J 1874. Vrijdag, 25 September. UK 59. VAN AAN LANDBOUW, GEMEENTE- EN POLDER-BELANGEN GEWIJD. Vijftiende Jaargang. Gemeenteraad van Haarlemmermeer. vvHiiz/; Prijs van het Abonnement: in het Jaary 6, Prijs der -A.dvertent.ien Haarlenimermeer-Polder. Haarl emmer meer. Bij den Burgerlijken Stand zijn aangegeven Zitting van Donderdag 6 Augustus 1874. Holl. Alaatscliappij v. f^andbouw. ilAARLEMMERMEER. Prijs van een enkel Nommeh 15 Cent. ALLE TOEZENDINGEN, REDAKT1E EN UITGAVE BETREFFENDE te adresseren aan VAN BOIYGA C0., te Amsterdam. tJiterl{fh Woensdag.) van 16 regels 75 Cent, elke regel meer 12{/2 Cent, (ii'onte Letters worden naar hare plaatsraimte berekend. Agenda voor de Vergadering van Hoofd-Ingelanden van den Haarlemmermeerpolderte houden Woens dag 30 September 1874, 's morgens ten 10 ure, in het Lokaal van Staats, te Haarlem. 1. Mededeelingen. 2. Benoeming eener Commissie van onderzoek der Begrooting voor 1875. 3. Eapport der Fi- nauciele Commissie over gedane betalingen uit den post On- voorziene uitgavendienst 1873. 4. Eapport in zake af- en overschrijvingen, dienst 1873. 5. Eapport der Finan- ciele Commissie over de Eekening 1873. 6. Voorstei van het Dagelijksch Bestuur tot verkoop van een gedeelte Veld- weg aan den heer G. W. Koning. 7. Idem van idem tot verkoop van Polderkade langs den Akerpolder aan de Com missie voor de verveening van dien polder. 8. Idem van idem tot afkoop van schuldpligtigheid van eenige gronden van den Haarlemmermeerpolder aan omliggende polders. 9. Eap port der Financiele Commissie 1874 over eenige gedane beta lingen uit den post Onvoorziene uitgaven. Prodikbeurten in de kerk te Abbenes en Kage. Zondag 27 Sept., Ds. Euitensehildte Kage. Zondag 4 Oct., Ds. Buchli Fest, te Abbenes (voorbereiding). Zon dag 11 Oct., Ds. van der Kemp, te Kage (avondmaal). Zondag 18 Oct., Ds. van Herwerden te Abbenes (dankzeg- ging). Zondag 25 Oct., Ds. Osti te Kage. De toren van de kerk te Abbenes heeftna eenige aange- bragte herstellingen en het op nieuw opschilderen er van een waarlijk sierlijk aaDzien gekregen. Ook de torenhaan die sedert de inneming van zijn verbeven standpunt, door alle wind en stormen heen, onwrikbaar met zijn kop naar het zuiden gerigt bleef, eene parodie, als het ware, op het aandoenlijk gedicht van De Genestet over dat onderwerp ook de torenhaan voldoet thans weder aan zijne bestemming van windwijzer. van 16 September tot 22 September 1874. GEBOREN: Adriaautje, dochter van H. Uit den Bogaart en M. ran Es. Aalje, dochter van P. Kort en G. H. van Meteren. Lambertus, zoon van vac ^'er en M. Zoeteman. Cornelia Gijsbertus, zoon van L. Jonk- man en H. van Veen. Driesje, dochter van A. Wijnbout en E. de Wolf Arigje, dochter van T. van Es en A. Okken. Wilhelmina Maria, dochter Vanu D?0Ii!er,6U M' To1' Hendrikus Cornelis, zoon van K. Koningen en H. E. Verhoeve. Jan, zoon van A. Schalk en G. Tamboer. LEVENLOOS GEBOREN: 1 kind van I. Imanse en M. Romijn. OVERLEDENNeeltje, oud 2 jaar 6 maanden, dochter van S. Reiziger en IN. Baarsse. Ernst, oud ruim 6 jaren, zoon van W. Scheuder en J. Eos. Johanna Wilhelmina Jacoba, oud 8 jaren, dochter van A. van Biemen en E v. d. Laan. Apolonia, oud 8 maanden, dochter van P. Bakker en J M. van der Scheer. Klaas Willem, ond 16 maanden zoon van J. de Reus en H. van der Wal. Jan Willem Verwoerd oud 44 jaren, gehuwd met Cornelia de Ruiter. ONDERTROUWD: R. van der Kwast met N. Bakker. W. Droog (wednr.) met A. Hoogenboom (wed.) A. C. Dunnebier met C. Henning. GEHUWD geene. Voorzitter.- de Heer J. WLantzendorffer. De vergaderiDg wordt geopeud des morgens ten tien uur. Tegenwoordig dertieu leden, zijnde de heeren Klapwijk, van Kiessen, de Jong, Kuiper, Dorbeck, van Vuuren, Amers foordt, Timmermans, Tensen, 't Hooft, Buis, Bultman en Knaap. Afwezig de heer de Breuk. De Secretaris leest de notulen van 25 Julij 1874, welke door de vergadering worden goedgekeurd. 1°. Aan de vergadering wordt medegedeeld het navolgende: a. de provinciale bladen van 1874, N°. 26 tot 42; b. brieven van Gedeputeerde Statend. d. 15 Julij en 24 Junij 11., N° 32 en 4, geleidende het goedgekeurde besluit tot vaststelling der jaarwedde van een aan te stellen hulp-on- derwijzer van school N°. 7, en, het goedgekeurde kohier van den Hoofdelijken omslag voor 1874, c. Kennisgeving van mejufvrouw Hansma, te Dockum, dat door haar de be trekking van hulp-onderwijzeres aan school N°. 8, en van mejufvrouw G. Schuitemakerdat door haar de betrekking van gemeente-vroedvronw wordt aangenomend. brief van J. Peters, d. d. 30 Juni 1874, waarbij hij bedaukt voor de betrekking van hulp-onderwijzer aan school N° 4, welke betrekking door hem was aangenomenen die hij den 1 Ju lij 1874 had moeten aanvaarden; e. de uitslag der ge- houden verkiezing van een lid van den Gemeenteraadwaar bij is verkozen de heer P. Verkuijl. Deze mededeelingen worden voor kennisgeving aangenomen. De heeren Bultman en Amersfoordt zeggendat zij wel badden gewenscbt dat de onordentelijke handelwijze van J, Peters, die voor de hulp-onderwijzersbetrekking, welke hij had aanganomen, den dag voor zijne in-functie-treding weder be- dankt, ter kennis ware gebragt van bet Gemeeute-Bestuur van Amsterdam, dan had dat Bestuur zich voor hem kunnen wachten. De Voorzitter zegt, dat zulks toch biijkt uit de notulen die in het Weekblad worden geplc.tst. 2°. Door Burgemeester en Wethouders wordt aangeboden de rekening der inkomsten en uitgaven over 1873; welke stukken worden gesteld in handen der Financieele commissie tot onderzoek. 3°. Wordt aangeboden de rekening van het Burgerlijk Arm- bestuur over 1873. Ook deze stukken worden tot onderzoek gesteld in handen van de Financieele commissie. 4°. Komt ter tafel de volgende voordragt tot betaling uit de Onvoorziene UitgaveD, lnidendeDe Eaad der gemeente Haarlemmermeer heeft besloten uit den post onvoorziene uit gaven der begrooting voor 1874, te voldoen de uitgaven hierna vermeld Renten eener tijdelijke geldleening ter voorziening in de behoefte aan kasgeldenmitsgaders provisie, gevallen op het slniten der leening, 191.665. En zal dit besluit aan Gedeputeerde Staten der provincie Noord-Holland worden toegezonden, met verzoek om tot het voldoen der daarin vermelde uitgaven uit den post voor on voorziene uitgaven, de vereisclDc magtigiug te verleenen. Gedaan te Haarlemmermeer, ter openbare Eaadsvergade- ring van den 5 Augustus 1874. De Financieele commissie rapporteert, bij monde van ha- ren Voorzitter, den heer Kuiper, dat bij de commissie geen bedenkingen tegen de voordragt bestaau. Het besluit wordt daarop zonder hoofdelijk stemming goedgekeurd. 5°. Gelezen zijnde eene aanvraag van D. Scheuter, te Ben- nebroekom ontheffing van zijnen aanslag in den hoofdelijken omslag, dienst 1874, voor 6 maanden, wegens vertrek naar Bennefaroek. Overwegende dat D. Scheuter in Junij 1874 deze Gemeen te heeft verlaten, is besloten de gevraagde ontheffing te ver leenen voor zes twaalfde gedeelten ter somrae van f 1,00. 6°. De Voorzitter deelt mede dat op de gedane oproeping zich geen geschikte Sollicitant voor de betrekking van hulp" onderwijzer aan school N°. 4 heeft aangemelden doet hij voorlezen Een schrijven van den heer sc.hool-opziener in het 5de dis trict van Noord-Holland, van den 16 Julij jl.waarbij wordt in bedenking gegeven het salaris te verhoogen; maar in dat geval, kandidateu op te roepen met een of meer aanteeke- ningen voor uitgebreid lager onderwijswaardoor tevens zou worden te gemoet gekomen aan den meermalen uitgesproken wensch van hen, die voor bunne kinderen gelegenheid vra- gen tot het ontvangen van meer uitgebreid onderwijs b. Een schrijven van den heer Eoosdorphoofdonderwij- zer aan school N°. 4, waarbij wordt verzocht dat het salaris van de hulp-onderwijzers aan gemelde school moge worden ge steld op f 500, benevens f 50 toelage voor ieder vol jaar dienst c. Een voorstei van Burgemeester en Wethouders, strek- kende om ten 1°. te bepalen dat in eene, gedurende vijf avonden per week te houden avondschool aan school N°. 4 onderwijs zal gegeven worden in de vakken vermeld onder letter k en I der wet, althans wat letter k betreft, in de Pransche taal, en 2°. De jaarwedde van den hulp-onderwij zer, aan wien dat onderwijs zal opgedragen worden te bepa len op 750. De Voorzitter licht het voorstei van den heer school-op- ziener nader toe. De heer Kuiper meent datwordt overeenkomstig het ge- voelen van den school-opziener beslistook in de andere school- wijken de beboeften aan uitbreiding van het onderwijs zich zal doen gevoelen. De Voorzitter is dat niet- eens met den heer Kuiper. De heer Amersfoordt vraagt of er schoolgeld zal worden bepaald. De Voorzitter antwoordt dat voorgesteld zal worden f 10 per jaar. De heer Klapwijk vraagt naar den stand der zaak betref- fende een landbouwschool. De Voorzitter en de heer Amersfoordt beantwoorden den heer Klapwijk, waaruit biijkt dat de heer Inspecteur Salver- da een plan zal ontwerpennaardien er echter geen onder- wijzer zou te vinden zijn voor landbouw-onderwijsmeent de heer Amersfoordt dat er in de eerste jaren van deze zaak wel niets zal komen. Alsnu wordt aan de vergadering voorgelezen het navolgen de ontwerp-besluit: De Gemeenteraad van Haarlemmermeeroverwegende dat zich voor de vacante hulp-onderwijzers-betrekking aan school N°. 4 alhier geen geschikte sollicitant heeft aangemeld, Dat het daarom noodzakelijk is de jaarwedde te verhoogen Dat het bovendien wenschelijk is, tot uitbreiding van het onderwijs aan gemelde school, te benoemen een hulp-onder wijzer, die tevens bevoegd is te onderwijzen de vakken ver meld onder letter k en I van art. 1 der wet; Gelet op art. 16 en 19 der wet van 13 Augustus 1857 N°. 103; Besluit; 1°. Gedurende vijf avonden per week zal, in eene aan de school N°. 4 te houden avondschool, telkens twee uren on derwijs worden gegeven in a. De beginselen der kennis van de Eransche taal, en, zoo mogelijk, ook in die der andere levende talenb. in die der wiskunde. 2°. Aan den hulp-onderwijzer die in de dagschool zal werkzaam zijn, en tevens met het Onderwijs in de avond school zal zijn belast, wordt een jaarwedde toegelegd van ze- ven honderd vijftig gulden. 3°. Het raadsbesluit van 3 April 1873, goedgekeurd door Gedeputeerde Staten van Noord-Holland, bij besluit van 30 April 1 873, N°. 13, is niet meer van toepassing op den ter vervulling der bestaande varature te benoemen hulp-ouder- wijzer aan school N° 4. 4°. Dit besluit wordt, vocr zooveel betreft punt 2 en 3 onderworpen aan de goedkeuring van Gedeputeerde Staten. Haarlemmermeer, den 6 Augustus 1874. De Gemeenteraad voornoemd, enz. Nadat, op voorstei van enkele leden het getal avondenin punt 1 van vijf was gebragt op vierwordt het ontwerp-be sluit met algemeene stemmen vastgesteld. 7°. Is aan de orde de benoeming van eene hulp-onderwij zeres aan school N°. 7 waartoe door Burgemeester en Wet houders, in overleg met den school-opziener en den Hoofd- onderwijzeris voorgedragen Mejufvrouw A. S. Daal, van Amsterdam. Bij stemming wordt mejufvrouw Daal met 11 stem- men als zoodanig benoemd en hare in-functie-treding bepaald op 1 September a. s.of, zoo mogelijk, vroeger. (J ervolff en Slot in ons volt/end Nummer.) De 28e algemeene vergadering der »Hollandsche Maatschappij van Landbouw werd 20 Sept. te Dordrecht geopend door den voorzitter, aen heer C. J. van der Oudermeuien. Uit het door den heer Waldeck, algemeen sekretaris, uitgebragt verslag biijkt o. a. dat de Maatschappij thans heeft 62 afdeelingen met 11,250 leden. Voorts wordt er in medegedeeld: dat aan alle aanvragen voor het jaarboekje niet dadelijk kon voldaan worden; er is eene tweede oplage van noodig geweest; dat de kommissie voor het veestamboek is benoemd en zich heeft gekonstitueerddat het hoofd- bestuur het voorstei Oldenhuis Gratama e. s. in hoofdzaak onder- steund ueett; dat het getuigschrift voor trouwe dienst gereed is, somnuge afdeelingen er reeds gebruik van gemaakt hebben; dat twee onderwyzers zich aangemeld hebben ter bekoming van de uit- gelootde onderscheiding (eene geldsom) voor hen, die zich aan het landbouw-onderwijs gelegen laten liggen; dat de Maatschappij ver- loor eenige verdienstelijke leden door den doondat de vaderfandsche landbouw het verlies van prof, van Hall en prof, van der Boon Mesch betreurt; dat sommige afdeelingen ijverig werken, b. v. Haar lemmermeer dat de Vereeniging tot ontwikkeling van den landbouw m Hollands Noorderkwartier en de Nederl. Maatschappij voor vlas- mdustne gewaardeerde blijken van medewerking hebben gegeven; dat ter gelegenheid van 's konings 25jarig jubile het hoofdbestuur audientie aan Z. M. gevraagd heeft; dat tegenwoordig zijn 49 af deelingen, uitbrengende 273 stemmen. De kommissie tot onderzoek van de rekening adviseerde tot goed keuring tot een bedrag van 23,018 en een saldo van 107818. -tlet rapport der kommissie, belast met de vijfjarige herziening der wet, werd uitgebragt bij monde van den lioofdbestuurder Bredius. Aan de orde kwamen achtereenvolgens de voorstellen der kom missie, welke door den heer Bredius werden toegelicht. Na deze werkzaamheden werden ter tafel gebragt eenige rapporten a. over de mtgeschreven pnjsvraag over een middel tegen de bloedluis in de appelboomen. De vergadering vereenigt zich met het ongunstige ad viesde vraag zal niet weer uitgeschreven worden. Over de uitgeschreven prijsvraag voor een middel tegen de ritnaald of koperworm. De konklusie is: niet te bekroonen en de vraag niet meer nit te schrijven; voorts de regering te vragen aan een des- kundige op te dragen het schrijven van een boek over schade- njke dieren cn terrein voor proeven beschikbaar te stellen. Dit laatste voorstei wordt aangehonden; overigens konform. c. Der kommissie tot voorbereiding van een stamboek voor het neder- landsche rundvee. De kommissie stelt voor, dat de Hollandsche maatschappij zich aansiuite bij de ontworpen Yereeniging, en wel met zulke bijdrage, die haar het regt geeft een kommissaris bij die Vereeniging te benoemen. Het voorstei dat f 300 worde ge geven aan de nieuwe Vereeniging, wordt aangenomen. Voorstellen der afdeelingen. a. De afdeeling Ooedereede en omstreken stelt voor, dat de algemeene vergadering besluite, dat met

Weekblad van Haarlemmermeer | 1874 | | pagina 1