeld te hebben. Naardien de heer 't Hooft zegt er geen bezwaar tegen te hebbendat zijn voorstel bij de aanstaande begrooting worde behandelddewijl de voor dit jaar toegezegde toelagen thans wel niet kunnen worden ingetrokkenheeft deze zaak geen verder gevolg.

Weekblad van Haarlemmermeer | 1874 | | pagina 1