1874. Vrijdag, 16 October. N°. 42. V A IV A AN LANDBOUW, GEMtiENTE- EN POLDER-BELANGEN GEWIJD. Vijfliende Jaargang. naarlemmermeer-Polder. Prijs van het Abonnement: in het Jaar6.- Prijs der Adverlentien van 16 regels 75 Cent, elke regel meer 12% Cent. VERGADERING van HOOFDGNGELANDEN II1 A It L E M M E B M E E R. Prijs van een enkel Nommer 15 Cent. ABLE TOEZENDINGEN, REDAKTIE EN UITGAVE BETREFFENDE, te adresseren aan VAN BONGA C°.te Amsterdam. tlilerlijk Horns day.) Groote Letters worden naar hare plaatsruimte berekend. gekouden op Woensdag 25 Maart 1874, des morgens ten 10 ure, in het Lokaal »van Staats te Haarlem. Voorzilterde Heer J. W. M. van de PollDijkgraaf. Tegenwoordig 16 leden, alsde HeerenMr. J. P. Amers- FOORDT J. W. M. VAN DE POLLH. VAN WlCKEVOORT CrOM- melin, J. G. Schone, P. Knaap Gz.A. WlJNANDS, Dl-. C. E. Heynsius D. W. P. Wisboom van Giessendam Jhr. W. A. L. Mock, Jhr.; J. I!, van Merlen, Mr. T. L. L. Prins, A. J. G. Timmerm*ns J. J. Korthals, Jhr. Mr. J. A. Re- pelaer Mr. J. D. Vibuly en H. A. Hanedoes.Afwezig, met kennisgevingde HeerenG. A. van Houweninge Gz. Jhr. Mr. J. W. H. Rutgers van Rozenburg, P. Langerhui- zen Lz. A. van der Beek en J. Blokland Jz. I. De Voorzitter opent de Vergadering; de notulen van den 28 Januarij 1874 worden gelezen en goedgekeurd. II. De navolgende mededeelingen worden door den Voorzitter gedaan a. dat de kas van den Penningmeester eene waarde aan- wijst van 15,831.54 en de schuld aan de Haarlemsche Bankvereenigiug bedraagt 25,000.b. dat de voorraad steenkolen aan de diverse stoomtuigen 18,550 hectoliter be draagt c. dat heeren Gedeputeerde Staten dezer provin- cie hunne goedkeuring hebben geschonken aan het besluit van Hoofd-Ingelanden tot verkoop van dijksgronden gelegen tusschen den Westelijken uitweg van den Lisserweg en de llil- legommerpontbenevens een gedeelte bij het Noordelijk einde van den Yweg, alsmede een perceeltje veenslik tusschen den Krnisweg en den Beunebroekerwegen bij hetzelfde be sluit hebben goedgekeurd den verkoop van de zoogenaamde Dobbenonder de gemeente Alkemadeaan Mevrouw de Weduwe IIeineken te Amsterdamd, dat de uitslag der verpachting van het grasgewas der Ringdijken en Polderkaden is geweest als volgtopbrengst der Ringdijken 14,554.— idem der Polderkaden 2,298.te zamen 16,852. zijnde 3692.meer dan in 1873 e. dat de verpachting van het grasgewas der Wegen heeft opgebragt 6182. zijnde 1502.meer dan in het vorige jaar; dat bij de op den 1 gdeu Maart j. 1. gehouden verkiezing van Hoofd- Ingelanden te Amsterdamzijn herkozen de Heeren G. A. van Houweninge Gz., Mr. J. D. Vircly en Jhr. J. B. van Merlen, en gekozen, in de plaats van den Heer Mr. J. P. A. VAN WlCKEVOORT Crommelin, de Heer C. W. Graaf van Limburg Stirum. De Voorzitter benoemt de Heeren Mr. J. P. Amersfoordt, Jhr. Mr. J. A. Repelaer en Jhr. W. A. L. MoUk, tot leden der Commissie tot onderzoek van de geloofsbrieven der eerst- genoemde heeren. III. De Finantieele Commissie uit Hoofd-lngelanden voor de dienst 1874 bestaande uit de Heeren: Jhr. Mr. J. A. Re pelaer, J. Blokland en Jhr. J. B. van Merlen, brengt, bij monde van laatstgenoemden heerrapport uit op de rekening van het Hulpfonds over het dienstjaar 1872, met advies om die rekening goed te keuren. Dienovereenkomstig wordt be- sloten. IV. Daarop wordt medegedeeld de uitslag van den ver koop van dijksgronden en van een perceel veenslik. De Voor zitter zegt dat bedoelde gronden gezamenlijk hebben opge bragt de som van 23,560.— zijnde 4560.— meer dan daarvoor op de Begrooting voor 1874 is uitgetrokken. V. Vervolgens worden de perceelen dezer dijksgronden af- zonderlijk in behandeling genomen, benevens het op denzelf- den datum van den 20 Maart j.l. verkoeht perceel veenslik, en worden die perceelen aan de respectieve koopers gegund. VI. Komt in behandeling een voorstel van het Dagelijksch Bestuur, in zake de te bouwen opzigterswoning bij Aalsmeer, van den volgenden inhoud Door Uwe Vergadering is een bedrag van 4500.be- schikbaar gesteldom voor den opzigter in de afdeeling Aals meer eene nieuwe woning daar te stellen op den ringdijk. Uit de onlangs gehouden aanbesteding is geblekendat de minste inschrijving ongeveer 1000.boven de raming be- liep. Wij hebben dan ook gemeend deze aanbesteding niet good te keuren. De redenen die tot dit belangrijk hooger cijfer hebben geleid, zijn voor een deel gelegen in den tijd van oplevering voor het werk gesteld, en anderdeels in de liooge prijzen van het hout en steen. Alvorens tot eene nieuwe aanbesteding over te gaanheb ben wij aan de twee gegadigden die het laagst hadden in- gesehreven, opgave verzocht voor welke som zij het werk zouden willen mnken wannccr eenige bepalingen in het be- stek werden verandcrd. Alvorens het werk te mogen gunnen of in verdere onder- handelingen te tredenhebben wij hierop Uwe goedkeuring noodig, aangezien het eene onderhandsche aanbesteding ten gevolge zoude hebben. Mitsdien nemen wij de vrijheid Uwe Vergadering voor te stellen, ons te magtigen het bouwen van eene opzigterswoning te Aalsmeer onderharids te mogen aan- besteden, mits niet overschrijdeude de toegestane som van 4500.— Dijkgraaf en Heemraden van den Haarlemmermeerpolder, (get.) J. W. M. VAN DE POLL, Dijkgraaf. J. C. VAN DE BLOCQUERY; Secretins. De Vergadering vereenigt zich hierinededoor de gevraagde magtiging toe te staan. VII. Volgt een zelfde voorstel ter zake toekenning van gra tification aan de met 1 Mei e. k. eervol ontslagen weg- werkers. De Hoofdopzigter stelt voor, om aan ieder der onder- staande wegwerkers eene gratifieatie te verleenen van 4. per dienstjaar, bedragende voor:K. van den Hf.uvel /72 J. Ombacii 68.F. Verstraten 64, J. van der Meer 64, J. van Dam 56; te zamen 324. Aangezien J. van der Meer is aangesteld als stoker aan den Lijndenzoo zoude het bovenstaand bedrag met 64 kunnen verminderd worden, en de uitkeering alzoo bedragen 260. Dijkgraaf en Heemraden verzoeken derhalve magtiging om uit den post Onvoorziene Uitgaven der loopende dienst het boven vermelde bedrag van 260.— te betalen; welk voor stel wordt goedgekeurd. VIII. Wordt gelezen een pra\-ivies naar aanleiding van een voorstel van den Heer Hoofd-Ingeland J. J. Korthals om aan de Ingelanden die de polderlasten voor of op 4 Mei aanstaande geheel betalen2 pet. korting voor die onverpligte betaling toe te kennen. Hoezeer Dijkgraaf en Heemraden de goede bedoeling waar- mede dit voorstel is gedaanerkennenzien zij aan de uit- voeriug van dezen maatregel zoo vele moeijelijkheden ver- bouden dat zij zich verpligt achten voor te stellen het ge- dane voorstel niet aan te nemen. Hierover voert de Heer Dr. C. E. Heynsius, als lid der Finantieele Commissie uit het Dagelijksch Bestuur, het woord, en wijst op de grondig onderzochte bezwarendie zich bij de comptabiliteit des polders zouden voordoen, in- dien het praeadvies niet mogt worden aangenomen. De Heer J. J. Korthals verdedigt zijn gedaan voorstel, en zegt dat de daarin bedoelde maatregel in de Purmer met goed gevolg wordt toegepast, waar de uitkeering van 2 pet. op het aanslagbiljet staat vermeld. Spreker verklaart zich bereid zoodanig biljet aan het Dagelijksch Bestuur over te leggen en verdere inlichtingen omtrent de zaak te verstrekken. Naar aanleiding- hiervan wordt besloten dit punt tot later aan te houden. IX. Volgt aan de orde een voorstel tot den verkoop aan de Familie Cock van de Veldwegengelegen langs hunne gronden in den polder, in Sectie SS der afdeeling Burger- veenvoor zoo verre die veldweg langs Sectie SS, afdeeling Burgerveen, en bijgevolg langs hunne eigendommen loopt, en dat wel op zoodanige voonvaarden, als door hen met den Ilecr Ingenieur Hoofdopzigter van den polder mondeling en geheel voorloopig zijn besproken en vastgesteld. De Hoofdopzigter heeft daaromtrent gerapporteerd dat de door de familie Cock gestelde voorwaardcn hem billijk en de verkoop voor den polder wenschelijk voorkomt. De Familie Cock verkrijgt dan de Veldweg-oppervlaktecirca 3.32.30 hectare a 300, voor circa996.90 de Dijksgrond-oppervlaktecirca 0.09.00 hec tare, a 1000, voor circa116. de Opstalgrond-oppervlaktecirca 0.09.00 hec tare, a 1000, voor circa90. het Overgebleven veen in den Veldweg (volgens opgaaf van den Opzigter van Riessen), voor 25. Totaal circa 3.52.90 hectare, voor ongeveer 1227.90 De polder schiet ongeveer 2030 meter slootdaarvan be- taalt de Familie Cock circa 740 meter. De polder keert per jaar aan de Familie Cock voor opstalrcgten uit: circa 6.80 tot het jaar 1882, en circa 14.tot het jaar 1893. Een deel vervallen Veldweg is met voorliggenden dijksgrond verhuurd tot Maart 1875. Het zou dus voor een jaar aan de pachters tegen restitutie moeten ontnomen worden. De oppervlakte daarvan bedraagt 1.08 hectaren, en de restitutie ongeveer 59. legen het onttrekken van den Veldweg aan de publieke dienst kunnen geen bezwaren bestaan. De Voorzitter licht dpze zaak toe, en vraagt aan de Financiele Commissie uit Hoofd-Ingelanden, in wier handen dit stuk uithoofde van gebrek aan tijdruimte niet is kunnen in handen gesteld wordenof bedoelde Commissie uit dien hoofde geen bezwaar heeft tegen de behandeling der zaak in deze Vergadering, hetgeen door die Commissie bevestigend wordt beantwoord. De Vergadering verleeut daarop aan het Dagelijksch Be stuur de magtiging om die zaak nader te regelen en dan de gevraagde Veldwegen aan de Familie Cock te verkoopen. X. De Voorzitter brengt ter tafel een staat van te verleenen schadevergoedingen aan pachters, voor ingenomen ringdijk, polderkaden, enz.over het dienstjaar 1873, welke staat, ten bedrage van 391.35, zonder hoofdelijke stemming wordt goedgekeurd. XI. Wordt gelezen een voorstel van Dijkgraaf en Heem raden naar aanleiding van een adres door de Heeren P. C. VAN Y RIJBERGHE de Coningh en A. L. Dijserinck, be- treffende het begrinden van gedeelten Veldweg. Adressanten, eigenaars der perceelen N°. 15, 16, 17, 18, 19 en 26, van sectie R, afdeeling Beinsdorp, welke gronden stiekken langs en uitwegen op den Veldweg, loopende van af den Lisscrdwarsweg achter den in verveening zijnden polder Lisserbroek, voorbij de greveling op den kanaal- ot ringdijk, geven te kennendat deze gronden door derzelver oqjgunstige ligging in een buitengewonen toestand verkeeren en ten eenen- male van de harde- of grindwegen in dezen polder zijn afge- slotendat voornoemde Veldweg bovendienals de eenige uitweg voor bovengenoemde perceelen, een groot gedeelte des jaars in eenen onberijdbaren toestand verkeert, ja zelfs nu en dan totaal onbegaanbaar isdat voornoemde gronden, tegen- over die aan harde wegen in dezen polder gelegen, in een hoogst ongelijkmatigen toestand verkeeren, en de adressanten door hunne polderlasten wel hun aaudeel in de uitnemende harde wegen voor dezen polder contribuerendoch voor hunne voornoemde gronden die voorregten moeten missenwelke daardoor aan de andere Ingelanden ten deel vallen. Redenen waarom zij bescheidenlijkdoch met nadruk, ver zoeken in dezen zoo hoogst nadeeligen toestand te willen voor- zien, en den bovengenoemden Veldweg in dit loopende jaar te doen hard en berijdbaar te maken. De Hoofdopzigter heeft daaromtrent het navolgende ge rapporteerd Het is niet te ontkenuen dat dit gedeelte Veldweg in een anderen toestand verkeert dan de meeste andere uitwegen dit deel is namelijk de eenige toegang tot het bedoeld land, terwijl de meeste audere Veldwegen grootendeels overbodige wegen zijn. Het begrinden van dezen weg zou evenwel niet, even als het hard maken der polderwegencen werk zijn van algemeen nutmaar het zou strekken ten behoeve van adres santen alleenniemand zal ooit van dezen weg gebruik ma kendie niet juist moet wezen op het aaiigrenzende land. Adressanten hebben in 1873 dien weg gekocht, met de we- tenschap van den toestand waarin de toegangsweg verkeerde zoodat van onregtvaardigheid ten huunen aanzienin vergelij- king van het genot dat anderen van harde wegen hebben geen sprake behoeft te zijn. A1 eischte de billijkheid dezen weg te begrinden, dan zou het nog jammer zijn een weg hard te maken die door allerlei bogten zooveel langer is dan noodig was; welligt kanna afveening en bij verkaveling van het Lisserbroekin dit gebrek verbetering worden gebragt. Dan zal die weg ook alligt meer van algemeen nut wor den en als dit het geval zal zijnkan begrinding raadzaam worden". Op de Ontwerp-Begrooting voor de dienst 1866 was voor- gedragen een bedrag van 3200.om den thans aange- vraagden Veldweg te begrinden, en alstoen voorgesteld om in 1867 het gedeelte Veldweg achter Nieuwerkerk en Raasdorp te verharden, zijnde deze twee gedeelten Veldweg, welke niet voor opheffing of verkoop kunnen bestemd worden. Bij de behandeling der Begrooting voor 1866, in biz. 89 der No tulen van 1865, heeft de toenmalige Commissie, die deze Be grooting onderzocht heeft, ernstig bezwaar gemaakt tegen deze uitgaaf van 3200.— en, op voorstel dezer Commis sie, is met 18 tegen 2 stemmen besloten dezen post van de Begrooting te doen vervallen. Hoezeer het Dagelijksch Be stuur het verzoek der adressanten in ernstige overweging heelt genomen, is het van oordeel dat daaromtrent niet da- delijk eene beslissing kan worden genomenmaar meent het U te moeten voorstellen het te behandelen bij de Begrooting van het volgende jaar 1875. De Heer Jhr. W. A. L. Mock verzoekt het woord, en zegt te meenen dat de adressanten regt hebben op de door hen ge vraagde begrinding, en wenscht deze zaak niet tot de behan deling der Begrooting, dienstjaar 1875 uit te stellen; maar thans in deze zitting over het gedaan verzoek te beslissen. De Heer Mr. J. D. Viruly is van een tcgenovergesteld

Weekblad van Haarlemmermeer | 1874 | | pagina 1