1874. Vrijdag, 18 December. No. 51. VAN AAN LANDBOUW, GEMEENTE- EN POLDEft-BELANGEN GEWIJD. Vijftiende Jaar gang. Haarl emmer meer. Landbouw. Prijs van het Abonnement: Prijs der Advertentien Bij den Burgerlijken Stand zijn aangegeven Polder* 75 25 50 40 42 20 941 295 187.25 156. 256.50 93.50 38 17 17.25 16.25 v'as1028,75 WW HAARLEMMERMEER in het Jaary g ALLE TOEZENDINGENREDAKTTE EN TJITGAVE BETREFFENDE, te adresseren aan VAN BOMA C0., te Amsterdam. Prijs van een enkel Nommee 15 Cent. WJiterlyk Woensday.) van 1 regels 75 Cent, elke regel meer 12'/2 Cent. Groote Letters worden naar hare plaatsruimte berekend. Agenda voor de Vergadering van den Gemeenteraad van Haarlemmermeer, op Donderdag 24 December 1874, des voormiddags ten 10 ure, in het Raadhuis. 1. Ingekomen stukken en Mededeelingen. 2. Besluit tot betaling nit de onvoorziene uitgaven. 3. Besluit tot af- en oversckrijuog in de begrooting, 4, Herzieuing der jaarwedde van de hulp-onderwijzers M. van Tol en J^Hui- bers. 5. Benoeming van een hulp-onderwijzer aan school N°. 2. 6. Adres van P. Pranger, om gratificatie. 7. Idem van J. G. Legel, om toelage voor het schoonhouden van bet raadhuis. 8. Benoeming van leden der School- commissie, in plaats van de aftredende leden D. Eggink, J. van Vuuren en M. Tanis. Aanbevelingen1°. D. Eggink en J. L. van der Moer; 2°. J. van Vuuren en G° B. t Hooft3°. M. van Tol en P. S. Zijlmans. van 9 December tot 15 December 1874. GEBORENGerritje, dochter van J. van Egmond en G. Boterman. Cornelia dochter van G. van Aken en H. Langhout. Marinus, zoon J?11 T ,eyer en K. van der Meide. Jacob, zoon van M. Kroon en G. Eeheyeld. Maria, dochter van J. Rijke en H. Klaassen. Ar- noldina Leonarda, dochter van W. van der Spek en J. K Admiraal Jannetjedochter van W. Bakker en W. van Oogik. Gerritje Wilhel mina dochter van H. Vis en W. de Hollander. Jan, zoon van j! Mantel en M. Tarns. Lnkas, zoon van A. van Egmond en D. A. A. C. Iluisman. Jannetje, dochter van H. Soet en C. van Huijen. .Hasi na Catharina dochter van J. J. van den Broeck en T. Zantman. Ger ritje dochter van J. Uijthoven en G. Houter. Cornelis Petrus, zoon van J. W. de Iieij en A. Oudejans. o™DEN: Catharina Margaretha, oud 7 wekendochter van A. van Duijn en M. hchaap. Maria, oud 14 dagendochter van II. Piin- aker en M C. Looraan. Adriana, oad 5 weken, dochter van D. M. Blok en N. de Vos. Johannes Petrus, oud 3 maanden, zoon van S. coet en M. Chnstiaanse. Maria Kroon, oud 63 jarenwed. J Kauflinan Cornells Lamboo, oud 69 jaren, wedr. van M. Spelting. LEVENLOOS GEBOREN1 Kind van M. Cardol en M. van der Groei. 2 Kinderen van E. Mantel en J. D. van Stam. ONDERTROUWD H. E. van Keulen met J. Bouwman GEIIUWDgeene. Uit het verslag van den landbouw over 1874 in de ge- meente Haarlemmermeer blijkt het volgende: Algemeene toestand vrij gunstig. De koopprijzen der landerijen zijn stijgende. De tar we is gering in waarde, anders zoude dit jaar onder de voordeelige voor den landbouw kunnen worden gerekend. De prijzen van haver, boonen, enz. zijn zeer hoog en geven een goed slot van rekening. De landen gaan vooruit, machines worden meer gebruikt, en de bewerking van den grond verbetert, vooral door diep- ploegen. De waterstand in den polder is gunstig, De veestapel vermeerdert; vooral paard°enfokken geeft goede resultaten. Veefondsen bestaan in deze geroeente niet. Feeartsen. Twee rijksveeartsenzijnde J. Cransberg ((evens gemeente-veearts) en T. Folmer, en een gepatenteffde vee- arts, zijnde J. Erkelens. Granen en handelsgewassen. Aantal hectaren. Tarwe1825.12 Spelt 27 Rogge 941.25 Wintergarst 217. Zomergarst641. Haver2240.75 75.75 In den dijk van het zijkanaal ontstaanzoodat de geheele poll gemeente Westzaan weder vol w aerna is eene opeuiug jchen die plaats en de luopen is. Boekweit Boonen. Erwten Aardappelen Suikerbiet Winter-koolzaad Zomer-oliezaad Mosterdzaad Karweizaad Kanariezaad Meekrap Gemiddelde opbrengst per hectare. 26 hectoliter. Mangelwortels. 123.50 Wikken78.50 Voorts aanwezig Klaverhooi802. Weiland4442.25 Hooiiand1666.75 Vest a pel en Pluimvee. Paarden 2867 ezels 10, ruuderen 5897, schapen 7923 geiten 444, varkens 1803 hoenders 1 1,838 kalkoenen 369 eenden 1635 ganzen 1663. 19 100 27,000 kilogram. 20 hectoliter. 20 15 18 50,000 kilogram. 30 hectoliter. 4,500 kilogram. 3,000 De jongste stormen hebben „;an de zeeweringen van het eilnnd Walcherente Domburg, belangrijke schade berokkend. Naar men zegtis het grootste gedeelte van de in dezen zomer nieuw aangelegde werken -geheel weggesiagenen baart de toestand van het duin nog^al bezorgdheid. Met kracht wordt er gearbeidtot voorloopig herstel." Dalfsen, 16 Dec. De alhier bestaande weekmarktwelke nu cirka negen jaren bestaat, heeft alleen aan boter jnarlijks voor ruim f 100,000 opgeleverd. Men mag aaonemendat de helft daarvan onder de verschillende neringdoenden van den landbouw is terug ontvangen, zoodat het geen twijfel is, of de weekmarkten in kleine plaatsen van groot nut en voor- deel voor de inwoners zijn. Liclltenvoorde16 Dec. Dezer dagen is bier eene dorps- landbouwersvereeniging opgerigt, welke nu reeds bij de 90 leden telt, die elk f 1 aan kontributie per jaar betalen. Voor- zitter is de heer J. B. A. van Batenburg, penningmeester de beer J. B. Ilulshof en sekretaris de heer B. Sterneborg, oor zoover bekend is, zijn den loop der week van 6 tot en met 12 dezer maand in de provincie Nnord-Holland geene gevallen van longziekte onder het rundvee voorgekomen. Men schrijft aan de Leidsche Courant het volgende: „De landbouwersdie zich na den 20 November door de nat- tigheid teleurgesteld vonden, stelden het naar stal halen van bet vee nog een paar dagen uit of er verandering mogt komen. Daarop begon bet te sneeuwen en voor den tijd van het jaar vi ij haid te vriezen. Nu zou ieder uitstel verlies hebben ver- oorzaakt, daar het vee honger leed, zoodat het overal uit de weide werd gehaald. Die kortstondige vorst is menigeen over- vallen. Men haastte zich in kweekerijen te bergen wat niet tegen vorst bestemd is, terwijl groote partijen in deze om- streken nog te veld staande bloemkool bevroren. De verbou- wers hadden zich voorgesteld de verzending nog lang te kun nen voortzettenwant: de winter komt zelden zoo vroeg. Hij kwam wel vroeg, docb nam spoedig afscbeid en zoo heeft bet langer dan een maand geregend, gehageldgesneeuwd en dikwijls geducht gestormd. Dat er na zooveel onstuimig weer een bestendige winter kan verwaeht worden lijdt geen Iwijfel bij de landlieden als de wind maar in het noordoosten b'ijft, waarin hij maanden lang niet of slechts kort geweest is. De thermometer kon dan wel eens strenge vorst aanwijzen. In- tusscben beeft regen en gesmolten sneeuw het water doen was- sen. Ook de boezemtelkens bijna peil bereikende, daalde niet, ondanks een soms gunstigen wind om te spuijen. Dagen achtereen was de zee zeer hoog en onstuimig, ten gevolge van de noordwestelijke stormen, zoo dat de sluizen te Katwijk moesten gesloten blijven." In de den 14 dezer gehouden vergadering van „Nijverheid", te Groningen, heeft o. a. de heer O. J. Quintusnamens de in de vorige vergadering benoemde commissie, verslag uit- gebragt omtrent Fehrmans Pferdeschonerdoor den heer Boeke toen besproken. Dat rapport luidde zeer gunstig. Uit ver schillende proeven was gebleken, dat door de uiterst soliede Pferdeschoners kracbt wordt bespaard bij 't in beweging bren- gen van een rijtuig, dat zij uitstekend werken op een heuvel- achtig of golvend terrein of bij't bestijgen van hooge bru-rgen, evenals bij kromming van den weg, en aanbeveling verdienen! In cijfers uitgedrukt zal de kracktsbesparing 20 percent be- dragen. De vergadering besloot om dit rapport na eenige wijziging van den vormzoo dit blijken mogt noodig te zijn, aan bet hoofdbestuur op te zenden tot plaatsing in het tijdschrift der maalscbappij. Daarna vertoonde de heer Boeke een nieuw keuken-instru- ment, eene oestertang. „Het is bekendzegt de beschrijving van het werktuigje, „dat het openen van oesters met een mes dikwijls zeer moeijelijk en gevaarlijk is, zelfs voor de meest geoefendenen dat dit vooral op die plaatsenwaar men geen zoogenaamde openstekers krijgen kan, vaak een beletsel is oesters te gebruiken. Met de oestertang kan iedereen ze met het grootste gemak openen zonder dat iets van het nat ver- Toren gaat. Dit uieuwe huishoudelijke werktuigje beveelt zich door zijne bruikbaarheid bijzonder aan, daar men in eene minunt 10 a 12 oesters kan openen zonder eenige oefening vooraf. De oestertang is van gegalvaniseerd ijzer en zeer soliede gemaakt. De prijs is 5,50." Zaturdag-avond jl. hield de afd. Amsterdam vau de Neder- landsche Maatschappij voor tuinbouw en plantkunde eene bijeen- komst in het Genootschap Natura Artis Magistrate Amster dam. De opkorast der leden met introductie was uitmuntend en met belangstelling werd de lezing van den heer M. L. Q. van Ledden Hulsebosch van Kuilenburg, die tot onderwerp gekozen had de eel en eelplantenaangehoord. De Doodige platen droegen veel bij tot verduidelijking van het gesprokene, maar bovenal de microscopen en de prachtige verzameling preparaten van den spreker. In piaats vau het bestuurslid den beer dr. G. F. Westerman, die volgens rooster moest aftreden is gekozen de beer mr. J. P. Wertbe'm, Op een den 15 December II te Amsterdam gehouden ver gadering van afgevaardigden van verschillende Landbouw-Maat- schappijen in Nederlandis besloteu over te gaan tot de opngting van eene vereeniging: „Het Nederlandsch Rundvee- Stamboek". Weldra zullen cireulaires worden verspreid tot nadere toe- Iicktirigen met uitnoodiging om deel te nemed aan het lid- maatschap, waartoe bereids ondersclieidene vereenigincen en landbouwers zijn toegetreden. De contribute bedraagt 10 jaarlijks, en het lidmaatsehap is verphgtend voor hen, die vee in het Stamboek willen doen opnemen. Voorloopig is eene Commissie van bestuur benoemd, bestaande uit de heeren: Herman P. Bultman, te Haarlemmermeer, voorzitter; J. C. van der Oudermeulen, te 's HageDr. L. Mulder, te Arnheraen Scholten van Aschat, te Rosendiial leden, en P. P. L. Waldeokte Loosduinenaacretaris. Door de Nederl. Maatschappij ter bevordering van Nijverheid zijn, in bet belang van het lager onderwijs in den landbouw, den Minister van Binnenlandscke zaken aangeboden twee tabel- lenbevattende de gekleurde afbeeldingen van al de vogels die in Nederland door het vernielen van ongedierte voor den' landbouw nuttig zijn. Deze tabellen zijn ontworpen naar aan- Ieiding van eene dergelijke tabel, die van wege de Belgisebe Regeering is uitgegeven ter dienste van bet onderwijs/docb voor Nederland, wegens het verschil in namen en het ont- breken van vele vogels, niet geschikt was. Bij de tabellen door de Maatschappij ingezonden is eene zoo naauwkeurig mogelijke naamlijst gevoegdwaarop, behalve de wetenscbap- pelijke, de meest gebruikelijke inlandsche namen (ook voor de verschillende pnmneien) zijn vermeld. De Maatschappij heeft aan den Minister verzocht, te overwegen, of in Neder land van regeeringswege dergelijke tabellen zouden kunnen uitgegeven en ter dienste van bet onderwijs algemeen verspreid worden. Namens den Minister van Binnenlandscke zaken zijn de ge- meentebestureu voor zooverre zich in hunne gemeenle van Ion»-- ziekte verdacht vee bevindt, door den kommissaris des konin^s verzocht de veehouders ernstig aan te manen zich te onthou- den van het bezoeken van stallen, waar zich van longziekte verdacht vee bevindt, en de eigenaars van zoodanig vee even- zeer te vermanen zich te onthouden vau bet bezoek °van stallen waar zich gezond vee bevindt. Tegen het kwaad dat sommige veehouders het bestaan der ziekte onder hun vee verzwiju-en wordt in de missive van den^ kommissaris des konin^s waak- zaamheid aanbevoleu door toezigt op de stallen me't gezond vee. Voor hen die goed gezind zijn zal eene aanmanino- om dadehjk bij bet geringste ziekteversehijnsel onder bet rundvee daarvan aangifte te doen bij den burgemeestervoldoende zijn. Voor de kwaadwilligen is bet noodig, op onverwachte tijden onderzoek te doen naar den gezondheidstoestand van bet vee. Te dien einde zullen gesehikte personen worden be noemd tot vee-opzigters, die niet met het toezigt op verdacht vee zullen worden belast, maar aan welke alleen zal worden opgedragen overal waar dit raadzaam wordt geacht, zich nu en dan van den gezondheidstoestand van bet niet als' verdacht bekend staande vee te overtuigen. De circulate bevat in den aanvang een kort overzigt van de maatregelen tot bestrijding der longziektedit jaar toegepast. Deze werden over het algemeen met gunstigen uitslag bekroond. In Noord-Brabant Noord-Holland en Utrecht komt die ziekte slechts sporadisch meer voor en in dit gewest is ze merkbaar afgenomen. In Friesland zijn nog de meeste brandpunten van besmettin", maar ook in die provincie is de tbestand in de laatste maanden veel gunstiger geworden. Het Londensche publiek vergastte zich verleden week op de beschouwing van het gemeste vee, hetwelk in de ruime Argricultural-Hall tentoongesteld was. Ofschoon het weder bui- tengewoon regenaehtig was, schrikte dit de bezoekersdie ongeveer 20,000 daags bedroegenniet af. Het aantal bees- ten is zooals vroeger reeds gemeldveel minder dan ge- woonlijkdoch de hoedanigheid is beter dau vroeger. De prins van Wales behaalde den eersten prijs van 1200op zijn kort

Weekblad van Haarlemmermeer | 1874 | | pagina 1