1874. Vrijdag, 4 D ^cember. No. 49. VAN A AN LANDBOUW, GEMEENTE- EN POLDER-BELANGEN GEWIJD. Vijftiende Jaargang. Landbonw. Gemeng-de fiteriglen. \X\ARt? IPrijs van het Abonnement in het Jaar®.- Bij den Burgerlijken Stand zijn aangegeven Vleeschetende Planten. Prijs der Advertentien van 1—6 regels 75 Cent, elke regel meer 12'/2 Cent. GEVEILDE PERCEELEN, HAARLEMMERHEER. Prijs van een enxel Nommer 15 Cent. Statistioks opgaaf van het Rijks-Tolegraafkantoor te Haarlemmermeer. Gedurende de maand November 1874 werden verzonden 70 berigten; hiervan werden geseind 67 naar kantoreu van het Eijk 1 naar Pruissen en 6 naar kantoren van bijzondere maatschappijen. Ontvangen werden 69 berigtenals 47 van Bijkskantoren 1 van Pruissen, 12 van bijzondere maatschappijen en 9 dienstberigten. De verdeeling der verzonden binnenlandsche berigten, naar den aard hunner onderwerpen was als volgt5 handels-, 4 dagblad-berigten en 66 van gemengden aard. Van de verzonden berigten werd 1 antwoord vooruit betaald. Opbrengst, berekend naar den maatstaf van enkelvoudige berigten, 78. van 25 November tot 1 December 1874. GEBORENJacobus zoon van J. de Koning en T. Didenhoven. Neeltje dochter van A. Kooij en D. van Rijswijk. Geertruida, doch- ter van H. de Groot en D. Schuttel. Barendzoon van P. de Geus en C deHaan. Maria, dochter van H. Pijnaker en M. C. Looman Godefnda Margaretha dochter van J. Nuijt en D. Moolenaar. Anna dochter van A. de Rooij en J. A. Griekspoor. Maartjedochter van J. van der Marel en M. van Klaveren. Johannes, zoon van D Schijf en M. de Vries. Geertruida Hendrika dochter van P. Schalk en C J. Cuveher. Gerarduszoon van C. de Wit en A. van Roon. Si mon, zoon van C. Kalis en J. Eleman. Jan, zoon van Jacomina Hen- driksongehuwd. Maartjedochter van J. van Brienen en Diik- st.ra. Maarten zoon van M. Schuuring en G. van Essen. OVERLEDENJohannaoud 15 maandendochter van J Bus en m o!rt?fr'dendrik oud 11 weken> van J. van Zwieten en W Stichter. Maarten, oud rnim 2f jaar, zoon van H. Boellaard en P. Daane. Pietertje Hooftond 69 jaren, wed. van C Leeflan" - Johanna van der Mikoud 73 jaren wed. van S. Alblas. Barend oud 6 wekenzoon van C. de Wit en M. de Groot. Matthijs oud IS dagen, zoon van F. Maaskant en C. A. Kopje. ONDERTROUWD geene. GEHUWD T. Terlouw wednr. met J. Markus weduwe. WarfllUizen1 Dec. De slagtmaand is ten einde en men heeft nog zeer weinig gemeld van uitmuntend uitgevallen vette beesten. Het schijnt wel, dat het bijna overal is als in onze oorden wel goede vette waar er onder doeh niet zoo vele uitmunters als wel vroeger. Vrij zeker zal dit een gevolg zijn van den droogen zoraer. In onze oorden zijn echter 2%oo- genaamde driejarige stieren van gekruist Engelsch ras geslagt, die der vermelding waardig zijn. De een bij den landbouwer K. van Ham in het Wildeveld onder Winsum heeft gewogen 1072 halve kilogrammen en had 90 halve kilogrammen "vet of zoogenaamde ongel. De ander bij den landbouwer J. Bos te Zuurdijk woog 1090 halve kilogr. en had 133 halve kilogr. vet. Beide hadden in den verloopen zomer nog tot sprin°-- stieren gediend. Schageil26 Nov. Op de heden alhier gehonden najaars- paardenmarkt, waren pi. m. 200 stuks aangevoei'd van ver- sehillende soort en prijs. Men besteedde voor rijpaarden /250 a 450 voor mindere soorten en werkpaarden 40 tot 200; ofschoon de markt druk bezoeht werd en er veel in- landsche kooplieden waren, was de handel slechts tamelijk. 0°k ondervonden de prijzen van de ter markt aangevoerde runderen en schapen eenige vermindering, Texel, 1 Dec. Als een bewijs, dat men ook hier zich met goed gevolg toelegt op verbetering van het paardenras, kan worden gemeld, dat door een veefokker alhier een merriepaard is verkocht voor de aanzienlijke som van 775, Den 27 Nov. zijn hier landerijen in publieke veiling verkocht, welke den hoogen prijs bedongen van ruim 2800 per hectare. 3 Dec. De Hofstede Wageningenin den polder Eijer- land, is gisteren-avond alhier publiek verkocht aan den heer A. Koning, voor 32,250. keppel, 30 Nov. Een achtjarig schimmelpaardtoebe- hoorende aan douairifire van Pallandt, is als lijdende aan huidworm ten koste van den Staat onteigendalsmede eenig paardentuig en stalgereedschapalles krachtens eene schriL tel.jke verklaring van den heer Eeichraan, plaatsvervangend districtsveearts te Hummelo. Hasselt, 30 Nov. Een stuk land van de herv. kerk alhier werd vroeger verpacht voor 150 per jaar en bragt dezer dagen 655 op. Het weekblad Sempervirens heeft zijnen redacteur, den heer ALLE TOEZENDINGENREDAKTIE EN UITGAVE BETREFFENDE te adresseren aan VA1V BONGA C0., te Amsterdam. Utterly k Wvenadag.) H. Witte, verloren. Omstandighedendie de onafhankelijkheid van de redactie bedreigden, hebben tot de scheiding aanlei- ding gegeven. De heer Witte rigt thans een nieuw blad op, onder den titel Siboldiaweekblad voor den tuinbouw in Ne- derland, hetwelk bij de firms Brill, te Leiden, zal verschijnen. Voor zoo ver bekend ishebben zich in den loop der week van 22 tot en met 28 November jl. in de provincie Noord-Holland geene gevallen van longziekte onder het rund- vee voorgedaan. Middelburg1 Dec. In de gisteren gehouden vergadering van de afdeeling „Walcheren" der Zeeuwsche Maatschappij van Landbouw en Veeteelt werd door den heer Corten, leeraar in de landbouwkunde in Limburgeene hoogst belangrijke voor- dragt gehouden, waarin hij hoofdzakelijk naar aanleiding der grondstoffendie de plant voor hare groei en outwikkeling be- hoeft, de bemesting besprak, en menige praktische wenk en opmerking ten nutte gaf. De talrijke vergadering volgd" zijne improvisatie met onverdeelde aandacht, en de voorzitter der afdeeling, de heer mr. W. Ph. Vis, betuigde ten slotte den spreker den dank der vergadering. Verleden week kwam de onder de gemeente Monster wo- nende landbouwer A. P. Koppert den burgemeester berigten, dat twee zijner runderen plotseling gestorven waren. Terstond begaf zich de burgermeester naar Kopperts woning, waar in- middels een dcrde koe aan dezelfde kwaai bezweken was. Twee anderen, die blijkbaar gereed stonden den weg van haar makkers te volgen, werden hiervan nog tijdig gered. De eerste bekwarn ten gevolge eener aderlating; de tweede werd half dood uit den stal gesleept en herademde in de frissche buitenlucht. Meer gevallen deden zich gelukkig niet voor, Niemand weet de oorzaak der ongesteldheid te vatten. Ver- schijnselen van longziekte, runderpest of miltvuur waren niet aanwezigevenmin kon men sporen van vergiftiging ontdek- ken; ook laat de inrigting van den stal niets te "wenschen over. Den volgenden morgen 7 ure is aan den districts-vee- arts, den heer Alers, per telegraaf van het geval kennis ge geven. Met belangstelling ziet men den uitslag van het on- derzoek van dien bekwamen arts te gemoet. Naar luid der landbouw-statislieken van 1873 in England werden in 1873 38,000 acres meer land met rapen-en man' gelvvortels bezaaid dan in 1872, zoodat de hoeveelheid land tot dat doel gebezigdin 1873 2,121,908 acres bedroeg. Voor de 28e maal ziet Dr. W. C. H. Staring's Almanak voor den Nederlandschen landmanbij W. E. J. Tjeenk Wil- Unk, te Zwolle, het licht. Prijs van 60 cents tot 2, naar gelang van den band. Verscheidene malen hebben wij met genoegen dit hoogst nuttige, echt praktische jaarboekje aan- gekondigd. Het geeft veel meer dan de breede titel vermeldt en is niet alleen voor den landmanmaar voor ieder prac- tisch mensehdie denkend leeft en aan de algemeene belangen deelneemt, een uitnemend zakboekje. Darwin heeft weder eene zeer opmerkelijke ontdekking ge- daan. Er zijn vleeschetende planten. Wie kent niet het kruidje-roer-mij-niet, dat bij de minste aanraking onmiddellijk zijne blaadjes zamenvouwt? Er zijn minder algemeen bekende en grootere planten', die hetzelfde doen; daaronder eene Amerikaanschede vliegeneter" Dio naea muscipola). Aan het eind van ieder blad dezer plant be- vindt zich een harig aanhangsel. Zoodra op dit uitsteeksel eene vlieg komt, vouwt het zich zamen en de vlieg is ge- vangen. Wat doet echter de plant met deze aldus cevan»en vliegen Zij e e t z e. Darwin heeft de zaak naauwkeurig nagegaan en zijne be- vindingen openbaar gemaakt. Hem is gebleken dat de haart- jes op het uitsteeksel hoi zijn en gevuld met een sap, dat geheel de hoofdeigenschappen heeft van het maagsap. Dieriij- ke zelfstandigbeden (stukjes vleesch of eiwit) werden door dit sap opgelost, met een ander woordverteerd. Wanneer de dionaea weder haar blad opent en de gevangen vlieg laat vallendan valt slecbts het geraamte. A1 het overige is op geslorpt en verteerd. Geeft men de dionaea een steentjedan vouwt haar blad zich ook zamen, maar het opent zich spoe- dig en laat den onverteerbaren kost vallen. Onderscheidene andere planten blijken dezelfde eigenschap- pen te hebben. De drosera b. v., die op veengrond groeit heeft een kleverigen bast. De insecten, die zich daaraan hech- ten, worden door de plant verteerd. Hooker heeft hetzelfde waargenomen bij eene Amerikaansche soort van nepenthes, wier bladen bestaan uit een langen steel, met eene kanvormige holte aan het eind. Onder in dit kannetje is een vocht dat als maagsap werkt. Groote Letters worden naar hare plaatsruimte berekend. op Maandag 30 November 1874, in De Brakke Ghokd, te Amsterdam. 1°. Eene Boeren-Hofstede en Erve c. a., in den Schinkel- polder, gemeente Aalsmeer; ver.kocht voor 26,900 aan den makelaar Job. van Dijk. 2°. Diverse perceelen Wei-, Hooi- en Bouwland c. a., ge legen als voren; verkocht voor 24,200 aan den makelaar G. S. Nout. 3°. Diverse perceelen Wei-Hooi- en Bouwland c. a.ge- legen als voren; voor/ 19,900 opgehouden. 4°. Diverse perceelen Wei-Hooi- en Bouwland c. a.ge- legen als voren; voor/ 17,000 opgehouden. 5°. De Boerderij en Erve Brinlce-daal c. a., in de gemeente Bussum; voor 4150 opgehouden. 6°. Een perceel Bouwlandin de gemeente Hilversum voor 421 verkocht aan den makelaar H. K. Nieuwensteed. 7°. lwee perceelen Bouwland, met Bijenschuur, gelegen als voren verkocht voor550 aan den makelaar J. G. Hamel. 8 Twee perceelen Bouwland en twee perceelen Bosch gelegen als voren voor 737 verkocht aan den makelaar E. J Heijer. J Twee perceelen Bouwland, gelegen als voren; voor 1000 verkocht aan den makelaar IT. L. A. Heije. 10°. Twee perceelen Bouwland, gelegen als voren; ver kocht voor/ 625 aan den makelaar E. J. Heijer. 11 Twee perceelen Bouwjand en Boschhegge gelegen als voren; voor 500 verkocht aan den makelaar D. A. Namias. Onder de legaten, door wijten den heer H. J. Eerlich te Doetinchcm V/nrnannn a' d? ,volSende vooraan de hervormde diakonie 10,000; aan de roomsch-katholieke 2000aan de evangelisch-luther- sehe en aan de israehetischeelk f 1000. Naar men uit Haarlem verneemt heeft het geregtelijk onderzoek om- trent de vermoedelijke vergiftigingen in het gezin van den heer H. te dier stede waarvan dezer dagen melding gemaakt iszoodanige bezwaren tegeu t°tr,-ge ,do^hter Sophia H. opgeleverddat zij op bevel der arrond - regtbank m hechtems gesteld is. De toestand van den heer H. en zijner echtgenoote is verbeterdzoodat hoop bestaat op het behoud van huu leven. Een inwoner der gemeente Etten wandelde voor een paar dagen in de buurtschnp Willebrord, toen plotseling een wild zwijn uit een heg te voorschyn sprong en den wandelaar op den grond wierp. De aangevallene stond op en verschanste zich aehter een boom docli was verpligt gednrig voor het zwijn uit den weg te springen. Dit iastig en vermoeijend spel letje duurde zoolang, tot dat de heer met een vlugge beweging zijn bran- dende sigaar met de neusgaten van het zwijn in aanraking bragtwnardoor het dier gillend van pijn de vlugt nam. jileede.rmakc'' D. Beumer, te Zwolle, wiens vrouw voor zes dagen was bevallen, is bij het inslikken van een stuk vleesch gestikt. Onmid- delijk mgeroepen geneeskundige hulp was echter vruchteloos. Tot groote bevreemding van zijn buren, had de smid H. te Leiden dezer dagen de vlag uitgestokentoen de buren hem daarvan de reden vroegengaf hij ten antwoord, dat het was nit blijdschap over het we«- loopen van zijne vrouw. 6 De landbouwer v. d. Kolk uit Oijen heeft teregt gestaau voor de arrond.-regtbank te s Hertogenbosch wegens het in de maand Junij jl. ver- voeren van een hond, vermoedelijk door een razenden bond gebeten. Het openbaar ministene kwalificeerde de daad als eene handeling in strijd met een gemeentelyke politie-verordening en eischte als straf eene boete vail 2. In de kleedkamer van de in het perceel FF 96, in de Laurierstraat te Amsterdam, gevestigde openbare tusschenschool is brand ontstaan, naar .schlJ.nt» doordien een der onderwijzers zijn jas, met een brandende sigaar er in, in een kast van de kleedkamer had opgehangen. Met behulp van een handspuit werd de brand spoedig gebluscbtzoodat alleen bet boven- gedeelte van de kamer en eenige kleedingstukken van schoolgaande kinde- ren zijn verbrand. Te Amerongen is den 29 Nov. brand ontstaan in het achterhuis van den heer van Sterkenburg In weinige minuten waren de brandspuiten aangerukt, en mogt het gelukken den brand zooverre meester te worden dat het voorhuis, ofschoon eenigzins gehavend, gespaard bleef. Ook de meubelen zyn meerendeels gered. Desniettemin is de schade zeer groot want behalve stroo, voeder, gereedschappeneen hooiberg vol hooi eii een aanzienlijke party tabakzijn vier runderen en een paard in de vlam- deze ramp MeB verdiept zicl1 in gis3ingen omtrent de oorzaak van Volgens schatting verliest de schatkist der Vereenigde Staten jaarlijks een millioen dollars ten gevolge van het uitwasschen der merken op do postzegels, die dan voor de tweede maal dienen. De Trompen en de Ruiters leven nog Verleden Vrijdag stonden voor het kantongeregt te Naaldwijk te regt voor gezamenlijk stroopen de heeren Tromp en de Rmter. Waren de oude vlootvoogden eertijds de sclirik der zeeen zy zyn thans de schrik der bazen. De tijden zijn veranderd. ~T" Pe Keizerin vau Ruslandthans te Parijs vertoevende, draagt een Wft qnTnner mantel: met het ^ostbaarste marter gevoerd. Deze mantel., heeft 90,400 francs gekost en bestaat uit 228 uitgezochte velletjes. Bij >de mededeelmg dezer byzonderbeidherinnert bet blad waaraau wij 1 Paar ontleenendat op de wereldtentoonstelling in 1867 te Parijs gehouden de vaTtpTnnn rS 1Bgez°nden van blaauw vossenvel, die op eene wnaaarde van 120,000 francs geschat werd. De markiezii, van Caux (Adeline Patti) heett van den Czar een pelsmantel ontvangen, die niet minder dan 51 000 lrancs waard is. .r Dezer dagen ontving de stationschef te Clapham bij Louden, een"'' aan ijn adres gerigte manddie dadelijk bij ontvangst door hem geopend ziju de 3 e 6611 le^nd kind te bevatten. Daar de stationchef met dit onverwat <iht

Weekblad van Haarlemmermeer | 1874 | | pagina 1