Advertentien. KENNISGEVING. Haarlemmermeer. Openbare Verkooping 208 - Gemengde Bertgten. Door het invallen van het Kersfeest op Vrijdag, ov NmuVeviU\t; 34 December Een Huis met Twee Woningen Invloetl van oliegewassen op den grond. regtszaken. Steeiikolen met aarde enz. geineng'd. zal de RIJKS- en GEMEENTE-ONTVANGER Op Donderdag den 24 December 1874, 2/3 der liooppeiiningen kan er als le Hypotheek op gevestigd blijven. gchoornd wit koebeest, dat voor 1680 door den eigenaar van de bekende „Cremorne Gardens" gekoeht werddie het welligt, op de eene of andere wijze versierd, bij eene ver- tooning zal bezigen. Een der ossen heeft een omtrek van 10 voet, weegt 2650 pond en is van zeer hooge gestaltezoodat de evenredigheden goed zijn. De befaamde „Durhamsche os" van vroegeren tijd won het echter van dezen tegenwoordigen os, want de toenmalige Durharasche woog 2024 pond, zon- der overtollig vet te zijn. Sedert geruimen tijd wordt raeer op evenredigheid en voortreffelijkheid in alle opzigten gedoeld dan op het voortbrengen van mas9aas vet, op vier poolen staande, zoo als vroeger het geval was. In Semper Virens leest men het volgende over: l)e werking van Zwavel op Booneii, Het Monatschrift des Vereines zur Bef. des Gartenbaues ontleent aan het Journal d'agriculture pratique het volgende, dat te zijner tijde te pas kan komen. Op den 15 Mei had zekere Mad. Cora Millet vier bedden met stokboonen beplant die in de rijen bemest waren met zeer ouden mest. De plan- ten groeiden aanvankelijk krachtig, en hadden zick weldra ter hoogte van 3040 Centim. aan de stokken bevestigd. Toen, na eeu afwezigheid van acht dagenMad. Millet naar haar boonen ging zienwas zij niet weinig verwonderd ze in zeer ziekelijken toestand terug te viuden. Ze waren weinig gegroeid de vroeger levendig groene bladeren waren geelachtig en de onderste zelfs verdroogdterwijl de eigenares te vergeefs de oorzaak daarvan trachtte te ontdekken. Aan een muur in de nabijheid stood een Wingerddie zich door zijn ongemee- nen groei kenmerkte en een lengte-uitgestrekheid van 19 Meter besloeg. Deze Wingerd was steeds gezond gewee9t, maar was nil aan de Westzijde sterk door O'idium aangetast (de gewone druivenziekte)terwijl daarvan aan de Zuidzijde (denkelijk wordt hier aan de Oo9tzijde bedoeld, maar dit doet er weinig toe) daarvan geen spoor te ontdekken was. Deze Wingerd werd onmiddelijk gezwaveld en het overschot der zwavel over de boonen uitgestrooidzonder dat men daarvan echter eenige verivachting had. Heeds op den 12 Juli waren de boonen niet meer te herkennen. Ze hadden hare frisch groene kleur terug gekregen en groeiden, ondanks tie 9terke droogtewelig in de hocgte. Waarschijnlijk zijn ze door een Zwam, mogelijk .wel de O'idium aangetast geweest, die door de zwavel gedood is. Wij behoeven hier niets verder bij te voegen er blijkt toch genoegzaam uit dat de zwavel in sommige gevallen uitinun- tende diensten kan bewijzen. Bij voorkomende soortgelijke gevallen passe men dit middel sleohts toe, in het eene geval zal men er baat bij vindenin het andere welligt niet, in alle gevallen zal men iets leeren. In de laatste dagen van de maand September bereisde een Amerikaansehe veefokker uit de Vereenigde Staten van Noord- Amerika de beste landstreken van Noord-Holland zooals de Beemster, Purmer, Midwoud, Ooster- en Wester Blokker, Benningbroek, enz.om van het beste soort vee in die streken aanwezig 19 stuks eerste qualiteits beesten voor zijne fokkerij aan te koopen waaronder 4 beste melkkoeijen welke in het jaar 1873 op de groote Landbouwtentoonstelling gehouden ter gelegenheid van het vijfentvvintig jarig bestaan der Holland- sche^Maatschappij van landbouw te Amsterdam bekroond werden met den eersten prijs. De oliegewassenb.v. de Kruisbloemige (Crueiferen) wer- ken op dezelfde wijze als kalk op zure gronden. Zoo is men er nabij Torgau in geslaagd omdoor aanbouw van oliezaad om de twee jaren den zuren grond zijn zuur te ontnemen, en voor den graanbouw geschikt te maken. Door wijlen den heer J. W. Loggcn onlangs overleden te Barueveld is aan het evangeliseh luthersch weeshuis te Amsterdam besproken een le- gaat, groot 5000. Onder Nieuwvliet is de bouwhoeve van den landbouiver Michiel Brakman geheel in asch gelegd. De brand ontstond terwijl B met z.jne vrouw naar een feest waren. De schade bedraagt p. m. J 9000. Ei was vennoeden van kwaadwilligheid en kort daarop is de arbeider L. bij Brak man als vermoedelijke dader gearresteerd. Te Overveen, bij Haarlem, heerschte sedert Zondag middag een on- beschrijfelijke ontsteltenis. Omstreeks 10 uren gingeu van daar een knaapje van 7 een van 6 en een meisje van 5 jaren naar de duinen om zich daar met spelen te vermaken. Toen de tijd van tehuiskomst aanbrak ivaehttc men echter de kleinen te vergeefs, en ook den geheelen namiddag bleef men vruchteloos in spanning. Waarschijnlijk waren de kinderen m het dnin verdwaald geraakt. Alle pogingen, door de beangste ouders aan- gevocrd om hen te vinden, mislukten. Den ganschen avond en nacht door werd gezocht, maar te vergeefs, zoodat men de kinderen verloren daar zij stellig door angst, vermoeidheid, honger en kou zouden zijn be zweken Den volgenden morgen om eirca half acht unr werd evenwel het drietal, dat den langen, guren winternaeht onder regen- en sneeuwbuyen in de duinen had doorgebragt, door twee inwoners van Zandvoort, Keur en Molenaar in beklagenswaarden toestand in de nabijheid van dat dorp outdekt. Met de meeste menschlievendheid werden zy van het noodige voorzien, en in den middag kwamen hunne betrekkmgen hen halen. In vele plaatsen hier te lande heeft de justitie weder onderscheidene van valschheid verdachte geldstukken in beslag genomeu aiste Gromr,; gen ecu gulden, met de beeldtems van konmg Willem III, jaartal 1854 te Lopik een 25-centstuk, met de beeldtems van komng Willem III, iaartal 1849 te Winschoten, gelijk stuk, met de beeldtems van komng Willem II en het jaartal 1849 te Herkingen (llakkoe), een gulden, met he elfde kenmerk en het jaartal 1845. A1 deze stukken zyn by mtspraak van s llijks muntkollegiedat ze onderzocht heeft, valseh en nagebootsl verklaard. Uit vele plaatsen komen berigten over het goed slagen van de waar- nemingen met betrekking tot den overgang van Venus voorby de zon El ziin verscheidene photographien op glas genomen. Vooi hem die He reden nit kent waarom aan deze lang vooruitberekende gebeur ems voor de wetenschap zoo groot gewigt wordt gehecht, is bet dat het oogenblik waarop dc planeet Venus zich tnsschen de zou ea onz<; iarde bevindt op den kortstmogelyken afstand van de laatste den sterre kundigen ^elegenheid geeft den afstand van de zon tot de aarde met juist- Md te b® at, -'eene berekening waarop alleandere die tot heden slechts bij benadermg kon geschieden. - Men berekent dat in het geheel op circa 80 verschillende plaatsen waarnemingen gedaan en p. m. 3 millioen onkosten daarvoor gemaakt zyn. Naar men verneemt heeft H. M. de koningin /100 geschonken ten behoeve der nagelaten betrekkingen van de 8 werklieden, die in den avond van 2 dezer in de Haas zijn omgekomen. Volgens bet Noord-Amerikaansch Landmansblad is aldaar eene fabnek opgerigt ter vervaardiging van gomelastieke sehoenen voor Paard™' vervanrino- der hoefyzers zc worden vervaardigd in 16 versctnuenue grootten om altijd passende te kunnen bekomen; ze wo 5- en aangedaan, zoodat kelijke ijzeren hoefbeslag, maar daarentegen wegen ze 40 pet. ligter, zijn duurzamer en minder nadeelig voor de hoeven. Dezer dagen zijn te Parijs een groot aantal dolle hondeu onschade- lijk gemaakt. Een echtpaargenaamd Coulon kwam aan 't politie-bureau vragen naar een prachtig hondje dat zij nader aanduidden. Men antwoordde dat het beestje zich onder de als dol gesignaleerde honden bevonden had en gedood was. Vrouw Coulon herinnerde zich toen dat de hond eenige dagen geleden haar vijfjarig dochtertje gebeten had en een groote onge- rustheid maakte zich van dc echtelieden meester, die, helaas, na verloop van eenige dagenslechts al te gegrond bleek te zijn. Het kind werd eerst somber en onrustig. Daarna volgde zinsverbijsteringdelirium. Nu en dan had de arme kleine een oogenblik van verademing, waarin zij schrei- jende haar pop omhelsde die naast .haar in 't ledikantje lag. Op deze uitin- gen van teederheid volgde dan weder een aanval van razernijwaarin zij de pop beet, ze met de sneeuwwitte tandjes verscheurde tot het kleine mondje met Harden en zemelen gdvuld was. De arme moeder zat handen- wringende aan het bedje. MoederMoederriep de kleine kom niet bij mij, ik zou u ook bijten. Eindelijk was die vree9elijke periode der ziekte voorbij en trad verzwakking in. Langzamerhand ging het zielsleven uit in die arme kleine hersens. Nog eenige kramptrekkingen en de lieve kleine was een lijk. De ouders zijn krankziunig van smart. - Sedert eenige weken leefde te Utrecht een jong echtpaar in alles be* halve goede harmonie met elkanderdoor dat de man telkens in hoogst beschonken toestand thuis kwam en zijne vrouw dan wilde mishandelen. Zoo was het ook weder in den avond van den 14 dezer, en na de gewone crgerlijke tooneelen verwijderde hij zich met eenige kleine meubelstukken. Hierop nam zij het besluit om het voorbeeld van haar man te volgen en droeg er zooveel uit als er maar mogelijk was. Den volgenden morgen vertoonde zich een ander tooneeltoen zij beiden in huis kwamen en ver der zamen het overige verkochten. Tot niet geringe verbazing der bureu namen zij voor goed afscbeid van elkander, na een huwelijk van ruim een jaar. De onlangs overleden baron Rothschild zou eens in dc maand Maart feestvierenzijn hofmeester bragt hem het berigtdat alles in orde zou zijn, behalve dat er geen perziken op het dessert zouden kunnen wezen. Er waren slechts 3 stuks in Weenen te koop en daarvoor werd 11. 200 gevraagdhetgeen de man zonder bijzondere magtiging meende niet te mo- gen doen. De baron reed naar den koopman, vond, dat de vruchten prachtig waren, maar noemde zy te duur. //Men kan immers even goed uit was vervaardigde perziken op tafel zettenzeide hijniemand zal het invallen ze te eten en ze zullen ook wel geen goeden sinaak in dit sai- zoen hebben." //Ze zijn uitmuntend lekker," antwoordde de koopman, //wil mijnheer proeven?" De baron nam daar glimlagchend genoegen in eu de koopman sneed er een door, bood den rijkaard de eene helft en at de an dere zelf op. //De perzik is inderdaad heerlijk," zeide de bankier „nu hoeveel voor die twee?" //II. 300," antwoordde de man. //fl. 300 voor twee perziken? en straks hebt gij maar fl 200 voor drie gevraagd. //Dat is waar, mijnheer, maar straks waren er 3 perziken in Weenen te bekomenthans zijn er maar 2 het is de zeldzaamheiddie betaald moet worden en ze zijn nu zeldzamer dan straks." De baron antwoordde door last te geven, dat fl. 300 zou betaald worden en liet de zeldzame vruchten naar zijne woning brengen. De heer Cauderayinspecteur van den telegraaf te Lausannemaakt opmerkzaam op de groote kracht, die houtskool op de electriciteit uitoefent en slaat voor om bij op zichzelf staande huizen, b. v. hofsteden ten plat- tenlande, twee lauge palen, die van buiten verkoold zijn, in deu grond te plaatsen. De punten van die palen moeten kegelvorraig zijn en voorzien worden van een metalen spits; een spijker, met de punt naar boven, is daartoe voldoende. Ten einde den overgang van de electriciteit in de aarde gemakkelijker te maken, wordt een weinig oud ijzer bij den paal m den grond begraven. Is de houtskool vergaan dan wordt de paal op meuw gesehroeid. Een goedkoope bliksemafleider en gemakkelijk aan te brengen. Volgens dr. Brown Sequard kan men een opkomende hoestbui tegen- gaan door de lippen in de nabijheid van den neus te drukken, evenals men door drukking op zijde van den neus het niezen beletten kan. Eene drukking vdbr en digt bij het oor doet de hoest en ook de hik belaren de laatste evenwel niet zoo goed als de hoest. Men kan ook het hoesten voorkomen door de tong sterk tegeu het verhemelte aan te drukken. Als bewijsdat de wil op hoesten grfooten invloed kan uitoefenen haalt Brown Seqard het woord van een Fransche ziekenverpleegster aande eerste die hoest, wordt op dieet gesteld: het hoesten was in haar zaal eene zeld zaamheid. Drie middelen voor een en alle even goedkoop Gebroeders Guttmann te Weenen zijn bekend wegens hun rijkdom en weldadigheid. Die heereu zijn eigenaars o. a. van kolenmijnen in de omstreken van Javamo in West-Galicie. Het bestuur eener kleine gemeente in de nabijheid vroeg dien heeren om 2000 centenaars (een centenaar is 100 kilo) kolen tegen verminderden prijs voor de armen dier plaats. De heeren Guttmann antwoordden daarop: //Wij zijn niet gewoon onze pnjzentever- minderen, maar verklaren ons bereid voor uwe armen 1000 centenaars voor den gewonen prijs en 1000 centenaars kosteloos te leyeren Een vol genden dag kregen gebroeders G. de volgende missive: //Wel Ed. heeren Na u dank gezegd te hebben voor uwe gunstige beschikkmg, verzoeken wij de toezending der 1000 centenaren, die wij niet behoeven te betalen. In- dien wij ze noodig hebben, zullen wij de andere later bestellen. Be heeren G. hebben 1000 centenaars gratis verzonden en beleefd om meerdere begunstiging verzocht. Het Provinciaal Geregtshof in Zuid-Hollend heeft uitspraak o-edaan in het proces-Werson (agent van politie te 's Hage). Bij breedvoerig gemotiveerd arrest heeft het hof zich vereemgd met het oordeel der deskundigendat de dood van den ver- slagene moet worden toegeschreven aan de verwondingen door Werson hem toegebragt. Met verwerping van de hewenngen des verdedigers, dat^beschuldigde in ivaanzin en na provo- katie die vvlndea zou hebben toegebragt, achtte het hof het moedwillige van den doodslag overtuigend bewezen. Werson is dus schuldig verklaard aan moedwilligen doodslag en ver- oordeeld tot vijf jaren tuchthuisstraf. In Sempervirens leest men het volgende De meesten onzer lezers zullen zich wel herinneren dat eenioen tijd geleden, een ontdekking werd bekend gemaakt van zekeren heer Raaymaakersin Belgie, die namelyk toe- vallig had bevonden dat gruis van steenkolen met tuinaarde en soda vermengd een uitmuntende brandstof zou zijn en een zeer groot voordeel zou opleveren voor hen, die veel steen kolen voor hun bedrijf behoeven. Inzonderheid zou dit ook zeer ten bate komen van die kweekers, die vele warmekas-planten bezitteu. Daar de bekendmaking dezer uitvinding den stempel der eenvoudigheid droeg, wekle ze veel vertronwenen werd de aannemelijkheid van de deugdzaamheid dezer brandstof al door deze en genen in twijfel getrokken over t algemeen hechtte men toch wel wat geloof er aan. Het departement Utrecht der Maatschappij ter bevordenng van Nijverheidbegrijpende dat het op den weg dezer Maat- schappii lag om uit te maken waaraan men zich in dezen kon houden, benoemde een commissie, welker taak het zou zijn goede, vergelijkende proeven te nementen einde daarna hare bevinding mede te deelen. In het kortqjings verschenen 4e stuk van dezen jaargang van het Tijdschrift van de Maatschappij van Nijverheid komt het rapport daaromlrent voor. Wij achten het noodeloos de bijzonderheden te vermelden die daarin worden medegedeeld. Die commissm is blykbaar zeer onbevooroordeeld te werk gegaan, en heeft alles in acht geno men wat hierbij kan te pas komen. Toch waren hare uitkom- sten zeer negatief. Het zal voldoende zijn hier mede te deelen dat, terwijl men met zuivere steenkolen het water na verloop van 15 minu- ten tot koken had gebragtdit, onder overigens geheel ge- lijke omstandighedenmet 1 deel steenkolen1 deel tuin aarde en 4% soda, eerst na 30 minuten geluktewaarbij nog moet in aanmerking genomen worden dat, tengevolge van de hevige trekking, veel warmte van de steenkolen verloren ging en het water, had men die trekking willen matigen, daarmede nog spoediger zou gekookt hebben. Maar dan zou 't altijd onder gelijke omstandigheden met het laatst- genoemde mengsel, waarbij die sterk trekkende schoorsteen verre van overbodig bleek te zijn, ook nog langer geduurd hebben. Het verschil zou dan veel grooter zijn geweest. Met andere mengsels, b. v. met klei of met zandkwam het water niet tot het kookpunt. feieruit blijkt dus dat die quasi-verdienstelijke uitvinding eigenlijk van geenerlei waarde is. Maar die commissie nam nog een andere proef, en wel met gruis van coke, waartoe ze geleid werd door het heer- schende denkbeeld als zou dit laatste geenerlei waarde als brandstof hebben. In Utrecht sohijnt de coke nnmelijk gezift te worden, waardoor men groote hoeveelheden van dit gruis verkrijgt, dat, volgens dit rapport, onverkoopbaar schijnt. Twee deelen van dit gruis werden vermengd met een deel gruis van Buhr- kolenmet het zeker zeer gunstige resultaat, dat ook met deze brandstof het water na 15 minuten kookte. Hierin ligt welligt een wenk dien sommige kweekers zich zouden kunnen ten nutte maken. Zulk een mengsel heeft het dubbele voordeel dat het niet veel roet aanzet, en vermoede- lijk lang brandende blijft. Wij herinneren ons meermalen gezien te hebben dat men in Luik het steenkolengruis met leem of klei vermengt, en daarvan ballen maakt ter grootte van ongeveer 6 a 8 centi meter. In een wijden open haard in het hotel de l'Europe vonden wij daarvan op een kouden ochtend in Maart een groot vuur gestapeld. Onderaan wordt vluggere brandstof gelegd en dan de geheele haard vol gestapeld met zulke ballen, zoodat ze als een piramide tegen de achterplaat op staan. Door den haard met een trekklep te sluiten, laat men dit goed aantrek- kenwaarna die klep weggenomen wordt en de brandende massa, die dan met een korle vlam brandt en sterken gloed afgeeft. De vlam krimpt nu weldra en het vervaarlijke vuur blijft gloeijen. Toen we 's middags in dezelfde zaal aan de table d' bote kwamen, was de massa wel is waar aanzienlijk geslonken, maar toch nog sterk gloeijend. We zouden hiervan in dit blad niet spreken, ware het niet dat wij den volgenden dag diezelfde ballen ook gebezigd zagen als brandstof voor de heetwater toestellen (thermosiphons) in den botanischen tuin te Luik. Op onze vraag of die vol- deden.was het antwoord uitmuntendmaar men moet gewoon zijn er mee om te gaan. Deze spaarzaamheid met steenkolen wekte te meer onze ver- wondering, omdat wij ons in de steenkolenstreek bij uitne- mendheid van Belgie bevonden. Toch passeerde men bijna geen straatwaar niet eenige hoopen steenkolen en leem lagen en een partij vrouwen met het vermengen bezig waren. Dat een Hollandsche huisvrouw die straten uiet zindelijk zou noemen is te begrijpen. Het gebruik van dit mengsel is er dus geen uilzondering, het is er algemeen. Wij vermelden dit niet om het als tegenhanger van de bo- venvermelde uitkomsten te doen beschouwen. Dit mengsel is trouwens heel anders dan het toen in de courant aanbevolene. Wij zouden alleen wenschen te vragen of men geen reden zou hebben om hier, waar de steenkolen zooveel duurder zijn, hetzelfde te beproevenwat men daarwaar men ze direct en dus zooveel goedkooper kan verkrijgenreeds in praktijk bragt, voor de rijzing der prijzen van deze brandstof? Zijn er gegronde reden tegen? Wij zouden dit bijna vermoeden; immers wij zijn zeker de eenigen niet in ons land die dit gezien hebben in een stad, die af en toe nog al eens door Nederlanders wordt bezocht. van EaarlemmermeerZittillg- houden te Abhenes en menu-- Vennep des voorraiddags ten 10 urein het Logement Be BeUl'S," in het Hoofddorpten overstaan van den Notans J. h. VAN DER MOER, VAN geteekend G G 38 en G G 39 met ERVE en TUIA, staande en gelegen in het Hoofddorp, KadaS,er Sectie K Nrs 1403 en 1404, te zamen grout, 31 Areil en 6 teiltl- areilverhuurd tot 1 Mei 187 5 tegen 2— per Week.

Weekblad van Haarlemmermeer | 1874 | | pagina 2