Haarlenunermeer-Polder. 1874. i\K 50. Vrijdag, II December. VAN AAN LANDBOUWGEMEENTE- EN POLDER-BELANGEN GEWIJD. Wie zijn Paarden liefheeft. Prijs van het Abonnement: in het Jaarf 6. Prijs der Advertentien van 16 regels 75 Cent, elke regel meer 12'/2 Cent. Prijs van een enkel Nommer 15 Cent. ALLE TOEZENDINGEN, REDAKTIE EN U1TGAVE BETREFFENDE, te adresseren aan VAIN BOA'GA C°.te Amsterdam. tJiterlyk Woenstlag. Groote Letters worden naar hare plaatsruimte berekend. V ten, weerstaan tie veeren nagenoeg geheel aan de trekkraelit doch bij den minsten stoot, b. v. een steen voor het rad van een zwaar geladen wagengeven zij toe en neutraliseren de nadeelige werkingzulks is vooral bij jonge, dragtige of drif- tige paarden en bij het ongelijk aantrekken van zware lasten van groote waarde. Wij hadden dezen zomer een sterk voorbeeid bij het graan- maaijen. De paarden worden daarbij met sterk gespannen reepen opgetuigd. Toevallig had het eene een te klein haam aangekregen trok zich bij den eersten omgang uit den adem en viel dientengevolge onmiddellijknatuurlijk de noodige ver- wairing te weeg brengende. Br was echter hoegenaamd niets gebroken, doordien de trekkers over hunne geheele lengte uitgetrokken waren. Om kort te gaan, zij voldoen hier nitstekendwij zijn bezig al de trekknuppels van haken te doen voorzien en zullen dan geen paard meer zonder dezelve aanspannen; ik verbeeld mij dat de werking op de paarden het best te vergelijken is met de sensatie die men ondervindt bij het hard rijden over een straatweg in een rijtuig met of zonder veeren. Over de duurzaamheid kan ik natuurlijk nog niet oordeelen, daai dezelve slechts een paar maanden in gehruik zijnik kan nu echter nog niet de minste verzwakking der veeren waarnemen; bovendien staanzoo ik meende fabrikanten daarvoor in." Een ander grondeigenaarde heer Dennstedt, deelt aan de Silesische Landbouw-Courant der Landwirth over hetzelfde onderwerp o. a. het volgende mede „De eerste proef werd aan den ploeg gpuomen op een sluk kleigronddat overigens geene hindernissen bood. De knecht, met het toestel bekend gemaaakt, was er blijkbaar niet bijzonder mede ingenomen, hij beschouvvde het eenvoudig als een roeerdere last. Ik moet bekennen dat men er hier opzettelijk acht op moest geven, om duidelijk te zien dat dit gespan een meer geregelden gang had dan de andere. Eenige dagen later moest een perceel geploegd wordenin welks ondergrond zware sleenen verscholen lagen en hier zou ik dieper doen ploegen dan vroeger. Menigmaal stuitle het schaar tegen die zware vastzittende bonken, maar daar leerden wij de voortreffelijkheid der Schoners duidelijker ken- nen telkens werden de ringen zoo sterk gecomprimeerd dat een heel eind der stang aehter den haak vooruitschoot, en daardoor kon de knecht zijne paarden bij tijds tot staan brengen. Hij ook begon nu de Schoners op prijs te stellen want bij die diepploeging braken drie andere ploegen en ander tuig, terwijl zijn gereedschap heel ongeschonden bleef. Spoedig bood zich de gelegenheid aan om eene derde proef te nemenhet omscheuren van een oud en met stevige wor- tels doorwassen weiland. De ploeg met de kokers werkte oogenschijnlijk veel geregelder door dan de andere. Eenige paarden trokken er zich borst en schouder aan door, iels wat nooit gebeurd is bij de paarden wier strengen aan de Schoners gehaakt waren." Naderhand kon de heer Deunstedt de doehriatigheid dezer voorwerpen onder menig ander oogpunt waarnemen zoo als bij t vervoer van zware lasten langs slechte wegenbij het machinaal maaijen van gras en graan dvvars over rugbedden heen, en vooral aan den rosmolen van zijn zespaards-dorscher. Hij drukt er zijne voile tevredenheid oyer uit, en bemerkt ten slotte dat, alhoewel zijne Schoners opzettelijk niet ver- schoond wierden, zij na 5 maanden gebruikt te zijn geweest toch nog in goeden toestand verkeerden. De fabrikanten bieden de toestellen aan onder twee-jarige guarantie voor duurzaamheid, bij eene belasting met 5000 kgr. 1. Een paar toestellen voor zwaar werk kost 13.20. 2. Een stel van vier toestellen voor ligte rijtuigenstaal blaauw of geel gepolyst kost 46.20. 3. Een stel van vier toestellen voor ligte rijtuigen met nikkel en platina zeer elegant afgewerkt, (eene schoone zil- verglansdie zeer duurzaam is) kost 57.75. Op bijzondere bestelling worden de toestellen ook echt ver- guld of verzilverd geleverd tegen nader te bepalen prijzen. Zij zijn verkrijgbaar te Groningenbij de heeren Boeke Huidekoper, die door de fabriekanten met den verkoop in geheel Nederland belast zijn. Agenda voor de Vergadering van Hoofd-Ingelanden van den Haarlemmermeerpolderte houden Woens- dag 16 December 1874, 's morgens ten 10 ure, in het Lokaal van Staats, te Haarlem. 1. Mededeelingen. 2. Missive van de Commissiebelast met het opmaken van een plan voor verveening van den Akerpolder. 3. Voorstel van het Dagelijksch Bestuur tot verkoop van een pont. 4. Verzoek van L. Kieviet, om IIAARLE1MERMEER De Pferdesehoners zijn stevige ijzeren kokers, circa 30centim. lang en 5 centim. in doorsnede. Deze kokers zijn gevuld met afwisselende caoutchouc-ringen en metalen schijven. Aan den laatsten schijf zit een ijzeren stang die door den geheelen koker en door alle ringen en schijven heen gaat, en aan het ander eind in een daaruit stekenden haak eindigt. De koker zelf is daarwaar de stang aan de laatste schijf vast zit, van buiten met een oog voorzien. Met dit oog wordt de koker van den achterkant, aan de evenaars of kluppels (trekhamen of dwarsbouten) bevestigd, en van den voorkant, met den haak in de strengen. Twee zijn er derhalve voor ieder paard noodig; zoodra de paarden trekkenen vooral wanneer de wederstand grool is, worden ringen en schijven te zamen ge- drukten de stang komt achter den haak een eind uit den koker te voorschijn. Het is gemakkelijk te begrijpen wat de heer Fehrman, ingenieur te Potsdam eu uitvinder dezer toestelletjes er van verwachtte. Over het algemeen zijn het ware regulateurs der trekkracht; zij verzachten het rukken en de scbokkenen bij het eerste aanzetten vooralwanneer een zware last in beweging gezet moet worden en de paarden herhaaldelijk „in den haam vallen"volgens onze uitdrukkinggeeft hun de elastieke Schoner toch de gewaarwordiDg van eenig veld te winnen. In het Zeitschrift des Lan die irllt sch aft licit en Central Vereins der Provinz Sachsen 1874, n°. 7, komt een verslagvoor, van zeer naauwkeurige en herhaalde proeven in Mei 1874, door de heeren Jul. Kuhn, E. Freytag, BolreGneist en Wiist aan het „Prufung Station fur Landwirths. Maschinen" te Halle met den „Pferdeschoner" genomen. Het eindresultaat van dit verslag is, dat blijkens de aan- teekeningen van een zelfregistrerenden krachtmeter, de paarden met den „Schoner" gemiddeld 1117 percent ligter aantrekken, 18 20 percent minder trekkracht voor denzelfden last be- hoeven uit te oefenen en dat de kracht van slooten door ongelijke wegen enz. 2253 percent verminderd wordt waar- door natuurlijk zoowel aan paarden als aan tuigeu bespaard wordt. De heer M. van Doorninckvan Boxbergen bij Olst, die er bij ondervinding van weet te spreken schreef het volgende aan de heeren Boeke en Huidekoper. „Hiernevens een verslag van mijne bevinding betreffende Ferhmann's patent-Pferdeschonerals antwoord op uwe vraag daaromtrent. Wij gebruiken denzelven tot nu toe hoofdzakelijk bij den gras- en graanmaaijer. Vooral bij eerstgenoemden komen hier door de vele molshoopen steentjesenz. nog al eens verstoppingen voor, waarbij dan de paarden altijd een hevigen schok kregen en dikwijls maehinedeelen braken. Sirits het gebruik der trekkers heeft zulks geheel opgehouden en er is niets meer gebroken en van schokken geen kwestie meer. Bij geregelden gang der paarden, zelfs voor zeer zware las- Op de Algemeene Tentoonstelling der Hollandsche Maatschappij van Eandbonw in September 1874 te Dordrecht, behaalden de Fabrikanten een zilveren medaille, als eene erkenning van het nut en de groote belang- rijkheid van dit werktuig. Tc Muhlheim a. Rh., te Chemnitz, Burg- steinfnrt, Altenburg en Ohrdruff (Thiiringen), werden ze eveneens met medailles en getuigschriften bekroond, en op de internationale Landbouw- tentoonstellingin Junij 1874 te Bremen gehouden, ontvingen zij den eersten prijs, een gouden medaille. Pferdeschoner of Paardenspaarveer", op de halve natuurlijke grootte. delijksche bijeenkomst. Bij die gelegenheid vertoonde en ver- klaarde de heer Boeke, van de firma Boeke en Huidekoper, AenPferdeschoner,het bedoelde kleine werktuig dat in den laatsten tijd zoo grooten opgang maakt en welligt in vervolg van tijd een groote rol zal vervullenwaarmede o. a. ook op last van onzcn Minister van Oorlog proeven genomen worden. Het schijnt hoe langer hoe meer aan de verwachting te voldoen daarom stelde het bestuur van het departement voor er ook hier eene proef mede te laten nemen, even als zulks te Dordrecht is gebeurd door een kommissie van deskundigen. Het departe ment nam dit voorstel aan, waarop tot leden dier kommissie wierden aangewezen de heeren Billroth, Quintus, van Calcar en Baars, terwijl de heer Huidekoper, op verzoek van den voorstellerzich gaarne bereid verklaarde al de noodige inlieh- tingen te geven. Wij laten hier eene afbeelding met de beschrijving volgen Maandag den 9 November hield onder presidium van dr. L. Ali Cohen bet departement Groningen der Nederlandsche Maatschappij ter bevordering van Nijverheid hare gewone maan- Toestel voor ligle rijtuljrn. Beter opschrift weten wij niet te kiezenom een en ander mede te deelen aangaande een betrekkelijk klein werktuig maar dat groote voordeelen aanbiedt, ter bescherming van de paarden bij het verrigten van hunnendikwijls zwarenar- beid. De Duitschers noemen het niet oneigenaardig „PFERDESCHOME R". Wij hebben reeds verschillende Hollandsche vertalingen ge- hoord maar zullen ons voor's hands bij de Duitsche houden tot dat onze landgenooten het er over eeDs zijn hoe het definitief te noemen. Wijze van aanspannen met den Pferdeschoner".

Weekblad van Haarlemmermeer | 1874 | | pagina 1