A d v e r t e 111 i e n. 160 Landbouw. Ltemeiig-de Herigten. 2S5ste §taats-Sjoterij. Ilaarlemmermeer-Polder. Haaiiemmermeer-Polder. Bit A 1» W A A iTlU15 G- M A A T S C H A P PIJ E IN VEREENIGING Openbaren Verkoop f f Het GELIJKMAKEN van den RINGDIJK, tusschen den Spaarnwouderdwarsweg en den IJweg, aan de noordwestzijde des Pol ders en tusschen den Kruisweg en den Bennebroekerdwarswegaan de oostzijde des Polders, alsinede het VERHOOGEN van den JAAGWEGBERM, bij Aalsmeer. P. J. BROEKHOFF, Notaris te Haarlemmermeer, ingang van 1 January 1875 voor rekening der Maatschappij rains- tens twee rondreizenae leeraars zullen worden aangesteld. Het preadvies van het hoofdbestuur, dat de Maatschappij besluite zich te adresseren tot den minister en de besturen van Noord- en Zuid-Holland en op de begrooting rondreizende leeraars nit te trek- ken voor memorie wordt aangenomen. Ben subsidie van f 1000 zal worden gevraagd. b. De afdeeling Oouda en omstreken, overtuigd dat in haren kring aan niets grooter bekoefte bestaat dan aan een verbeterdemeer wetensehappelijke kaasbereiding, besloot in hare vergadering van 8 Mei 1871 aan het hoofdbestuur te verzoeken, op de punten van behandeling, met gunstig preadvies, op te nemen het voorstei om vanwege de Maatschappij uit te schrijven de volgende prijsvraag „Wat leeren tot heden wetenschap en ondervinding ten opzigte der kaasbereiding? In hoeverre zijn die lessen van toepassing op de bereiding der gewone goudsche of stolksche kaas? en wat antwoordt de wetenschap op de vraagWat is oorzaak van de in dat zuivel voorkomende georeken, alshelft of bollekaas, knijpers, rimpel- korsten #nz.?" Het preadvies is gunstig en stelt voor de gouden medaille uit te loven. Hiertoe wordt besloten. c. De afd. Hoorn stelt voor <l)e vergadering spreke de mee- ning uit, dat de opheffing van alle regten op den overgang onder de levenden van het onroerend goed, mitsgaders van het hypothecair verband op dat goed, is overeenkomstig den geest onzer grondwet, en bovendien wenschelijk uit een staathuishoudkundig oogpunt bepaaldelijk in het belang van den landbouw. Die opheffing ge- schiede trapsgewijze en het equivalent worde gevonden uitsluitend op den gronaeigendom. Het hoofdbestuur ondersteune dien wenseh bij de regering en de vertegenwoordiging. Het preadvies van het hoofdbestuur is over het algemeen gunstig, maar men acht den tijd nu niet gesehikt om te rekwestreren. Het hoofdbestuur stelt een konklusie voor in den geest der afd. Hoorn en er bij te voegen, dat te zijner tijd door de Maatschappij officiele stappen zullen ge- schieden. Het praeadvies wordt bij stemming met 212 tegen 55 stemmen aangenomen. d. De afdeeling Sloten acht het wenschelijk, dat ter algemeene vergadering te Dordrecht worde behandeld de wet op de besmelte- lijke ziekten van het vee. Op voorstei van den beer Amersfoordt wordt besloten dit voorstei niet nu, maar als er meer tijd is, in een volgend jaar te bespreken. e. Door de afdeeling Vianen en omstreken wordt verzocht eene prijsvraag uit te schrijven aangaande de kultuur en de wijze van onOerhoud van griend- en teenhout. Het hoofdbestuur preaaviseert dat het uitschrijven eener prijsvraag overbodig geacht kan worden in den geest als geschicd is, maar wenschelijk is het uitschrijven eener vraag over het kweeken van grieudhout in Nederland en Vlaanderen. Dit advies wordt aangenomen. Voorstei van het hoofdbestuur. »De Hollandsche maatschappij van landbouw" looft uit hare gouden medaille en f 100 voor eene beknopte beschrijving van het »Land- bouwbedrrjf'in al zijne deelen (akkerbouw, weiderij en veeteelt, zuivel- bereiding), gesehikt voor een lees- en leerboek op de hoogste klas- se der lagere sckolen tea plattelande. De uitgeloofde prijs zal met f 50 verhoogd worden, indien bij het lees- en leerboek gevoegd is eene voorbereidende handleiding tot het voorgaande, gesehikt voor de aan de hoogste voorafgaande klasse. De Maatschappij be- oogt geen systematiscke behandeling. Haar koofddoel is, dat de kinderen op de school kennis erlangen van hetgeen zij dagelijks zien en waarmede zij geroepen zullen zijn zich op lateren leeftijd bezig te houden. Bij beschrijving van dieren, planten, enz. moeten de gewone benamingen altijd gebezigd en de latijnsche of uitheem- sche namen slechts tot verduidelijking bijgevoegd worden. Antwoor- den, met een verzegeld billet, inhoudende den naam des schrijvers, in te zenden aan den sekretaris der Maatschappij uiterlijk 1 Julij ls75." De afgevaardigde van Sloten bespreekt dit punt, en vraagt ol dan geen bruikbaar boekje bestaat. Gouda is zeer voor het voor stei. Bij monde van den keer Bredius meent het hoofdbestuur, dat er moeijelijk te veel nuttige vverkjes kunnen zijn; het hoopt op een vooral praktisch gesckrift. Leiden wil de 100 brengen op f 300. Alkmaar wil splitsen op grond dat het werk niet te leveren is. Het hoofdbestuur stelt nu voor 2 prijzen uit te schrijven elk van f 150, een voor akkerbouw en een voor veeteelt. Dit voorstei wordt aangenomen met 198 tegen 43 stemmen. Met 207 stemmen wordt bepaald dat te Zaandam in 1875 de 29e algemeene vergadering gehouden zal worden. Aan de orde was vervolgens de benoeming van een voorzitter der Maatschappij uit Noord-Holland, ter vervanging van den heer C. J. van der Oudermeulen, die met 31 Dec. a. s. inoet aftreden. Mr. J. P. Amersfoordt, door menigte afdeelingen als kandidaat gesteld, zegt dat hij, hoezeer vereerd, geen gelegenheid heeft zich een eventuele benoeming te laten welgevallen. Met 174 stemmen wordt de heer mr. W. van der Vliet, te Amsterdam, gekozen. Tot lid van het hoofdbestuur uit Noord-Holland wordt met 171 stemmen gekozen de heer Herman E. Bultman, te Haarlemmer- meer, ter vervanging vau den heer A. van Lennep, die op 31 Dec. a. s. aftreedt. Wiuterswijk23 Sept. In eenen tuingelegen achier het Societeitsgebouw alhier, hebben vijf aardappelstoelen, zoo- genaamde muisjes, 164 zeer groote, 91 poters en 69 stuks kriel opgebragteen zeldzaam voorkomend verschijnsel. Capelle (Langstraat)22 Sept. Ten bewijze dat de Lang- straat tegenvvoordig volstrekt niet achterblijft in het aanfokken van goede paarden, dient, dat door B. van der Kaa, bouvv- mau te Waspikgisteren op de Waalwijksche paardenmarkt een vierjarig paard is verkocht voor de som van f 1010. De meeste verkocbte paarden bragten van f 650 tot 850 op; zoodat de boeren uit deze streek met de paardenfokkerij goede rekening makendaar de meesten voor een jaar en velen zelfs dit voorjaar, voor 300 tot 400 werden aangekocht. Ook waren de meeste der verkochte paarden nog ongetuigd. De handel in hooi wordt meer levendig en de prijs is reeds tot 19 per 500 kilo gestegen. Dalfsen, 22 Sept. Sedert eenige weken zijn de prijzen van het rundvee zoodanig achteruit gegaandat de kooplie- den onze markten weinig of niet bezoeken daarentegen worden de biggen en de vette varkens bij den dag duurder vooral de zoogenaamde Bootbiggen gaan bij honderden gretig weg. Het bijzonder schoone najaarsweder komt den landbouwer goed te stade. Het in Junij door de vorst vernielde, en toen op nieuw ingezaaide brengt weinig minder dan het andere op de korrel is volkomen buiten verwachting, en men is zelfs hier en daar daarvan aan het maaijen. Ook de Buitendijksche hooilanden worden reeds gehooid, waardoor de hooibergen nog beter gevuld worden. In het tijdperk van vier wekenbeginnende 9 Augustus en eindigende 5 September jl.zijn door longziekte aange- tastin Noord-Brabant 4; in Zuid-Holland 34; in Noord- Holland 5in Utrecht 5in Eriesland 45 in Limbnrg 3 te zamen 96 runderen. Dit is het laagste cijfer hetwelk sedert de invoering der wet van 20 Julij 1870 Staatsblad n°. 131) op 1 Januarij 1871 bereikt is, In het loopende jaar bedroeg het totaal-cijfer in de ver- schillende tijdperken van vier weken: 28 December 1873 tot 24 Januarij 1874, 301 25 Januarij tot 21 February 278, 22 February tot 21 Maart 262, 22 Maart tot 18 April 288, 19 April tot 16 Mei 308, 17 Mei tot 13 Junij 270, 14 Junij tot 11 Julij 132, 12 Julij tot 8 Augustus 108, 9 Augustus tot 5 September 96. In de jongst verloopen week heeft zich in de provincie Utrecht slechts iea geval van longziekte voorgedaan in de gemeente Polsbroek. De berigten omtrent de varkensziekte lui- den ook gunstiger. Voor zoover bekend is, zijn in den loop der week van 13 tot en met 19 dezer in de provincie Noord-Holland geene gevallen van longziekte onder het rundvee voorgekomen. De geveilde 713 hectaren drooggevallen gronden in den polder Prins Alexander, onder Hillegersberg en Kralingen, zijn ingezet voor f 667,500. Den 26 Sept. wordt bij inschrij- ving in massaas en bij afslag vau perceelen de verkoopirig gehouden. Op alle Europesche markten zijn de graanprijzen sterk da- lende en er heerscht bij speculanten weinig lust omzelfs tot de verlaagde koersengranen le koopen. Hiervoor bestaat dan ook alle reden; want ook uit het buitenland luiden de berigten omtrent den graanoogst zeer gunstig. Uit San Fran cisco wordt o. a. gemelddat de graanoogst in dien staat dit jaar zoo overvloedig is, dat niet minder dan 700 schepen elk van 1200 tonnenzullen noodig zijn om datgene v»at de graanoogst meer oplevert dan voor de consumtie aldaar noo dig is, naar Europa over te voeren. tmmmmmmi—mmmmmm Donderdag 17 dezer liet een partikulier te Amsterdam des uamiddags ten twee ure een kleiuen lnchtballon op waaraan een bricfje bevestigd washou- dende verzoek om berigt indien de ballon gevonden werd. Den volgenden dag kreeg hij reeds een brief van den heer H. de Jong, hoofd-onderwijzer te Nieuw-Appelscha geiueente Stellingwerfprovincie Eriesland, kennis ge- vende dat de -ballon den vorigen dag, des namiddags ten vier ure, in het veld aldaar, door een 16-jarigen knaap, met name Auke Adams Vondeling gevonden was. Dat de vinder Vondeling heet, is een waarlijk kurieuse bij- zonderheidDe ballon was nog zwevende toen de knaap dien ontdekte maar het bandje waaraan het briefje bevestigd was, had zich aan een ko- renhalm vastgehecht. De ballon had dus in twee uren tijds de reis van Amsterdam naar Nieuw-Appelscha gemaakt. Voor eenige dagen liing in een der verkoopzalen van Brussel een schoone. schilderijdie aller oogen tot zich trokZij was het werk van een werkzaam en talentvollen schilder. Hoe was het toch daar geraakt Door armoede en nood. De arme kanstenaar voelde het hart in zijn boe- zem breken, toen hij zijn werk naar de verkoopzaal gezonden had. Maar eenige uren daarna kwam de schilderij weder terug. De commissionairs kon- den niet antwoorden op de koortsachtige vragen van den ongelukkigen schilder. Het werd avond en er werd op de deur van den- schilder zachtjes geklopt. »Kom binnen, antwoordde de zwakke stem van den armen kunstenaar. Een man met edele houding treedt binnen. //Mynheerzeide de vreemde- ling met zachte en trage stem, //ik heb uwen droevigen toestand vernomen. Hooggeplaatste personen stellen b'.lang in u. De civiele lijst heeft owe schilderij aangekocht tot den prijs dien gij bepalen zult. Zijne majesteit wil uw beschermer zijn." De jonge schilder wist niet hoe zijn dankbaar- heid uit te drukkende vreemdeling groette en vertrok. Naauwelijks was hij wegof een vriend van den schilder snelt buiten adem de kamer bin nen. //Wat heeft hij u gezegd?" z/Wief" Wie De koning!" Het was inderdaad Leopold IIdie zelf den ongelukkigen schilder was ko- men troosten. Den man, die voor eenige dagen door brand zijn huis en goederen te Texel vernietigd zag, trof thans het ongeluk zijne beide beenen te bre ken ten gevolge van het hollen der paarden van een door hem bestuurden Als een nieuw bewijs van de gevaren, welke de bevvoners van kel- derwoningen te Amsterdam loopen wordt medegedeeld dat voor weinige dagen in een kelder in de eerste Bataviers-dwarsstraat aldaar een halfjarig kind door een rat dermate in het aangezigt is gebeten, dat het den vol genden nacht is bezweken. De bewoners van genoemden kelder hebben voor eenigen - tijd nog een kind verloren, dat uit angst voor het groot getal ratten, dat zich daar vertoonde, ziek werd en overleed. Men meldt ons uit Utrecht van 21 September: //De trein, die gis teren ochtend ten 9 u. 10 m. van het station vau den staatsspoorweg alhier vertrok, is aan het einde van dat station, nabij de brng over de Vrees- wijksche vaart, gederailleerd ten gevolge van den verkeerden wisselstand. De locomotief en de eerste bagageWagen zijn uit het spoor geloopen en in het zand gezakt. Daar de beide treinen den weg versperden moest een ledige trein van Boxtel komen, om de reizigers over te nemen, die geen letsel, maar een belangrijk oponthond hebben ondervonden." Te Hamingen, een gehucht behoorende onder de gemeente Staphorst, is de volgende trenrige zaak voorgevallen. Twee arbeiders, die sedert eenigen tijd elkander geen goed hart toedroegen, bezig zijnde met grasmaaijenkregen op nieuw twist, men zegt over een schaap. Een hunner, genaamd H. van Laar, achtervolgde den ander, P. Boer, met een zeistoen deze zich eenst klaps omkeerde en van Laar met een mes in het zachte gedeelte van he- hoofd trof, ten gevolge waarvan hij onmiddelijk een lijk was. Beide zijn gehuwd en hebben kinderen. De dader is in verzekerde bewaring genomen en naar Zwolle vervoerd. Eugene Godard en de heeren Henri Elsen en J. Elias Hacke zijn Zaturdag middag ten 5 ure in het Paleis voor Volksvlijt, te Amsterdam met den luchtballon opgestegen en denzelfden avond tegen negen uur op een weiland hij Blankenhamniet ver van Blokzijl, te midden van ver- schrikte koeijen nedergekomenen na den geheelen nacht te hebben door- geredenkwamen zij ten 6 ure in den morgen te Meppel aan, vanwaar zij per Staatsspoor van 9 ure vertrokken om ten 12.25 per Rijnspoor met ballon en materieel weder te Amsterdam te arriveren. Mad. Godard had reeds het volgende telegram iu den vroege morgen van haren echtgenoot ontvangen. Na een prachtige luchtreis, pleine d' emotion, die bijna vier ureu geduurd heeft, over de Zuiderzee, zijn wij, na al onzen ballast te hebben uitgeworpen, op eeu hoogte van 3400 meter, tusschen de ei- landen Schokland en Urk gepasseerd en zeer gelukkig nedergekomen te Blankenham bij Blokzijl. De ballon is in goeden staat." In vier uur tijds werd dus een afstand van ongeveer 25 uur afgelegd. Tot op eene hoogte van 3400 meter rees de ballon en de voortdurende dalingen door den in- vloed van den dampkring op het gas, die mindere zwaarte ten gevolge had, maakten het uitwerpen van de geheele hoeveelheid ballast, ja zelfs van een paar der medegenomen life preservers noodzakelijk. In den beginne hield men de eilanden Urk en Schokland reeds voor het vasteland, doch toen naauwkeurig onderzoek dit vermoeden niet bevestigde, werd de reis voort- gezet, in iets noordelijker rigting, gelukkig niet zoo noordelijk dat de ballon boven de Noordzee moest gaan drijven, een eventualiteit waarvoor gevreesd werd en die zeker geen allerpleizierigste gewaarwordingen zou hebben opgewekt. De vrees werd niet bewaarheid. De heer Henri Elsen en J. Elias Hacke hebben den heer Godard een zeer prachtige tafelversiering in zilver ten geschenke aangeboden, ter waar- dering en erkenning zijner groote bekwaamheden op gebied der luchtscheep- vaart, en Godard heeft dit geschenk, ten hoogste verrast, dankhaar aanvaard. In den namiddag van Donderdag 24 dezer is de heer Godard op nieuw opgestegen, en wel met de heereu G. Verschuur en A. baron de Vos van Steenwijk. Wederom woonde een zeer talrijke menigte het eigenaardige en hier te lande zoo zeldzame schouwspel bij. De ballon nam ongeveer dezelfde rigting als jl. Zaturdag, zoodat de reizigers, als zij niet zeer spoedig zijn nedergedaald, een togtje over de Zuiderzee zullen moeten maken. In den beginne bleef de ballon betrekkelijk laag bij den grondhetgeen des te aangenamer was voor het overtalrijke buitenpubliek dat gemakkelijk de rei zigers in het schuilje kon onderscheiden. Godard heeft o. a. medegenomen een veste de sauvetagehem ten geschenke gegeven door den uitvinder, den heer A. J. T. Heyman, te Amsterdam. De fransche en nederlandsche vlaggen werden, onder het gejuich en het gewuif der menigte door de reizigers gezwaaid. Zeer langzaam verwijderde le Meteore zich uit het gezigt. Heden (Vrijdag) vernemen wij dat de luchtreizigersna een prachtige reis over de Zuiderzee, gisteren avond ten 9J ure zijn nedergedaald in de provincie Groningen, gemeente Zuidbroek, bij Sappemeer. VIJFDE KLASSE. Prijzen van f 100.en daarboven. Zestiende Lijst. 32. 534 1649. 2147. 2266. 2568 3937 3989. 7322. 7372. 7506. 7705. 8112. 8383. 9639. 100.— N°. 10295. 100.— If 400.— n 10844 400.— If 100.— u 11389. 200.— tf 100.— ff 12280. 1000.— 100.— Premie van 30000.— •p II 400.— i/ 12731 100.— 400.— 12807... 100.— II 200.— 14261 100.— II 400.— n 15292... 400 u 100.— u 15922... 200.— II 100.— ii 17405... 100.— II 200.— ii 17434... 100.— II 1000.— ii 17490... 1000.— II 100.— n 18840. 200.— II 400.— n 19528. 400.— N°. 10827. 12450. Zeventiende Lijst. 100.— Prijs van f 70 en Premie van 3000. DIJKGRAAF en 11 Eli Mil A DEN van den Haarlemmermeer- polder zullen, op Dingsdag den 29 September 1874, des nainiddags ten 1 ure, ter Secretarie des Polders, in de Jansstraat te Haarlem, in het OPENBAAR, hij enkele in- schrijving en in drie Perceelen, AANBESTBDEN Aanwijzing* in loco zal plaats hebben op Donderdag den 24 September e. k.des morgens ten 10 ure, te beginnen bij het Fort aan de Liede. Illlichtillg'eil zijn te bekomen bij den Hoofd-Opzigter de9 Polders te Haarlem, en bij de betrokken Polder-Opzigters. Bestekkeil eil Voorwaarden zijn, op franco aanvragen, gratis verkrijgbaar ter Secretarie des Polders, en liggen op de gebruikelijke plaatsen ter lezing. Haarlem, 15 September 1 874. Dijkgraaf en Heemraden voornoemd J. W. M. VAN DE POLL, Dijkgraaf. J. C VAN DE BLOCQUERYSecretarie. DIJKGRAAF en HEEMRADEN van den Haarlemmermeer- polder brengen ter kennis van belanghebbenden dat EEN GEDEELTE VELD WEG, langs de Kavels Nrs. 1, 2, 3, II, 12 en 13, in Sectie SS van de Polderkaartrnoet ivorden onttrokken aan de publleke MUenstwordende een ieder, die daartegen BEZWAREN mogt hebben, uitgenoo- digd, om dezelve schriftelijk in te leveren ter Secretarie van den Polder, in de St. Jansstraaten wel voor of uiterlijk op den Zevenden October 1800 Vier-en-Zeven- tig, na welken termijn geen Bezwaarschriften meer zullen worden aangenomen. Haarlem, 22 September 1874. Dijkgraaf en Heemraden voornoemd J. W. M. VAN DE POLL, Dijkgraaf. J. C. VAN DE BLOCQUERY, Secretarie. opgerigt te Loenen a/d. Veclit in 1813, EN DE beiden gevestigd te A mute r d a m. De D1RECTEUR van bovengenoenode Braildwaarborg'- Maatschappijeil brengt op nieuw ter kennisse van Belang hebbenden dat tot Correspondent werd benoemd de Heer J. VAN DEN HEIJVEL Az., wonende te Haarlemmermeer bij Aalsmeerter vervanging' van wijlen den Heer Jb. VAN ZIJVERDENte Aalsmeer. Amsterdam, De Directeur voornoemd, 23 September 1874. H, VAN EEREN. zal, op Donderdag 1 October a. s.des morgens 9 uur, aan bet Huis aan de Hoofdvaart, nabij Meuw-Vennep, plaatselijk geteekend MM 33 overgaan tot den van eene Partij KOPEKTINtlXEK, HOET, &TEENENPANNENKAKKLEK en meerdere TimmermansNMetselaars- en Ijoadgleters-Kate- riaal en Eereedsehapwaaronder een KIjOK IJxeren OKNAKEWTENEooden P 1,1 PEN TO 17 IF, taiOTEN, divers iff at- en ttoovsehjjnend EEAS enz.enz.

Weekblad van Haarlemmermeer | 1874 | | pagina 2