1875 Vrijdag, 8 Januarij. VAN AAN LANDBOUW, GEMEENTE- EN POLDER-BELANGEN GEWIJD. Zestiende Jaar gang. Haarl emmermeer. Gemeenteraad van Haarlemmermeer. Polderwezen. IVo. 2. X\VUiZ> IPrijs van het Abonnement in het Jaarf 6.- ]Prijs der A.dvertentien van 1—6 regels 75 Cent, elke regel meer 12/2 Cent. Bij den Burgerlijken Stand zijn aangegeven Zitting van Donderdag 29 October 1874. Wn\\WS II 4ARLEN1ERNEGU. Prijs van een enkel Nommer 15 Cent. ALLE TOEZENDINGEN, REDAKTIE EN UITGAVE BETREFFENDE, te adresseren aan VAN BO\i 1 C0., te Amsterdam. (1TiterlljK Woenadag.) Groote Letters worden naar hare plaatsruimte berekend. In 1874 zijn in de gemeente Haarlemmermeer Geboren: 319 mannen en 322 vrouwen, te zamen 641 waaronder 10 tweelinggeboorten. Overleden174 mannen en 166 vrouwen, te zamen 340, zijnde 1 op de 37 zielen. Levenloos geboren werden 38 kinderen. Het getal gesloten huwelijken bedroeg 95 en dat der echt- scheidingen 1. In 1874 hebben zich in de gemeente gevestigd 429 man nen en 374 vrouwen, te zamen 803; daarentegen hebben de gemeente verlaten 408 mannen en 382 vrouwen, te zamen 790, waaronder 2 naar Amerika vertrokken. De bevolking bedroeg op 31 December 1874, 6485 man nen en 6085 vrouwen, te zamen 12570, verdeeld als volgt Nederd. Hervormden 8172, Fransch of Waalsch Herv. 2; En- gelsch Herv. 5, Evang. Luth. 27, Herst. Evang. Luth. 12, Doopsgezinden 152, Eemonstranten 15, Christ. Afgesch. 493 Roorasch-Cath. 3672, Oud-Roomschen 14, Ned. Israelieten 3, tot geene gezindheid behoorende 3. 30 December 1874 tot 5 Januarij 1 875. GEBOREN: Wilhelmina, dochter van J. Mostert en C. Loos. Cor nells, zoon van P. Eveleens en A. Nol. Elisabeth, dochter van L. van Klaveren^ en E. Evers. Jozefus Franciskus, zoon van J. B. Daaue en A. M. F. Crone. Jacoba, dochter van B. Luchtenburg en H. Groen. Catharina Geertruida, dochter van H. Dekker en J. C. Witvrouwen. Jacoba, dochter van W. Meirmans en C. C. Breedijk. Antonia Johan na, dochter van C. Janssen en C. M. van Waarsenburg. Neeltje, doch ter van A. Oosthoek en M. Vis. Jacobus, zoon van M. Dane en E. Blijstra. Cornelia, dochter van C. Schaap en D. Snijders, Willem zoon van A. de Grooten J. Spierings. Emerentiana, dochter van H. Hul- scher en J. Lommerse. OVERLEDEN: Maarten, oud 2 maanden, zoon van M. Dorst en G. Benee. Maartje, oud 26 jaren, dochter van A. Scheering en A. Olie. Johannes, oud 1 maand zoon van C. Stolwijk en D. Amelse. Corne lia, oud 8 jaren, dochter van D. Jansen en M. van der Vooren. Ber- nardus, oud 7 weken, zoon van C. Siegers en A. van den Berg. ONDERTROUWDA. Wijtkamp (wednr). met G Spel. C. van Lies- hout met L. Schouten. (wed). GEHUWDgeehe. Met zekerheid vernemen wijdat op Dingsdag 18 Januarij, des avonds ten half zeven ure, eene Vergadering van het Nut departement Nieuw-Vennepzal worden gehoudenten huize vau den heer C. Lewis, en dat daarin als spreker zal optre- den de heer W. van der Spek. Bijdragen zullen geleverd worden door de heeren A. G. Riede en P. J. Broekhoff. Voorzitterde Heer J. WLantzendorffer. Tegenwoordig al de leden, alsmede de Secretaris. De Secretaris leest de notulen van 3 September 1874, welke door de vergadering worden goedgekeurd. 1°. Aan de vergadering wordt medegedeeld het volgende: a. de Provinciale bladen van 1874, n°. 48 tot 68; b. brief van Gedeputeerde Staten dd. 30 September 1874 n°. 11, ten geleide van het goedgekeurde raadsbesluit tot verhooging der Jaarwedden van de hulp-onderwijzers aan de scbolen n°. 4 en 7en tot vaststelling der Jaarwedde van een aan te stellen hulp-onderwijzer aan de school n°. 2 c. brief van den beer L. Ruijsiuk meldende dat de benoe- mmg tot hulp-onderwijzer aan de school n°. 4 door hem wordt aangenomen. d. dat de levering der steenkolen is aangenomen door N W. Wamsteeker, voor 1,60 per hekt. grove kolen en voor f 1,20 per hekt. gruis. Al hetwelk voor kennisgeving wordt aangenomen. De heer Amersfoordt vraagt, naar aanleiding van het Pro- vmciaal blad n°. 61, of zich in deze gemeente nog gepa- tenteerde vee-artsen bevindenop wie art 15 der wet van 8 Julij 1874 (staatsblad n°. 98) toepassenlijk is. De Voorzitter antwoordt, dat in deze gemeente is een o-e- patenteerde Vee-arts, J. Erkelens, docb dat deze de praktijk met zal mogen voortzettenomdat hij, volgens door den Controleur gedane opgaven, in geen tien jaren een patent als vee-arts heeft gehad. 2°. Wordt gelezen een schrijven van den heer A. P. van Poorn 26 September 1874, waarbij hij kennis geeft dat hij, wegens vertrek naar eene andere gemeente, met primo Octo ber bedankt voor de betrekking van genees-, heel- en verlos- kundige alhier. Wordt, op voorstel van den Voorzitter, besloten den heer A. P. van Toorn eervol ontslag te verleenen als gemeentelijk genees-, heel- en verloskundigein wijk 2 alhier, welk ontslag zal gerekend worden te zijn ingegaan den 1 October 1874. Men besluit voorts, dat, ter vervulling dezer vacerende betrekking, en evenzeer voor wijk 5, sollicitanten zullen wor den opgeroepen. 3°. Gelezen een schrijven van den heer A. van Riessen waarbij hij bedankt als lid van de Plaatselijke ScboolcohMais- sie alhier en uit gemelde betrekking een eervol ontslag verzoekt. De heer van Riessendeze aanvraag om ontslag toelichtende zegt, dat hij bedoelde betrekking niet langer kan waarnemen, omdat hem zulks teveel tijd kostvooral bij de te houden schoolbezoeken. De heer Amersfoordt zegt, dat, nu ook Fransch en Wis- kunde^ worden onderwezener met betrekking tot de School- commissie wel eenige verandering zal moeten gemaakt worden. Spreker betreurt het ontslag van den heer van Riessenen zou wenschen dat de Schoolcommissie hare werkzaamheden eeriigzins verdeelde, waartoe die Commissie talrijk genoeg is. De Voorzitter zegt, dat de Schoolcommissie het schoolbe- zoek ook wel gedaan heeft door Commissien van twee leden doch thans geschiedt het weder als vroeger; welligt als het schoolbezoek weder aan twee tadep werd opgedragen dat de heer van Riessen dan zou willen aan blijven? De heer Amersfoordt zou deze zaak dan tot eene volgende vergadering willen aauhoudenen Jafwachten of de Schoolcom missie veranderingen maakt in de verdeeling harer werkzaam heden. Zulks wordt algemeen goedgekeurd. 4°. Komt weder in behandeling het adres van M. van Daa- lente Nieuw-Vennep, 12 Januarij 1873, waarbij hij ver zoekt te mogen worden benoemd tot Makelaar in roerende en onroerende goederenwelk adres reeds vermeld is in de notulen van 30 Januarij 1873 n°. 19, en van 1 Mei 1873 n°. 14, en alstoen ter nadere behandeling is aangehouden. Zander verdere discussie wordt overgegaan tot de stemming over de vraag: of M. van Daalen al of niet zal worden be noemd tot Makelaar. Bij de opening der 15 in de bus gevondeu briefjes blijkt dat 3 briefjes in blanko zijn, 4 briefjes met voor, en 8 brief jes met tegen, zoodat M. van Daalen niet wordt benoemd tot Makelaar. 5°. Gaat men over tot de benoeming van een hulp-onder wijzer aan school n°. 4. De Voorzitter deelt mede, dat J. de Ven zijue sollicitatie heeft ingetrokken, en de te zijnen behoeve gedane voordragt mitsdien is vervallen. Alsnu worden door Burgemeester en Wethouders voorge- dragen Hendrik Jan Visscher en Jelle Eopma, de eerste te Haarlem, de tweede te Mantgum. Tot de benoeming overgaande, worftt met 14 stemmen Hendrik Jan Visscher, hulp-onderwijzer te Haarlem, daartoe benoemd. De in-functie-treding wordt bepaald op 1 December 1874. 6°. Wordt overgegaan tot benoeming van een hulp-onder wijzer voor school n°. 4. Daartoe zijn door Burgemeesters en Wethouder voorgedragen J. lopma en H. J. Visscher, beide bovengenoemd. Met 14 stemmen wordt Jelle Fopma, hulp-onderwijzer te Mantgum, daartoe benoemd en de in-functie-treding bepaald op 15 November 1874. 7°. Is aan de orde de benoeming van een hulp-onderwijzer aan de school n°. 7. De Voorzitter doet mededeeling van een bij hem ontvan- gen schrijven van den hoofd-onderwijzer dier schoolwaarbij wordt medegedeeld dat de hulp-onderwijzer A. Langhout, van Aalsmeer, tot hulp-onderwijzer aan gemelde school wenscht benoemd te worden, en deelt voorts mede dat ook bij den heer Schoolopziener tegen die benoeming geene bedenkingen bestaan. Tot de benoeming overgaande, wordt A. Langhout met 15 stemmen daartoe benoemd om zoo spoedig mogelijk in-funetie te treden; doch daarbij bepaald dat deze benoeming echter niet zal gelden dan nadat de benoemde zijne stukken zal hebben overgelegd en die in orde zijn bevonden. 8°. Naar aanleiding van het daaromtrent behandelde in de vorige zitting (zie punt 3 dier notulen), deelt de Voorzitter mede, dat in 1873 aan P. Bier is betaald wegens door hem verleende hulp op de school n°. 1 tijdens de vacature van hulp-onderwijzer, de som van 52,50, zijnde door hem ge- durende 4% maand hulp verleend. De heer Kuiper acht die belooning te laag, eD stelt voor om aan P. Bier nog eene gratificatie te geven van 30. Met algemeene stemmen wordt dienovereenkomstig besloten. 9°. De Voorzitter zegt, dat de in 1875 te houden tweede voorjaars-veemarkt op 6 Mei van dat jaar zamenvalt met den Jiemelvaartsdagen vraagt op welken dag die markt alsdan zal worden gehouden. Na gedachtenwisseling, stelt de Voorzitter voor om ge- 1 melde tweede voorjaars-veemarkt in 1875 niet te houden. Zulks wordt algemeen goedgevonden. 10°. Word gelezen een schrijven van de Commissie van toezigt op de teekenscholenwaarbij wordt gemeld dat te Nieuw-Vennep de gelegenheid tot teekenen slecht is, dewijl daartoe geene tafel voorhanden is, en er in beide teeken scholen behoefte bestaat aan eene kast. Nadat deze aanvraag door den Voorzitter en den heer Amers foordt was toegelicht, wordt, op voorstel van den Voorzitter besloten bedoelde teekentafels en kasten aan te schaffenwaar- voor een crediet van f 50 wordt toegestaan. 11°. Aan de vergadering wordt mededeeling gedaan eener missive van Gedeputeerde Staten dezer provincie, van den 7 October 1874, N°. 25, waarbij eenige bedenkingen worden medegedeeld, die gerezen zijn op de ter goedkeuring ingezon- den besluiten dezer vergadering van den 3 September 1874, betreffende de heffing en invordering van schoolgeld voor meer uitgebreid lager onderwijs alhier. Naardien bij geen der leden bezwaar bestaat om aan de gemaakte bedenkingen te gemoet te komenzoo wordt, zon- der hoofdelijke stemming, besloten, de besluiten van 3 Sep tember 1. 1. in te trekken, en vasttestellen het navolgende BESLUIT tot heffing van schoolgeld voor meer uitgebreid lager onder wijs te Haarlemmermeer. De Gemeenteraad van Haarlemmermeer heeft besloten: Art. 1. Voor het bijwonen der lessen in de Fransche tual en wiskuude, in de avondschool te Haarlemmermeer zal een schoolgeld worden geheven ten bedrage van twee gulden vijftio- cent voor elken leerling per kwartaal. Art. 2. Onder het schoolgeld zijn niet begrepen de kosten van schoolbehoeften. Art 3 Voor elken leerling is, al woont hij slechts een- maal in de drie maanden, aanvangende den eersten der maan den Januarij, April, Julij en October, de lessen bij, het voile schoolgeld voor die drie maanden verschuldigd. Art. 4. Het schoolgeld voor minderjarigen is verschuldio-d door hunne ouders of voogden. Art. 5. Onvermogenden worden door Burgemeester en Wet houders van het betalen van schoolgeld vrijgesteld. Gedaan te Haarlemmermeer, enz. Alsmede de navolgende V ERORDENUVG op de invordering van schoolgeld voor meer uitgebreid lager ondermijs te Haarlemmermeer. Art. 1. Voor den vijftieuden van elk der maanden Januarij April, Julij en October, wordt door den onderwijzer, belas't met het onderwijs der vakken van het meer uitgebreid la^er onderwijs, aan Burgemeester en Wethouders overgelegd eene lijst der leerlingen, welke zich tot bijwoning der less°en heb ben doen inschrijven. Die lijst wordt ingerigt naar een door Burgemeester en Wethouders te verstrekken model. Art. 2. Op de lijst wordt door Burg, en Weth. vermeld bet door elken leerling verschuldigde schoolgeld. Nadat de lijst door gemeld Collegie is vastgesteldwordt zij gesteld in lianden van den Gemeente-Ontvanger ter invordering van het door elk verschuldigde. Art. 3. De Gemeente-Ontvanger geeft aan elken leerling, of, voor minderjarigen aan hunne ouders of voogden, kennis van het door hen verschuldigde. Art. 4. De betaling moet plaats hebben binnen vier weken na den datum der kennisgeving. Art. 5. De invordering van het schoolgeld zal overigens ge- schieden volgens de artikelen 258 tot 262 der wet van 29 Jumj 1851 (Staatsbl. n°. 85.) Vastgesteld door den Gemeenteraad van Haarlemmermeer enz. 12°. Is aan de orde de behandeling van het Suppletoir Ko- hier van den Hoofdelijken Omslag voor het jaar 1874 het welk gedurende 14 dagen heeft ter lezing gelegenen'waar- tegen geene bezwaren zijn ingebragt. Geen der leden veranderingen voorstellende wordt bedoeld kohier zonder hoofdelijke stemming vastgesteld op 157 en de termijn van invordering bepaald op 15 December 1874. TPordt vervolgd.) Zierikzee4 Jan. Door hoofdingelanden van het water-

Weekblad van Haarlemmermeer | 1875 | | pagina 1