- 196 - Hoe was 't honderd jaar geleden met de bouwerij gesteld in 't luge land van Sehotluud Striker bieten. €iemengde Berigten. Jugczoubett. was de bijeenkomst zeer talrijk, daar de heer W. Sluis, prak- tisch landbouwer uit de Beemster, een kernachtige voordracht hield over den melkspiegel bij het rundvee en de zigtbaarheid of het vee behoort tot de le klasse melkgeefsters en den voornaamsten weg tot bevordering van de belangen van den landbouwer, en hij wist alles met voorbeelden en werktuigen zoo duidelijk te uiakendat ieder dankbaar was voor zulk eenen leerzamen avond. De zuivelbereidingverbetering van rassen enz. werden breedvoerig besproken en bij ondervinding toegelicht. Door den tijdelijken keurmeester van het slagtvee, vleesch en spek te Haarlemis eene koe opgespoord welke geslagt was en waarvan het vleesch bij onderzoek bleek ongeschikt te zijn voor raenschelijk voedsel. Het vleesch is terstond be- graven. Sedert den 4 dezer maand, toen te Texel drie schapen, als lijdende aan de pokziekte, zijn afgemaakt, zijn verder geene gevallen van die ziekte voorgekomen, zoodat men zich vleit dat zij als geweken kan worden beschouwd. Den 23 November is in De Bralcke Orondte Amsterdam eene belangrijke veiling gehouden van gronden gelegen in het Y nametijk die van het eiland De Horn, dat omgeven zal wor den door de droogmakerijen van de Amsterdamsche Kanaal- maatschappij en wegens zijn hooge ligging (net betrekking tot de te vorraen polders zeker niet van gewigt voor de toekomst onthloot is. Het geheel beslond uit 14 nummers, welke in Combinatie zijn gekocht voor de som van f 152,872, door den makelaar S. W. van Rouendal, le Amsterdam. N° 15, een perceel gras- en rietland, mede in het Y bij het Noordzeekanaalwerd door den makelaar A. It. Hoi ge kocht voor f 5025. Men meldt aan de Leidsche Courant „In de laatstverloopen veertien dagen zijn veel hagel- en regenbuijen gevallen, tengevolge waarvan het zomersche van den herfst geheel verdwenen is. Het i3 in de kweekerijen en tuinen buiten gedaan met het groen en de bloeraen, en het geboomte heeft zijn laatste gebladerte door hevigen wind verloren. Kort geleden waren de hoeven van het vee op de vveilanden nog in een dikke laag gras verborgen thans is na- genoeg niets meer tot voedsel over. Niet alleen dat het gras door hagel eri regen verminderd is, maar wat nog op de drassige weilanden over bleef, wordt vertreden. „De koeijen vreten met vijf bekken zegt de landman, bij zulk een toe- stand. Er zullen dan ook toebereidselen gemaakt worden otn het vee naar stal te halen endaar toch December nadertheeft men geen reden van klagen. Er begint overlast, van water te komen. De poldermolens malen wat zij kunnen met het aanhoudende buijige weeren de boezemdie laag was, is bijna Irijnl. voet gerezen. Weldra staat hij tot maalpeil, want de bijna onveranderlijke noordwestenwind belet den afvoer van water naar zee. De ontstemde lucht dreigt voortdurend met wind en regenbuijen." Zoo ver bekend is, heeft zich in den loop der week van 15 tot en met 21 dezer in de provincie Noord-Hollaud geen enkel geval van longziekte onder het rundvee voorgedaan. IMlfst'll, 2 5 Nov. Zoo als in sommige plaatsen vleesch- maatscbappijen worden opgerigtom tegeu billijken piijs goed vleesch te erlangenis dit hier onnoodig, vermits puik rund- vleesch van zware koeijen tegen 10 cent per kilo te bekomen is. Ook vette varkens zijn billijker dan voorheen; de prijs daarvan is ruim 21 J/2 tot 23 cent per l/2 kilo. Men leest in het Tijdschrift De Volhvlijt De rioolmest-vraag slaapt, zegt* de bekende Engelschman mechi de onvermoeide stijder voor alle landbouw-verbeteringen - de rioolmest-vraag slaapt Wanneer zal die weer ontwaken? Zes maal honderd duizend teerling ellen vloeien daarvan dagelijks in de Theemsbij een verbazend groote, jaarlijks terug komende uitgaaf voor oppompen en ander werk. Zelfs onze groote en machtige Ion- densche Commissie voor publieke werken, die 48 millioen heeft uitgegeven om dien mest in de Theems te leiden, is nu verlegen hoe te handelen; want de edele stroom is met alleen vergiftigd maar slibt tevens dicht. Wie hebben het meeste belang bij" die zaak? Vooreerst de landeigenaarsten tweede de pachters, en ten derde de britsche magen, die beter en goedkooper gevuld zouden zijn wanneer er beter gebruik van al dien kostelijken mest wierd gemaakt. Maar dit is zoo'n groote karwei, dat iedereen die van zich af schijnt te schuiven. Het aanleggen der spoorwegen was ook eene groote karwei. 6 000 000 000 gulden zijn er mede gemoeid geweesten toch is die ten einde gebracht. Kent men de waarde wel van den rioolmest en wat' het kost om dien voort te brengen? De bevolking van Londen en diens omtrek bedraagt bijna 4 000 000 hoofden en nuttigt dagelijks de opbrengst van 5 000 hectaren, of van 1 300 000 hectaren jaarlijks(twee maal de oppervlakte van al het bouwland in Nederland te zamenterwijl de paai- den bijna dezelfde hoeveelheid wekelijks verbruiken, maar van deze komt de meeste mest den landbouw ten goede. Wanneer ik met verbazing dien onophoudelijken stroom op- merk van spoorwegwagensbeladen met rundvee, schapen varkens en andere eetwarenzeg ik onwillekeurig tot mij zelven-. „Daar gaan ze nu weer, rechtstreeks door de magen der bevolking, naar de riolen". Dergelijke gedachten gaan mij ook door 't hoofd, wanneer ik geheele vloten van verba- zende groote schepen en kleinere kustvaarders hunne granen boter en kaas zie ontladenvan buiten 's lands alleen voor eene waarde van omstreeks 840 000 000 gulden jaarlijks. Wij landbouwers weten nu, dat de waarde der uitwerpselen van onze huisdieren, tien tot veertig ten honderd bcdiaagt der waarde van het verbruikte voeder. Wanneer alzoo het eten en drinken van elk der 4 000 000 Londenaars 30 centen daags, of 1 200 000 gl van alien samen kost, dan is de hier dage lijks verkregen secreetmest 60 000 tot 120 000 gl wa®r^- Een schaap en een mensch leveren beide gelijke hoeveelheid meststoffen open wij landbouwers nemen dus gerust aan dat die Londenaars dagelijks 250 hectaren ruim zouden kunnen bemesten, of bijna 92 000 hectaren 'sjaars, (dat is al het bouwland van onze provincie Zeeland). Alle liadeel, dat thans de rioolmest veroorzaakt, zou gemakkelijk vermijd kunnen wordenwanneer het hoofdriool beneden de stad, van afstand tot afstand toestellen had, om den vloeibaren mest naar de landerijen te pompen. Er is zeker door eene menigte steden reeds veel uitgegeven, om op dergelijke wijze den rioolmest, ten gerieve van den landbouw, tevens kwijt te worden. Niet overal is dit goed gelukt, maar toch ben ik overtuigd, dat men eenmaal daartoe komen zal. Die hierin het meeste belang moet stellenis de landbouwerbij wien altijd mesten nog eens mest de hoofdzaak isdie hij trachten moet te verkrijgen. S. 117 waar tegenwoordig de meest mogelijk opbrengende landbouw, met de meest uitstekende werktuigenovervloed van kunst- mest en een verbazend groot omloopend kapitaal gedreven wordt Het zwakke geslacht, verhaalt een bezoeker van die streken in 1769 is op eenige plaatsen het eenige lastdier. Het wendt geduldig zijn rug naar de mestvaalt, ontvangt in den strooien draagkorf zooveel mest als de gemaal en meester er in wil werpenen dan gaat 't in troepen naar de akkervelden. De ploeg is van de meest aartsvaderlijke samenstelling. Alleen kouter en schaar zijn van ijzeral 't overige is hout en met houten pennen in een gezet, en het werktuig heeft maar eenen staart. Vier paarden, naast elkander aangespannen en soms nog een paar ossen daarenbovenmoet het werktuig voort- bewegen. De ploeger heeft om zijnen rechterarm een schaaps- vel gewikkeld, om zich niet te kwetsen bij de groote kracht die hij aan moet wenden tot het sturen van den ploeg, en een tweede man drukt met alle macht op den ploegboom om het werktuig in den grond te houden. De drijver van het span gaat aehtenvaarts tusschen de beide middenste paarden en legt zijne armen op hun nek om niet te vallen. Zulk een ploeg kost 250 gulden en een decare kan er dagelijks mede ge- ploegd worden. S. Wij Nederlandersdie sedert een tiental jaren de teelt van suikerbieten als roofbouw drijven op ongemeste kleigronden kunnen nog wel iets ten dien aanzien leeren van de Engel- schen. Ook zij zijn eerst sedert een vijftal jaren begonnen met de suikerbiet, maar vinden daarin een gewas dat den grond schoonmaakt enverrijkt, zoodat de opvolgende gewassen daarvan aanmerkelijk voordeel trekken. Ze behandelen de bieten even als ze tot dus verre de mangelwortels behandelden waarvan gemiddeld 76 000 kilograrh van de hectare geoogst wordt, en rekenen dan ook gemiddeld 38 000 kilogram suiker biet te verkrijgen, terwijl de oogst tot 50 000 of 56 000, zelfs tot 70 000 kilogram opklirat. Hier te lande zijn wij met 30 000 van de hectare reeds bijzonder tevreden. Die groote oogsten en duurzame vruchtbaarheid van den akker wordt echter niet door de Engelschen om niet ver kregenzoo als uit de volgende berekening van kosten voor eene hectare suikerbiet blijkt Rente der waarde van den grondgrondbelasting en der gelijke algemeene kosten. 80 gl- Ploegen, bemesten en op rijen zaaien 62 10 kilogram zaad7 Uit de hand hakken en dunnen18 Rooien en blad afsnijclen16 38 000 kilogr. bieten laden en 3 kilom. vervoeren 45 Bemesting: 25 vrachten stalmest 68 i 400 kilogr. phosphaten24" 100 guano 21 Bearbeiding van den mest4 Samen 345 gl. Opbrengst: 38 000 kilogr. bieten tegen 13 gl. aan de fabriek geleverd494 f 509 Waarde van het achtergelaten blad 15 j Winst. 134 gl. Wanneer onze boeren het land verhuren tegen 250 tot 390 gl. de hectare aan de fabrikanten en de kosten van ploegen, zaaien, rooijen en vervoeren, met de rente,en andere hastenzoo als deze boven berekend zijn, voor hunne rekening nemen, schiet er 63 tot 113 gl. winst en een uit- geputte akker over. S. Op de vraag//Waar blijven de dubbeltjes onlangs door A. B. in de Nieuwe Arnh. Conrant gedaan, met het oog op loterij-leeningenvan wier gelukkige uitkomsten men na de trekking gewoonhjk zoo wemig hoort, antwoordde eenige dagen later de heer J. Gregoor, secretans der „Maat- schappii voor landontginning", voor zijne Maatscbappijdat de pnjzen harer eerste loterijnegotiatie dd. 1 Augustus des vorigen jaars bij de trek king op 6 December 11. zijn gevallen als volgtle prijs in vast goed, waarde f 25,000, op n°. 6098, winner H. Hamming te Stednm; 2e id. id 6900 op 11°. 14,676, idem B. Vinkeborg te Doetinchem3e id. id. i- '5000 op n°. 18,574, id. J. H. Verhoeven te Herwen 4e id. id. 2500op n°. 3077, id. A. H. Poortman te Haarlem; 5e id. id./1300, op n°.' 5598id. Jan E. Terpstra te Lippenhnizen 6e id. id. /1300, op n0' 2857 id. (wenscht onbekend te blijven); 7e id. id. /1000, op n°. 4697id.1 M. Moons Az. te Waddinxveenle premie in geldgroot 11000 op n°. 341, id. R. Freken te Mijdrecht. De heer Gregoor geeft voorts de toezegging ook opgave te zullen doen omtrent de winners in de tegenwoordige (tweede jaarlijksche) loterijnegotia tie, waarvan de trekking is bepaald op 6 December e. k. 1- Op 6 dezer heeft te Dresden eene lijkverbranding plaatsgebad, welke eeschiedde op verzoek der overledene de 23jarige echtgenoot van een ge- neeskundige in die hoofdstad gevestigd. Een groot aantal belangstellenden woonde deze verbranding bij, welke in 26 mmuten ten einde was gebragt. Het bedoelde feit heeft plaats gehad in de fabriek van Siemens, alwaar ijdelijk een toestel tot dat einde is ingerigt. pen 18 Junij leed de Charlotte Harrissonvan Cardiff, in voile zee schipbreuk. De bemanning, bestaande uit 8 personenredde zich in de boot en trachte te Aspy Bay (Canada) te landen maar door de hooge zee sloeg de boot om. Haar bemanning zou zeker den dood in de golven hebben gevonden, ware het niet, dat vier vrouwen, die zich jmst aan bet strand bevonden, te water gegaan en er m geslaagd waren vier der matrozen, den bootsman en den kapitem te redden. Allen erkenden dat zij zonder do hulp dier vrouwen verloren zouden zijn geweest Den timmerman en een der matrozen konden zij echter met redden. Van de vier vrouwen zijn drie gehuwd en moeder. Zij hebben thans alien de groote reddings-medaille gekregen en het voornemen bestaat om haar tevens een Albert Medal, de hoogste onderscheidmgte verleenen. De heer Paul Boynton, behoorende tot het reddingsdepflt der Atlan tic-City, verliet den 10 dezer New-York, per stoomboot Queenmet het voornemen om op honderd uren afstands van Sandy Hook zichtoegerust met een zwemtoestel van Merriman, in zee te begeven en huiswaarts te zwemmenten zij een of ander schip hem opvischte. De toestel omvat den zwemmer geheel en al, behalve het aangezigt, en houdt een zwaarte van 300 pond boven water. Genoemde persoon heeft een waterproef-zak bij zich, die voor tien dagen levensvoorraad en water inhoudt. Kort geleden wierp de kapitein van een der amerikaansehe stoombooten zich met bovengenoem- den zwemtoestel op een afstand van dertig mijlcn (10 uur) in zee gedurende den orkaan en kwam behouden aan wal. Volgens zijne beschrijving werd hij door sommige golven 130 voeten opgeheven. H. M. de koningin is in den avond van den 21 dezer, ten ruim 8 ure, na eene afwezigheid van eene maand, van HD. buitenlandsche reis in de residentie teruggekeerd. Dat in Zwitserland niet elk stadje een goede gelegenheid bezit tot ontvangst en herberging van vorstelijke personen, blijkt uit het ons mede- gedeelde feitdat H. M. de koningin op HD. reis in die streek te Lau sanne geen logies heeft kunnen bekomen, zoodat H. M. van haar voorne men heeft moeten afzien om daar haar intrek te nemen, en zich naar Ge neve moest begeven om een behoorlijk onderkomen te vinden. In de maand Junij 11. werd door den gemeenteraad van Oijen, daar toe aangezocht door den kommissaris des konings in de provincie Noord- Brabandbevel gegeven om alle honden in die gemeente welke verdacht werden van door den dollen honddie zich daar had opgehoudente zijn gebeten, af te maken. De hond van den landbouwer L. v. d. Kolk, die zoo men wist gebeten was, was niet te vinden, en de eigenaar weigerde op te geven waar hij zich bevond. Later werd de hond bij den zoon van v. d. K. onder Doeveren ontdekt en onmiddellijk gedood. Het beest was aan den neus gebeten. Naar wij vernemen zal nu v. d. Kolk binnen kort moeten teregtstaan wegens het vervoeren van een van razernij verdachten hond. Het is niet algeineen bekend hoe schadelijk de werking der zonnestra- len is op snijwerktuigenzooals bijlen, sikkels, messen enz. Deze krijgen, wanneer zij lang aan de zonnestralen blootgesteld zijneen blaauwe kleur en verliezen voor altijd de snede. Dezer dagen verzond iemand uit Arnhem een brief, geadresseerd aan een persoon, die, wat de afzender niet wist, overleden was. Daarop ontving hij den brief terug, met de volgende geschreven aanmerking//Al wel sedert een jaar zoo dood als een pier." Ons dunkt, zegt de N. A. C.dat post- beambten zieh van dergelijk soort van aardigheden wel konden onthouden. In de laatste negen jaren werden in Engeland en het prinsdom Wales 188 misdadigers opgehangen. In de manege te Arnhem is een treurige gebeurtenis voorgevallen. Een der heeren kommissarissen, de heer Anton Verwaaijen, stierf, een oogeu- blik voor dat het quadrille-rijdcn zou aanvangen, op zijn paard zittende, plotseling ten gevolge eener uitstorting in de hersenen. Toen de heeren, die zich met hem in de manege bevonden, hem van het paard zagen vallen en bij hem kwamen, was reeds alle hulp overbodig. Ook geneeskundige hulp, die terstond werd ingeroepen, werd niet meer vereischt. De over- [edene was een man in de kracht des levens en algemeen geacht en bemind. Den 18 Nov. is te 's Hertogenbosch uit Uden gevankelijk binnen- gebragt Christ. Vogels, polderwerker van beroep. Hij, woonachtig te Alphen, in j Gelderland, was naar zijne stiefmoeder te Uden gegaan, van welke hij meende te vorderen te hebben eene nalatenschap van 600, hem door zijnen grootvader nagelaten. Moeder en stiefzoon schenen het echter niet eens te kunnen worden, zoodat de laatste de koekepan greep, waarmedehij een raain geheel stuk sloeg. De burgemeester kwam met den veldwaehter spoedig ter plaatse, en dit gaf aanleiding tot verzet tegen de politie. Vogels werd in arrest gebragt, waar hij den burgemeester eerst in den arm kneep en vervolgens een vreeselijken slag in het aangezigt gaf. Waarschijnlijk zal hem de justitie nu wel wat anders dan een erfenis doen uitbetalen. In de vorige week zijn te Londen 5 menschen overreden en 65 door paard of rijtuig bezeerd 4 verdronken en 3 kinderen stikten. Laatstge- noemd getal is het geringste tot nu voorgekomen en in zooverre verblij- dend, wanneer men den aard van deze oorzaak van sterfte bedenkt. In den ochtend van 19 dezer werd Glasgow plotseling door een dier hevige hagelbuijen bezocht, waarvan men in het vorige jaar de verschijning vernam, vooral van de Kaap de Goede Hoop. Een donkere wolk wierp onverwachts een schaduw over de straten van Glasgow, waardoor de dag in nacht veranderde. Een paar bliksemschichten, met hevige donderslagen, werden opgevolgd door een hagelbui, die in vijf minuteu den grond met anderhalf duim hoog liggende hagelkorrels bedekte. Eenige dezer korrels waren onregelmatige stukken ijs, en sommige hadden de grootte van een knikker. Aan de Times is uit Philadelphia berigt, dat de stoomboot Empire, welke met een groote lading suiker en melasse de Leve'e binnenkwam, gezonken is en "dat veertien reizigers en, naar men vermoedde, zestien andere personenwaaronder verscheidene der bemanningte zamen 30 menschenverdronken waren Aangaande eene vergiftiging te Haarlem in het huisgezin van den heer Herkens (firma Herkens en C°., in verfwaren), waaromtrent in de laatste dagen zooveel geruchten in omloop waren, vernemen wij thans, meer omstandig, het volgende. Vrijdag 11. werden onderscheidene leden des gezins engesteldwaarna al spoedig eene dochter van 12 jaren overleed. Zaturdag stierf de zuster van den heer des huizes. Het lijk werd, onder toezi"t der politie, naar het gasthuis vervoerd en aldaar geschouwd. Zon- dag "avond te acht ure kwam een jongmensch uit Utrecht in dezelfde wo- ning aanen verkeerde reeds ten 10 ure in bedenkelijken staat. Men zegt dat hii dezen morgen overleden is. Al de overgebleven leden des gezins zijn ii 1 -jJ Uliilr iIaw /I onlitou roarla fpl* (tflTflp VlP- Een treffend tooneel deed zich dezer dagen voor te Rosendaal. Een grijsaard van 80 jaren bevond zich aan het station en wachtte op zijnen zoon, die 13 jaren geleden naar Indie was vertrokken en nu uit den At- chin-'oorlog zou terugkeeren, nadat de vader in de laatste 3 jaren geen tij- ding van hem had ontvangen. Toen de trein aankwam, zochten de talnjke aanwezigen deu terugkeerende onder de reizigers. Eindelijk stapt met veel moeite een militair, in een mantel gewikkeld, uit een coupe le klasse. De oude man slaakt een kreet; hij had zijn kind herkend. Langzaam komen zij tot elkander, de vader wegens zijne hooge jaren, de zoon wegens. eene wonde, die zijne krachten had uitgeput. Eindelijk vallen zij in el- kanders armen en bleven zoo een geruimen tijd staan. Intusschen was de mantel losgeraakt, en de zoon toonde zijnen verrasten vader de uniform van kapitein en de orde van den Nederlandschen Leeuw. Aangaande den vreeselijken orkaan die in den nacht van 22 op 23 September" Hongkong teisterde, zijn met de thans aangekomen chinesche posten uitvoerige bijzonderheden vernomen. Veertien schepen zijn in de haven gezonken, vier op strand geworpen, vijftien verloren de masten of kregen andere averijzes werden nog vermist, en alien moesten onderzocht worden De havenwerken zijn voor een groot deel vernield, geen huis is onbeschadigdongeveer 1000 menschen zijn omgekomen. Nog slechts 200 lijken waren gevonden, maar dagelijks worden lijken aan strand geworpen. De jammer werd nog verhoogd door het uitbrekcn van brand, die echter nog al spoedig bedwongen werd. Macao moet nog meer dan Hongkong ge leden hebbendoch Canton is er vrij goed afgekomen. Op de Duitsche spoorwegbegrooting is onder de uitgaven uitgetrokken een post: rijkshonden en rijkskatten, 8700 mark." Houdt het Duitsche Riik honden en katten er op na? Ja, en waarom? Ziehier. De dienstver- rigting van dit viervoetig redeloos hulppersoneel is: voor de honden, de nachtwakers op de spoorbanen bij de uitoefemng van hunne funktien te helpen voor de kattende goederenmagazijnen en de gcederenzolderabe- nevens de archiefkamers van ratten en muizen vrij te houden. l)e alge- vaardigden zullen lagchen, maar toch eenstemmig de som goedkeuren ter bekostiging van die vreemdsoortige rijksbeambten voorgesteld. De op 24 November jl. door het genootschap Melpomene en Thaliate Hoofddorp, gegeven tooneelvoorstelling, werd door een talrijk publiek bezocht, terwijl men gerustelijk kan mede- deelen dat ieder belangstellende een genotvollen avond heeft gehad. Dat genot had nog kunnen worden verhoogd, als som- migen uit de toeschouwers hun oorverdoovend geraas, aange- zet door den drank, wat hadden gestaakt; die menschen schijnen dan ook niet te begrijpen het doel waarvoor zij komen. Het geheele programma werd meesterlijk gespeeld en wel voornamelijk door' de heeren Balfoort, president van 't ge- mmtmm

Weekblad van Haarlemmermeer | 1874 | | pagina 2