I 192 - - Tex el 3 16 Nov. Velen beweren dat bij eene inpoldering van „het Noorden", de uitwatering van dien polder door aan- slibbing vermoedelijk zal verzanden zoodat men dan ook we der naar een andere uitwatering zal dienen uit te zien. Mogt die verzanding komendan heeft men het oog op het graven van een kanaal en wel van het dorp de Waal tot de haven van Texel, waardoor niet alleen „het Noorden", maar ook de polder Waal en Burg en het lage land in Texel belangrijk zouden zijn gebaat. Afgescheiden nu van het nut voor uitwa tering zou zulk een kanaal nog belangrijke voordeelen ople- veren. Immers ongeveer 200 hectareu water zouden in bouw- baren grond worden herschapende af- en aanvoer der pro- ducten van de polders Eierland, Waal en Burg en het Noor denzoomede voor een groot deel der inwoners alhier, het- welk thans per as geschiedt, zou daardoor worden vergemak- kelijkt; mest kan worden aangevoerd, landen verbeterdin een woord, het kanaal zou de beste resultaten opleveren. Wij hopen vurig dat die mannen, welke thans den moed hebben de inpoldering van het Noorden te bewerken en daardoor zoo zeer in het belang van Texel handelen steeds voorwaarts zullen gaan en dat hunne leuze zijn en blijven zal: spreken Jiooren, denken, doen. AmsterdCour.) Oemengde Herlgten. Amsterdamsche Kanaal-Maatschappij REGTSZAKEN. i D,. Capelle(Langstraat)17 Nov. De handel in Hooi blijft zeer geanimeerd en houders van groote partijen schijnen nog hoogere prijzen te voorzienalthans zij worden minder geneigd tot den bestaanden prijs van 20 per 500 kil. te verkoopen. Het verhandelde in de laatste dagen betrof meest kleine par- tijtjes. Vette koeijen worden naar kwal. tot 50 a 65 c. per kil. verhandeld. Vette varkens 58 a 62 c. schoon aan den haak. Land van Heusdeil, 16 Nov. De aardappelen-teelt is dit jaar bijzonder voordeelig geweest, zoodat ten gevolge der mime opbrengst er weinig vraag voor den handel bestaat. De puike jammen gelden /2.45 a/2.60; ronde vvolkammers1.90a2, lange dito /2,50 a 2.70; andere soorten naar kwaliteit. De fruit-bandel is zeer levendig met vlugge koopers voor Holland en het buitenland. Voor diverse soorten appeleu wordt 2 a 4 besteed en voor winter-peren 3 a 5. De vette varkens gelden hier 22j/aa 24 c. per kil. naar soort en kwaliteit. De boeren-Hofstede Amstelzicht c. a.Weesperzijdegem. Nieuwer-Amstel, is den 16 dezer in „de Brakke grond", te Amsterdam, voor de som van/42,100 verkocht aan den make- laar J. A. Siewe Jr., aldaar. In het tijdperk van vier wekenbeginnende 4 October en eindigende 31 October jl.zijn, blijkens ingekomen ambtsbe- rigtendoor longziekte aangetastin Noord-Brabant 8, in Zaid-Holland 49, in Noord-Holland 4, in Erieslanrl 55, za- men 11 6 runderen. In het vorige tijdperk van vier weken waren 82 runderen door die ziekte aangetast. Vermits de landbouwschool te Warffum voor het tegenwoor- dige noch leerarennoch leerlingen telt, is de uitbetaling van het rijks-subsidie geschorst. Inmiddels wordt nagegaan wat ten aanzien dier inrigting te beslissen zal zijn. Een subsidie van 500 wordt voor's hands voor rondtrefe- kende leeraars in den landbouw uitgetrokken. Op de den 13 dezer te Amsterdam gehouden groote najaars- paardenmarkt zijn onder meer de volgende prijzen en premien toegekendvoor het beste veulen van inlandsch rasgebo- ren in 1873, een prijs van 50, M. Verkuil, te Haarlem- mermeervoor het daaropvolgende veulen, als voren eene premie van 25, D. J. van den Heuvel, te Haarlemmer- meer;voor het beste veulen van vreemd ras, geboren in 1873, een prijs van 50, P. S. Zijlmans te Haarlemmer meer; voor het daarop volgende veulen, als voren, eene premie van 25, P. de Vries, te Ouderkerk; voor de beste fokmerrie, zoogende of kennelijk dragtig, van inlandsch ras, 50, C. de Haan, te Nieuwer-Amstel, idem van vreemd ras, 50, P. S. Zijlmans, te Haarlemmermeer. De minister van binnenlandscbe zaken heeft den gemeente- veldwachter Bochart, uit Rosmalen, benoemd tot tijdelijk op- zigter van het rundvee, standplaats Rosmalen, op een bezol- diging van 20 's maands. Bij de Tweede Kamer is ingekomen een ontwerp van wet tot onteigenirig ten behoeve van de bedijking en droogmaking van een gedeelte der Legmeerplassen. Dalfseil, 18 Nov. De hooge hooiprijzen zoowel als die der lijnkoeken werken nadeelig op den veestapel in het algemeen en op de pinken in het bijzonder. De prijzen daarvan zijn dit jaar wel 1/3 minder dan het vorige jaar, waardoor veel voor de slagtbank verkocht worden. De huid en nagelhouten brengen nagenoeg de helft der waarde op, zoodat de mindere stand voor weinig geld, wel niet bijzonder best, evenwel een stukje vleesch kan bekomen. Alkmaar, 18 Nov. Op de tweede najaars-veemarkt van heden waren ongeveer 1400 runderen aangevoerd. Bij tragen handel waren de prijzen gedrukt. Voor zoo ver bekend is, is in den loop der week van 8 tot en met 14 dezer in de provincie Noord-Holland slechts 1 rund uithoofde van longziekte onteigend en afgemnakt. Het geval deed zich voor te Haarlemmermeer. Door een dagblad van St.-Petersburg werd dezer dagen berigt, dat zich aldaar op 24 October een geval van veepest had voorgedaan. Uit nadere inlichtingenvan de bevoegde autoriteiten verkregenis gebleken dat bij St.-Petersburg wel eenige gevallen van ziekte onder het hoornvee zijn voorge- komenmaar dat van epizootische uitbreiding niets bekend was. De besmetting was ontstaan door onvoorzigtigen aan- voer van eene partij hooi uit een der zuidelijke provincien alwaar de veeziekte geheerscht had. Daar de weidetijd voorbij isvleide men zich dat de ziekte weldra weder geheel zal verdwijnen. De Minister van Binnenl. Zaken heeft bij circulaire van 28 October jl. de kommissarissen des konings in de provin cien uitgenoodigd de burgemeesters aan te schrijvenvoortaan bij het ontstaan van longziekte, ten gevolge waarvan ander vee in verdachten toestand geraaktden eigenaar van dat vee te herinneren zijne verpligting tot inenting, krachtens het besluit vaD 17 April jl. door een door hem zelven te ontbieden geexamineerden veearts en, indien de eigenaar daar- aan niet met den vereischten spoed voldoet (behalve in het geval voorzien in de laatste alinea van art. 1 van het aange- haald besluit), desvvege proces-verbaal op te maken en aan het openbaar ministerie le zenden. Het Rijk vergoedt niet meer dan de som van 50 cent per ingeent rund, welk be- drag, in verband met het slot dier circulaire van den 21 April jl., N°. 200, door den burgemeester aan den veearts, die de inenting heeft verrigt, tegen kwitantie is uit te beta- len, doch niet dan na overlegging eener schriftelijke verkla- ring van den districts-veeartsdat de inenting naar zijn oor- deel behoorlijk is verrigt en aan het doel heeft beantwoord. De veearts, die deze belooning niet voldoende acht wegens den verren afstand, kan aan den eigenaar de vobrwaarde stellen, dat hij voor zijn vervoer zorge. Bovendien acht de minister het niet ondienstig bij deze gelegenheid de burge meesters te herinneren de laatste zinsnede van art. 2 der wet van 20 Julij 1870 Staatsblad N°. 131), waaruit blijkt dat de plaatsvervangers alleen bij volstrekte verhindering van den districts-veearts diens betrekking waarnemen. De New-York Times bevat de volgende zeer belangrijke op- merkingen voor landverhuizers riaar Noord-Amerika Landlieden moeten niet in den herfst naar Amerika gaan, of ze loopen gevaar in den winter van houger te sterven. Schrijvers en kooplieden zonder kapitaal zijn er niet te ge- bruiken. Bekwame handwerkslieden zouden goed te regt kun- nen, wanueer de arbeidersvereenigingen hen niet dwongen met hen strike te maken. Het beste kunnen teregt landlieden met eenig kapitaal, maar als ze ig de lente komen. Over 't algemeen is er thans voor vreemdelirigen weinig kans tot slagen, om- dat er groote slapheid in de zaken heerscht. Naar men verneemt heeft het bestuur der //Vereeniging voor Christelijk Nationaal Onderwijs" te Haarlem van iemand die onbekend wenscht te blijven, de belangrijke som van 60,000 outvangenwaarvan de interes- teu bestemd zijn tot instandhouding eener Christelijke school voor kinde- ren van den werkenden stand aldaar. Als een ongekende merkwaardigheid wordt gemelddat op het land- goed Angerensteinvan den heer Werner baron van Pallandt, Zaterdag 11. een eend elf jongen heeft uitgebroed, die alien in leven zijn, niettegen- staande de natuur in dezen tijd des jaars hnn het gewone voedsel, insek- tenvischkuit enz.onthoudt. Door den eigenaar is echter gezorgddat in dit gemis door daarmede eenigzins overeenstemmend voedsel wordt voor zien terwijl ook andere maatregelen genomen zijn om de slagtoffers van deze speling der natuur in het leven te doen blijven. In het dorp Nederhemert overleed dezer degen de landbouwer W. Bruigom, in den hoogen ouderdom van 97 jaren en 11 maanden. In Prinsenhage is eene boerin overleden van 101 jaar. Tot op den laat- sten dag van haar leven was zij in het bezit van al haar zintuigen. Te Berlijn is den 12 November een vreeselijke brand uitgebroken in den hofbanketbakkerswinkel van VossAnhaltstrasse. Vijf meisjes, die in huis woonden, en een man van de brandweer hebben bij deze ramp het leven verloren. Een inwoner van Texel veimiste een bankbillet van f 60 zeker wist hij dat hij het in een kast geborgen haddoch het zoeken bleef vruchteloos en men maakte allerlej gissingen toen het bleek dat de muisjes er zich van meester hadden gemaakt. De man had het geluk het bankbillet, alhoewel zeer beschadigd uit het muizennest te redden. In de Amsterdamsche Courant leest men het volgende //In de metaalwarenfabriek van de heeren Becht en Dijserinck hebben wij een kagchel van nieuwe vinding geziendie zeer fraai van vorm is met steenkolen wordt gestookt en een verbazend groot wariutegevend ver- mogen heeft. Zij wordt eenmaal daags, des ochtends, met een bepaalde hoeveelheid, pins minus 18 kilo, steenkolen gevuld en brandt eenmaal aangelegd zijndp 24 uren achtereeu door zonder uitgaan en zonder dat toe- zigt of onderhoud noodig is. Het belangrijke voordeel dat hierdoor verkre gen wordtis dat de vertrekken met deze kagchel vcrwarmd's winters in den nacht niet zoo afkoelen en 's ochtends bij het op nieuw voorzien der kagchel nog warm zijn. Voor het verwarmen van lokalen als die in weeshuizen, raadhuizen, politiebureauxkantoren, kazernenscholen, schouwburgensocieteiten enz. schijnt deze kagchel, even als voor de ver- warming van woonhuizenzeer zeker de meest geschikte. Zij behoeft noch tang, noch pook, schop, steenkolenbak of turfmand, en mag voorzeker de non plus ultra der kagchels genoemd worden. Zij heeft weinig of geen on derhoud noodig en is zoodanig ingerigt dat voor brand niet het minste gevaar bestaat. Wij kunnen belanghebbenden aanraden deze kagchel te gaan zien." Te Antwerpen is tijdens de voorstelling in den nieuwen vlaamschen schouwburg van boven neergevallen zekere Gerard de Pansschoenmaker man en vader; hij bevond zich op de derde galerijzat of stond niet ge- makkelijk en w ilde van plaats veranderendoch stapte misverloor het evenwicht, viel naar beneden met het hoofd tegen een balkonlijst, bonsde van daar in het parterre en kwam teregt op den schouder eener dame, na door de zwaarte van zijn ligchaam een bank gebroken te hebben. Bewus- teloos werd hij weggedragen en nadat hem de eerste hulp verleend was volgde het vervoer naar het gasthuis. Niettegenstaande den zwaren val hoopt men dat hij over weinig dagen hersteld zal zijn. De dame, wier schouder zoo buitengewoon ouzacht met een haar onbekend medetoeschou- wer in aanraking was gekomenverloor van schrik haar bewustzijn kwam echter spoedig weder bij en bleef de voorstelling, die hervat werd, tot het einde bijwonen. Te Parijs zijn aan het Noorder-spoorwegstation de voorwerpen ver kocht, die in het jaar 1873 in de wagons gevonden en niet opgeeischt zijn. De verzameling was even rijk en verscheiden als kurieus. Er waren wel 1500 a 1600 hoeden van verschillenden vorm, waarvan de meeste door een windvlaag waren gewaaid van de hoofden der reizigers die ongestraft buiten het portier meenden te kunnen kijkenook de afdeeling stokken en parapluies was goed voorzienzoo ook porte-monnaies, zakdoeken, horloges, boeken en andere kleinigheden. Bijzonder trok de aandacht een contrabas en een ophicleide. Hoe kan iemand reizen met zulke muziek-instrumenten en ze dan vergeten! Te Brussel is in de rue de la Putterie eene vleeschhouwerij geopend voor gemecnschappelijke rekening van partikulieren. Een groot aantal ge- zinnen voorzien zich daar van vleesch, omdat het 25 percent goedkooper is dan bij de slagters. Het gevolg der concurrentie heeft zich nu reeds doen gevoelen. De meeste vleeschhouwers hebben terstond hunne prijzen lager gesteld. Sedert eenige dagen hebben de groote slagters te Utrecht het vleesch weder 5 cents per kilogr. afgeslagen zoodat het nu in eene maand 15 cents per kilogr. minder is geworden. Kroonstad is door een vreeselijke brand geteisterd. Een gedeelte der stad is in een ruine herschapen. Niet minder dan 157 hnizen een vijfdc gedeelte der stad zijn eene prooi der vlammen geworden. De schade is voor het oogenblik niet te berekenen. De vlammen barstten uit in de straat Novopavlovska'iaeen stormwind joeg ze verder. De landbouwer J. Verburg, onder Zevenhuizen wonende, had eenige hektaren weiland in den Prins-Alexandcr-polder gehuurd en daarop eenig vee ter beweiding gejaagd. Voor eenigen tijd op het land komende mis- te men eene vaars. In alle slooten werd gezochtop de omliggende wei- landen rond gezienmaar te vergeefszoodat men, zich in gissingen ver loor. Door de droogte in September en October en het schieten van tog- ten en slooten was het veen in werking gekomen en gekrompen, waardoor groote en diepe scheuren in het land waren ontstaan. Tien dagen na het verdwijeen der vaars liep iemand langs zoodanige scheur in het land en hoorde een zacht gekreun. Na verder onderzoek vond men de vaars in de scheur, waarin zij tien dagen en nachten zonder voedsel en drinken had gezeten. Men haalde haar er uit en zij is weder hersteld. Ware er in dien tijd regen gevallen, het dier had moeten verdrinken. Een vreeselijk typhoon heeft te Macao gewoed, waardoor bijna de geheele stad verwoest is. Verscheidene sehepen zijn op het strand gedre- ven en zwaar beschadigd. Als eene zeldzaamheid zag men op de kermis te Asperen verleden week in den draaimolen den eersten hulp-onderwijzer met den eersten wet- houder, een man van 84 jaren oud, die zich door den eersten had laten overhalen toeh ook eens mede te draaijen hetgeen de 84jarige nog nim- mer had gedaan. Te Parijs is voor den krijgsraad vcroordeeld eene vrouw, Virginia Bediet genaamd, in de Commane-dagen bekend als //colonelle Vinot". Zij droeg de officiers-uniform als ware zij de krijgshaftigste militair, en hield op het Champ de Mars een wapensehouwing over de troepen. Volgens de akte van beschuldiging zou zij een ijverig deel genomen hebben aan den ijselijken moord op de gijzelaars in de rue Haxo, doch aan dit feit werd zij niet schuldig verklaard. Een verschrikkelijke ramp heeft Nebraska getroffende sprinkhanen hebben er den geheelen oogst verwoest, tengevolge waarvan 7000 men- schen op 18 uren reizen van Chicago en in het hart van een koornbou- wend land op het oogenblik in den grootsten nood verkeeren. Van oog- getuigen weet men, dat er reeds verscheidene sterfgevallen door honger zijn voorgekomen. Vaders hebben hunne gezinnen verlaten om elders werk en eten te zoekeu. In een huis werd het lijkje van een kind gevonden naast de moeder die van honger stierf. In Booni, Greely, Sherman, Ho- wardBuffalo en in alle graafschappen vijftig mijlcn ten westen van de Missourizijn twee derden der bevolking in de onmogelijkheid zich voed sel te verschaffen. Er worden commissien gevormd tot bijstand in den dringenden nood. De Economiste Franqais bevat een artikel over de turksehe financien. Daarin komen de volgende kurieuse bijzonderheden voor aangaande de nitgaven des sultans en de inrigting zijner huishonding. In het paleis wordt een keirleger mannelijke en vrouwelijke be dienden in dienst gehouden. Het totaal cijfer beloopt 6000. Zij worden in twee kategorien verdeeldzij die betaald en gevoed worden, en zij die niets dan den kost krijgen. Tot de eerste kategorie behooren o. a. 400 koks, 300 tuinlieden, 600 koetsiers, pikeurs en palfreniers, 600 zwarte gesnedenen, 600 dienstboden, 1000 jonge meisjes en gehuwde slavir.nen. (Dit laatste cijfer is vermoedelijk nog beneden de waarheid). In de tweede kategorie vindt men de douhlures van vele der bovengeuoemden, als b. v. 400 koks, 300 tuinlieden, 500 koetsiers, pikeurs en palfreniers, 600 dienstboden. Bovendien leeft er in den breeden omtrek van het paleis door den sultan bewoond, een onbegrensd getal lieden, die de bedienden der bedienden of hunne vrienden en verwanten zijn een aauhang, die met hunne gezinnen almede uit de keukens van den sultan gevoed wordt. Wat die keukens dan ook per dag verbruiken aan vleesch, groenten, boter, vruchten, hout enz. is niet te gelooven, als men geen getuige geweest is, als men niet met eigen oogen gezien heeft hoe overdadig, hoe verkwistend alles bij de administratie van het paleis toegaat. Een enkel staaltje zal voldoende zijn om zich een begrip van de rest te maken. Aannemers leveren bij kontrakt gemiddeld dagelijks aan de keukens van den sultan 1200 schapen, 2000 kippen en kuikens. le.dere maand wordt er voor 60,000 fr. bougies gebruikt. En dat is nog niet alles. Die menigte van bedienden en bedienden van bedienden enz. enz. ontvangt bij gelegenheid van de Bairam- feesten, waarmede de Ramazan eindigt, op den verjaardag van des sultans troonbestijgiug, en bij andere gelegenlieden, geschenken van alien aard, zoowel in geld, als in kleedingstukkeij en in host- bare kleinoodien. Als ware dit alles niet reeds meer dan geuoeg om die vorstelijke schatkist uit te putten, heeft de sultan een hartstogtelijke liefhebberij in zeldzame vogels en wilde dieren. Men vindt ze overal in de tuinen van het paleis, en dagelijks worden er, tot zelfs in de verst verwijderde landen, voor zijne rekening aangekocht. Bovendien worden nog op groote kosten in het paleis geheele korpsen worstelaars, tooneelgezelschappen, gooche- laars en muziekanten onderhouden, een talrijk corps de ballet, een menigte grappenmakers en dwergen. De eiviele lijst des sultans bedraagt 263,000 beurzen, dat is ruim 30 millioen francs. Het is echter zeer te betwijfelen en men gelooft algemeen niet dat daarmede al de uitgaven van het paleis te bestrijden zijn. Yoeg daarbij de jaargelden van de prinsen en prinsessen tot des sultans familie behoorende. Zijne moeder, de Sultane Valide, heeft in een jaar, alleen van hare spaarpenningen haren zoon vier-en-twintig Krupp-kanonnen ten gescbenke kunnen geven, vertegenwoordigende eene waarde van 3 millioen francs. In eene den 16 November te Amsterdam gehouden buiten- gewone algemeene vergadering van aandeelhouders in de Am sterdamsche Kanaalmaatschappij, waarin voor een kapitaal van 1,585.500 aan aandeelenuitbrengende 389 stemmen, ver- tegenwoordigd was werd het volgende voorstelna voorlezing van de gesloten conventie, aaugenomenDe vergadering kennis genomen hebbende van de acte van overeenkomst op 27/28 Oct. jl.door de regering met de Amsterdamsche Ka naalmaatschappij keurt goed het sluiten door de directie van eene overeenkomst met de regering, waarbij de in de concessie bepaalde eindtermijn van de voltooijing van het werk wordt verlengd en waarbij de vervallenverklaring van de concessie voor het geval van niet-naleving van de met de regering vast te stellen tusschentermijnen voor de oplevering van onderdeelen van het werk afhankelijk wordt gemaakt van de magt bij de wet te erkennen." Commissarissen hadden een gunstig praeadvies omtrent dit voorstel uilgebragt. Woensdag 4 November 11. deed zich voor het provinciaal geregtshof in Noord-Holland een zeldzaam geval voor. Zekere J. C. was opgeroepen om getnige te zijn in een zaak, betreffende diefstal, waarin hij de bestolene was. Voor het hof gekomen, werd door hem de eeds- aflegging geweigerd, niettegenstaande hij tot het Evan - gelisch Lutherseh Kerkgesootschap behoort. De eed was met zijn overtuiging in strijd. De bekende woorden»gij zult ganschelijk niet zweren" en vele andere bijbelteksten waren de gronden zijner weige. ring. Noch de toespraak van den president, noch het wijzen op de strafbepalingen door het openbaar ministerie, bragten den man van zijn weigering af. Ten einde he,m nog gelegenheid te geven van zijn meening terug te komen, stelde het hof op, rekwisitoir van het openbaar ministerie, de zaas uit, om nog twee andere getuigen te doen hooren. In dien tusschentijd werd ds. Bakker, Evangelisch Lutherseh predikant te Purmerende, met wien getuige bekend was, verzocht te trachten den man tot andere gedachten te brengen. Alles echter te vergeefs. Gisteren, Vrijdag, werd de zaak op nieuw behandeld. Door de raadsheeren werd nu geruimen tijd met den getuige gesproken, doch hij bleef weigeren den eed af te leggen.

Weekblad van Haarlemmermeer | 1874 | | pagina 2