144 - Landboaw. Oemengde Herlgten. 285ste Ntaats-Loterij. f N°. f N°. I1EGTS/. AK E Ik weet niet wat ik gedaan lieb; ik was dronken! OVERLEDEN Leonarda Maria, oud 4 rnaanden, dochter van H. Meijer en G. van der Burg. Anna Christina, ond 14 jarcn, dochter van A. van den Berg en D. Gelein. Poulina Hendrika, oud 10 weken, dochter van C. Oldenburg en W. Meulekes. Elisabeth, oud 7 maanden, dochter van H. Verzijde en S. Kamladc. Jan, oud 8 maanden, zoon van J J. van den Berg en A. Golein. Geertruida Maria Peternella Paulina, oud 8 weken, dochter van C. Stolwijk en A. den Blanken. Johanna, oud 6 maanden, dochter van M. Sepers en M. de Grijs. Maaike, oud2jaar, dochter van G. Vreedenburg en C. Robijn. Adriaua van den Bosch, oud 35 jaren, ongehuwd. ONDERTROUWD M. van Tol met T. van Tol. S. Weij met A. M. Daaijens. J. Slnis (wednr.) met H. Hagen. GEHITWD M. van Etten met H. Reijnart. C» Westerhout (wednr.) met A. Krijger (wed.) Den 24 dezer is een kind van G. Vreedenburg, oud twee jaren, te Nieuw Vennep, bij afwezigheid der ouders in eene sloot geraakt en verdronken. Agenda voor de Vergadering van den Gemeenteraad van Haarlemmermeerte honden op Donderdag 3 September 1874, des voormiddags tdn 10 ure in het Raadhuis. 1. Beeediging van den heer P. Verkuijlals raadslid. 2. Ingekomen stukken en mededeelingen. 3. Gemeentere- kening over 1873, 4. Rekening Burgerlijk Armbestuur 1873. 5. Aanbieding der begrooting voor 1875. 6. Idem van het Burgerlijk Armbestuur. 7. Uitloting van een aan- deel in de geldleening van 1870. 8. Benoeming der Fi- nancieele Commissie voor 1874/7 5. 9. Kohier der Hondenbe- lasting over 187 4. 10 Verordening op de heffing van school- geld voor de avondschool te Hoofddorp. 11. Verordening op de invordering dier belasting. 12. Aanvraag oin ver- goeding voor het klokluiden bij brand, te Nieuw-Vennep. 13. Bestek der aanbesteding van steenkolen. 14. Aanvul- ling der voordragt voor het Zetters-Collegie. 15. Instructie voor den Hulp-onderwijzer aan school n°. 4. 16. Benoe ming van een Hulp-onderwijzer aan school n°. 3. Voordragt: 1. L. Ruijsink, met Hulp-onderwijzers-acteen aanteekening voor Wisk., Fransch en teekenente Oosterbeek. 2. F. Sehil- derman, met acte als Hoofd-onderwijzeren aanteekening voor VViskunde en Fransch, te Apeldoorn. 3. J. Dondorp, met acte als Hulp-onderwijzer, en aanteekening voor Wiskunde en Fransch, te Leiden. 17 Hulp-onderwijzer aan school n°. 7. 18. Voorstel tot benoeming van een Hulp-onderwijzer aan school n°. 2. 19. Voorstel tot wijziging van het reglement van orde voor den Raad. 20. Idem van Burgemeester en Wet- houders. 21. Adres van D. Thuis, om aankoop van grond. 22. Adres van M. van Daalen, over materialen van het Raad huis. 23. Adres van L. Kievietom ontslog als Hulp- onderwijzer aan school n°. 4. Capelle (Langstraat), 26 Augustus. Bij den landbouwerJ. Quirijns alhier, bragt heden morgen een kalfkoe drie levende jongen ter wereld, van welke echter twee slechts korten tijd geleefd hebben. Het aan de Oude Maas te koop staande hooi der eerste snede begint langzaam op te ruimen de prijs houdt zich goed staande, zonder dat de handel echter veelbeteekenend is. De veestapel van Nederland was op ultimo December 1872 als volgt: 247,888 paarden, 3,427 ezels en muilezels, 1,877,000 runderen, 855,265 schapen139,477 geiten en 320,129 varkens, een en andernaar den marktprijs geschat op eene gezamenlijke waarde van meer dan 311,1 12,580 gulden. Het landgoed de Brinkgreve bij Deventer is in 26 perceelen bij eerste veiling ingezet tot den kapitalen prijs van105,000, behalve 125 perceelen zware eiken- en beukenboomen die op 25 dezer in publieke veiling worden gebragt. Zooals men zich zal herinneren, is een en ander door wijlen mevrouw Ekstein- Cort Heiligers gelegateerd aan de Nederlandsche vrijmetselarij. Onze landgenooten D. van Lidth de Jeude, van Tiel; W. Hermans, van Maastricht, en Ant. Coenenvan Weert, stu- denten aan de beigische rijkslandbouwschool te Gembloux, heb ben na afgelegd examen het diploma van landbouwkundig in- genieur ontvangen. Dalfseil, 26 Augustus. De schrale weersgesteldheid werkt nadeelig op de naweide en het etgroen waardoor vele stnlhou- ders hunne toevlugt tot het hooi moeten nemen. Eenige partijen kamper-fljlandsch hooi bragten 18 tot/ 20 de 500 kilogr. op. Men verwacht de prijzen eerder hooger dan lager. Zwolle, 27 Aug. Aangaande de veldgewassen in de pro- vincie Overijssel kunnen wij het navolgende mededeelenTarwe is welig gegroeid en belooft een goeden oogst} zoo ook de rogge die grootendeels gemaaid in de schuren geborgen en door som- mi"en reeds gedorscht is. De kwaliteit is uitmuntend. Wanneer de^arwe zoo goed beschot oplevert als de rogge, is de oogst zeer gunstig te noemen. De garst staat zeer goed en heeftwat het ingeoogste gedeelte wintergarst betreft, een goed beschot en pi. m. 60 kilo wigt. Haver en boekweit worden weinig verbouwd; het te veld staande heeft door bitte of vocht weinig geleden en belooft goeden uitslag. Het stroo is middelmatig. Koolzaad is mislukt. Het zomerzaad staat vrij goed, zoo ook spurrie, knol- len euz. Erwten en boonen zijn middelmatig gegroeid. Aardap- pelen zijn goed uitgewassensmakelijk en beloven rijke opbrengst. Hooioogst zeer gunstig. Nagras verbrand. Naweide zeer goed. Vee gezond. Varkensziekte hier en daar; kwade droes afnemend. Groilillgeu25 Augustus. Verslag van de verwachtingen omtrent den oogst in deze provincie over 1874. De wintertarwede winterrogge, de wintergarst en de haver leveren een zeer goed beschot op; het winterkoolzaadwaarvan nog al veel was gezaaid, levert in Hunsingo eene matige op brengst, terwijl zij in het Oldambt gering is, hoofdzakelijk ten gevolge van de mem'gvuldige insectendie zich in het voor- jaar in den stam en later in de peul vertoonden. Van de tarwe wordt de opbrengst geschat op 2030 hec toliter van de hectare, van de rogge ook op 2030 van de gerst op 35—60, van de haver op 30—60 en van het koolzaad op 1828. De aardappelen hebben van de nachtvorst van den 21sten op den 22sten Julij veel geleden, hetwelk vooral het geval was op de zandgrondenwaardoor de opbrengst niet ruim zal zijn; de gewone ziekte heeft zich tot dus verre nog niet in de aardappelen vertoond. Nog meer leed van die vorst de boekweit, ten gevolge waarvan dat gewas, hetwelk aanvankelijk goed stond en een ruimen oogst deed verwachten grootendeels is misluktzoodat de meeste akkers weder zijn omgeploegd. De boonen, niettegenstaande zij van de koude en droogte geleden hebben; beloven een tamelijk beschot; de opbrengst wordt gerekend op 1530 hectoliter van de hectare. Het vlas werd door te sterke droogte in den groei belem- merdwaardoor de opbrengst gering is. De graslanden gaveu door de buitengewone en aanhoudende droogte in den besten zomertijd eene geringe opbrengst. De nu gevallen regens hebben ze eenigzins hersteld. Op verlangen van den Minister van Binnenl. zaken heeft de kommissaris des konings in de provincie Zuid-Holland aan de gemeentebesturen te kennen gegevendat de schadeloosstelling van tien cents per stuk en per dag, mede wordt verleend indien vee, ingevolge art. 2 van het kon. besluit van 17 April 11. wegens onvoldoende afzondering in de weide, naar den stal of een ander gebouw moet worden vervoerd, om aldaar afgezouderd teblijven tot na afloop van den termijn vermeld in art. 5 van het kon. besluit van 30 Oct. 1872. Van wege het ministerie van justitie is in de Staats-Ct. geplaatst de staat van afkoop van tienden, waarvan de akten zijn overgeschreven in de openbare registers gedurende 1873. Door den timmerman Kruisink en den smid Geessink te La- ren (Gelderland) is eene dorschmachine vervaardigdwaarme- de men in 18 a 20 minuten tijds twee vim kan dorschen. Zij wordt om hare eenvoudige konstruktie, en vooral om hare zuivere werkiug door kenners zeer geroemd. AbCOllde, 27 Aug. De van ouds bekende paardenmarkt al hier was, even als vroeger, weder zeer druk bezocht. Er waren ongeveer 350 paarden en 7 veulens ter markt; maar, wegens de booge prijzen die gevraagd werden, was de handel over het geheel niet levendig. aw In vele courantcn heeft dezer dagen een gerucht de ronde gedaan, vol- gens hetwelk de heer Previnaire, fabrikant te Haarlemin Italie door roovers zon zijn opgeligt. Het is gebleken dat dit berigt geheel uit de lucht is gegrepen. Voor ongeveer tien weken werd in het akademisch ziekenhuis te Groningen een 20-jarig meisje uit Scheemda ter verpleging opgenoraen. Ligchamelijk goed gezond, had zij op eens haar spraakvermogen verloren en moest zich, om iets te kunnen zeggen, bedienen van eene lei. Dezer dagen droomde zij, "dat haar moeder dood was, werd zeerverschrikt wak- ker en vertelde al schreiende en stamelende haar treurigen droom. Haar spraakvermogen was alzoo plotseling teruggekomenBinnenkort zal zij huis- waarts keeren om zich te overtuigen, dat haar droom slechts een droom was maar die voor haar een zoo gelukkig gevolg had gehad. Als eene bijzonderheid kyi worden medegejleelddat in de gemeente Leersummet eene bevolking van 1247 zielen tusschen 3 Junij en 22 Augustus 11., derhalve'in ongeveer drie maanden, geen sterfgeval is voor- gekomen. Voor eenige dagen kwam een oppassend arbeider te Groningen uit d^ to v»m'a pn rwp/rhflnflip-fle ziin zuur verdiend geld aan zijne vijpuw. UUJL couigc uagtu ix «iu xoii -- t q polders te huis en overhandigde zijn zuur verdiend geld aan zijne wJoum De dierbare wederhelft, die weinig prijs stelt op geld althans i. ,i„ Qn viif on lrwam nip.t. tarnc. harei De dierbare wederhelft, die weinig prijs stelt op geia aitaans juew op schiedammer, ging met de ontvangen f 30 uit en kwain niet terug, haren man en vijf kinderen achterlatende. Welke inoeite hij ook deed haar weder te vinden alles bleef vruchteloos. Eindelijk, na eene afwezigheid van eenige dagen werd zij in beschonken toestand gezien in de nabijheid barer wo- ning. Onder grooten oploop werd zij door eenige buurvronwen naar hare woning teruggeleid. Xn en om Loudenalsmede in de dorpen op 3 a 4 uren afstand, ver- toonen zieh zwermende mieren, zoowel vliegende als krnipende, van ver- schillende klenren. Ook uit andere streken van Engeland wordt die ver- s chijning gemeld, en men zegt dat die zwermen over een kwartier uur gaans op den weg liggen. Dingsdag 11. waren zij in digte massaas zigtbaar op den weg der Loudensche buitenwijk van Clapham naar Bolham. Ook in Greenwich-park waren zij overvloedig. De ijzeren hekken en het met- selwerk waren op verschillende plaatsen en ook in Londen als met mieren bedekt. Verscheidene personen klagen over de beten dezer insekteu Te Oude Pekela is een hevige brand uitgebroken in de behuizing van den bakker en winkelier K. H. Boumandie zoo snel toenam dat de oudste zoon, die juist het huwclijksbootje dacht in te stappen, slechts zijn bruiloftspak en eenige andere kleeren kon reddenDoch het akeligste van dezen brand is, dat er twee menscbenlevens te betreuren zijneene vrouw van omstreeks 40 jaren en een jongentje van 8 jaren zijn in de vlammen om- gekomen Hunne verkoolde ligchamen heeft men heden morgen gevonden. Hoe is zulks mogelijk geweest? In het huis, dat het eerst in brand ge- raakte was eene kamer, die door den heer Gosses, werkman bij de firina Catz Zoonzijne vrouw en hun kind bewoond werd. De zuster van de vrouw hier tijdelijk zijnde sliep met het jongentje op eene bovenkamer en is daar zoo ongelukkig om het leven gekomen, Men hoorde hun angstge- schrei zonder hulp te kunnep bieden. De vader was afwezig. \erschrik- kelijke tehuiskomst Een rijk planter uit Philadelphia, Riber genaamd, is onlangs gestorven In zijn testament kwam de yolgende zinsnede voor Ik sehenk aan mijn getrouwen hond Shock honderdduizend francs, aan mijn aap Arthur vijfen zeventig duizend francs en aan mijne poes Tib een jaarlijksch inkomen van vijf duizend pond sterling. Na den dood van mijn drie erfgenamen zullen deze kapitalen aan mijne nicht Elisa Nikely komen die in zeer behoeftige omstandigheden verkeert. Mijn notaris is belast met de uitvoering van dit testament. Te Warnsveld heeft eene oificiersweduwe eene porlefeuille met 150 aan bankpapier, die zij sedert vijf weken verloren had, in haar naaikistje teruggevonden. De politie had reeds een onderzoek mgesteld. Te Wijlre is een zevenjarig jongenije in de Geul gevallen en door eene dame, die het kind stoutmoedig nasprong, gered. Uit de legerplaats hij Milligen meldt men van 14 AugustusHe den ochtend is een burgerpersoondie in eene kantine zijn intrek had door de politie uit het kampement verwijderd. Hij had gepasseerden Zateruag avond hij ontstanen twist, een korporaal het grootste deel van ,t lmker- oor in de geheele lengte afgebeten zoo dat door onderzoek der politie het ontbrekende stuk achter een bierton werd gevonden en in beslag genomen om als corpus delicti voor den regter te dienen. De gewonde is dadelijk in de ambulance opgenomen. Er is proces verbaal opgemaakt. Te Bergen op Zoom zijn twee kinderendie bij een afgegraven wal-_ gang speelden door de neerstortende aarde bedolven. Het jongste is leven- loos opgegraven't andere bleef ongedeerd. Te Mheer is een knaap, die eene koe aan een touw moest lateu gra- zen en zich dat touw om den arm had gebonden, door het dier een emd voortgesleept en zoo gedood. Twee juifers, Emma Tindal en Leonoor Percy, zijn te Londen ieder tot een shilling boete verourdeeld omdat zij hadden gescheld en daarop hard waren weggeloopen. Zij verdedigden zicli door aan te voeren, dat zij ten gevolge eener onwederstaaubare hegeerte hadden gehandeld. Een officier van gezondheid zag, dat een onlangs aangekomen mili- cien een zeer rood oog had. Daar hij aan eene ontsteking dacht zond hij den man naar het hospitaal. Nadat de recruut aldaar een paar dagen vertoefd en behoorlijk gepurgeerd had, zeide hij tot zijn arts, die zich verwonderde, dat zijn oog niet beter werd, dat hij een glazen oog had. De jougman was geengageerdendaar hij meende dat zijne beminde geen man met slechts een oog zou willen trouwen, bad hij Lever verko- zen niet te reclameeren en soldaat te worden, dan gevaar te loopen van haar zijn paspoort te krijgen. Om de twee of drie dagen ontvangt de paus eenige kinderen, die hem, met kleine geschenken, hunne hulde komen brengen. Onlangs kwam de //moeder" eener kongregatie voor bet onderwijs van arme meisjes op eene vernuftige gedachte. Zij had niet dan met groote moeite natuurlijk, eene som van 1000 francs bijeengebragt voor den paus en liet nu een visch maken van karton met goud- en zilverpapier beplakt. In den bek bevonden zich de 1000 francs, ter berinnering van den eens door Petrus gevangen visch met den stater in den bek. De visch werd bezorgd door tusschenkomst van de priores der stichting van Borghese-Larochefoucauld. De paus juichte de vernuftige vinding luide toe en noemde haar het uit- vloeisel van eene //echt evangelische gedachte." Het hof van assises van het departement Ille-et-Villaine (Frankrijk) heeft den 32-jarigen handwerksman Etienne Vallin tot veertig jaren dwang- arbeid veroordeeld, ter zake van mishandeling op zijne vrouw gepleegd en die haren dood ten gevolge had. Vallin vond er nl. het grootste genoe- gen in zijne vrouw aanhoudend te slaan (met de handen, met bezemstok- ken en andere voorwerpen), te schoppen te trappen enz. meestal in te- genwoordigheid van hun dochtertje van zes jaren. Onder het opschriftNiets behoeft verloren te gaan", bevat een En- gekch blad het volgende Sedert lang werd de afval van zijde, als hebben- de niet de minste waarde, weggeworpen; daar deze afval ook niet, even als die van wol, tot rotting overgaat, kon die niet eens ter bemesting van het land worden aangewend en was men er dus tamelijk mede verle- gen. De heer Lister, een rijke fabrikant van Manchester, had in 1864 reeds ongeveer drie millioen gulden zoek gemaakt aan allerhande proefne- mingen om van dit afval iets te maken, doch was nog niet veel verder gekomen. Hij gaf het echter niet op en eindelijk slaagde hij. Gedurende de laatste tien jaren heeft hij niet alleen al de gemaakte kosten te: aggewon- nen, maar bovendien een uitgestrekte fabriek in werking gebragt, die hem minstens twaalf millioen gulden kost, waarin van den vroeger geheel waardeloozen afval thans het prachtige zijde fluweel wordt gemaakt en 4000 man werk en brood vinden. Wat meer is de heer Lister houdt er niet min der dan 283 reizigers op nadie overal den afval van zijde opkoopen zij doen dit zoowel in Indie en Perzie, als in China en Japan. Daily News verhaalt het volgende In 1745 leefde in Bishopsgate te Londen een kroeghouderdie zijne kroeg aan zijne erven vermaakte onder uitdrukkelijke voorwaardedat noch het huisnoch het kantoor mogt wor den schoongemaaktnooit mogt er doekbezem of dweil gebruikt worden onder verbeurte van de erfenis. Voorts was het verboden aan een persoon meer dan een maatje sterken drank te gelijk te geven. Een eenvoudig arbeider te Adelaide (Znid-Australie)genaamd Great- head, heeft een afdoend middel tegen diphtheritis ontdekt. Volgens den Hamilton Spectator schreef hij voor aan volwassenenvier druppels sterk zwavelzuur opgelost in een glas, voor drievierde gedeelte met water ge- v.vld. Voor kinderen is een kleinere dosis voldoende. De uit werking moet oogenblikkelijk zijn, daar het zuur in eens de parasiten vernietigt en de patient de verstopping uithoest. Men verhaalt van kinderen, die zich in een hijna stervenden toestand bevonden en welke tien minuten na het ge- bruik van het middel blijken gaven van eetlust en neiging om te spelen. Menschen, die van phenomenen houdeu, kunnen zich te Parijs thans verlustigen in het schouwspel van een russische dame van 26 jarendie een langen witten haard heeft. Bij een juwelier in de Rue de la Paix te Parijs bewondert men thans eene broche, bestaande uit een enkelen diamant, die eene waarde van een half millioen francs vertegenwoordigt. VIJFDE KLASSE. Prijzen van 100.en daavboven. N°. 751 1245 1791 7181 7734 jt 9023u 10476 i u 10959u 11463 Nc. 2085 3714 5933 n 6864h 7979 u 7994 if 11563 N°. 1415 3257 3764 5094 11562 11884 12297 N°. 785 1469 4870 u 4874u 5238 6677 u 10636 Eerste 100 100.— 100.— 100.— 100.— 400.— 1000.— 100 100.— Lijst. 11911. 1000.— 12622. 400 13424. 1000.— 15736. 100.— 16513. 200.— 17067... 100 18434. 400.— 19424. 100.— N°. Tweede Lijst. 15176 15831 16148. 16771. 17074 19069 100.— 1000.— 100.— 1000.— 100.— 100.— 100.— Derde Lijst. 100.— 100.— 1000.— 100.— 1000.— 100.— 100 1000.— 1000.— 100 100.— 100.— 100.— 100.— 1000.- 100. 400. 100.- 100. 400. 16313 1000.— H 16358 100.— II 17394 100.— n 17400 200 H 18589 100.— n 19285. 400.— u 19955... 400.— Lijst. 12669. 200.— u 13793. 100.— u 16947. 400.— II 18425... 200.— H 19538... 100 II 19821. 400.— Onder het opschrift „Een ontaard vader", bevat het Paleis van Justitie van 10 dezer hetgeen volgt: Bestaat er iets schooner, iets edelers, dan de liefdedie de ouders hun kinderen toedragen 1 Gijdie beweert, dat de zelfzucht de drijfveer is van alle menschelijke handelingenznlt gij het ook zelfzuchtig noemen, wanneer ouders gaarne honger lijdenom de laatste bete broods voor hun dierbaar kind te besparen; wanneer ouders in kommer en gebrek een groot deel van hun leven doorbrengenom hun dierbaar kroost een goede toekomst te verschaffenwanneer een vader, die zich een roemriiken naam heeft weten te verwervensleehts dezen wensch heeftdat de daden zijns zoons zijn eigen roem mogen verduisteren? Gij, die zelf kinderen hehten weet wat ouder- liefde is, wat dunkt u van den man, die Donderdag II. zich voor de arrondisseinents-regtbank alhier heeft te verantwoorden gehad, omdat hij, meer dan een uur lang, zonder eenige reden zijn zevenjarig kind op de alllerschandelijkste wijze heeft mishandeld? Die man heet Gerard George Nagel, wonende in de Zwarte-Bijlsteeg alhier. Op een bovenkamer was hij met dat kind alleen; de buren konden het hartverscheurend ge- kerm niet langer aanhooren, en het smeeken om ontferming, gerigt tot den meedoogenloozen vader, die dezen schoonen naam onwaardig is; want, zoo sprak een dier buren (die de moeder, welke niet thuis was, en de familie, welke in de Vischsteeg woont, in kennis ging stelien met hetgeen daar op kamer voorvielen die de hulp der politie wilde inroepen): „ik heb ook kinderenen ik kon de mishandeling en het ge- kerm van het kind, dat een heel goed en lief kind is, met

Weekblad van Haarlemmermeer | 1874 | | pagina 2