Een bezoek op de Bnitenplaats van den Heer A. van Lennep, Ocmengdc Berigten. Jttgczoubetu WILLEM III FONDS." Ruiidvleesch van eerste kwaliteit. Amsterdamsche Kanaal-Maatschappij 286ste Staats-Ijoterij. f Graspaarden vnn 1 /2 jaar oud werden verkocht voor/ 2 50 a 850 per stuk. Beste zoogveulens 175 a f 250 per stuk. Melkkoeijen 225 a 250. Van andere veesoorten liepen de prijzen zeer uiteen. De handel in paarden was levendig. In rundvee ging ten gevolge van de daling der prijzen uiet bijzonder veel ora hoewel er toch nog al aanzienlijke aankoopen hebben plaats gehad, De vleeschhouwers dezer stad bleven daarin ook niet ten achter. Het aangevoerd raBzoo van paarden als rundvee, was uilmuntend de aauvoer was buitengewoon grootzooilat ieder bezoeker volmondig moest erkennen, dat het eene drukke zeer geanimeerde 's Hertogenbossche markt was. Bij gelegenheid dezer jaarmnrkt zijn ook door de commissie voor het inarktwezen aan de heeren van Straver en de Roon op plegtige wijze uitgereikt de paardeutuigendie hun van gemeentewege zijn aangebodenuit erkentelijkbeid voor de vele en belangiijke door hen bewezen diensten Men leest in Semper Virens aan liet Manpad, te Vogelenzang, bij Haarlem. Bij gelegenheid eener Vergadering vnn eenige heeren, ter bespreking van onderwerpen, waarvan vve nu niet kunnen sclirijven, op bovengenoemd buitengoed, waar alien met de nieeste hartelijkheid gastvrijheid genolen, heeft de Heer van Lennep, na afloop van de werkzaamheden, ons rondgeleid door zijnen zeer grooten oofttuin. Wij hehben daar gezien enkele en dubbele palmetvormige leiboomen schuinsehe en liggende snoeren vleugel-spiraal- en andere piramiden vazen en komboonaen te veel om elken vorm in 't bijzonder te noemenrnaar we hebben ze daar gezienonberispelijk beredeneerd gevorind eu gesnoeiden dat niet alleen van gemakkelijk te vormen soorlen neenook van zeer moeilijke, zoo als bijv. van de peer Saint Germain. We hebben daar gezien, elk plekje aan inuren of spalieren gevuld, srnalle penanten met been en weder gebogen (ruit- votniige) snoeren als 't ware versierden wat nog meerzegt, alle boomen, voor zoover de tijd van plukken niet voorbij was, beladen met vruchten, die wezeer enkele uitgezonderd volkomen kunnen noemen, en teveus onder den waren naarn (de namen en nommers op een looden of zinken etiquet boven den boom geplaatst.) En dat alles door den tuinman van dit buitenmet eenige hulp, volgens uetuigenis van den Heer A. van Lennep zelven, daargesteldbewerkt, onderhoudenterwijl ook buiten den oofttuin, alles zeer net er uit zag. We wenschen weldat alien die nog pruttelen, over die nieuwigheden, bij ons waren geweest; het zien allpen r van al die schoone, meest alle doelmatige vormen voor ooftboomen van de uitkomsten door de beredeneerde snoeiwijze verkregen, zou, dunkt mij, genoeg zijn geweest om hun het zwijgen op te leggen't is opmerkelijk dat men op dit buitengoed reeds is begonnen aan het „heukeren" van ooftboomenvoor dat den naam van den lleer De Beueker, aan wien men vaak al die „nieuwigheden" wijt, in ons land algemeen be- kend is geworden. Nog ietsniemand detike dat er in dien oofttuin van enkele vormen maar enkele boomen te zien zijn; volstrekt niet, de rijen zijn bijna onafzienbaar, en de boomen tellenwie zou daaraan beginnenwaar het getal zoo groot is! K. J. W. Ottolander. Zoo wordt wel eens het snoeien naar het nieuwere stelsel genoemd. Velen meenen namelijk dat dit 9telsel door den Heer de Beueker is uit- gevondendit is zoo nietdeze heeft het in ons land meer algemeen bekend gemaakt. (Red.) De vrouw van Wonter van den Hof, papierinakerskneeht bij den heer Dijkgraaf, op de Eendrar/tte Apeldoornis voorspoedig bevallen van vier welgesehapen kinderendrie zoons en eene dochter, en naar omstaudig- heden "zijn alien wel. Men meldt uit 's Gravenhage van 26 October: uIn den laatsten tijd werden geldswaardige brievenbestemd voor mejufvrouw K. alhjer, niet aan het adres bezorgd. Niettegenstaande een door de justitie in het werk gesteld onderzoek raogt het haar niet gelukken de vermiste brieven met hunnen inhoud terug te brengen. Vermoedelijk zou een gisteren ten post- kantore alhier aanwezige brief voor bovenbedoelde jufvrouw haar weder niet zijn geworden, ware de brievenbesteller W., van het postkantoor alhier, niet op heeterdaad door zijne konfraters betrapt, dat hij een brief in den zak borg dien men vermoedde uit een pakket te zijn ontvreemd. Dadelijk werd de politie gewaarschuwd en weldra was een hoofdagent op het post kantoor oin den verdachte te visitereniets dat hij zich van de post- beambten niet wilde laten welgevallen. De bewuste brief werd bij hem gevouden en was nog in denzelfden staat waarin hij uit het pakket was weggenomen, nl. behoorlijk met een cachet digtgemaakt. Men kon evenwel, tegen het licht gezien, daarin waardepapier ontwaren. De brievenbesteller is" door de politie aangehouden en verdacht van verduistering van brieven, heden naar het hnis van arrest overgebragt. Het plan van dr. N. Mouthaan tot oprigting eener cooperatieve vleeschhouwerij te Utrecht, is volkomen gelukt. In plaats van 100 hebben nagenoeg 200 huisgezinnenvoor het meerendeel uit den gegoeden stand, aan zijne oproeping gehoor gegeveu en zich aaueengesloten. Het uit de deelhebbers benoemde bestuur van 13 persouen heeft met een slagter eene overeenkomst gesloten om het beste vleesch te leveren tegen den laagst mogelijken prijs, maandelijks door het bestuur vast te stellen. Ieder deel- hebber geeft cen renteloos voorschot van 10, dat hij aan het einde van het jaar naar verkiezing kan terugbekomen of, bij voortzetting der zaak, kan blijven geven. Daar het geheele beheer en toezigt kosteloos geschieden, en de slagter bij het te verwachten groote debiet met eene geringe winst kan volstaanis dit de eenig goede weg om het vleesch tegen (len laagst mogelijken prijs te bekomen. Binnen den tijd van e'e'ne maand is dit plan tot uitvoering gekomen, want met 1 November e. k. zal het vleesch aan de deelhebbers "geleverd worden. Hieruit blijkt wat eendragtig zamen- werken vermag, indien maar eenige energieke mannen zich aan het hoofd stellen. De kastelein van de Witte Societeit te 'sHage is failliet geraakt. Al het glas- en aardewerk was door den kastelein van de firma Abercromhie gehuurd. Deze liet beslag leggenkommissarissen gaven te kennen dat de firma niet beangst behoefde"te zijn en dat de Societeit verantwoordelijk wilde blijven. De firma, op aandrang van hareu raadsman, mr. Jacobson, begeerde een douceurtje voor hare welwillendheid. Dit wilden kommissa rissen niet. De magtiging van den president tot inbeslagneming werd ver- leend. Kommissarisen teekenden verzet aanhet verzet werd niet-ont- vankelijk verklaard; toen wilde de firma beginnen in te pakken. Neen, eerst moet ge laten beteekenen. Dat is niet noodlg, werd geantwoord. De president zal weder beslissen. De firma werd weder in het gelijk ge steld. Dat was in enkele uren alles afgedaan. Nu ging de firma aan het werk. Met haast moesten de broodjes verorberdde glaasjes leeggedronken worden. Maar de kommissarissen hadden inmiddels gezorgdvan al het benoodigde was aangekocht. Slechts eenige minutcn behoefde de affaire stil te staan. De Societeit zal nu voor eigen rekening gaan kasteleineeren. Men zegt, dat de kastelein, zonder kapitaal begonnen, op al te onereuse wijze door verschillende leveranciers is geholpenen dat dit alleen de reden is van het ongeval. Afstand doen van een legaat van 600.000 fr. is voorzeker iets zeldzaams; doch de stad Parijs geeft er thans een voorbeeld van. De heer Hainguerlot, de groote industrial, had bij testament aan die stad een ka pitaal van 600.000 fr. vermaakt, met bestemming tot het oprigten van een school voor spoorwegbouw. Naar het echter schijnt zijn de lasten aan dit legaat verbonden zoo zwaar, dat de stad besloten heeft het niet te aanvaarden. De 600.000 fr. van den heer Hainguerlot komen dus in het bezit van zijne erfgenamen, bovendien reeds millionairs. //Waar geld is, komt geld bij." In de Engelsche munt wordt natnurlijk ook de vloer geveegd. Van hoeveel belang het is dat dit zorgvuldig geschiede, blijkt hieruit, dat in het vorig jaar daarvan een som van ongeveer f 36,000 aan afval van goud opgeveegd is. Op den Staatsspoorweg tusschen Zutphen en Zwolle is een kurieus feit gebeurd. Een twaalftal runderen werden te Zutphen ingeladen, bestemd voor Heerenveen. Bij aankomst van den trein te Zwolle wi ren de twaalf runderen alle verdwenen. De deur van den waggon was losgeraakt en de 12 gevangenen zijn er onder het rijden uitgesprongen zonder letsel te bekomen. Men vond ze later onder Deventer, Olst en Wijhe. De invoering der wet op den kinderarbeid22 October in werking getreden, heeft ten gevolge gehad dat een zeker aantal kinderen beneden den tienjarigen leeftijd uit de fabrieken zijn ontslagen. Een inzender in het Handelsblad deelt mede, dat hij vier meisjes, die door dit verbod waren getroffen op de straat bedelende vond. Het it hi zegtdat dit vooral wel niet op zich zelf zal staan, dat het natunrlijk niets tegen de wensche- lijkheid van het afgekondigd verbod bewijst, daar vele der uit fabrieken weggezonden kinderen stellig wel ter schole zullen worden gezonden en niet door de onders gedwongen tot bedelarij. Maar he,t vraagt of er niets te doen isom gevallen als het vermelde tegen te gaanen of de vereenigingen voor het volksonderwijs en tot wering van het schoolverzuim en de geeste- lijken van verschillende kerkgenootschappen hier niet een veld zouden kun nen vinden voor vruchtbaren arbeid. In 1873 werden in de verschillende dagbladen in Nederland vermeld als gevolgen van het gebruik en misbrnik van sterken drank, 15 moorden, 47 plotselinge sterfgevallen en zelfmoorden8 pogingen tot moord44 verwondingen27 enkele vechtpartijen24 diefstallen en aanrandingen 55 drenkelingen, waarvan 30 met doodelijken afloop. Onder de gemeente Bleiswijk zijn door den rijksveldwachter te Moer- kappelle wegens het visschen zonder acte bekeurd twee onbezoldigde rijksveldwachtersspeciaal belast met het toezigt op de jagt en visscherij. In een belangrijke gemeente der provincie Utrecht bestaat eene eigen- aardige verordening. Men maakt namelijk aldaar iedere maand door aan- plakking aan het gemeentehuismet vermelding van de namen van ouders en van leeftijdbekend niet alleen welke kinderen de school verzuimden maar zelfs welke beweegredenen tot dit verzuim hebben geleid. Zoo wordt daar bijv. den volke bekend gemaakt, dat het eene kind op dien dag de koe heeft gehoed, het andere in de tabak moest werken een derde een neef of nicht over had, bij een vierde visite was, enz. Het Parijsche observatorium voorspelt een vroegen en strengen winter met veelvuldige sneeuwbuijen van den 15den November tot na den 15den Januarij. Uit Beverwijk wordt berigt, dat bij den jongsten storm, de haven- hoofden in de Noordzee zich uitmuntend gehouden hebben. De schade is zelis zeer gering. Te Middelburg is naar het huis van verzekering gebragt eene jonge dame uit Vlissingeukinderjufvrouw aldaar, verdacht van valschheid in geschriften, ten nadeele van de familie bij welke zij in dienst was. Onlangs liet een herbergier te Stoppenburg bij Essen in Westfalen zich ontvallen //Het zou mij wel vijf-eu-twiutig flesschen champagne waard ziju geweest indien de kogel van Kullmann Bismarck hadde kapot gemaakt!" Die vijand van den rijkskanselier had echter de onvoorzigtigheid deze woor- den uit te spreken op eene publieke plaats en in tegenwoordigheid van politie-beambtcn en dus werd proees-verbaal tegen hem opgemaakt. De regtbank te Essen veroordeelde h, tot-eene geldboete van 100 thaler bij wanhetaling te vervangen door t\kee maanden gevaugenisstraf. Vrijdag 23 Oktober strandde in den voormiddag tusschen paal 56 en 57, een wpinig ten zniden der koofden van het kanaal van Holland op zijn smalst, de zweedsche bark Henriettekapt. E. Aasuldsen, bestemd naar Londen met eene lading liout. Onmiddellijk na het ontvangen van dit berigt te Zandvoort werden de aldaar gestationneerde reddingboot der Noord- en Zuid-Hollaudscbe Redding-maatschappij en de vuurpijltoestel derwaarts vervoerd. De vuurpijlen, die afgesohoten werden, hebben het schip, wegens den te venen afstand van het strand, niet kunnen bereiken. I e boot, in zee gaande, had met buitengewoon kevige branding en holle zee te kauipen en kon na ongeloofelijk veel inspanning het schip de eerste maal uiet bereiken, daar zij door den sterken stroom te veel aan lij er van was geraakt. Na deze vrucktelooze poging werd de boot door vele helpende handen weder op den wagen gesteld en getrokken langs het strand tot aan het zuidelijk hoofd van hetNoord- zee-kanaal, van waar de moedige roeijers anuermaal hunne pogingen gingen aanwenden om de schipbreukelingen van een wissen dood te redden. Met ontzaggelijk veel volharding en moeite gelukte het hun het wrak te bereiken eu de elf man equipage behonden over te nemen. Dit gesohiedde nog juist bij tijds, daar kort daarna de bark uit elkander sloeg en de bemanning al haar best moest doen ora de boot vrq te houden van de drijvende balken, rondhouten enz. Betreurenswaard echter is het, dat een der roeijers, Willeni Draaijer geheeten, gedurende de pogingen om de equipage aan boord te krijgen, ernstig aan het hoofd verwond werd en een oor ver- loren heeft. De namen der wakkere zeelieden, die de bemanning der reddingboot uitmaakten, zijn K. en A. Koper, P. en S. Ilolleu- berg, K. Paap, W. Draaijer, C. M. en R. Zwemmer, met den flinken bedaarden bootsman Leendert Koning aan hun hoofd. Hulde verdienen die mannen, die, ofschoon meerendeels zelf huis- vaders zijnde, telkens, bij elke stranding, klaar staan hun eigen leven in de waagschaal te stellen, ten einde dat van andereu te redden. Diamanten-smohlcelarijTusschen Europa en Amerika wordt een aanzienlijke handel in diamauten gedreven; het inkomend regt op dit artikel bedraagt in Amerika 10 pet. der waarde dus wordt in de Amcrikaansche havens de' strengste waakzaamheid in acht genoraen, en meer dan gewone list en sluwheid bshoort er toe, de komraiezen te foppen. Toch is dit zekeren Max Fischer, woner.de te New-York, gelukt. Hij is gewoou eenige malen in het jaar op een Cunard-boot naar Engeland te reizen en van daar diamanten mede te brengen, die hij binnensmokkelt; twee jaar ge- leden haalden de kommiezen voor niet minder dan 1000 aan diamanten uit de zolen van zijne laarzen, en toen besloot hij in het vervolg voorzigtiger te zijn. Kort daarna kwam hij van Liverpool terug,°en toen konden de kommiezen niets bij hem vinden, ofschoon in zTjn zakboekje de waarde der gekochte diamanten als 10,000 stond opgeteekend. »Ik wensch u den volgenden keer een geluk- kiger uitslag toe, mijne heeren," zeide hij tot de visiteurs, bij het afscheid nemen; »ik zal met dezelfde boot weder vertrekken, en kom ik terug, dan kunt gij op nieuw eene poging doen." Inder- daad, twee uren vodr het vertrek der boot kwam hij, vergezeld van vrouw en kind, die met hem aan boord gingen en hem ver- lieten even voor dat het anker werd geligt. Toen zij van boord gingen, hadden zij bij zich de diamanten, welke gedurende den ligtijd der boot in de kajuit op een blijkbaar zeer veilige plaats ver- borgen waren geweest. Het spreekt van zelf dat de kommiezen, toen het gebeurde bekend werd, vau toen aan nog veel strenger met hem handelden. Yan een vertrouwden agent te Londen vernamen zij dat Max Fischer op een aangeduiden dag met eene hoeveelheid diamanten, ter waarde van 12,000, te New-York zou aankomen. De boot liep binnen, en pas had Max Fischer voet op vasten bodem gezet of hij werd aangehouden en naar het tolhuis gebragt, om daar tot op het hemd onderzocht te worden. Hij scheen opgewonden, bevreesd, zenuwachtig en traehtte de kommiezen tot eene schikking te bewegen, hetgeen natuurlijk niet gebeurde. In zijn notitieboekje vond men den inkoop van 12,000 diamanten vermeld. Fischer barstte in tranen uit, doch weldra gelukte het den kommiezen onder zijn vest achttien diamanten te ontdekken, en met bespottende kom- plimenten werd hij vrijgelaten, nadat de diamanten waren verbeurd verklaard. Zoo snel als hij kan gaat hij huiswaarts, hij kust vrouw en kind, gebruikt iets, neemt een warm bad en nadat hij met het warme water een groote pleister op zijnen rug doorweekt had, neemt hij de pleister af en de achttien echte diamauten vallen op eene tafel. De kommiezen had hij op achttien valsche diamanten beslag laten leggen. Opgerigt onder goedkeuring van Z. M. den Koning, als blijvende herinnering aan de Feesten gedurende de maand Mei j. 1. in Nederland gevierd, ter gelegenheid Zijner Majes- teits 25-jarige Regeering. De inteekenlijsten zijn aan de bestaande Sub-Commissien en Heeren Correspondenten verzonden. Met het oog op de herinnering aan de plaats gehad heb- bende feesten, ter gelegenheid Zijner Majesteits 25-jarige Re geering, en op het doel van het „Willem III Fonds," acht de Hoofd-Commissie elke aansporirig tot medewerking en die tot het toezenden van bijdragen overbodig. In gemeentenwaar geene Sub-Commissien of Correspon denten voor het Fonds zijn gevestigdworden belangstellenden verzochtzich ter bekoming van inschrijvings-billetten tot de Hoofd-Commissie te wenden, terwijl ook bijdragen rechtstreeks kunnen worden toegezondenin welk gevalter bevordering der nauwkeurige overname in het aan Zijne Majesteit den Koning aan te bieden Album, eene duidelijke vermelding der namen wordt verzocht. Strijp bij Eindhoven, 23 October 1 874. De Hoofd-Commissie van het Willem III Fonds,'' J. S. Spanjaard, President. M. Elias, Secretaris. In de bijeenkomst, gehouden o,p 20 October in het Paleis voor Volksvlijt te Amsterdam om te spreken over het oprigten van eene gemeenscliappelijke vleeschhouwerij, is gezegd dat vleesch eerste klasse niet goedkooper kan verkregen worden. Ik wil dit niet tegenspreken maar alleen doen uitkomen dat, als onder vleesch eerste klasse verstaan moet worden het puik vette, afkomstig van vee met spoeling en vooral dat met hard voeder gemest, en onder vleesch 2de kwaliteit het minder vette, dat afkomstig is van vetgeweide runderendit mijns inziens voor de zaak geen bezwaar kan opleveren; integendeel. Het doel toch is om goedkoop en goed vleesch verkrijgbaar te stellen, en dan durf ik beweren dat het vleesch van vet geweide runderen beter is dan dat van vetgemesteomdat het voedzamer, althans geraakkelijker verteerbaar is. In den gezonden staat dient het vet hoofdzakelijk tot be- sehutting en bedekking van sommige deelenis nu echter de aanvoer van voedende sloffen grooter dan het ligchaam voor zijne voeding behoeftdan wordt het vet, als half afgewerkte stof, onder de huidenz. opgehoopt, om zoo noodig later verbruikt te worden. De snel vetgemeste runderen ziju dus in het bezit van een massa onafgewerkte stoffen die van onze spijsverteringsorganen meer inspanning vorderen dan de afgewerkte, het vleesch, enz. Ja! zelfs de vraag zou kunnen rijzenof snel vetgemeste runderenin den strengsten zin des woordswel in normalen toestand verkeeren. NieuicveenOctober 1874. D. van Hulst. Den 17den Junij dezes jaars werd door den raad der ge meente Amsterdam een adres gerigt aan den minister van binnenl. zaken over d& voltooijing van 't Noordzee-Kanaal. Dat adres is nu door de tegenwoordige ministers van binnenl. zaken en finantien beantwoord. In hoofdzaak komt dit ant-* woord hierop neder De regering vindt geen grond om te voldoen aan den wensch van den gemeenteraad, dat het werk van 't kanaal door den staat worde overgenomen. Reeds in 1868 had de minister van binnenl. zaken opgemerkt, dat het hier een in haren oorsprong partikuliere onderneming geldt en dat de regering gehouden is de wetten tot bekraehtiging der concessie voor 't Noordzee-kanaal na te leven en de uit voering dier concessie te bevorderen. Bestond er, naar de re gering toen meende, bezwaar tegen de overneming, te meer is dit het geval nu het werk voor een veel grooter gedeelte is voltooid en. de maatschappij tot nu toe aan hare verplig- tingen voldeed. De ministers zijn intusschen met den ge- EERSTE KLASSE. Prijzen van f 100.en daarboven. Nc. 478. 2321 6115. 7854. 8394. 9715 9989 N°. 7544. Eerste Lijst. 100.— 100.— 2000.— 400.— 400.— 1000.— 400.— Tweede Lijst. 10447 11380 11988 13929 1000.— 1000.— 5000.— 100.— 100.— 100.— N°. 16261. 16499. 16570. 16750. 20195. 20198. 4574... 100.— 7495 100.— 9450. 200.— 11335. 100.— Vierde Lijst. N°. 2605. 12825. N°. 10263.. 13218 15 8 5 9 h 17015 19369 19542 20882 Derde Lijst. N°. 13561 14795 19948 200.- 100.- 200.- 1500.- 200.- 100.- 1500.- 400.- 1000.- 100. 200.- 100.- 100.- 100.- 400.- 100.- 1000.- 20000.-

Weekblad van Haarlemmermeer | 1874 | | pagina 2