1874. Vrijdag, 50 October. 1V°. 44. V A IV A AN LANDBOUW, GEMEENTE- EN POLDER-BELANGEN GEWIJD. Vijftiende Jaargang. ViNA'i^ Prijs van het Abonnement: in het Jaar(J, Haarl eminer meer. Bij den Burgerlijken Stand zijn aangegeven Polderwezen. Holl. Maatschappy v. Landbouw. Landbouw. Prijs der Ad vert en tien IliARLEMNERIUEER Pry's van een enkel Nommek 15 Cent. De Minister van Binnenlandsche zaken, gelet op art. 16 der wet van 8 Julij 1874 Staatsblad n°. 98); den raad van bestuur van 's Rijks veeartsenijschool gehoordheeft goedge- vonden: voor het examen van hen die op 1 Mei 1874, doch korter dan tien daara ora 'aande jarenvan een patent als veearts voorzien warendoch geen diploma als veearts bezitten en thans een bewijs van loelating tot uitoefening der veeartsenijkunst verlangen, vast te stellen het volgende pro- gramma voormeld examen loopt over: 1°. de ziekte- en geneesleer der besmettelyke veeziekte genoemd in art. 1 van het koninklijk beslnit van 30 Oct. 1872 {Staatsblad n°. 105), benevens de maatregelenwelke tegen deze ziekte op het tijd- stip waarop het examen wordt afgelegdvan regeringswege zijn voorgeschreven 2°. de ziekte- en geneesleer van de overige veeziektenwaarvaningevolge het bepaalde bij art. 1 1 van de wet van 8 Julij 1874 Staatsblad n°. 98), regelende de uitoefening der veeartsenijkunst, kennis moet worden gegeven aan den distriktsveearts en aan den burgemeester; 3°. de ziekte- en geneesleer van die veeziekten, welke met de onder 1°. en 2°. bedoelde gemakkelijk verwisseld kunnen worden; 4°, de werking en de gebruikswijze van de in de veeartsenij- kundige praktijk meest gebruikelijke vergiften5°. de bepa- lingeu van de wet van 20 Julij 1870 {Staatsblad n°. 131), regelende het veeartsenijkundig staatstoezigt en de veeartsenij- kundige politie. Belanghebbenden worden opmerkzaam gemaakt, dat bovenstaand programma eenige bekendheid veronderstelt met het maaksel en de verrigtingen van die ligchaamsdeelen welke bij de bedoelde ziekten zijn aangedaan. en dat voor een goed begrip van het doel der toe te passen politiemaat- regelen eenige kennis van de gezondheidsleer onmisbaar is. Naar gebleken iswerd in het vorige jaar meermalen van longziekte verdacht rundvee gedurende den winter in den- zelfden stal geplaatst met niet verdacht vee, hetgeen in strijd is met art. 35 der wet van 20 Julij 1870, waarbij het op- zettelijk in verdaehten toestand brengen of doen brengen van vee met straf wordt bedreigd. Op verlangen van den Minister van Binnenlandsche zaken is den gemeentebesturen die wets- bepaling herinnerd en zijn zij aangeschreven voor strenge af- zondering van wegens longziekte verdacht vee ook in den winter te willen waken. Predikbeurten in de kerk te Abbenes en Kage. Zondag 1 Nov., Ds. Sluijtermante Abbenes. Zondag 8 Nov.Ds Fortuijn, te Kage. Zondag 15 Nov., Ds. Rui- tenschildte Abbenes. Zondag 22 Nov., Ds. Buehli Fest, te Kage. Zondag 29 Nov., Ds. van der Kemp, te Abbenes! van 21 tot 27 October 1874. GEBOREN: Abraham, zoon van J. Borat en J. Kersbergen. Leentie dochter van klasma SjJeurwater, ongebuwd. Arie, zoon van M. Tulen en P. van Velzen. Trijntje, dochter van P. Selser en J. van Baren Maarten zoon van M. Dorat en G. Benee. - Arie Lonrena zoon'van A. de Haan en A. v. d. Plas. Hendnka Theodora, dochter van W dem e? Eutte" Cornelia, dochter van G. Bakker en A. Motenaar. Lambertus, zoon van J. van Herwijnen en E. Versteee LEVENLOOS GEBOREN: 1 Kind van J. Verbeek en W. Smits. 1 Kind van R. Gul en A. Molenaar. OVERLEDEN: Pietje oud 8 maanden, dochter van P. Noordam en en P. Sonneveld. Antje, ond 8 maanden, dochter van W. van Dalen en H. ixodvliet. ONDERTROUWD: geene. GEHUWD: K. Jongkind (wednr.) met G. J. van Lochem. G. G. den Boer met W. Herbers. P. van Leeuwen met P. H. van de Geer. Tot leden van het bestuur van den Wijkermeerpolder zijn gekozen de heeren K. Brantjes, te Purraerende; C, F Quien te Beverwijk; jhr. H. Teding van Berkhout, te Haarlem;' A. S. Fransen van de Putte, te 's-Hage; en W. Meijer, te Haarlemmermeer. Tot voorziter is gekozen de heer K. Brantjes. In 't begin dezer week is door belanghebbenden te Uithui. zen eene vergadering gehouden, waarin besloten is tot de in- dijking van de kwelderlanden achter Uithuizen en Uithuizer- meeden, waardoor 800 hectares uitmuntende grond aan de zee zullen worden ontwoekerd. Door het polderbestuur van Walcheren is aanbesteedhet bestorten van een gedeelte van den onderzeeschen oever en het maken van een nieuw rijshoofd aan de Oostwatering, met de leverantie van de daartoe benoodigde materialen. De min- ste inschrijving was die van den heer J. van Gelder te Mid- delburg voor f 16,990. ABLE TOEZENDINGEN, REDAKTIE EN UITGAVE BETREFFENDE te adresseren aan VAN BONGA C0., te Amsterdam. {Wliterlijk Woen*dag.) Afdeeling„Haarlemmermeer". Onder begunstigiDg van fraai herfstweder, heeft de Ploeg- wedstrijd, uitgeschreven van wege de afdeeling Haarlemmermeer der Tlollandsche Maatschappij van Landbouwop 27 October jl. plaats gehad. Elf ploegers boven de 22 jaren en vier ploegers jonger dan 22 jaren, betwisten elkander den voorranc. Over het algemeen was het werk te prijzen en de taak van keurmeesters moeijelijk. De uitslag was als volgt Ploegers boven de 22 jaren le prys, zilveren tabaksdoos, aan Bastiaan van Buiten ploeger bij den heer A. de Leeuw. 2e zilveren savonnet-horologie, aan J. van Koolen ploeger bij den heer B. A. baron van Verschuer. zilveren horologie, aan M. Roubos, bouwmeester bij de heeren Gebr. van der Beek. 4e berlijnsch-zilveren tabaksdoos met zilveren pijpen wroeter en zilveren lucifersdoosaan Hendrikus van Maarsbergen, ploeger bij den heer W. P. van Andel. getuigschrift, aan Jan Verdoes, ploeger bij den heer J. Kalis. "e getuigschrift, aan Joost de Graaf, ploeger hij den heer Steven Knaap. Ploegers ond&r 'ae 22 jaren. le prijszilveren savonnet-horologie, aan Arie Jansen ploeger bij den heer D. Krom. schildpadden sigarenkoker met zilver gemonteerd, aan Cornelis van Baren, ploeger bij den heer P. Verkuyl. Capelle (Langstraat)28 October. De Langstraatsehe vee- houders hebben deze week weder belangrijke aankoopen van koeyen op de markten te Montfoort en te Woerden gedaan. Zoo als gewoonlijk werden die koeyen gekocht om nog eenigeu tyd te melken en in bet aanstaande voorjaar als kalf-koeijen aan de Belgische kooplieden te verkoopen. De prijzen thans besteed, zijn gemiddeld 15 a 20 per stuk minder dan in het vorige jaar. De handel in hooi is voor het oogenblik weinig geanimeerd zoodat men weinig beweging van aflevering gewaar wordt en ook niets van prijsverandering hoort. De aardappelen werden uit de kleistreek voor winterprovisie tot 2 a 2.50 per heciol. afgeleverden do appelen tot f 2.50 a f 3 per hectol., naar kwaliteit. De heer M. H. Salomonson heeft den 9 Mei 1874 aan Di- rekteuren der „Nederlandsche Maatschappij ter bevordering van Nijverhetd" een brief geschreven waaruit als zijn gevoelen blijkt dat de kultuur van meekrap hier te lande nog niet als hopeloos is te beschouwen. De heer Salomonson raadt aan in Zeeland op goeden bodem proeven met kiemen van texel- sche meekrap te nemen, en heeft zelfs een geldelijke subsidie er voor beschikbaar gesteld. Ook zijn door hem zaden van napelsche meekrap ingevoerd en pogingen aangewend om kie men van een soort uit Elzas te bekomen, die de napelsche in kwaliteit moet everaren. Belangrijk is de verklaring van den heer Salomonson, dat men met goeden wil in Nederland in de meekrapkultuur meer kan doen dan in Frankrijk en even- veel als in Italie. Napelsche meekrap wordt nog betaald met f 17, Zeeuwsche is niet meer den 13 /2 waard. Nu zal men in Italie de teelt kunnen volhouden, hier zal zij verlo- ren gaan, om de eenvoudige reden dat wij hier slecht verwen- de kiemen hebben. De konklusie is: neem goede kiemen, goed land, voldoende bemesting, en de meekrapkultuur kan blijven bestaan. In Semper Yirens leest men onder de „Berigten van verschil- lenden aard" het volgende: "Naar men verneemt is door Z. M. den Koning van Italie benoemd tot Officier der Orde van de Kroon van Italie: de Heer J. H. Krelage, voorzitter der Ned. Maatschappij van Tumbouw en Plantkunde, te Haarlem. Yoorts zijn tot Bidders derzelfde Orde benoemd: de H.H.: W. F. K. Suringar, hoo<r- leeraar te Leiden Prof. N. W. P. Rauwenhoff, hoogleeraar te Utrecht; Prof. P. de Boer, hoogleeraar te Groniugen; Prof. C. A. J. A. Oudemans, hoogleeraar te Amsterdam; J. A. Wil- link Wz. te AmsterdamW. Eamann, directeur der Kon. Ned. Stoomboot-maatschappij, te Amsterdam; en Redeker Bis- dom, leeraar bij de inrichting Linnteus, te Amsterdam, en ge- van 1 6 regels 75 Cent, elke regel meer 12'/2 Cent. Groote Letters worden naar hare plaatsruimte berekend. delegeerde der Ned. Commissie bij de tentoonstellino- te Flo rence. "Met het oog op deze benoemingen, maar vooral op de eerste, mag men wel zeggen dat onze tuinbouw meer en meer tot zyn regt komt. «Een aanmoedigend teeken des tijds gewis Als een bewijs dat de meslstoffen, volgens het stelsel- i le °°k met vrucht kunnen worden toegepast op zand^rond moge het volgende dienen. In den afgeloopen zomer zijn in' de duinen nabij Haarlem proeven genomen met die raetstoffen uit de fabriek van de heeren Sandeling C°.te Willems- dorp, welke, ondanks de buitengewone droogte, die vooral op zandgrond van zoo grooten invloed is, zeer bevredi^end kunnen genoemd worden. Van een stuk land, groot 15 42 aren, werden op 13 59 aren 135 kilogr. Ville-mest gebragt; 1.60 are werd met varkensmest voorzien en 0.23 are blee'f onbemest. De ville-mest bragt 25.7 hektol. en de varkensmest 2.5 hektol. aardappelen op van uitmuntende kwaliteit; van het met bemeste gedeelte werd in verhouding de helft geocst Men verkreeg dus per hectare: 190 hectol. aardappelen op Ville-mestter waarde van 165; 161 hectol. aardappelen op varkensmest, ter waarde van 191, waaronder het ver- v°er begrepen, en 69 hectol. aardappelen van den onbemesten grond. Bij den Ville-mest was duidelijk eene veel krachtiger werking te bespeuren, daar sommige planten en knollen een buitengewonen omvang hadden verkregen en de plant zich door hare donkere kleur van die, op stalmest geteeld, mede zigtbaar onderscheidde. In Frankrijk heerscbt vreugde over den voortreffelijken wijn- oogst van dit jaar. Van de vlakten in Champagne tot de heuvelen in Bordelais, van de oevers der Loire tot die van de Rhone, schiet de zon hare gouden stralen over meer dan twee millioen hectaren wijnvelden, die aan meer dan zeven millioen landbouwers werk verschaffen en zeventig millioen hectoliters wijn voortbrengen. Deze hoeveelheid wordt als een maximum gerekenddat slechts eenmaal bereikt is, namelijk in 1869. De jaren van 1847 tot 1857 waren een exceptioneel tijdvak, waarvan de eerste jaren tot de beste behooren welke men toen kende, en sommige van de laatsten zich kenmerkten door verwoestingen ten gevolge van het oidium. De opbrengst in 1854 was nog geen 11 millioen hectoliters en in 185 5 iets meer dan 15 millioen. De elf jaren van 1863 tot en met 1873 bragten gezamenlijk op 592 millioen hectoliters, zijnde gemiddeld 53 millioen per jaar, en ook in 1870 ver! kreeg men, ondanks den oorlog, dezelfde hoeveelheid. Het ODgunstige wijnjaar van dit tijdvak was 1873, toen de op brengst nog geen 36 millioen hectoliters bedroeg; maar het last zich aanziendat het jaar 1874 grootendeels in het tekort van dat sleehte jaar zal voorzien. In bet geheel worden 4/i percent van Frankrijks oppervlakte voor de wijnteelt ge- bruikt, ter wij 1 in tien departementen in het geheel geen wijn verbouwd wordt. Het is een verwonderlijk jaar, waarin wij leven. In Enge- land voederen de landbouwers hun vee met tarwe, omdat de ze goedkooper is dan hooi. Nu maakt men in Iowa, Veree- nigde Staten, gebruik van hooi om het vuur onder de stoom- ketels te stoken, wijl het hooi zoo overvloedig is. Plannen worden ontworpen tot droogmaking van het Wie- ringerraeer, een watervlakte tusschen het eiland Wieringen en den West-Frieschen zeedijk tot Medenblik. Voorloopig wil men 20,000 hectaren indijken. De bezwaren zijn alleen v'an finan- cieelen aard; het werk zou 23,500,000 moeten kosten, waarvan 6 millioen voor recteverlies gedurende den aanleg De provincie Noord-Holland en het Eijk zullen minstens een subsidie van 5 millioen moeten toestaan. In het vervolg van tijd zal de aangewonnen grond ruimschoots de kosten vergoe- den. Bij zeer uitgewerkt request hebben de ontwerpers reeds aan de provincie een subsidie van 1 millioen aangevraa^l, te betalen in 10 jaren. Op de den 26 October jl. te's Hertogenboscb gehouden jaar- markt waren aangevoerd 380 paarden waaronder 230 veulens; 490 runderen; 22 nuchtere kalveren 690 varkens en biggen! 14 schapen; 10 geiten8890 meter wit linnen; 4860 meter grijs linnen; 2800 meter pellen. De voor paarden uitgeloofde premien werden behaald als volgt le premie: L. van Os te Engelen, als aanvoerder van de belangrijkste partij graspaarden van 1/2 jaar oud, 40. 2e premie: A. Maas te St. Michiels-Gestelals verkooper van het schoonste graspaard van 1 /2 jaar oud, 25. 3e premie: J. Verhagen te Heeswijk, als verkooper van het beste zoogveulen, 25. 4e premie: Adr. van den Meerakker te Schijndel, als ver kooper van het daaropvolgende beste zoogveulen, 15;

Weekblad van Haarlemmermeer | 1874 | | pagina 1