- 140 - Haar 1 enimer meer Bij den Burgerlijken Stand zijn aangegeven van 12 tot 18 Augustus 1874. Iftoll. MaatscliappUv. Landbouw. Iiandboiiw. Heilo, 18 Aug. Onder het rundvee van de veehouders P. KraakmanJ. Boet en de Wed. Bakker Pzn. heeft zich het miltvuur voorgedaan. Spoorweg-ongeluk te Warmond, «emensde Sierigten. 26 nog 9 stuks jongvee ingeent (het waren 20 koeijen7 dragtige schotten, 17 vaarzeD van 1 I/2 jaar, 2 stieren, 3 stierkalveren1 koekalf. Wordt vervolgd GEBOREN Johannes, zoon van A. Lammers en G. van Bavel. Jansje, dochter van T. Koningen en E. Buis. Helena, dochter van D. Hoef- nagel en H. Rip. Marinus, zoon van H. Broxterman en C. van Bavel. Arie, zoon van B. Buurman en L. van der Stam. Lena, dochter van Lena van der Linden, ongehuwd. Jannetje Adriaantje, dochter van J. Bruijn en M. van der Kloot. Catharina, dochter van A. Wijtkamp en H. Mooser. Jacobus, zoon van H. Raaphorst en P. Zaal. Maria, dochter van G. de Bie en A. van Zoest. Arend, zoon van H. Bakker en A. Verlee. Johanneszoon van T. Braak en J. v. Gellekom. Hen- drikus, zoon van C. Balk en M. Mooser. Cornelis, zoon van C. van Heiningen en M. IJ. Alders. Krijn, zoon van J. Vinke en C. Goozen. Hendrik, zoon van B. Vervloed en A. Scheffer. LEVENLOOS GEBOREN1 kind van W. H. Lelieveld en A. Roos. 1 kind van G. Kats en A. C. van Andel. 1 kind van J. Boterbloein en P. Knor. OVERLEDEN: Janna Bouman qud _2 _;\iaandendochter van J. Bou- man en E. F. van der Heijden. Johanna Maria, oud 7 weken, dochter van J. Grisnigt en J. M. Jongeneel. Franciscus, oud 6 maanden, zoon van J. Vlegels en H. Sprangers. Cornelia Geertruida, oud 4 maanden, dochter van J. Wezelenburg en C. M. Henderdoes. Elizabeth, oud 4 maanden, dochter van W. Dooijeweerd en C. Boef. Hendrika Mooser, oud 23 .jaren, gchuwd met A. Wijtkamp. ONDERTROUWD: J. van den Brand met M. van Aalst. P. D'haene met M. van Woerkum. GEHUWD: geene. Afdeeling„Haarlemmermeer" Dordrecht, 19 Aug. Het eerste geval van besmettelijke longziekte heeft zich in deze gemeente vertoond en wel in de zoogenaamde stadsweide, aan den Vriezenweg, bij een twee- jarigen ostoebehoorende aan P. van de Merwe. Het dier heeft men dood in de weide gevonden waarop na aangifte van het gevaldoor den veearts Mast is geconstateerddat het beest aan de besmetteiijke longziektie is overleden. Het is terstond onteigend en begraven; voor behoorlijke afzonde- ring der beesten in die weide is zorg gedragen. Agenda voor de Vergadering van Dingsdag 25 Au gustus 1874, des voormiddags ten 10 ure, in het Koffijhuis van C. Lewis, te Nieuw-Vennep. 1. Mededeeling van ingekomen stukken. 2. Aaoneming van nieuwe Leden. 3. Benoeming van drie Leden van het Bestuur, voor de vacaturen ontstaan door de periodieke af- treding van de Heeren J. G. Schone, J. C. van de Blocqnery Jr. en S. Vis die weder verkiesbaar zijn. 4. Benoeming van twee Afgevaardigden voor de Algemeene Vergadering. 5. Behandeling van de punten van beschrijving voor de Alge meene Vergadering. 6. Bespreking van landbouw betreffen- de Ouderwerpen. 7. Verloting om niet van diverse voor- werpen. De Leden kunnen op deze vergadering aangiften van inzen- dingen voor de Tentoonstelling te Dordrecht doen. Utrecht, 19 Augustus. De longziekte onder het rundvee heeft zich in deze provineie in den laatsten tijd tot enkele gevalleu bepaald. Zoo kwam in de afgeloopen week slechts 6en geval in de gemeente WiB'ts voor: aangetaste dier werd na onteigening afgemankt. De gezondheiqg(oegtand van het vee le t ir, Bt g«Br»of nie's (fi De gevreesde varkensziekte, die in den laatsten tijd zoo menig offer eisehte, is zeer aan het afnemen. In weerwil van de strengste surveillance worden nog altijd rondventers gevon dendie trachten de zieke dieren te koopen, waarin zij bij menigen arbeider tegen geringe vergoeding gemakkelijk slagen. In de laatste dagen werden uit deze provineie zeer vele vette kalveren naar het buitenland vervoerddeze kalveren, die door de veehouders met zoete melk gevoerd worden heb- ben gemiddeld een gewigt van 200 tot 300 pond, zijn zeer gezocht en worden tot hooge prijzen verkoeht. Zutpheil19 Augustus. De boterhandel neemt alhier steeds in omvang toe. Uit een officiele opgave blijkt, dat in 1873 357,460 halve kilogr. ter markt zijn aangevoerd en verkoeht. Over de verloopen zeven maanden van 1874 is het cijfer naar verhouding nog hooger. Dalfsen, 19 Augustus. Naar wij vernemen zijn in den ach- terhoek van Drenthe aanzienlijke partijen scheerwol opgeruimd. De prijzen, ofsohoon minder dan ten vorigen jare, moeten evenwel voor verkoopers bevredigend zijn. Van de Overijsselsche scheerwol is nog weinig verkoeht; de houders daarvan schijnen voor de bestaande prijzen niet te willen realiseren. Op onze botermarkt, bestaande nu ruim negen jaren, is in dien tijd aan diverse landbouw-producten voor een ka- pitaal van ruim een millioen gulden omgezet. Wanneer men aanneemt, dat de landbouwer het grootste gedeelte der op- brengst van het aangevoerde bij verschillende neringdoenden besteedt, dan eerst kan men nagaan welke belangrijke voor- deelen voor de plattelands gemeenten uit het oprigten van weekmarkten voortvloeijen. Ten bevvijze hoe goed hier dit jaar de hooioogst is af geloopen, berigten wij, dat in onzen geheelen omtrek geen enkele brand door hooibroeijing is ontstaan. Wij vernemendat de late Aardappelen en inzonderheid de zoogenaamde „keulscbe ballen" veel doorwassen en dien- tengevolge van geen goede kwaliteit kunnen worden. 'S Ilertogenbosell18 Augustus. In het naburige Drunen zijn bij den landbouwer H. van Oort twee runderenlijdende aan longziekte, op last van den distrikts-veearts onteigend en afgemaakt. Een groot gedeelte van het vleesch werd ten bate van het Rijk verkoeht. Maatregelen zijn genomen tot wering der ziekte. Capelle (Langstraat), 18 Augustus. De vele regenbuijen der laatste dagen hebben het inscbepen van hooi veel verhin- derd echter zijn sedert de laatste opgave nog al eenige par- tijtjes verhandeld. De beste kwaliteit geldt voor het tegenwoor- dige 34 per 1000 kilogram. Ook aan de huizen komen reeds aanzoeken tot verkoop van hooi van het nieuwe gewas, en heden werd nog eene partij van vorige jaren tot 35 per 1000 kilogram afgedaan. Blokzijl20 Augustus. In de gemeente Blankenham heerscht de varkensziekte, zoodat de veehouders hunne varkens slagten of van de hand doen, zoodrazij het voeder weigeren. Voor zoover bekend is, is in den loop der week van 9 tot en met 15 dezer, in de jrrovincie Noord-Holland en wel in de gemeente Sloten, slechts een rund uithoofde van long ziekte onteigend en afgemaakt. Loon-Op-Zand18 Augustus. Op last der politie is alhier een pnard opgegraven dat 'door zijn eigenaar gedood was. De rijksveearts Hoube konstateerde daarna dat het dier den ge- wonen droes had gehad. De eigenaar A. de Rooy had echter vermoed, dat het dier aan den kwaden droes lijdende was, waarom hij het, zonder daarvan atrUgifte te doen, doodde. Het is ver- wonderlijk, hoe het onverstand der boeren hen huiverig maakt, om zich in aanraking met politie en elk toezigt der regering te stellen. Zoo als in dit geval de Rooy, berokkenen zich velen daardoor groote schade. Hoenderloo 15 Augustus. Nadat sedert November des vorigen jaars een wild zwijn zich had opgehouden in onze wild- rijke bosschen en bergenwerd dit gisteren middag door een onzer jagers geschoten. Het was een vreeselijk dier, lang van den kop tot het einde van den staart 1.8 meter, hoo'g 0.8 meter en zvvaar, zonder ingewanden98 kilogram. De inge- wanden wogen 25 kilogram; zijn kop was bijzonder lang en zijne 4 slagtanden waren niet lang, maar dik. Zijn ouderdom wordt geschat op 6 a 10 jaren De pooten waren gitzwart, en verder naar boven meer vuilgraauw. Daags hield het zich schuil in de groote bosschen en 's nachts ging het op roof uit; zop heeft het zich, bijna zonder gezien te wordenop gehouden in deze streken, n. 1. de hooge streken der Veluwe. Algemeen is men blijde van dit ondier verlost te zijn daar het in den nacht groote schade aan aardappelvelden en rog- gelanden toebragt. Aan de Leidsche Courani ontleenen wij het volgende aan- gaande den stand der gewassen //Niettegenstaande de langdurige droogte kan dit jaar veilig onder een der vruchtbaarste geteld worden. Was die droogte voor eenige gewassen ongunstig, aan andere deed zij daarentegen meer voor- deel dan schade. Met een terugblik up de drie verloopen maanden, leverde de zomer doorgaans fraai, besteudig weer met veel zonneschijn op. Buitengewoon warm is hij hierbij niet geweest. Gemiddeld tee- kende de thermometer 70°; enkele lieete dagen steeg hij tot 85°. De kersenboomgaarden waren gebukt ond> r den last van vruchten aardbezien zijn er overvloedig geplnktmeloenen bij menigte gesne- dende aalbeziiinboom- n waren met digte trossen beladen. Kom- ktwvimers cn angurken wov^fen nog met vrachten vervoerd, evenals snij- en tuinboonen, die best gelukt zijn. Na den langgewenschten regen is alle gewas verkwikt, dat kwijnde, of begon dan te rijpen. De groote sapnjke prnimen, abrikozen en perziken, die thans geplukt wor den, zien er aanlokkend uitterwijl er tevens geen schaarschte van dat fruit bestaat. Zoo is het vooruitzigt betreffende de peren en appelen hetzelfde. Hoewel er vruckten door de droogte zijn afgevallen, zwellen zij, die thans nog in mime mate aan de boomen hangen, en beloven een sehoonen oogst. Naar het zich laat aanzien zal het gewas van dru'ven dit jaar voortreffelijk zijn. Met kasdruiven is dit althans het geval, zoodat kweekers, die meenen de doorgaans hooge prijzen van andere jaren te kunnen bedmgen, zich teleurgesteld vinden. Het koolzaad levert een goed beschot op, en de gemaaide granen worden over het algemeen tot welgevblde sckoven gebonden. Het vlas, dat veel verhouwdis, schoot digt en welig op; het is rijkelijk gesne- den en het wordt thans met scheepsvrachten naar elders verzonden. Van de vroege aardappelen was het beschot niet zeer ruim, terwijl de knol niet tot volkomen ontwikkeling was gekomenvan de late kan eene mime opbrengst worden verwaeht. Ziekte onder de aardappelen is nog niet bekend en geruchten deswege vinden geen bevestiging. Wat in aanmerking komt is dat, daar zij tijdens de droogte vertraagd werden in den groei, eenige knollen, na den regen, zijn doorgegroeid, die voor het gebruik zoomin als ter voortteling ge- sokikt zijn. De bloemkool-teelt heeft dezen zomer het meest geleden, daar de kool het best met somber weer vooruitkomtvan de late vrucht is een goed gewas te verwachtenook de peen was schaarsch en bijna ongeschikt tot gebruik. Roomsche boonen en erwten hadden spoedig gedaan, terwijl aan de eerste alle malsohheid ontbrak. Bijgevolg konden de moezerijen niet naar verlangen voldoen met verscheidenheid van groenten. De bloemen en keesters in de kweekerijen hebben zich van bun kwijnenden toestand hersteld de eerste, waaronder de rozen, herleven met een aantal bloemen, de laatste, vroeger lij dende onder de droogte en met eene vale tint overdekt, zijn groen ge- worden. Alles is weder bijgekomen, ook de nog kortelings zoo dorre weilanden, ofschoon het gras zeer langzaam aankomtde kracktigste groei is voorbij en de meeste weilanden zijn ook te zeer uitgeput om spoedig gras te kunnen voortbrengen. Nahooi zal er oin die reden dan ook nergens gewonnen worden, terwijl de daartoe nog bestemde stukken tot onontbeerlijk voedsel aan.het vee moesten wor den afgestaan. De hooibouw is echter zeer gunstig geslaagd en zonder nahooi zullen de meeste landbouwers den winter onbekommerd te gemoet kunnen zien. »Nu de droogte gevallen en regen gekomen is, wordt de door- lating van water uit den IJssel niet meer voortgezet. Het middel heeft den boezem op een tamelijk voldoenden stand gehouden en voor water-bederf gevrijwaard." lingen. Miss Walker is ongeveer 50 jaar oud. Zij begeeft zich naar Turkije, en is benoemd tot partikulier arts in het serail van den sultan. Uit Royan wordt gemelddat een aeronautzekere Braquetvan Bordeaux, zijn 311e luchtreis zou ondernemen, zittende op een trapeze. Het sein alles los te laten werd te vroeg gegeven, en bij het onverhoeds opstijgen van den ballon viel Braquet, die nog niet goed zat, van de tra peze. Hij greep zich aan een veiligheidslijnen, terwijl bet publiek hem ademloos nastaarde, gelnkte het hem met schier bovenmenschelijke in- spanning langs de loshangendeher- en derwaarts geslingerde lijn op te klauteren om de trapeze te bereiken. Bijna was hij aan het doeltoen de lijn brak. Hij stortte, naar gissingvan 300 el hoogte neder, met tallooze buitelingen. Zijn lijk was jammerlijk verpletterd. In het dorp Luiksgestel bij Eindhoven, is het huis, schuur en stal ling van den landbouwer L. Buitels geheel afgebrand. Toen de vlam uit de woning sloeg was de vrouw naar de kerk en de man met de koeijeu naar het veld. Een zesjarig kinddat te bed lagis in de vlammen omgekomen. Een os, een varken en een schaap zijn mede verbrand. Te Haarlem is aan een in aanbouw zijnd huis van den winkelier H. Sautarell, in de Koningstraat het volgende ongeluk gebeurd. Op de derde verdieping van het perceel was een nieuwe trap nedergezet, doch niet bevestigd. Drie werkliedendie naar het dak moestenen van wel ke een een bak met steen en een ander met kalk droeg, gingen dien trap op, maar hadden naauwelijks eenige schreden gedaan toen de trap omviel en zij nederstorttenEen der arbeiders kwam met den schrik vrijeen ander bekwam knemtingen in de rihben en werd naar huis overgebragt de derde kreeg eene wond aan den hals brak den regterarm en is naar bet St. Elisabeths-Gasthuis vervoerd. Eene werkmansvrouw van Verviers heeft het leven geschonken aan 4 kinderen, 3 meisjes en 1 jongen. De kinderen zien er kloek uit en worden door ieder bewonderd. Ook de moeder is welvarend. Uit Brugge wordt berigt dat een bezending juweelendoor koningiu Victoria verzonden aan hare dochter prinses Alice van Hessen, dieteBlan- kenbergh vertoeft, aan het station aldaar gestolen is. In den nacht van 13 op 14 dezer is in de woning van den bouw- man C. van Wijngaardeu te Molenaarsgraaf een brutale diefstal gepleegd, door middel van buitenbraak en inklimming. De dief of dieven hebben uit een der woonvertrekken ontvreemd een mahoniehouten kistje, waarin drie goudeu en elf zilveren medaillesop verschillende tijden door de Maatschappij van Landhonw aan genoemden v. W. ter bekrooning uit- gereikt. Het bedoelde kistje werd den volgenden morgen ledig in den Graaf- stroom teruggevonden. Twee ramen zijn verhrijzeld Uit de schuur zijn ver- mist een zeis en bijlwelk laatste voorwerp in de nabijheid is terugge vonden. De justitie nit Gorinchem heeft een onderzoek in loco ingesteld. De prijzen der levensmiddeleuvooral van vleesch en meelzijn te Berlijn tot zulk eene hoogte gestegen, dat zich eene maatschappij gevormd heeft met het doel om groote scheepsladingen vleesch en granen uit Ameri- ka te outbieden en zoodoeude door de rekening der speculanten een streep te halen. Eenige jaren geleden ontving de onlangs overleden baron Anselm v. Rothschild een brief, gedateerd uit een dorpje in Hongarije, luidende //Kom in Gods naam naar huis, de tijd mijner bevalling nadert en de kin deren zijn alien ziekmoeten wij van gebrek omkomenlaten wij dan zaraen stervenen wil God ons helpendan zal hij dat hier zoo wel doen zoo elders. Gij ziet het, uvve pogingen in den vreemde willen ook niet ge- lukken Gij zijt al 5 maanden op reis en wij zijn nog armer dan vroeger kom, kom spoedig. Vrouw Rothschild." Het adres luidde: Aan den heer A. Rothschild te Weenen Denzelfden dag werd een brief aan de schrijfster gezonden, waarin stond: //Hierbij een bankbiljet van il. 50, wees welge- moed, God helpt alhet zal nog wel beter gaan." Weinige dagen daarna was uit een ingesteld onderzoek gebleken, dat A Rothschild was een zeer brave, maar arine kleermaker in bovenbedoeld dorpje, dat de man 5 maan den vroeger zijn huis had verlaten om elders werk te zoeken, daar hij in zijne woonplaats niet genoeg kon verdienen om zijn talrijk gezin te onder- houden; dat zijne pogingen mislukt waren en dat het weinige, dat hij zijn gezin kon zenden, ten eenenmale onvoldoende was, zoodat de arine vrouw haar gering huisraad stuk voor stnk had moeten verkoopen en toen er geen uitkomst kwamhaar man den bovenstaanden brief had geschrevenmaar vergeten had straat en nummer van het huis op het adres te zetten. Den volgenden dag liet de baron zijn naamgenoot roepeu en zeide hem: /Myn heerdeze brief is abusievelijk bij iqij bezorgd, hij behoort u, vergeef, mij dat ik hem gelezen heh. Als aaniienken van onze kennismaking ver- zoek ik u deze fl. 5000 aan te nemen tracht daarmede uw brood te ver dienen en schrijf uwe vrouw, dat God geholpen heeft." in den avond van 14 Augustus 1874. Eene vronw in de vorige week door de regtbank te Amsterdam we- gens diefstal veroordeeld tot cellulaire gevangenisstraf, heeft middel gevon den, haar eel te ontvlngten, over den muur der gevangenis te klimmen en haar familie een bezoek te breugen, die haar echter weder in het haar aangewezen verblijf heeft terugbezorgd Een burgemeester maakte onlangs bekend Het is tot mijne ooren gekomen, dat het vee in de stallen met brandende sigaren en pijpen ge- voederd wordt. Dit wordt hiermede op straffe van /I verboden," Te Antwerpen is een kroeghoudsterdie aan een werkman 35 bor- rels verkoeht, waardoor zijn dood was veroorzaakt, door de regtbank tot een maand gevangenisstraf, 50 francs boete en de uitkeering van 2000 francs aan de wbduwe van den werkman veroordeeld. Een krankzinnige mandie te Bristol in een onbewaakt oogen- hlik uit het venster van het gesticht sprong, ontving ernstige wonden dochzijn redelijk verstand keerde terug. Aan het Grand Hotel" te Parijs zijn drie Amerikaansche dames afgestapt, die door hare kleeding algemeen opzien wekken. Zij dragen namelijk wijde pantalons, zouaven modelgrijze slobkousen tot aan de knie grijze paletots met zwart afgezet, en hooge zwarte vilteu hoeden. Die dames zijn: miss Walker, doctores in de medicynen, en hare twee leer- De laatste trem van Rotterdam naar Amsterdam, bestaande uit 9 wagens, die ten 9.15 's avonds vertrok, passeerde ten 10.14 het station Warmond. Bij dat station werden werkzaamheden verrigt aan eene brug, ten gevolge waarvan het dubbel spoor daar niet gebruikt kon worden, maar de in beide rigtingen loopende treinen over een deel langs dezelfde lijn moeten komen. Juist toen de trein van Rotterdam kwam, reed een bijna leege trein, uit acht wagens bestaande, van de andere zijde terug. In dien trein bevon- den zich alleen - zoo als later bleek zeer gelukkig - twee officieren van eezondheid, die een transport militairen naar den Held.er had den begeleid; deze wagons behoorden aan den Ned. Rijnspoorweg. Het sein was op »onveilig" gesteld en is ook door den machinist Roesink van den Rotterdammer trein gezien. Hij schijnt echter niet ot niet tijdig genoeg gestopt te hebben. Althans de locomo- tieven vlogen in voile vaart tegen elkander aan. De wagens schoven opeen en als het ware in elkander, zoodat er vijf bijna geheel ver- nield en acht zwaar beschadigd zijn. Twee personen hebben bij dit ongeval den dood gevonden, terwijl een dertigtal min of meer ernstig verwond werd, zonder te spreken van hen, die ligte kneuzingen, schrammen enz. bekwamen. De eene doode was de hoofdconducteur Hedikkuijzen, die gezeten was in de at'gescheiden ruimte van den goederenwagen, vlak aehter den tender. Een paar sekenden vo6r de ramp stak hij bet hoofd buiten het raam en het gevaar waarin men verkeerde, ziende, riep bij«Rein- men, reminen, anders heeft ons laatste uurtje geslagen." Naauwelijks verliet het laatste woord zijne lippen, of de noodlottige schok had plaats. Hij vloog met het hoofd door het venster dat zich voor aan den wagen bevond, waarbij hem het glas het hoofd bijna van den romp scheidde. Na de botsing werd hij weder in den wagen teruggeworpen, die zoo ineengedrongen werd dat men niet anders bij hem kon komen dan door boven in den wagen eene opening te maken. De tweede doode was een passagier derde klasse, Klein geheeten, koetsier van den heer Schmedding te Haarlem en reeds bejaard, die zich met vrouw en kleinkind in den trein bevond. Zijne vrouw kreeg bijna geen letsel, evenmin als zijne kleindochter, een meisje van -®) jaar, die echter zoodanig tusschen de hanken bekneld was geraakt, dat zij door uitzaging van het in elkaar ge- stooten hontwerk moest vrijgemaakt worden. De sehok klonk als een donderslag door het geheele dorp, en alien wilden naar het station om te zien wat er geschied was en hulp te bieden. Het duurde echter eenigen tijd eer men zich eenig denkbeeld maken kon van het voorgevallene daar alle lichten uit- gedoofd waren en men niets vernam dan het jammerlijk gegil van de gekwetste en versohrikte reizigers. Gelukkig bevonden zich, zoo als gemeld isop den trein uit Amsterdam twee officieren van eezondheid, de heeren Daniels en van Koetsveld van Ankeren die beide ongedeerd waren gebleventerwijl ook de geneeskeer uit Warmond, dr. Machen, ijverig hulp bood. Ook de bewoners van het dorp en de kweekelingen van het R. C. Seminarie boden •hulp waar zij konden. Eenige der gekwetsten bleven in het dorp achter; de overigen en de beide dooden werden naar Amsterdam vervoerd en kwamen aldaar des morgens ten 3 ure aan. De bdide machinisten hebben de locomotief niet verlaten en zijn, wonder genoeg, ongedeerd geblevendie van den Rotterdammer trein is niet in hechtenis genomen, maar alleen verhoord. Uit den stand van het remtoestel op zijne locomotief moet gebleken zijn, dat hij zoo sterk mogelijk geremd heeftmaar waarschijnlijk te laat. Had hij een minuut kunnen winnenhet ongeluk ware niet voor- cevallendaar de locomotief van den trein van den Helder zich reeds eenigzins regts had gewend en dan ook met den linkerbuffer tegen den linkerbuffer van de locomotief van den Rotterdamschen

Weekblad van Haarlemmermeer | 1874 | | pagina 2