172 - XIV* Daarna stelt de Voorzitter aan de orde de benoeming van een Secretarisin plants van den tegenwoordigevolgens zijn periodieke aftreding in dit jaar. Haarlemmermcer. Bij den Burgerlijken Stand zijn aangegeven van 7 tot 13 October 1874. LaiHlbauw. (Hemengde Berigten. Amsterdamsche Kanaal-Maatschappij gcvoelen, en verklaart zich in beginsel tegen het begrinden van Veldwegenzegt dat er volstrekt geen verpligting tot begrinding van die wegeu bestaat en de koopers van derge- lijke aangrenzende gronden behooren te weten wat men koopt. De Heer H. van Wickevooet Crommelin vvederlegt de in het adres aangehaalde zinsnedeals zouden adressanten geen genot hebben van de andere wegen, terwijl de Heer Dr. C. E. Heynsius lioewel het gedaan verzoek billijkende, aanvoert, dat, als men eenmaal begiut met het hardmaken van Veld wegen het Bestuur overstelpt zal worden met adressen van allerlei aard, waarom spreker het geraden acht om het tijdstip af te wachten dat zoodanige begrinding zonder eenig bezwaar kan geschieden. De Heer Jhr. W. A. L. Mock, bij zijn gevoelen blijvende om dit punt nu uit te maken, stelf"de Voorzitter de vraag of de motie van Jhr. W. A. L: Mock wordt ondersteund. Dit niet het geval zijnde, brengt de Voorzitter het voorstel van het Dagelijksch Bestuur in rondvraag, dat met algemeene hoofdelijke stemming wordt aangenoraen. XIL Volgt aan de orde de benoeming van een Dijkgraaf, uithoofde der periodieke aftreding van den Heer J. W. M. van de Poll. Gedurende de stemming verlaat de Dijkgraaf als voorzitter de Vergadering; het praesidium overdragende op den Heer H. VAN WlCKEVOORT CROMMELIN. Uit de gehouden stemming blijkt, dat de Heer J. W. M. van de Poll met algemeene stemmen is herbenoemd tot Dijkgraaf van den Haarlemmermeerpolderaan wclke stem ming de Heeren Heemraden volgens het reglcment geen deel hebben genomeu. De Dijkgraafin de Vergadering teruggekeerdwordt door den waarnemenden Voorzitter geluk gewenscht met den uitslag dezer stemming en worden de belangen des Polders op nieuw aanbevolen aan de steeds onvermoeide zorg van den herbe- noemden Dijkgraaf, die daardp dank betuigt voor het weder- aan hem geschonken vertrouwen en verklaart dat door hem op nieuw deze zoo verantwoordelijke betrekking weder wordt aangenomen, hetgeen door de Vergadering met blijken van goedkeuring wordt vernomen. XIII. Vervolgens wordt overgegaan tot de benoeming van een Heemraad, in de plants van den Heer D. W. P. Wis- boom van Giessendam die dit jaar moet aftreden. Uit de plants gehad liebbende stemming waarbij de Heer D. W. P. Wisboom van Giessendam de Vergadering heeft verlatenblijktdat genoemde Heer met algemeene stemmen is herbenoemd, met welke herbenoeming de in de Vergadering teruggekeerde Heemraad wordt geluk gewenschthetwelk door dezen toepasselijk wordt beantwoord. Ook bij deze stemming heeft zich het Dagelijksch Bestuur van medestemmen onthouden. De voordragt bestaat uit den tegenwoordigen titularis en de Heeren C. Druijvenstein en Mr. II. Vreede. Uit de stemming, waarbij eerstgenoemde zich uit de Ver gadering verwijdert, terwijl diens functie zoolang welwillend wordt waargenomen door den Heemraad D. W. P. Wisboom van Giessendam, blijkt, dat de tegenwoordige Secretaris met algemeene stemmen is herbenoemdhetgeen hemin de Vergadering teruggekeerd zijnde, door den Voorzitter wordt medegedeeld, waarop de herbenoemde dank betuigt aan de Vergadering voor deze voor hem zoo eervolle benoeming. XV. Volgt de benoeming van een Penningmeester des Poldersnaar aanleiding der periodieke aftreding van den Heer Mr. J. P. A. Teding van Berkiiout. De voordragt bestaat uit den tegenwoordigen Penningmees ter en de Heeren S. J. Graaf van Limburg Stirum en Mr. A. IIegeloen Brandt. Uit de stemming blijkt, dat de Heer Mr. J. P. A. Te ding van Berkiiout met 14 stemmen is herbenoemd, de Heer A. IIegeloen Brandt 1 stem heeft bekomen en een bianco billet is ingeleverd. XVI. De Commissie tot onderzoek der geloofsbrieven van de nieuw benoemde Heeren Hoofd-Ingelanden, welke Commis sie bestaat uit de Heeren Mr. J. P. Amerseoordt, Jhr. W. A. L. Mock en Jhr. Mr. J. A. Kepelaer, brengt mon- deling rapport uit ten aanzien der verkiezing van de Heeren G. A. van IIouweninge Gz. Mr. J. D. Viruly Jhr. J. B. van Merlen en C. W. Graaf van Limburg Stirum; de drie eerstgendemde Heeren herbenoemdde laatstgenoemde ge- kozen ter vervauging van den Heer Mr. J. P. A. van Wic- kevoort Crommelin en berigt dat zij alle benoodigde en aanwezige stukken heeft onderzocht en in orde bevonden waarom zij adviseert tot toelating van genoemde Heeren. Met algemeene stemmen wordtnaar aanleiding van dit rapportbesloten genoemde Heeren als Hoofd-Ingelanden toe te laten. De resumtie van dit punt der Notulen heeft], naar aan leiding van het reglement van orde, onmiddellijk plaats, en wordt door de Vergadering goedgekeurd. Bij deze stemming hebben zich de Heeren Mr. J. D. Viruly en Jhr. J. B. van Merlen van medestemmen ont houden. XVII. Op de vraag des Voorzitters niemand der leden meer het woord verlangende, wordt de Vergadering door den Voorzitter gesloten. Op de den 13 dezer te Haarlemmerrneer gehouden verga dering van de afdeeling Haarlemmermeer der IlollandscJie Maatsc/iappij van Landbouw is besloten om verraoedelijk op Dingsdag 27 October eenen Wedstrijd voor Ploegers te houden, op de landerijen van den heer Van den Andel, bij Nieuw-Vennep gelegen. GEBORENJohannes zoon van J. D. Bulk en J. van Vuuren. Sophia Catharina, dochter van H. Potman en M. E, de Man, Nico- laaszoon van P. Boer en A. van Immersed. Thomaszoon van M. Otten en B. van Berkel. Geertruida, dochter van A. H. van Walstijn en II. G. Lamboo. Anna, dochter van A. Colijn en A. P. Verkuijl. Abraham zoon von J. van Es en L. Maat. Willeni zoon van R. van Aalst en G. van Zomeren. Jaapje, dochter van Adriana de Rooij, we- duwe. Johanna dochter van P. Klaassen en C. Bies. Jan zoon van P. Bosnian en N. Blaauw. Lena dochter van H. Boterbloam en J. van Kooten. OVERLEDENMaria Elisabethoud 1 maanddochter van J. van Bakel en C. van Maris. Jan, oud 3 jaren zoon van W. Meijn en T. de Boer. Ariaantje oud 3 jaren dochter van It. van Elderen en B. Quartel. Cornelia Jennckeoud 3 maanden dochter van J. van Gameren en M. K. van Stam. Johanna oud Id dagen dochter van H. Edelaar en A. van Graas. ONDERTROUWD: Kl. Jongkind (wednr.) met G. J. van Logchem. G. G. den Boer (wednr.) met W. Berbers. P. van Leenwen met P. II. van de Geer. GEIIUWD W. Droog (wednr.) met A. Hoogenboom (wed.) Op de vee- en paardenmarkt te Hoofddorp waren den 14 October j. 1. aanwezig: 49 paarden en 53 runderen. Op 13 dezer had alhier een wedloop plaats. Zekere R. K. had aangenomen, om binnen den tijd van 1 ,/i uur heen en terug van het Hoofddorp naar Nieuw-Vennep te loopen, zijnde eenen afstand van 1200 meters. Hij vertrok ten 7 l/2 ureen was ten 8,35 weder op zijne bestemming, dus nog 10 minuten vroeger dan noodig was; terwijl hij zich te Nieuw-Vennep nog van eene schriftelijke verklaring moest voorzien. DillfSCU, 14 Oct. Als een bijzonderheid vermelden wij dat in den tuin van zekercn O. alhier de tuinboonen niet alleen in vollen bloei staanmaar zelfs reeds uieuwe vrucht hebben gezet, welke bij gunstig weder in een maand tijd voor het gebruik geschikt worden. De opbrengst der winteraardappelen is voldoende, even- wei bemerkt men onder de gele soorten meer ziekte dan in jaren het geval was. Capelle(Langstraat)13 Oct. De prijzen van het vette vee zijn ook in deze streek merkelijk lager, hetgeen ook in het oogloopend was op de te Wanlvvijk gehouden groote na- jaarsmarkt. De aanvoer was buitengewoon grootdocli over het algemeen werd niet liooger dan tot 65 a 70 cents per kilo gram verkocht. Ook kalfkoeijen waren flaauw in prijs. Bij voortduring worden de landbouwers in de gelegen- heid gesteld tot het verkoopen van hooi waarvoor naarkwa- liteit 19 a 19.50 per 500 kilo geboden wordt. Een dagbiad uit Odessa, meldt, dat de runderpest te Se- bastopol en in de omstreken zoo hevig woedt, dat het vee dood in de straten neervalt. In Groningerlandwaar een massa aardappelen wordt ge- teeld en in welk artikel voor tonnen gouds wordt orngezet, kunnen de landbouwers thans hijna het vverk niet af. Er wor den zelfs schoen- en kleermakersknechts aangenomen om de aardappelen te delven. De'Maghuren bedragen voor vrouwen en meisjes 1voor mannen 2 en hooger. Oldebroek13 Oct. Met den oogst is het dit jaar hij- zonder voordeelig gesteld. Na het inzamelen van tarvve en rogge, dat buitengewoon is uitgevallenis de boekweitoogst in vollen gang. Het beschot is zeer gunstig. Garst en haver zijn welig gegroeid en leveren ook rijk besehot. Erwten en boonen worden hier weinig geteeldhet verbouwde evenwel was best. De aardappelen die hier en daar eenig kwaad ver- toonen, leveren toch een rijke opbrengst. De vruchtboomen hebben in geen jaren zooveel opgeleverd als dit jaar. De weilanden hebben nog volop gras. Aspersieknollen enz. staan uitmun- tend. Het vee is goed gezond. Haarlem14 Oct. Gisteren zijn alhier in het openhaar verkochthet rentegevend landgoed Oosterduingroot 7 5 hectaren5 5 aren en 10 centiarenvoor eene som van 89,285; 2°. de heeren-hofstede Ipenrodemet eene partij wei- en hooiland, groot 19 hektaren, 95 aren en 56 centi aren, voor een bedrag van f 50,200. Heden is alhier van wege de Amsterdamsche Kanaal- maaUchappij de derde veiling van drooggemaakte grondep ge houden. Er zijn geveild 624,9570 hectaren, daarvan ziju opgehouden 95,28 en dus verkocht 529,6770, welke hebben opgebragt 1,115,711. Het hoogste bod per hectare was f 2850, het laagste 1000. Voor zoover bekend is, is in den loop der week van 4 tot en met 10 dezer maand in de provincie Noord-Holland slechts een rund, uithoofde van longziekte, onteigend en afge- maakt. Het geval deed zich voor te Nieuwe Niedorp. De hofstede Woesldpinonder Vogelenzangis Zaturdag in verschillende partijen verkocht voor een gezamenlijk bedrag van 71,420. Eenige groote grondeigenaren in de provincie Utrecht hebben besloten om huu arbeiders gedurende den winter hetzelfde loon te geven als in den zo- mertijd, hetgeen voor de meesten van f 1.50 tot f 2. per week meer is dan gewoonlijk des winters wordt uitbetaald. Eene vrouw, die bij bet gedrang om plaats te krijgen in den omui' bus, welke uit de Vondelstraat te Amsterdam vertrok, zich hierin teleur- gesteld vond, beet eene dame, welke ook doordrong om een plaats te bekomen, zoodanig in den arm dat het corpus delicti met geen tienstui- verstukje geheel te bedekken was. Bij zoodanig gcwelddadig Einsteigen ware het wakend oog der politie zeer wenscbelijk. Mevrouw de wed. A. Blusse de Jonge geb. Maizonnet, ingezetene der gemeentc Leiden, heeft het zeldzame voorregt gehad den 12 dezer in tamelijken welstand harer lOlen veijaardag te vieren, Zij is nog steeds volkomen in bet bezit harer verstandelijke vermogens. Te Veghel is eene vrouw, aan dysenterie overlcdcn. Alle voorwerpen, die met de ovcrledene in aanraking zijn geweest, zijn onteigend en ver- brand. De dilligence van Van Gend en Loos, rijdende van Waalwijk op Geer- trnidenberg, is onder Waspik omgevallen. Van de 16 passagiers hebben drie mannen en twee vrouwen min of meer ernstige kneuzingen bekomen. De oorzaak wordt toegeschreven aan het schichtig worden van het linker aan- gespannen paard, een gevolg van trekken met de leidselsdie in het kop- tuig verward waren. De diligence was zwaar met goederen beladen. Aan de Grimnessesluis te Amsterdam zijn van een schuit, waarop decoratien geladen waren, die naar Frascati vervoerd werden, twee perso- nen in het water gevallenofschoon dadelijk pogingen tot redding werden aangewend, duurde het echter een geruimen tijd eer men de drenkelingen opbaalde. Zij werden naar het Binnen-gasthuis vervoerd. Een hunner is kort na de opneming overleden. Men meldt uit WinterswijkEen treurig voorval heeft dezen keer de jaarlijksche kermis dezer plaats gekenmerkt. Die kermis bepaald zich tot een soort van gekostumeerden optogt, waarin knapen en jonge mannen gedeeltelijk in allerlei versleten militaire pakken gedost en onder een af- grijselijke muziek, ergens naar biiiteu trekken om naar den vogel te schie- ten. Dat het bezigen van allerlei soort van.geweren door de onhekwame handen van dorpelingen en boercn dikwerf kleine of bel'angrijke ongeluk- ken ten gevolge heeft, is ligt te begrijpen, vooral als men in aanmerking ueemt dat de sterke drank bij deze uitspauning eene hoofdrol speelt. Na afloop van den jougsten wedstrijd, in het laatst van September gehouden, kregen twee der //schutters"een jongeling van 25 en een van 18 a 19 jaren, twist, ten gevolge waarvan de laatste in drift ziju geweer opnam en met de kolf den ander een slag op het hoofd toebragt, die hem door de pet heen zoo crnstig verwoudde, dat hij na een smartelijk lijden bezweken is. De omstandigheid dat de verslageue een oppassend fahrieksarbeider doofstom en de eenige zoon van arme bejaarde ouders was, maakt den in- druk, door het voorval te weeg gebragt, dubbel treurig. De bevolking van Louden vermeerderde in de vorige week met 992 zielen, en het slerftecijfer was 262, het getal der geborenen 171 onder de gemiddelde berekening. Er verdronkeu zeven menschen en twee werden overreden. 66 personen ontvingen letsel door paard of rijtuig en II kiu- deren stikten of stierven aan stuipen. Er werden zes' zelfmoorden en twee moorden gepleegd. Donderdag jl. stond voor de arrond.-regtb. te Heerenveen teregt een huisgezin uit den fatsoenlijken boerenstand, woonachtig te Rottum, bene- vens een arbeider, aldaar vroeger gediend hebbende. Zij waren in staatvan bescbuldiging gesteld wegens het mishandelen van een ouderloozen knaap, die aan hun toezigt was toevertrouwd. Uit het verhoor bleek, dat zij den knaap eene reeks van jaren van tijd tot tijd hadden mishandeld. De regt- bank veroordeelde den man des huizes, zijne vrouw, zijne dochter, zijne beide zonen en den arbeider elk tot eene gevangenisstraf van vijftien dagen, in eenzame opsluiting te ondergaan, en voorts elk tot eene geldboete van acht gulden. Maandag morgen tusscben 10 en 11 uur is de boerderij van Dirk Kreynen te Bussein geheel in asch gelegd. De brand was ontstaan door het overkoken van een pot met vet, hetwelk daardoor in eens vlam vatte De ontstelde vrouw poogde door het opwerpen van water het vuur te blus- schen, doch jnist daardoor sloegen de vlamraen omhoog en deelden zich in het rond mede. Een zusters zoon der vrouw snelde tot hulp toe, doch de ongelnkkige stortte in een kelder en is daar gestikt. Het huis was verzekerd, de inboedel niet. Twee of drie kalveren zijn bij den brand omgekomen. In de gemeente Zwollerkerspel is dezer dagen de oudste inwoner over leden in 98-jarigen ouderdom, genaaind Jan Kaleveld. Zijn naam was echter niet in overeenstemming met zijn financiiilen toestaud, daar men algemeen deukt dat hij een vermogen van circa 3 ton, alleen in vaste goederen (best hooi- en weiland), nalaat. Wij vernemen dat hij een groot deel daarvan heeft vermaakt aan zijnen knecht, welke hem bijna 40 jaren gediend heeft. Ilij was twee malen gehuvvd, zonder kindcreu na te laten. Aangaande de werken der Amsterdamsche Kanaal-maalschappij wordt oils het volgende medegedeeld Het werk werd in Augustus voortgezet met 840 totlOlO arbei ders, 20 of 22 paarden, 3 lokoniotieven en 31wagens, 3 stelle tijden- lijke pompwerktuigen, 7 of 8 stoom-baggervaartuigen, 80 grond- schouwen en 3 sleepstoom-booten. Bovendien 5 of 6 afzonderlijke ploegen, te zameii 41 tot 51 werklieden, bij nacbt op de stoonibaggervaartugen Noordzeehoofden. In bet geheel zijn gemaakt62,695 betonblok- ken (998 in Augustus), bevattende 200,902 knb. meter (3671 kub. meter in Augustus). Het Noordzeeboofd werd niet verlengd, docli het herstel der nog aanwezige schade voortgezet. In Augustus werd 123 kuh. meter van die schade naar behooren hersteld en bedroeg de op bet eind der maand overgebleven schade, zich uitstrekkende van 1050 tot 1152 meter buiten het duin, nog 2679 kub. meter. Het Zuiderhoofd was op bet eind van Augustus als volgt door- gctrokken Grondlaag van bazalt doorgetrokken tot 1521 meter buiten het duin. Idem gevlakt tot 1226 meter (8 in Augustus). Grondlaag van blokken tot 1220.2 meter, tweede laag tot 1219.6, derde laag tot 1219, vierde laag tot 1218.4, vijfde laag tot 1217.8, zesde laag tot 1217.2 eerste bovenlaag tot 1216.6 en tweede bo- ven- of deklaag tot 1216 meter. De verschillende lagen betonblokken vorderden in Augustus ieder 10 meter. In bet geheel 735 zijn verwerkt 153, kub. meter betonblokken (2157 in Augustus). Hoofdkanaal. De ontgraving tusscben de Noordzee en bet Wijkermeer bedraag-t in bet geheel 4,223,473 knb. meter (24,410 in Augustus). In bet Wijkermeer zijn gebaggerd 1,061,667 kub. meter; in Buiten- buizen 180,732 kub. meter; in bet Westelijk Y 1,863,712kub. me ter (29,456 in Augustus). De kanaaldijken in bet Wijkermeer en het Westelijk Y waren in aanleg over 26,522 meter lengte tot A. P. opgetrokken over 26,086 meter lengte (80 in Augustus) eu voltooid over 23218, meter lengte (670 in Augustus). Zijkanaal C (Spaarndam beoosien Builenhuizen). De kuip voor den middenpijler van de draaibrug over dit kanaal word uitgebaggerd en met beton gevuld. Zijkanaal F (JVestzaan). Gebaggerd 9302 kub. meter Kanaal- dijke in aanleg en tot A. P. opgetrokken over 1074 meter lengte (82 in August118) idem voltooid over 944 meter lengte (109 in Augustus.) Zijkanaal F HalfwegGebaggerd 397,493 knb. meter (5572 in Augustus). Kanaaldijken in aanleg en tot A. P. opgetrokken over9878 meter lengte; id. voltooid over 5400 meter lengte (470 in Augustus). Droogmakerij II (Westelijk Y, beztciden het hoofdkanaal en bewesten het zijkanaal naar Halfweg). De permanente stoomwaterinolen is in werking gesteld. Voltooid 6 polderbruggen. Droogmakerij III Westelijk Y bezuiden het hoofdkanaal en be oosten het zijkanaal naar llalfweg). Van de kanaaldijken om dezen polder, lang 13,729 meter, zijn voltooid 3032 meter lengte (910 in Augustus) en in aanleg de overige 5697 meter lengte. Droogmakerijen IV, V en VI (Westelijk Y benoorden het hoofd kanaal, en bewesten de Voorzaan). - Van de kanaaldijken om deze polders, lang 10,277 meter, waren op 1 September boven water 10,269 meter lengte voltooid- en 8603 moter(lengte (309 in Augustus). Gemaakt 4240 meter lengte ,togt, 600 meter lengte bermsloot 2400 meter lengte kanaalsloot en 2000 meter lengte heinsloot. Voor den permanenten stoomwatermolen werden 240 hindering palen gehcid (41 in Augustus), ter gezamenlijke lengte van 2775 meter (533 in Augustus). Verwerkt 6 kub. meter funderingbout. De beide grondduikers onder de zijkanalen I) en A1 ziju op de ge- vorderde diepte gezonken en gesteld. De polders V en VI ziju met tijdclijke hulpmiddcleu afgemalen in beide poldeps is de bodem drooggevallen. Oranjesluizen. Voor de sluiswachterswoningen zijn 200 fun- deringpalen ingeheid, ter gezamenlijke lengte van 3000 meter. In Augustus werden gesebut6 barken, 13 brikken, 61 schoe- ners, 19 lofschepen, 179 raderstoombooten, 299 sebroefstoombooten, 4816 tjalken of pramen, 4303 visschersvaartuigen en 76 andere vaartuigen; tezamen9772. Vorige maanden 44,655. Totaal in 1874 54,427 schepen. Jaar 1873 86,753; jaar 1872, na dc opening der sluizen op 18 Maart, 70,395. Totaal generaal 211,575 schepen.

Weekblad van Haarlemmermeer | 1874 | | pagina 2