1874. Vrijdag, 25 December. No. 52. VAN AAN LANDBOUW, GEMEENTE- EN POLDER-BELANGEN GEWIJD. Vijfliende Jaar gang. Pi'ijs van het Abonnement: in het Jaarf 6. Haarlenimermeer. Bij den Burgerlijken Stand zijn aangegeven Landbouw. Prijs der Advertentien Oemen^de Berig-ten. regtszaren. II A A R L E M M E It IIE E It Pi'ijs van een enkel Nommer 15 Cent. Predikbeurten in de kerk te Abbenes en Kage. Zondag 3 Jan., Ds. Buchli Pest, te Abbenes. Zondag 10 Jan., Ds. v. d. Kemp, te Kage (Voorber.) Zondag 17 Jan., Ds. van Herwerden te Abbenes (Avondmaal). Zon dag 24 Jan., Ds. Osti, te Kage (Dankz.) Zondag 31 Jan., Ds. Sluijterman, te Abbenes. van 16 December tot 22 December 1874 GEBOREN: Pietertje, dochter van W den Ouden en A. den Outer. - Jan zoou van W. Dankelaar en D. van Kolfschoten. Francina, dochter van A. Huigen en G. Palenstein. Jan, zoon van D. Knibbe en M. Paarlberg. Johannes Jacobus, zoon van C. LodderenM. H. de Booij Wijbrand en Rens, (tweel.) zonen van A. Stoel en T. Dekker. Antouetta, dochtei van Q. Hnismans en C. Kloet. Jacoba, dochter van J. van der Laan en J. Knor. Antonius Johannes Alphonsus, zoon van T. N. Tresoor eh J. J. W. Belzer. Adriana, dochter van C. Noorloos en M. Hoenson. Gerardus, zoon van S. Tesselaar en C. van Bakel. Trijntje dochter van J. Bakker en G. Davidson. OVERLEDEN: Martinus, oud 2 maanden, zoon van K. Slootweg en M. van der Voet. Gerritoud 20 jaren zoon van G. Lankhaar en j ¥an Mersbergen. Jan Maarten, oud 7i maand, zoon van J. van de Geer en T. van der Sluijs. Simon, oud 15 jaren, zoon van F. Ver- °rugge ea van der Hooft. Petronella, oud 7 maanden, dochter van 4. W. Hartman en E. Eickhoff. Willem Cornelisseoud 51 jaren, wedr. van C. van Leeuwen. Corneliaoud 23 jaren gehuwd met M. Kroon. ONDERTRODWD: J. Rijnders en T. Oostwouder. GEHUWD: J. de Hoog met J. van Andel. J. Vis, wedr., met E Verzijde. Postkantoor te Haarlemmermeer. LUST VAN BRI EVEN DIE, UITHOOFDB VAN ONBSKENDHEID DER GEADRESSEERDEN, NIET BESTELD ZIJN KUNNEN WORDEN. 1. Wed. A. de Wit, Alkmaar. 2. B. van Buiten, Hoofd- vaart, Haarlemmermeer. In de Agenda voor den Gemeenteraadopgenomen in 't Weekblad van 18 Dec. j.l.staat abusivelijkvoordragt M. van Tol, en enz.moet zijn: M. Het jaar 1874 moet ten opzigte van den Landbouw in Haarlemmermeer onder de middelmatige worden gerekend. De prijzen van tarwe zijn laag, hoewel het muddental van het gewas niet tegenvalt. Bij peulvruchten zijn de prijzen vrij hoog doch de opbrengsten in hectoliters daarentegen gering. Onge- dierte teisterde deze producten in hooge mate. Alleen haver en garst beantwoorden aan de verwachting, zoowel voor op- brengst in hectoliters als in geld. Ook de uitkomst van roaae is redelijk. De vlasteelt heeft mindere proportion aangenomen, de uit- komsten waren overigens bevredigend. Het verbouwen van meekrap wordt hoe langer hoe minder. De opbrengst van suikerbeetwortelen valt tegen. Koolzaad en fijne zaden gaven slechts een tamelijk beschot, bij lao-e ver- koopwaarde. De paardenfokkerij neemt toe, door stijging van prijzen. Het rund- en wol-vee onderging in het voorjaar eene niet on- aanzienlijke daling, en beeft zieh daarvan nog niet liersteld. De zuivelbereiding gaf gewenschte resultaten. De gezondsheidstoestand van paarden en vee was vrij gunstig. De landerijen gaan vooruit; het diepploegen draagt daartoe op vele plaatsen 'belangrijk bij. Het gebruik van werktuigen animeert. De waterstand in den polder was gedurende 1874 allezins goed. Het gemis van eene verbinding van poldervaarten door sluizen met het bnjtenwater, doet zieh zoo langer hoe meer gevoelenevenzoo betreurt men bij voortduring dat een zoo belangrijke polder van spoorwegverbindingen is verstoken. Zwolle22 Dec. Op den stal van mr. J, Thibout is een bruine merrie aangetast door kwaden droes of liuidworm. Na onteigening is hetmet eenige in aanraking geweest zijnde goederen en stalgereedschappen op gebruikelijke wijze heden morgen verbrand en begraven. Naar men verneemt, heeft zieh te Arnhem een maatschap- pij gevormd, die zieh ten doel stelt gemeenschappelijk bezit van landerijen waardoor de gelegenheid is geopend ook voor kleinere kapitalen, om de groote voordeelen te genieten van belegging in land. Te Uitgeest is dezer dagen met goed gevolg beproefd het nieuw opgerigte dubbel vijzel stoomgemaal der vereenigde Uitgeester en Heemskerker Broekpolders. Door dit stoomge maal wordt in een lang gewenschte beboefte voorzien. ABLE TOEZENDINGEN, REDAKTIE EN UITGAVE BETREFFENDE, te adresseren aan VAN IH)\G4 C0., te Amsterdam WJiterlyk Woenstlag. Voor zoover bekend is, hebben zieh in den loop der week van 13 tot en met 19 dezer in de provincie Noord-HollancL_ geene gevallen van longziekte onder het rundvee voorged van 1 (i regels 75 Cent, elke regel meer 12'/2 Cent. Groote Letters worden naar hare plaatsruimte berekend. Het getal rnnderendat in de vorige week op de zooge- naamde Kersttijdmarkt te Londeli werd verkocht, was slechts 6570. Dit is wel is wnar 400 meer dan in het vorige jaar, doch in 1863 klom bet getal runderendie ter markt kwa- men, ver boven de tienduizend, zijnde het hoogst bekende. De vermindering in de laatste Gen jaren outstaan spruit niet voort, zoo als men oppervlakkig zou gelooven uit eene ver mindering van behoeftewant het tegendeel doet zieh met elk jaar gevoelen, maar uit de grootere hoeveelheid van ge- slagt rundvleeschdat door de groote vermeerdering van gelegenheden tot vervoer aangebiagt wordt. De rijzing in den prijs van het rundvee is in tien jaren bijua 50 pet, en de 14 engelsche ponden (a stons) golden Maandag 11. 7 shil- linS (f 4-20) in plaats van 5 shilling, zoo als vroeger. De minste soorten bedongen deze week even veel als vroe ger de beste soorten. Er wordt elk jaar, zegt de Times in een artikel over de zaak, meer vee verschaft, het vee is grooter en beter, het verbruik neeint toe zoowel wat hoeveel heid als keurigheid in keuze betreft en de prijzen stijgen voortdurend. Er zijn op het oogenblik geene grenzen te be- speuren wat de aanvraag betreft en de voorraad neemt. gedu- rig in evenredigheid toe." De Times wijdt verder uit over de zorg, welke de vetwei- jers aan de ontwikkeling en verbetering van het rundvee be- steden en toont aan dat de kosten daarvoor vereischt, de uitgaven beloonen. Het blad ve.-Jijkt daavbjj de verhazende sommenwelke verspild worden aan de zoogenaamde verbe tering van het paardenras, waarbij voor elke duizend pond sterling, die daartoe worden besteedtienmaal zooveel ver- kwist wordt aan weddenschappen of zedebedervende dobbe- larij. „Er worden thaus geene paarden gefokt", zegt het City- blad, met het bloote oogmerk om er dienst van te trekken maar ter bevrediging van een sehadelijke en bijna misdadige spekulatie". Er kan voorzeker geen twijfel bestaan van het betrekkelijke verval van het engelsche paardenras, waartoe het renpaardstelsel veel bijgedragen heeft. De jaarlijksche tentoon- stellingen van paarden, zoo als die slechts in Engeland ge- zien worden, zullennaar inen verwacht, een wenschelijke verandering te weeg brengen door den naijver op te wekken tot het leveren van paarden, die in alle opzigten nitmunten, in plaats van naar volkomenheid te streven in eene enkele rigting. Nu wijlen de heer P. S. Jansen, onlangs te Amsterdam overleden heeft zijne geheele nalatenschap groot p. m. 20,000, vermaakt aan de dia- kome der Hersteld Evang.-Luthersche gemeente onder den last van uit- keering van eenige legaten. Als een zeldzaamheid wordt uit Zwolle gemeld, dat in de vorige week door den ambtenaar van den burgelijken stand aldaar op een morgen zijn voltrokken de huwelijken van een 43jarige weduwe en van hare 19iariee dochter. Te Haarlem is in een danshuis twist outstaan tusschen huzaren en burgers. De brigadier v. K. werd door een sabelhouw aan het hoofd en een steek in den arm gewond, en wordt verpleegd in de infirmerie. Dit danshuis draagt nog al den naam van Vredenrijken naar men zegt is den militairen het bezoeken er van verboden. Johannes van der Kuip en Anna Maria Mol, te Utrecht, hebben hnnne 50-jarige eehtvereenigmg gevierd. Na eervolle dienst op de Citadel van Antwerpen, werden zij beide als krijgsgevangenen naar Frankrijk ge- voerd. Vervolgens is de man 30 jaren aan de Munt werkzaam geweest. Lnans verkeert echter dit gezin in hulpbehoevenden toes tan d. Te Angersin het fransche departement Maine-et-Loire is de hal (de algemeene verkoopplaats) ingestortdoor de zwaarte van de er onge- vallen sneeuw. 16 L'e Scutarim Albanieis de bliksem in den kruidtoren geslagen Een gedeelte van den stadsmuur is omgevallen. Vele buizen zijn ingestort Ruim 200 menschel) zijn omgekomen of gewond. Een vreeselijk ongeluk viel Vrijdag middag te Hilversum aan de Vaart ter plaatse der uitgraving, voor. Gerrit Kroon, nit Loosdrecht, is onder een zandval bedolven geraakt en gestikt. De ontdekking is op de volgende wijze gebeurd. De heer P. wandelde in de nabijheid der door- graying, en zag eensklaps een gedeelte der bovenzandlaag ter breedte van 14 a 2 meter afscheuren, en met een geweldigen plof van de aanzienlijke hoogte nederstorten. Naderbij komende, trok het zijne aandacht, dat er in de vaart een schuitje lag, gedeeltelijk met zand reeds gevuld en dat op den kant een kruiwagen en een paar klompen stondzonder dat er lemand by was. Het vermoeden rees onmiddelijk bij hem op, dat onder den zandval een werkman zou bedolven zijn. Hulp was spoedig genoeg by de handeen goed aantal menschen waren weldra met den meesten yver aan het graven, doch de massa gevallen zand was zoo groot dat er byna een half uur verliep, eer men het hoofd van den man ont- bloot kreeg. Dr. van Hengel, ook reeds spoedig bij het ongevaltrachtte te onderzoeken of er nog leven in was, doch op hetzelfde oogenblik laakte weder eene strook zand los, en begroef den ongelukkige opnieuw terwyl de aanwezigen door snel terug te wijken voorkwamen zelven onder het zand te geraken. Eerst na een onverwijld hervatten arbeid vond men den man weder. Het leven echter had hem verlaten. De oorzaak van het ongeval is, dat de man, met het zandgraven niet te best vertronwd, beneden aan de helling al te diep had uitgegraven zoodat de hooger gelegen zandlaag niet, zooals bij den geoefenden graver! steeds geschiedt bij kleine gedeelten, en geleidelijk als het ware afschoof "Vaar eeQ grooten klomp gelijk afbrak en neerviel. hl COrp9 schutterij-muziek te G. was een oud gediende belast -»«rhet rondbrengen van muziek. enz. De man deed behoorlijk zijn plicht n werd dooi den kapelmeester en alle inuzikanten geacht en bemind. Eenige vTorifonV® 6 wTv ma" £'ek eU Z'jn 14" of 15-i' klaia™on nam P S, z,Jn hetrekking waar. De ziekte verergerde en weldra werd een spoedige dood waarschijnlyk. Op een repetitie werd beslotenden man in geval van overlyden, met militaire eer te begraven. De kleinzoon van den zieke, die aUes gehoord had, kwam dien avond verhengd te hnis en nep //Grootvader grootvader! As je sterft wordt je met muziek begra- wezenkwaJ°ag™,' nep de moeder. ,,'t Moet een verrassing lend! Neik!trtl^d\3'aVi nn hetzflf!de uur- dat we lezen in verschil- de Nederlandsche bladen, vinden we het volgende in 'n Fransch blad corn-ant1" L d' nn Van Ieg'0en VaU Cel"' Z'n vrouw Ieest ia courantdat die ndders voortaan met militaire honnenrs zullen worden begraven Ze vl.egt haar man om den hals en roept nit: Aeh mil vnendthans kunt ge gerust sterven. Jn In de vorige week stond voor de kriininele kamer van het proyinciaal geregtshof in Noord-Holland teregt Heinricb Karel iilip Meyer, oud 44 jaren, van beroep sjouwergeboren te Nieuwer-Amstel, wonende te Amsterdam bescbuldigd van moedwilligen doodslag, gepleegd op zijnen Hjarigen zoon. Elf getuigen zijn gehoord ivaaronder de hoogleeraren in de ge- neeskunde Wurfbnin en J W. B. Tilanus. Uit het getui^en- verhoor bleek o. a.dat de beschuldigde Zondag 30 Augus tus des namiddags tusschen 4 en 5 \ireop den hoek van de Laurierstraat en den Bijks-Weversgang twist heeft gekre- gen met diens zoon over snijboonen, hem vervolgens heeft beetgepaktgeschopt en met het hoofd tegen de straat Tewor- pen, zoodat hij vreeselijk heeft gehloed. Aanvankelijk lie! zieh de wond goed aanzien, ook nadat de verwonde den 1 Sep- tember in het gasthuis was opgenomen. Na eenige dagen ontwikkelde zieh rondom de wond een aangezigtsroos, die, voortgaande, hersenontsteking veroorzaakte en denlSSeptem! ber den dood van den knaap ten gevolge had. De adv-^e- neraal jhr. mr. C. H. Backer requireerde de schuldigverkTa- nng van den beschuldigde en zijne veroordeeling lot eene tuchthuisstraf van vijf jaren. De Spreker achtte het bewijs ge everd, dat die beschuldigde zijnen Hjarigen zoon moed- willig had verwond. Ofschoon die wond in de eerste dagen zieh gunstig had laten aanzien, moestvolgens hem de later daardoor onslane aangezigtsroos als een indirekt gevol^ der verwonding hesehouwd worden en bleef de beschuldigde'" voor het doodelijke gevolg daarvan aansprakelijk. Spreker vond geene termen tot toepassing van verzachtende omslandigheden omdat, al had ook deze man den dood zijns zoons niet ge- wild, hij hoogst ongunstig bekend stond en na de verwonding zieh volstrekt om dien jongen niet bekommerd en hem zelf gedurende 13 dagen zijns lijdens in het gasthuis niet he- zocht had. De advokaat mr. L. H. Kuhn jr. deed o a uitkomen dat de beschuldigde was een hoogst werkzaam man, die lielaas echter, gelijk zoovelen, aan sterken drank zieh te buiten gingvoornamelijk na den dood zijner vrouw en uit verdriet over zijn ondeugenden zoon. De in deze door hem in dron- kenschap toegediende kastijding was zeer ruw geweest, maar de gevolgen had hij noch voorzien noch gewild. De jongen had, den eersten dag na de verwonding nog op straat gefoo- peneen omstandigheiddie nadeelig kaii geweest zijn voor de wond. De aangezichtsroos kon een andere oorzaak 'hebben. De mogelijkheid daarvan was door de deskundigen niet tiii- gesloten. Er was in geen geval bewezen, dat de dood het gevolg was der verwonding. Pleiter kon zieh derhalve niet vereenigen met de geeischte straf en de aan het feit gegeven kwalifikaiie. Woensdag 23 December heeft het hof uitspraak gedaan en den beschuldigde te dier zake veroordeeld tot eene gevangenis- straf van drie jaren. Het hof heeft, bij zijn arrest, bewezen verklaard dat de dood van den knaap het gevolg der verwonding was geweest en overwogen dat deze derhalve den beschuldigde moet worden toegerekend. Daar Meijer echter den dood niet gewild had, werd dit als verzachtende omstandigheid in aanmerkino- °-e! nomen. Te Liverpool is een mandie zijne schoenmoeder op de legenwoordig gebruikelijk wijze geschopt had en op andere wijze mishandeldetot levenslange gevangenisslraf veroordeeld als schuldig aan manslag. De regtbank te Deventer heeft een knaap van 8 jaren thans in hechtenisveroordeeld tot 2 jaren gevangenisstraf wegens het ontvreemden van geld uit winkelladen/ De arrondissements-regtbank te Maastricht heeft den 16 Dec. ilen gewezen notaris J. E. Gulikers, wegens het niet verantwoorden van ontvangen geldenveroordeeld tot een

Weekblad van Haarlemmermeer | 1874 | | pagina 1