1874. Vrijdag, 20 November. VAN A AN LANDBOUW, GEMEENTE- EN POLDER-BELANGEN GEWIJD. Vijftiende Jaargaug. llaar 1 emmer meer. Gemeenteraad van Haarlemmermeer. Landbouw. No. 47. Prijs van het Aionnement: in het Jaarf 6. Prijs der AHvertentien ltynland. Bij den Burgerlijken Stand zijn aangegeven Zitting van Donderdag 3 September 1874. HAARLEMIfERlfEER. Prijs van een enkel Nommer 15 Cent. ALLE TOEZENDINGEN, REDAKTIE EN UITGAVE BETREFFIiN.DE te adresseren aan VAN BONGA C0., te Amsterdam. WJiterl(jk B oentdag. van 16 regels 75 Cent, elke regel meer 12/2 Cent. Groote Letters worden naar hare plaatsruimte berekend. Agenda voor de Vereenigde Vergadering van Rijnland, op Donderdag 26 November 1 874, in het Gemeen- landshuis te Leiden. 1. Mededeelingen. 2. Rapport der Commissie omtrent het verleenen van Uit- wegen op den Spaarndamsghen dijk. 3. Wijziging van het Reglement van Politie op de doorvaart van de Gouwesluis. 4. Behandeling der Begrooting voor 1875, I m Statistieke opgaaf van het Rijks-Telegraafkantoor te Haarlemmermeer. Gedurende de maand October werden verzonden: 8 7 binnenlandsche berigtenwaarvan 74 naar kantoren van het Rijk en 13 naar kantoren van bijzondere maatschappijen. Ontvangen werden 77 berigten, waarvan 48 van Rijkskan- toren, 14 van bijzondere maatschappijen en 15 dienstbrieven. Opbrengst berekend naar den maatstaf van enkelvoudige berigten 89. Verdeeling der verzonden berigten naar den aard hunner on- derwerpen 15 bandels-, 4 dagblad-en 68 van gemengden aard. Van 7 berigten werd het antwoord betaald. van 11 tot 17 November 1874. GEBORENGerardus zoon van J. Wolvers en J. Kersbergen. Si mon Theodoraszoon van C. Rijkelijkhuizen en A. van Eeeuwen. Elisabeth, dochter van G. Smit en T. Tauber. Matthijs Cornelis, zoon van T. Maaskant en C. A. Kopje. Mariadochter van C. van der Werf en J. C. Grootendorst. Arie zoon van C. van Dien en J. de Jong. Neeltjedochter van J. Roos en A. C. W. S. Groen. Jansje doehter van D. van den IJkel en H. Roodhuizen. Pieterzoon van A. de Kraaij en A. van Adrichem. Alida dochter van A. A. Mon- tauban en A. W. C. Wesselius. Cornelia, dochter van T. E. Kemp en A. Broertjes. Jacobadochter van J. Stout en J. Troost. Blees zoon van D. van Wijk en A. A. Branderhorst. Leonarduszoon van F. A. Dol en N. Koster. Cornelis zoon van J. Bisschop en E. Wa- genaar. Adrianadochter van D. de Koter en G. Verkuijl. OVERLEDEN Elisabeth oud 3 maandendochter van J. Bus en A. M. Ack. Johannes Wilhelmusoud 10 jaren en Hendrikoud 6 jaren, zoons vau H. Verheul en C. J. Tak. Johanna, oud 8 jaren, dochter vau Jvan Egmond an M. Poelgeest. Jacoba Johannaoud 6 jaren, dochter van J. van der Linden en C. van Maris. Agatha Stokmanoud 30 jarengehuwd met M. Kuipers. ONDERTROUWDW. Zeedijk met J. M. P. Muijs. T. Terlouw (wednr.) met J. Markus (wed.) J. Kooijman met M. Kemp. GEHUWD J. Dekker met W. Busekool. J. Mostert (wednr.) met A. J. A. van Bavel (wed.) A. Steenhof met W. Roseboom. W. Bakker met W. van Ooijilc. De openhare voorstellingdie door bet tooneelgezelsohap Melpomene en Thaliavan Haarlemop den 24 dezer in het logement van H. Koopman te Hoofddorp zal worden gegeven, wordt zeker met belangstelling te gemoet gezien niet omdat men verwacht dat het met de rederijkerskamer de Vrienden- hand te Hoofddorp zal willen wedijveren, maar omdat het een gezelsehap is dat in Haarlem nog al schijnt geacht te zijn te meer omdat het reeds zoo men verneemt met goed succes uitvoeringen heeft gegeven in den schouwburg in de St. Jansstraat aldaar. In elk geval hoopt men dat het gezelsehap zich in eene tairijke opkomst van belangstellenden zal mogen verheugen opdat het voor hen eene aanmoediging moge zijn, om in den aanstaanden winter de bewoners van het stille Haarlemmer- meer nog eenige genoegelijke avonden te verschaffen. Gezegde voorstelling zal door de muziek van het 3de regi ment husaren worden afgewisseld. Ingezonden Voorzitter: de Heer J. WLanlzendorffer. Vervolg en Slot, zie N°. 45 en 46.) 18°. Aan de orde is het voorstel van Burgemeester en Wethouders, tot benoeming van een hulp-onderwijzer aan de school N°. 2in plaats van den thans daar aanwezigen kwee- keling, en we! op eene jaarwedde van 500. De heer Amersfoordt zegt de tot deze zaak betrekkelijke stukken gelezen te hebbenen het wenschelijk te achten dat deze zaak worde behandeld in geheime zitting. De Voorzitter verandert de zitting in eene met gesloten deuren. De openbare zitting heropend zijnde, geeft de heer 't Hooft in bedenking de stukken vooraf te stellen in handen der Plaatselijke Schoolcommissie om advies. De Voorzitter aoht zulks niet noodig, omdat hij meent dat de Schoolopziener in elk geval op de benoeming van een hulp-onderwijzer zal aandringen. Het voorstel van Burgemeester en Wethouders om aan school N°. 2 een bnlp-onderwijzer te benoemen in plaats van den thans aanwezigen kweekeling, wordt in stemming gebragt en aangenomen met 13 stemmen tegen een, zijnde die van den heer 't Hooft. 19°. Komt in behandeling en voorstel tot wijziging van het Reglement van Orde voor dim Gemeenteraad. Niemand het woord verlangende, wordt, na gegeven toe- lichting, zonder hoofdelijke stemming vastgesteld de volgende: WIJZIGING van het Reglement van orde voor de Vergadering en van den Raad der ge- meente Haarlemmermeer, vastgesteld den 24 December 1825. Art. 11 wordt ingetrokken en vervangen door het navol- gende Art. 11. De Voorzitter onderwerpt de notulen aan de goed- keuring der Vergadering; goedgekeurd zijnde, worden zij door hem en den Secretaris geteekenden in het archief der ge- meente bewaard. Art. 12 vervalt. Vastgesteld door den Gemeenteraad van Haar lemmermeer, den 3 September 1874. {get.) J. W. Lantzendorffek Voorzitter. {get) Egqink, Secretaris. 20°. Door Burgemeester en Wethouders vastgesteld zijnde eene wijziging van het Reglement van orde voor hunne ver- gaderingen, en die wijziging den Raad ter goedkeuring aan- geboden zijnde, wordt, daar niemand het woord verlangt, en zonder hoofdelijke stemming, goedgekeurd de navolgende: WIJZIGLVG van het Reglement van Orde voor de Virgaderingen van Burgemeester en Wethouders van Haarlemmermeervastgesteld 18 Januarij 1866. Art. 6 wordt ingetrokken en vervangen door het Davolgende Art. 6. De notulen, goedgekeurd zijnde, worden door den Burgemeester en den Secretaris geteekend, en in het archief der gemeente bewaard. Zij bevatten eene beknopte opgave van den inhoud der ingekomen stukken en gedane mededee lingen de gedane voorstellen en de besluiten der Vergadering. Vastgesteld door Burgemeester eu Wethouders van Haarlemmermeer, den 18 Augustus 1874. (get.) J. W. Lantzendorffek, Burgm. (get.) Eggink Secret. 21°. Nader gelezen het adres van D. Thuis, houdende aan- vraag om in koop te hebben twee perceelen dorpsgrond, zijn de de kadastrale nommers 1222 en 1246, van sectie C, te zamen groot 30 aren (reeds vermeld in de notulen van 6 Au gustus 1874, n°. 12). Dit adres, om advies gesteld geweest zijnde in handen van Burgemeester en Wethouders, wordt door gemeld Oollegie geadviseerd om op het adres afwijzend te beschikken dewijl de gevraagde oppervlakte te groot is om in e'en perceel te worden verkocht, en men, met het oog op de bebouwing van het dorp, liefst niet meer tegelijk zou wenschen te ver- koopen dan bijv. een vierde gedeelte van het gevraagde. Na korte discussie wordt met algemeene stemmen, over- eenkomstig het advies van Burgemeester en Wethouders, op het adres afwijzend beschikt. 22°. Komt weder in behandeling het adres van M. van Daalenwaarbij hij terugkomt op zijne adressen van 2 Janu arij en 23 Maart 1874, houdende verzoek om terugname van de materialen overgebleven van den bouw van het Raad- huis en om schadeloosstelling voor den last hem'door de berging er van veroorzaakt. De Voorzitter verandert de zitting in eene met gesloten deuren. De openbare zitting heropend zijnde, zegt de Voorzitter dat de Commissie voor het proces voorstelt, om van Daalen, ingevolge zijn vroeger gedaan aanbodin het bezit te laten van alles wat zich bij hem bevindt, indien van Daalen daar- voor afgeeft eene acte of kwijting, waaruit blijkt dat hij als- dan niets meer van de gemeente te vorderen heeftvoorts om de afdoening dezer zaak, en het opmaken der acte op te dragen aan den Advocaat Philips, die alsdan gemagtigd is om deze zaak met van Daalen tot een einde te brengen. Dit voorstel wordt in stemming gebragt en aangenomen met 13 stemmen tegen 1, zijnde die van den heer Dorbeck. 23°. Gelezen een adres van L. Kieviethulp-onderwijzer aan de school n". 4verzoekende dat hem door benoeming naar elders, eervol ontslag uit deze betrekking moge worden verleeud en wel tegen 1 September 1874. De Voorzitter stelt voor het gevraagde onslag eervol te verleenen, doch met ingang van 1 November 1874. Dienovereenkomstig wordt zonder hoofdelijke stemming be- sloten. 24°. Naardien men algemeen van oordeel is, dat, om de be trekking van tweeden hulp-onderwijzer aan de school n°. 4 weder vervuld te krijgende jaarwedde zal moeten worden verhcogd tot 500, en om de goedkeuring van Gedeputeer- de Staten te kunnen vragen op de vastsielling der jaarwed den van de hulp-onderwijzers aan de scholen n°. 2 en 7 (zie punt 17 en 18 hierboven), zoo wordt besloten vast te stellen het navqlgende raadsbesluit. De Gemeenteraad van Haarlemmermeer: Gezien het raads besluit van 30 November 1865, waarbij de hulp op de school n°. 2 is bepaald op een kweekeling, en het raadsbe sluit van 4 Junij 1874, houdende nadere regeling van de toelage ten behoeve der kweekelingende raadsbesluiten van 3 April 1873 en 25 Junij 1874, waarbij de jaarwedden van de hulp-onderwijzers der scholen n°. 4 en 7 zijn ge- regeld Overwegende, dat het wenschelijk is den kweekeling aan de school n°. 2 te vervangen door een hulp-onderwijzer, en de jaarwedden van den tweeden hulp-onderwijzer aan school n°. 4en van den hulponderwijzer aan school n°. 7 te ver- hoogenten einde te trachten die betrekking vervuld te krijgen Gelet op art. 18 en 19 der wet van 13 Augustus 1857 staatsblad n°. 103; Besluit Met wijziging der hiervoren aangehaalde raadsbesluiten; wordt: 1 De hulp te verstrekken aan den hoofd-ouderwijzer aau de school n°. 2 bepaald op een hulp-onderwijzer. 2°. De jaarwedde van de hulp-onderwijzers, te benoemen aan de scholen n°. 2 en 7en van den tweeden hulp-on derwijzer, te benoemen aan school n°. 4, bepaald op, voor elk vijf honderd gulden. Dit besluit zal, zoo veel noodig, worden onderworpen aan de goedkeuring van heeren Gedeputeerde Staten. Haarlemmermeer, 3 September 1874. De Gemeenteraad voornoemd (get.) J. W. LantzendorfferVoorz. (get.) Eggink, Secret. 25°. Wordt gelezen een adres van de Harddraverij-Com- missie te Nieuw-Vennepverzoekende dat aan liaar worde gegeven eene toelage uit de gemeentekas lot het houden eener harddraverijaldaar, in den loop der maand September. Naardien daartoe op de Begrooting geene gelden bescliik- baar zijn, stelt de Voorzitter voor, om op bet adres afwij zend te beschikken. Daartoe wordt met algemeene stemmen besloten. 26°. Gelezen een verzoek van Gerrit Bax, om ontheffing van zijnen aanslag in den Hoofdelijken omslag dezer gemeen te over IS74, wegens vertrek naar elders, Overwegende dat adressant den 17 Julij 1874 de gemeen te heeft verlatenwordt besloten de gevraagde ontheffing te verleenen voor vijf twaalfde gedeelte, ter somme van 83 /2 cent. 27°. Een adres van M. Verhage, gemeente-ontvanger, waar bij hij verzoekt dat zijne jaarwedde moge verhoogd worden met f 100, wordt gesteld in handen van Burgemeester en Wethouders, om advies. De Vergadering wordt daarop gesloten. Ezillge, 16 Nov. Wordt uit sommige oorden melding ge- maakt van een gunstigen aardappeloogstook uit deze streken kan 't zelfde worden medegedeeld. De tolgaarder L. van der Schans alhier oogstte van 74 roeden gronds van den landbou- wer H. Boer de aanzienlijke hoeveelheid van 236 tnudden, van uitmuntende kwaliteit. Ze waren echter wat groot van stuk, want vele hadden eene zwaarte van meer dan een half kilo, waarvan men slechts 200 stuks noodig had om een mud te vullen. Breda, 16 Nov. In de omstreken dezer stad houdt zich een wild zwiju op. Men maakt jagt op het gevaarlijke dier doch tot nu toe te vergeefsdaar het vlugger is dan het schot. Zutphen17 Nov, Op last van den distriets-veenrts, is het paard van den heer Pranken alhier, ten gevolge van kwaden droes onteigend, gedood, verbrand en zijn daarua de over- blijfselen begraven.

Weekblad van Haarlemmermeer | 1874 | | pagina 1