Advertentien. AVIND hOOl 164 De Stoomploegerij heeft een nieuwen stoot verkregeu Gelijklieid van Prijzen. Algemeen hoort men onze hopkweekers Graan-Maaiwerktuigen. ^emengde Slcrifttcn. Jttgczottbcu. De Kinder- en Volksbibliotlieek te Abbenes. Op Maandag 5 October aanstaande, zal te Uoojddorp worden geopend de Avondschool waarin vier' malen per Week, telkens van half-vijf tot half- zeven uurOnderwijs zal gegeven worden in de Fransche Taal en in de Wiskunde. paarden, toebehoorende aan leden der afdeeling. De prijs werd behaald door het paard van de Wed. P. Poes. De wedstrijd had plaats onder leiding van den president der afdeeling, mr. J. P. Amersfoordt, en liep in de beste orde af. Naar men verneemt ia de kwade droea op nieuw onder de paarden in de legerplaats te Milligen uitgebroken. Ala Hoofd-Ingelanden van den polder Oostzaan zijn benoemd de heeren C. Rogge Jr. te Zaandam en P. Blind te Oostzaan Voor zoover bekend ia, zijn in den loop van de week van 20 tot en met 26 dezer in Noord-Holland twee runderen uithoofde van longziejcte onteigend en afgemaakt, en wel in de gemeente Bergen. Uithoofde van den goed uitgevallen graanoogst zijn de prij- zen der granen te Parijs merkelijk gedaald, en wordt het brood, eerste kwaliteit, voor 70 centimen of 35 holl. centen de twee kilo verkocht. De muaaclien veroorzaakten zeker liefhebber in Duitschland veel last in zijn tuin. Hoe kwam hij er af? Hij liet alle open voegen en naden, die sleehta eenigzins tot neatbouwen aan- leiding zouden kunnen geveuin zijn dak toesmerenzoodat de rnuasohen genoodzaakt waren om hun nesteu eldera te ma- ken en toen lieten ze den man met vrede Zeker eenaardig middelala men geen bureri heeft bij wie ze zich kunnen vestiuen eu ze daar geen overvloed van voedsel vinden. Men leest in het Tijdachrift De Volksvlijt: door de vinding der ankenvagens van barford en Perkins die het ploegen met een enkel stoomwerktuig van 8 paarden- krachten in de hand werkt. In Duitschlandwaar het stoom- ploegen voor suikerbietteeit in de eerste plaats eeue verbazend hooge vlucht genomen heeft, wordt de voorkeur gegeven aan den toestel met twee werktuigenmeestal van 14 paarden- krachteu elk, die aan beide einden van den akker geplaatst, de ploegen beurtelings tot zich trekken. De Eugelsche fabri- kant fowler alleen heeft in de laatste drie jaren een 5 Ota] zulke toeatellen, tegen omstreeks 20 000 gulden elk, vooral in de omstreken van het suikerbiettelende Magdeburg, gele- verd. Dit stelsel heeft het eenige nadeeldat het veel, zeer veel geld kost bij aankoop. Het vrij wat beterkoope werken met een, op de plaats blijvend werktuig, dat met een langen langs ankerschijveu gespauneii draadkabel den ploegtoestel heen en weder beweegt, is thans geinakkelijker gemaakt door de ankerwagens. Aan beide einden van de voor geplaatst, met den ploeg daartusschen, verplaataen zij zich door het stoomwerktuig bewogenals van zelf, eene ploegvoor breedte zoodra de ploeg tot een hunner genaderd is. Deze wagens komen dus in de plaats van de beide ankerschijvendie bij het trekken van elke voor, door een arbeider verlegd moesten worden. Zonder het stoomwerktuig kost nu deze toestel 6100 e'lilden. Met een stoomwerktuig van 8 paardenkrachten kunnen daarmede 35 aren in 't uur 18 tot 21 decimeter diep ge- ploegd worden, met behulp van een stoker en een ploeger en het noodige personnel voor het aanvoeren van water en brandstof. Wanneer men een draadkabel van 1500 meter lengtc heeft, kunnen er omstreeks 14 hectaren le gelijk be- spannen, en dus zonder verplaatsing van het stoomwerktuig, bewerkt worden. 8. Hoedanm de tegenwoordise goede middelen van vervoer u-elijkheid van prijzen teweeg brengen over de geheele beschaaf- de wereldbewijst de navolgende opgaaf van den prijs in wuldens van een hectoliter tarwe op de navolgende markten van den 5den tot den lOden December 1872. Odessa 11,40 tot 12,8; Danzig 11,8 tot 12; Berliju 11 tot 11,2; Ham burg 11 tot 11,20; Amsterdam 11,75 tot 12,75; Parijs 1120 tot 11,40; Nantes, Marseille eu Bordeaux 11,20; London 10,So' tot 12,20 en zelfs 13,90; New-York 10,30 tot 11,40 eu in California 12, gulden de hectoliter. S. in het Land van Heusden, den Bommelerwanrd en onder Schijndel klagendat de hopopbrengst bij lange ua zoo voor- deelii' niet ia als zij wezen moestnaar hetgeno men daarvan buitenslands verneemt eu er in de boeken te lezeu staat. De opbrengst van de hectare werd in 1872 geschat: in Gelderland op 1670 in Limburg op 1128, in Noordbrabant op 1039 -kilogram,'en de prijs die 60 gulden de 100 kilogram bellen in 1871 bedroeg, daalde gedurende den oogst lot 2 b of 2 7 o-ulden Bij den oogst van 1873 was die eehter weder tot 67 crestegen. Eeu van de redenen der mindere waarde van de bellen is" dat zij met het blad, zeker om de hoeveelheid te vero-rootengeplukt en verhandeld worden. Hiertegen trekt men in t Land van Heusden te velde door stalen van goed beh an del den hop te koop te stellenwaaruit de kweekers kunnen opmaken wat hun ontbreekt. Men schijnt eehter met zoozeer op hef kweeken zelve te letten en in goed mesten het eenige middel te zien om de planteu behoorlijk te ontwikke- len terwijl de uitwerking van den meat aanmerkelijk ver- zwa'kt wordt door een ondervrucht van mangelwortelsgroen- ten en demelijken. Dezelfde wijze van kweeken gaat ook in Duitschland met dezelfde klachten over minder opbrengsteu o-epaard Daar wordt nu de raad gegeven om van het kweeken van den hop, steeds op dezelfde plants in hoptuinen, af te zien omdat de plant, al moge zulks ook jaren lang met merkbaar zijn geweest, ten slotte toch den grond van de voor haar noodige bestanddeelen uitgepnt moet hebbenen dus zoo als alle andere plauten, afwisseling behoeft. Ten andere is het raadzaam, om bij het aanleggen van een' nieuwen hoptnin, of weder iupoten van een ondende kiemen van elders, van een anderen grond te nemen en niet degene te gebruiken die van de pollen afkomstig zijn, welke op deze plek gestaan hebben. Eindelijk wordt het kweeken eener on dervrucht ten sterkste afgeraden. De hopkweekerij is hier te lande niet nitgebreid. Yroeger had men tuinen te Eelde in Drenthe, bij Groningen, maar die schijnen thans niet meer aanwezig te zijn, evenmin als de hopteelt onder Putten. In den Bommelerwaard telde men in 1873 26 hectaren, in het Land van Heusden 120, onder Schijndel 36 en in Limburg omstreeks Maastricht en Oirs- beek 9 hectaren, of alles tc zamen 210 hectaren. De oogst werd in 1872 geschat op 75 OHO gulden waarde, maar in 1871 en in 1873 evenzeer op ruim 150 000 gulden dat is omstreeks 700 gulden van de hectare. Zonder twijfel is het alzoo wel de moeite waard om zich toe te leggen op het regeliuatig verkrijgen van zulke opbrengsten. S. Nog steeds zijn wij in het tijdperk van proeven nemen met grnan-maaiwerktuigen. Zouden er van onze 400 000 met graan bezette hectaren wel duizcnd met werktuigen gemaaid worden In Engeland denkt men daar anders over sedert, in 1851, het eerste Amerikaansche werktuig werd ingevoeid. Voor het maaien van de tarwe heeft men gewoonlijk niet meer dan veertien dageri tijden dit werk geschiedt tegeu- woordig met het grootste gemak zonder overdadigen arbeid of klachten over gebrek aan handen, die voormaals bij elken oogst het geheele land door weergalmden. Aan de graan- maaiers is dit te danken Zulk een werktuig verricht den ar beid van 10 man, en verricht dien beter. Honderd maaiers doen het werk alzoo van 1000 man, maar ze zijn tegen woordig niet bij honderdenmaar bij duizenden aan het werk. Een enkel fabrikant leverde er, in een jaar, 6000 vooi zijn graafschap alleen. Wnarschijnlijk zijn er in 1873 ruim 40 000 in het werk geweest. Met 80 000 maaiwerktuigen kan de geheele graanoogst van Groot-Brittannie in veertien dageu gemaaid zijn. De 800 000 maaiers, die dat werk met de zicht moeten verrichten en daarvoor buitengewone dagloonnn eischen, worden thans voor de helft bespaard. Tegen 4 hectaren daags voor elk werktuig, zouden wij er 5700 noodig hebbeu om de tarwe eu de rogge in veertien dagen te maaien. Dit zal met der tijd wel geschiedenen bij onzen hooioogst evenzeer, maar wat geduld zullen wij nog wel moeten oefenen. S. Iemand, die zich van Rotterdam naar 's Hage had begevenom den optogt bij de opening del' zitting van de Staten-Generaal te zien, deelt het volgende medeals een voorbeeld van eerlijkheidMij ten 1 ure aan den Vijverberg bevindende, was daar eene groote inassa volks bijeen, toen in bet gedrang mij eeu militair voorbij schoof. Op dat oogenblik be- merkte ik, dat ik mijn gouden horologie uiiste en, terwijl ik eenigen tijd zoekende was of het soms gevallen kou zijn, kwam uit de menigte die militair naar mij toe en niaakte met eenige hotfelijkheid zijne excuses, dat bij bet passeren bet horologie aan zijne kleedingstukken was blijven bangen on- middellijk verdweeu bij weder onder de menigte en liet mij bijna geen tijd hem. mijnen dank te betuigen." De te Barneveld overleden beer JW. Loggen heeft aan het Evangelisch Luthersche weeshuis te Amsterdam, waarin bij is opgevoed, gelegateerd/5000, en verder te Barneveld aan de arineu der R. K. 50U, aan de kerk der lsraelieten f 200, aan het dep. der Maatschappij Tot Nut van't Algemeen f 300, aan de bewaarscbool 500, aan de armen der R. K. te Achterveld j 300,' aan de Maatschappij. van Weldadigheid 500, aan het weduwen- fonds voor genees-, heel- en verloskundigen f 500, aan het Ned. gast- buis voor behoeftige ooglijders te Utrecht 300 en aan de Vereeniging voor zieken-verpleging te Amsterdam f 500. Verder heeft bij tot zijne erfgenamen benoemd de Herv. gemeente te Barneveld voor 2/3 gedeelten en bet Proveniers-armengesticht voor bet overige 1/3 gedeelte. In den nacht van 23 op 24 September, ongeveer 2 uur, sloeg de bliksem in de onder Lothen gelegen hofstede van de wcdnwe van Ooi. De geheele plaats stond onmiddellijk daarop in brand, zoodat zelfs de bewoners met moeite konden worden gered vier paarden en evenveel huisdieren kwamen in de vlammen om; ook moeten alle aanwezige papieren en effekten ver- brand zijn. Huis en inboedel waren tegen brandschade verzekerd, maar toch heeft de weduwe van Ooi belangrijke schade. Te Tilburg is een man gestorven aan de gevolgea van het drinken van vitriool. Bij vergissing nam bij eene flesch met vitriool in plaats van de jeneverflesch. Geneeskundige hulp, boewel aanstonds ingeroepen, kon niet baten De ongelukkige, Johannes Vieken, was koperslager, tapper en winkelier. Uit Blokzijl meldt men bet volgende voorval, dat aldaar een diepen indruk heeft gemaakt: Terwijl de beer B. deter aardebestelling eenerbloed- verwant bijwoonde, werd zijne cchtgenoot ongesteld, en voor dat men van het kerkhof was teruggekeerd, had zij reeds het tijdelijke met het eeuwige verwisseld. Een ollergeweldigste orkaau, zonder voorbeeld, heeft te Hongkong gewoed. Acht schepen zijn gezonken of gestrandvele andere zijn verdwe- nen vele buizen zijn ingestortduizenden mensehen zijn omgekoraende verliezen zijn onberekenbaar. Te Manchester (Engeland) is lijkschouwing gehouden over een scboen- maker Dovanan genaamd, die in het krankzinnigen-gesticbt te Prestwitch oi)"euomen was eu aldaar zijn ambacht uitoefende. De man bad steeds eene begeerte om ijzer in te slikken en stierf den 18 September plotselmg. By de ontleding der maag vond men spijkers van anderhalven duim lengte welke gezamenlijk een pond en tien onsen (dus ruim anderhali Engelsch pondi wogen, behalve nog eenige stukjes ljZer van een halven duim in het vierkant en een elst zonder handvatsel. Een rekenaar, die klaagt dat het vleesch nog niet is afgeslagen, be- vekent hoeveel een slagter op een koe verdient tegen den verlaagden prys Een llinke koe koopt men tegenwoordig voor 280, boogstens 300 vei- ligheidshalve stellen wij 325. Scboon aan den haakweegt die koe 76a halve kilo's 70 halve kilo's haas, muisjes en biefstuk a 65 ct. geven/ 4o.50, de overige 695 halve kilo's a 50 ct. /347.50, de kop, tong en pooten/4, te zameu 397 (bet losse vet laten wij voor memorie, de huid voor de belastiug). Alzoo bebaalt de slager op den koopprijs 72 winst, of zoo- veel meer als die prijs tegenwoordig minder is. En denkt men dat er slagers zijn die, behalve de kalveren, 5 a 7 koeijen in de 14 dageu slagten dan is het na te gaan dat zij ieder, - gerekend dat de kalveren knecbtsloon, patent enz. betalen - 250 per week, en zelfs by ryzing der veepnjzen met 20 pCt.nog 200 per week verdienen. AD een buitengewone zeldzaambeid wordt gemeld, dat dp beer di ehard von Seebach den Isten December het zilveren feest hoopt te vieren van zijue 25-jarige onafgebroken dienst als minister-president van Coburg- Gotha. De hertog van Argyll heeft een Schotschen bazevviudhond, die hem reeds meer dan 150.000 fr. aan prijzen bij hondenwedloopen heeft opge- bragt Dit dier bekend onder den naarn van Blue boy en hy de lietheb- bers beroemd, is thans naar Parijs overgebragt, alwaar de hertog een wed- loop organiseert van Siberische, Noorweegsche, Scbotsche en Hongaarsche hazewinden. Als eene bijzonderheid wordt door de Fransche bladen medegedeeld dat op bet oogenblik in Frankrijk elf misdadigers de voltrekking van het teven hen uitgesproken doodvonnis verbeiden. De scherpregter Roch moet nu bijna dag aan dag per spoortrein reizen, om m de verschillende depar- tementeu zijne vreeselijke taak te volbrengen. Het aantal krankzinnigen in Engeland was op 1 Januarij dezes jaars, voor zoo verre dit uit officiele bevolkingsstaten blijkt, 60.027, zynde 1731 meer dan op deiizelfden datum des vorigen jaars. Gemiddeld is lude laatste tien jaren het aautal krankzinnigen in Engeland met 1723 jaarlyks toege- nomen. Abbenes van lieverlede verminderenen het lamplicht alweder om 7 uur ontstoken wordt; nu de eerste maand van de acht met de letter R bijna is ten einde gespoed en de gezellige winter-avonden zich vriendelijk bij ous komen aanbiedenis ook de tijd aangebroken om de liefhebbers van lezen te Abbenes opmerkzaam te maken op bovengeuoemde inrigtingen, Een kort verslag over het leesjaar 18731874 ga vooraf. In de maand October 1873 aangevangen, werd het leesjaar in het begin van Maart 1874 gesloten. Van de groote leesinrigting werd door 70 lezers gebruik gemaakt, zoo als de voorhanden zijnde lijsten aanwijzen. Van deze 70 lezers verkozen 49 romanlectuurzoodat er 327 boeken van deze soort werilen afgegeven natuurlijk niet alle lerschillendemaar beurtelings aan elk der lezers bij verwis- seling hetzelfde boek. Door twee lezers werden 3 gedicbten gclezendoor een een jaarboekje; door eeu over landbouw- kunde, in het geheel 4 boekendoor 10,waartoe ook eenige romanlezers behooren werden 57 boeken over land- eD volken- kunde, reisbeschrijvingen, enz. gelezen; 5 ontvingen 7 boe ken over godsdienstige en zedekundige onderwerpenterwijl twee 3 werken over vaderlandsche geschiedenis verkozen. Daar de meeste boeken in den regel door de schoolkinde- ren worden afgehaald en er geene gedrukte catalogus van de leesinrigtingen bestaat, zoo heb ik de aanteekenlijsten op eene wijze ingerigt, dat, bij eenige naauwkeurigheidde onmoge- 1 ijkheid bestaat, dat eenig boek verloren kan gaan, en mogt er een wegrakendat in den afgeloopen winter slechts met eeu boek is gebeurddan is het mij altijd bekend waar dit geschiedt. Zoodanig boek wordt alsdan vergoed, Bovendieu geeft mij het model der tegenwoordige lijsten het voordeel dat ik voor jaren zien kan, welke boeken aan ieder lezer zijn afgegeven. Van de kinder-leesinrigting werd door 70 deelnemers ge bruik gemaakt. Gedurende den leestijd werden 790 boekjes afgegevennatuurlijk ook niet zoo vele verschillendemaar bij verwisseling aan ieder der lezers hetzelfde boekje. Begin en aanvang der lezing waren als die voor de groote lees inrigting. De lezing was geheel kosteloos. De heer N. van Reeuwijk gaf eehter bij de sluiting 1 en de beer X/2.50, terwijl er 0.60 inkwam voor het verlorengaan van een boek. Dr. J. P. Heije schonk 15. Het opknappen van gelezen boeken en het inbinden van losse afleveringen van verschei- dene werken heeft eehter, volgens de aanwezige kwitanties een veel grootere uitgaaf veroorzaakt dan de ontvangsten be- dragenvooral ook door liet aankoopen van eenige boeken en boekjes voor beide bibliotheken. Deze werdenvooral de groote, weder verrijkt door gestadigen aanvoer van Dr. Heije en den vriendelijken afstaud van verscheidene boeken, aanwezig ten huize van mejufvrouw van Voorst, te Amster dam. Veel dank daarvoor aan de edele gevers. Op deze wijze zullen van lieverlede beide inrigtingen een sieraad en, ik hoop, ook een weldaad, voor Abbenes worden. Wij houden ons verder aanbevolen voor de medewerking van belangstellenden in deze zaak, opdat de naam van „de Abbenesser Leesinrigting" ook voor de toekomst telkens meer waarheid inhoude en zij moge uitmuuten door nuttige en aangename lektunr. De leestijd zal dit jaar (18741875) een aanvang nemen: voor de kinderen op Donderdag den 15 October, en voor de groote leesinrigting op Vrijdag den 16 October. Verder zal er elke week gelegenheid zijn om het boek tegen een ander in te ruilen. Grootere boeken kunnen 2 a 3 weken ter le zing gehouden worden. Over het geheel zijn de boeken het vorige jaar netjes ge lezen; men wordt vriendelijk verzocbt ook dezen winter ze zindelijk te houden. Die gelezen heeft en lezen kan, en verstaat wat hij leest, zal gewis in de lange winteravonden de waardij van een goed boek" gevoelen en bij het gezellige lamplicht en een warme kagchel, onder het genot der lezing, minder kwaad denken eu"sprekenden geest in gestadige beweging houden en te- vens verrijken met nuttige kennis. 29 September 1874. P- Boekel. detroutvd P. BALKENENDE, Weduwnaar van A. VAN DUIJKER, met A. BEVRAADT die tevens hunnen MPAMK betuigen voor de belangstelling bij huu Huwelijk ondervonden. Ueden OVerleed onze dierbare Vader en Beliuwdvader, de Heer CORJVELIS DE JONGH Cz., Senior, in den ouderdom van ruim 75 jaren. Uit aller naam J. L. DE JOIVGH. Ameide, 8 September 1874. We<jens buitenlandsche betrekkingen eerst nu geplaatst. Nu de avondwandelingen door bet lieve plantsoen te Zijdie de Lessen wenschen bij te wonenzullen zich daartoe moeten doen inschrijven op Maandag 5 October aanstaande, des namiddags ten half-vijf ure, in de Ge- meente-School te Hoofddorp. Haarlemmermeer28 September 1874. Burgemeester en Wethouders van Haarlemmermeer "j. W. LANTZENDORFFER, Burgemeester. D, EGGINK, Secretaris.

Weekblad van Haarlemmermeer | 1874 | | pagina 2