Ilaaiiemmermeer. Bij den Burgerlijken Stand zijn aangegeven AANBESTEDINGEN. Landbouw. Berigt omtrent de Longziekte onder het Rundvee. GEVEILDE PERCEELEN, ftemengde Herigten. ISockaaufcoubigittg. 286ste Staats-JLotertf. f f f f f betaling der ingehouden gelden wegens beloopen boete voor het te laat opleveren der bruggen in den Lisserdwarstogt. 5. Behandeling van het rapport der Financiele Commissieom- trent bet onderzoek der Begrooting voor 1875. mmm i - Alhier heeft op 7 dezer een trefFend ongeluk plaats ge- had. De 18-jarige dochter van C. Vermunnicht, werkman,te Huigsloot, had zich in een ander vertrek begeven ora aan den haard vuur te maken. Bij den haard gekomen alwaar nog eenig glimmend vuur aanwezig was, scbijnt zij een toeval te hebben gekregen althans zij is voorover met haar hoofd op het vuur gevallen en in die houding vond men haar dood en verbrand liggen. Zij schijnt niet het min9te gerucht of poging tot ontkoming gemaakt te hebben, want niemaud der zes andere huisgenooten had iets vernomen. Te Haarlemmermeer komen dit jaar nog al gevallen voor vau keelont9tekingthans zijn er enkele te Hoofddorp onlang9 in de nabijheid van Halfweg, alwaar in een gezin, binnen den tijd van 16 dagendrie kinderen aan die ziekte bezweken. Er werden slechts 42 aangiften van mazelen8 van typhus, 5 van diphtheritis gedaanniettegenstaande er veel meer lijders zijn geweestvooral aan mazelen. Er kwam een geval van pokken voor. van 2 December tot 8 December 1874. GEBOREN: Jan, zoon van L. van Kolfschoten eu F. J. Rube. Abraham, zoon van A. van Splunter en K. W. Groenendijk. Johannes, zoon van C. Stolwijk en D. Amelse. Maria, dochter van B. Mittertreiner en J. Papist. Trijntje, dochter van T. Claij en J. Hauter. Willem, zoon van W Westendorp en jVJ. A. van Opstal, Joost, zoon van J. F. Mesiuan en A. de Jong. Willem Pieter, zoon van C. van Wijk en M. van Andel. Gijsberta, dochter van J. van Echdam en G. Klorop. Antoine Jan, zoon van P. de Gier en L. Boer. Arie, zoon van P. Visser en A. Krijgsman. Cornelia, zoon van J. Hobo en E. Nieuw- koop. Pieter, zoon van L. Trommel en M. van Lier. Elbert, zoon, Elizabet, dochter, tweel. van P. Benjamin en T. Doets. OVERLEDEN: Jannetje van Zomeren, oud 66 jaren, weduwe van G. van de Roemer. Cornelia Willemijntje, oud 5 maanden, dochter van J. Wientjes en W. Leenslag. Cornelia, oud 18 maanden, zoon van J. Bakker en C. van Ea. Agatha, oud 18 jaren, dochter van C. Ver- munnicht en P. G. Swarta. ONDERTROUWD: J. Via (wedr.) met E. Verzijde. J. de Hoog met J van Andel. GEHUWD J. Kooijman met M. Kemp. J. Koortens met A. Schager. Niettegenstaande de vele regens hoort meu niemandzoo als vroegere najaren, klagen over te hoogen waterstand in den polder. De landbonwers mogen dus trotsch zijn op bun bestutir, stoommachines, enz.in vergelijking van vele andere polders, welke zoo veel met hoogen waterstand te kampen hebben. Ook verkeeren de wegen, op een enkele uitzondering nain vrij goeden staat. Te Hoofddorp zijn ze evenwel voortdurend het slechtst van alien. Wat hiervan de oorzaak is, was wel wenschelijk dat door het polderbestuur eens onderzocht en er in voorzien werd. Het puin op de wegen schijnt de ingezetenen maar weinig te bevallenomdat het de wegen ten laatste in modder- poelen herschepten bij droog weer fnmeus stuift. Te Vijfhuizen zijn er gevaarlijke gaten langs de wegen, die noodig moesten worden gedigt, alsmede een paar einden slootwelker inhoud zeer nadeelig moet werken op de ge- zondheid van de nog al vele menscben die daar wonen. Aan het lokaal van het Provinciaal Bestuur te 's Hage is aanbesteed de verbinding van de Biezenplaat, genoemd de Anna Jacominaplaatmet de Deneplaat, behoorende tot de werken der Merwede en Killen in Noord-Brabant en Zuid- Holland. Er waren 11 billetten van inschrijving ontvangen. Het minste was ingeschreven door den heer W. Kalis Kzn., te Sliedrecht, voor 154,840. Capelle (Langstraat), 8 December. Het afleveren van hooi gaat nog geregeld voort. Aanhoudend worden grootere en kleinere partijen uit de schuren geredenmeerendeels voor de persen bestemd. De marktprijs blijft vast op 40 per 1000 kilogr.zoogenaamd schraal Hooi van geringe kwaliteit wordt tot 84 opgekocht. Pieterbureil5 December. Ofschoon de landbouwers alhier zich meer met landbouw, dan wel met vetweiderij bezig houden blijkt tocb zoo nu en dan, dat het vee bier nog wel zeer goed vetgeweid kan worden. Zoo kochten dezer dagen de slagers J. W Bottema en zonen te Kloosterbureu twee koeijen van den heer J. A. Krol, op den huize Dijksterhuisdie zamen op een zwaarte van pi. m. 1600 halve k.g. geschat worden en door hare vetheid zeer uitmunten. Aan de Amsterd. Courant wordt uit Londen het volgende gemeld „Aanstaande week wordt de gewone tentoonstelling van runderen en vee geopend, die alle jaren in de tweede week van December gehouden wordt. Het getal beesten is veel kleiner dan gewoonlijk ten gevolge der bepaling dat geen beest toegelaten zal worden, dat gedurende de laatste maand aan eene tentoonstelling deelnam, en ook ten gevolge der herinnering van den invloed dien de mist het vorige jaar op het vee uitoefende. Doch de mindere hoeveelheiddie geens- zins onwelkom is, zal door de hoedanigheid van het vee opge- wogen worden. Er zijn 86 klassen voor runderen, 25 voor schapen en 9 voor varkens. De prijzen in geld beloopen 27,480 behalve eerepenningen en bekers, die de gezamenlijke waarde op 36,000 brengen. De eerste prijs is 1200 en voor het beste beest van alien. Er zijn twee prijzen van 600 ieder voor den besten stier en de beste koe. In den zomer van 1875 zal te Parijs, in het Palais de l'ln- dustrie, eene internationale tentoonstelling gehouden worden van zee- en riviernijverheidmet eene fransche afdeeling van de voornaaraste artikelen van uitvoer. Door het bestuur dier tentoonstelling is als gemagtigde voor Nederland en zijne kolonien benoemd, de heer C. A. van Oldenbarneveldgeuaamd Witte Tullingh, te 's Hage. Wij vertrouwen, dat ook ous vaderland op deze internationale tentoonstelling op eene wijze moge worden vertegenwoordigd welke het tot eere zal verstrekken. Betreffende het plan tot indijking van de slik- en zand- gronden genaamd het Noorden, te Texeldeelt de Amsterd. Courant mede, dat den 10 dezer de aanbesteding van dit gewigtig werk is gedaanen dat de laagste inschrijver is Koenraad Bosman c. s., te Rotterdam, voor 314,000. De invoer van eijeren uit Erankrijk in Londen bedroeg in het voorgaande jaar 500 millioen. In het tijd perk van vier weken (1 November tot 28 Novem ber jl.) zijn, blijkens ingekomen ambtsberigten door longziekte aangetast: in Noordbrabant 2, in Zuid-Holland 2 5, in Noord- Holland 1, in Utrecht 6, en in Priesland 38, te zamen 72 runderen. In het vorige tijdperk vau vier weken waren 116 runderen door die ziekte aangetast. Voor zoo ver bekend is, hebben zich in den loop der week van 29 November tot en met 5 December jl. in de provincie Noord-Holland geene gevallen van longziekte onder het rundvee voorgedaan. Bij Kon. besluit van 28 November jl. is aan den heer Ledeboer, notaris te Makkum c. s.de gewigtige concessie verleend tot droogmaking van de in Friesland gelegen Mak- kumer-, Parregaster- en Workummer meren met aangrenzende poelen. De Minister van Binneulandsche Zaken vestigt de aandacht zoowel van landbouwers, als van scheepsgezagvoerders van stoomvaartmaatsehappijen op de verwoestingen aangerigt in Noord-Amerika door den Coloradokevergenaamd doryphora decern lineatawaarvan de larve zich met aardappelloof voedt. Er bestaat gevaar dat dit insekt herwaarts wordt overgebragt wanneer aardappelen uit de Vereenigde Staten in schepen worden medegenomcnvooral wanneer die tot pootaardappelen hier te lande worden ingevoerd. Nadere inlichtingen xijn ver- strekt aan de kamers vau koophandel en fabrieken en aan de voornaamste maatschappijen en vereenigingen van landbouw. Onder de nadere inlichtingen door den Minister van Bin- nenlandsche Zaken aan de Kamers van Koophandel en Fa brieken verstrektbetrekkelijk tot den Colorado-keverkomt voor het volgende uittreksel uit een rapport van Dr. W. C. H. Staring »De verwoestingen der aardappelen veld en in Amerika door een kevertje vau de familie »Onze Lieve Heer-beestjes", hebben reeds sedert lang de opmerkzaamheid ook vau enropesche landbouwers getrokken. Herhaaldelijk is dat kwaad besproken en de kever be- schreven en afgebeeld, o. a. ih de algemeen bekende Gartenlaube voor 1873, biz. 103. Ook hier te lande is er reeds iets van ver- meld, waar wil mij evenwel niet te binnen schieten. »In 1859 heeft de kever zieh het eerst in Nebraska op het aardanpelloof vertoond, vermoedelijk een andere daar in het wild groeijende plant van de familie der solaneen of aardappelen, ver- latende. Van daar heeft hij zich overgeheel het midden en noord- westen der Vereenigde Staten en, de Niagara overst.ekende, ook over Kanada verspreid. De larve leeft van aardappelenloof en komt in zoo groote hoeveelheid voor, dat van een eenmaal aangetast veld geen blad noch steel overblijft. De kever zelf knaagt niet aan het loof, maar is de overbrenger van het kwaad, door driemaal in het jaar bij drie opeenvolgende geslachten zich heinde en ver te verspreiden, om eijeren te leggen op de aardappelbladeren. Dit geschiedt in Mei, Junij en Julij. De larven, uit die eijeren voort- oekomen, knagen het loof af en kruipen dan in den grond om zich te verpoppen. Die van het laatste broeisel overwinteren in den grond en veranderen dus in Mei weder in kevers. Middelen om het kwaad te keer te gaan heeft men in Amerika nog niet gevonden, maar gelijk alle insektenplagen, mag men vertrouwen, dat *ok deze ramp in elke streek slechts tijdelijk wezen zal. »Dit neemt echter niet weg, dat op het oogenblik, waar de kever zich bevindt, er zich daar een jammerlijk verlies doet gevoelen door het wegnemen van hetgeen in vele streken hoofdvoedsel is. »De levenswijze van dezen aardappelkever maakt, dat er zeer weinig kans bestaat voor zijne overkomst naar Europa, hoewel het niet onmogelijk is, dat een kluit aarde met de pop van zulk een kever herwaarts overkomt, iets dat eerder doenlijk ware, wanneer er vele aardappelen uit No rd-Amerika herwaarts over werden gevoerd. Er zijn, voor zoo verre mij bekend is, geene maatre- gelen door de eene of andere regeriug tegen de verspreiding van het kwaad genomen. s (w. g.) »W. C. H. Staring." Naar aanleiding der ministeriele aanschrijving betreffende den Colorado-kever, heeft de directie der Ned.-Amerikaansche Stoomvaartmaatschappij strikte order gegevcn aan hare agenten te New-Yorkom hare stoomschepen niet van aardappelen voor 9cheepsgebruik te voorzien, of die als vrachtgoederen aan te nemen. op Maandag 7 December 1874, in De Brakke Grond, te Amsterdam. 1°. Het Buitenverblijf Belvedere c. a., gemeente Hilversum, verkocht voor 3000.aan den makelaar Y. de Kock. 2°. Een partij Bosch p. a., als boven, verkocht voor 6900 aan den makelaar P. L. Posthumus. N°. 1 en 2 te zamen voor 12,900 aan den makelaar D. Haverkamp. Z. M. de koning heeft Zaturdag aan het personeel der wilddrijvcrs op het Looongeveer dertig in getalelk een ham doen uitreikenals bt Nikolaasgift. De heer J. Kouwenhoven te Warmond, ten miens huize de bij het spoorwegongeluk van 14 Aug. jl. gekwetste weduwe Klein en hare klein- dochter werden verpleegd, heeft van de Holl. Spoorwegmaatschappy een zilveren koffijkan ten geschenke ontvangen. De 17-jarige dienstmaagd van den heer F. buiten de Amsterdainsche poort te Haarlemis hij het doen van eene bootschap door de duisterms in het water geraakt en verdronken. Het lijk werd door den broeder der ongelnkkige met een dreg opgehaald. Te Maashommel is dezer dagen een aardig geval gebeurd. Des mid- dags terwijl men bij de wed. J. W. zat te eten, werd men door een zwa- ren slag opgeschrikt. Naar achter geloopenbevopd mendat een koe door het dak was gevallen. De reden daarvan was, dat die koe, hooi ste- lende van die weduwe, door den eigenaar werd betrapt, die haar wilde verwijderen, zonder dat men bij de weduwe er iets van vernnm. Door het jagen was het beest op het dak geklommen van het huis dat tegen den dijk aangebouwd is; tot op zekere hoogte ging alles goed, doch toen be zweken de opleggers en de koe kwam met een slag op den deel teregtge- lukkig ongedeerd. Alleen had men het aan dit ongeval te wijten dat men, weder aan tafel gaande, koude aardappelen vond. Twee pijpenfabriekanten te Gouda zijn veroordeeld ieder tot f 3 boe te, omdat zij een kind van tien jaren in dienst hadden. Uit Ommerschans meldt mendat de bedelaars-koionist R. onverwachts in 't bezit is geraakt eener erfenis vau zijn vader, in Duitschland woon- achtig, die bij overly len de som van 12,000 a 13,000 gulden had nage- laten, benevens eene lioerderij. De bestedeling, die als hakkersknecht fnngeerde en eenige zoon was, heeft thans zijn ontslag aangevraagd. Een bij Atchin gekwctst soldaat kreeg onlangs berigt, dat zijn vader was overledenen schreef aan zijn voogd den volgenden briefVeel ge- achte voogdIk ben u zeer verpligt voor het berigt van den dood mijns vaders, dergelijke rampen komen maar al te dikwijls voor. Wat mij aan- gaat, ik bevind mij gezond in het hospitaal. In den slag heb ik een been verloren, doch ik heb er nog een behouden, waarmede ik de eer heb te zijn uw gehoorzame dienaar." Te Leiden geraakten eene moeder en dochter in twist. De dochter gaf de moeder een stootwaardoor deze viel en door den val eene wonde aan het hoofd bekwamkort daarna is de vrouw aan de gevolgen dier wonde overleden. Te Beverwijk is een kindje van anderhalf jaar verbrand. De moeder, die eenigen tijd voor zaken uitmoest, liet het kind aan de zorg van haar 8 of 9-jarig dochtertje over, die, om broertje te verwarmen, een cent vuur ging halen, het in den kinderstoel plaatste en daarna zelf ging spelen. De treurige gevolgen bleven natuurlijk niet achter. Het was een hartver- scheurend schouwspel, doch het kind gelukkig spoedig een lijk. Een gelukkig tegenhanger van verschillende dezer dagen vermelde berigten betreffende het mishandelen van zeelieden op oorlogschepen, vinden wij in de N. Rott. Com. vermeld. Aan dat blad wordt uit Hellevoetsluis berigt, dat daar het toedienen van slaag aan boord der oorlogschepen zeer vermindert en zelden meer voorkomt. Ook heeft de koinmandant van een der oorlogsbodeins, bemerkende dat door zijne onderofficieren gebruik werd gemaakt van den vroegeren regel, om de jongens uit de hand met een eind touw te straffen, dit ten strengste verboden. Hij liet al de jongens voorkomen beloofde aan de twee, die het best hadden opgepast, na vol- bragte reis, ieder een zilveren horologie en aan de twee, die vervolgens zich door hun gedrag het meest zonden onderscheiden, op kosten van den kommandant een reisje naar het ouderlijk huis. In den avond van den 2 dezer, omstreeks half negen ure, toen de werklieden der fabriek te Feijenoord per roeibooten naar Rotterdam terug- keerden, is een dier booten, met de stoomboot Vooruityanyvurende tus- schen Rotterdam en het station van den Staatspoorweg, te Mallegat aan- gevaren, waardoor zij kantelde en al de werklieden te water geraakten van welke er eenige niet konden gered worden. Uit de verklaringen van verschillende betrokken personen en getuigen is geblekendat het ongeluk niet is veroorzaakt door de schuld der bemanning van de stoomboot Voor uityang, daar deze zich beijverd heeft om de roeiboot, die met 25 werk lieden van Feijenoord naar Rotterdam overzette, te ontwijken, hetgeen ze- ker goed zou zijn afgeloopen, iudien de personen, die zich in de boot be- vonden, fiks doorgeroeid hadden doch in plaats daarvan, geraakten zij in schrik en verwarring, zoodat de 4 roeijers in die verwarring vermoedelijk, niet gelijkslags, maar tegen elkander in gewerkt hebbenwaardoor de boot gekeerd is en alstoen, doch slechts evenmet de stoomboot in aanraking is gekomen, waardoor het verschrikte volk te veel naar eene zijde over- kwam, zoodat de boot door de te groote zwaarte aldaar kantelde en water schepte, waardoor alien in de rivier stortten. Hoewel aanvankelijk de vrees bestond dat het getal der verdronkenen veel grooter was dan het zich heeft bevestigd, zijn er echter toch acht personen hij omgekomen, welker lijken successievelijk zijn opgevischt, ook zijn eenigen onder behandeling te Feijenoord overleden. Van de overledenen, bijna alle vaders van huisgezinnenlaten drie ieder eene weduwe met zes kinderen na, waarbij eene in zwangeren toestand. Ofschoon langzaam, beginnen toch meer en meer bijzonderheden be kend te worden aangaande den verschrikkelijken typhoon, welke den 23sten September in China heeft gewoed. Het aantal personen, die te Hongkong en te Macao verdronken of onder de puinhoopen werden verpletterdwas volgens berekening op den 15den October tot het ontzettende cijfer van 8000 gestegen. De stoomschepen Albay en Leonor waren toen nog onder water en men meende, dat 30 of 40 passagiers in het salon van laatstge- noemd stoomschip zich bevonden, toen het zonk. Elken dag berigten de scheepskapiteins, die uit zee komen, dat zij ver van de kust een aantal lijken zagen drijven en elken dag spoelt de zee op het eiland en op het vasteland van China de droeve overblijfselen aan. Men berekent de geldelijke schadewelke alleen te Hongkong werd geledenop meer dan 25 millioen francs. Bij een gewonen typhoon heeft de Chinees, door een wonderbaar instinct geleid, meestal zijn jonk of zijn sampan in veiligheid gebragt. Doch ditmaal drong de orkaan tot in de veiligste havens en de meest gedekte haaijen door. Een ooggetuige, oflicier op de Alaska, verhaalt, dat hij in een enkel oogenblik honderd joiiken, die zich in veiligheid waanden, tegen elkander geslingerd, verbrijzeld en door de zee -verzwolgen zag. De ellende die thans te Macao en te Hongkong heerscht, is onbeschrijfelijk. Doch zij wordt nog overtroffen door de onzekerheid en angst, waarin honderden aangaande het lot hunner betrekkingen verkeeren. De gezondheidstoestand te Oostzaan is gedurende dit jaar meer dan gunstig. Als een bijzonderheid mag worden aangemerkt dat in de afgeloo pen maand November meer aangiften van geboorten bij den burgerlijken stand zijn ingeschreven, dan het getal sterfgevallen gedurende het geheele jaar. Met genoegen kondigen wij weder de verschijning aan van den Almanak voor landbouwers en veehoudersvan 1875, uit- gegeven bij W. Eekhoff en Zoonte Leeuwarden. Dit echt praktisch jaarboekje, even eenvoudig als degelijk i9 weder rijk aan belangrijke mededeelingen degelijke opmer- kingen en nuttige wenken. Wij hevelen het alien landbouwers en veehouders bijzonder aan. VIERDE KLASSE. Prijzen van 100.en daarboven. Eerste Lijst. N°. 11000 12377 n 14524 Nc. 1832... 100.— 4177 100.— 6971... 100.— 8026 100.— Tweede N°. 4037... 100.— 8640 5000.— 9758... 1500.— 10811... II 200.— 11832... 100.— Derde N°. 372... 1000.— 1650... n 100 2410... H 25000.— 1000.— 3661 100.— 6938... 100.— 7023... 400.— Lijst. N°. 11868 12287 19283 20576 Lijst. 1000.- 400.- 1500.- 100.- 100.- 100 - 200.- N°. 11294 11533 16811 Vierde 200.— 400.— 400.— N°. 7497... 100.— 7929... 100.— 9453... 200.— 11051... 100.— 11879... 2000.— 15552... 1000.— 19762... 200.— Lijst. N°. 17957... 400.— 1000.—

Weekblad van Haarlemmermeer | 1874 | | pagina 2